• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ליאונידס

ליאונידס

משתמש רגיל
דירוג
79
כשהייתי תלמיד תיכון ניגשתי לבנקאית המשפחתית וביקשתי לפתוח תיק השקעות.
איני זוכר מה היה הסכום שהיה בידי אבל היא צחקה ואמרה לי לחזור כשבאמתחתי עוד כמה עשרות אלפי שקלים.

אז ראשית אומר תודה לבנקאית (שכנראה מנעה ממני כמה טעויות רציניות) אבל יותר לדורין ולכם חברי הקהילה.

מטרתי בפוסט להיחשף מעט בפניכם על מנת להחזיר מעט בחזרה למקום המופלא הזה וכמובן לשמוע את דעתכם המוערכת.

כמדומני נחשפתי לבלוג והפורום לקראת סוף התיכון. המאמרים בבלוג והשירשורים כאן ללא ספק עיצבו את תפיסת עולמי הכלכלית. יש לציין שלא רק את שלי, אלא גם של עשרות אחרים שאני מכיר ואינם פעילים כאן (למיטב ידיעתי).
אתם עושים שינוי אמיתי בחיי עשרות אלפי ישראלים גם אם אינכם רואים זאת מול עיניכם.
דורין אולי תפרגני בסטיסטיקה? ;)

אני בן 22-23, מנהל באופן עצמאי תיק השקעות באחד מבתי ההשקעות הישראלים.
קצין, עוסק בתוכנה ולומד מדמ"ח (מוסיף לסטיגמה של הפורום :lol:).

אציין שלתיק עליו אני עומד לפרט אין תאריך פקיעה.
כנראה שהוא ילווה אותי במהלך כל החיים. אני מודע לכך שייתכן שלא אוכל למשוך ממנו כספים במשך שנים רבות כאשר יהיה משבר. כן אני יודע שזה יכול לקרות בדיוק כשארצה להתחתן, להוליד ילדים, לקנות דירה או לסעוד את סבתא שלי.
אני סתגלן ואלוף בדחיית סיפוקים ולכן מאמין שאקבל החלטות נכונות.

עמלות:
10 ש"ח חודשי.
0.07% על כל קנייה ומכירה. (ני"ע בבורסת תל אביב).

שווי התיק ברוטו: 386K.

חלוקת התיק:
73% msci all world (עד לאחרונה קניתי רק את הנייר של תכלית, אבל בעקבות הורדת העמלות בקרן האירית מתחדש דרכם)
17% msci em
5% עוקב כל האג"חים ישראל
5% עוקב אג"חים ישראל 2-5

חוסך כ4,500 ש"ח בחודש.
נכון להיום אני ממונף בכ36k ללא ריבית. מחזיר כ2k בחודש.

אני מעריך שסיבולת הסיכון שלי גבוהה.
למדתי זאת השנה כאשר נהנתי מאוד מהירידות, קניתי כל עוד יכולתי כשתוך כדי המשבר ביצעתי אלוקציה מחודשת לטובת החלק המנייתי.

איני יודע אם ארצה לפרוש מעבודה, אבל ללא ספק איני מעוניין להיות תלוי בה. השקעה בנדל"ן מאוד קורצת לי בעיקר בזכות האפשרות לקחת משכנתא.

אשמח לשמוע את דעתכם ולזרום כאן בשרשור. עם זאת אנחנו בתקופת מבחנים אז אולי ייקח לי זמן לענות ;).

בהערכה רבה,
ליאונידס

שלום לאונידיס, ברוך הבא לפורום!
מה בנוגע לקופות הפנסיוניות? אין לך או שאתה לא מחשיב אותן כחלק מהתיק בגלל שהן קטנות כרגע?
עד מתי ( צבא)?
מאיפה המינוף ללא הריבית? בנק?

שים לב ש0.07% על הפקדה ( קנייה) זה הרבה מאוד כסף לאורך השנים. הרי אתה מאבד גם את הכסף, גם את התשואה על הכסף וגם את הריבית דריבית.
אני מניח שאתה נירתע מib בגלל הדוח השנתי? האם אתה מבצע גם מכירות?

