• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אנומליות שיכולות להתרחש רק בעבודה

משתמש מחוק

משתמש סולידי
דירוג
633
דינמיקה חברתית היא דבר מרתק בעיני.
מכלול ההחלטות וההתנהגויות הקטנות של כל פרט ופרט המביאים בסופו של דבר לתוצאה שאיש לא התכוון אליה ויכול היה לצפות אותה מראש, ובמיוחד הפער בין הנ"ל מהלך עלי קסם (ולפעמים אימים). אייזיק אסימוב עשה מזה קריירה (ספרי המוסד למי שמכיר). היום, חוויתי (לא לראשונה) סיטואציה שמעוררת בי פליאה כל פעם מחדש:
בחדר מלא בכ- 20 איש מתקיימת פעילות קבוצתית, שאיש מהמשתתפים בה אינו מעוניין להיות בה ולו במקצת.
ובמה דברים אמורים?
במשרד בו אני עובד, יש בחגים (כך מסתבר) נוהג מושרש של הרמת כוסית, עוגות, שבחים לצוות וכו', דברים שבד"כ מעוררים בי אי נוחות. זה ניחא, מדובר על 20 דק' בערך ויש גם כיבוד (והאמת היא שהאנשים באופן אישי סבבה לגמרי, כולל כמה חברים טובים ממש).
הבעיה היא שמיד לאחר מכן ישנה הרצאה מקצועית לכל המשרד, שמועברת כל פעם ע"י מישהו מהבוסים או מהוותיקים.
מתצפית על ההרצאה הזו, כמשתתף בה בעל כורחו וכמתבונן בנוכחים, הגעתי למסקנה שאין נפש חיה אחת בחדר שמעוניינת להשתתף בה, כולל המרצה. אפילו הבוס הגדול (זה שמנהל את טקס הברכות לחג) ניצל את מעמדו וחתך בערך באמצע, תוך שעד לאותו שלב היתה לו את הישיבה הזקופה-בכוח הזו שבשילוב עם מבט מזוגג בעיניים משדרת "תראו אותי, אני לא נרדם".
המרצה התנצלה שוב ושוב ש"רק עוד נושא אחד ומסיימים", "לא אלאה אתכם בכל הפרטים, נעבור על זה זריז" וכדומה.
המשתתפים נחלקו לכמה סוגים:
1. רוב המשתתפים בוהים קדימה ומנסים לא להירדם. מידי פעם יוצאים לשירותים לשטוף פנים וחוזרים פנימה.
2. עוד כמה (אני ביניהם) מריצים במושבים האחוריים דאחקות בהתכתבויות בטלפונים בסגנון של "עכשיו אני מבין את הטייס הגרמני, הוא בדיוק יצא מהרצאה על שעבודים ומשכונות", מנסים לא להיקרע מצחוק, לא תמיד לגמרי מצליחים.
3. חכמולוג חסר טאקט אחד שחייב להזכיר למרצה, למשל, ש"אם מתערבים בניסוחי השעבוד הסטנדרטיים של הבנק זה עלול לפגוע בטענה עתידית לפיה מדובר בתנאי מקפח בחוזה אחיד". מסוג האנשים שבבי"ס היה מבקש עוד שיעורי בית (גם הוא לא רצה להיות שם, אבל אם כבר אז כבר).
4. חכמולוג שני שפועל באופן דומה לראשון, רק שהוא יהיר ותחרותי שמנסה להראות שהוא חכם (וגם הוא עבר לבהייה מזוגגת בשאר הזמן).

כשהסיוט נגמר אחרי שעתיים אנשים פשוט ברחו מהחדר, זו שהרצתה חצי התנצלה על האורך וחצי אמרה שאלו בכ"ז נושאים חשובים, הבוס הגדול כבר מזמן לא היה שם, ואף לא אדם אחד ידע משהו שלא ידע קודם (ולא מפאת שליטה יתרה בחומר דווקא). לכן אני חוזר על מסקנתי: אף לא אחד מהנוכחים רצה שהפעילות תתקיים, ובכ"ז היא התקיימה ואפילו לאורך זמן.
אני מניח שאפשר לקחת את זה כשאלת מחקר במדעי ההתנהגות, אבל יש לי הרגשה שאלו אנומליות המתרחשות רק בעבודה.
ואצלכם?
שתפו את כל הכיתה ואולי תזכו בזוג כרטיסים להרצאה מרתקת ומעוררת מחשבה על שיבוב הפחת.

