• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות לפני השקעה ראשונית

klayhamn

משתמש בכיר
דירוג
2,333
שלום לכולם,

אני רווק (ללא ילדים) בן 34, ובמשך שנים (מאז הילדות) הכסף שלי (בר מצווה, הכנסות מזדמנות ובשנים האחרונות חסכונות מהעבודה) הושקע ע"י דוד שלי (שהוא מומחה לפיננסים והיה בעל חברת השקעות מפורסמת שנמכרה לאחת החברות הגדולות במשק) - והכפיל את עצמו פי כמה וכמה לאורך השנים.

ב-7 השנים האחרונות (קרי מאז 2012) הכסף כבר לא מנוהל וגם לא היה מושקע בכלום אלא סתם היה על איזו קרן כספית שלא מניבה כמעט שום דבר - ואני רוצה כעת לטפל בעניין - ולהתחיל לנהל אותו בעצמי.

יש לי קופת גמל + ביטוח מנהלים + קה"ש שמנוהלים ע"י הייעוץ הפנסיוני הנבחר של החברה (הייטק) שבה אני עובד (שמשיגים לנו תנאים מועדפים של דמי ניהול וכו') - שמניבים תשואות סבירות לאורך הזמן בינתיים (מפוזרים בין כלל, מגדל וד"ש).

יש לי בנוסף 250K ש"ח נזילים לחלוטין בחשבון שאני מעוניין להתחיל ולהשקיע בעצמי.
מהשכר אני מצליח לחסוך כמה (בערך 3) אלפים כל חודש, ואני גר בשכירות בת"א.
יש בבעלות המשפחה נכסי נדל"ן בארץ (לא בבעלותי האישית).

המחשבה שלי לאחר מספר התייעצויות וקריאת הבלוג וכו' - היא לעשות משהו בסגנון הבא:
  • 60% מנייתי (חשבתי על VOO , קרי סנופי - דרך וונגארד)
  • 20% אג"ח ממשלתי (איזה?)
  • 20% פקדון כלשהו (דולרי?)
האם זה נשמע סביר? אין לי בעיה עם רמת סיכון גבוהה יחסית כי :
  • אני לא אזדקק לנזילות גבוהה בשנים הקרובות
  • מאמין שכושר ההשתכרות שלי (בהיעדר אסון כלשהו) ימשיך להיות גבוה - בהיותו מקצוע מבוקש (מפתח תוכנה).
  • מתכוון להשקיע לטווח ארוך יחסית - של 5 שנים ליותר - לפחות, ולא מתכוון לנסות ו-"לתזמן" את השוק וכיו"ב.
אם למקד - אז מעבר לעצם החלוקה - השאלה שלי היא:
  • האם כדאי לפזר את ההשקעה המנייתית למשהו מעבר לסנופי? אם כן - אז לאיזה כיוון? World MSCI?
  • מה המסלול המועדף לדעתכם להשקעה באג"ח כרגע? האם זה ריאלי נניח להשקיע באג"ח ממשלתי אמריקאי? או שעדיף בישראלי? האם הגיוני לחלק את זה חצי-חצי בין צמוד-מדד או לא צמוד-מדד?
  • האם פקדון דולרי נושא ריבית של נניח 1.5% - זה סביר? או שכדאי כבר לעשות עם ה-20% האלה משהו אחר?
אשמח לכל הערה או המלצה משום שאני באמת לא בעל ידע נרחב בתחום, ומנסה לאסוף את התובנות עד כמה שאפשר מחברים (שאני סומך על שיקול דעתם), הבלוג והפורום...

תודה!

המחשבה שלי לאחר מספר התייעצויות וקריאת הבלוג וכו' - היא לעשות משהו בסגנון הבא:
האם זה נשמע סביר?
למה VOO ולא VTI (כלל השוק האמריקאי) או VT (כללה שוק העולמי)? עם זאת ההבדלים ביניהם להערכתי לא יהיו מהותיים בעשורים הקרובים.
אני אישית מעדיף את הפיזור הכלל עולמי, אך יש לי הטייה קלה לכיוון השוק האמריקאי.

לגבי 40% נכסים סולידיים, האם זהו סיבולת הסיכון שלך? כי לפי מה שאתה מתאר:
  • אני לא אזדקק לנזילות גבוהה בשנים הקרובות
  • מאמין שכושר ההשתכרות שלי (בהיעדר אסון כלשהו) ימשיך להיות גבוה - בהיותו מקצוע מבוקש (מפתח תוכנה).
גורס שתוכל לקחת יותר סיכון, אז ההגבלה היחידה היא הפיסכולוגיה האישית שלך (מבלי לשפוט).

