• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

טסלה

ינואר שעבר הטק עבר שחיטה
מה שמגדיל את הסיכוי שהשנה תהיה טיסה. נאסדק הולך לגמור את 2022 במינוס 40% כמעט.. זה מספר הזוי בהינתן העובדה שבעולם אין באמת מיתון/משבר.
חוץ מכמה קיצוצים פה ושם, אין אבטלה ובהייטק ממשיכים לגייס

מה שמגדיל את הסיכוי שהשנה תהיה טיסה. נאסדק הולך לגמור את 2022 במינוס 40% כמעט.. זה מספר הזוי בהינתן העובדה שבעולם אין באמת מיתון/משבר.
לא הזוי בכלל, הדבר ההזוי היחיד הוא הגובה שאליו הוא הגיע.
הוא עדיין לא זול אגב.
חכה.

זה לא הזוי.
קודם כל, כשהריבית עולה חברות צמיחה נפגעות יותר.
דבר שני, ראינו האטה ופיטורין גם השנה, בחברות השבבים, בחברות הפרסום, בחברות הענן ועוד.

זה מספר הזוי בהינתן העובדה שבעולם אין באמת מיתון/משבר.
מה שהזוי זו הקביעה שאין משבר לפי אינדיקטור אחד מענף מסויים.

כותבים לי ״חכה״ כבר איזה שנה ..
ברור שאם גם ב2023 השוק יפול ב40% יהיו קיצוצים

אבל אם ב2023 יהיה שוק שורי, לא יהיה שום משבר וימשיכו לגייס

מה שהזוי זו הקביעה שאין משבר לפי אינדיקטור אחד מענף מסויים.
יש 3.7% אבטלה
זה לא משבר. אם כבר זה שגשוג כלכלי

-37% בחודש דצמבר and counting
מאתמול עקפו את טסלה בשווי שוק:

ג׳ונסון אנד ג׳ונסון
אקסון
ויזה
טנסנט (פייסבוק הסיני)
הבאים לעקוף - וולמארט TSMC וJPM (רק 1% מפריד)
ולחשוב שלפני 3 חודשים אילון מאסק אמר שטסלה יעקפו את אפל ואראמקו ביחד (ואז המניה נפלה ב56%)
מינוס 41% בדצמבר.
עכשיו גם נבידיה עקפו אותם בשווי שוק

בחיים לא ראיתי מחיקת מאות מיליארדים ככ מהירה.. 8% מינוס כמעט כל יום כבר 3 שבועות ברצף
ותכלס כלום לא קרה .. אבל אנשים יודעים שיוכלו לקנות ביותר נמוך אז מוכרים
זה כמו greater fool theory רק הפוך

בחיים לא ראיתי מחיקת מאות מיליארדים ככ מהירה.. 8% מינוס כמעט כל יום כבר 3 שבועות ברצף
זה כי הזיכרון שלא לא כ"כ טוב.
תבדוק מה קרה לבנקים ב2009, AIG, אנרון, SFX.
קרנות ריט ב2009
מניות בקורונה
כמעט כל הSPACים שגייסו בשנתיים האחרונות
כמעט כל החברות הישראליות שהונפקו בנסדק ב3 שנים האחרונות
והזרוע עוד נטויה.

זה כי הזיכרון שלא לא כ"כ טוב.
תבדוק מה קרה לבנקים ב2009, AIG, אנרון, SFX.
קרנות ריט ב2009
מניות בקורונה
כמעט כל הSPACים שגייסו בשנתיים האחרונות
כמעט כל החברות הישראליות שהונפקו בנסדק ב3 שנים האחרונות
והזרוע עוד נטויה.
למה מה קרה שם? דיברתי על מחיקת מאות מיליארדים.. טסלה מחקו כמעט טריליון דולר. לא נראה לי שהמניות הנ״ל היו שוות ככ הרבה אז

כ-50 טריליון שקל התאדו בשווקים. בקטנה.
אז מה? יש משבר רק בבורסה אצל המשקיעים.
אתה רואה משבר בחוץ? כי אני לא

גיא רולניק בטנטרום שמחה לאיד על טסלה

מצייץ על בסיס יומי גרף של מניית טסלה וכתבות על זה שהמהלך של קניית טוויטר פוגע בטסלה

אין סימן מובהק יותר מזה ש BUY THE DIP

לא יודע מי אלו "המשקיעים". כל מי שאני מכיר הפסיד הרבה כסף השנה.
לשאלתך, בחוץ המחירים עולים בחדות, הוצאות הביטחון והאנרגיה עלולת להטביע מדינות.

