• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אמונה vs הסתברות - הגיגי ליל

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,281
עולם ההשקעות מרתק אותי לא רק מפני שחשוב לי להבין אותו עבור עתידי הכלכלי, אלא כי הוא מלמד אותי הרבה על אמונות של בני אדם.
כאתאיסט אני שואף לצמצם את מערך האמונות שלי ולהחליף אותן בהסתברויות. אני נזהר במילותיי ומשתדל נניח לא לומר שאני "מאמין" שהקרנות הפאסיביות יהיו שוות יותר בעוד 20 שנה, וגם לא שאני "צופה" משהו. מה שאני עושה זה מעריך את ההסתברות כגבוהה יחסית שהכסף שלי ישמור על ערכו יותר טוב במניות מאשר בפיאט.

אמונה - לקבל משהו כנכון מבלי להסיק אותו.
הערכת הסתברות - קבלת העובדה שאינך יודע משהו אך ביכולתי לעמוד את ההיתכנות שלו.

חשוב להפריד בין השניים.

בעיני כל אמונה היא שטח מת, עיוורון חלקי, אי ידיעה המלווה בבטחון מעושה. בעיני על המשקיע הנבון לצמצמם את האמונות שלו בתיק ההשקעות שלו, ולשמור אותה לכל היותר לשאר חייו.

הסתברות לעומת זאת היא הדרך הכי טובה שלנו לקבל סיכונים מחושבים.

אבל רוב האנשים, אולי כמעט כולם, אינם זהירים במילותיהם כמוני. אמונות הן אלו שמנווטות את העולם, ואין מקום טוב יותר לראות את זה בשוק ההשקעות.
כשאנשים מאמינים במניה הם מוכנים לשלם יותר עבורה והיא עולה.
כשאנשים מאמינים בצורך של אנשים בנדל"ן הן משקיעים בנדל"ן.
כשאנשים מאמינים שהביטקווין עונה על צורך של אנשים הם יסכימו לשלם עבורו כסף.

אם כן - היכן שהכסף שלך - שם האמונה שלך.

זה כולל דתיים המשקיעים בבורסה. להיות דתי זה בעצם לא בדיוק להאמין, אלא להאמין שאתה מאמין. בעיני אם אתה דתי ואתה גונב כסף למשל, אתה יותר מאמין בקפיטליזם מאשר באלוהים (או ביעילות של שלטון החוק). נראה שהקפיטליזם עושה עבודה טובה בליצור לעצמו קהל מאמינים יציב והטרוגני - מטרוריסטים, פוליטיקאים וגולשי הפורום- רוב האנשים מאמינים היום בקפיטליזם בצורה כזו או אחרת. זה לא אומר בהכרח שהם יודעים לבטא את זה בהשקעות - אבל כבוד לכסף יש לכולם.
לשרוף שטר היום באינסטגרם יזעזע יותר אנשים אם מישהו ישרוף דגל או סמל דתי.

האם יש הבדל בין אמונה בנדל"ן ביטקויין, פיאט לאמונות כמו יהדות, נצרות ובודהיזם?
בעיני ההבדל המהותי הוא שהאמונות הראשונות הן למעשה אמונה אחת - אמונה באמונה של בני האדם. אנחנו לא מאמינים בביטקוין - אנו מאמינים שבני אדם יאמינו בביטקוין בעתיד. אנחנו לא מאמינים ב"נדל"ן", הערך של הקירות לא באמת קיים - אנו מאמינים שאנשים ימשיכו להאמין שהם צריכים דירות כדי להתקיים וישלמו עליהן יותר בעתיד. כך גם לגבי כל מניה.

האמונות המסורתיות, כמו יהדות ונצרות, הן פשוט אמונה באמת אבסלוטית, ולא באמונה של בני אדם אחרים. זהו ההבדל.