ואו כל הכבוד, המצב שלך מעולה.
יש לך גם מזומן נזיל?

תשקיע בלימודים ונסיון בתחום בהתחלה כדי שהמשכורות שלך יעלו מהר בהמשך

והחלק הכי חשוב בת זוג מתאימה (גם סולידית יחסית וגם שתהיה נעול על זה)
אני תמיד אומר שמשבר כלכלי גורם לתיק לירידות של 30-80 אחוז
אבל זוגיות לא נכונה תחתוך אותך בלפחות 60 אחוז מכל הנכסים לא רק מהתיק

מה בנוגע לקופות הפנסיוניות? אין לך או שאתה לא מחשיב אותן כחלק מהתיק בגלל שהן קטנות כרגע?
ישנן קרן פנסייה, קופת גמל וקרן השתלמות אבל הסכומים בהם זניחים...

עד מתי ( צבא)?
עוד שנה יוצא לאזרחות.. מתכנן להיכנס מיד לשוק העובדה. מתלבט כמה זמן מראש להתחיל להתכונן לראיון הטכני...

אכן מהבנק, חבר הוא מועדון צרכני מאוד משתלם :) אבל לא מספיק כדי להישאר בקבע :(

שים לב ש0.07% על הפקדה ( קנייה
המון כסף? הייתי בטוח שזה אחלה עמלה. 0.07 מאחוז כן? כלומר על כל 2870 ש"ח קנייה אני משלם שנקל..

כשפתחתי לא הייתי מודע אפילו לאפשרות, היום בעקבות מס רווחי הון זה נשמע לי לא משתלם... אני ברווח של 66k. מהלך כזה ייעלה לי סביבות ה18k ש"ח. זה עוד בלי עמלות המרה לדולרים וכו'. מעבר לזה שהשירות מול רשויות המס די נחמד.. מה דעתך?

אם אתה מבצע גם מכירות?
עד להיום ביצעתי כשהיה סייל קורונה - מכרתי אג"ח וקניתי מניות. ופעם אחת בטעות כי הכפתור של הקנייה והמכירה צמודים באפליקציית ספארק. UX מזעזע. אבל השלב של המימושים ללא ספק יגיע בשלב מסוים.

יש לך גם מזומן נזיל?
סביבות ה10k בעו"ש.

תשקיע בלימודים ונסיון בתחום בהתחלה כדי שהמשכורות שלך יעלו מהר בהמשך
משקיע כמעט את כל הזמן שלי. האמת שאני מתחיל לחשוב שאני קצת מגזים...

והחלק הכי חשוב בת זוג מתאימה
תשמע זאת בעיה אמיתית, לא פשוט למצוא משהי סולידית. בנוסף לכך שלרוב זה מתנגש עם שאיפות הקריירה והלימודים. מצד שני, השנים בהן הייתי בזוגיות הן מהמאושרות שחוויתי עד היום.

שלום לאונידיס, ברוך הבא לפורום!
עד מתי ( צבא)?

שים לב ש0.07% על הפקדה ( קנייה) זה הרבה מאוד כסף לאורך השנים. הרי אתה מאבד גם את הכסף, גם את התשואה על הכסף וגם את הריבית דריבית.
קצת הגזמה להגיד שזה הרבה מאוד כסף לאורך השנים. (700 שקל על כל מיליון), דרך אגב עמלה יפה אני משלם 0.09% איפה אתה משקיע?

דרך אגב עמלה יפה אני משלם 0.09% איפה אתה משקיע?
נתתי סקר שוק רציני באותה תקופה, משקיע דרך פסגות. היום הם כבר לא נותנים עמלות כאלה.. (יודע מחברים שאני מלווה) אולי ייתנו למי שיגיע עם סכומים משמעותיים.
ממה שאני מכיר למי שמתחיל בסכומים קטנים מיטב דש נותנים 15 שח בחודש עם 0.07% או -0.08% (יש מצב שמתקזז) והם הכי משתלמים.