לגבי החלק הסולידי:
אתה צריך להחליט למה אתה רוצה אג"ח בתיק ורק אז זה יגדיר לך יותר טוב איזה אג"ח לרכוש.
הסיבות העיקריות שאני מכיר הן:
* הקטנת תנודתיות
* קורלצי שלילית למניות (אבל אז תצטרך אג"ח אמריקאי)
כמו כן, אני אישית חושב שכדאי להקטין את הסיכוי לשיקול מוטעה, ולכן מדד אג"ח יורת מתאים לרוב האנשים מאיזשהו אג"ח בודד.

לגבי הפקדון הדולרי, מה הרציונל מאחוריו?

האם כדאי לפזר את ההשקעה המנייתית למשהו מעבר לסנופי? אם כן - אז לאיזה כיוון? World MSCI?
עניתי כבר שהעדפה שלי היא לכן.

• מה המסלול המועדף לדעתכם להשקעה באג"ח כרגע? האם זה ריאלי נניח להשקיע באג"ח ממשלתי אמריקאי? או שעדיף בישראלי? האם הגיוני לחלק את זה חצי-חצי בין צמוד-מדד או לא צמוד-מדד?
לדעתי אין עניין לחלק בין צמוד ללא-צמוד, ואין לי מושג למה הסולידית עושה זאת בתיק שוקו-מריר. בעיני מדד כללי אחד ופשוט (כמובן אחרי שהחלטת מה המטרה שלו, ואז זה יגדיר לך מדד של מה).

האם פקדון דולרי נושא ריבית של נניח 1.5% - זה סביר? או שכדאי כבר לעשות עם ה-20% האלה משהו אחר?
אני מניח שהמטרה של הפקדון זה משהו יציב וסולידי.
אבל הוא צריך להיות יציב וסוליד לפי ההוצאות שלך.
עכשיו ההוצאות שלך לא רק תלויות בשקל, אלא באישזהו תמהיל של מטבעות זרות היות וישראל מייבאת הרבה מהמוצרים.
אם המטרה שלך היא יציבות בשקל, אז עדיף פיקדון שקלי מן הסתם.

אשריך.
ב-7 השנים האחרונות (קרי מאז 2012) הכסף כבר לא מנוהל וגם לא היה מושקע בכלום אלא סתם היה על איזו קרן כספית שלא מניבה כמעט שום דבר
כואב הלב. פספסת 7 שנים טובות. אני לא רוצה להיות מורבידי/תנ"כי אז לא אקרא להן "7 השנים הטובות", אבל הפסד התשואה בשנים האלה גדול. וטוב שאתה עושה שינוי ומתחיל להשקיע שוב.
האם זה נשמע סביר? אין לי בעיה עם רמת סיכון גבוהה יחסית כי :
1. זו לא רמת סיכון גבוהה יחסית.
2. מה מטרת הפקדון? למה דולרי?
3. מה הציפיות שלך מהשוק?

מתכוון להשקיע לטווח ארוך יחסית - של 5 שנים ליותר -
5 שנים זה לא טווח ארוך יחסית. ואני מתקן את עצמי, 60% מניות לחמש שנים זה מסוכן.
שקול שנית.

אשמח לכל הערה או המלצה
אני לא ממליץ ולא מייעץ, אני לא מבין כלום, אין לי רשיון ייעוץ וכו'.

תודה על התשובות המהירות.

1. אם היה מדובר על 2012 - כשהייתי עוד לפני סוף הלימודים האקדמיים - הייתי אולי מרגיש יותר בנוח ללכת על 80% מניות או יותר. כרגע כשאני כבר בגיל מבוגר יותר ואולי ארצה בעתיד הלא רחוק (טווח של מספר שנים) כן להתחתן או כן להוליד ילדים - אני מעוניין להפחית במעט את החשיפה. לפחות - זה בתחושה האינטואיטיבית.

2. אני לא סגור לגמרי על הצורך בפקדון אבל זה פשוט נראה לי כמו אפיק ששונה במהותו מהניירות הסחירים - עם סיכון נמוך עוד ותשואה מובטחת. אם אין בזה הגיון - אשמח לשמוע מדוע ומה הייתם עושים במקום (פקדון שקלי? פר"י? עוד מניות/אג"ח?)