המשקיע הפאיסיבי טוען שלא ניתן לצפות במה יאמינו בעתיד, ושלכן עדיף להשקיע בבית שאליו מגיעות כל האמונות הקפיטליסטיות - שוק ההון. הוא סובר שבני האדם ימשיכו תמיד להאמין בדברים, בעיקר שהם יודעים משהו שאף אחד אחר לא. ההבדל בין משקיע אקטיבי לפאסיבי שהאקטיבי מאמין ברעיון, ערך או מניה, והפאסיבי מאמין באמונה של המשקיע האקטיבי באותה מניה.
אנחנו משקיעים באמונות.
כל הניתוחים הטכניים הם תפאורה. כל ההיגיון של מניות שצריכות לצמוח זאת אשליה. אין שום הגיון באמונות של בני אדם.
אבל הם תמיד ממשיכים לעשות את זה.
ותמיד ימשיכו, כך אני סובר.

יש מי שמאמין שמשגיחים עליו.
ואז אתה רואה ילדים שהולכים בצידיי הדרך של כביש 4, טריבונות שנבנות בלי אישורים במבנים בלי אישורים, כי בתי הכנסת לא מכרו מספיק כסאות לתפעולם השוטף במשך השנה.
ולפעמים, רק לפעמים, הפיסיקה מנצחת.

גם היהודי הגרמני והאוסטרי ב1925 האמינו בבני האדם מסביבם, ושהעתיד הוא המשך טוב יותר של העבר.

בצד שני, יש לך בארה"ב קהילות שלמות של preppers שמתכוננים אקטיבית לסופה של הציויליזציה המודרנית שיכול להגיע בכל רגע.

תודה על השיתוף

עולם ההשקעות מרתק אותי לא רק מפני שחשוב לי להבין אותו עבור עתידי הכלכלי, אלא כי הוא מלמד אותי הרבה על אמונות של בני אדם.
כאתאיסט אני שואף לצמצם את מערך האמונות שלי ולהחליף אותן בהסתברויות. אני נזהר במילותיי ומשתדל נניח לא לומר שאני "מאמין" שהקרנות הפאסיביות יהיו שוות יותר בעוד 20 שנה, וגם לא שאני "צופה" משהו. מה שאני עושה זה מעריך את ההסתברות כגבוהה יחסית שהכסף שלי ישמור על ערכו יותר טוב במניות מאשר בפיאט.
לדעתי עולם ההשקעות מלמד על ההתנהגויות של בני האדם ולא על אמונותיהם. פחד, FOMO, תאוות בצע, התנהגות עדרית ושאר עניינים שמשפיעים על עולם ההשקעות לאו דווקא מתקשרים ישירות לאמונות של האנשים.
אתה לא חושב שההערכה שלך שההסתברות שהכסף ישמור על ערכו במניות טוב מאשר בפיאט קשור לסט אמונות (או הנחות) לגבי העתיד?

בעיני כל אמונה היא שטח מת, עיוורון חלקי, אי ידיעה המלווה בבטחון מעושה.
פעמים רבות "הבטחון המעושה" הזה הכרחי כדי שנוכל לנהל חיים תקינים.

להיות דתי זה בעצם לא בדיוק להאמין, אלא להאמין שאתה מאמין.
להיות דתי, לפחות ביהדות, זה לקיים סט של מצוות. יש הרבה חרדים שלאו דווקא מאמינים וחילוניים אוכלי חזיר שמאמינים באלוהים. החלוקה לדתיים וחילונים עוברת בקיום או אי קיום החוקים שהדת היהודית דורשת מהקהילה.

אנחנו לא מאמינים בביטקוין - אנו מאמינים שבני אדם יאמינו בביטקוין בעתיד. אנחנו לא מאמינים ב"נדל"ן", הערך של הקירות לא באמת קיים - אנו מאמינים שאנשים ימשיכו להאמין שהם צריכים דירות כדי להתקיים וישלמו עליהן יותר בעתיד. כך גם לגבי כל מניה.
ככל שכסף ונדל"ן מאפשרים לי לספק צרכים, יש להם ערך. זה לא קשור לאמונה. ולקירות של הבית שאני חי בו יש ערך (הגנה מהשמש והגשם, מאפשר לי פרטיות, וכו') בלי קשר לשווה ערך שלו בכסף. כנ"ל מניות, הן אחוזי בעלות על חברה יצרנית. ככל שאני *מאמין* ואתה *חושב שקיימת הסתברות* שבני אדם ימשיכו לקבל את הרעיון של רכוש פרטי, אז לרכוש פרטי יש ערך. אם לא יהיה מיוצג בכסף הוא יהיה מיוצג בצורה אחרת.

