• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כתבי אופציה ותקנות IRA

איזי

משתמש רשום
דירוג
1
שלום לכולם,

אני מחזיק בקרן השתלמות IRA באקסלנס.
בקרן הזאת אני מחזיק כתבי אפוציה של 2 חברות, בכל חברה מושקעים כ- 4% מסך הנכסים.
להבנתי, כל עוד אני ברף של מתחת ל- 5% "פר חברה" - אני עומד בתקנות ההשקעה.
להבנת אקסלנס, הם מחברים של סך שווי כל כתבי האופציה בקרן, מגיעים ל- 8% ואז מבחינתי מדובר בחריגה ממגבלות ההשקעה.

1. השאלה שעלתה כבר רבות, אבל לא ראיתי תשובה ברורה עליה - האם לגיטימי להחשיב כתבי אופציה כאופציות ביחס למגבלות ההשקעה ב- IRA? מישהו הצליח אי פעם לסווג את כתבי האופציה שלו אחרת?
2. האם זה לגיטימי "לאחד" את שווי סך כתבי האופציה בתיק לצורך חישוב העמידה במגבלות ההשקעה? מישהו נתקל בבעיה דומה בעבר?

תודה רבה מראש.

אתה יכול לפנות לפניות הציבור של רשות שוק ההון ולבקש מהם התייחסות לעניין. אם הם יאשרו שפעלת בהתאם לתקנות, אקסלנס יהיו חייבים לקבל זאת. לצערי, כנראה שתידרש המתנה ארוכה עד שיגיבו.
כמה זמן חלף מרגע ביצוע החריגה לכאורה ועד שאקסלנס יצרו קשר עימך ?

להבנתי, כל עוד אני ברף של מתחת ל- 5% "פר חברה" - אני עומד בתקנות ההשקעה.
קניית אופציות מוגבלת ל 5% מסך הקרן
בכתיבת אופציות, הבטוחות לא יכולות להיות גבוהות מ 10% מסך הקרן

אבל, אם קנית מתחת לאחוזים המאושרים והם עלו על האחוז המותר, לא תוכל לפתוח עוד פוזיציות עד שלא יחזור לאחוזים הטבעיים (המאושרים), כן תוכל למכור

אתה יכול לפנות לפניות הציבור של רשות שוק ההון ולבקש מהם התייחסות לעניין. אם הם יאשרו שפעלת בהתאם לתקנות, אקסלנס יהיו חייבים לקבל זאת. לצערי, כנראה שתידרש המתנה ארוכה עד שיגיבו.
כמה זמן חלף מרגע ביצוע החריגה לכאורה ועד שאקסלנס יצרו קשר עימך ?

חלפו כשבוע ימים.
נסיון העבר שלי עם רשות שוק ההון מלמד שלוקח להם יותר זמן לענות מהסבלנות שתהיה לאקסלנס לספוג את ה- "חריגה", כביכול. :(

קניית אופציות מוגבלת ל 5% מסך הקרן
בכתיבת אופציות, הבטוחות לא יכולות להיות גבוהות מ 10% מסך הקרן

אבל, אם קנית מתחת לאחוזים המאושרים והם עלו על האחוז המותר, לא תוכל לפתוח עוד פוזיציות עד שלא יחזור לאחוזים הטבעיים (המאושרים), כן תוכל למכור

במקרה שלי אני לא מחזיק אופציות בכלל, אלא רק כתבי אופציות.
השאלה הנשאלת היא האם דין כתבי האופציות הוא כדין האופציות?
כי הרי אין בטוחות ואין חשיפה - אז למה שיקבלו יחס שונה מנכס הבסיס עצמו, בעצם?

חלפו כשבוע ימים.
נסיון העבר שלי עם רשות שוק ההון מלמד שלוקח להם יותר זמן לענות מהסבלנות שתהיה לאקסלנס לספוג את ה- "חריגה", כביכול. :(
פעם ראשונה שהם מגיבים בזמן סביר ורק עושים בלאגן ... אין מנוחה מהם.
כן. לצערי, המענה ברשות הדרדר ...

מה ההבדל? במי שמספק (מוכר) לך את המוצר (נכס הבסיס) בסוף?

אני מבין את מה שאתה אומר פה, אבל עובדה שכדי לסחור באופציות צריך בטחונות והרשאות מסחר "מיוחדות" וכתבי אופציה מקבלים אצל הברוקרים את אותו היחס כמו המניות. מה גם שמגבלות ההשקעה לא מדברות כלל על כתבי האופציה ולא ברור לי איך זה לגיטימי פשוט להניח שהמגבלות שחלות על האופציות חלות גם על כתבי האופציה.

אני מבין את מה שאתה אומר פה, אבל עובדה שכדי לסחור באופציות צריך בטחונות והרשאות מסחר "מיוחדות" וכתבי אופציה מקבלים אצל הברוקרים את אותו היחס כמו המניות. מה גם שמגבלות ההשקעה לא מדברות כלל על כתבי האופציה ולא ברור לי איך זה לגיטימי פשוט להניח שהמגבלות שחלות על האופציות חלות גם על כתבי האופציה.
בדיוק כמו שכתבת, אותו יחס למניות, אז ההגבלה של רכישת מניה בודדת צריכה לחול גם על זה
זה לא באמת משנה, המטרה של ההגבלה היא לא להפיל את כל התיק על תנועה של גורם אחד

זה בסדר גמור שיש מגבלה, אבל למה לעזעזל אקסלנס סוכמים יחדיו את שווי כל כתבי האופציה בתיק בלי קשר לנכסי הבסיס שלהם?
מה בדיוק מראה שאני מחזיק 8% מהתיק שלי בכתבי אופציה שמבוססים על נכסי בסיס שונים...?