עוד שנה יוצא לאזרחות.. מתכנן להיכנס מיד לשוק העובדה. מתלבט כמה זמן מראש להתחיל להתכונן לראיון הטכני...
מזל טוב! מבחינת ראיון אז תלוי לאן אתה רוצה ללכת ומה הרמה שלך. יש כאלו שטוענים שצריך להתחיל להתכונן שנה לפני ראיון של גוגל. מומלץ לקרוא cracking the code interview

המון כסף? הייתי בטוח שזה אחלה עמלה. 0.07 מאחוז כן? כלומר על כל 2870 ש"ח קנייה אני משלם שנקל..
אולי קצת הגזמתי.

כשפתחתי לא הייתי מודע אפילו לאפשרות, היום בעקבות מס רווחי הון זה נשמע לי לא משתלם... אני ברווח של 66k. מהלך כזה ייעלה לי סביבות ה18k ש"ח. זה עוד בלי עמלות המרה לדולרים וכו'. מעבר לזה שהשירות מול רשויות המס די נחמד.. מה דעתך?

עד להיום ביצעתי כשהיה סייל קורונה - מכרתי אג"ח וקניתי מניות. ופעם אחת בטעות כי הכפתור של הקנייה והמכירה צמודים באפליקציית ספארק. UX מזעזע. אבל השלב של המימושים ללא ספק יגיע בשלב מסוים.
אין דילמה מבחינת מעבר, 18K זה לא מעט כסף. השאלה היא מה עושים עם כסף חדש.
מבחינת עמלות המרה לדולרים - זה 2$ להמרה בIB.
הקרנות האיריות הן פיתרון טוב.
למסחר בIB יש כמה יתרונות לדעתי:
1. פחות התעסקות עם בתי מסחר ישראלים.
2. מכירה בשכבות.
3. מינוף מרג'ין.
4. ריביות (כרגע רק ממניות וזה די בקטנה).
החסרון העיקרי הוא הגשת הדוח אבל זה לא סיפור אחרי הפעם הראשונה. אם אתה רק קונה אז ההגשה היא רק פעם בשנה.
לא מייעץ כמובן.

תשמע זאת בעיה אמיתית, לא פשוט למצוא משהי סולידית. בנוסף לכך שלרוב זה מתנגש עם שאיפות הקריירה והלימודים. מצד שני, השנים בהן הייתי בזוגיות הן מהמאושרות שחוויתי עד היום.
היום זה קל מתמיד - פשוט רושמים את זה בפרופיל באוקיופיד :)
חוץ מזה שלא חייבים להיות 1 ל1 בשאיפות. כמו בכל נושא אחר, צריך לקבל את את האחר ולהבין אם אפשר להתפשר מספיק כדי לחיות יחד.

ויש כאלו שטוענים שלא.. מה שבטוח זה שאין מסגרת זמן אוניברסלית שמתאימה לכולם.
כנראה שזה תלוי במצב הנוכחי של הכישורים שרלוונטים לראיונות. יש אנשים מתאימים למשרה ופשוט לא משהו בראיונות/תקשורת וצריכים לעבוד על זה. ככה זה כשחברה מפחדת מfalse positives. זה יוצר הרבה false negative.

ומלץ לקרוא cracking the code interview

תודה על ההמלצה! נראה ספר מצוין

השאלה היא מה עושים עם כסף חדש.

זהו.. הם מפרסמים את העמלות והעלויות? אני רוצה להעמיק ולהבין עד כמה זה באמת משתלם... כי נשמע שהפער זניח.

נראה שזה תלוי במצב הנוכחי של הכישורים שרלוונטים לראיונות.
היכולות שלי להרשים בראיונות היא טובה. הפער שלי הוא מקצועי. התחלתי לפתח כמקצוע, שלא כתחביב, לאחרונה. ולכן שם המיקוד שלי...

אפשר להתפשר
אפשר ואפילו חייב, אני לא חושב שיש זוגיות טובה ללא התפשרויות. העניין הוא שאני מאמין שאפקט הריבית דריבית פועל גם בעולם הקריירה והידע.
מרגיש לי נכון לנצל את התנופה שאני נמצא בה היום עד שארגיש מספיק חזק מקצועית על מנת להוריד קצב. עם זאת בזוגיות צריך להשקיע וזה מתנגש. מצד שני זוגיות היא הדבר הנכון לנפש.