המשקיע הפאיסיבי טוען שלא ניתן לצפות במה יאמינו בעתיד, ושלכן עדיף להשקיע בבית שאליו מגיעות כל האמונות הקפיטליסטיות - שוק ההון. הוא סובר שבני האדם ימשיכו תמיד להאמין בדברים, בעיקר שהם יודעים משהו שאף אחד אחר לא. ההבדל בין משקיע אקטיבי לפאסיבי שהאקטיבי מאמין ברעיון, ערך או מניה, והפאסיבי מאמין באמונה של המשקיע האקטיבי באותה מניה.
לפי התיאור שלך גם המשקיע האקטיבי וגם הפאסיבי מעדיפים להשקיע "בבית שאליו מגיעות כל האומונות הקפיטלסטיות".

שני המשקיעים מאמינים שההשקעה שלהם תשיא להם תשואה חיובית. הגישה שלהם להשיג את התשואה החיובית הזאת שונה. זה גם לא חייב להיות קשור לאמונות. אני בטוח שיש משקיעים פאסיביים שחושבים שאפשר "להכות את השוק" אבל לא מעוניינים לקרוא דוחות של חברות ולהשקיע בכך זמן. כמו כן, אני בטוח שיש משקיעים אקטיביים שמקבלים את האפשרות שהשקעה פאסיבית כנראה עדיפה כלכלית אבל נהנים מהאתגר\התרגשות\קריאת דוחות\ מה שזה לא יהיה.

שוק ההון וההשקעות בכלל למעשה מורכב מדברים שבני האדם המציאו - או יותר מדוייק יהיה לומר שבני האדם החליטו לדמיין אותם ביחד.
הרי שאין דבר כזה חברות או כסף, אלא בני האדם החליטו להאמין בדבר שנקרא כסף ובשימושים שלו, או בהתארגנות של חברה ובשווי שלה. אך אם תשאל קופים שאלות על כסף או חברות הם לא יענו לך דבר.
לכן ברור שמדובר במשחקים של אמונה כי השיחה היא סביב דברים שאנשים בחרו להאמין בקיומם.

כל עוד אלו אמונות שמקדמות את האנושות, אני בעד.

שוק ההון וההשקעות בכלל למעשה מורכב מדברים שבני האדם המציאו - או יותר מדוייק יהיה לומר שבני האדם החליטו לדמיין אותם ביחד.
הרי שאין דבר כזה חברות או כסף, אלא בני האדם החליטו להאמין בדבר שנקרא כסף ובשימושים שלו, או בהתארגנות של חברה ובשווי שלה. אך אם תשאל קופים שאלות על כסף או חברות הם לא יענו לך דבר.
לכן ברור שמדובר במשחקים של אמונה כי השיחה היא סביב דברים שאנשים בחרו להאמין בקיומם.

כל עוד אלו אמונות שמקדמות את האנושות, אני בעד.

חברות זה משהו מדומיין? עד כמה שאני יודע, את המחשב איתו אני כותב את ההודעה הזאת יצרה חברה. כנ"ל החשמל, האינטרנט, כמו גם התשתיות לספק אותם הוקמו ומתוחזקים על-ידי חברות.
כסף, חברות, מדינות, מערכות חוקים, משפחה גרעינית וכו', אלו לא דמיונות. אלו דרכים לארגן יחסי גומלין ממשיים בין בני אדם ממשיים. כמובן שאפשר לארגן את יחסי הגומלין בצורות שונות, והדברים לא קבועים במרחב ובזמן, ובכל זאת.... למרות המטריקס ושאר סרטים הוליוודיים, אנו חיים את חיינו.

