• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

Nothing to fear but fear itself

Apollo

משתמש רשום
דירוג
23
שלום לכולם.
זה מספר חודשים שאני קורא פסיבי של הבלוג והפורום המעולים הללו.
הגעתי למסקנה שאני מוכן לשתף ולקבל הערות בונות אודות המסע אותו התחלתי מזה מספר חודשים.
את הפוסט אעדכן בתדירות של חודש/חודשיים/שלוש, בעיקר בתלות בשינויים במצב/אסטרטגיה.

מי אתה?
בחור בן 27, בספטמבר האחרון עברתי להתגורר עם בת זוגתי בחמש שנים האחרונות.

השכלה?
הנדסאי תוכנה מדופלם מאוגוסט שעבר.
כרגע נמצא בלימודי תואר ראשון בכלכלה עם חטיבה במדמ"ח באו"פ.
לא חושב שלימודים הם מטלה או חובה, נהנה ללמוד ולהחכים, לא פוסל המשך ישיר לתואר שני/ תואר ראשון נוסף בנושא שונה.
צפי סיום לימודי תואר ראשון הינו סוף 2023 עד אמצע 2024.
המסלול נבחר אחרי לבטים רבים שנבעו בעיקר מאילוצים במספר תחומים, עוד בהמשך הפוסט.

תעסוקה נוכחית?
עובד בחברת הייטק,משרה מלאה, לא תעשייה ביטחונית או פאנג, אך חברה מוצלחת לכול הדעות.
התחלתי שם מיד עם סיום לימודיי הקודמים.
אני נמצא בקבוצה שמפתחת FW ומממשת פרוטוקול תקשורת.
קשה לתחום את התפקיד שלי תחת טייטל ספציפי, בגדול, אני מפתח אוטומציה וניתן לומר שבנוסף אני הפנים של הצוות מול קבוצות פיתוח אחרות או קבוצות QA בכול הנוגע לבאגים.
לומר שהתפקיד משעמם אותי יהיה שקר, לומר שהתפקיד מפתח אותי ועונה על דרישותיי יהיה שקר גם כן.
ישנם ימים שאני מרגיש סיפוק, ישנם ימים של תסכול, מנחש שזה אצל כולם, לכן זה לא פקטור.
לשמחתי יש לי מנהלים פנטסטיים, שתומכים בפן הלימודי, ונותנים את חופש הפעולה לו אני זקוק (אוהב להיות עצמאי).
מבחינת משכורת, אני חושב שהיא נמוכה יחסית.
לצערי, אני לא מרגיש שאני במקום הנכון לי מבחינת התקדמות וסיפוק עצמי,
מבחינת יכולות תכנותיות אני מרגיש שאני מתנוון טיפה ולא לומד טכנולוגיות חדשות, בעיקר בגלל שאני עוף מוזר בתוך הצוות(מבחינת פן עבודה..) ואני בפחדים גדולים מלציין זאת מול המנהל שלי.
מה הוא יגיד? האם אוכל להמשיך להישאר בתפקיד? מה הברירות? מה אעשה אם לא אמצא עבודה אחרת?

תעסוקה עתידית?
בתור בחור סקרן,יש יגידו יצירתי ובעל אהבה טבעית למידע וסטטיסטיקה, הייתי יותר משמח למצוא את עצמי במשרת מחקר מעניינת.
מחקר מעניין יכול להיות בתחומים של ביולוגיה, כלכלה, פיננסיים, פסיכולוגיה, חקר החלל ועוד מגוון של נושאים נוספים.
לא אוהב להשתמש במונחים של מדען נתונים וכדומה, כיוון שבעיניי לפחות, הן סתם שם נרדף לסטטיסטקיים בעלי יכולות תכנות בסיסיות ובכול זאת, זה פחות או יותר המשרות אותן אני מחפש.

