• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חישוב בנושא הפקדה לקרן השתלמות מעל תקרת הפטור למס

• פותח הנושא HHH
  • פורסם בתאריך

HHH

משתמש בכיר
דירוג
2,865
במקום עבודה סטנדרטי אפשר לבקש להפקיד לקרן השתלמות עד גובה ההטבה המוכרת במס או על כל המשכורת. נניח שהמשכורת החודשית היא 30K, המשכורת המוכרת להטבה במס על ידי המדינה היא 15K (בפועל קצת יותר אבל נעגל למטה) וההפרשות הן 2.5%/7.5% של המעסיק/עובד. אם בוחרים להפקיד עד סכום ההטבה מקבלים 1500 ש"ח לקרן ההשתלמות, מתוכן 375 ש"ח יורדים מהנטו ו-1125 ש"ח מעביר המעסיק. כלומר אם מפקידים לקרן ההשתלמות המשכורת נטו נמוכה ב-375 ש"ח ממצב בו אין קרן השתלמות בכלל, אבל כפיצוי מקבלים 1500 ש"ח בחשבון הקרן, שרווחיהם פטורים ממס. בסה"כ יש לעובד 1125 ש"ח יותר מאשר ללא קרן השתלמות וכבונוס הכסף צבור בקופה שעל רווחיה לא משלמים מיסים. להבנתי, אם מבקשים להפקיד על כל המשכורת אז כל חודש מועברים 3000 ש"ח לקרן ההשתלמות: לעובד יורדים מהנטו 750 ש"ח (2.5% מהמשכורת) ובנוסף המעסיק מעביר 2250 ש"ח לקרן. אבל מפני שמבחינת המדינה הועבר לטובת העובד כסף נוסף לקרן מעל התקרה המותרת, על הסכום הזה יש לשלם מס (נניח 50% מס לשם פשטות, בפועל קצת פחות). כלומר על העובד לשלם שווי מס על 1500 ש"ח נוספים שהועברו לקרן ההשתלמות בהשוואה למקרה הראשון. בקירוב שלנו (50% מס) ירדו לו מהנטו 750 ש"ח עקב שווי מס שיצטרפו ל-750 ש"ח ההורדה מהנטו על החלק שלו בהפקדה. כלומר במקרה זה המשכורת תהיה נמוכה ב-1500 ש"ח נטו ממשכורת מקבילה ללא קרן השתלמות אבל בתמורה יהיו לו 3000 ש"ח בקרן השתלמות, שהרווחים על חצי מהם יהיו פטורים ממס. כלומר בסה"כ במקרה זה יהיו לעובד 1500 ש"ח יותר מאשר עובד ללא קרן השתלמות.
במקרה הראשון כזכור לעובד היו 1125 ש"ח יותר מעובד בלי קרן השתלמות בכלל ואילו במקרה השני יש לעובד 1500 ש"ח יותר. לפיכך המשמעות היא לכן שההטבה הזו שווה רק 375 ש"ח בסופו של דבר, או כרבע מההפרש בין התקרה ההטבה המקסימלית הפטורה ממס ובין המשכורת הכוללת.
מבולבלים? גם אנחנו... האם החישוב הזה נכון?
תודה מראש!

כל הפעולות בקרן ההשתלמות פטורות ממס,
לכן עדיף להעביר כמה שיותר על מנת לדחות את המס עד למשיכה.
( המס במשיכה יהיה רק על רווח ההון של ההפקדות שמעל התקרה )

דרור צודק לחלוטין. חוץ מזה יש לך טעות - את המס הנוסף משלמים רק על החלק של המעסיק, על החלק של העובד בכל מקרה היית משלם מס. כך שמדובר במס על תוספת של 1125 של המעסיק, ולא על 1500.

