• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תפקידים מעניינים עם משכורות גבוהות לבוגרי כלכלה (לא תיכנות)

• פותח הנושא gooli
  • פורסם בתאריך
זה בעצם אנליסט פיננסי, לא? הגשתי מועמדות לכמה תפקידים, התמיינתי לשתי חברות שלא דרשו ניסיון והחליטו משום מה לא להמשיך איתי. הגשתי גם לעוד כמה ובינתיים לא חזרו אלי. אכן נשמע תפקיד מעניין ואותי ברמה האישית הוא משך יותר מתפקידי אנליסט אחרים.
נראה לי שכן. שווה לך להמשיך לנסות אז

בהצלחה! צריך רק להצליח למצוא את התפקיד הראשון ואז זה הרבה יותר קל בהמשך. המלצה אחת שיש לי בשבילך: מהניסיון שלי גם כמרואיין וגם כמראיין - משהו שמאוד יכול לעזור לך בריאיון זה להפגין ידע רב והבנה לגבי החברה ולגבי התעשייה שבה היא פועלת. אני מתכוון להבנה של מעבר לקריאת כתבה בכלכליסט. זה משהו שיכול מאוד להרשים את המראייין ולתת לך איזשהו יתרון לגבי מועמדים אחרים. כמו כן תנסה לחשוב על הרבה דוגמאות ומקרים שבהם היית שותף לתהליכים מסויימים במקום העבודה הנוכחי שלך, איך אספת נתונים, איך עזרת לאנשים אחרים וכדומה. זה חלק משמעותי של אנליסט פיננסי. הרבה אנשים חושבים שידע מצויין באקסל זה מה שמחפשים אבל מניסיוני זה כמובן חשוב מאוד אבל זה מובן מאליו. חוץ מזה תמיד אפשר ללמוד מה שצריך תוך כדי העבודה. יכולת להוביל תהליכים ולתקשר עם מנהלים ועם אנשים אחרים בארגון (חלק משמעותי מהעבודה של אנליסט פיננסי) זה משהו הרבה יותר חשוב מלדעת אקסל ואם תוכל לתת דוגמאות כיצד עשית דברים כאלה בעבר זה יתן לך יתרון.

ידידיי המלומדים, הייתם עוזבים מקום עבודה קיים לטובת עבודה בה כל התנאים הסוציאליים הם נמוכים יותר מאלו של הקיים?
מדובר באותו המקום בו אני עובד מספר שנים ושהזכרתי בתחילת הפוסט.
יש לי שם תנאים טובים (קרן השתלמות, ביטוחים למיניהם, ימי חופש) ושכר של 13-14 א"ש ברוטו שיכול עוד לעלות עם השנים.
כרגע התמיינתי למספר משרות מהסוגים שדיברנו עליהן בפוסט בתעשייה ובהייטק ולא התקבלתי.
לא אמרתי נואש, ברור לי שהתקופה לא טובה ויבואו עוד משרות בהמשך, מצד שני כן רוצים אותי לתפקיד כלכלן בחברה כלשהי בה השכר יתחיל מ8 ש"ח ויעלה בצורה הדרגתית ככה שרק עוד שנתיים הוא יגיע ל-11 א"ש ורק אחרי עוד שנה (כלומר אחרי 3 שנים) יפתחו קרן השתלמות והשכר לדבריהם "יעלה משמעותית" ושלדבריהם "מי שעובר את השלוש שנים הראשונות ונשאר שם חי את החיים" .
אז למה לא?
1. כי אמרתי לעצמי שאני לא מוכן להתפשר על כל כך הרבה דברים וללכת אחורה כדי לעזוב מקום עבודה קיים. אמנם רוצה לשנות כיוון אחרי שסיימתי את התואר אבל לא בכל מחיר. אם לא בכסף, אז תנו קרן השתלמות, או ימי חופש, או הטבות אחרות, אבל אי אפשר כלום מכלום. ואם אני מוכרח לוותר על כל כך הרבה דברים אז עדיף לי אולי להשאר במקום הנוכחי.
2. כי אני לא יודע אם אני בכלל רוצה לעבור שם את השלוש שנים הראשונות ולהשאר שם ו"לחיות את החיים", אולי אני בכלל רוצה לעבוד בתפקיד כלכלן רק כדי לצבור ניסיון רלוונטי ומשם לברוח להייטק.
3. כי הגשתי במקביל מועמדויות לעוד הרבה מקומות יותר מעניינים בעיניי שיש מצב שעוד יחזרו אליי ופשוט לא הגיעו לזה. ובמקום המדובר הכל היה כל כך מהר והם כבר הודיעו שהם רוצים אותי, ואני לא אוהב לקחת החלטות בלחץ כשאין לי את כל המידע.

