• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למתכנתות/ כותבות קוד... כן, הפניה היא לנשים בלבד.

זה נקרא אפליה מתקנת. Two wrongs make a right, למקרה שלא ידעת :P
אפליה מתקנת היא רעה.
לדוגמא אחרי האפרטהייד השחורים בדרום אפריקה נתנו/קיבלו אפליה מתקנת.
המדינה הדרדרה שנים אחורה.

נערך לאחרונה ב:
כמי שמתעסקת בזה באופן קבוע בארגון, למרות שאני במקצועי לא קשורה לעניני מגדר, אני חושבת שלגברים אין מושג בכלל איך מתנהל היום יום הנשי. כמות ההערות שנשים מקבלות בתוך הארגון, שמטרתן לרפות את ידיהן, בין אם מגברים ובין אם מנשים, היא עצומה. מסרים כפולים ומבלבלים מן הסביבה וגם, כנראה, חלק מאספקטים של אישיות שנובעים מהבדלים בביולוגיה (לא ברור לי איך, אבל בדיוק כפי שברור לי שתכונות אופי מסוימות קשורות בדברים אורגניים במוח). זו כמובן הכללה, ויש לכאן ולכאן, אבל מחקרים והנסיון שלי מראים שזה נכון לרוב הנשים.

ההבדל הגדול בעיני הוא, שלנשים חשוב להיות likable. הן מחונכות לזה, כנראה גם מבחינה אבולוציונית בגלל הנחיתות הגופנית - יש מחקרים שמראים שנשים קוראות ביתר דייקנות ורגישות את מצבי הרוח של האנשים סביבם. לנשים חשוב לרצות (to please) וחשוב להן ממה יגידו. הן נוטות להפחית בהערכה העצמית שלהן, גם כשהן חושבות שהן עושות הערכה אובייקטיבית. מחקרים מראים, שהן גם מקבלות פחות מנטורינג ועזרה. למשל, באוניברסיטאות בחו"ל עשו מחקר שנשים שבקשו מחברי סגל בכירים להתיעץ בנושאים שונים, נענו פחות מאשר גברים, ובעיקר, פחות מגברים לבנים. לעומת זאת, נשים מקבלות ביקורת יותר קשה ויותר אישית. נשים מקבלות ביקורת יותר קשה במשובי הוראה, למשל, על פרמטרים שהם לכאורה אובייקטיבים, כמו החזרת עבודות בזמן... באחד המחקרים, גבר ואשה שניהם נתנו קורס אונליין באנגלית והזדהו גם כגבר וגם כאשה. כנשים, שניהם קיבלו ציונים יותר נמוכים, גם עבור התרשמות כוללת מיכולת ההוראה שלהם וגם בנושא החזרת העבודות בזמן, למרות שכמובן היה מדובר באותו האדם, והחזרת העבודות נעשתה עבור כל הסטודנטים בקורס ביחד. ההטיה המגדרית הזו קיימת, והכי גרוע, היא כבר לא נמצאת על השולחן ולכן צריך בכל פעם להוכיח את קיומה. אם נצרף את שתי התופעות - ביקורת קשה יותר כלפי נשים ומבנה אישיות שמחכה, פעמים רבות, לתיקוף ואישור, נקבל הסבר לכך שנשים חוות את מקומות העבודה כעוינים יותר מאשר גברים.

המבנה של שוק העבודה התקבע לפני עשרות שנים, כאשר המודל היה תפקידי מגדר נוקשים (כמו בשנות החמישים). אנחנו גם לא בפמיניזם הבועט של שנות השבעים, ואני לא רוצה לשרוף חזיות, אבל התפקיד של קבוצות הנשים הוא בעצם ללמד אותן איך נראה המשחק בעיניים של הגברים סביבם, למה הן מצופות ואיך ניתן ללמוד אסטרטגיות חדשות. לדעתי זה לא מספיק, ובארגון שלי אנחנו ננסה גם לעשות הפוך, ולעשות קבוצות לגברים, שילמדו אותם איך לשחק את המשחק בעיניים של נשים. אני אישית מאמינה שצריכים ללכת זה לקראת זה. במובן הזה, אני לא אוהבת קבוצות העצמה של נשים כי לדעתי אנחנו לא קורבנות ולא מוחלשות (בשכבה הסוציואקונומית שלי), אנחנו כבר "עצומות", פשוט החוקים לא תמיד ברורים לנו וקצת הדרכה, שגברים כאמור מקבלים בשלבים יותר מוקדמים, יכולה מאד לעזור כדרך אפקטיבית להשיג מטרות, וכדרך לקבל אישור ותיקוף מהסביבה, שחסרים לנשים רבות. למה לא?