חלפו כשבוע ימים.
אקסלנס חשופים לקנס אם לא יפעלו כפי ההוראות,
נכתב ע"י נבו:
https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/500_217.htm#Seif5
(ב) אין במתן הוראות לחברה מנהלת לעניין השקעת כספי קופת הגמל בידי העמית או באמצעות מנהל תיקים, כדי לפטור את החברה המנהלת מהחובה לעמוד במגבלות ההשקעה כאמור בתקנת משנה (א).
(ג) על אף האמור בתקנת משנה (ב), יראו את החברה המנהלת כמי שעמדה במגבלות ההשקעה כאמור בתקנת משנה (א) אם נקטה פעולות אלה:
(1) בדקה ביום האחרון של כל רבעון, ובכל מועד נוסף שתראה לנכון, אם השקעות כספי קופת הגמל, נכון לאותו מועד, עומדות במגבלות ההשקעה כאמור בתקנת משנה (א);
(2) מצאה החברה המנהלת בבדיקה חריגה ממגבלות ההשקעה שנוצרה בשל השקעה חדשה, תודיע בכתב לעמית או למנהל התיקים, לפי העניין, בתוך שבעה ימי עסקים ממועד הבדיקה, כי עליהם לפעול לתיקון החריגה שפורטה בהודעה, בתוך תקופה שלא תעלה על ארבעים וחמישה ימי עסקים מיום המצאתה;
(3) ניתנה הודעה כאמור בפסקה (2), ולא תוקנה החריגה עד תום התקופה הקבועה באותה פסקה, תמנע החברה המנהלת כל פעולה בקופת הגמל, למעט פעולות לתיקון החריגה שפורטה בהודעה האמורה והפקדה או משיכה של כספים.
כלומר, אם אתה מוכן לספוג חשבון נעול, פשוט זרום עם זה...
אם כי יש חברות קצת פחות סבלניות שאם תחרוג כמה פעמים יעבירו אותך למסלול מנוהל (או ככה לפחות איימו).
2. האם זה לגיטימי "לאחד" את שווי סך כתבי האופציה בתיק לצורך חישוב העמידה במגבלות ההשקעה?
מאותו מקור
נכתב ע"י נבו:
(א) השקעת כספי קופת גמל בניהול אישי כפופה למגבלות כמפורט להלן:
........
(6) השקעת הכספים ברכישה או ביצירה של אופציות שהן ניירות ערך סחירים תיעשה בתנאים אלה:
(א) שוויין המשוערך של כל האופציות שנרכשו, למעט אופציית רכש 001, לא יעלה על 5 אחוזים מהשווי המשוערך של נכסי קופת הגמל;
(ב) החשיפה לנכס הבסיס לא תחרוג מהמגבלות החלות לפי תקנות אלה;
(7) השקעת הכספים ברכישה או ביצירה של חוזים עתידיים שהם ניירות ערך סחירים תיעשה בתנאי שהחשיפה לנכס הבסיס לא תחרוג מהמגבלות החלות לפי תקנות אלה;
(8) שווי הבטוחות בשל עסקאות באופציות ובחוזים עתידיים כאמור בפסקאות (6) ו-(7) ובמכירות בחסר, לא יעלה, בכל עת, על 10 אחוזים מהשווי המשוערך של נכסי קופת הגמל והוא יחושב לפי הוראות הבורסה, בורסת חוץ או שוק מוסדר, לפי העניין;
הכנתי פעם סיכום איזה נכסים מותר לקנות

לגבי היכולת לספוג חשבון נעול - אם כבר אני "מקריב" את החשבון, אז אני "אנצל" את התקופה הזאת כדי להמשיך להשקיע בכתבי האופציה, מה איכפת לי מרשות שוק ההון אם ככה... תלונה אחרונה שפתחתי אצלם אי שם ביולי עד עצם היום הזה נמצאת "בטיפול". משהו רע מאוד עובר עליהם, פעם הם היו סופר אפקטיביים.

קראתי את הסיכום שכתבת לגבי הנכסים, סיכום מעולה. אני גם מכיר את כל תהקנות ה- IRA בע"פ ומודע לכל מגבלות ההשקעה הרשמיות.
אין ספק שבמקרה של אופציות Put ו- Call יש לסכום את שוויין, עפ"י התקנות. אבל מה עושים במקרה של כתבי אופציה ישראלים רגילים?
הם לא מוזכרים בתקנות ולא ברור חד משמעית האם יש לנהוג בהן עפ"י מגבלות ההשקעה בנכס הבסיס שלהן (במקרה שלי, מניות) או בדומה לאופציות הרגילות.

מתסכל...
אבל אני מעריך את התשובה המושקעת שלך. :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
M מסחר באופציות או מסחר יומי במניות - אופציה אפשרית? שוק ההון 0
J מימוש אופציה על מניה בארה״ב שוק ההון 5
ptom חוזה העסקה ללא קה"ש וללא אופציה לעבודות מהצד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה דירה בלי אופציה לתמא באיזור מתחדש נדל"ן 0
M קיזוז הפסדי הון על כתב אופציה שפג תוקפו מיסים 6
I פקיעת אופציה - מה קורה בפועל ? שוק ההון 10
E יש אופציה להפריד בין תיקים? שוק ההון 4