בת זוגתך?
צעירה ממני בשלוש שנים, בסמסטר אחרון של לימודי תעשייה וניהול (הנדסאי).
בחורה מקסימה, שקטה יחסית, טיפה בוסרית עדיין ולא בטוחה מה היא רוצה (לגיטימי בעייני בהתחשב בגילה).
לא הייתי מגדיר אותה לא בתור חסכנית ולא בתור בזבזנית.
קצת קשה לה עם המשטר שאני עושה לעצמי(לרשום כול גרוש של הוצעה), מידי פעם רוכשת לעצמה איזה בגד או אוכלת עם חברה איכנשהו.
טרם הלימודים הייתה חוסכת מעל 5000 מתוך 7000, אז אין לי טענות כלל.
כרגע עובדת "בעבודה" שמכניסה לה גרושים,(לא מכסה לה את כול ההוצאות) ולכן, כול חודש, חלק קטנה מחסכונותיה(שצברה טרם תחילת הלימודים) נאכל.
בקרוב תחל בחיפוש עבודה "של גדולים" ובמקביל לימודי תואר ראשון באו"פ.
חושבת על כלכלה/חשבונאות/ניהול או שילוב של הנושאים.
כמו שכבר ציינתי, בספטמבר האחרון עברנו להתגורר יחד.
לא הייתי שלם עם זה, כיוון שאנחנו לא במצב פיננסי איתן, אך צצה הצעה לא רעה מטעם ההורים של בת זוגתי שהציעו לסבסד חלק נכבד משכ"ד ובשיכלול עם ה"וותק" שלנו החלטנו שזה הזמן.

מה עם המשפחה?
אח וזוג הורים, מתגוררים יחדיו, בתהליכי מכירת הבית ומעבר לבית חדש.
יחסים סבירים, טיפה מתח בין הערות בעקבות הלחצים של החלפת הדירה ומעבר לעיר אחרת.
אחי חייל, בחור חכם לכול הדעות,ואף יותר חשוב, לא עצלן, לא דואג לגביו.
משכנתא על בית נוכחי כמעט גמורה, ענייו של חודשים בודדים(800 שקל בחודש, אז לא הוצאה כבירה).
את השדרוג הם יעשו בעזרת הון עצמי, הלוואה של כ8% מסך הדירה מהבנק, ואם צריך מספר בודד של אלפים מהמשפחה.
הוריי כמעט וחסריי השכלה, עובדים קשה בגילם, שנות החמישים המאוחרות, ללא פנסייה אמיתית, אבי עצמאי.
קצת מפחיד אותי שאת רוב חסכונותיים, ישארו מאה אלף אולי בצד, הם ישימו על הבית, בעוד שאין להם עתיד תעסוקתי מזהיר וללא פנסיה.
לא יודע מה לעשות בנידון, את פחדיי ציינתי בפניים.

פיננסיים?
אתייחס כאן בעיקר להוצאות והכנסות שלי.
ההוצאות המשוטפות כגון יתרת שכ"ד ,חשבון חשמל, מזון ושונות מחולקות בינינו שווה בשווה כול חודש.

הוצאות:
1. רכב:
שלי פרטי, לבת זוגתי אין רישיון כרגע, עולה לי 1000 שקל לחודש פחות או יותר, לא כולל ירידת ערך, שהיא לא גדולה.
רכב שנתון 2012 נקנה לפני שנה וקצת, מחירו נע בין 25 ל30 אלף.
2. לימודים:
1000-1500 שקל בחודש, תלוי כמה קורסים לוקח, לומד שלושה סמסטרים בשנה.
3. דירה:
מתגורר ביחידת דיור קטנה וחמודה, הכול כלול פרט לחשמל, מים מחומים ע"י גז על חשבון בעל הבית.
שכ"ד 350 ש"ח בחודש, חשמל 35 ש"ח בממוצע.
4. מוצרי מזון וצריכה:
1100 ש"ח בממוצע.
5. מותרות:
500-1000 ש"ח תלוי אם יש אירועים כגון חתונות, ימי הולדות וכדומה.

הכנסות:
1. עבודה:
נטו של 10700~, 10 אחוז ממנו הולכים לתוכנית espp, שבתנאים הנוכחיים, היא לא פחות מפנטסטית מבחינת תצואה עבורי.
2. דבידנים ממניות:
עדיין נורא נמוך, והאקסל בשיפוצים, לא נחשב כרגע.

חסכונות והפקדות:
1. פנסיה:
מידי חודש, סך ההפקדות מסתכמות בכ2500 ש"ח.
2. קרן השתלמות:
מידי חודש, סך ההפקדות מסתכמות בכ1200 ש"ח.
3.ESPP:
מידי חודש, סך ההפקדות הן 1000 וקצת ש"ח.
4. חסכון/השקעה:
מה שנותר מהשכר, לאחר הפרשות לESPP והוצאות, בין 4-5 אלף.