ולמה כן?
1. כי הם מוכנים לקבל חסר ניסיון וללמד אותו הכל ומשם אחרי שאצבור את הניסיון, גם אם "אסבול" שנה שנתיים אוכל אולי להמשיך הלאה לתפקידים מכניסים יותר או בחברות הייטק.
2. כי יש את החשש שכמו שלא התקבלתי לכמה משרות שהתמיינתי אליהן עד עכשיו, אולי לא אתקבל גם לבאות שאתמיין אליהן ולכן אולי כן כדאי לצבור ניסיון רלוונטי בינתיים ולא לחכות למשרה שתגיע.

דעתכם?
לא הייתי יורד בתנאי בצורה כזו סתם. זו ירידה דרסטית, לא משהו זניח. יש סיבות שהיו גורמות לי לעשות את זה, ואותן לא ציינת:
1. עניין מטורף בתפקיד המוצע.
2. תחושת שליחות/תרומה (נניח לעבוד בעמותה כלשהי). וזה כנראה מתאים לשלב מאוחר יותר לקריירה מזה שבו אנחנו נמצאים.

בהצלחה! צריך רק להצליח למצוא את התפקיד הראשון ואז זה הרבה יותר קל בהמשך. המלצה אחת שיש לי בשבילך: מהניסיון שלי גם כמרואיין וגם כמראיין - משהו שמאוד יכול לעזור לך בריאיון זה להפגין ידע רב והבנה לגבי החברה ולגבי התעשייה שבה היא פועלת. אני מתכוון להבנה של מעבר לקריאת כתבה בכלכליסט. זה משהו שיכול מאוד להרשים את המראייין ולתת לך איזשהו יתרון לגבי מועמדים אחרים. כמו כן תנסה לחשוב על הרבה דוגמאות ומקרים שבהם היית שותף לתהליכים מסויימים במקום העבודה הנוכחי שלך, איך אספת נתונים, איך עזרת לאנשים אחרים וכדומה. זה חלק משמעותי של אנליסט פיננסי. הרבה אנשים חושבים שידע מצויין באקסל זה מה שמחפשים אבל מניסיוני זה כמובן חשוב מאוד אבל זה מובן מאליו. חוץ מזה תמיד אפשר ללמוד מה שצריך תוך כדי העבודה. יכולת להוביל תהליכים ולתקשר עם מנהלים ועם אנשים אחרים בארגון (חלק משמעותי מהעבודה של אנליסט פיננסי) זה משהו הרבה יותר חשוב מלדעת אקסל ואם תוכל לתת דוגמאות כיצד עשית דברים כאלה בעבר זה יתן לך יתרון.
תודה רבה על הטיפים! אחלה טיפים שהיו עוזרים לי אם הייתי חושב עליהם בראיונות קודמים ;) אני בטוח שיעזרו לי בעתיד.

לא הייתי יורד בתנאי בצורה כזו סתם. זו ירידה דרסטית, לא משהו זניח. יש סיבות שהיו גורמות לי לעשות את זה, ואותן לא ציינת:
1. עניין מטורף בתפקיד המוצע.
2. תחושת שליחות/תרומה (נניח לעבוד בעמותה כלשהי). וזה כנראה מתאים לשלב מאוחר יותר לקריירה מזה שבו אנחנו נמצאים.