כמי שמתעסקת בזה באופן קבוע בארגון, למרות שאני במקצועי לא קשורה לעניני מגדר, אני חושבת שלגברים אין מושג בכלל איך מתנהל היום יום הנשי. כמות ההערות שנשים מקבלות בתוך הארגון, שמטרתן לרפות את ידיהן, בין אם מגברים ובין אם מנשים, היא עצומה. מסרים כפולים ומבלבלים מן הסביבה וגם, כנראה, חלק מאספקטים של אישיות שנובעים מהבדלים בביולוגיה (לא ברור לי איך, אבל בדיוק כפי שברור לי שתכונות אופי מסוימות קשורות בדברים אורגניים במוח). זו כמובן הכללה, ויש לכאן ולכאן, אבל מחקרים והנסיון שלי מראים שזה נכון לרוב הנשים.

ההבדל הגדול בעיני הוא, שלנשים חשוב להיות likable. הן מחונכות לזה, כנראה גם מבחינה אבולוציונית בגלל הנחיתות הגופנית - יש מחקרים שמראים שנשים קוראות ביתר דייקנות ורגישות את מצבי הרוח של האנשים סביבם. לנשים חשוב לרצות (to please) וחשוב להן ממה יגידו. הן נוטות להפחית בהערכה העצמית שלהן, גם כשהן חושבות שהן עושות הערכה אובייקטיבית. מחקרים מראים, שהן גם מקבלות פחות מנטורינג ועזרה. למשל, באוניברסיטאות בחו"ל עשו מחקר שנשים שבקשו מחברי סגל בכירים להתיעץ בנושאים שונים, נענו פחות מאשר גברים, ובעיקר, פחות מגברים לבנים. לעומת זאת, נשים מקבלות ביקורת יותר קשה ויותר אישית. נשים מקבלות ביקורת יותר קשה במשובי הוראה, למשל, על פרמטרים שהם לכאורה אובייקטיבים, כמו החזרת עבודות בזמן... באחד המחקרים, גבר ואשה שניהם נתנו קורס אונליין באנגלית והזדהו גם כגבר וגם כאשה. כנשים, שניהם קיבלו ציונים יותר נמוכים, גם עבור התרשמות כוללת מיכולת ההוראה שלהם וגם בנושא החזרת העבודות בזמן, למרות שכמובן היה מדובר באותו האדם, והחזרת העבודות נעשתה עבור כל הסטודנטים בקורס ביחד. ההטיה המגדרית הזו קיימת, והכי גרוע, היא כבר לא נמצאת על השולחן ולכן צריך בכל פעם להוכיח את קיומה. אם נצרף את שתי התופעות - ביקורת קשה יותר כלפי נשים ומבנה אישיות שמחכה, פעמים רבות, לתיקוף ואישור, נקבל הסבר לכך שנשים חוות את מקומות העבודה כעוינים יותר מאשר גברים.

המבנה של שוק העבודה התקבע לפני עשרות שנים, כאשר המודל היה תפקידי מגדר נוקשים (כמו בשנות החמישים). אנחנו גם לא בפמיניזם הבועט של שנות השבעים, ואני לא רוצה לשרוף חזיות, אבל התפקיד של קבוצות הנשים הוא בעצם ללמד אותן איך נראה המשחק בעיניים של הגברים סביבם, למה הן מצופות ואיך ניתן ללמוד אסטרטגיות חדשות. לדעתי זה לא מספיק, ובארגון שלי אנחנו ננסה גם לעשות הפוך, ולעשות קבוצות לגברים, שילמדו אותם איך לשחק את המשחק בעיניים של נשים. אני אישית מאמינה שצריכים ללכת זה לקראת זה. במובן הזה, אני לא אוהבת קבוצות העצמה של נשים כי לדעתי אנחנו לא קורבנות ולא מוחלשות (בשכבה הסוציואקונומית שלי), אנחנו כבר "עצומות", פשוט החוקים לא תמיד ברורים לנו וקצת הדרכה, שגברים כאמור מקבלים בשלבים יותר מוקדמים, יכולה מאד לעזור כדרך אפקטיבית להשיג מטרות, וכדרך לקבל אישור ותיקוף מהסביבה, שחסרים לנשים רבות. למה לא?
חבל שלא באת קודם ;)