מצב תיק נוכחי(ש"ח):
פנסיה: 67000 (מגדל מקפת אישית, דמי ניהול מהפקדה 1%, דמי ניהול מחיסכון 0.13%,כרגע במסלול סולידי של בני 50 ומטה).
קרן השתלמות: 23500 (אקסלנס מחקה מדד סנופי, עברתי זה עתה, דמי ניהול 0.5%).
קרן חרום: 30000 (מספיקה לחצי שנה,לא נכללת בשווי מבחינתי).
עובר ושב: 15000
שווי במניות חברה: 43000 (פחות או יותר נטו, זה תלוי בסוג המנייה RSU/ESPP וכו..)
שווי ניירות בתיק השקעות: 30000 (פחות או יותר, התיק נפתח לפני חודש, אקסלנס טרייד).
דולרים בתיק השקעות(בש"ח): 8800 (פחות או יותר).
שווי כולל: 187300
שווי לא כולל פנסיה: 120300

אלוקציה רצוייה:
עדיין לא שם,טיפה רחוק, בעיקר בגלל מניות חברה, אך מכוון את עצמי.
1. פק"מ/מק"מ/מזומן:
20% מההון, כאשר כול שנה מעלה את הנתח בעשר אחוז עד ל50% (לצורך רכישת דירה).
2.קרנות סל:
45% מההון מחולק VXUS/VTI/SPY ביחס חלוקה של ארה"ב/עולם של VT, קרן ההשתלמות מגלמת את הSPY כאן, VTI משלימה את ארה"ב ליחס הנכון.
3.מניות ספציפיות:
35% מניות יציבות, מחלקות דבידנדים, בעלות תזרים יציב ויחס חלוקה בריא (כרגע מחזיק בTROW וLMT, ארחיב בפוסטים בעתיד).
כאשר אגדיל את הנתח הסולידי, היחס בחלוקה בין מניות הדבידנד לקרנות הסל ישאר זהה בנתח המסוכן.

מה צופן העתיד:
כרגע, קשה לומר.
בטווח הקצר(שנה עד שלוש), לסיים את לימודי, להמשיך להשקיע, להגדיל הכנסה פסיבית, לשרוד בעבודה(?), ואולי להתחתן(טיפה מפחיד אותי כרגע).
טווח בינוני(חמש-שש שנים), רכישת בית, מציאת משרה רצוייה, המשך לימודיי ואולי ילד(?).
טווח ארוך, יציאה לעצמאות כלכלית, קריאת ספרים, התעיניינות בנושאים של חלל/ביולוגיה/פילוסופיה.

הערות:
1. היזהרו משגיאות כתיב, אולי אני דיסגרף?
2. הפן הפיננסי עוסק יותר בי מאשר בנו כיוון שאני לא בטוח במידת רצוני/רצונה לחשוף את מצבה הפיננסי.
3. השווי לא כולל מיסוי, נכון להרגע.

נערך לאחרונה ב:
ברוך הבא!
סך הכל נראה שאתה במקום טוב מבחינה פיננסית. תמשיך להשקיע, כמו שאמרת. סה"כ תיק ההשקעות שלך נראה סבבה לגמרי.
שיב לב רק שלא רשמת באיזה מסלול נמצא קרן הפנסיה. וודא שהוא תואם את צרכיך.
לצערי, אני לא מרגיש שאני במקום הנכון לי מבחינת התקדמות וסיפוק עצמי,
מבחינת יכולות תכנותיות אני מרגיש שאני מתנוון טיפה ולא לומד טכנולוגיות חדשות, בעיקר בגלל שאני עוף מוזר בתוך הצוות(מבחינת פן עבודה..) ואני בפחדים גדולים מלציין זאת מול המנהל שלי.
מה הוא יגיד? האם אוכל להמשיך להישאר בתפקיד? מה הברירות? מה אעשה אם לא אמצא עבודה אחרת?
להיות "עוף מוזר" בעולם ההייטק זו ברכה.
הענף הזה מתקיים בזכות אנשים שהולכים נגד הזרם וחושבים מחוץ לקופסה.
אם החברה שאתה עובד לא יכולה להכיל את זה, אז כניראה שאתה לא באמת שייך לשם.
טווח ארוך, יציאה לעצמאות כלכלית, קריאת ספרים, התעיניינות בנושאים של חלל/ביולוגיה/פילוסופיה.
מה טווח ארוך?
תתחיל היום בערב.
אתה אומר שאתה לא לומד דברים חדשים בעבודה. זו סיבה טובה למצוא ספר איזה פילוסופיה/ביולוגיה טוב שימלא לך את החסר. לא צריך לחכות שש שנים בשביל זה.