מצייץ על בסיס יומי גרף של מניית טסלה וכתבות על זה שהמהלך של קניית טוויטר פוגע בטסלה

הוא מבין בכלכלה. במקרה הזה הציוצים מפוזיציה פוליטית, לא כלכלית.

זה לא קשור לשמחה לאיד. שמחה לאיד זה לשמוח שמישהו נפל, מתוך צרות עין או קנאה.
יש את הציטוט המפורסם של גרהאם - שבטווח הקצר מניות זה כמו מכונת הצבעה, ובטווח הארוך כמו מכונת שקילה.
כלומר, בטווח הקצר מחירי מניות יכולים להיות מושפעים מפסיכולוגיה, סיפורים, תנאי מאקרו וכד', בטווח הארוך - הערך האמיתי של החברה מתגלה.
שחברות שזה נכון שמחיר המניה שלהן עולות - לא צועקים שהן בועה, ולא חוגגים שהן יורדות.
מה למשל? גוגל, מיקרוסופט.

שאנשים מתאהבים במניות, רק כי הן עולות, ומספרים לעצמם סיפורים על כמה שהחברה תהיה נהדרת בעתיד - רק כי המניה עולה, ולא מעניין אותם זוטות כמו מכפילי רווח או שיעור צמיחה עתידי סביר, ומחיר המניה מתנפח - והם בטוחים שהם עלו על פרדיגמה כלכלית חדשה, זה טוב לראות שהאמת עדיין מתגלה בסוף. שוב. כמו תמיד.

פה השמחה היא מזה שהאמת לגבי השווי האמיתי של נכסים מתגלה ויוצאת לאור.
כי בעולם שטסלה שווה מעל טריליון דולר, אנבידיה שווה 850 מיליארד דולר או שזום שווה 150 מיליארד דולר, עם הנתונים הפיננסים שלהם - איך אפשר לדעת מה האמת ומה לא?

ואני מדבר על התאהבות במניות - לא על חברה. אפשר להעריץ את המכונית טסלה. אבל ראוי ללעוג לכל מי שמתאהב במניה, לא משנה מהי. זה לא קבוצת כדורגל, הזהות והערך העצמי לא צריכה להיות קשורה למחיר המניה, זה כולה מכשיר לעשיית הון. אם מניה זולה - קונים, לא זולה - לא קונים, ולא משנה אם זה טסלה או חברה משעממת כמו וולמארט או חברה לא רלוונטית כמו EBAY. רלוניק שמח אולי על זה שאנשים שהתאהבו במניה - מתאכזבים. טוב מאוד. אולי זה ילמד אותם לקח לא להתאהב בכוכבת התורנית הבאה. ואם לא-- בעיה שלהם.

אני תמיד אשמח לראות אנשים שמתאהבים במניות - חוטפים בראש.
אני למשל משקיע בגוגל ובמטא - חטפתי חזק במטא, וחשבתי שהיא זולה, וחושב שעדיין זולה, אבל לא מעריץ את צוקברג, לא מעריץ את מטא, צמצמתי אחזקות בירידות, ואין לי טענות לאף אחד שמחיר המניה ירד, ומי שרוצה לחגוג את זה - אחלה. אותי מעניין לדעת אם במחיר של 300 דולר למניה שקניתי עשיתי טעות, ואם כן - ללמוד מזה. אם לא - אז אי אפשר להצליח בכל ההשקעות, לא נורא. קורה.

אני למשל משקיע בגוגל ובמטא - חטפתי חזק במטא, וחשבתי שהיא זולה, וחושב שעדיין זולה, אבל לא מעריץ את צוקברג, לא מעריץ את מטא, צמצמתי אחזקות בירידות, ואין לי טענות לאף אחד שמחיר המניה ירד, ומי שרוצה לחגוג את זה - אחלה. אותי מעניין לדעת אם במחיר של 300 דולר למניה שקניתי עשיתי טעות, ואם כן - ללמוד מזה. אם לא - אז אי אפשר להצליח בכל ההשקעות, לא נורא. קורה.
נו ומה זה קשור לציוצים שלו? אם טסלה יטוסו מחר ב20% הוא גם ישתף?
אתה מאמין במטה, ואני מאמין בטסלה. אני חושב שלטסלה יש פוטנציאל להיות שווה יותר מאפל בעתיד.. מה אתה מציע לי? לנסות לתזמן שיאים ולמכור אותם כדי לקנות אחכ בזול? או פשוט להחזיק וזהו?