צודק. אין לי עניין מטורף ובטח שלא תחושת שליחות בתפקיד הנ"ל שהציעו לי, יש לי בו עניין בדיוק כמו כל תפקיד כלכלן אחר שהיו מציעים לי ואפילו פחות. מה שמשך אותי אליו זה בעיקר העובדה שלא איכפת להם שאין לי ניסיון קודם.
אין לי גם בעיה לרדת קצת בשכר אבל לשמור על חלק מהתנאים או להיפך, לרדת בחלק מהתנאים ולשמור על השכר, אבל יש לי בעיה לרדת בכל החבילה ולהתחיל ממש מ-0. גם אין לי בעיה לרדת בתנאים כשאני יודע שאני הולך למקום כל כך נחשב שהוא יפתח לי הרבה דלתות בעתיד (ירידה לצורך עלייה), מה שאני לא בטוח שהוא המצב פה. כמו כן, הייתה לי בעיה לכמת את ה"עלייה המשמעותית אחרי 3 שנים" שהם ציינו והמושג "לחיות את החיים" לכסף. כלומר כמה זה במספרים בדיוק? 15 אלף? 20 אלף? 40 אלף (כנראה לא סביר). כל עוד אין לי את המידע הזה קצת קשה לי להסכים ללכת על זה כשהדבר היחיד שידוע לי הוא שכרגע אני משנמך את מצבי באופן מיידי.

היי, הנושא של השקעות וכלכלה מאוד מעניין אותי, לומד באופן עצמאי מהפורום, ספרים,סרטונים,פודקאסטים, קורסים וכל פיסת מידע ברחבי האינטרנט.
- אומנם יש לי תואר ראשון בחינוך מיוחד, אבל רוצה לעשות הסבה לתואר שני בכלכלה, מנהל עסקים.
קראתי פה את התגובות וראיתי שיש פה הרבה ידע על המשרות והשוק, זה שונה בהכרח תואר ראשון נוסף בכלכלה או הסבה לתואר שני בכלכלה?
מבחינת ביקוש של בוגרים לחברות השונות, בעיקר לתחום של ניתוח נתונים וכל מה שקשור בחברות טכנולוגיה השונות

יש גם אופציה של מנהלי פרוייקטים בהייטק. לחברות טובות בדרך כלל צריך להגיע עם נסיון טכני כלשהו ו/או נסיון בניהול פרוייקטים. בדרך כלל יקחו אנשים עם פרופיל עגול, כלומר כאלו שיש להם גם כישורים בינאישיים טובים, יכולת הצגת מצגות וכד
מתחילים ב20-25k ומטפסים לאיזור ה30 די מהר. בחברות פאנג מרוויחים גם 40 בתפקידים כאלו. תפקידים סופר מעניינים שכוללים עבודה עם הרבה אנשים, טכנולוגיות מעניינות (בלי לגעת בקוד) ועבודה עם לקוחות מכל העולם.

יש גם אופציה של מנהלי פרוייקטים בהייטק. לחברות טובות בדרך כלל צריך להגיע עם נסיון טכני כלשהו ו/או נסיון בניהול פרוייקטים. בדרך כלל יקחו אנשים עם פרופיל עגול, כלומר כאלו שיש להם גם כישורים בינאישיים טובים, יכולת הצגת מצגות וכד
מתחילים ב20-25k ומטפסים לאיזור ה30 די מהר. בחברות פאנג מרוויחים גם 40 בתפקידים כאלו. תפקידים סופר מעניינים שכוללים עבודה עם הרבה אנשים, טכנולוגיות מעניינות (בלי לגעת בקוד) ועבודה עם לקוחות מכל העולם.
מה היית ממליץ לבוגר כלכלה טרי מאחת האוניברסיטאות לעשות כדי להגיע לסוג התפקידים האלה, בפרט בפאנג (לכיוון של אילו עבודות להגיע כדי לצבור ניסיון, ואיזה ניסיון טכני)?
האם התחלת הקריירה המקצועית בשירות הציבורי חוסמת אותך מלהגיע בסופו של דבר לסוג התפקידים האלה?