3. וכן - המטרה של האג"ח להבנתי היא בדיוק "איזון" (גידור?) של החשיפה למניות. אני אכן נוטה לחשוב שהמדד הגיוני יותר (אחרת אני צריך להתעסק בתזמון של האחזקה בעצמי?) אבל השאלה היא איזה ? אג"ח ישראלי? אמריקאי? האם יש איזשהם קשיים או חסרונות בהחזקה של מדד אג"ח אמריקאי? יש כאלה בכלל - שמשקיעים בלעדית רק באג"ח ממשלתי נניח?

4. הציפיות שלי מהשוק הוא שבטווח שבין 5 ל-10 שנים הקרובות הוא יעלה בתשואה של 5% ממוצע שנתי נומינלי, או לכל הפחות ב-1% ממוצע שנתי נומינלי. אבל ל-"ציפיה" הזו אין שום בסיס אמיתי מעבר לסתם wishful thinking...

5. ההתלבטות נעה בין 40% לבין 60% מניות. הייתי די סגור על ה-40% לפני שחבר המליץ לי על יותר... על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על סיכון? הרי גם ככה ההבדל במקרה הזה הוא בין נניח (בהנחה שהשוק יורד ב-50%) לאבד 20% ללאבד 30% מערך התיק. נראה לי שסדר הגודל *יחסית* דומה - וכל זה רלוונטי רק בהנחה שאצטרך את הכסף בדיוק בשפל - אחרת זה לא ממש משנה. כשאני אומר "5 שנים" אני מתכוון בהערכה גסה למועד שבו ייתכן שאזדקק לכספים כלשהם. עד אז אני לא רואה שום הוצאה משמעותית בעתידי. זה לא שעוד 5 שנים תכננתי לבנות בית ולמכור את כל האחזקות.

6. קרן ההשתלמות שלי מהווה בעצמה סוג של עתודה נזילה של כסף במקרה חירום - היא מושקעת בצורה סולידית יותר מקופת הגמל/פנסיה וכו' - והבשילה כבר מזמן - ויש בה כמה מאות אלפי שקלים. זה מה שגורם לי לשקול להגדיל חשיפה בתיק ההשקעות הפרטי...

כיוון שהקרן השתלמות פטורה ממס רווחי הון (עד תקרה שנתית מסויימת) כדאי לשקול לשים את האפיק המנייתי דווקא בה.

ואני מתקן את עצמי, 60% מניות לחמש שנים זה מסוכן.
לא לפי נתונים היסטוריים (תיק 50/50 נתן תמיד תשואה ריאלית חיובית בכל תקופה בת 5 שנים).
כמובן שמאוד רצוי להתאים את אחוז המניות גם לסיבולת הסיכון וגם לאופק ההשקעה.

אחוזון 95 נשמע לי מספיק טוב בהתחשב בזה שזה לא הנכס היחיד שלי, ושגם ירידה של 50% היא לא ירידה של 90%.. לא?

מה שאני לא כל כך מצליח להבין זה האם יש *טעם* בכלל לאזן את החשיפה המנייתית עם אג"ח - ואם כן, איזה?
ישראלי? אמריקאי? מדד ? החזקה ישירה? החזקה של כמה? של אחד? צמוד? לא צמוד? וכו'...

מדד מניות - מושג שנהיר לי לחלוטין -
אג"ח - הרבה פחות - בטח כשמדובר על הדרכים השונות והמשונות שאפשר להחזיק אותו בהן...

גם אני אהיה קצת קטנוני,

הייעוץ הפנסיוני
כנראה מדובר בסוכנויות ביטוח ולא בייעוץ פנסיוני אם מתקיים:
שמשיגים לנו תנאים מועדפים
ועל כן הייתי מעיף מבט יותר לעומק בתנאים ומוודא שהם אכן אטרקטיביים בהשוואה למה שזמין כיום בשוק (פנסיות ברירת מחדל, קה"ש/גמל אצל חברות אחרות, וכו'). הייתי גם הולך ומוודא שהתנאים שהבטיחו לך הם אכן מה שיש לך, אבל זה כבר מניסיון מאד עגום שלי עם 2 סוכנויות ביטוח נפרדות.

