• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הודו מבטלת שטרות בהתראה של חודשיים.

חדשות ישנות... רק היום יינט הציפו את זה :)

חדשות ישנות...
זה חדש, לא ישן. ביום שלישי בערב קראתי את זה ושלחתי דחוף לבת שלי שנמצאת שם.
הממשלה עשתה ממש אמבוש להודים והודיעה מהיום למחר שהשטרות הכי פופולארים (500 רופי, 1000 רופי) יהיו חסרי ערך למחרת בבוקר. כולם היו בהלם.
מה שקרה זה שבבוקר למחרת אף אחד לא הסכים שהיא וחבריה ישלמו בשטרות האלה, גם לא בבתי קפה/מסעדות/מכולת. יומיים הבנקים היו סגורים ואחרי זה תורות של שעות של הודים להחליף את השטרות. והכסף בכספומטים גם לא התעדכן במהירות. בקיצור- נאחס :(

מרשים מאוד בעיניי שהצליחו לשמור על אופרציה כזו מורכבת בסוד מוחלט ממיליארד הודים, בלי שיהיו לכך שום סימנים מקדימים, כשכמובן חשוב היה לשמור על זה בסוד כדי שהמטרה העיקרית של המהלך הזה - מלחמה בכלכלה השחורה - תתממש. (אפילו בהתחשב בבלאגן הלא-נורמלי שנוצר, שנובע כנראה מכך שגם בקרב המוסדות הרשמיים לא כולם ידעו על המהלך שעומד להתגלגל...)

, כשכמובן חשוב היה לשמור על זה בסוד כדי שהמטרה העיקרית של המהלך הזה - מלחמה בכלכלה השחורה - תתממש. (אפילו בהתחשב בבלאגן הלא-נורמלי שנוצר, שנובע כנראה מכך שגם בקרב המוסדות הרשמיים לא כולם ידעו על המהלך שעומד להתגלגל...)
יש לך הנחה מעט אופטימית שהמטרה היא מלחמה בהון בשחור. המטרה האמיתית היא מלחמה בחוסך הקטן, כדי שהממשלה תוכל להטיל בעתיד ריביות שליליות ולא יוכל לברוח למזומן. כמובן, ההודים עם חכם ולכן הביקוש לזהב שם תמיד היה גבוה- אף אחד לא סומך על הממשלה, והצעד הזה רק ידחוק יותר אנשים לסחור בזהב במקום.

יש לך הנחה מעט אופטימית שהמטרה היא מלחמה בהון בשחור. המטרה האמיתית היא מלחמה בחוסך הקטן, כדי שהממשלה תוכל להטיל בעתיד ריביות שליליות ולא יוכל לברוח למזומן. כמובן, ההודים עם חכם ולכן הביקוש לזהב שם תמיד היה גבוה- אף אחד לא סומך על הממשלה, והצעד הזה רק ידחוק יותר אנשים לסחור בזהב במקום.
יהיו
A קבוצת האנשים שיכולים ומסוגלים 'להשקיע' בזהב
B קבוצת החוסכים שבהם יפגע ביטול השטרות
C קבוצת האנשים שאין ברשותם כסף שחור

חיתוך הקבוצות A,B,C הוא קבוצה ריקה.

בונוס:
למה זהב הוא אפיק השקעה תמוהה מאוד

יש לך הנחה מעט אופטימית שהמטרה היא מלחמה בהון בשחור. המטרה האמיתית היא מלחמה בחוסך הקטן, כדי שהממשלה תוכל להטיל בעתיד ריביות שליליות ולא יוכל לברוח למזומן.
לא הבנתי למה. אין כאן איסור על החזקת מזומנים.

לא הבנתי למה. אין כאן איסור על החזקת מזומנים.
בהיסטוריה היו כבר מהלכים דומים. גם התירוץ די דומה. מלחמה בהון שחור וזייפני מטבע.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Monetary_reform_in_the_Soviet_Union
בפועל זה השיג 2 תוצאות הפוכות.
1. אלו שעבדו קשה וחסכו קצת בוקר אחד גילו שהחסכונות שלהם לא קיימים.
2. העם הבין עם מי יש לו עסק ולכן אף אחד לא סומך על הממשלה והכסף שהיא מדפיסה.

כל מי שיש לו קצת כסף מחזיק אותו בזהב או דולר מתחת לבלטות. אלו שיש להם קצת יותר מחזיקים את הכסף בכלל מחוץ למדינה.

יהיו
A קבוצת האנשים שיכולים ומסוגלים 'להשקיע' בזהב
B קבוצת החוסכים שבהם יפגע ביטול השטרות
C קבוצת האנשים שאין ברשותם כסף שחור

חיתוך הקבוצות A,B,C הוא קבוצה ריקה.

בונוס:
למה זהב הוא אפיק השקעה תמוהה מאוד
אף אחד לא משקיע בזהב בהודו- אנשים משתמשים בו בתור כסף עובר לסוחר, ובתור חסכון. דווקא יש חפיפה מצויינת בין A ו B (רוב ההוחדים יפגעו מביטול השטרות ורובם מסוגלים לקנות קצת זהב ומחזיקים כמה תכשיטי זהב למטרות חסכון). בקשר ל C, זו קבוצה ריקה בהודו- העול הממשלתי כה כבד, שכולם עושים עסקים בשחור.