דרור צודק לחלוטין. חוץ מזה יש לך טעות - את המס הנוסף משלמים רק על החלק של המעסיק, על החלק של העובד בכל מקרה היית משלם מס. כך שמדובר במס על תוספת של 1125 של המעסיק, ולא על 1500.
במקום עבודה סטנדרטי אפשר לבקש להפקיד לקרן השתלמות עד גובה ההטבה המוכרת במס או על כל המשכורת. נניח שהמשכורת החודשית היא 30K, המשכורת המוכרת להטבה במס על ידי המדינה היא 15K (בפועל קצת יותר אבל נעגל למטה) וההפרשות הן 2.5%/7.5% של המעסיק/עובד. אם בוחרים להפקיד עד סכום ההטבה מקבלים 1500 ש"ח לקרן ההשתלמות, מתוכן 375 ש"ח יורדים מהנטו ו-1125 ש"ח מעביר המעסיק. כלומר אם מפקידים לקרן ההשתלמות המשכורת נטו נמוכה ב-375 ש"ח ממצב בו אין קרן השתלמות בכלל, אבל כפיצוי מקבלים 1500 ש"ח בחשבון הקרן, שרווחיהם פטורים ממס. בסה"כ יש לעובד 1125 ש"ח יותר מאשר ללא קרן השתלמות וכבונוס הכסף צבור בקופה שעל רווחיה לא משלמים מיסים. להבנתי, אם מבקשים להפקיד על כל המשכורת אז כל חודש מועברים 3000 ש"ח לקרן ההשתלמות: לעובד יורדים מהנטו 750 ש"ח (2.5% מהמשכורת) ובנוסף המעסיק מעביר 2250 ש"ח לקרן. אבל מפני שמבחינת המדינה הועבר לטובת העובד כסף נוסף לקרן מעל התקרה המותרת, על הסכום הזה יש לשלם מס (נניח 50% מס לשם פשטות, בפועל קצת פחות). כלומר על העובד לשלם שווי מס על 1500 ש"ח נוספים שהועברו לקרן ההשתלמות בהשוואה למקרה הראשון. בקירוב שלנו (50% מס) ירדו לו מהנטו 750 ש"ח עקב שווי מס שיצטרפו ל-750 ש"ח ההורדה מהנטו על החלק שלו בהפקדה. כלומר במקרה זה המשכורת תהיה נמוכה ב-1500 ש"ח נטו ממשכורת מקבילה ללא קרן השתלמות אבל בתמורה יהיו לו 3000 ש"ח בקרן השתלמות, שהרווחים על חצי מהם יהיו פטורים ממס. כלומר בסה"כ במקרה זה יהיו לעובד 1500 ש"ח יותר מאשר עובד ללא קרן השתלמות.
במקרה הראשון כזכור לעובד היו 1125 ש"ח יותר מעובד בלי קרן השתלמות בכלל ואילו במקרה השני יש לעובד 1500 ש"ח יותר. לפיכך המשמעות היא לכן שההטבה הזו שווה רק 375 ש"ח בסופו של דבר, או כרבע מההפרש בין התקרה ההטבה המקסימלית הפטורה ממס ובין המשכורת הכוללת.
מבולבלים? גם אנחנו... האם החישוב הזה נכון?
תודה מראש!
חיפשתי הרבה מאוד בפורום, לא ברור לי עדין שני דברים. אתחיל מזה שאני לא בטוח אם המעסיק שלי מתכוון להפקיד מעל התקרה או לא . סיכמתי בכתב איתו שהקרן השתלמות הוא נחלק מכל סכום המשכורת הגלובלית . אבל לא מפורט עניין הזה של התקרה בהסכם.

האם צריך להיות כתוב? אני לא רוצה לבדוק איתו סתם שאלת קיטבג.

האם באמת כדאי להפקיד מעל התקרה? לפי מה שהבנתי אז כן.

תודה על התשובה

בדרך כלל כתוב "עד התקרה"
אם לא כתוב אני מנחש שזה עד התקרה.

בהנחה ולא תקבל את זה לברוטו אז וודאי עדיף, אם אתה יכול לבחור האם לקבל לברוטו או לקרה"ש לא ברור שעדיף קרה"ש
אז מתי אפשר להפקיד מעבר לתקרה? מה צריל להיות כתוב בהסכם במקרה כזה?