לי אישית היה יחסית מזל, כי בזמן שטסלה היו בשיא מכרתי calls כנגד המניות ועשיתי מזה הרבה כסף (כמובן שהפסדתי הרבה יותר מהנפילה של טסלה אבל לפחות מיתנתי את זה קצת)

הבורסה אמורה לצפות פני עתיד(כמה נכון זו שאלה אחרת...) כשהיית תקוע בבית בקורונה, כל העולם נסגר והבורסות עפו לשמיים...היית מסתכל הפוך? הכל קורס מסביב למה הבורסות עפות?

למה מעניין אותך מה כתב עיתונות חושב על טסלה? מה הוא רלוונטי להשקעות?

צריך לעניין אותך מה המנכ"ל חושב....

lSprB8w.jpg

הוא מבין בטסלה יותר ממני וממך כנראה...למה להיות זה שקונה את מה שהוא מוכר? בחמש שנים האחרונות בעלי המשרה הבכירים מכרו יותר מניות מאשר כול גיוסי ההון+רווח של טסלה עד היום...ולא רכשו בשום מחירים שקרובים למחירים "אפילו" היום...
אתה היית משקיע באיזשהו עסק שלא קורים לו טסלה אם המנהלים של אותו עסק היו רק מחפשים איך למכור כל הזמן?

גרף יפה
מי שמכר ב2018-2020 (ובאמת חשב שהוא מוכר טוב) אז טעה בגדול... באותם שנים טסלה היו על סף פשיטת רגל בניגוד לעכשיו

אני לא זוכר שמאסק מכר מניות טסלה לפני השנה, אז אני לא יודע מה זה כל הנקודות ב2020-2021 (אולי קימבאל מאסק?)
אני גם מניח שהרבה מכירות ״הגיוניות״. לצורך העניין, גם אני מכרתי 10% מהאופציות שלי בסטרטאפ למרות שאני *ממש ממש ממש מאמין בסטרטאפ שאני עובד בו* אבל הפוזיציה שלי גדולה מדי.
כלומר - יכול להיות איזה מנהל בכיר בטסלה שהוא בחור ממוצע שהשתכר במשכורת ממוצעת+. ואז תוך שנתיים המניות שלו נהיו שוות כמה מיליוני דולרים, אתה במקומו לא היית מוכר? (ללא קשר למה אתה חושב על טסלה)
בשביל רפרנס הייתי רוצה לראות גם גרף של אמאזון או חברה אחרת ...

נו ומה זה קשור לציוצים שלו? אם טסלה יטוסו מחר ב20% הוא גם ישתף?
אתה מאמין במטה, ואני מאמין בטסלה. אני חושב שלטסלה יש פוטנציאל להיות שווה יותר מאפל בעתיד.. מה אתה מציע לי? לנסות לתזמן שיאים ולמכור אותם כדי לקנות אחכ בזול? או פשוט להחזיק וזהו?

לי אישית היה יחסית מזל, כי בזמן שטסלה היו בשיא מכרתי calls כנגד המניות ועשיתי מזה הרבה כסף (כמובן שהפסדתי הרבה יותר מהנפילה של טסלה אבל לפחות מיתנתי את זה קצת)
מציע לפזר מאוד, לא להתאהב באף מניה, לשמוע דעות שליליות, להיות סקפטי, להסתכל על נתונים כלכליים, להתרחק כמו מאש מכל מניה שיש עליה הייפ - אלא אם זה למומנטום ואתה בונה על למכור אותה למישהו שיהיה מוכן לשלם יותר. לגבי פוטנציאל, לכל חברה יש פוטנציאל. אני מאמין במטא, אבל מחפש דעות שאומרות שזאת השקעה לא טובה, רוצה לקרוא אותן ואם משתכנע מצמצם את ההשקעה. ומשתדל לנקוט בגישה הפסימית יותר תמיד. סהכ, אפשר להאמין שהמטאוורס בסוף ישתלט על העולם, אנחנו רק בהתחלה, ושווסטאפ יכניס להם המון כסף, כרכע מכניס מעט, ואז להאמין שמטא צריכה להיות שווה מעל אפל. אבל לא בונה על זה.

לא להתאהב באף מניה
איך אתה מסביר את זה שהרבה מדברים על פתיחת עסק כעל משהו שדומה לנישואים?
מצד שני כמובן שלא כדאי להתחתן עם כל אחת.

משתדל לנקוט בגישה הפסימית יותר תמיד.
אני נוטה לא להסכים, הגישה הנכונה היא להתסתכל על התוחלת שכוללת בתוכה את הסיכון למול הרווח ואת ההסתברות, כלומר ראיה ראלית.
לכן צריך להסתכל על שני צידי המטבע.

נערך לאחרונה ב:

נושאים דומים

Back
למעלה