• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

IPOs

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
ב-The Intelligent Investor כתוב שאם היינו משקיעים $1,000 בכל ה-IPOs (הנפקות ראשונות של חברות, Initial Public Offerings) החל מינואר 1960 במחיר ההנפקה, מוכרים בסוף החודש, ומשקיעים מחדש את הכסף בכל חודש שלאחר מכן בכל הIPOs החדשים שהונפקו, וחוזרים על הפעולה, אז בסוף 2001, התיק שלנו היה שווה $533 דציליון דולר ($533,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000).

בהמשך מוסבר שזה לא אפשרי טכנית לבצע השקעה שכזו, מכיוון שלגופי ההשקעות הגדולים ביותר שמורה האפשרות להשיג את המניות במחיר הראשוני, וגם אז קשה להשיג את המניות כי יתכן שיש פחות מדי מהם בשביל כולם. וכתוב שאם היינו מפעילים את שיטת ההשקעה הזו לבד, אחרי שהמניות כבר נקנו בפעם הראשונה ואז נמכרים שוב (במחיר גבוה בהרבה כמובן), ביצועי התיק יהיו גרועים. וכמובן כתוב שאי אפשר לפספס אף IPO כי מעטים מאד הם אלה שיזנקו, ואם נפספס אותם אז זה לא יעבוד.

השאלה המתבקשת שלי: למה אין גוף מוסדי ענק שמשקיע בצורה הזו ב-IPOs, משיג את כל ה-IPOs, מרוויח הון תועפות ומאפשר לי להשקיע את כספי בקרן שכזו? D: אני מבטיחה לעשות שימוש פילנתרופי בדציליוני הדולרים שארוויח.

נערך לאחרונה ב:

מרק עוגיות

משתמש בכיר
דירוג
4,759
ב2001 התפוצצה בועת הדוט קום, מעניין אם המסקנות האלו עדיין נכונות גם על ה15 שנה שעברו מאז. אם לא, ייתכן שיש כזה גוף ענק רק שהוא לא הצליח כמו שהיית רוצה. ולגבי:
מרוויח הון תועפות ומאפשר לי להשקיע את כספי בקרן שכזו?
באופן כללי מי שמוצא אסטרטגיה להרוויח הון תועפות בדרך כלל לא מעוניין לשתף בה אחרים. במיוחד אם כבר יש לו מספיק כסף להשקיע משל עצמו.

yossik

מודרטור
דירוג
15,824
במקרה קראתי אתמול את הכתבה הזו
אם לא בא לכם לקרוא את הכתבה במלואה אז הנה ציטוט שמתאים לנושא השרשור:
Deputy Crown Prince Mohammed bin Salman said the world’s top oil exporter expects state oil company Saudi Aramco to be valued at more than $2 trillion ahead of the sale of less than 5 percent of it through an initial public offering (IPO).
זה וואחד IPO.
5% מ 2 טריליון זה 50,000,000,000 $ או 50 מיליארד $
התקציב השנתי של מדינת ישראל בערך 350 מיליארד ש"ח.

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
במקרה קראתי אתמול את הכתבה הזו
אם לא בא לכם לקרוא את הכתבה במלואה אז הנה ציטוט שמתאים לנושא השרשור:
Deputy Crown Prince Mohammed bin Salman said the world’s top oil exporter expects state oil company Saudi Aramco to be valued at more than $2 trillion ahead of the sale of less than 5 percent of it through an initial public offering (IPO).
זה וואחד IPO.
5% מ 2 טריליון זה 50,000,000,000 $ או 50 מיליארד $
התקציב השנתי של מדינת ישראל בערך 350 מיליארד ש"ח.
אני רואה שהנסיך הזה מאד עשיר, אבל אני לא רואה איך זה יכול לנתב אליי את דציליוני הדולרים אותם הזכרתי.

מרק עוגיות

משתמש בכיר
דירוג
4,759
אז בסוף 2001, התיק שלנו היה שווה $533 דציליון דולר ($533,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000).
לא כתבת מה הסכום הראשוני שהיה צריך להשקיע ב1960, אבל אני אניח שהוא היה קטן וריאלי. האם סך הנכסים הסחירים בעולם כולו מגיע בכלל (או הגיע ב2001) לסכום שהתיק התיאורטי הזה הגיע אליו ב2001? אם לא, אני חושבת שיש איזושהי בעיה לוגית בניתוח שאת מצטטת. אולי פשוט אין מספיק הנפקות להשקיע בהן כאלו סכומים. כשהתיק הופך מאד גדול, הכי טוב שאפשר לעשות זה (תאורטית) לקנות את כל ההנפקות במלואן, אבל לא ברור שיש מספיק כאלה.

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
לא כתבת מה הסכום הראשוני שהיה צריך להשקיע ב1960
אוי. תיקנתי בהודעה המקורית - 1000$
האם סך הנכסים הסחירים בעולם כולו מגיע בכלל (או הגיע ב2001) לסכום שהתיק התיאורטי הזה הגיע אליו ב2001? אם לא
לא מדויק, כי לא קנו את הנכסים והחזיקו בהם, אלא קנו, מכרו (מימשו רווחים) כעבור חודש וקנו חדשים, וחוזר חלילה.