מקווה שאוסיף עוד ערך לפורום ולאנשים ואגיד שגם אייל לפידות התחיל מתואר בכלכלה וחשבונאות.
החלטתי לוותר על התואר בכלכלה וניהול עסקים והצלחתי להתברג בחברה שמספקת שירותים לייעוץ עסקי (קשרים?), ממש ללמוד את הפרקטיקה מאנשים עם ניסיון שעל הדרך מלמדים אותך גם את התיאוריה.

עוד דבר, לפי דעתי ומאוד חשוב להגיד שזוהי דעתי בלבד, לאחר כל מה שהספקתי ללמוד בעבודה עד עכשיו היא שתצבור ניסיון, תפתח אופי חזק ורשת קשרים לעתיד (סופר חשוב) ולאחר מכן תבחן את הצעדים שלך להמשך.
אתה יכול לנסות להתקבל למשרד האוצר, גוף אשראי חוץ בנקאי, קרן להעמדת הלוואות בערבות מדינה או בכלל לבנק.

וכדי להצליח ברמות הגבוהות או בכל רמה בעצם אני שוב אומר קשרים קשרים קשרים.

מה היית ממליץ לבוגר כלכלה טרי מאחת האוניברסיטאות לעשות כדי להגיע לסוג התפקידים האלה, בפרט בפאנג (לכיוון של אילו עבודות להגיע כדי לצבור ניסיון, ואיזה ניסיון טכני)?
האם התחלת הקריירה המקצועית בשירות הציבורי חוסמת אותך מלהגיע בסופו של דבר לסוג התפקידים האלה?
קשה לי לתת המלצה כי גם אני עדיין לא שם (בפאנג. אבל שוקל להתפתח לשם)- בגדול יש לך בכל חברה תפקידים של ניהול חשבונות לקוחות, ניהול פרוייקטים וכד'. אכתוב כמה טייטלים באנגלית למטה. מבחינה טכנית- מההיכרות שלי רוצים לדעת שאתה יכול להתמודד עם טכניים אבל לאו דווקא קוד. לדוגמא, אם היית מנסה להתקבל לAWS (אמזון ווב סרוייסס. זה האמזון שיש בארץ) אז בתפקידים כאלו תצטרך לנהל משימות ולקוחות של מחשוב ענן. תצטרך לדעת להבין את הטכנולוגיה, להציג מצגות עליה, לעשות לה ביזנס קייסים, לדבר עם כל הצד הטכני של החברה (ממתכנתים, דרך פרודקטים וארכיטקטים).

הייתי מכוון לחברה שהיא מוכרת וידועה כטובה, אחת שמכשירה את העובדים שלה ובנסיקה. אני אישית הצטרפתי לאחת כזו.
הקושי כמו בכל מקצוע הוא להגיע לתפקיד הראשון ולדעתי הדרך היחידה היא דרך קשרים.
תבדוק תפקידים כמו:
Project Coordinator (זה תפקיד ג'וניור לרוב)
Project Manager
Account Manager
Account Executive
ניתן גם להגיע לתפקידי סיילס למינהם:
Sales Manager
Technical Sales Manager
וניתן גם תפקידי פיתוח עסקי:
Business Maanger
Business Coordinator

שיהיה המון בהצלחה!