קופים אולי לא יענו לך, אך גם להם יש דרך לא פחות אמיתית לנהל את יחסי הגומלין המאוד אמיתיים בין חברי הקבוצה.

מערכות חוקים ומטבעות הם מונחים אבסקטרקים שמבוססים על הסכמה ואמונה של אנשים. יש מדינות בהן ספר החוקים הוא סתם בדיחה, והמטבע המקומי רק טוב כנייר טואלט.

אמונה - לקבל משהו כנכון מבלי להסיק אותו.
הערכת הסתברות - קבלת העובדה שאינך יודע משהו אך ביכולתי לעמוד את ההיתכנות שלו.

חשוב להפריד בין השניים.
אמונה זה קודם כל ההבנה שהעולם מורכב מידי מכדי שאהיה מסוגל לנתח אותו ולחזות את התהליכים העתידיים בו על סמך הידע שיש ברשותי.
זה לא אומר לקבל משהו כנכון בלי לחשוב, זה בד"כ אומר בדיוק ההיפך. כלומר לא הלהבין משהו וגם לא לרצות לנסות להבין אותו מתוך מחשבה שממילא איני מסוגל להבין אותו. לדוגמה: שאל אדם חרדי מאיפה הוא ישיג כסף בשביל לגדל את ילדיו. תשובתו ככל הנראה תהיה: "ברוך השם" (ובתרגום לחילונית: "YOLO")

הסתברות זה ענף במתמטיקה. ענף שמעולם לא התיימר לאפשר לך לנבא את העתיד, או לחזות תהליכים בשוק ההון, או בכלל להיות אפליקטיבי בעולם האמיתי בדרך כלשהי.
הסתברות היא שימושית בתחומי ההנדסה למינהם, כי מערכות שנוצרו מעשי ידי אדם ניתן לתכנן אותן כך שיהיו ניתנות לניבוי באמצאות כלים הסתברותיים.
אבל הייתי מאוד מאוד נזהר להשתמש בה כדי לנבא תהליכים חברתיים או בכלל תהליכים של כל מערכת אחרת שהתפתחה באופן ספונטני.

הסתברות לעומת זאת היא הדרך הכי טובה שלנו לקבל סיכונים מחושבים.
ההסתברות שיגיע לפה וריאנט עמיד לחיסון היא...?
ההסתברות שהמלחמה עם חמאס תגרום למדד ת"א 125 להתרסק ביותר מ10% היא...?
ההסתברות שסנופי יעלה עד סוף 2022 ביותר מ30% היא...?
(אתה יכול להשתמש באי שיוויון צ'בישב מבחינתי אם זה עוזר)

סיכונים מחושבים?

אני לא מאמין ששוק ההון בהכרח תמיד יצמח ואני לא מאמין באמונה של המשקיעים האקטיביים.
אני משקיע פסיבי כי אין לי סבלנות להתעסק עם השקעות ואני מעדיף להשקיע את זמנו בדברים חשובים יותר.
מה שאני יודע בוודאות מוחלטת זה שאם מסיבה כלשהי שוק המניות יקרוס והתיק שלי יתרסק ויאבד את כל ערכו, אז ברוך השם.

גם היהודי הגרמני והאוסטרי ב1925 האמינו בבני האדם מסביבם, ושהעתיד הוא המשך טוב יותר של העבר.

אני לא מאמין שהעתיד הוא המשך טוב יותר של העבר. אני כן מאמין שיהיו יותר אמונות, ככל הנראה כי יהיו יותר אנשים.
לדעתי עולם ההשקעות מלמד על ההתנהגויות של בני האדם ולא על אמונותיהם. פחד, FOMO, תאוות בצע, התנהגות עדרית ושאר עניינים שמשפיעים על עולם ההשקעות לאו דווקא מתקשרים ישירות לאמונות של האנשים.