כנראה מדובר בסוכנויות ביטוח ולא בייעוץ פנסיוני אם מתקיים

לא כל כך בקיא בהבדל, אבל לא כך הם מגדירים את עצמם ב-"אודות" שלהם...
שם הם מוגדרים כ: "מומחים בניהול הסדרים פנסיוניים".

בכל מקרה, ביקשתי לקבוע איתם פגישה סתם כדי לעבור שוב על הדברים ולעדכן אותם [נניח, קרן ההשתלמות היא עדיין מוגדרת במסלול של "ותק של עד 6 שנים", מה שכבר לא רלוונטי] - מה שכמובן מעלה את התהיה - מדוע משלמים לאנשים האלה כסף מלכתחילה אם הם לא מסוגלים בעצמם לזהות שלקוח נמצא במסלול לא מתאים...)

בכל מקרה - דווקא לגבי החלק הזה אני פחות מוטרד כרגע כי כך או אחרת יש תשואה סבירה בכל התיקים - ואין שם "קטסטרופה" כך או אחרת. אני מסתכל מדי פעם על הדוחו"ת ודמי הניהול וכו' אכן נראים נמוכים.

מה שמטריד אותי יותר הוא מה לעשות עם הכסף הפרטי.

דווקא לגבי החלק הזה אני פחות מוטרד כרגע כי כך או אחרת יש תשואה סבירה בכל התיקים - ואין שם "קטסטרופה" כך או אחרת. אני מסתכל מדי פעם על הדוחו"ת ודמי הניהול וכו' אכן נראים נמוכים.

מה שמטריד אותי יותר הוא מה לעשות עם הכסף הפרטי.

אני הייתי בודק את העניין הזה לעומק.
עדיף לך לסדר את התיק בהתחשב בכול הנכסים, ולדעת כמה אתה משלם בדיוק ואיך התיק בנוי.
הדוגמה שנתנו לך על קרן השתלמות טובה.
תשקיע בללמוד ולקרוא תקופה ואחר כך תבנה את התיק בהתחשב בתמונה הכוללת.

אני הייתי בודק את העניין הזה לעומק.
עדיף לך לסדר את התיק בהתחשב בכול הנכסים, ולדעת כמה אתה משלם בדיוק ואיך התיק בנוי.
הדוגמה שנתנו לך על קרן השתלמות טובה.
תשקיע בללמוד ולקרוא תקופה ואחר כך תבנה את התיק בהתחשב בתמונה הכוללת.

אוקיי - מסכים, זה הגיוני -
אבל יותר משהייתי שמח לייעוץ בהרכב המדוייק, הייתי שמח להבין את ה-"בסיס" - כי זה מה שחסר לי - הבנה יותר טובה של הטעם או חוסר הטעם בלהחזיק אג"ח, ואם כן האם ישירות או דרך מדד, והאם צמוד או לא, ואולי בכלל הגיוני יותר לקנות כרגע אג"ח אמריקאי? ואם כן - האם רק ממשלתי (חיפשתי קרנות כאלה ולא מצאתי ממש).

כלומר, פחות חשוב לי האחוז המדוייק של האג"ח או היעוץ הקונקרטי של האם להחזיק או לא או מה להחזיק --- מה שאני מנסה לעשות זה להבין בכלל את האופציות האלה שלכאורה מהן אני אמור לבחור.
כי את עניין המניות אני מבין *יחסית* היטב - מדובר בכלי פיננסי פשוט מאוד - ואם אני מבין נכון - השאלה העיקרית היא פשוט מה הפיזור האידיאלי כדי לאזן הכי טוב בין הסיכון לתשואה.
אבל בהנחה שאני מעוניין *גם* במרכיב סולידי לא מנייתי (ואולי אפילו אנטי-קורלטיבי למניות) - כאן כבר מתחיל אצלי סימן השאלה - ובזה הייתי שמח לקבל סיוע.

בוא נאמר שלא "אבין" באמת את החסכונות (מנהלים/פנסיה/השתלמות) עד שלא אבין את כל הכלים (מק"מ/אג"ח/מט"ח - וכו') - כך שזה צריך להיות השלב הראשון. מכל החקירות שלי טרם הצלחתי למצוא הסברים מספקים לשאלות הנ"ל - כשמגיעים לדברים קונקרטיים יותר שהם מעבר לתיאוריה הכללית.
ומעדיף לשמוע את זה מאנשים חסרי-פניות (להבדיל מסוכני הפנסיה למשל) - עד כמה שאפשר.