אז מתי אפשר להפקיד מעבר לתקרה? מה צריל להיות כתוב בהסכם במקרה כזה?
שוב, אני לא מומחה או משהו, להבנתי אם לא כתוב כלום זה עד התקרה, כאשר רציתי שיפקידו לי מעל התקרה ביקשתי שיכתבו זאת מפורש בחוזה "הפקדות לקרה"ש מכל השכר גם מעל התקרה"

עכשיו אני שם לב כתוב אצלי:
מובהר כי המס שיחול על ההפרשות מעבר לתקרה המותרת בניכוי על-פי הנחיות מס הכנסה, ככל שתעודכן מעת לעת, יחול במלואו על העובד.

מובהר כי המס שיחול על ההפרשות מעבר לתקרה המותרת בניכוי על-פי הנחיות מס הכנסה, ככל שתעודכן מעת לעת, יחול במלואו על העובד.
יכול להיות שזה רק כסתח לגבי המיסים אבל לא התחייבות להפריש.

מה צריל להיות כתוב בהסכם במקרה כזה?
מה ש @מתכנת אמר, אם לא מצוין בפירוש סימן שזה לא יקרה אז אל "תסמוך על מילה" של המעסיק, כבדהו וחשדהו ותשאל כל שאלה שקשורה לחוזה שאינך מבין לפני שאתה חותם

מה ש @מתכנת אמר, אם לא מצוין בפירוש סימן שזה לא יקרה אז אל "תסמוך על מילה" של המעסיק, כבדהו וחשדהו ותשאל כל שאלה שקשורה לחוזה שאינך מבין לפני שאתה חותם
כבר חתום אני עובד כמה חודשים.
השאלה אם לוודא ולשאול או לחכות לראות איך ההפקדות יהיו .
האם ברירת מחדל של מעסיק זה להפקיד עד לתקרה?

שאלה נוספת בקשר לקה"ש: אני מפקיד מעל התקרה 10% מהמשכורת לקה"ש ב-ibi וראיתי שהמשכורת המדווחת שלי היא 0 מבחינת ibi עבור חלק מהחודשים (אבל ההפקדות תקינות). הסוכן טוען שהוא בירר עם ibi ולא ניתן לשנות זאת (הם עבדו כנראה מאוד קשה לסתת אבנים ואי אפשר ככה בקלות לשנות את הספרות).
השאלה היא אם להתעקש על כך שהשכר שממנו הופרשו הכספים יהיה מעודכן או לוותר?

שאלה-
המעסיק שלי מפקיד לי על כל הסכום שהוא הרבה מעל התקרה גם לקרן השתלמות וגם על הפנסיה ככה שיש לי זקיפות מס גבוהות עם מס שולי מקסימלי. בנטו זה הפחתה של כ 1800 ש"ח.
ביקשתי מהמעסיק להפריש לי רק עד התקרה המוכרת במס ואת כל השאר לתת לי כתוספת לברוטו, ככה יופרשו לי אומנם פחות כספים לאפיקים פנסיוניים אבל יהיה לי יותר בנטו היום- בדיוק אותו סכום.
האם החישוב שלי נכון?
האם ניתן לעשות זאת? המעסיק אמר שלאור חוקי הפנסיה החדשים של 2017 לא ניתן לעשות זאת, אבל אני חושד שזה אולי עצלות של מחלקת השכר. איך ניתן לבדוק את החוק הזה?
תודה.

שאלה-
המעסיק שלי מפקיד לי על כל הסכום שהוא הרבה מעל התקרה גם לקרן השתלמות וגם על הפנסיה ככה שיש לי זקיפות מס גבוהות עם מס שולי מקסימלי. בנטו זה הפחתה של כ 1800 ש"ח.
ביקשתי מהמעסיק להפריש לי רק עד התקרה המוכרת במס ואת כל השאר לתת לי כתוספת לברוטו, ככה יופרשו לי אומנם פחות כספים לאפיקים פנסיוניים אבל יהיה לי יותר בנטו היום- בדיוק אותו סכום.
האם החישוב שלי נכון?
האם ניתן לעשות זאת? המעסיק אמר שלאור חוקי הפנסיה החדשים של 2017 לא ניתן לעשות זאת, אבל אני חושד שזה אולי עצלות של מחלקת השכר. איך ניתן לבדוק את החוק הזה?
תודה.
את קרן ההשתלמות ניתן להפקיד עד התקרה ואת היתרה אפשר לקבל כברוטו לשכר , ואין בעיה מבחינת תקנות האוצר.
לגבי הפנסיה תצטרך "לספוג את זה"

תודה @אנון נימוס.
דווקא במקרה של ההשתלמות זה פחות משתלם גם כי אין מיסוי על הרווח שלה וגם זה למעשה גם כסף נטו (עברתי מזמן 6 שנים)
לגבי הפנסיה זה חבל שזה החוק... יש איזה לינק או מקור שמצאת את החוק/תקנה הזו? תודה.

