• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

על הגלובליזציה

ובאותה הזדמנות, לדאוג לדאוג שישראלים יהיו ראשונים בתור תמיד להשקעות פנים. שהכלכלה של ישראל תעשיר רק ישראלים ולא זרים.
כל זאת כדי לעודד יותר ישראלים לעשות עסקים פה ולייצר פה מקומות עבודה.

אי אפשר לשחק את המשחק רק כדי שאתה תנצח.
גלובליזציה פרושה שותפות, בשותפות כל אחד נותן את מה שיש לו בו יתרון יחסי, כדי שכולם ירויחו. לדוגמא: הסינים נותנים יצור זול, הישראלים נותנים תכנון הנדסי, האמריקנים נותנים מימון וניהול, הרוסים נותנים מחצבים, ובסוף העוגה העולמית גדלה לטובת כולם. ככה זה עבד ב 30 שנה האחרונות. אי אפשר להתעלם מהעובדה שהעולם בכלל שיפר מאד את רמת החיים בשנים האחרונות, אפילו אם זה בא קצת על חשבון המערב.

היו את אלה שהרוויחו והיו את אלה שהפסידו. הבעיה היא שהמרוויחים היו בעיקר השכבות החזקות שהיו גם ככה מבוססות.

המרויחים הם לאו דוקא השכבות המבוססות, המרויחים הם המוכשרים והאמיצים שמוכנים לעבוד קשה ולקחת סיכונים ולקפוץ לתוך העוגה הגלובלית של ההזדמנויות.
מאחר ומהר מאד הם הופכים ל"שכבה מבוססת" אתה מתבלבל בין סיבה לתוצאה.
נכון שמי שבא מבית מבוסס וקיבל חינוך טוב יהיה בעמדת התחלה יותר טובה, אבל העיקר זה מוטיבציה וחינוך טוב, ולא "בית מבוסס".
אי אפשר לעצור את הגלובליזציה, הסוסים ברחו כבר מהאורווה. אי אפשר למנוע מאנשים לקחת סיכונים ברמה הגלובלית כדי להצליח. אא"כ תמנע מאנשים לצאת לחו"ל, כמו בבריה"מ לשעבר.

חשבתי על השרשור הזה בדיוק כשראיתי את הכתבה הזו. זה פשוט מסכם כל כך יפה את מה שאני מנסה להעביר לכם. העולם לא מתנהל כמו שוק חופשי. יש את מי שכן מתנהלים ככה ומי שלא. כמובן אלה שמתנהלים יותר בצורת שוק חופשי נדפקים על ידי אלה שבאים לרמות.

סין אלופת העולם בגלובליזציה. בסין הרבה יותר קל לעשות עסקים מאשר בישראל, אז איך בדיוק סין מרמה?
נכון שכולם מנסים לפחת המטבע שלהם, אבל זה משחק של כולם.
טראמפ כעת טוען שיעצור הגלובליזציה, ועל זה יש לי רק מילה אחת להגיד: בולשיט.
נראה אותו אומר להמוני אמריקנים שמוצרים הסינים הזולים שהם קונים יתייקרו פי 2 בגלל יצור בארה"ב.

@Benjamin Willard

אני שואל מתוך סקרנות:

האם התעשיות האלו הם תעשיות פשוטות (טקסטיל לצורך העניין)
או תעשיות עתירות ידע (יצור שבבים בחדרים נקיים)

בהינתן עלויות השינוע הנמוכות היום אני מתקשה לראות את ההיגיון הכלכלי באחזקת מפעל של "תעשייה פשוטה".

@Benjamin Willard

אני שואל מתוך סקרנות:

האם התעשיות האלו הם תעשיות פשוטות (טקסטיל לצורך העניין)
או תעשיות עתירות ידע (יצור שבבים בחדרים נקיים)

בהינתן עלויות השינוע הנמוכות היום אני מתקשה לראות את ההיגיון הכלכלי באחזקת מפעל של "תעשייה פשוטה".
אין דבר כזה יותר תעשייה פשוטה...
אגב לאחרונה, גם כל מיני טקסטיל וכאלה מתחילים לחזור קצת למערב... וכמובן שעתירות ידע עוברות למתפתחות... במיוחד לסין...