אני מצטטת את המקור מהספר (מקווה שזה בסדר לצטט חלק מהספר):

The Early Bird Gets Wormed
Among the get-rich-quick toxins that poisoned the mind of the investing public in the 1990s, one of the most lethal was the idea that you can build wealth by buying IPOs. An IPO is an“initial public offering,” or the first sale of a company’s stock to the public. At first blush, investing in IPOs sounds like a great idea—after all, if you’d bought 100 shares of Microsoft when it went public on March 13, 1986, your $2,100 investment would have grown to $720,000 by early 2003. And finance professors Jay Ritter and William Schwert have shown that if you had spread a total of only $1,000 across every IPO in January 1960, at its offering price, sold out at the end of that month, then invested anew in each successive month’s crop of IPOs, your portfolio would have been worth more than $533 decillion by year-end 2001.(On the printed page, that looks like this $533,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000.)

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
הנה קישור למאמר האקדמי המקורי.
אפשר לחפש "533" ולהגיע לעמוד הרלוונטי (957)
הם אומרים כמובן שאף אחד לא הצליח לבצע את אסטרטגיית ההשקעה הזו, והסבירו את הגורמים שמקשים על כך.

yossik

מודרטור
דירוג
15,824
כשדיברתי בעבר עם 'יועץ השקעות' בבנק נאמר לי שאם אשלם 'דמי ייעוץ', עבורי כ 600 ש"ח לשנה, אקבל פרבילגיה לרכישת IPO שהם מחתימים/משווקים או ווטאוור..
שווה בדיקה לכל מי שעדיין מנהל את התיק שלו בבנק ולא אצל ברוקר או בית השקעות.

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
כשדיברתי בעבר עם 'יועץ השקעות' בבנק נאמר לי שאם אשלם 'דמי ייעוץ', עבורי כ 600 ש"ח לשנה, אקבל פרבילגיה לרכישת IPO שהם מחתימים/משווקים או ווטאוור..
שווה בדיקה לכל מי שעדיין מנהל את התיק שלו בבנק ולא אצל ברוקר או בית השקעות.
לפי מה שכתוב בספר, רוב ה-IPOs לא יהיו שווים הרבה בעתיד, ויגרמו להפסדים כספיים, ולכן אין טעם לקנות IPOs מבלי שיש סיבה טובה לכך.
האמירה המקורית עם דציליוני הדולרים דיברה על קניית כל ה-IPOs שאי פעם יונפקו מהיום והלאה.

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,170
sold out at the end of that month, then invested anew in each successive month’s crop of IPOs
כל הדוגמא היא מאוד סינטטית, כדי להמחיש איזו נקודה.
ברמה הפרקטית, לכל הפחות - כשסכום הכסף אותו משקיעים צמח משמעותית (למספרים המדוברים בדוגמא):
* אין מספיק מלאי (סחורה) של מניות מונפקות כל חודש בשביל לנצל את כל הסכום כדי לרכוש מניות בהנפקה
* מכירת כל המלאי חודש אחרי זה פירושו מכירת נפח עצום של מניות בבת אחת - מה שהיה מקריס את שווי המניות

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
* אין מספיק מלאי (סחורה) של מניות מונפקות כל חודש בשביל לנצל את כל הסכום כדי לרכוש מניות בהנפקה
* מכירת כל המלאי חודש אחרי זה פירושו מכירת נפח עצום של מניות בבת אחת - מה שהיה מקריס את שווי המניות
הגיוני! תודה על התשובה!

מרק עוגיות

משתמש בכיר
דירוג
4,759
לא מדויק, כי לא קנו את הנכסים והחזיקו בהם, אלא קנו, מכרו (מימשו רווחים) כעבור חודש וקנו חדשים, וחוזר חלילה.
אבל זה אומר שכל פעם צריך לקנות נכסים בכל הסכום של גובה התיק הנוכחי, אם גובה התיק הנוכחי הוא יותר מסך כל הנכסים בעולם... זה פשוט לא יכול להיות. בקיצור מסכימה עם:
אין מספיק מלאי (סחורה) של מניות מונפקות כל חודש בשביל לנצל את כל הסכום כדי לרכוש מניות בהנפקה

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
and at the second blush?
מהספר:

Unfortunately, for every IPO like Microsoft that turns out to be a big winner, there are thousands of losers....
We all want to buy “the next Microsoft”—precisely because we know we missed buying the first Microsoft. But we conveniently overlook the fact that most other IPOs were terrible investments. You could have earned that $533 decillion gain only if you never missed a single one of the IPO market’s rare winners—a practical impossibility. Finally, most of the high returns on IPOs are captured by members of an exclusive private club—the big investment banks and fund houses that get shares at the initial (or “underwriting”) price, before the stock begins public trading. The biggest “run-ups” often occur in stocks so small that even many big investors can’t get any shares; there just aren’t enough to go around.

If, like nearly every investor, you can get access to IPOs only after their shares have rocketed above the exclusive initial price, your results will be terrible. From 1980 through 2001, if you had bought the average IPO at its first public closing price and held on for three years, you would have underperformed the market by more than 23 percentage points annually.

למעלה