@Lali הייתי לוקח את המחקרים האלה בעין ביקורתית. ממה שאני רואה אצלי במשרד, נשים חדשות שמגיעות מקבלות יותר יחס ותמיכה מאשר גברים (אני לא יודע אם זה בגלל שהן מבקשות או לא).
אם נשים מתקדמות פחות בחיים בגלל שחשוב להן לרצות, אז אולי כדאי להקים קבוצות לתמיכה באנשים שחשוב להם לרצות. המתאם בין זה לנשים הוא 1 או 0.2?
היה גם מחקר שגילה באקדמיה העדפה לשכור נשים, וכן מחקר ישראלי שבגדול גילה שקורות חיים של גברים / אשכנזים התקבלו קצת יותר טוב, אך התוצאות היו מאד מגוונות כשנכנסים לתחום העבודה והמוצא ולא אפליה ברורה לטובת גבר/אשכנזי.

@Lali הייתי לוקח את המחקרים האלה בעין ביקורתית. ממה שאני רואה אצלי במשרד, נשים חדשות שמגיעות מקבלות יותר יחס ותמיכה מאשר גברים (אני לא יודע אם זה בגלל שהן מבקשות או לא).
אם נשים מתקדמות פחות בחיים בגלל שחשוב להן לרצות, אז אולי כדאי להקים קבוצות לתמיכה באנשים שחשוב להם לרצות. המתאם בין זה לנשים הוא 1 או 0.2?
היה גם מחקר שגילה באקדמיה העדפה לשכור נשים, וכן מחקר ישראלי שבגדול גילה שקורות חיים של גברים / אשכנזים התקבלו קצת יותר טוב, אך התוצאות היו מאד מגוונות כשנכנסים לתחום העבודה והמוצא ולא אפליה ברורה לטובת גבר/אשכנזי.

אני באמת לא יודעת איפה אתה עובד, אז קצת קשה לי להתייחס. אני תופסת את הגישה שלך קצת עוקצנית ואפילו קצת מזלזלת. בעשרים שנים האחרונות, אני שומעת נשים סביבי מתלוננות על קושי בהשתלבות בסביבה שיש בה נורמות גבריות. זה לא אומר שהן מתקדמות פחות בחיים, זו פשוט הרגשה של מהגר בארץ אחרת, כפי שגם ישראלים בחו"ל מרגישים ישראלים ו/או זרים גם שנים רבות אחרי ההגירה. עבור הנשים השילוב בשוק העבודה כולל שני תהליכים, אחד מקצועי ואחד של הסתגלות אישית מסוימת, ויש בזה קושי נוסף שלא כדאי להתעלם ממנו. ובדיוק כמו בהגירה, כשהסביבה קולטת את הפער בינך לבינה, נוטים לשנמך אותך או להתקדם על חשבונך. בדיוק כמו שהעולים הרוסים המאד משכילים שהגיעו ארצה בשנות התשעים, לא הצליחו בדיוק כמו המקבילים הישראלים שלהם. זה לא אומר לא הצליחו בכלל (מי שהיה מוכשר בהחלט הצליח), אלא זה אומר לא הצליחו באותה הקלות או לא הצליחו להגיע לאותו המקום בדיוק.

אני אתן לך דוגמה אחת מהחיים שלי: לאחרונה עזרתי לאשה שנמצאת בהיררכיה הארגונית הרבה מתחתי למצות את אחת הזכויות שלה מול המערכת (בנושא חופשת לידה). ראש המחלקה שלי תמך מאד בנושא הזה, ובסופו של דבר הארגון התרצה והדברים סודרו, אחרי חודשיים של דיונים די מתישים. הגישה שלו היתה "נו, היא מרוצה? בסופו של דבר היא נלחמה בהם ונצחה!". הגישה שלה היתה "הייתי צריכה לעשות את כל המלחמה הזו, והתייסרתי במשך חודשיים, אז לפחות טוב שבסוף זה הצליח". הוא התמקד בתוצאה, היא התמקדה בתהליך. בשיחות בארוחת הצהריים הסתבר לי שכל הגברים במחלקה שלנו חושבים כמוהו, וכל הנשים חושבות כמוה. זה לא מקרי, זה אולי מבהיר שיש דבר כזה כמו גישה נשית וגישה גברית. זה לא עושה אותה חלשה ולא עושה אותו חסר רגישות, אלא אם כן כל אחד מהם יפרש את השני בהתאם לסולם הערכים שלו. לצערי, הוא בהחלט חושב שהגישה שלה מראה על חולשה ואולי אפילו חוסר יכולת להתמקד במטרה, ולדעתי כשיצטרך לתת לה משוב או המלצה הדברים יבואו לידי ביטוי.