אהלן עדכון:
1. לאחר פגישה בבנק בנוגע למשכנתא הבנתי שהחסרונות עולים על ההיתרונות וירדתי מהרעיון לרכוש דירה להשקעה בשנים הקרובות.
2. שיניתי את הקצאת תיק ההשקעות שלי לחלוקה הבאה:
א. 5% אג"ח ממשלתי כללי
ב. 60% msci all world
ג. 10% sp500 information technology
ד. 10% msci emerging
ה. 15% קריפטו - מאוד מהר עבר את ההקצאה שרציתי.

בעת הירידות האחרונות בשוק הקריפטו נכנסתי בהדרגה. בנוסף מכרתי אג"ח ולקחתי הלוואה של 20k בריבית פריים לשנה. בסה"כ ברוטו, כולל טעויות, עמלות ושטויות שעשיתי בהתחלה הכנסתי 67k שח.

מצבי הכלכלי נכון לעכשיו (כל הסכומים ברוטו לפני מיסים):
1. תיק השקעות מנייתי: 404k
2. מטבעות ווירטואלים: 123k (עוד כמה דק' הערך כבר יישתנה)
3. הלוואות: 39k-
4. פנסייה: 40k

נערך לאחרונה ב:
לא רואה את ההיגיון בזה שיש גם מינוף (באיזה ריבית?) וגם אג"ח.

חלק מהמינוף בלי ריבית וחלק עם ריבית פריים. מכירה של האג"ח תביא לתשלום מס שייעלה לי יותר מהריבית.

אם יש לך הקצאה, זה אומר שאתה מתכוון לאזן? דאגת שתוכל לאזן?
כמובן שכרגע אני בשלב הצבירה. לכן האיזונים בתיק באים לידי ביטוי ברכישה חודשית של הנכסים שסובלים מהפער הגדול ביותר בהתאם להקצאה..

כמובן שכרגע אני בשלב הצבירה. לכן האיזונים בתיק באים לידי ביטוי ברכישה חודשית של הנכסים שסובלים מהפער הגדול ביותר בהתאם להקצאה..
לא הייתי קורא לזה איזון. מספיק שה"קריפטו" שלך יעשה x2 והוא כבר 50% מהתיק שלך (לא יודע מה אתה מחזיק אבל זו הנחה הגיונית). אתה יכול לאזן את זה עם המשכורת?

כתבת שיש לך הקצאה מסוימת (המשקפת את ניהול הסיכונים שלך) אז רציתי להבין אם אתה בכלל יכול לאזן במידה ותרצה.

באופן עקרוני אתה צודק בכך שהחלוקה צריכה לייצג את ניהול הסיכונים שלי. עם זאת אני מתייחס לכך קצת אחרת.. המטרה העיקרית שלי בחלוקה היא ליישם באופן מובנה רכישה דיפרנציאלית של הנכסים כאשר הם בירידה ואחרים בעליה. ולכן כאשר הקריפטו יהיה 50% אחוז מהתיק אני לא ארכוש אבל בקריסת 70% הבאה כנראה שכן.

בנוגע ליכולת שלי לאזן, כיום אני מקבל משכורת צבאית אבל כאשר אשתחרר כנראה שייתאפשר לי לעשות זאת. לפחות בהתחלה. אם אגיע למצב שלא אז זה כבר צרות של עשירים. Literally.

מבחינה טכנית מה שיכול למנוע ממני לממש/ לאזן הוא סירוב מבנק ישראלי.. ראיתי שיש התפתחויות בנושא והייתה זכייה לא מזמן מול דיסקונט. עם זאת אני לוקח בחשבון שבמקרה קיצון אאלץ למצוא פתרון יצירתי.

כתבת שיש לך הקצאה מסוימת (המשקפת את ניהול הסיכונים שלך) אז רציתי להבין אם אתה בכלל יכול לאזן במידה ותרצה.

Back
למעלה