ידידיי המלומדים, הייתם עוזבים מקום עבודה קיים לטובת עבודה בה כל התנאים הסוציאליים הם נמוכים יותר מאלו של הקיים?
מדובר באותו המקום בו אני עובד מספר שנים ושהזכרתי בתחילת הפוסט.
יש לי שם תנאים טובים (קרן השתלמות, ביטוחים למיניהם, ימי חופש) ושכר של 13-14 א"ש ברוטו שיכול עוד לעלות עם השנים.
כרגע התמיינתי למספר משרות מהסוגים שדיברנו עליהן בפוסט בתעשייה ובהייטק ולא התקבלתי.
לא אמרתי נואש, ברור לי שהתקופה לא טובה ויבואו עוד משרות בהמשך, מצד שני כן רוצים אותי לתפקיד כלכלן בחברה כלשהי בה השכר יתחיל מ8 ש"ח ויעלה בצורה הדרגתית ככה שרק עוד שנתיים הוא יגיע ל-11 א"ש ורק אחרי עוד שנה (כלומר אחרי 3 שנים) יפתחו קרן השתלמות והשכר לדבריהם "יעלה משמעותית" ושלדבריהם "מי שעובר את השלוש שנים הראשונות ונשאר שם חי את החיים" .
אז למה לא?
1. כי אמרתי לעצמי שאני לא מוכן להתפשר על כל כך הרבה דברים וללכת אחורה כדי לעזוב מקום עבודה קיים. אמנם רוצה לשנות כיוון אחרי שסיימתי את התואר אבל לא בכל מחיר. אם לא בכסף, אז תנו קרן השתלמות, או ימי חופש, או הטבות אחרות, אבל אי אפשר כלום מכלום. ואם אני מוכרח לוותר על כל כך הרבה דברים אז עדיף לי אולי להשאר במקום הנוכחי.
2. כי אני לא יודע אם אני בכלל רוצה לעבור שם את השלוש שנים הראשונות ולהשאר שם ו"לחיות את החיים", אולי אני בכלל רוצה לעבוד בתפקיד כלכלן רק כדי לצבור ניסיון רלוונטי ומשם לברוח להייטק.
3. כי הגשתי במקביל מועמדויות לעוד הרבה מקומות יותר מעניינים בעיניי שיש מצב שעוד יחזרו אליי ופשוט לא הגיעו לזה. ובמקום המדובר הכל היה כל כך מהר והם כבר הודיעו שהם רוצים אותי, ואני לא אוהב לקחת החלטות בלחץ כשאין לי את כל המידע.

ולמה כן?
1. כי הם מוכנים לקבל חסר ניסיון וללמד אותו הכל ומשם אחרי שאצבור את הניסיון, גם אם "אסבול" שנה שנתיים אוכל אולי להמשיך הלאה לתפקידים מכניסים יותר או בחברות הייטק.
2. כי יש את החשש שכמו שלא התקבלתי לכמה משרות שהתמיינתי אליהן עד עכשיו, אולי לא אתקבל גם לבאות שאתמיין אליהן ולכן אולי כן כדאי לצבור ניסיון רלוונטי בינתיים ולא לחכות למשרה שתגיע.

דעתכם?
שאלה חשובה היא באיזו חברה מדובר. האם זה מותג רציני? והחברה שאתה עובד בעכשיו- היא חברה מוכרת? לדעתי עוד שיקול לחיוב או לשלילה הוא כמה מוניטין יש לחברה. אם ההצעה היא לעבור לחברה עלומה הייתי מוותר ללא רגשות אשם.

@טל51
החברה הנוכחית היא חברה ידועה וגדולה בתחומה. אין לתפקיד שלי קשר ללימודי כלכלה.
החברה בה הציעו לי לעבוד ככלכלן היא חברה פרטית קטנה שלא שמעתי עליה אף פעם לפני המיונים. אני לא יודע מה המוניטין שלה...
בסופו של דבר אכן ויתרתי על התפקיד.

