• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קליעה למטרה

- אם המדינה לא תממן יותר משפחות עם המון ילדים (בין אם מרצון ובין אם בלית ברירה), פותחת הדיון המעוניינת בעצמאות כלכלית - תהיה בבעיה.
קצבת ילדים היא משהו כמו 100-150שח לילד לחודש.
כאן יש מישהי שבגיל 25 כבר הספיקה להתחתן, להביא 2 ילדים ,לקנות דירה בירושלים לתרום 1500 שח בחודש ואחרי כל זה לחסוך 4500 שח בחודש.
אל תדאג לה ,היא יודעת בדיוק מה היא עושה.

קצבת ילדים היא משהו כמו 100-150שח לילד לחודש.
מי דיבר על קצבאות ילדים?
כאן יש מישהי שבגיל 25 כבר הספיקה להתחתן, להביא 2 ילדים ,לקנות דירה בירושלים לתרום 1500 שח בחודש ואחרי כל זה לחסוך 4500 שח בחודש.
אל תדאג לה ,היא יודעת בדיוק מה היא עושה.
או שקיבלה סכום חד פעמי גדול מהמשפחה. איני יודע.
אני כן יודע, שאם המדינה תפסיק לממן בלי סוף ילדים (אצל כולם), המודל של עצמאות כלכלית + משכורת בודדת + כמה שיותר ילדים, אינו בר קיימא מבחינה כלכלית לרוב משרות השכיר. זה הכל.

כתבת שאת רוצה עוד ילדים, נלך על 6 למרות שהממוצע היום הוא בין 6 ל 7. (אם אני זוכר נכון את המחקרים שהיו פה בפורום)

מעוד 15 שנה כל שנתיים תצטרכי לפי מה שהבנתי משירשורים אחרים וממה שכתבת, מינימום 200 אלף לכל ילד עד ל 1.2 מיליון עוד 25 שנה. וזה בהנחה שלא יהיו עליות בדיור ואז תצטרכי יותר מ ה 200 לילד. לא ניקח בחשבון אינפלציה.

בגדול זה יוצא שתצטרכו חסכון של 4000 שקל לחודש. (לא נתיחס לאינפלציה או לרווחים אחרים כרגע)

עכשיו בהנחה שככל שיש יותר ילדים ההוצאות גדלות אתם בעצם תלויים מאוד בהכנסה נוספת מהתיק או ממשכורת. ובנקודות זמן מאוד ספציפיות אתם תצטרכו חלקים גדולים מהכסף.

זה משאיר לכם כמעט אפס לשעת חרום (תאונה חס וחלילה ואת לא תהיי מסוגלת לעבוד, אולי תרצי לנוח קצת מכייון שאת בעצם מתחילה מרוץ ללא אפשרות הפסקה של 25 שנה של עבודה מאוד קשה גם בבית וגם בחוץ, וכדומה) או למשל ירידות בתיק כמו שנה שעברה בדיוק מתי שצריכים את ה 200 אלף פלוס ההוצאה לחתונה.

נראה שרוב החסכון יופנה בעצם לילדים, לכם ישאר מעט מאוד בשעת זיקנה ותהיו תלויים באחרים בדיוק בזמן שאתם הכי פגיעים. את תגיעי לגיל 50 אחרי 25 שנה של קריעה ובעצם תצטרכו להתחיל כמעט מאפס כדי לדאוג עכשיו לעצמכם.

האם אחוז מנייתי גבוה מתאים לסצנריו כזה ? אתם תצטרכו סכומים גדולים בנקודות זמן מאוד ספציפיות. לפי דעתי יש אפשרות שעדיף לכם חלק באגחים לזמן שאתם צופים את החתונות.

אבל, יכול להיות שלא הבנתי את מה שאתם מתכננים או לא ניתחתי נכון ותמיד זה אפשרי שהרווחים שלכם מהתיק יהיו כל כך גדולים שהם יוכלו לממן גם אתכם בזיקנתכם.

