• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תוספת מרפסת - האם ובכמה מעלה את ערך הדירה

yossik

מודרטור
דירוג
15,811
התלבטות - הבניין קיבל אישור לבניית מרפסות 12.5 מ״ר.
לא גדול אבל בכול אופן מבחינתי תוספת מבורכת.
לפני כ 3 שנים קניתי את הדירה (נהריה), 3 חדרים, מחסן, חניה ב 675,000 (רשום בטאבו 88 מ״ר), היום, על הנייר שווה כ 800K.
מחיר בניית המרפסות כ 50-60K לדירה שכולל החלפת החלון בסלון לדלת הזזה לא כולל קו חשמל למרפסת.
הדירה נקיה ממשכנתא ואני גר בה.
האם לדעתכם זו השקעה נבונה, כ 7.5% מערך הדירה + תוספת לאיכות חיים?

לפי הנתונים שציינת מחיר מ"ר בדירה שווה 9K (ותבדוק במדל"ן מה באמת מחיר ממוצע למ"ר באזור)
לו היה מדובר בהוספת חדר בגודל המדובר ערך הדירה היה עולה בכ 113K אבל במרפסת מניח שעליית הערך נמוכה יותר, עלות הבניה לא מאוד רחוקה מעליית הערך.

האם לדעתכם זו השקעה נבונה, כ 7.5% מערך הדירה + תוספת לאיכות חיים?
מכיוון שאתה גר בדירה אז אין משמעות להעלאת מחיר הדירה.
השאלה הנותרת היא האם אתה חושב שזה יעלה לך את איכות החיים? (תלוי בך)
במידה והתשובה היא כן אז נשאלת השאלה: האם זה שווה 60K? (לרוב כן - איכות חייב לרוב הרבה יותר חשובה מכסף!)

לפי הנתונים שציינת מחיר מ"ר בדירה שווה 9K (ותבדוק במדל"ן מה באמת מחיר ממוצע למ"ר באזור)
לו היה מדובר בהוספת חדר בגודל המדובר ערך הדירה היה עולה בכ 113K אבל במרפסת מניח שעליית הערך נמוכה יותר, עלות הבניה לא מאוד רחוקה מעליית הערך.
לפי מדלן מחיר מ"ר הוא 11.2K (ממוצע שכונתית), לפי מחירי הדירות האחרונות שנמכרו בערך 9.6K.
אני מניח שמחירי הבניינים החדשים והיקרים יותר מעלים את הממוצע השכונתי.
במידה והתשובה היא כן אז נשאלת השאלה: האם זה שווה 60K? (לרוב כן - איכות חייב לרוב הרבה יותר חשובה מכסף!)
אין לי תשובה נחרצת אבל הייתי רוצה לשתות את קפה הבוקר במרפסת, להנות מאבטיח צונן בקיץ, להוסיף פרגולה וכך הדלת לסלון תוכל להשאר פתוחה כשגשום.
זו באמת דילמה עבורי.

היי, בתל אביב נהוג לחשב שווי מ"ר של מרפסת חיצונית כ 50% משווי מטר בנוי של הדירה עצמה.

אין לי תשובה נחרצת אבל הייתי רוצה לשתות את קפה הבוקר במרפסת, להנות מאבטיח צונן בקיץ, להוסיף פרגולה וכך הדלת לסלון תוכל להשאר פתוחה כשגשום.
זו באמת דילמה עבורי.

זה חלום נחמד מאוד. בפועל בקיץ חם וכולם בורחים למזגן, בחורף קר וגשום אז גם לא יושבים בחוץ, ובשאר השנה למי יש זמן לשבת ולהתבטל במרפסת? לא מאמין לי - צא לבניין סמוך שבו כבר הוסיפו מרפסות, ובדוק בעצמך כמה מהדיירים עושים בהן שימוש ומתי.

