• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

גישושים ראשוניים

• פותח הנושא KIK
  • פורסם בתאריך

KIK

משתמש רשום
דירוג
2
התחלתי לקרוא כאן לפני שבוע.
בהחלט יש לי הרבה ללמוד.
אני רוצה לשאול מספר שאלות (חלקם כבר נשאלו אבל לא הבנתי את התשובה עליהן)
1.יש לי נכס עם משכנתא של 120K בריבית קבועה לא צמודה של 2.8 לעוד 6 שנים.
האם יש טעם לפרוע אותה או לתת לנכס להחזיר אותה ולהכניס את הכסף לתוכנית סולידית במדדים.
2.אני רוצה להשקיע 300K בתוכנית סולידית (השקעה ל-20 שנה לא רוצה לגעת בכסף)
האם מדד אחד רחב כמו ACWI הוא מספיק מפוזר ? דהיינו אני אחזיק רק אותו.
יתרון: פחות עמלות.
או כדאי להוסיף שווקים נוספים. (כמו סין)?
3.אשתי מורה +עסק עצמאי האם היא יכולה לפתוח לעצמה קרן השתלמות נוספת וקרן פנסיה נוספת ?
השאלות שלי נובעות מכך שיש כאן ים של חומר ולוקח זמן לעכל אותו ולחבר אותו בראש.
4.בתקופה הזו של ריביות נמוכות אני מתכוון לאזן את התיק 30% סולידי. אני לא רואה טעם לשים כסף באג"ח אני מתכוון להשאירו בעו"ש! האם יש משהו יותר חכם חוץ מפק"ם של כמה גרושים?
אשמח לשמוע מאנשים בעלי הניסיון כאן.

האם יש טעם לפרוע אותה או לתת לנכס להחזיר אותה ולהכניס את הכסף לתוכנית סולידית במדדים.
אם אתה בוחר לא לסגור את המשכנת, זה הימור. אם המדדים יעלו (ביותר 2.8% בשנה) אתה תרוויח מזה, אם השוק ירד אתה תפסיד מזה.
תחליט אם אתה מוכן לקחת את הסיכון או לא.
האם מדד אחד רחב כמו ACWI הוא מספיק מפוזר ? דהיינו אני אחזיק רק אותו.
לפחות עד שיקימו חברות על מאדים, כן.
או כדאי להוסיף שווקים נוספים. (כמו סין)?
סין כלולה ב ACWI.
https://www.msci.com/acwi
אני לא רואה טעם לשים כסף באג"ח אני מתכוון להשאירו בעו"ש! האם יש משהו יותר חכם חוץ מפק"ם של כמה גרושים?
לא הבנתי את השאלה.
אם אג"ח לדעתך לא שווה השקעה אז למה אתה מחפש אפיקי השקעה עם תשואות נמוכות עוד יותר ממנו?

אם אג"ח לדעתך לא שווה השקעה אז למה אתה מחפש אפיקי השקעה עם תשואות נמוכות עוד יותר ממנו?
גם הסיכון נמוך יותר.

ולעצם העניין, היום אין הבדל ממשי בין אג"ח (בדרוג גבוה) לפק"מ, מזומן או כל אפיק בטוח אחר.

תוכלו להסביר לי בבקשה איפה אני טועה בקו חשיבה. (כמובן ללא המלצה)
1.יש לי 120K מזומן או שהבנק יקבל אותם עכשיו או שהוא יקבל אותם במנות קטנות במשך 6 שנים (אין להלוואה שום משמעות לריבית או מדד)
אם כך עדיף שהכסף הזה ייכנס להשקעה שם יש תשואה. (אני מבין שהשוק יכול לקרוס במהלך 6 שנים ...... )
והבנק יקבל את הכסף שלו מהשכירות על הדירה.
האם יש לי טעות בקו מחשבה?
2.האם תעודת סל iShares MSCI ACWI וכן תעודת סל iShares MSCI שווקים מתעוררים
צוברות
דיווידנדים? וכן האם יש עליהם מס ירושה אמריקאי?

נשמע שאתה מבין הכל, אבל לא מסתכל שווה בשווה על המקרה הרע מול המקרה הטוב.

בהצלחה.

להשקיע במקום לסגור משכנתא זה מינוף. יש יתרונות וחסרונות למינוף, זאת יכולה להיות החלטה טובה.
גם להחזקת מזומן יש יתרונות וחסרונות, זאת יכולה להיות החלטה טובה.

אבל למנף תוך כדי שאתה מחזיק מזומן זאת החלטה גרועה. כמו לקנות לונג ושורט על אותה מניה. המינוף מגדיל את הסיכון אבל משפר את תוחלת התשואה. החזקת מזומן מקטינה את הסיכון אבל פוגעת בתוחלת התשואה. אם ההלוואה הייתה ב-0% זה היה מתקזז בדיוק. אבל אתה משלם ריבית, אז אתה מקבל פחות תשואה ויותר סיכון.