שלום לכולם.
זה מספר חודשים שאני קורא פסיבי של הבלוג והפורום המעולים הללו.
הגעתי למסקנה שאני מוכן לשתף ולקבל הערות בונות אודות המסע אותו התחלתי מזה מספר חודשים.
את הפוסט אעדכן בתדירות של חודש/חודשיים/שלוש, בעיקר בתלות בשינויים במצב/אסטראטגיה.
ברוך הבא ותודה על השיתוף.

ברוך הבא!
סך הכל נראה שאתה במקום טוב מבחינה פיננסית. תמשיך להשקיע, כמו שאמרת. סה"כ תיק ההשקעות שלך נראה סבבה לגמרי.
שיב לב רק שלא רשמת באיזה מסלול נמצא קרן הפנסיה. וודא שהוא תואם את צרכיך.

להיות "עוף מוזר" בעולם ההייטק זו ברכה.
הענף הזה מתקיים בזכות אנשים שהולכים נגד הזרם וחושבים מחוץ לקופסה.
אם החברה שאתה עובד לא יכולה להכיל את זה, אז כניראה שאתה לא באמת שייך לשם.

מה טווח ארוך?
תתחיל היום בערב.
אתה אומר שאתה לא לומד דברים חדשים בעבודה. זו סיבה טובה למצוא ספר איזה פילוסופיה/ביולוגיה טוב שימלא לך את החסר. לא צריך לחכות שש שנים בשביל זה.
תודה רבה אופטימום.
1. לגביי קרן הפנסיה, אני נמצא במסלול סולידי(יחסית לגילי/מטרותיי) ואני בחיפושים אחר הקרן המתאימה.
2. עוף מוזר מבחינת דרישות התפקיד, אבל כן, אפשר לומר שאני יודע לגשת בצורה שונה ולפעמים מתגמלת לבעיות שונות.
3. האמת שהתחלתי מספרים בסיסיים כמו "אבא עשיר ואבא עני" ו"קיצור תולדות האנושות".
אני מחפש להיפתח לשלל נושאים, על הכוונת כרגע "the selfish gene" וגם "The intelligent investor".
הבעיה היחידה היא הזמן, כמו אצל כולם..

עדכון חודש מאי.
- בתחילת החודש הבשילו מספר מצומצם של RSU's.
- עדיין לא יצא לי לחפש מסלול פנסיה אידאלי עבורי, מאמין שאפנה למסלול טיפה פחות סולידי.
- אשמח לקבל המלצות לפיקדון/חסכון יחסית נזילים צמודי מדד במידה וישנם כאלו.

מצב תיק נוכחי(ש"ח):
אפיקסכוםהערות
פנסיה70840מגדל מקפת אישית, דמי ניהול מהפקדה 1%, דמי ניהול מחיסכון 0.13%,כרגע במסלול סולידי של בני 50 ומטה
קרן השתלמות24700אקסלנס מחקה מדד סנופי, דמי ניהול 0.5%
מניות חברה (RSU &ESPP)62140פחות או יותר נטו, זה תלוי בסוג המנייה RSU/ESPP וכו..
שווי ניירות בתיק השקעות36770אקסלנס טרייד
מזומן בש"ח20000כרגע בעו"ש
מזומן בדולרים (ש"ח)2000
קרן חרום (לא נכללת בחישוב)30000מספיקה לחצי שנה,לא נכללת בשווי מבחינתי
הלוואות/חובות0אין.
סה"כ כולל פנסיה216450
סה"כ ללא פנסיה145610

ברוך הבא ותודה על השיתוף! על פניו נראה שאתה חוסך מאוד יפה.

למה אתה לא מכליל את קרן החירום בחישוב הכולל?

נראה שאתה בדרך הנכונה ואמנם בתחילת הדרך, אבל הקצאת הנכסים יכלה להיות יותר מאוזנת לדעתי.

