• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תוספי תזונה - גימיק צרכני או הכרח ב 2018?

ביולוג ירושלמי

משתמש בכיר
דירוג
3,291
מה אתה מגדיר כתזונה נכונה?
שאלה מעולה כמובן. אבל זה כבר לפוסט נפרד...
מעודד אותך לפתוח אחד כזה ולשאול כל אחד מאיתנו מה הוא מגדיר כתזונה נכונה או כעקרונות תזונתיים נכונים לדעתו :)

nick

משתמש בכיר
דירוג
2,586
כל בוגר תואר שני במדעי התזונה אמור לדעת ולהבין יותר טוב את רוב מה שקשור לתזונה מאשר דוקטור MD
כל הפניה לסמכות בנושא הזה מיותרת. כל מי שמוכשר בנושא ויודע לקרוא מחקר ברצינות יכול להבין (את המעט שידוע).
יש סיכוי (מנחש כאן) שסטטיסטית תגלה שרופאים יותר טובים גם בזה. פשוט כי המיון הנוקשה גורם לזה שהם יותר אינטליגנטיים, *סטטיסטית*.
יותר מדי תזונאים נגררים לפסאודומדע, וחבל.

תפסיקו לקנות מטומטמים!" כמו במקרים אחרים שיודעים שזה מזיק (לא חסר כאלו - קוקה קולה
אתה מודע לזה שאין שום בעיה תזונתית בקוקה קולה, כן? נורא פופלרי וזה, אבל זה מזיק כמו כל מים עם סוכר, לא פחות ולא יותר.
(כלומר מזיק למי שצורך יותר מדי סוכר בסך הכל, ונייטרלי לאחרים)

Ron B

משתמש בכיר
דירוג
1,324
מה אתה מגדיר כתזונה נכונה?
תזונה נכונה מוגדרת כתזונה שלא מצריכה לקחת תוספים...
(חוץ מ-B12 שלא קיים היום כי מכלירים את המים והורגים חיידקים וויטמין D שניתן לקבלו רק ע"י חשיפה לשמש).

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
17,568
חוץ מ-B12 שלא קיים היום כי מכלירים את המים והורגים חיידקים
מה הקשר? ככל הידוע לי, הטענה היא שאת B12 מקבלים דרך אכילת בשר וחלב ובגלל זה יש בעיה לטבעונים. אף פעם לא שמעתי על מים כדרך לקבל את הויטמין. יש לך איזה לינק לאישרור הטענה שלך?

Henchman34

משתמש רגיל
דירוג
1,009
תזונה נכונה מוגדרת כתזונה שלא מצריכה לקחת תוספים...
אתה מתעלם מדברים כמו השמנה כמו מזונות שמעלים סיכוי לסרטן וכו' אבל אני פשוט אפתח פוסט נפרד לשאלה הזו.

רוניק

משתמש סולידי
דירוג
45
@ביולוג ירושלמי שמתי הודעה עם לינק למחקר על ירידת ערך תזונתי ביבולים, אבל היא לא אושרה עדיין (כנראה אין לי הרשאה לשים לינקים)

שמתי בהודעה שלא פורסמה גם פירוט מלא של התזונה שלי, שמרגישה לי יחסית בריאה, והזנתי את זה במחשבון תזונה (לא אשים כאן לינק כדי שההודעה לא תחסם) ונראה שיש לי חוסרים בפולית, וויטמין E, וחוסר קל בכמה ויטמיני B ובויטמין C. ויטמין A - בו יש לי צריכה יומית של 300% (!). מבחינת אבות המזון יחסית סבבה, עם עודף בשומנים, בעיקר רוויים. לפי המחשבון כ 1900 קלוריות.

שמה את זה כאן שוב בינתיים -

יש לי "מעי רגיז" אז יש גבול לכמות סיבים שאני יכולה לאכול. דוגמה לתפריט יומי +-, וגם כאן אני מותחת את הגבולות של מה שהבטן שלי יודעת להתמודד איתו:
בוקר: פיתה כוסמין מלא + פרוסת גבנ"צ 28% (בימים של בלגאן בבטן מוחלף בלחם לבן)
צהריים: אורז לבן + קישואים מבושלים בקרם קוקוס + כף וחצי עדשים אדומות (מעלה את הכמות לאט, בינתיים לא יכולה לאכול יותר). אם הייתי אצל ההורים באותו שבוע עדשים מוחלפים במנה בשרית - שניצל, קציצות, וכו'. לפעמים אני אוכלת ארוחת צהריים פעמיים ביום, נגיד ב 12 ועוד פעם עם כמות מוקטנת ב 16 ככה o_o
ערב: פיתה כוסמין + 2 ביצים + סלט שלם (עגבניה, גזר, מלפפון, רוקט, שמן זית, חומץ תפוחים)
נשנושים וחטאים מתחלפים לאורך כל היום: שקדים שאני מקלפת, שוקולד מריר, עוגת בראוני, כוס חלב ללא לקטוז, תה שחור, זיתים מקופסה, אספרגוס מקופסה, קצת יוגורט כבשים עם גרנולה.
תוספים: 300 מ"ג אומגה 3 ביום כי אני לא מסוגלת לגעת בדגים (ניסיתי רבות), לא יודעת אם הכרחי, 200 מ"ג סידן + D3 (הרגל מתקופה שלא נגעתי במוצרי חלב)