בוודאי שאלו דברים שמתקשרים באופן ישיר לאמונות של אנשים. אם אתה מפחד כשהמניה שלך צונחת, זה סימן שאתה לא מאמין ברעיון מאחוריה. שנאמר - מי שמאמין לא מפחד. FOMO - פחד שאתה מפספס משהו שאתה מאמין שחיובי. תאוות בצע נובעת מאמונה בבצע.
אתה לא חושב שההערכה שלך שההסתברות שהכסף ישמור על ערכו במניות טוב מאשר בפיאט קשור לסט אמונות (או הנחות) לגבי העתיד?

אמונות לא, כי זה לא שהסולידית כתבה על זה ו"האמנתי" לה - חישבתי את ההסתברות בעצמי והסקתי שהיא הגיונית על סמך הנתונים והנסיון שהיו ברשותי. בעיני יש הבדל סמנטי מהותי וחשוב, אבל הדיון הסמנטי לכשעצמו פחות מעניין - אתה יכול לקרא לזה אמונה. אני משלים עם העובדה שרוב בני האדם לא דקדקניים כמוני בנושא.

ככל שכסף ונדל"ן מאפשרים לי לספק צרכים, יש להם ערך. זה לא קשור לאמונה. ולקירות של הבית שאני חי בו יש ערך (הגנה מהשמש והגשם, מאפשר לי פרטיות, וכו') בלי קשר לשווה ערך שלו בכסף. כנ"ל מניות, הן אחוזי בעלות על חברה יצרנית. ככל שאני *מאמין* ואתה *חושב שקיימת הסתברות* שבני אדם ימשיכו לקבל את הרעיון של רכוש פרטי, אז לרכוש פרטי יש ערך. אם לא יהיה מיוצג בכסף הוא יהיה מיוצג בצורה אחרת.

שווי הקירות בבית שלך שווה לכל היותר כמה עשרות אלפי שקלים לכל היותר בכוח העבודה של ימינו שלוקח לבנות אותם. ועם זאת, הסכמת לשכור אותם או לשלם עליהם מליונים. הפער הוא שהערך של הקירות הוא אמיתי, אבל עיקר הערך בנדל"ן הוא האמונה בדברים מומצאים כמו שטח פרטי, רישום בטאבו, המדינה והחוק. כל אלו הסכמות מומצאות של בני האדם, ובלעדיהן אין ערך רב לנדל"ן.

בוודאי שכסף, נדל"ן עוזרים למלא צרכים, ולכן אנו מאמינים בהם. זאת מערכת שעובדת.
אבל חשוב להבין שאנחנו לא מאמינים בכסף עצמו, אלא באמונה של החברה שלנו בכסף מחר.
כשאני משקיע עבודה ומחשבה כדי להרוויח כסף - אני עושה זאת כי אני סובר שמחר הירקן יאמין בערך של הכסף ויתן לי עבורו עגבניות. אני לא אשקיע את מרצי בהשגת כסף ללא אמונה כי אין לו ערך משל עצמו.

אנחנו בתקופה שבה המושג כסף מתחיל להיות נזיל יותר, ישנם מטבעות נוספים מלבד רגולטורים, שמצאו דרך לגרום לאוכלוסיה להאמין בהם, וזה בין השאר תוצר של אי אמון בממשלות שתופסת תאוצה בעולם.

חברות זה משהו מדומיין? עד כמה שאני יודע, את המחשב איתו אני כותב את ההודעה הזאת יצרה חברה. כנ"ל החשמל, האינטרנט, כמו גם התשתיות לספק אותם הוקמו ומתוחזקים על-ידי חברות.

חברות הן דבר מדומיין, והן יוצרות דברים אמיתיים. אכן כן. קרא את קיצור תולדות האנושות.
אין ישות כזאת "אפל" - זאת מוסכמה חברתית של בני האדם שיש דבר כזה רישום חברות, ושיש חברות כמו "אפל". זאת בסך הכל עוד דרך של בני אדם לשתף פעולה ולתגמל ממציאים על מוצרים שלהם.
את המחשב שלך לא ייצרה "חברה" - אלא מכונות, בני אדם ומפעלים. זה שהם קוראים לעצמם "אפל" זה מומצא לגמרי. מוסכם על ידי רוב האנושות, אך עדיין מומצא.