מרשים מאוד בעיניי שהצליחו לשמור על אופרציה כזו מורכבת בסוד מוחלט ממיליארד הודים
ההסבר לכך, לפי מה שהבנתי מכמה כתבות על זה שקראתי, הוא שלא היתה פה התארגנות מורכבת מראש - הודיעו יום אחד על החלפת השטרות, כולם נתפסו בהפתעה - כולל הבנקים, והחברות שעוסקות בשינוע שטרות לכספומטים, זה יצר בלגן נוראי כי בכספומטים לא היה מספיק כסף בשביל להחליף לכולם וגם לא היה אפשר למלא אותם במהירות הראויה, וכי הכספומטים לא מקונפגים לתמוך בגדלי השטרות החדשים. חוץ ממי שהיה צריך להדפיס את הכסף החדש כנראה היו מעט מאד אנשים בלופ.

על פניו מהלך שעיצבן ויעצבן הרבה מאוד אזרחים.
מעניין אם ההחלטה הזו תעלה לממשלה שם בכיסאות שלהם בבחירות הבאות.

ההסבר לכך, לפי מה שהבנתי מכמה כתבות על זה שקראתי, הוא שלא היתה פה התארגנות מורכבת מראש - הודיעו יום אחד על החלפת השטרות, כולם נתפסו בהפתעה - כולל הבנקים, והחברות שעוסקות בשינוע שטרות לכספומטים, זה יצר בלגן נוראי כי בכספומטים לא היה מספיק כסף בשביל להחליף לכולם וגם לא היה אפשר למלא אותם במהירות הראויה, וכי הכספומטים לא מקונפגים לתמוך בגדלי השטרות החדשים. חוץ ממי שהיה צריך להדפיס את הכסף החדש כנראה היו מעט מאד אנשים בלופ.
זו הסיבה לירידות החדות שהיו אתמול בבורסה ההודית כששאר העולם היה ירוק יחסית?

@פיטר לא יודעת, אבל לא יפתיע אותי. נראה שגם הרופי ירד בתגובה, גם זה די צפוי כשעכשיו בטח הרבה הודים יעדיפו לעבור לדולרים שאותם אף אחד לא יבטל.

על פניו מהלך שעיצבן ויעצבן הרבה מאוד אזרחים.
מעניין אם ההחלטה הזו תעלה לממשלה שם בכיסאות שלהם בבחירות הבאות.

ראש הממשלה מודי הוא אחד האנשים היותר אהובים בהודו, אנשים מאמינים בו תומכים בו וקשה לי להאמין מהיכרות שלי עם ההודים שדבר כזה ישנה את דעתם.

@פיטר לא יודעת, אבל לא יפתיע אותי. נראה שגם הרופי ירד בתגובה, גם זה די צפוי כשעכשיו בטח הרבה הודים יעדיפו לעבור לדולרים שאותם אף אחד לא יבטל.
במקרה יש לי אחזקות בתעודת סל על ה Nifty אז שמתי לב ולא כל כך הבנתי את הירידות החדות של אתמול והיום (לא שזה משנה לטווח הארוך כמובן)

יש לי חבר שעושה עסקים בהודו ומגיע לשם כמה פעמים בשנה.
היום הוא אמר לי שזה פשוט לא ייאמן. שמרו את זה בסוד גם בפני השרים בממשלה (כי כולם בעסקי השוחד וה"עמלות").
הוא משער שרה"מ נתון בסכנת רצח בזמן הקרוב. מאד פסימי לגבי הזמן הקרוב. הוא גם טוען שההודים הם העם הכי אינטלגנטי שהוא מכיר והם כבר ימצאו דרכים לעקוף את העניין. כסף מזומן נפוץ יותר מכרטיסי אשראי ברוב המסחר הפשוט ברחבי הודו.

ראש הממשלה מודי הוא אחד האנשים היותר אהובים בהודו, אנשים מאמינים בו תומכים בו וקשה לי להאמין מהיכרות שלי עם ההודים שדבר כזה ישנה את דעתם.
קשה לי להאמין שתמשיך לתמוך במישהו שגרם לך לאבד את החסכונות שלך בלי סיבה.

ירידה בביטחון במטבע המקומי זה בהחלט חדשות נפלאות לביטקויין. אני לא חושב שהודים אמידים (לא עשירים אלא מתכנתים למיניהם) ימשיכו לשמור חסכונות ברופי.
וזו גם נורת אזהרה לכל אדם בעולם. הבנק המרכזי יכול להעלים את הכסף שלכם בקלות אפילו אם הוא במזומן.

חדשות נפלאות לביטקויין.
לפי מה שקראתי, לרוב הכפריים אין בכלל חשבונות בנק. קשה לי להאמין שהם יעברו מהתנהלות במזומן לביטקוין. יותר סביר שיעברו לזהב או לדולרים (או לכבשים).

לפי מה שקראתי, לרוב הכפריים אין בכלל חשבונות בנק. קשה לי להאמין שהם יעברו מהתנהלות במזומן לביטקוין. יותר סביר שיעברו לזהב או לדולרים (או לכבשים).
כולי תקווה שיעברו לזהב, אם מיליארד הודים יעברו לזהב אז אחוז הזהב מהתיק שלי יכפיל עצמו :)

נושאים דומים

Back
למעלה