בבדיקות דם לא מופיעים לי חוסרים בויטמינים. פעם אחת חסרה לי חומצה פולית אז לקחתי תוסף לתקופה וזה הסתדר.

ואגב אצל אנשי המעי הרגיז המזון עובר יחסית מהר, יתכן שפוגע בספיגת הרכיבים החיוניים ;)

נערך לאחרונה ב:

Ron B

משתמש בכיר
דירוג
1,324
אף פעם לא שמעתי על מים כדרך לקבל את הויטמין.
לא טענתי שמקבלים את הויטמין במים. התכוונתי שבגלל שמכלירים את המים ומשקים ושוטפים את פירות וירקות, לא מקבלים את הויטמין. הויטמין מיוצר ע"י בקטריות וארכיאות. B12 חשוב גם ללא טבעונים כי הספיגה שלו הולכת ויורדת עם השנים. מעבר לכך, שיש מוצרים טבעוניים רבים שמכילים B12 כמו טמפה ומוצרים שפשוט מועשרים ב-B12, אבל זה לא הדיון. ברור שיש שונות גדולה בין אנשים בספיגה ואין לדעת באיזה קבוצה אתה נמצא. בדיקת B12 בדם לא מספיק מדוייקת.

ביולוג ירושלמי

משתמש בכיר
דירוג
3,291
אתה מודע לזה שאין שום בעיה תזונתית בקוקה קולה, כן? נורא פופלרי וזה, אבל זה מזיק כמו כל מים עם סוכר, לא פחות ולא יותר.
נו, ניק... מזיק כמו כל מים עם סוכרוז ותו לא?
אז אין וויכוח. לרוויה.
לא מרצוני לתפוס את עמדת המחנך והמוכיח בשער.

ונראה שיש לי חוסרים בפולית, וויטמין E, וחוסר קל בכמה ויטמיני B ובויטמין C. ויטמין A - בו יש לי צריכה יומית של 300% (!). מבחינת אבות המזון יחסית סבבה, עם עודף בשומנים, בעיקר רוויים. לפי המחשבון כ 1900 קלוריות.
תשובה של מחשבון לעומת:
בבדיקות דם לא מופיעים לי חוסרים בויטמינים. פעם אחת חסרה לי חומצה פולית אז לקחתי תוסף לתקופה וזה הסתדר.
בדיקות ביוכימיות.
את באמת מצפה לתשובה לעניין הזה?...

AIML

משתמש בכיר
דירוג
6,066
הטיפול מאפשר לגוף לרפא את עצמו ומגן בפני מחלות לב, סוכרת, סרטן, אלצהיימר, אוסטאופורוזיס ועוד.
למתעניינים - כתבה שמתקשרת לנושא - על שיטות שאולי יובילו בעתיד להארכת חיים
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5368526,00.html
לא ממליץ, אפילו לא היה לי כח לקרא, אבל זה רק כי אני עייף.

אלישבע

משתמש רגיל
דירוג
300
(כלומר מזיק למי שצורך יותר מדי סוכר בסך הכל, ונייטרלי לאחרים)

אתה מתיחס לכל התרכובות הכימיות האחרות כלא מזיקות
הנחת המחקר שלך היא ש:לא נבדק <> לא מזיק.
הנחת המחקר שלי - כל מה שלא נבדק מספיק, ומכיל חומרים לא טבעיים בכמות גדולה, עלול להתגלות כמזיק.

efrat

משתמש רגיל
דירוג
1,229
למתעניינים - כתבה שמתקשרת לנושא - על שיטות שאולי יובילו בעתיד להארכת חיים
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5368526,00.html
לא ממליץ, אפילו לא היה לי כח לקרא, אבל זה רק כי אני עייף.

זה כתוב בוינט. רמת אמינות מינוס טירליון.