קופים אולי לא יענו לך, אך גם להם יש דרך לא פחות אמיתית לנהל את יחסי הגומלין המאוד אמיתיים בין חברי הקבוצה.

אם כבר אמיתית יותר. חיות שאינן בני האדם חיים בעולם האמיתי, ואינם שבויים במערכת האמונות המוזרות שבני האדם יצרו לעצמם.

אמונה זה קודם כל ההבנה שהעולם מורכב מידי מכדי שאהיה מסוגל לנתח אותו ולחזות את התהליכים העתידיים בו על סמך הידע שיש ברשותי.

אמונה זו לא הבנה בעיני. כפי שכתבתי - אמונה היא לחשוב שמשהו נכון מבלי להסיק אותו. אנחנו לא מבינים מה שאנחנו מאמינים בו. כשבאמת מבינים משהו, לא צריך להאמין בו. אמונה זה לחשוב שמשהו נכון למרות שאתה לא מצליח או רוצה להסיק אותו לבד.

הסתברות זה ענף במתמטיקה. ענף שמעולם לא התיימר לאפשר לך לנבא את העתיד, או לחזות תהליכים בשוק ההון, או בכלל להיות אפליקטיבי בעולם האמיתי בדרך כלשהי.
הסתברות היא שימושית בתחומי ההנדסה למינהם, כי מערכות שנוצרו מעשי ידי אדם ניתן לתכנן אותן כך שיהיו ניתנות לניבוי באמצאות כלים הסתברותיים.
אבל הייתי מאוד מאוד נזהר להשתמש בה כדי לנבא תהליכים חברתיים או בכלל תהליכים של כל מערכת אחרת שהתפתחה באופן ספונטני.

הכל מתמטי. זה ענף שלא מתיימר לנבא, אך בהחלט עוסק בהסתברויות עתידיות. כל השימוש בהסתברות הוא כלפי העתיד - אנחנו לא חזים הסתברויות לעבר או להווה. זה תחום שמראה מתמטית מה ההסתברות שמתוך 3 הטלות קוביה יצא 6 לפחות פעם אחת. והתשובה היא לא "אני מאמין שיצא 6" וגם לא "אני לא מאמין שיצא 6" - היא שלוש שישיות (חצי). ההסתברות לא מנבאת מה יצא, אלא מחשבת את ההתכנות של סיטואציה מסוימת.
וכמובן שהיא גם לא מנבאת תהליכים חברתיים. אבל היא כן יכולה לחשב הסתברות שלהם. לדוגמא - שבעתיד יהיו יותר אנשים, ולכן יותר אמונות, ומדד המניות העולמי יהיה יקר יותר מעכשיו. אני חושב זה סביר שיקרה, אבל בהחלט אינני מנבא את זה.
אני לא מאמין ששוק ההון בהכרח תמיד יצמח ואני לא מאמין באמונה של המשקיעים האקטיביים.
אני משקיע פסיבי כי אין לי סבלנות להתעסק עם השקעות ואני מעדיף להשקיע את זמנו בדברים חשובים יותר.
מה שאני יודע בוודאות מוחלטת זה שאם מסיבה כלשהי שוק המניות יקרוס והתיק שלי יתרסק ויאבד את כל ערכו, אז ברוך השם.

אחת הסיבות שחשוב לי להעביר את הדיון מדיון אמונתי לדיון הסתברותי היא שדיונים אמונתיים אינם מובילים לשום מקום. יש אנשים שמאמינים בפיות, רוחות ואלים - מי אני שאצליח לשכנע אותם לגבי אמונה אחרת?
גם אני לא מאמין שהוא בהכרח יצמח, פשוט הסקתי שיש לזה סבירות גבוהה ששווה את הסיכון.