יכול לתת לך את השנקל שלי לגבי המגזר הציבורי.
אני עובד ככלכלן במקום טוב במגזר הציבורי. המשמעות של זה היא שהרוב אצלנו צעירים, מצטיינים עם תואר שני מאוניברסיטאות לרוב, רוצים ומוכנים לעבוד קשה ולתרום. הרבה מקומות במגזר הציבורי הם באמת לא כאלו, אבל יש גם מקומות טובים. אני אישית משמש כמנהל בדרג ביניים והמשכורת שלי כיום היא 25k לאחר חמש שנים - בן 32. חשוב להגיד שכשרק התחלתי לעבוד שם המשכורת עמדה על בערך 7k. לכן, אם מתקדמים, אפשר להגיע גבוה (ואף כמובן יותר ממני) - אבל זה ממש לא מובטח. לא חושב שיש הטבות מטורפות מעבר, בטח לא ברמה של הייטק. יש יציבות כמובן, אבל בטוח לא קביעות או דברים כמו פנסיה תקציבית.

אני חושב שהיתרון הגדול בעבודה שלי הוא (בלי ציניות) התרומה הגדולה של העבודה והנושאים הבאמת מעניינים שיוצא לי לעסוק בהם. גם התנאים כרגע הם בטוח לא רעים ואני לא מתלונן. החיסרון הגדול קצת מתקשר למה שאתה מתאר - מה הלאה? הקישורים שאני רוכש מאד רלוונטיים למה שאני עושה פה אבל לא יהיה קל לעבור למגזר פרטי, בטח לא להייטק ובטח לא באותם תנאים. לכן, המגזר הציבורי יכול להיות טוב, אפילו טוב מאד (שוב, ממש לא בכל מקום - אכן יש גם מקומות רקובים) - אבל לא בטוח שזה יקדם אותך להייטק אם זאת המטרה. גם אני אישית קצת מוטרד מהסוגייה הזאת (לא רואה את עצמי "נרקב" במגזר הציבורי ונצמד בכוח למקום עבודה עד הפרישה).

אם אני משווה לחברים שלי בגילי (ושוב קבוצת הייחוס שלי היא בוגרי אוניברסיטאות ברמה גבוהה, לא בהתנשאות פשוט זה המצב).

מתכנתים בחברות בינוניות גדולות (שלא בגאמפא) - מרוויחים יותר ממני אבל לא הרבה (לא באופן שמשנה חיים), היתרון והחיסרון הוא היכולת (ולפעמים ההכרח) לעבור בין עבודות. בנוסף, הרוב המוחלט עוסק בסופו של דבר בפרסום על סוגיו השונים (גם אם הם עצמם מתכנתים) - לי אישית זה נשמע משעמם לקום כל בוקר לתוך זה אבל אולי זה רק אני.

רופאים (מתמחים) - כרגע מרוויחים כמוני וטוחנים עד אין סוף, אבל טווח ההשתכרות הוא גם עד אין סוף. תחושת השליחות גם לא מזיקה.

עורכי דין (associates עד לשותפים זוטרים )- טוחנים המון, כרגע לא מרוויחים הרבה יותר, טווח ההשתכרות העתידי גבוה יותר, אבל כבר כיום עולה להם בבריאות. לא מקנא בהם.

מתכנתים (ויתר תפקידים) בגאמפא - מרוויחים כבר הרבה יותר (לרוב בגלל בונוסים +rsu). עובדים קשה אבל לא יותר ממני. כנראה שזאת התחנה הבאה שלי. (בפייסבוק יש במיוחד הרבה תפקידים לאנשים שהם לא מתכנתנים פרופר).

מקווה שזה עזר במשהו. ואל תתבאס על זה שלמדת כלכלה - בסוף דברים מסתדרים (באמת). לכל מקצוע יש את הח*א שלו.

@gooli עדיין פעיל בפורום?
אשמח אם תשתך מה מצבך היום.
אני אמור להתחיל לימודי תואר ראשון בכלכלה וניהול וכבר מתחיל להתחבט עם עצמי עוד לפני שהתחלתי.

נושאים דומים

Back
למעלה