בכל מקרה, אני יכול לכתוב את זה עוד 17 אם אנחנו רוצים לשגשג אנחנו חייבים לשחק את המשחק, ולעשות את זה יותר טוב מהשאר. האלטרנטיבה, למרות אשליותיה של יחימוביץ, היא שניראה כמו צפון קוריאה.

אגב, חשוב להבין, שהכלכלה גם מגינה עלינו פוליטית ומדינית. זה חלק מאותו משחק.

נערך לאחרונה ב:
למה אין דבר כזה תעשייה פשוטה?

ברור לי שכל תעשייה צוברת ידע. אבל ברור לי שיש הבדלים ענקיים בתחום.

אגב, בנוגע לטקסטיל שחוזר למערב, כן, זה קורה אבל הטקסטיל חוזר למפעלים רובוטים...

אני רוצה להעלות נקודה שכמעט לא התייחסנו אליה בדיון, וזה הקשר בין כלכלה למלחמה.

השפעת הגלובליזציה על השלום היחסי בעולם. ואירופה היא הדוגמה הכי טובה לכך.

אגב, השקעה ברמה ממשלתית בהכשרה מקצועית, השכלה טכנית, וכו' וכד' זה משהו מאוד חיובי בעייני.
עדיף לסבסד קורסים, הכשרות, ולימודים מאשר לשלם דמי אבטלה ומס הכנסה שלילי.

אני יודע שחלק מהאנרכיסטים/ קפיטליסטים בפורום יחלקו עלי, אבל לדעתי ראוי שהמדינה תממן לאזרחיה לימודים, והשכלה כשרות ציבורי.
תלוי איזה השכלה. המדינה צריכה לממן לימודים לפי הנחיצות שלהם לשוק העבודה.
כיום מדינת ישראל מממנת גם סטודנטים למדעי הדשא ומקצועות בעלי שוק רווי (עורכי דין למשל).
אני לא אומר שצריך להפסיק את זה, אלא שהמימון צריך להיות מוגבל במקצועות אלה, למשל לתת סיבסוד רק ל-20 אחוז הכי טובים מהסטודנטים בסוציולוגיה ומנגד לתת מימון ל-80 אחוז מהסטודנטים להנדסת חשמל. ככה יהיה ביטוי להבדל בביקוש.

תלוי איזה השכלה. המדינה צריכה לממן לימודים לפי הנחיצות שלהם לשוק העבודה.
כיום מדינת ישראל מממנת גם סטודנטים למדעי הדשא ומקצועות בעלי שוק רווי (עורכי דין למשל).
אני לא אומר שצריך להפסיק את זה, אלא שהמימון צריך להיות מוגבל במקצועות אלה, למשל לתת סיבסוד רק ל-20 אחוז הכי טובים מהסטודנטים בסוציולוגיה ומנגד לתת מימון ל-80 אחוז מהסטודנטים להנדסת חשמל. ככה יהיה ביטוי להבדל בביקוש.
"לתת ואוצ'ר" יהיה עדיף לדעתי... אנשים חכמים מספיק בשביל להחליט לבד... אני מקווה...

וואוצ'ר לאוניברסיטה (או מכללה) זה לא המצב כיום?

