• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מישהו מבין לעומק איך שורט עובד?

• פותח הנושא amit
  • פורסם בתאריך

amit

משתמש בכיר
דירוג
4,339
אם אני עושה שורט על מניה במחיר 100, אני בעצם מוכר אותה ומתחייב לקנות בעתיד.

עברה שנה והמחיר 300 , 400 , 800 , - אני די מופסד ...
מי מכריח אותי לקנות אותה ? האם יש מנגנון ריבית כלשהו או זמן קצוב בו אני מחוייב לקנות אותה ?

תודה

ברמה הבסיסית - אתה בעצם לווה ממישהו מניה ומתחייב להחזיר לו אותה אח"כ. כמובן שהוא לא ילווה לך אותה בחינם ואתה צריך לשלם לו על השירות שלו (הריבית).
ברגע שלווית את המניה אתה מוכר אותה. וכשאתה צריך להחזיר לו אותה - אתה קונה אותה בחזרה. אם אכן המחיר ירד בינתיים - הרווחת (מכרת ביוקר - קנית בזול). אם המחיר עלה בינתיים - הפסדת (מכרת במחיר נמוך יותר מהמחיר בו קנית אותה אח"כ).
מי שמכריח אותך לקנות את המניה זה החוזה עם הבנאדם ממנו לווית את המניה בו התחייבת ללוות - כלומר בסופו של דבר גם להחזיר לו את המניה.
(לגבי הזמן זה תלוי בחוזה. אם בחוזה מצויין שאתה חייב להחזיר לו את המניה בעוד חודש, אז לא תוכל לדחות את ההחזרה [אלא אם תגיעו לסיכום מסויים, שיעלה לך כמובן]. אם אתה מחזיק למשל ת"ס של שורט, תוכל למכור ברגע שיתחשק לך)
הערה: כל מה שאני יודע זה מקריאה פה ובשאר הבלוגוספירה. יש סיכוי שאני טועה (ואם כן כמובן שאשמח לדעת זאת).

נערך לאחרונה ב:
כשאני שומע "שורט" אני נזכר שפעם קראתי שבשורט הרווח מוגבל ל 100% אבל פוטנציאל ההפסד הוא אין סופי .

כמה דברים:
כשאתה עושה "שורט" על מניה אתה למעשה "משאיל" וירטואלית מניה מאדם שני (נקרא לו משה המשאיל) ומוכר אותה לאדם שלישי כשאין לך מניות בפועל.
זה כמו מיני-הנפקה של מניות (שלא מגדילה את כמות המניות בשוק כי המניות שייכות למשה).

כחלק מההשאלה הזו אתה מתחייב לשלם למשה ריבית ואת כל הדיבידנדים שהוא זכאי לקבל - קבועים ומיוחדים כאחד כך שכאשר החברה מחלקת דיבידנד של 3 דולר אתה צריך לשלם למשה 3 דולר (אתה משלם למשה את כל ה-3 דולר ללא ניכוי מס במקור! - משה ישלם בתורו מס אם הוא צריך).

ברגע שהברוקר (או בית ההשקעות) שלך אישר לך לבצע מכירה בחסר (השאלה) של מניות אז הוא משערך את גודל התיק שלך ובודק אותו בכל יום (לפעמים כמה פעמים ביום).
אם שווי התיק הכולל שלך יתכווץ אל מתחת לסך הנכסים שהפקדת בחשבון ההשקעות שלך אז הברוקר יכול לקנות בשמך את המניות במחיר השוק שלהן בלי לעדכן אותך מראש.
אם הגעת למצב כזה אז אתה כנראה במצב שבו כל תיק ההשקעות שלך נמחק לחלוטין.

דוגמה מספרית:

השאלת מניה בודדת במחיר 100 ויש לך אג"ח בשווי 400 שח.
נניח לצורך פשטות הדוגמה שהריבית על האג"ח (בניכוי מס) זהה לריבית על ההשאלה ושהמניה שמכרת בחסר לא מחלק דיבידנד במהלך התקופה כך שאנחנו מתעלמים ממשתנים אלו ומתייחסים לשינויי מחיר בלבד.