שים לב שכמעט חצי מהשווי הנזיל שלך נמצא במניות החברה בה אתה עובד. מה קורה אם החברה נכנסת לקשיים? הרווחים יורדים וכתוצאה מכך המניה / הבונוס יורד?
יש לך אפשרות לבצע quicksale על מניות הespp? הייתי ממליץ להפעיל אותה כברירת מחדל ולהשקיע את התמורה.

לגבי חסכון מזומן לצורך רכישת דירה שזו חשיבה מצוינת. הייתי מציע לשערך את הנקודות הבאות:
- כמה אתה משערך שאותם 50% יהיו בעוד 5-6 שנים?
- כמה דירה תרצה לקנות? אולי יספיק לך 25%? כמה מינוף אתה משערך שתרצה לבצע לצורך הרכישה (אם בכלל)?
- ב5-6 שנים יכול לקרות הרבה, ובמיוחד כשהאינפלציה התחילה להרים ראש. שקלת להניח את הכספים האלה במסלול צמוד מדד?

לגבי בת הזוג, תיזהר. התעסקות יתר בחסכנות מצד אחד, וחוסר הסכמה על התנהלות פיננסית ואסטרטגיה לעתיד יכולים להוות מכשול גדול ומקור לריבים. אם אתה סבור שאתם עתידים למסד את היחסים שלכם, כדאי ליישר קו כבר מעכשיו ;)

עלה והצלח!

ברוך הבא ותודה על השיתוף! על פניו נראה שאתה חוסך מאוד יפה.
תודה רבה.
אם אתה מבסס את זה על הדלתא בין החודש לחודש הקודם, אז לצערי זה אינו חודש מייצג מכיוון שהבשילו מספר מניות מה שלא קורה כול חודש, ובנוסף, כמות טיפה גדולה יותר מבדרך כלל.
למה אתה לא מכליל את קרן החירום בחישוב הכולל?
מכיוון שאני לא משתמש בה לצורך רכישת בית, לא משיג תשואה עליה, ובמקרה שאהיה מובטל ארוקן אותה על מחיה.
בגלל זה מעדיף לא להחשיבה כחלק מההון שמיועד לדירה ופרישה מוקדמת, אולי זה טעות.
נראה שאתה בדרך הנכונה ואמנם בתחילת הדרך, אבל הקצאת הנכסים יכלה להיות יותר מאוזנת לדעתי.

שים לב שכמעט חצי מהשווי הנזיל שלך נמצא במניות החברה בה אתה עובד. מה קורה אם החברה נכנסת לקשיים? הרווחים יורדים וכתוצאה מכך המניה / הבונוס יורד?
יש לך אפשרות לבצע quicksale על מניות הespp? הייתי ממליץ להפעיל אותה כברירת מחדל ולהשקיע את התמורה.
אני מודע לעניין וזה מפריע לי.
אני מתכנן למכור חלק לא מבוטל בחודש/חודשיים הקרובים למרות שזה יגרום לי לוותר על הטבות מס.
לגביי quicksale זו יכולה להיות אפשרות, אני חושב על זה.
לגבי חסכון מזומן לצורך רכישת דירה שזו חשיבה מצוינת. הייתי מציע לשערך את הנקודות הבאות:
- כמה אתה משערך שאותם 50% יהיו בעוד 5-6 שנים?
אני מאמין שאותם 50% יהיו באזור ה300k, יכול להיות שהם יהוו באותה נקודת זמן יותר מ50% או פחות בתלות במצב השוק העולמי.
לכן, אני אגדיל את ההקצאה מ20% ל50% באופן הדרגתי למשך השנים, ולא אחכה לתום החמש שנים.
- כמה דירה תרצה לקנות? אולי יספיק לך 25%? כמה מינוף אתה משערך שתרצה לבצע לצורך הרכישה (אם בכלל)?
אחפש דירה באזור המיליון בצפון.
אם אביא 300 ובת הזוג 100 נצתרך לקחת משכנתא של 600.

אם היה לי סכום גדול יותר/או רצון לשים את כול מה שצברתי, לפעמים רצה לי מחשבה על לקנות שטח של חצי דונם ולשים בו מספר יחידות של 50/60 מטר, לגור באחת ושתיים/שלושה נוספות להשכיר, אבל זה לא ממש ריאלי, ולא בדקתי כמה דבר כזה יעלה(כנראה הרבה יותר ממה שאוכל להרשות לעצמי).