כשהייתי בייעוץ בבנק לדוגמא השבוע - היא אמרה משהו בסגנון של "תשכח מאג"ח, זה תשואה אפסית או שלילית", ואז אני רואה שרוב האנשים בכל זאת מחזיקים אג"ח, גם פה, גם חברים, וכו'...

הייתי שמח להבין את ה-"בסיס" - כי זה מה שחסר לי - הבנה יותר טובה של הטעם או חוסר הטעם בלהחזיק אג"ח
איך שאני רואה את זה -
באג"ח אני שם את החלק שאני לא מוכן להפסיד (וכמובן שיהיה בדרוג גבוה)
ומודע לכך שזה בא על חשבון תשואה פוטנציאלית באפיק המנייתי.

לצורך העניין תניח שהמניות יכולות ליפול ב- 50% ולא להתאושש עשר שנים, תבין איזה הפסד במקרה הזה אתה מוכן לספוג ותקצה אג"ח בהתאם.

איך שאני רואה את זה -
באג"ח אני שם את החלק שאני לא מוכן להפסיד (וכמובן שיהיה בדרוג גבוה)
ומודע לכך שזה בא על חשבון תשואה פוטנציאלית באפיק המנייתי.

לצורך העניין תניח שהמניות יכולות ליפול ב- 50% ולא להתאושש עשר שנים, תבין איזה הפסד במקרה הזה אתה מוכן לספוג ותקצה אג"ח בהתאם.

סבבה, אז למה במקרה הזה נניח עדיף אג"ח על מק"מ, למשל?
אני מבין שזה עדיף על פקדון בבנק בגלל הנזילות/סחירות, נכון?

ואם כבר אג"ח - אז מה היתרון באג"ח ממשלתי ישראלי על פני אג"ח ממשלתי אמריקאי? האם היציבות של ארה"ב או הריבית על האג"ח שם נניח לא שווה יותר מאשר הסיכון שבחשיפה למט"ח ? או האם מבחינת תשואה זה בכלל דומה מדי מכדי להיות שיקול?

סבבה, אז למה במקרה הזה נניח עדיף אג"ח על מק"מ, למשל?
אני מבין שזה עדיף על פקדון בבנק בגלל הנזילות/סחירות, נכון?
ההבדלים בימינו די מינורים. אני מעדיף את הנזילות, כפי שכתבת.

אבל יש קרנות שפשוט מחזיקות במק"מ, לא? ואז ממילא יש נזילות..
כך שעדיין יש לי פער מסויים בהבנה לגבי שני הכלים הללו.
האם כיום למשל הריבית שאפשר להשיג על אג"ח (ממשלתי ישראלי) גדולה יותר משמעותית על זו שאפשר להשיג במק"מ?

אבל יש קרנות שפשוט מחזיקות במק"מ, לא? ואז ממילא יש נזילות..
כך שעדיין יש לי פער מסויים בהבנה לגבי שני הכלים הללו.
האם כיום למשל הריבית שאפשר להשיג על אג"ח (ממשלתי ישראלי) גדולה יותר משמעותית על זו שאפשר להשיג במק"מ?
לדעתי אתה עושה אופטימיזציה על הדבר הלא נכון.
אתה מסתכל על הבדלים בין 0.5% ל- 1% כאשר בחלק המנייתי יש תנודות של 20%.

מומחים בניהול הסדרים פנסיוניים
כל עוד הם לא כותבים במפורש שהם יועצים, הם סוכנים. ייעוץ דורש רישיון מיוחד על פי חוק (ולכן לא תראה אף אחד בפורום מייעץ).

לא כל כך בקיא בהבדל
ההבדל בגדול הוא שליועץ אתה (או לעיתים נדירות המעסיק) משלם ישירות כסף עבור ייעוץ אובייקטיבי שאמור להיות טוב בשבילך ולשרת אותך. סוכן מקבל את הכסף שלו מדמי הניהול שלך ולכן האינטרסים שלו יכולים להיות (ומנסיוני הם אכן לרוב כאלה) משוחדים, בעיקר בכל הנוגע לבחירת המוצרים והחברות. למשל ביטוח מנהלים הוא משהו שהם דוחפים חזק בגלל דמי הניהול הגבוהים מהרגיל, אלטשולר זו חברה שהם אוהבים לדחוף כי יש לה דמי ניהול גבוהים מהרגיל, וכו'.