מה שאני מבטיח שכן תקבל זה -
  • מגורים באתר בנייה במשך שנה
  • רעש וכמויות אינסופיות של אבק
  • פועלים שמסתובבים לך בסלון
  • מכת פריצות לדירות בזמן הבנייה
  • עלויות חורגות מהצפי, כמו תמיד
  • מריבות בין השכנים
  • הגדלת הארנונה לאחר סיום הבנייה

אם כל זה משפר את איכות החיים שלך, אז בהצלחה.

מכיוון שאתה גר בדירה אז אין משמעות להעלאת מחיר הדירה.
השאלה הנותרת היא האם אתה חושב שזה יעלה לך את איכות החיים? (תלוי בך)
מסכים ששיקול מרכזי זה איכות החיים, אבל לא מסכים שמחיר הדירה הוא לא שיקול בכלל. יש הבדל בין להוציא 60 אלף ש"ח על בניית מרפסת, שמעלה את ערך הדירה ובכך שומרת על ערכה של ההשקעה (בגבולות מסויימים), לבין הוצאה דומה על ציוד מתכלה או חופשות, ששם התועלת היחידה מההשקעה היא איכות חיים.

אני חושב שאם אתה נהנה מהמרפסת והעלות סבירה מבחינת החסכון בפרישה אני הייתי הולך על זה

איך זה עובד עם השכנים? צריך הסכמה שכולם בונים בשביל לצאת לדרך או שמי שרוצה יכול לבנות בלי קשר לאחרים?
כי באמת שאין לי מושג אבל אם אני מדמיין נניח שאתה ק.3 בבניין 5 קומות, 2 מרפסות מעליך, 2 מתחתיך, והבית שלך נותר במן מגרעת כזו, לא יודע אם זה כ"כ כיף, אולי אפילו יכול להוריד את ערך הדירה, יוצר איזושהי א-סימטריה שתבאס את כולם. ואם אתה תטרפד לכולם את התוכנית, זה גם בעייתי, יש פה עניין של יחסי שכנות גם אני חושב, תקן אותי אם אני טועה.
בכל מקרה ככה בלי להבין יותר מידי, נשמע לי שהסכום שנקבת, באם אתה יכול להרשות לעצמך להוציא אותו, הוא עלות סבירה בהחלט לתוספת באיכות החיים, ואני גם משער שכלכלית סביר להניח שערך הדירה יעלה לפחות באותו שיעור בתום הבניה, כך שלי זה נשמע כמו רעיון טוב.

אני לא אתייחס לעליית הערך כי אני באמת לא מבינה בזה, אבל אני מאמינה שיש יתרון ברור מבחינת איכות החיים.
אפשר להקים גינת ירק במרפסת, ואם יש ילדים/נכדים, אפשר ממש לייצר גינת משחקים עם דשא סינטטי, גיגית עם מים להשפרצות, ואפשר אפילו להקים עמדת גריל אם זה מתאים לאופי השכונה ולאופי שלך.

לדעתי שווה להוסיף סכום כסף כדי להוציא למרפסת נקודמת מים, חשמל וגז.

איך זה עובד עם השכנים? צריך הסכמה שכולם בונים בשביל לצאת לדרך או שמי שרוצה יכול לבנות בלי קשר לאחרים?
ע"פ חוק, דרושה הסכמת 75% של הדיירים.
אם כמה לא מסכימים אז הקבלן בונה מרפסת דמה (כאילו מרפסת) כדי לשמור על חזות אחידה של הבנין.
בניית מרפסת פייק מגובה בחוק ותבנה על אפו וחמתו של הסרבן.
הנקודה הזו עלולה להוביל לסיכסוכי שכנים ותוריד את רמת החיים.

אז זה הופך למגה פרויקט, חציבת תעלה בקירות כדי להעביר נקודת חשמל מהסלון, שבירת אריחים מהמטבח לצנרת ולך תחפש בלטות תואמות למבנה בן 12...

אני לא אתייחס לעליית הערך כי אני באמת לא מבינה בזה, אבל אני מאמינה שיש יתרון ברור מבחינת איכות החיים.
אפשר להקים גינת ירק במרפסת, ואם יש ילדים/נכדים, אפשר ממש לייצר גינת משחקים עם דשא סינטטי, גיגית עם מים להשפרצות, ואפשר אפילו להקים עמדת גריל אם זה מתאים לאופי השכונה ולאופי שלך.