- ב5-6 שנים יכול לקרות הרבה, ובמיוחד כשהאינפלציה התחילה להרים ראש. שקלת להניח את הכספים האלה במסלול צמוד מדד?
כן.
גם ציינתי את זה בהודעה הקודמת שלי.
אני פחות מבין בחסכונות/פיקדונות, אבל הייתי שמח למצוא פתרון צמוד למדד ובמקביל נזיל בצורה מסויימת.
אשמח לרעיונות בנושא, החשבון כרגע באוצר החייל.

לגבי בת הזוג, תיזהר. התעסקות יתר בחסכנות מצד אחד, וחוסר הסכמה על התנהלות פיננסית ואסטרטגיה לעתיד יכולים להוות מכשול גדול ומקור לריבים. אם אתה סבור שאתם עתידים למסד את היחסים שלכם, כדאי ליישר קו כבר מעכשיו ;)

עלה והצלח!
נתחיל מזה שאני לא מר חסכן בעצמי.
יש ברשותי רכב, אני לא יורד לפרטי פרטים בכול מה שקשור לאוכל ויכלתי להישאר בבית של ההורים לאורך זמן ארוך יותר.
מה שכן, אני ממש לא מרגיש צורך בקניות תכופות של בגדים/מוצרים/חופשות.
אני רוצה להאמין שלאט לאט אני שותל לה בתת מודע רעיונות בכיוון הנכון, כמו אבן בנחל שמתעגלת בתהליך איטי אך טבעי.

המהנדל, תודה רבה!

תודה רבה.
אם אתה מבסס את זה על הדלתא בין החודש לחודש הקודם, אז לצערי זה אינו חודש מייצג מכיוון שהבשילו מספר מניות מה שלא קורה כול חודש, ובנוסף, כמות טיפה גדולה יותר מבדרך כלל.
תראה, אני בן 29 ומסתכל על החברים שלי. לרובם אין גרוש על הת*ת, בטח שלא חוסכים את רב ההכנסה שלהם (ובטח תוך כדי החזקת רכב). גם להגיע לשווי של +100K בגיל הזה לא מובן מאליו בימים אלו (וחבל).
מכיוון שאני לא משתמש בה לצורך רכישת בית, לא משיג תשואה עליה, ובמקרה שאהיה מובטל ארוקן אותה על מחיה.
בגלל זה מעדיף לא להחשיבה כחלק מההון שמיועד לדירה ופרישה מוקדמת, אולי זה טעות.
לשיקולך, אבל היות ובשלב זה היא מהווה חלק משמעותי מהשווי שלך היא יכולה להשפיע בצורה דרסטית.
אני מודע לעניין וזה מפריע לי.
אני מתכנן למכור חלק לא מבוטל בחודש/חודשיים הקרובים למרות שזה יגרום לי לוותר על הטבות מס.
לגביי quicksale זו יכולה להיות אפשרות, אני חושב על זה.
אני מתכנן להחזיק את הRSU שברשותי מעבר לשנתיים בשביל תזמון מס. אני מרשה לעצמי מכיוון שמדובר בסכום כסף לא גדול יחסית לשווי שלנו.
אם היה לי סכום גדול יותר/או רצון לשים את כול מה שצברתי, לפעמים רצה לי מחשבה על לקנות שטח של חצי דונם ולשים בו מספר יחידות של 50/60 מטר, לגור באחת ושתיים/שלושה נוספות להשכיר, אבל זה לא ממש ריאלי, ולא בדקתי כמה דבר כזה יעלה(כנראה הרבה יותר ממה שאוכל להרשות לעצמי).
תראה. אני עוקב חדש יחסית לבלוג ולעניות דעתי המהות או הלקח העיקרי שצריך לשאוב ממנו הוא ניהול סיכונים.
אתה (וגם אני) עוד צעיר, יש לך מספיק זמן להתנסות ולהתכנס למה שאתה רוצה לעשות עם חייך.
מצד אחד לכוון גבוה ולחלום זה מצוין, אבל מצד שני צריך להיות מציאותיים. אתה צריך לשאול את עצמך האם החלומות יסימים. כן? יופי, בואו נראה איך אנחנו לא חונקים את עצמנו איתם. לא? יופי, בואו נראה איך אנחנו כן גורמים להם לרקום עור וגידים.
כן.
גם ציינתי את זה בהודעה הקודמת שלי.
אני פחות מבין בחסכונות/פיקדונות, אבל הייתי שמח למצוא פתרון צמוד למדד ובמקביל נזיל בצורה מסויימת.
אשמח לרעיונות בנושא, החשבון כרגע באוצר החייל.
ברוך הבא. לכל שאלה אתה מוזמן לפנות לפורום :)
נתחיל מזה שאני לא מר חסכן בעצמי.
יש ברשותי רכב, אני לא יורד לפרטי פרטים בכול מה שקשור לאוכל ויכלתי להישאר בבית של ההורים לאורך זמן ארוך יותר.
מה שכן, אני ממש לא מרגיש צורך בקניות תכופות של בגדים/מוצרים/חופשות.
אני רוצה להאמין שלאט לאט אני שותל לה בתת מודע רעיונות בכיוון הנכון, כמו אבן בנחל שמתעגלת בתהליך איטי אך טבעי.
ועדיין חוסך סכום לא מבוטל כל חודש;)
עד שאשתי הכירה אותי היא הייתה בטוחה שהשקעות בשוק ההון נגישות רק למליונרים ושרף הכניסה גבוה מאוד. אמנם היא לא יודעת לנהל חשבון מסחר וסומכת עלי שאבצע את הפעולות הנדרשות, אבל מדי פעם אני עובר איתה על המניות שהיא מכירה בקרנות הסל שאנחנו מחזיקים ומה שווי האחזקה.
המהנדל, תודה רבה!
בכיף! ושוב, ברוך הבא!