בחודש האחרון, קראתי כתבה בוינט על רופא מסויים והטיפול ההירואי שהוא העניק לחולה שנפגעה באופן קשה.
במקרה החולה היתה מאושפזת במחלקה שלי ויצא לי להיות חלק (זוטר-אני בסה״כ מתמחה) מהצוות המטפל שלה. רמת האי דיוקים בכתבה מפחידים . אני בטוחה שהרופא המדובר (אותו אני מכירה אישית ועובדת איתו רבות) נתן אינפורמציה נכונה ומדוייקת. הוא אדם מאוד מקצועי ולעולם לא יקח קרדיט על דברים שלא עשה, או ינפח את המעורבות שלו במקרה מסויים. עם זאת אני עוד יותר בטוחה שבוינט כרגיל ויתרו על האמת וכתבו את הסיפור שמתאים לנרטיב שלהם.
אז וינט רמת אמינות אפס.
סליחה על הסטייה מהנושא הייתי חייבת להוציא קיטור הכתבה הזו הרתיחה אותי.

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,170
רמת אמינות מינוס טירליון.
זה מה שאני זוכר גם מהניסיון המועט שלי עם כתבות בעיתונות פופולרית שנכתבו על נושאים שהכרתי מקרוב וטעו בדברים בסיסיים.

מן הסתם זו אותה רמת אמינות/דיוק גם בכתבות על תחומים אחרים, אבל שבהם כל אחד אישית פחות מומחה.
ציטטתי מתישהו - יש תיאור משעשע לתופעה הזאת, Gell-Mann amnesia effect:
Briefly stated, the Gell-Mann Amnesia effect is as follows. You open the newspaper to an article on some subject you know well. In Murray's case, physics. In mine, show business. You read the article and see the journalist has absolutely no understanding of either the facts or the issues. Often, the article is so wrong it actually presents the story backward—reversing cause and effect. I call these the "wet streets cause rain" stories. Paper's full of them. In any case, you read with exasperation or amusement the multiple errors in a story, and then turn the page to national or international affairs, and read as if the rest of the newspaper was somehow more accurate about Palestine than the baloney you just read. You turn the page, and forget what you know.

AIML

משתמש בכיר
דירוג
6,066
אז וינט רמת אמינות אפס
אה. כן. לפני הרבה זמן היתה לנו טרגדיה במשפחה המורחבת. בוינט פורסמה ידיעה קצרה ומאד סיפורית, עם עובדות לא נכונות. במעריב, יאמר לזכותם, הידיעה הקצרה שפורסמה כללה עובדות נכונות בלבד, ונראה שהכתב ממש וידא את הנתונים. אז כן, מאז אני לוקח את וינט בערבון מוגבל.
הבאתי את הלינק בגלל זה:
ממליץ לעקוב אחר מחקריו של פרופ' David Sinclair מאוניברסיטת הרווארד שמתמקדים ב-NAD.
הכוונה היתה שיש שיטות נוספות שאולי יש בהן משהוא ואולי לא, ומי שמתעניין יכול לחפש ולבדוק עליהם. הכוונה ממש לא היתה שמשהוא יקבל את השיפוט של הכתב.

מר בחור

משתמש רגיל
דירוג
82
5 שנים מאוחר יותר, ענף תוספי המזון העולמי התפוצץ ומוערך בלמעלה מ-160 מ' דולר.
אנטי אייג'ינג, תוספים שאמורים לעזור לחרדה, לשינה, להיות סופרמן - מה לא.
האם הדעות השתנו פה מ-2018?
דעתי האישית תמיד הייתה שאכילת אוכל בריא ומאוזן מייתרת ויטמינים ותוספים שונים.
אבל לאחרונה התחלתי להתאמן בחדר כושר וקראתי שמגנזיום יכול לסייע להתאוששות והרפיית שרירים.
מישהו מכיר / התנסה בעצמו?

yossik

מודרטור
דירוג
15,824
אבל לאחרונה התחלתי להתאמן בחדר כושר וקראתי שמגנזיום יכול לסייע להתאוששות והרפיית שרירים.
מגנזיום אכן עוזר להרפיית שרירים לאחר מאמץ.
אני לא בחדר כושר אבל נוטל מגנזיום מספר שעות לפני השינה. זה אמור למנוע התכווצות שרירים, אבל, לא להגזים במינון כי זה תוסף משלשל אם צורכים בכמות גדולה.
בדרך כלל התוסף כולל ויטמין B6.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
17,568
בדרך כלל התוסף כולל ויטמין B6.
גם אני משתמשת במגנזיום בגלל עוויתות שריר בלילה. אצלי הוא בתוספת סידן ואבץ, בלי שום ויטמין.
לא להגזים במינון כי זה תוסף משלשל אם צורכים בכמות גדולה.
+1
וקראתי המלצה לא לצרוך אותו קרוב מדי לקפאין (שעה מרווח לפני ואחרי), מה שגורם לי לפספס אותו רוב הימים כי אני בדרך כלל צורכת לא מעט קפה עד כמה שעות לפני השינה :)