אמונה זו לא הבנה בעיני. כפי שכתבתי - אמונה היא לחשוב שמשהו נכון מבלי להסיק אותו. אנחנו לא מבינים מה שאנחנו מאמינים בו. כשבאמת מבינים משהו, לא צריך להאמין בו. אמונה זה לחשוב שמשהו נכון למרות שאתה לא מצליח או רוצה להסיק אותו לבד.
איך אתה יודע מתי הגעת לנקודה שבה אתה באמת מבין משהו?
אבל היא כן יכולה לחשב הסתברות שלהם. לדוגמא - שבעתיד יהיו יותר אנשים, ולכן יותר אמונות, ומדד המניות העולמי יהיה יקר יותר מעכשיו. אני חושב זה סביר שיקרה, אבל בהחלט אינני מנבא את זה.
גם אני לא מאמין שהוא [שוק המניות] בהכרח יצמח, פשוט הסקתי שיש לזה סבירות גבוהה ששווה את הסיכון.
ועדיין אתה מציג מעט מאוד הסתברויות ומשתנים מקריים בשרשור הזה בתור מי שטוען שאפשר לאפשר לחשב את ההסתברות שמדד המניות יקיים אי אילו תנאים בעתיד.

הייתי משנה את המילה הסתברויות להנחות - אתה מניח שדברים יקרו ככה או ככה. אתה לא באמת יכול לחשב הסתברות, יש לך יותר מדי משתנים

האם יש הבדל בין אמונה בנדל"ן ביטקויין, פיאט לאמונות כמו יהדות, נצרות ובודהיזם?
לא, אין הבדל.
אנשים מחליטים החלטות על בסיס רומנטי ואז מצדיקים את זה בדיעבד עם ״הגיון״. כל הטיעונים היום בעד ונגד נמצאים ברשת לעיני כל. מה שלא תבחר להאמין בו, תמצא מאמרים, בלוגים וערוצים שבנויים סביב זה. חלקם אפילו מאוגדים בתוך קהילות עם דוגמה, ז׳רגון ו-״כהנים/כמרים״.

אני לא יודע, אבל שים להקשר שכתבתי את המשפט. תיאורטית שאבין משהו לגמרי, לא תהיה לי שום סיבה להאמין בו או במקור חיצוני לגביו.
אני ממש לא טוען שאני מבין הכל, אני רק טוען שאם הייתי מבין משהו - אמונות היו מיותרת.

ועדיין אתה מציג מעט מאוד הסתברויות ומשתנים מקריים בשרשור הזה בתור מי שטוען שאפשר לאפשר לחשב את ההסתברות שמדד המניות יקיים אי אילו תנאים בעתיד.

אני לא טענתי שיש לחשב בדיוק את ההסתברות. ואכן בכלכלה יש כל כך הרבה משתנים שלא ניתן לשנות אותם. ניתן לקבל ניחוש מושכל, אבל גם בשבילו בעיני לא צריך, ולא רצוי גם, להאמין. מה שחשוב היא הדרך שבה אנחנו חושבים. הסקה עצמית היא הדרך שתחזיק משקיע בנפילות בעיני, אמונה הרבה יותר קל לערער.
לא, אין הבדל.
אנשים מחליטים החלטות על בסיס רומנטי ואז מצדיקים את זה בדיעבד עם ״הגיון״. כל הטיעונים היום בעד ונגד נמצאים ברשת לעיני כל. מה שלא תבחר להאמין בו, תמצא מאמרים, בלוגים וערוצים שבנויים סביב זה. חלקם אפילו מאוגדים בתוך קהילות עם דוגמה, ז׳רגון ו-״כהנים/כמרים״.

כיוון שכתבתי את ההבדל בתגובה הראשונה, אז אתה מוזמן לסתור את ההבדל שציינתי. בעיני יש בכל זאת כמה הבדלים, (והרבה יותר דמיון).
משעשע, בדיונים אחרים אני זה שלוקח את העמדה שלקחת עכשיו. אבל בכל זאת, בעיני כן יש כמה הבדלים.