בהחלט, נקודת מים מאוד נוחה גם להשקיה ג ם לניקיון ויש לי חבר שהוא רוכב אופניי שטח וזו עמדת הניקיון של האופניים שלו עם הבוץ :) אחרת הוא צריך לעמוד בחצר של הבניין ולמשוך צינור מחדר האשפה ... שזה מעצבן את השכנים מיגע ולא מי יודע מה היגייני :) או לקרצף עם דלי מים את הבוץ.
בנוגע לעמדת גז, יש בתים משותפים שבתקנון שלהם אושרים על מנגל במרפסות וגם אם כן לא כל שכן "יהנה" מהעשן לדירה שלו אבל זה בהחלט רעיון טוב
(בא נגיד פסח/סוכות/שבועות/יום העצמאות ועוד פעם בשנה לא יהפכו אותך לכבשה השחורה של הבניין (הדימוי הולך טוב עם מנגל) ...)

מגה פרויקט
חציבה זה פחות מפחיד ממה שנשמע.
גם ככה יהיה לך אבק ובלאגן מעבודות הבנייה אפילו אם אתה אישית תוותר על המרפסת.
ובכלל לא בטוח שצריך לשבור אריחים במטבח.. לפעמים אפשר לגשת מאחורה, או מתוך הארונות..
בכל מקרה שווה בדיקה לדעתי.

זו באמת דילמה עבורי.
לי נשמע שזו לא דילמה כל כך גדולה.
אתה רואה בזה שיפור ניכר ברמת החיים שלך ואני אישית הייתי מתמקד בזה.

ה חלום נחמד מאוד. בפועל בקיץ חם וכולם בורחים למזגן, בחורף קר וגשום אז גם לא יושבים בחוץ, ובשאר השנה למי יש זמן לשבת ולהתבטל במרפסת? לא מאמין לי - צא לבניין סמוך שבו כבר הוסיפו מרפסות, ובדוק בעצמך כמה מהדיירים עושים בהן שימוש ומתי.
אתה שוכח ש @yossik שלנו כבר פנסיונר ויש לו את כל הזמן שהוא רוצה לשבת במרפסת בניגוד לשכניו שצריכים לעבוד כל יום במרוץ העכברים הקלסי.

• מגורים באתר בנייה במשך שנה
  • רעש וכמויות אינסופיות של אבק
  • פועלים שמסתובבים לך בסלון
  • מכת פריצות לדירות בזמן הבנייה
  • עלויות חורגות מהצפי, כמו תמיד
  • מריבות בין השכנים
זה זמני בלבד ולעניות דעתי לא אמור להוות שיקול מרכזי.
כמו כן אם @yossik יחליט שהוא לא רוצה מרפסת זה לא בהכרח אומר שהשכנים שלו לא יעשו מרפסות והוא יקבל את כל הדברים הללו גם בלי המרפסת בסוף התקופה (צריך הרי רוב של דיירים שיחליטו שעושים - לא צריך הסכמה של פה אחד).

מסכים ששיקול מרכזי זה איכות החיים, אבל לא מסכים שמחיר הדירה הוא לא שיקול בכלל. יש הבדל בין להוציא 60 אלף ש"ח על בניית מרפסת, שמעלה את ערך הדירה ובכך שומרת על ערכה של ההשקעה (בגבולות מסויימים), לבין הוצאה דומה על ציוד מתכלה או חופשות, ששם התועלת היחידה מההשקעה היא איכות חיים.
איך בדיוק עוזר לך מספר וירטואלי שנקרא "מחיר דירה" אם אתה לא תמכור את הדירה בימי חייך?

+1

בניית מרפסת פייק מגובה בחוק ותבנה על אפו וחמתו של הסרבן.
הנקודה הזו עלולה להוביל לסיכסוכי שכנים ותוריד את רמת החיים.
That's an understatement!