Gek

משתמש רגיל
דירוג
195
5 שנים מאוחר יותר, ענף תוספי המזון העולמי התפוצץ ומוערך בלמעלה מ-160 מ' דולר.
מישהו מכיר / התנסה בעצמו?
אם אתה באמת רוצה תשובה לשאלה שלך אז עדיף לקרוא
www.pubmed.gov

בגדול אוכל של היום לא יכול לספק שורה ארוכה של ויטמינים\מינרלים\אנטיאוקסידנטים וכו'
אבל תזהר אתה עלול להפסיק לאכול בחוץ ולהתחיל להכין אוכל בעצמך.
כדי להבין מצב שלך ספצפי רק בדיקות ולצערי חלק מהבדיקות לא ייתנו לך תשובה מה מצב שלך.
דוגמא: האם בדיקת סידן בדם מראה לך מצב של סידן בעצמות?
איך לבדוק כמות ויטמין K2? האם בדיקת ויטמין B12 בדם מראה לך מצב שלו במוח?
שמעת על BBB (לא מסעדה) - Blood Brain Barrier ?
ישנם 4 סוגים של קובלמין (B12), איזה מתאים לך?
מה עם בדיקת boron, בלעדיו סידן לא יכנס לעצמות וגם משפיע על חילוף\ספיגת מגנזיום?
אתה רוצה לקחת מגנזיום ואתה יודע איזה מתאים לך citrate, malate, glycinate יש עוד. מתי להפסיק לקחת תוסף? מגנזיום (כתוסף) משפיע על ספיגת סידן כי הוא אנטוגוניסט של סידן.
הכל כתוב גם בלינק ששמתי, אני לא מומחה אז אל תשאל שאלות, רק כאשר תכנס לזה חזק תבין שזה עולם ענק ואנחנו מאוד שונים, מה שמתאים לאחד לשני יכול להיות רעיל. לא מספיק לאכול אוכל טוב ובריא (מה שטוב לאחד לא בטוח טוב לשני) צריך לדאוג שאוכל ייספג בדם, דוגמא מחסור בויטמין D מוריד ספיגת סידן עד פי 8.
לעומת זה לקיחת ויטמין D בכמות גדולה יכולה להשפיע על כמות ויטמין A וויטמין E בגוף. ומה יקרה עם ספיגת סידן תשתפר מאוד אבל הוא לא נכנס לעצמות?

OnTheVerge

משתמש בכיר
דירוג
2,658
כמו שסיפרתי כאן בעבר, אני מנסה דיאטות שונות ובודק את האפקט על עשרות מדדים בבדיקת הדם.
זה המסמך שהכנתי שמסייע לי במעקב אחר המדדים.

עד כה ניסיתי:
* דיאטה טבעונית + פעמיים סרדינים בשבוע
* דיאטה טבעונית + פעמיים סרדינים בשבוע + הרבה יוגורט דל-שומן וקצת גבינה
* דיאטה בריאה מאוד שבה אני אוכל הכל, אבל מגביל ביצים (כ-2-3 ביצים בשבוע) ובשר בקר (פעמיים בשבוע).

לפי המחקרים שקראתי הייתי מצפה שאולי אחת מ-2 הדיאטות הראשונות תהיה הכי בריאה לי, אבל זה לא היה המקרה.
הדיאטה האחרונה הובילה למדדים אופטימליים בבדיקת הדם, כמעט ללא חולשות (מלבד MCV קצת גבוה).

כל זה ללא תוספים כלל מלבד טיפות ויטמין D3.

אישית, אני חושב שהמחקרים על תוספים די בעיתיים, מכיוון שהתועלת/נזק של תוסף תלויה מאוד בגנטיקה ובדיאטה הספציפית שאתה אוכל.

נערך לאחרונה ב:

yossik

מודרטור
דירוג
15,824
+ הרבה יוגורט דל-שומן וקצת גבינה
דל שומן - big no, no. לפי מה שאני יודע, פחות מ 3% שומן - הלך הסידן קפוט, לא ייספג בגוף. אולי אני טועה.
מגביל ביצים (כ-2-3 ביצים בשבוע)
למה? לפי מחקרים אחרונים [כן מחקרים, משתנים כל יום שני וחמישי] אפשר לאכול 2 ביצים ליום כל יום. כמות הפרוטאין מכובדת.
ואם אתה רוצה ברזל ועוד, אין כמו כבד בקר -
כבד הבקר מספק 59.3 מיקרוגרם של ויטמין B12 או 988% מהצריכה היומית המומלצת.
הוא מספק 9.8 מ"ג נחושת, או 488% מהצריכה המומלצת
731% RAE של ויטמין A
2.8 מ"ג ריבופלבין (162%).
מקור מצוין לניאצין, ויטמין B6, חומצה פולית, חומצה פנטותנית, ברזל, זרחן, אבץ וסלניום.

• אהבתי
Reactions: Roi

נושאים דומים

למעלה