אני לא יודע, אבל שים להקשר שכתבתי את המשפט. תיאורטית שאבין משהו לגמרי, לא תהיה לי שום סיבה להאמין בו או במקור חיצוני לגביו.
אני ממש לא טוען שאני מבין הכל, אני רק טוען שאם הייתי מבין משהו - אמונות היו מיותרת.
זה נכון... תיאורטית. רק שאנחנו לא מבינים הכל, בפרט אנחנו לא מבינים מה הגורמים שמשפיעים על תנודות השוק. כך שאני לא יורד לסוף דעתך.
אני לא טענתי שיש לחשב בדיוק את ההסתברות. ואכן בכלכלה יש כל כך הרבה משתנים שלא ניתן לשנות אותם. ניתן לקבל ניחוש מושכל, אבל גם בשבילו בעיני לא צריך, ולא רצוי גם, להאמין.
אשליה של ניחוש מושכל *
אף אחד מעולם לא ניחש בצורה מושכלת אף משבר כלכלי שהשוק חווה.
הסקה עצמית היא הדרך שתחזיק משקיע בנפילות בעיני, אמונה הרבה יותר קל לערער.
well, תגיד את זה לדתיים שאמונה זה משהו שקל לערער :)
תגיד את זה גם ל @הסולידית שלימדה אותנו היטב לעולם לא להשתמש בשכל כמשקיעים.

האמונה שהשוק יעלה, האמונה בעת משבר שאם נחכה אז הוא יחלוף בסוף, היא הרבה יותר יציבה וחזקה מאשר לחשוב שאני מבין בדיוק איך השוק עובד (...ולכן אשים 80% מחסכונותי על דוגקוינס ו-20% על טסלה כי "ניתחתי את השוק" והסקתי שאלה הולכים לפרוץ. לא מחזיק לא ממליץ וכו')

כסף, חברות, מדינות, מערכות חוקים, משפחה גרעינית וכו', אלו לא דמיונות.
הן כן (להוציא משפחות גרעיניות).
כסף הוא למעשה חתיכת נייר שכולנו הסכמנו להאמין שיש לו ערך מסויים - על אף שהוא אינו שונה מהרבה חתיכות נייר שאינן שוות 200 או 100 שקל.

חברות ומדינות הן מדומיינות בכך שכולנו החלטנו להעניק להן סמכויות מסויימות. כולנו החלטנו שמדינה וחברה יכולות להוות יישות משפטית למשל ולהשפט בבית משפט - ממש כמו בני האדם.
כנ"ל החשמל, האינטרנט, כמו גם התשתיות לספק אותם הוקמו ומתוחזקים על-ידי חברות.
אלו אינם דברים מדומיינים וגם לא טענתי ככה. לא הענקנו להם שום סמכות או כוח מעבר לקיים.

הסכמנו "לדמיין" את כל הדברים האלו בין היתר על מנת באמת להשיג:
אלו דרכים לארגן יחסי גומלין ממשיים בין בני אדם ממשיים.

נערך לאחרונה ב:
קצת היסטוריה
חתיכות הנייר שנקראות כסף ייצגו בעבר עתודות זהב שנשמרו במרתפי הבנק
האמריקאי בפורט נוקס
הנייר היה בעצם התחייבות לקבל את תמורתן בזהב שהיה מאז ומעולם מטבע עובר לסוחר.
הבעיה שכרגע הבנקים מייצרים כסף מאויר.
ההון העצמי מהווה כ10 אחוז מהמאזן שלהם.
שאר הדברים כמו חברות/התארגנויות הם תולדה של חינוך
שהתחיל במהפכה התעשייתית שגרמה לאובדן/שינוי מעמדות של אריסים/ובעלי נכסים
אלו בסך הכל מוסכמות.
כמו שמוסכם שעוצרים ברמזור אדום.
ככה מוסכם ההמצאה שנקראת חברה בע"מ
שוק המניות שכל מניה מייצגת ערך כספי ועוד.

שהיה מאז ומעולם

הוא לא היה שום דבר לפני שהיתה ציוויליזציה. או בעצם, הוא היה מה שהוא תמיד היה, (רק עוד) מתכת

במילים אחרות, זה שפעם היה קשר בין הדולר לזהב, לא אומר שהיה אז יותר או פחות ערך ממשי כלשהו לדולר

Back
למעלה