עדכון חודש יוני + יולי.
- כרגע נמצא בתקופת מבחנים לכן דילגתי על חודש יוני, גם לא קרו הרבה דברים מסביב פרט לעבודה ולימודים.
- בתחילת יוני מכרתי כמות קטנה של RSU's לאזן קצת את הפרופורציות, בהתחלה לוקחים מיסוי מקסימלי(סביבות 70%),
אז נכנס 30% ומחכה להפרש שיכנס יחד עם השכר של חודש הבא.
- כמות המזומן בעו"ש גודלת ואני מתחיל להשתעשע ברעיון של לקנות דירה קטנה(50 מטר) באיזור הקריות עם הון עצמי של 125 ומשכנתא, ואז להשכיר אותה
למספר שנים.
כמובן שזה רק בשלבי רעיון כרגע, אבל יכול לשמש כפיזור טוב.

מצב תיק נוכחי(ש"ח):

אפיקסכוםהערות
פנסיה77300מגדל מקפת אישית, דמי ניהול מהפקדה 1%, דמי ניהול מחיסכון 0.13%,כרגע במסלול סולידי של בני 50 ומטה
קרן השתלמות26370אקסלנס מחקה מדד סנופי, דמי ניהול 0.5%
מניות חברה (RSU &ESPP)42000פחות או יותר נטו, זה תלוי בסוג המנייה RSU/ESPP וכו..
שווי ניירות בתיק השקעות36940אקסלנס טרייד
מזומן בש"ח45000כרגע בעו"ש
מזומן בדולרים (ש"ח)2000
קרן חרום (לא נכללת בחישוב)30000מספיקה לחצי שנה,לא נכללת בשווי מבחינתי.
הלוואות/חובות0אין.
סה"כ כולל פנסיה229610
סה"כ ללא פנסיה152310

אם אתה עתיד לפתוח את הפנסיה עוד הרבה שנים אפשר לשקול להעביר גם אותה למסלול יותר מנייתי ממה שיש לך עכשיו.

מבחינת התנהלות פיננסית נראה שאתה בכיוון טוב.
שני הסנט שלי הם לגבי העבודה שלך. אם אתה מרגיש שאתה משתכר מעט מדי או שהתפקיד לא ממצה את צרכיך ויכולותיך, כדאי לפתוח את הדברים מול המנהלים שלך כמה שיותר מהר, ואם לדעתך בחברה שבה אתה עובד אין לך מקום שבו כן תוכל למצות את עצמך אז עדיף לחפש עבודה חדשה כמה שיותר מוקדם ולא להמתין עד לסוף התואר.