נ.ב.
קרן השתלמות 0.6 ד״נ. נראה לי גבוה, אצלי זה 0.35 במגדל.

נערך לאחרונה ב:
תגובה זו באה לאחר שכבר כתבתי שלא אגיב שלא בנושא הדיון, ופרט לנסיון התנשאות אין בה דבר וחצי דבר (הרי אחרת דווקא נכון לפתח את הדיון...).
סליחה יוסיק.
@bigbang
צר לי שכך אתה מרגיש, נסיון התנשאות בטח שלא היה פה.
חלק לא מבוטל מחברי הפורום (ואני בכללם) הם הייטקיסטים עם אוריינטציה מאוד ברורה ולא מעט שאלות ודילמות המועלות כאן בשנים האחרונות דומות זו לזו.
כשיש הזדמנות לשמוע קול אחר, כמדומני שעדיף לתת לו להדהד ורק לאחריו להשמיע.

תודה לכל המגיבים.
רק דיוק קטן:
מחכה לשמוע את חוות דעתכם
אשמח מאד עם כל הערה או הצעת שיפור
חוץ מבנושאי אמונתי ואורחות חיי.

מבחינתינו ילדים הם המטרה העיקרית.
כל השאר זה מטרות משנה.
הפוסט מציג את השאיפה והתכנון שלי, אבל ברור שבמקרה שהרצון לא יתאפשר נעשה חושבים מחדש.
ובכל מקרה - ביקשתי את עצתכם לתכנון כלכלי נכון ולא לשינוי המטרה.

לגבי הדירה
היא לא בירושלים אלא באזור ירושלים (מקום קצת יותר שפוי מבחינת מחירים)
רכשנו אותה לפני כ4 שנים
ב1.4M
600K עזרה מההורים (חלקו מה שהרווחתי לפני החתונה)
והשאר הון עצמי (שחסכנו עד לקנית הדירה), משכנתא והלוואות (חלקם הוחזרו).
אנחנו מודעים לכך שנצטרך בהמשך לעבור לדירה גדולה יותר/ להרחיב אם יתאפשר
מתלבטים בין להשתמש בקרן ההשתלמות לכך או לקחת הלוואות ע"ח הפקדות נוספות לתיק ההשקעות.

לגבי העבודה
אני עובדת באחד התחומים המבוקשים בשוק
במקום העבודה הנוכחי יש צפי לעלית שכר בכל שנה/ שנה וחצי
במעבר עבודה מסתבר שאצליח להגדיל את השכר משמעותית יותר
אבל יתכן וזה יבוא ע"ח פניות למטלות הבית ואז אצטרך להוציא כסף על עזרה וזה יתקזז.

הייתי מנסה להגדיל את אחוז ההכנסה הפנויה לסביבות ה 50%.
מנסים מאד.
אבל רוב ההוצאות הן קשיחות (משכנתא, חינוך ,ארנונה) ופחות תלויות ברצון שלי
אבל חושבים בכיוון כל הזמן.
איך הולך העניין של האברכות? כמה שנים זה וכמה מקבלים?
אצלינו - הציבור הליטאי - השאיפה היא להשאר אברך כל החיים
חלק גדול משתלבים במשרה תורנית כל שהיא.
מקבלים דתות (כ650 ש"ח), ויש כוללים שראש הכולל נותן תוספת. בד"כ סה"כ (כולל דתות) בסביבות 2000 ש"ח
אתם נותנים גם מעשר וגם צדקה נוספת?
מעשר זה הבסיס. תמיד אפשר יותר (סכומים זניחים יחסית)
(האמת שזו טעות בניסוח, בתחילה רשמתי את ההוצאות כולל המעשרות, לאחר מכן הפרדתי לשני סעיפים והמילה צדקה נשארה)