התגובות שלכם עזרו לי לשקול את הדברים.
אני עדין לומד את הנושאים כאן. אני ממש מודה לכם על ההתייחסות.
אשתי מורה ויש לה קרן השתלמות על סך של 70K היא בקרן ההשתלמות של המורים (עגור).
הדמי ניהול נמוכים (לפי הבנתי)
דמי ניהול חיסכון-024%
הוצאות ניהול השקעות-0.09%
חשבתי להוציא את הכספים שלה ולנהל אותם ב-IRA
לפי חלוקה של:
iShares MSCI ACWI-85%
15%-iShares MSCI
לא ברור לי האם תעודות אלה צוברות דיווידנדים? וכן האם יש עליהם מס ירושה אמריקאי?
כמו כן האם דמי הניהול נמוכים ולא הצליח להשיג דמי ניהול כאלו במקום אחר ?
האם החלוקה שלי נכונה בין בתעודות סל? או מספיק תעודת סל אחת iShares MSCI ACWI היא הייתה נראית לי אן אחוזים נמוכים ביחס לסין מה שאינו נכון ביחס לכלכלות בעולם ?
אני מקווה שאני לא מדבר שטויות. אשמח אם תאירו את עיני.
תודה רבה

אני בסיטואציה דומה בה אני שוקל אם לפרוע את המשכנתא ובאיזו מידה. ההבדל בינינו הוא שמבחינתי שווי הנכס שעליו לקחתי את המשכנתא מהווה הון עצמי עבור הדירה הבאה ( כרגע חושבים על לעבור בטווח זמן של 3 שנים).
(אני מבין שהשוק יכול לקרוס במהלך 6 שנים ...... )
האם בתחילת המסלול הריבית הייתה 2.8 או שהיא כעת? בתחילת המשכנתא משלמים בתשלום החודשי יותר מהריבית ופחות מהקרן וככל שהזמן עובר החלק של הריבית קטן והקרן עולה, כך שאם מדובר על ריבית התחלתית של 2.8% אז יתכן שכעת היא כבר קטנה יותר.

השוק יכול לקרוב בכל רגע נתון.
אם השכירות מכסה את ההחזר ונניח שהריבית שלך היא 2.8% אז תצטרך תשואה גדולה מ3.75% לפני המיסוי בכדי להרוויח.

האם בתחילת המסלול הריבית הייתה 2.8 או שהיא כעת? בתחילת המשכנתא משלמים בתשלום החודשי יותר מהריבית ופחות מהקרן וככל שהזמן עובר החלק של הריבית קטן והקרן עולה, כך שאם מדובר על ריבית התחלתית של 2.8% אז יתכן שכעת היא כבר קטנה יותר.

זה לא עובד ככה. הריבית לא משתנה לאורך חיי ההלוואה (במקרה הזה ריבית קבועה לא צמודה, במקרה של פריים היא תשתנה רק אם ריבית הפריים תשתנה ובמסלולים אחרים כשריבית הבסיס תשתנה).

הדרך הכי פשוטה בעיני להבין איך עובד לוח סילוקין שפיצר זה באופן הבא:
1. ההחזר החודשי קבוע לאורך כל חיי ההלוואה (עד כדי הצמדה לריבית בסיס כלשהי) - זו בעצם ההנחה היחידה של לוח סילוקין שפיצר.
2. מדי חודש משלמים את הריבית רק על יתרת הקרן (בפשטות, כמה עולה השימוש ביתרת הלוואה במשך חודש).
3. בהנחה שהריבית על הקרן בחודש הראשון קטנה מההחזר החודשי (הנחה סבירה, אחרת ההלוואה לא תסתיים לעולם), בכל חודש עוקב יתרת הקרן קטנה ומכאן שהריבית עליה קטנה יותר. בהתאם, החלק היחסי של הריבית מתוך ההחזר החודשי הולך וקטן וההחזר על חשבון הקרן הולך וגדל.

דוגמא מספרית:
נניח ולקחתי הלוואה של 100k ש״ח ל-10 שנים בריבית קבועה (נומינלית) 3.6% (0.3% לחודש).
במקרה זה ההחזר החודשי הוא 993.5 ש״ח.
בתום החודש הראשון יתרת הקרן 100k והריבית על הקרן 0.3%*100k שהם 300 ש״ח, סה״כ 100300 ש״ח.
מסכום זה נוריד את ההחזר החודשי ונקבל את יתרת הקרן 99306.5 ש״ח.
כלומר בחודש הראשון שולמו 300 ש״ח ריבית ו-693.5 ש״ח על חשבון הקרן.