אם אתה עתיד לפתוח את הפנסיה עוד הרבה שנים אפשר לשקול להעביר גם אותה למסלול יותר מנייתי ממה שיש לך עכשיו.
+1

יש לך עוד 30-40 שנה עד שתוכל למשוך את הכסף בלי קנס.
מעשית, אתה יכול היכנס בזה הרגע לאתר של מגדל ולשנות מסלול.

אתה מוכר RSUs ב70% אבל עדיין לא מבצע quick sale לESPP הבא שלך?
אתה מבין שזה נטו להישאר בערך עם אותו מספר מניות ורק לוותר על ההטבות "הטובות"?

בESPP אין הטבות ששוות יותר מדי להחזיק את המניה. רק ההטבה של ההנחה (שאתה מקבל גם בquick sale), וההטבה של רווחי הון על החלק של ההנחה (במידה ויהיו).

ההטבה על RSUs היא הרבה יותר גדולה!
הייתי מוכר את הESPP שיש לך כבר קודם. אין עליהם שום הטבות מס גם ככה. היית אמור כבר לשלם את המס שולי עליהם בשכר שלך.

אתה מוכר RSUs ב70% אבל עדיין לא מבצע quick sale לESPP הבא שלך?
אתה מבין שזה נטו להישאר בערך עם אותו מספר מניות ורק לוותר על ההטבות "הטובות"?

בESPP אין הטבות ששוות יותר מדי להחזיק את המניה. רק ההטבה של ההנחה (שאתה מקבל גם בquick sale), וההטבה של רווחי הון על החלק של ההנחה (במידה ויהיו).

ההטבה על RSUs היא הרבה יותר גדולה!
הייתי מוכר את הESPP שיש לך כבר קודם. אין עליהם שום הטבות מס גם ככה. היית אמור כבר לשלם את המס שולי עליהם בשכר שלך.

בשני המקרים, אחרי שנתיים, במקרה של מכירה, המס על ההפרש בין מחיר הקנייה לבין המחיר הנוכחי יהיה מס הוני.
את הRSUs שמכרתי(לא מהמענק הראשוני) קיבלתי כאשר מחיר הקנייה שלהם היה מעל פי 2 ממחיר הרכישה של הESPP שנכנסתי אליו(פעם בשנתיים נקבע מחיר הקנייה ונשמר למשך השנתיים).
הסיבה היא שמחיר המנייה כיום הוא מעל פי 3 ממה שהיה כשנכנסתי לתוכנית, לכן אני מעדיף לשמור את הESPP לשנתיים, ואם חייב לאזן אז עם RSU's חדשים שהבשילו.

עדכון חודש אוגוסט.
- חדווא מאחוריי, אפשר לנשום לרווחה.
- יחד עם בת הזוג, אני שוקל על אימוץ כלב.
ישנם לבטים לכאן ולכאן.
השיקולים הם כמובן פיננסיים אך גם מוסריים, מצד אחד הוא יהיה בן משפחה לכול דבר, מצד שני במקום מסויים הוא יהיה "שייך" לי.
שיקול נוסף הוא היותי אלרגי לאבק, לכן אני מברר לגביי כלבים בעליי פרווה הדומה לשיער אנושי (חדש בתחום:lol:).

- מספר קטן של RSU's הבשילו.
-קיבלתי עדכון שכר של עוד 18%~ לברוטו ומענק צנוע של RSU's שיבשילו במהלך ארבעת השנים הקרובות.
- במהלך החודש או בסופו תתבצע רכישה של מספר מניות ESPP חדשות (פעם בחצי שנה).

אפיקסכוםהערות
פנסיה80057מגדל מקפת אישית, דמי ניהול מהפקדה 1%, דמי ניהול מחיסכון 0.13%,כרגע במסלול סולידי של בני 50 ומטה
קרן השתלמות28221אקסלנס מחקה מדד סנופי, דמי ניהול 0.5%
מניות חברה (RSU &ESPP)50595פחות או יותר נטו, זה תלוי בסוג המנייה RSU/ESPP וכו..
שווי ניירות בתיק השקעות36821אקסלנס טרייד
מזומן בש"ח60000כרגע בעו"ש
מזומן בדולרים (ש"ח)2000
קרן חרום (לא נכללת בחישוב)30000מספיקה לחצי שנה,לא נכללת בשווי מבחינתי.
הלוואות/חובות0אין.
סה"כ כולל פנסיה257694
סה"כ ללא פנסיה177637

Back
למעלה