בתלות במשכנתא שלכם, יתכן ויש כלכליות בלנתב לשם כספים במקום לחסוך אותם וכנ"ל לגבי הקה"ש, בהנחה והיא נזילה.
יכול להסביר קצת יותר ?
(קה"ש לא נזילה)
1. באילו מסגרות נמצאים הילדים וכמה שעות?
במסגרות פרטיות. עד 4
איך אתם עושים מעשר?
איך את מחנכת את ילדייך במישור הכלכלי?
כרגע הם עוד קטנים
וזה אוחז בהבנה שעל מה שלוקחים בחנות משלמים.
התכנון לחנך אותם בשיטת המרשמלו: שקל שמשקיעים יהיה שווה כפול בעתיד.
מעוד 15 שנה כל שנתיים תצטרכי לפי מה שהבנתי משירשורים אחרים וממה שכתבת, מינימום 200 אלף לכל ילד עד ל 1.2 מיליון עוד 25 שנה. וזה בהנחה שלא יהיו עליות בדיור ואז תצטרכי יותר מ ה 200 לילד. לא ניקח בחשבון אינפלציה.
אתה מדבר על ציבור חסידי, בו גיל הנישואים המקובל הוא 18 -19.
אצלינו (ליטאים) מדובר על עוד 18 שנה (21-22)
הסכומים המקובלים הם כ200 לבן וכ600 לבת (כולל הוצאות חתונה).
כרגע נראה שיש מגמת ירידה בגובה הסכום המקובל.
אבל אשמח לתת לילדי כמה שיותר.
זה משאיר לכם כמעט אפס לשעת חרום (תאונה חס וחלילה ואת לא תהיי מסוגלת לעבוד, אולי תרצי לנוח קצת מכייון שאת בעצם מתחילה מרוץ ללא אפשרות הפסקה של 25 שנה של עבודה מאוד קשה גם בבית וגם בחוץ, וכדומה) או למשל ירידות בתיק כמו שנה שעברה בדיוק מתי שצריכים את ה 200 אלף פלוס ההוצאה לחתונה.
במקרה הכי גרוע - ניתן לילדים פחות.
לא רואה באפשרות לכישלון סיבה לא לנסות.
לגבי ירידות בתיק- לכאורה נעביר אותו לאפיקים סולידיים לקראת נישואי הילדים.
נראה שרוב החסכון יופנה בעצם לילדים, לכם ישאר מעט מאוד בשעת זיקנה ותהיו תלויים באחרים בדיוק בזמן שאתם הכי פגיעים. את תגיעי לגיל 50 אחרי 25 שנה של קריעה ובעצם תצטרכו להתחיל כמעט מאפס כדי לדאוג עכשיו לעצמכם.
בשביל זה יש פנסיה.
(מקסימום מוכרים את הדירה ועוברים לקטנה יותר)

לגבי העבודה
אני עובדת באחד התחומים המבוקשים בשוק
במקום העבודה הנוכחי יש צפי לעלית שכר בכל שנה/ שנה וחצי
במעבר עבודה מסתבר שאצליח להגדיל את השכר משמעותית יותר
אבל יתכן וזה יבוא ע"ח פניות למטלות הבית ואז אצטרך להוציא כסף על עזרה וזה יתקזז.
אני חושבת שהמטרות שלך דורשות מיקסום פוטנציאל ההשתכרות שלך.
עדיף לך לוותר על מטלות הבית תמורת ההשתכרות המיטבית.
לא כתבת באילו שעות בעלך נמצא בבית, אבל בטוח שהוא יכול להשתתף בחלק מהמטלות.
לגבי הכנת מזון - ישנן אפשרויות כיום להביא אוכל ממישהו/י שמבשלים בבית שלהם (מכירה את אתר יאמי?) או להביא מישהי הביתה פעם בשבוע שתכין לכם אוכל לכל השבוע (ואז יש לך שליטה טובה יותר על המרכיבים והטעמים).
לגבי ניקיון (כולל קיפול כביסה) - אפשר פעם או פעמיים בשבוע בלי להשתגע על רמת ניקיון של בית מלון (בעיה פסיכולוגית של לא מעט שוכרי מנקים).
גם אם זה יוסיף לך עוד הוצאות, אין מה להשוות מול העלייה שאת מתארת בשכר הצפוי.
ככה ישאר לך זמן ואנרגיה להקדיש לילדים ולבעל תוך כדי בניית הקריירה שלך. אל תחששי מזה :)