בחודש הבא נחזור על אותו חישוב, רק שהפעם הקרן קטנה יותר ונקבל שישולמו 297.92 ש״ח ריבית ו-695.63 ש״ח על חשבון הקרן.
וכך עד סוף חיי ההלוואה.

נקודות חשובות:
1. הריבית לא משתנה לאורך חיי ההלוואה (כאמור, כשמנטרלים ריבית בסיס כלשהי)
2. החלק היחסי של הריבית בהחזר החודשי לא תלוי אם אנחנו בתחילת ההלוואה או בסופה אלא רק ביתרת הקרן, הריבית ומשך ההלוואה/גובה ההחזר החודשי. בכל נקודה לאורך חיי ההלוואה, אם תיקח הלוואה על היתרה באותם ריבית ותאריך פירעון והנה אתה בתחילת ההלוואה אבל עם אותו תשלום ריבית.

נערך לאחרונה ב:
זה לא עובד ככה. הריבית לא משתנה לאורך חיי ההלוואה (במקרה הזה ריבית קבועה לא צמודה, במקרה של פריים היא תשתנה רק אם ריבית הפריים תשתנה ובמסלולים אחרים כשריבית הבסיס תשתנה).
תעזור לי להבין מה אני מפספס מתוך המאמר:
  1. בחינה לעומק של הריבית: נניח למשל שאתם מעריכים שההשקעות שלכם יניבו תשואה בגובה 3% לאחר מס במוצר השקעה כלשהו בשוק ההון, והריבית בגין המשכנתא היא 3%, לכאורה אתם אדישים, ולא משנה אם תשקיעו את הכסף או תחסלו חלק מהמשכנתא. אלא שגם במקרה כזה אתם לא אדישים- מאחר ובהלוואת משכנתא אנו מחזירים, לרוב, מידי חודש חלק מקרן ההלוואה ולא רק את הריבית, ויתרת המשכנתא לאורך השנים הולכת ופוחתת, יוצא למעשה ששיעור הריבית נגזר כל חודש מיתרת הלוואה קטנה יותר, וכך יוצא שאפקטיבית שילמנו 1.5% בממוצע ולא 3%, כך שגם במקרה בו פוטנציאל התשואה שלנו מהשקעה אלטרנטיבית הוא 3%, זו עדיין אופציה מועדפת על פני המשכנתא.

תעזור לי להבין מה אני מפספס מתוך המאמר:
  1. בחינה לעומק של הריבית: נניח למשל שאתם מעריכים שההשקעות שלכם יניבו תשואה בגובה 3% לאחר מס במוצר השקעה כלשהו בשוק ההון, והריבית בגין המשכנתא היא 3%, לכאורה אתם אדישים, ולא משנה אם תשקיעו את הכסף או תחסלו חלק מהמשכנתא. אלא שגם במקרה כזה אתם לא אדישים- מאחר ובהלוואת משכנתא אנו מחזירים, לרוב, מידי חודש חלק מקרן ההלוואה ולא רק את הריבית, ויתרת המשכנתא לאורך השנים הולכת ופוחתת, יוצא למעשה ששיעור הריבית נגזר כל חודש מיתרת הלוואה קטנה יותר, וכך יוצא שאפקטיבית שילמנו 1.5% בממוצע ולא 3%, כך שגם במקרה בו פוטנציאל התשואה שלנו מהשקעה אלטרנטיבית הוא 3%, זו עדיין אופציה מועדפת על פני המשכנתא.
הריבית לא משתנה, אבל סכום ההלוואה פוחת. בהסתכלות פר שנה, משלמים ריבית 3% על החוב הנותר.
הניתוח במאמר מתעלם מזה שבתרחיש שבו אתה סוגר את המשכנתא יש לך עוד כסף פנוי כל חודש להשקעה (כי לא צריך לשלם משכנתא). אם אתה באמת משקיע אותו זה יצא זהה.
יכול להיות שפרקטית או פסיכולוגית יותר קשה לחסוך ולהשקיע כל חודש אבל זה כבר סיפור אחר.

במילים אחרות, כותב המאמר טועה?
הוא טועה.
הוא משווה שתי אפשרויות:
1. לא להחזיר את המשכנתא, להשקיע את הכסף.
2. להחזיר את המשכנתא, את ההחזר החודשי שנחסך להחזיק במזומן.
אם ריבית המשכנתא שווה לתשואת ההשקעה, 1 עדיף.
הוא מתעלם מ-2 אבל השקעת ההחזר שנחסך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Myrath צעדים ראשוניים בסיסיים בשוק ההון שוק ההון 85

נושאים דומים

Back
למעלה