כעבור שנה מחיר המניה שמכרת בחסר עלה ל-200 והאג"ח נשאר 400 ולכן שווי התיק שלך הוא:
400 על האג"ח פחות 100 על ההפסד מההשאלה שווה 300 שח.

כעבור שנתיים מחיר המניה עלה ל-400 והאג"ח נשאר 400 ולכן שווי התיק שלך הוא:
400 על האג"ח פחות 300 על ההפסד מהמכירה שווה 100 שח.

כעבור שלוש שנים מחיר המניה הגיע ל-500 שח והאג"ח נשאר 400 ולכן שווי התיק שלך הוא:
400 על האג"ח פחות 400 על ההפסד מהמכירה בחסר שווה 0 שח.
הברוקר/בית ההשקעות רואה שהתיק שלך שווה 0 (או במינוס קטן) וסוגר את הפוזיציה שלך על המניה.
הוא מבצע בשמך רכישה של המניה ב-500 שח ומכניס את החשבון שלך למינוס של 400 שח.
בשביל לסגור את המינוס הוא מוכר את האג"חים שלך ב-400 שח ואתה נשאר עם חשבון השקעות בגודל 0 עגול וגדול.

השאלה של מניה אחת במחיר 100 מחקה לך את כל ההשקעה בה ואת האג"ח במחיר 400 ביחד...

כשאני שומע "שורט" אני נזכר שפעם קראתי שבשורט הרווח מוגבל ל 100% אבל פוטנציאל ההפסד הוא אין סופי .
+1

אם שווי התיק הכולל שלך יתכווץ אל מתחת לסך הנכסים שהפקדת בחשבון ההשקעות שלך אז הברוקר יכול לקנות בשמך את המניות במחיר השוק שלהן בלי לעדכן אותך מראש.
אם הגעת למצב כזה אז אתה כנראה במצב שבו כל תיק ההשקעות שלך נמחק לחלוטין.
הברוקר ידרוש ממך לקנות את המניות או יקנה אותן בשמך הרבה לפני ששווי התיק יתאפס.
שורט נחשב כמינוף, ויש לו דרישת בטחונות, לפתיחה ולהמשך החזקה. כשלא עומדים בדרישה, הברוקר אמור לפעול לסגירת השורט.

תודה לכם

פשוט סוג של אופציה או חוזה עתידי שהביצועים שלו בקצה שלך הם (1-)*.

• אהבתי
Reactions: ogi
בדיוק להפך. פוטנציאל הרווח הוא אינסופי, וההפסד מוגבל לריבית המינוף.

אשתדל להמשיך להעיר על אשליית הטיית השוק בכל פעם שתופיע.

בדיוק להפך. פוטנציאל הרווח הוא אינסופי, וההפסד מוגבל לריבית המינוף.

אשתדל להמשיך להעיר על אשליית הטיית השוק בכל פעם שתופיע.

מה? איך פונטציאל הווח הוא אינסופי כשהמקסימום שהמנייה יכולה לרדת הוא ל0 (מחיקה מהמסחר)? ואיך ההפסד מוגבל? כאשר המנייה יכולה לעלות עד אינסוף ומתי שהוא בכל הסיפור הזה הברוקר מוחק לך את כל התיק ואתה נשאר בחוב אצלו?

**ערכתי

נערך לאחרונה ב:
פשוט סוג של אופציה או חוזה עתידי שהביצועים שלו בקצה שלך הם (1-)*.
לא בדיוק כי לאופציות יש תאריך פקיעה וחוזה עתידי מכוון ליום מסוים

איך פונטציאל הווח הוא אינסופי כשהמקסימום שהמנייה יכולה לרדת הוא ל0 (מחיקה מהמסחר)?
כשאדם נכנס ללונג, הוא נאלץ לשלם כסף.
כשאדם נכנס לשורט, הוא מקבל כסף. אם המניה יורדת לאפס, הוא יכול להמשיך להגדיל את הפוזיציה (מבלי להגדיל את הבטחונות), וכך פוטנציאל הרווח הוא אינסופי.
איך ההפסד מוגבל?
ההפסד מוגבל לבטחונות. לאף משקיע אין גישה למאגר מזומנים, ולכן ההתחייבות הינה מוגבלת. אתה צודק שהוא יכול להמחק, אבל הוא לא יפסיד את המכנסיים.