הוצאות שוטפות (מזון, ביגוד, צדקה, תקשורת וכו') 3000
(גרה בסמוך להורים ומקבלת הרבה עודפי מזון)
אם מחפשת לצמצם הוצאות ממליץ לפרק את הסעיף: להפריד בין מזון (הכרחי, לפעמים מפריזים בסעיף) לבין בגדים (קל יחסית לצמצום) וצדקה (שיוכל להתווסף לסל יחד עם מעשר כדי לקבל תמונה של תעדוף הכספים?).

ברוכה הבאה לפורום

בשמחה, להסביר מה?
להסביר באלו תנאים זה עדיף ע"פ חיסכון

בכל אופן אפרט
המשכנתא מחולקת כך
190K בP-0.5
290K בקל"צ 3.24
תאריך סיום 2040
החלק של הפריים באמת גבוה במיוחד כרגע (4.75) אבל כולנו מקווים שזה זמני
בכל מקרה כדי לפרוע חלק מהמשכנתא צריך סכום גדול יותר

@מחכימה
למה לא משלמים מעשר על נטו הכנסה ולא נטו לאחר כל ההוצאות?
הרי מעשר זו מצווה וגם תרומה מהלב ולא נראה שצריך לבוא על חשבון הוצאות כוללות.
סבי ז"ל, איש מאמין, פעם אמר לי - אני מביא פרנסה לביתי קודם כל וממה שנשאר נטו אני מפריש תרומה.
האם דיברת אם הרבנית בנושא?

@מחכימה
סבי ז"ל, איש מאמין, פעם אמר לי - אני מביא פרנסה לביתי קודם כל וממה שנשאר נטו אני מפריש תרומה.
הנושא במחלוקת. קרא בהרחבה בקישור

@מחכימה
כמו שמפורט בקישור של @Solid seat הדעה המקובלת שנותנים מעשר מההכנסות לא מהחיסכון
זה כמו להבדיל מס הכנסה
וזה די הגיוני
תאר לעצמך אדם שחי בחסכנות לעומת פזרן - למה שהחסכן ייתן יותר כי הוצאותיו נמוכות יותר?
יש גם 'הוצאה מוכרת' לצרכי עבודה שאפשר לקזז
למשל נסיעות למקום העבודה או עלות מטפלת לתינוק
בעיקרון אם אין מספיק להוצאות הכרחיות פטורים מלתת מעשר
אבל הוצאות הכרחיות זה מילה גדולה
ורוב האנשים שאני מכירה מתאמצים לתת מעשר
(ובלי להכנס לנושא, אנו מאמינים ב"עשר תעשר בשביל שתתעשר" ושלא מפסידים מכך. אבל זה בהחלט לא המקום)

*לא רבנית ולא פוסקת הלכה, המידע להעשרה בלבד...

אם כרגע ההכנסות שלכם עומדות על 14.500 וההוצאות על 10.000, לא ירחק היום וההוצאות יגדלו הרבה מעל להכנסות גם אם ממש תנסו לחסוך,
לגבי התוספת הכנסה, יש שלב שבו גם אם תעלי תוספת בברוטו אז בנטו הפער לא יהיה משמעותי, לא רואה איך תוכלו להתמיד עם חיסכון משמעותי לטווח ארוך.
תנסי לחשוב עם בעלך על דברים שלא יגזלו לו זמן מהלימוד אלא דברים שלוקחים זמן מועט ואולי יתפתחו בעתיד ויתנו תוספת נחמדה ומשמעותית, לדוגמא ללמוד עם ילדים מתקשים לימודי קודש, סופר סת"ם (יכול להתחיל כתחביב) תנסו לחשוב מחוץ לקופסא.

Back
למעלה