נערך לאחרונה ב:
:)

לייק , רק שלא מדובר באירוע אנומלי אלא בפעולה נורמלית לחלוטין שבאה לגבש צוות סביב טקסים ופולחנים ולסמן סדר היררכי בקבוצה.
חשיבותם של טכסים ופולחנים אילו הם בעיקר כאמצעי שליטה ובקרה ובין השאר הם בודקים את יכולתו ומכנותו של הפרט ללבוש את המסכה
כשצריך
.
טוב, אני לא יכול להרחיב מידי כי אני פה עם תינוקת חמודה אז אקצר במטפורה קטנה שאולי תבהיר את הנקודה.
יפני ואמריקאי היו ביער כלפתע התחיל לרדוף אחריהם פנתר.
היפני מיהר להלביש נעלי התעמלות. האמריקאי שאל אותו " אתה באמת חושב שתרוץ יותר מהפנתר בעזרת הנעליים?"
"לא" ענה היפני "אבל אני ארוץ יותר מהר ממך."

נערך לאחרונה ב:
:lol:אם יש משהו שאני לא אוהבת זה אילוץ להשתתף בדינמיקה קבוצתית, שמנהלים אותם אי אלה אנשים שלא בדיוק יש להם הכשרה של פסיכולוג קליני עם יכולת של תרפיה על אנשים; למעשה יוצאים משם עם ראש נפוח ורצון להתנער מזה מה שיותר מהר.
יש להניח שהכינוס הזה אינו חובה, ואם כן, אז עדיף לא להגיע, מאשר לצאת באמצע ההרצאה בלא נעים לי אבל...

הארי סלדון , גיבורו של אייזיק אסימוב ניסה לבנות מודל פסיכולוגי-מתמטי שיאפשר לנבא את תוצאות של דינמיקה חברתית בהסתברות גבוהה.
אני יכול להבין את המשיכה של המהנדסים פה בפורום לתחום זה , יחד עם זאת ברמה האישית, בנושא הדינמיקה החברתית הייתי ממליץ בחום
דווקא על ספר מסעות קדום יותר שמשתמש בשיטה טובה יותר לטעמי להסביר תופעות אנושיות , הסאטירה.
הספר הוא כמובן מסעות גוליבר של ג'ונתן סוויפט.
במסעותיו בליליפוט למשל, לא מצביע גוליבר על כך שהוא מוצא את הליליפוטים מגוחכים. גוליבר מאד אוהד את התרבויות
שהוא מבקר ולא משנה כמה מגוחכים מנהגים מסוימים נראים לנו.סוויפט משאיר לנו להסיק את הסאטירה מתוך ההבדלים בין מבטינו למבטו.

וואו, איזה Blast from the past! גדלתי על הספר הזה, הרבה הרבה לפני שהכרתי את אסימוב.

וואו, אנומליות של מקום עבודה.... אהבתי את הכותרת.
בצבא הייתי במצב של חוסר שינה תמידי, וכך גם כל עמיתי, תמיד תהיתי איך היה הצבא מתפקד אם המפקדים והחיילים היו ישנים טוב. נראה לי שהרבה יותר טוב.
בעבודה, היה הקטע של לא ללכת הביתה מוקדם (ב 17:00 ). זה יוצר מצב שכולם דוחים העבודה לערב כי ממילא נשארים עד מאוחר, אז כל היום חוגגים בקפיטריה או בישיבות משמימות ומיותרות ובערב עושים את העבודה.
בפוליטיקה יש הקטע שכל מו"מ לחוץ חייב להיגמר בפגישה אל תוך הלילה (למשל בין ההסתדרות למעסיקים).

וכמובן, אין קשר הכרחי ליעילות או תפוקה. הכל עניין של תדמית בתוך הארגון.

עבדתי במקום שפעם המשכורת היתה לפי שעות ומספר חודשים לפני שהגעתי עברו ל-גלובלי - רק תעביר כרטיס פעם ביום שנדע שביקרת.
כשזה היה לפי שעה - הצוות תמיכה שנשאר ללילה (כי תומכים בחול), נשאר עם כל החברים, הריצו מרתונים של PLAYSTATION ופיצות עד אור הבוקר.
כשהפך לגלובלי, מסתבר שלכולם היה מה לעשות בבית ב-16:00 ויש כאלו שהגיעו בשעה 10 אחרי טיול אופניים בהרים מסביב.

נצל"ש, למישהו יצא לקרא את הספרים של ההוא שכתב את דילברט?

Back
למעלה