חחחחחח
אני לא יודע אם אתה צוחק או לא
1. אם המנייה יורדת ל0 אז המקסימום שהוא יקבל זה את ה100% של הערך של המניות. הוא לא ימשיך לקבל כסף עד אינסוף (זה מעבר לעניין הטכני המעניין מה קורה באמת אם מניה נמחקת מהמסחר מבחינת השורט? האם אפשר לקנות במחיר 0 מניות שנמחקו או שבעצם חייבים לתפוס א המנייה ולקנות אותה רגע לפני שהיא נמחקת).
2. ההפסד ממש לא מוגבל לבטחונות. אם היית בשורט על מניית ביו קטנה שחשבת שהיא הולכת להימחק כי קיבלת טיפ על זה, רק שהתברר שהטיפ היה שגוי ואחרי פרסום הדו"ח קרה בדיוק ההפך והמנייה קפצה בפתיחה כבר ב12,000% והשקעת סה"כ 10,000 שקל על המנייה - אתה עכשיו חייב לברוקר שלך 1.2 מיליון שקל ולא מעניין אותו שום דבר. ואגב, הוא גם לא היה יכול לסגור לך את החשבון קודם כי הקפיצה הייתה בפתיחה.

הוא לא ימשיך לקבל כסף עד אינסוף
נניח שהמניה נחתכת ב50%, והמשקיע סוגר את הפוזיציה. עכשיו הוא ברווח של 50% על מחיר המניה ההתחלתי, אבל לא על ההון העצמי.
נניח שהמשקיע משמתמש בבטחונות הקודמים+הרווח מסגירת הפוזיציה כדי לשמש לבטחונות לפוזיציית שורט חדשה, ונניח שהמניה ירדה שוב ב50%...
משקיע זה איננו מגדיל את הסיכון, מכיוון שהוא נשאר עם אותו הון עצמי בדיוק.

מכיוון שהמניה יכולה לרדת ב50% אינסוף פעמים, בעל הפוזיציה יכול לקבל כסף אינסופי. הוא לא מוגבל במחיר המניה הראשוני בכלל.
הוא גם לא היה יכול לסגור לך את החשבון
במילה "בטחונות" אני מכליל כל מה שהיה בחשבון.

• אהבתי
Reactions: ogi
זה לא נכון. האמירה הזו יוצאת מנקודת הנחה שהמזומן שמתקבל מהשורט לא מושקע, אבל כמובן שהוא כן מושקע. לכן הרווח לא מוגבל. פוטנציאל ההפסד אכן אינסופי.

נניח שהמניה נחתכת ב50%, והמשקיע סוגר את הפוזיציה. עכשיו הוא ברווח של 50% על מחיר המניה ההתחלתי, אבל לא על ההון העצמי.
נניח שהמשקיע משמתמש בבטחונות הקודמים+הרווח מסגירת הפוזיציה כדי לשמש לבטחונות לפוזיציית שורט חדשה, ונניח שהמניה ירדה שוב ב50%...
משקיע זה איננו מגדיל את הסיכון, מכיוון שהוא נשאר עם אותו הון עצמי בדיוק.

מכיוון שהמניה יכולה לרדת ב50% אינסוף פעמים, בעל הפוזיציה יכול לקבל כסף אינסופי. הוא לא מוגבל במחיר המניה הראשוני בכלל.

במילה "בטחונות" אני מכליל כל מה שהיה בחשבון.