אי אפשר לשחק את המשחק רק כדי שאתה תנצח.
גלובליזציה פרושה שותפות, בשותפות כל אחד נותן את מה שיש לו בו יתרון יחסי, כדי שכולם ירויחו. לדוגמא: הסינים נותנים יצור זול, הישראלים נותנים תכנון הנדסי, האמריקנים נותנים מימון וניהול, הרוסים נותנים מחצבים, ובסוף העוגה העולמית גדלה לטובת כולם. ככה זה עבד ב 30 שנה האחרונות. אי אפשר להתעלם מהעובדה שהעולם בכלל שיפר מאד את רמת החיים בשנים האחרונות, אפילו אם זה בא קצת על חשבון המערב.
על מה אתה מדבר?! רמת החיים קפואה מ-1999!!!
כן, המציאו מאז את הסטרימינג באינטרנט ואת האייפון. ויחד עם זאת, דור המילניום הוא הדור הכי עני מאז סוף WWII למרות שהוא הכי משכיל.
וזו עוגה שבהחלט אפשר לאכול ולהשאיר שלמה. יש לך המון מדינות אפילו במערב שלא פתחו רגליים לגלובליזציה באופן מוחלט. צרפת ושוויץ למשל נהנות ממגזר תעשייתי מאוד חזק ומייבאות דברים מסויימים מאוד מסין וגרמניה.
יש הרבה הרבה שטח אפור בין שני הקיצונים.
המרויחים הם לאו דוקא השכבות המבוססות, המרויחים הם המוכשרים והאמיצים שמוכנים לעבוד קשה ולקחת סיכונים ולקפוץ לתוך העוגה הגלובלית של ההזדמנויות.
מאחר ומהר מאד הם הופכים ל"שכבה מבוססת" אתה מתבלבל בין סיבה לתוצאה.
נכון שמי שבא מבית מבוסס וקיבל חינוך טוב יהיה בעמדת התחלה יותר טובה, אבל העיקר זה מוטיבציה וחינוך טוב, ולא "בית מבוסס".
אי אפשר לעצור את הגלובליזציה, הסוסים ברחו כבר מהאורווה. אי אפשר למנוע מאנשים לקחת סיכונים ברמה הגלובלית כדי להצליח. אא"כ תמנע מאנשים לצאת לחו"ל, כמו בבריה"מ לשעבר.
Never say never. יש תקדימים גם לדברים כאלה.
המוכשרים והאמיצים ידעו להסתדר, אני לא דואג להם. בברה"מ עצמה היו הרבה הזדמנויות כלכליות לצעירים משכילים.
סין אלופת העולם בגלובליזציה. בסין הרבה יותר קל לעשות עסקים מאשר בישראל, אז איך בדיוק סין מרמה?
נכון שכולם מנסים לפחת המטבע שלהם, אבל זה משחק של כולם.
טראמפ כעת טוען שיעצור הגלובליזציה, ועל זה יש לי רק מילה אחת להגיד: בולשיט.
נראה אותו אומר להמוני אמריקנים שמוצרים הסינים הזולים שהם קונים יתייקרו פי 2 בגלל יצור בארה"ב.
לטראמפ יש סיכוי טוב אם משמעות העניין היא שאמריקאים יוכלו כמו בשנות ה-60 למצוא עבודות של $20 לשעה עם תנאים מלאים בתעשיה עם 12 שנות לימוד בלבד.
לכל מהלך יש את הטרייד-אופס שלו. אבל עובדה שבמובני כוח קניה ארה"ב בעידן שלפני הגלובליזציה היתה מקום עם אזרחים הרבה יותר עשירים. דווקא ברגע שהתחיל המסחר עם סין המשכורות הפסיקו לעלות יחד עם השיפור בפרודוקטיביות.

חצי בלת"ק.
אני נגד ייבוא עובדים, כל עוד יש רגולציות שמגבילות מקומיים לעסוק במקצוע.

למשל - היום כמות הסטודנטים לרפואה מוגבלת ע"י המדינה.
יש מס' מוגבל של כיסאות בכיתות הלימוד ולכן ישראלים רבים שרוצים להיות רופאים לא יכולים.
כמות הרופאים שהמדינה "מייצרת" בכל מחזור נמוכה מהביקוש.
אז מה ההגיון בלייבא רופאים מהודו?!

אם רפואה תהפוך למקצוע לא מבוקש, ובאת לא יהיו מקומיים שירצו לעבוד בתחום, אדרבא ואדרבא, אשמח לייבוא.
כמו שהייתי שמחה אם היה אפשר לייבא עוזרות בית, כי ממש קשה למצוא אחת.

חצי בלת"ק.

יש מס' מוגבל של כיסאות בכיתות הלימוד ולכן ישראלים רבים שרוצים להיות רופאים לא יכולים.