אם נשים מתקדמות פחות בחיים בגלל שחשוב להן לרצות, אז אולי כדאי להקים קבוצות לתמיכה באנשים שחשוב להם לרצות.
או שאולי כדאי להקים קבוצת תמיכה לגברים שלא מצליחים להבין.

מצד אחד, בעבודה העדפתי כמה פעמים נשים "על רקע מגדרי". פשוט כי רציתי שתהיה סביבי סביבת עבודה הטרוגנית.

מצד שני, אני לא מסוגל, שלא לבוז קצת לכל הנשים שהולכות לכל הקבוצות העצמה נשית וכל השיט הזה. ביחוד כל מיני sheCodes וכאלה.

אני אנסה להגיד את זה מניסיוני בתור אישה בעולם ההייטק הגברי כבר 9 שנים. אספר לך כמה מקרים שקרו לי עקב היותי תמיד בכל חברה שעבדתי בה אישה יחידה בתחום ההייטק ותגיד לי אם עדיין זה נראה לך מוגזם או ראוי לבוז שמישהי בתחום תרצה לראות עוד אישה שתיים סביבה כדי להבין מה היא חווה ואולי כדי להרגיש לא לבד או לקבל קצת יחס שווה לשם שינוי. כל אלו סיפורים אמיתיים שקרו לי כאישה מקצועית וטכנולוגית בתחום ההייטק.

1. עד היום, אחרי שעברתי כבר כמה חברות והרבה אנשים התחלפו אני הייתי ונשארתי הבחורה היחידה בצוות שאני עובדת בו. אני מכירה עוד 6 נשים אחרות בארץ שעושות את התפקיד הטכני שאני עושה. למה אני מכירה אותן? כי כשיוצא לי לראות אותן בכנסים זה כל כך בולט לראות עוד אישה שאני חייבת ללכת ולדבר איתן. ולא התפקיד שלי לא קשה או תובעני במיוחד, וכן הן תמיד שמחות גם לדבר איתי.

2. בתקופה שעבדתי ב-Hands on, היה סבב של תורניות אם יש ללקוח תקלות באמצע הלילה או בסוף שבוע והיה צריך ללכת ולהיפגש עם הלקוח לתקן אותן. הבוס שלי לא הסכים לצרף אותי לסבב (מקבלים תוספת לשכר עבור התורנות) בדיעבד גיליתי שזה בגלל שלא מעט לקוחות פנו אליו וביקשו לדעת מתי התור שלי בסבב מגיע כדי שיוכלו לקרוא לי באמצע הלילה "לתקן" דברים. הוא אמר שהוא לא הכניס אותי לסבב כי הוא לא יכול לקחת על עצמו לשלוח בחורה בת 22 לחברה לבד למישהו באמצע הלילה כשהוא יודע שיש לקוחות שיש להם רעיונות אחרים בראש.

3. כשיש כנסים שהחברה שלי משתתפת בהם, תמיד אבל תמיד בוחרים בי לעמוד בדוכן של החברה ולדבר עם לקוחות. לא רק זה, מהשיווק או ממשאבי אנוש תמיד דואגים לרמוז לי לדפוק הופעה כדי למשוך לקוחות לדוכן. הכי מדהים? כשאני עושה את זה ומתלבשת יפה, תמיד מגיעים אליי לקוחות ושואלים אותי עם מי הם צריכים לדבר על עניין טכני מסויים, תמיד מפתיע אותם מחדש שאני עונה להם לעניין ומדברת איתם ברמה שלהם על נושאים טכנולוגיים. הרי אני רק קישוט יפה שנועד לגרום להם לדוכן מאיפה לי להבין במשהו טכני בכלל? אגב, אם אני יוצאת מהדוכן והולכת להסתובב לרוב זרים מבקשים ממני תוספת שתייה, לקחת את הכלים המלוכלכים שלהם או עוד מהפטריות הממולאות הטעימות האלה. מה? את לא מלצרית? באמת? בפעם ה-20 שזה קורה כבר קשה לצחוק מזה....