חציבה זה פחות מפחיד ממה שנשמע.
גם ככה יהיה לך אבק ובלאגן מעבודות הבנייה אפילו אם אתה אישית תוותר על המרפסת.
ובכלל לא בטוח שצריך לשבור אריחים במטבח.. לפעמים אפשר לגשת מאחורה, או מתוך הארונות..
בכל מקרה שווה בדיקה לדעתי.
+1

לדעתי האישית לך על זה בלי לחשוב פעמיים, זה בהחלט שווה את זה, מה גם מחליפים לך את הויטרינה וזה לבד עולה הרבה מאד כסף. זה לא רק ה12 מ"ר האלה, זה גם מגדיל ויזואלית את הסלון וגם יכניס לך כנראה הרבה יותר אור הבייתה.
נקודת מים זה דבר מצויין אם אתה מתכנן עציצים או אדניות ומומלץ בחום.

תתחיל לעשן ואז המרפסת תהיה ממש שימושית...
היה לי קשה הפעם לתת לייק לתגובה שלך אבל מכיוון שאני מעשן, זה אחד מהשיקולים שלי - קפה על הבוקר עם סיגריה או תה עם סיגריה בערב וצפיה בשקיעה...

איך בדיוק עוזר לך מספר וירטואלי שנקרא "מחיר דירה" אם אתה לא תמכור את הדירה בימי חייך?
יוסי, לצערו ולצער כולנו, לא יחיה לנצח. הדירה שלו בסופו של דבר תימכר על ידו, או על ידי ילדיו, או תושכר על ידו, או על ידי ילדיו. אגב, מעניין יהיו לראות סטטיסטיקה על כך, אבל אני חושב שהרבה אנשים לא מסיימים את חייהם בדירה שהם גרים בה בגיל צעיר יותר. באיזשהו שלב מוכרים/משכירים את הדירה ועוברים למקום מותאם יותר לגיל השלישי.
בכל מקרה, בכל אחד מהמקרים שתיארתי לעיל, יתקבל החזר מסויים על ההשקעה במרפסת, אם בדמות ערך הדירה ואם בדמות תשואת ההשכרה שהיא תניב. מכאן ההבדל המהותי בין השקעה במוצר מתכלה ושאינו מתכלה.
(מסכים שגם דירה בסופו של דבר מתכלה, אבל מדובר בקבועי זמן ארוכים לאין שיעור לעומת מוצרי צריכה רגילים)

יוסי, לצערו ולצער כולנו, לא יחיה לנצח. הדירה שלו בסופו של דבר תימכר על ידו, או על ידי ילדיו, או תושכר על ידו, או על ידי ילדיו. אגב, מעניין יהיו לראות סטטיסטיקה על כך, אבל אני חושב שהרבה אנשים לא מסיימים את חייהם בדירה שהם גרים בה בגיל צעיר יותר. באיזשהו שלב מוכרים/משכירים את הדירה ועוברים למקום מותאם יותר לגיל השלישי.
הוא בהחלט יוכל לבלות בדירה את שארית חייו (שיתארכו ככל שתחפץ נפשו) ואם הירושה של הילדים תתכווץ ב-50K או תגדל ב-50K לא אמור לשנות להם דבר.
או שהם יצטערו על @yossik שלנו והתוספת לא תכפר על האבדן או שהם ימשיכו בחייהם ולא מגיעה להם תוספת בכלל...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A מחזור פקדונות צמודים למדד – תוספת תשואה? צרכנות פיננסית 14
Z תוספת 5% מס בדרישה להכרת הוצאות רווח הון מיסים 6
ס תוספת משכנתא בגין שירות חובה נדל"ן 2
I תוספת חדר על הגג - כדאי? נדל"ן 35
Y מיסוי על פיקדון צמוד מדד ללא שום תוספת ריבית מעבר שוק ההון 1
Y הפרשות מעל התקרה או תוספת לברוטו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M תוספת דחיית קצבת זקנה - שנה חלקית? צרכנות פיננסית 0
flower תוספת יוקר אוף טופיק 1
yossik תוספת מרפסות לבניין נדל"ן 26
yossik ביטול הארנונה, במקומה תהיה תוספת מע''מ אוף טופיק 6