אם רפואה תהפוך למקצוע לא מבוקש, ובאת לא יהיו מקומיים שירצו לעבוד בתחום, אדרבא ואדרבא, אשמח לייבוא.
כמו שהייתי שמחה אם היה אפשר לייבא עוזרות בית, כי ממש קשה למצוא אחת.
את צודקת שבטווח הרחוק, הפתרון הוא להכשיר יותר רופאים בתוך המדינה.
אבל כדי לענות על הביקוש הנוכחי, צריך לייבא רופאים.
לא ייתכן שצריך לחכות 2-3 חודשים לרופא במדינה שהיא לא מדינת עולם שלישי ואני לא מדבר על המחסור בבתי החולים שזאת בעיה עוד יותר גדולה.

רפואה זה מקצוע חריג ואכן יש מגבלה קשה על מספר המתקבלים שקשורה, כך הבנתי, לבעיות במציאת מקומות למתמחים או משהו דומה.
בענפים בהם ניתנים רישיונות, אין היתכנות גדולה ליבוא עובדים - רואי חשבון, פסיכולוגים, עורכי דין.
בענפים בהם יש היתכנות, אין בדרך כלל רישוי - עובדי סיעוד, עובדי בניין, מתכנתים.
אולי יש ענפים אחרים בהם רוצים ליבא ויש רגולציה מקומית, אבל באופן כללי ענפים מוסדרים הם לא אלו בהם עומדים בתור מהגרים להגיע אלינו.

יש מגבלה על כמות הסטודנטים שנובעת בחלקה מהיכולת המוגבלת של בתי החולים ללמד נפחים יותר גדולים.כבר היום עם תוספת של 150 בערך בשנה (עתודאים בכמויות שלא היו לפני כן, ושני מסלולים ארבע שנתיים) יש בלאגן ורמת ההוראה יורדת. (הסבבים במחלקות מתקצרים ויש יותר סטודנטים בכל מחלקה).
וזה לא הסוף, כי למרות תוספות התקנים לבתי הספר לרפואה, לא הוסיפו תקנים למתמחים לבתי החולים ולכן זמן ההמתנה להתמחות עולה (אנשים מחכים שנה ויותר לתקן להתמחות), לעיתים מצופים לעשות משמרות בהתנדבות כדי להתחבב על הצוות לקבל תקן.
ישראלים שרוצים להיות רופאים יכולים גם ללמוד בחול ואז להתחרות על אותם תקני התמחות בארץ (אחרי בחינות). כך שיש אפילו עוד יותר מתחרים על כל תקן להתמחות.
בזמנו כשביבי יצא עם הצהרות הייבוא מהודו, לדעתי זה היה על רקע שביתות רופאים ומתוך טענה שההודים לא ימחו על התנאים הקשים.

על מה אתה מדבר?! רמת החיים קפואה מ-1999!!!
כן, המציאו מאז את הסטרימינג באינטרנט ואת האייפון. ויחד עם זאת, דור המילניום הוא הדור הכי עני מאז סוף WWII למרות שהוא הכי משכיל.

אתה מתכוון לדור המילניום בסיו והודו? כי נראה לי ששם רמת החיים דווקא עלתה.
מסכים שרמת החיים במערב קפואה, אבל המערב הוא בערך מליארד איש מתוך שמונה מיליארד. בסך הכל רמת החיים בעולם עלתה, וזה בגלל הפתיחות של מעבר אנשים , טכנולוגיות, וסחורות.
ההטפה לסגירת גבולות משמעה גם הורדת רמת החיים המשתפרת בעולם השלישי (על חשבון המערב). להורדת רמת החיים הזו יכולות להיות השלכות קשות של מלחמות והגירה.

המוכשרים והאמיצים ידעו להסתדר, אני לא דואג להם. בברה"מ עצמה היו הרבה הזדמנויות כלכליות לצעירים משכילים.

ועדיין הרוב המוחלט רצו לצאת החוצה ולא להישאר בפנים. אפילו יקירי הממשל ערקו (רודולף נורייב ברח מסוכני הקגב ברחובות פריז, באמת היית רוצה לחזור לזה?)