4. הגעתי פעם ללקוח טוב שלי יחד עם איש מכירות מבוגר קצת מהחברה שלי, יש לחברה כמה סביבות בארץ ובעולם חלק לא קטן מהם אני אפיינתי ועיצבתי ופתרתי הרבה תקלות שם. היה איש חדש בצוות הוא מסתכל עליי, מתסכל על האיש מכירות ועושה לי, וואי איזה כיף לבוא עם אבא לעבודה בחופש הגדול נכון?

5. עשיתי פעם אחת טעות והשתכרתי קצת בערב חברה והתנשקתי עם מישהו מהצוות שלי. הייתי צעירה, והוא היה בחור טוב, חתיך הורס ושחקן לא קטן. מישהו אחר, שגילה על זה דאג להפיץ שמועות ולרמוז עליי דברים. מפה לשם שמתי לב שיחס של חלק מהאנשים אליי משתנה ואני מתחילה לקבל הצעות שמעולם לא קיבלתי מאנשים בחברה. הסתבר שהוא מספר ששכבתי עם חצי מהצוות ודואג לספר את זה לכל אחד חדש שהגיע איזה יופי יכול ללכת לו איתי. כשגיליתי את זה התעמתתי איתו והוא רק טען שהוא עושה שירות לחברה ומספר להם מה קורה באמת. רק כשהמנכ"ל של החברה גילה למה אני לא מוכנה לעבוד איתו הוא צרח עליו בטירוף, רק אז אותו אחד היה מוכן להתנצל בפניי ולהפסיק עם השמועות הללו.

זה באמת על קצה המזלג, חוויות נבחרות מעולם היום יום שלי כאישה בהייטק. שלא לדבר על כל הפעמים שפגישה שלמה מישהו בוהה לי בחזה (ולא אני לא באה עם מחשוף לא שזה אמור לשנות), או שכל פעם שאני מסתובבת לשרטט משהו על הלוח מסתבר שהתחת שלי מסביר להם יותר טוב איך המחשוב שלהם צריך להיראות מאשר השרטוט שאני מתארת, זה כבר סטנדרט. יש לי כל כך הרבה סיפורים על דברים הזויים שקרו לי בתור אישה בעולם הזה שחשבתי לכתוב על זה ספר.

אבל אני מקווה שעכשיו, בנג'מין היקר אתה מבין קצת יותר למה לפעמים אנחנו רוצות קצת אחווה נשית. אולי כדי לעודד עוד נשים להיכנס לתחום ואז דברים ישתנו ואולי כדי לא להרגיש כל כך לבד במערכת. אולי תסכים איתי עכשיו שהדבר היחיד שצריך לבוז לו זה היחס שנשים עדיין מקבלות בעולם העבודה ובעולם ההייטק בפרט.

נערך לאחרונה ב:
@האופטימית
תראי ... לא מקבל את כל מה שאמרת...
כאילו אני מקבל כל מה שתכתבי בתור החוויה הסובייקטיבית שלך...
אני חושב שאת מערבבת בין "מיניות" לבין "להיות דוש באג בן של זונה"...

בני אדם הם יצורים מיניים, there's no way around it , וזה ממש לא מוגבל לגברים... נשים "מחפיצות" גברים לא פחות. אתן אולי עושות את זה קצת יותר בשקט, ובגלל יחסי הכוחות כנראה שלרוב הגברים זה לא כזה מפריע... אני לא אגיד, שזה לא משפיע על יחסי עבודה. אבל בחיים לא כיבדתי מישהי פחות כי היא הייתה נאה בעיניי. בהחלט יש גברים שמתייחסים לנשים ככה, אבל הם סתומים.

מה שכן, דיי מעפן שעברת כל כך הרבה חוויות שליליות בעבודה :|

בכל מקרה, ניצחתן ! (לפני שני-שליש שרשור בערך) "קבוצות התמיכה" האלה, ולא משנה מה הרושם שלי מהן, אם הן יעזרו ליותר נשים להכנס לתעשיה, ולהתקדם, אז אני בעד!

אני מעדיפה להתייחס לזה כחוויות מחשלות, בכל זאת אני אופטימית :)

אפרופו....
קומפיוטרפייל פירסמו וידאו שהזכיר לי את השרשור הזה...
על המתכנת/ת הראשונה בעולם

Back
למעלה