שמע, הקטע המגניב בשורט זה באמת כמו שתיארת, אם השורט הולך איתך אז גם אתה מקבל עוד כסף ויכול להגדיל את הפוזיציה וגם מצד שני הדרישות לבטחונות יורדת. ומבחינה תיאורטית באמת אפשר להגיע לרווח אינסופי, מבחינה מעשית אי אפשר כי יש מגבלה על גודל מנייה מינימלי (של 30 אגורות אם אני לא טועה).

ואני עדיין אומר שאם תעבור את מה שהיה בחשבון ותיכנס למינוס אתה מחויב לו משפטית.

לפעמים נראה שבפורום הזה גם אם מישהו יקום באמצע הלילה ויאמר שעכשיו לילה, תמיד יקום מישהו שינסה להסביר שבעצם זה יום (:

אז מה אומר בעצם? שעכשיו יום או לילה? כי בכל מקרה אתה טועה ומטעה... עכשיו בין הערביים :)

מבחינה מעשית אי אפשר
המניה של BRK יכולה לרדת בשליש, 42 פעמים, לפני שתגיע לסנט בודד.
מבחינה מעשית, אין רווח אינסופי בשום נתיב השקעה, ובכל מקרה אין משמעות לפוטנציאל אינסופי.

אחזור בקצרה על הטענה על הטיית השוק כדי להבהיר את היתרון של מכירה בחסר מבחינת הסיכוי לרווח:
הפסד של 50% שקול לרווח של 100% (הם מקזזים אחד את השני), אבל נפילות של 50% נפוצות בהרבה מאשר עליות של 100%. התופעה בולטת יותר כאשר מנכים את התוחלת. באופן כללי, סביר יותר להפסיד הפסד מסוים ביחס לממוצע, מרכישת מניות, מאשר להרוויח את הרווח המקביל.

מכירה בחסר היא פעולה עם תוחלת תשואה שלילית. לכן, בניגוד לרכישת מניות, כדי להרוויח מהפעולה נדרש ידע שלא ידוע לשוק, וכאן הסיכון האמיתי.

ואני עדיין אומר שאם תעבור את מה שהיה בחשבון ותיכנס למינוס אתה מחויב לו משפטית.
מספיק שתגדיר קניה אוטומטית לסגירת פוזיציה כדי להגביל גם את הפסד זה.