לטראמפ יש סיכוי טוב אם משמעות העניין היא שאמריקאים יוכלו כמו בשנות ה-60 למצוא עבודות של $20 לשעה עם תנאים מלאים בתעשיה עם 12 שנות לימוד בלבד.
לכל מהלך יש את הטרייד-אופס שלו. אבל עובדה שבמובני כוח קניה ארה"ב בעידן שלפני הגלובליזציה היתה מקום עם אזרחים הרבה יותר עשירים. דווקא ברגע שהתחיל המסחר עם סין המשכורות הפסיקו לעלות יחד עם השיפור בפרודוקטיביות.

אזרחי ארה"ב היו יותר עשירים יחסית לשאר העולם. אבסולוטית הם עדיין נסעו במכוניות גרועות יחסית להיום, והשתמשו בכלים וציוד נחות יחסית להיום.

האם ההתקדמות הטכנולוגית היתה קורית אלמלא העולם נפתח לגלובליזציה? לדעתי לא. עמק הסיליקון מוצף מהנדסים זרים, ומהנדסים אמריקנים ארופאים סינים והודים עובדים ביחד על פרוייקטים משותפים תוך חלוקת ידע. אם כל אומה היתה עובדת בנפרד, זה לא היה קורה. היינו משתמשים הטכנולוגיה נחותה יותר ורמת החיים באופן כללי בעולם היתה נמוכה יותר (אגב, רוב הסטודנטים ל PHd באונ' האמריקניות הם זרים. ).

הרוסים קוראים לו נוביגוד, וזה חג מעולה!
הגיע הזמן שיאומץ לקונצנזוס כמו המימונה.
זה "פוגעני", ככה שזה כנראה לא יתפוס בעשור הקרוב.
לרוסים אסור לחגוג חג חילוני שהמציאו קומוניסטים. רק למרוקאים מותר לחגוג חג אלילי שנחגג על ידי פגאנים לפני הכיבוש האסלאמי.

@איש(3718) ולמה שהמערב ירצה לדאוג לרמת החיים בעולם השלישי? להודים וסינים מותר לסלף ולרמות וללבנים באירופה וארה"ב אסור? זו עמדה צבועה למדי.
כשבאמת לא רוצים הגירה, אפשר לסדר את זה יופי. ואני לא חושב שיש יותר קונפליקטים בעולם השלישי מאשר בעולם הראשון. בטח לא על כסף. היום בכלל לא נהוג לצאת למלחמות בגלל מסחר, כמו פעם. העילות נעשו מתוחכמות יותר כי המעמדות הפשוטים שהבנים שלהם נשלחים להישחט מעבר לים כבר לא קונים הכל.

להודים וסינים מותר לסלף ולרמות וללבנים באירופה וארה"ב אסור?
מי אמר את זה? רמת החיים בעולם באופן אבסולוטי לעבר עלתה גם אם ההרגשה של רמת החיים ירדה. פשוט הסינים וההודים הם רבים יותר ומוכנים לעבוד הרבה יותר או בזול יותר. אם האמריקאים והאירופאיים יתנהגו זהה אזז הם ישתוו

היום כמות הסטודנטים לרפואה מוגבלת ע"י המדינה.
"לייצר" רופא עולה למדינה הרבה (סבסוד התואר, תקני התמחות וכדומה), כך שיש הגיון ביבוא רופאים ממקומות אחרים - הרופאים האלו כבר "יוצרו" על ידי מישהו אחר ואנחנו מקבלים אותם בזול. יש לזה הרבה חסרונות מבחינת הרופאים המקומיים, אבל אם (נניח) היה מדובר ברופאים באותה איכות כמו המקומיים, אז לשאר האוכלוסיה יש לזה דוקא הרבה יתרונות, חוסכים כסף על הכשרה ומקבלים יותר שירות רפואי. בפועל אני מניחה שהאיכות לא אותה איכות ויש גם בעיות אחרות עם יבוא עובדים זרים לפה, אבל ברמת הדיון העקרוני זה דוקא מאד הגיוני.

Back
למעלה