תודה @אנון נימוס.
דווקא במקרה של ההשתלמות זה פחות משתלם גם כי אין מיסוי על הרווח שלה וגם זה למעשה גם כסף נטו (עברתי מזמן 6 שנים)
לגבי הפנסיה זה חבל שזה החוק... יש איזה לינק או מקור שמצאת את החוק/תקנה הזו? תודה.
לדעתי בקרהש אתה מקבל דחיית מס ולא פטור
**
לכספים שמעל התקרה כמובן

נערך לאחרונה ב:
הדרך היחידה שניתן לעשות את זה היא להגדיר חלק מהשכר כשכר לא מבוטח, מה שידרוש ממנו לפתוח איתך את החוזה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A חישוב תשואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חישוב תשואה מאג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 11
A חישוב היטל השבחה נדל"ן 20
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
M חישוב החזר עבור הלוואה בריבית משתנה/צמודה צרכנות פיננסית 1
Gari חישוב גובה הקופון באגרות חוב בריבית קבועה שוק ההון 12
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
A חישוב מס על ניירות ערך זרים מיסים 3
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
S חישוב חשיפה באחוזים לשוק המניות האמריקאי במסלולים פנסיונים מנוהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
D חישוב סכום קצבה בפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
R כיצד ניתן לקזז הפסדים בשוק ההון, אל מול חישוב מס במימוש רווחים בשנים שאחרי? מיסים 2
C חישוב הפרשים בדמי לידה על בונוס ששולם לאחר הלידה צרכנות פיננסית 4
א חישוב תשואה יומית של בנק לאומי לא נכון שוק ההון 0
Y חישוב IBAN של בנק ישראלי (העברה מIB) פוסטים מאיכות נמוכה 2
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
ע האם החזר הצמדד מדד הוא הוצאה מוכרת לניכוי בעת חישוב מס שבח? נדל"ן 0
C חישוב הריסק בדו"ח שנתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
P הסבר ודוגמאות לטופס 1320 (חישוב הכנסה מעסק)? מיסים 0
ס חישוב תקבולים עתידיים - דיבידנדים לטווח ארוך שוק ההון 17
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
W כלים אוטומטיים עבור חישוב מס לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
guesto חישוב קצב צמיחת רווחים באתרים הפיננסיים שוק ההון 0
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7
simple חישוב תשואת קפ"ג להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
IAmSam חישוב כדאיות של פרישה מרצון עם מרכיב פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
השועל חישוב תשואת אגח שקלי קונצרני שוק ההון 1
L חישוב תשואה נטו של מקמ שוק ההון 10
Res Cogitans חישוב ערך של דירה שעתידה להיהרס בפרוייקט פינוי בינוי נדל"ן 31
ברק א. חישוב תשואת דיבידנד כוללת של תיק מניות דיבידנד שוק ההון 1
V הסבר לצורת חישוב ״שינוי מעלות״ שוק ההון 14
T חישוב הרווח הריאלי בקרנות הסל של בלאקרוק בארץ שוק ההון 3
O שאלה לגבי חישוב הרווח מאג"ח treasury bill שוק ההון 1
Z חישוב מיסים על עמלות מיסים 2
I חישוב מס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ז הפרשה לקרן השתלמות ופנסיה מעל התקרה - חישוב שנתי או חודשי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
Michel חישוב פחת לצורך מס שבח על מכירת דירה שניה נדל"ן 31
D חישוב פדיון קרן מחקה אג"ח שוק ההון 8
D חישוב שטח דירה שייתכן שונה מדברי המתווך , כיצד ניתן לדעת שטח מדוייק? והאם המידע הזה מהווה אפשרות למו'מ להורדת מחיר, ואיך לבצע זאת נדל"ן 47

נושאים דומים

Back
למעלה