בשורה התחתונה:
הטענה שמכירה בחסר מוגבלת מלעיל ואיננה מוגבלת מלרע -- שגויה. פוטנציאל הרווח הינו אינסופי, כמו ברכישת מניות, ופוטנציאל ההפסד הינו סופי, כמו השקעות ממונפות אחרות.
גם הרמיזה לכך שסביר יותר להפסיד מאשר להרוויח איננה נכונה. הבעיה היתה ונותרה התוחלת השלילית.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
B ניסיון עוקץ מוזר - מישהו מבין מה מטרתו? אוף טופיק 41
H בדיקת איכות מים ביתית - מישהו מבין בנושא? אוף טופיק 2
שרון מישהו פה מבין ב-css? אוף טופיק 16
עצמאית אנטנות סלולריות- מישהו מבין בזה? אוף טופיק 14
A מישהו מכיר את הבנקים האלו: צרכנות פיננסית 0
Z החלטת האו״ם האחרונה, מישהו מוכן להסביר ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 18
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
Y מישהו שנמצא בפסגות טרייד? שוק ההון 4
Z בשעתיים אחרונות לא מצליח לקבל קוד אימות חד פעמי לאיזור אישי במס הכנסה, מישהו עוד נתקל בבעיה כזו? מיסים 0
נ פרויקט 'שובל ברמות' ירושלים מישהו מכיר? נדל"ן 0
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
מ השקעה בביטוח חיים של מישהו אחר השקעות אלטרנטיביות 16
U מישהו התנסה עם Passiv? שוק ההון 0
T מישהו שמע או התנסה עם בוליגו? השקעות מולטי פמילי ועוד השקעות אלטרנטיביות 3
A מישהו יודע מהו אתר המסלקה הפנסיונית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
N מישהו מכיר מסלול במיטב הנקרא "מיטב גמל עוקב מדדים גמיש" פוסטים מאיכות נמוכה 3
M קורס ברוקר למסחר בבורסה של אינטראקטיב ישראל- מישהו מכיר יכול להמליץ ? פוסטים מאיכות נמוכה 1
A מישהו יודע כיצד ניתן להשיג מידע על כמה הרוויחו המדדים המובילים שוק ההון 1
A האם מישהו מכיר מקור מידע שיראה לי בכמה עלו ממדי המניות של אירופה (stoxx600) , ארה"ב (S&P500) ומדד המניות העולמי? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א מישהו יכול להמליץ על ספר כדאיות השקעות בנדלן? פוסטים מאיכות נמוכה 0
A מישהו מכיר רו״ח שיתאים לאזרח אמריקאי, תושב חוזר, עם הגשת מסים של סוחר תחת MTM election? מיסים 10
W האם מישהו מכיר שיטה יותר יעילה מ- cost average? פוסטים מאיכות נמוכה 19
N האם עוד מישהו מרגיש מתוסכל מהאופן בו מתנגדי שינוי שיטת המשטר מציגים את הסכנה במהפכה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 64
Cleo הצהרה במשטרת הגבולות על יציאה/כניסה מהארץ בנתב"ג באותו יום (עבור תיירים) - אולי מישהו יודע אוף טופיק 1
מ tastyworks מישהו מכיר/משתמש? פוסטים מאיכות נמוכה 0
I מישהו מכיר סוכן של בית השקעות מומלץ? פוסטים מאיכות נמוכה 0
H האם מישהו כאן גר בישוב עם הטבות מס? צרכנות פיננסית 17
Z האם מישהו קיבל אי פעם הודעה כזאת באיזור אישי במס הכנסה מיסים 7
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
F מישהו משתמש במסלקה הפנסיונית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
F FAIR פלטפורמה חדשה לרכישת קרנות נאמנות נאמנות אקטיביות - האם מישהו התנסה? שוק ההון 28
S מישהו נוסע על סיאט אטקה 2019? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
ת פפר היום הודיעו באפליקציה, פיקדון עם ריבית של 5%. מישהו בדק פוסטים מאיכות נמוכה 2
O Boxabl, מישהו בדק אם ניתן לייבא לישראל? נדל"ן 2
O מישהו יכול להסביר למה ETFs עוקבי TIPS יורדים בחודשים האחרונים? שוק ההון 2
M מישהו כאן יודע מבחינת מיסוי של עמותה? מיסים 14
Y מישהו עדיין חושב שBitcoin זה רעיון טוב? השקעות אלטרנטיביות 788
tomer111 מישהו פה קנה שטח חקלאי שהופשר לבניה? נדל"ן 8
tomer111 האם עוד מישהו כאן חושש ממצב שחשבון ההשקעות נעלם? שוק ההון 12
stamEhad BloxTax - שירותי מיסוי עבור קריפטו. האם מישהו התנסה? השקעות אלטרנטיביות 5
בובין חוט-השני דמי תייווך כרוכש דירה - מישהו הצליח להתחמק? נדל"ן 195
E מחפש מישהו שמבין בגיטרה בסיסית לפנענח טאבים פשוטים פוסטים מאיכות נמוכה 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
A מישהו יודע איזה השקעות צמודות מדד יש היום? שוק ההון 10
Y חברת "סלייס" - מישהו יודע מה קורה שם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Adrian אשמח אם מישהו יכול להסביר לי יותר לעומק שוק ההון 13
ד האם מישהו יכול לתת רקע על מניית יאללה גרופ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
aminadav מישהו מצליח להבין למה נדל"ן בנייה ומניב יורדים כל כך הרבה בחודשים האחרונים? פוסטים מאיכות נמוכה 3

נושאים דומים

Back
למעלה