מדוע משלמים לאנשים האלה כסף מלכתחילה אם הם לא מסוגלים בעצמם לזהות שלקוח נמצא במסלול לא מתאים
קלעת יפה מאד למטרה. הרבה פעמים הסוכן לא ישים לב שהמסלול שגוי, שלא בוטל סעיף קצבת שארים, שדמי הניהול השתנו לרעה, כי זה לא באמת עניינו. את הכסף שלו הוא מקבל מדמי הניהול שלך כך או כך (ובמקרה של הרעה בדמי הניהול זה אפילו בא לטובתו). לכן אני למדתי לבדוק את הדברים האלה בעצמי ובאופן תדיר.
כבר עברתי 4 סוכנים אצל 3 מעסיקים שונים שכל אחד מהם הבטיח לקיים פגישת רענון פעם בשנה (לא שזה מספיק אבל זה משהו) ומעולם לא עשה זאת.

אני מסתכל מדי פעם על הדוחו"ת ודמי הניהול וכו' אכן נראים נמוכים.
זה כבר טוב לשמוע. כי ביום שדמי הניהול פתאום יחליטו לקפוץ למקסימום בגלל סיבות, מהסוכן שלך לא תשמע על זה.

מה שמטריד אותי יותר הוא מה לעשות עם הכסף הפרטי
בנושא הזה יש לי פחות מה להתייחס כי אני עדיין בעצמי בהתלבטויות לגבי התיק שלי. רק יכול להציע לחפש כאן שירשורים קודמים בנושאי אג"ח (כן אג"ח / לא אג"ח / ממשלתי / אמריקאי / קונצרני) כי יש כמה וכמה, בנוסף לפוסטים בנושא בבלוג.

לדעתי אתה עושה אופטימיזציה על הדבר הלא נכון.
אתה מסתכל על הבדלים בין 0.5% ל- 1% כאשר בחלק המנייתי יש תנודות של 20%.

לא מנסה להגיע לאופטימזציה אלא להבנה מלאה. כתבו פה כבר כמה פעמים לא להשקיע בדברים שאתם לא מבינים בהם --- ואני מקבל את העצה הזו במלואה.
ללמוד לא עולה (בהכרח) כסף, והזמן הכולל שאני משקיע בזה הוא זניח ביחס לסיכון שבחוסר-ידיעה/הבנה.
אחת הסיבות שבגללן ישבתי 7 שנים על כסף שקלי מזומן שלא עשה שום דבר ולא הושקע בכלום, הוא בדיוק בגלל חוסר ההבנה הזה שסתם שיתק אותי והותיר אותי במקום. מעדיף ללמוד ולעשות החלטות מושכלות - גם אם הן לא תהינה אופטימליות לפחות הן תהינה מתוך בסיס ידע מוצק יותר.

כל עוד הם לא כותבים במפורש שהם יועצים, הם סוכנים. ייעוץ דורש רישיון מיוחד על פי חוק (ולכן לא תראה אף אחד בפורום מייעץ).

אוקיי, תודה רבה על ההסבר, כן - יש לי כרגע חצי ביטוח מנהלים וחצי קופת גמל, בגלל שהושגו דמי ניהול יחסית נמוכים בביטוח המנהלים שוכנעתי שאולי כדאי להישאר שם בגלל ה-"חשש" מעליית תוחלת החיים שתוריד מערכה של הפנסיה (אם אני זוכר נכון את ההסברים בנושא...) --- אבל בפגישה הקרובה אדרוש לעשות קצת סדר במסלולים וכו'.

בנושא הזה יש לי פחות מה להתייחס כי אני עדיין בעצמי בהתלבטויות לגבי התיק שלי. רק יכול להציע לחפש כאן שירשורים קודמים בנושאי אג"ח (כן אג"ח / לא אג"ח / ממשלתי / אמריקאי / קונצרני) כי יש כמה וכמה, בנוסף לפוסטים בנושא בבלוג.

מבין - אבל מעבר להתלבטות הקונקרטית של מה לעשות, הייתי שמח להבין יותר טוב מה הם בכלל השיקולים
אני לא יכול בכלל להתחיל לקבל החלטות לפני שאני מבין בכלל מה משמעותו של כלי א' או כלי ב' - ובמה הם יתרונותיו או חסרונותיו של כל אחד מהם.
נניח, הנטיה הטבעית שלי הייתה לחשוב שאם בארה"ב הריבית גבוה יותר מפה (וגם מדינה יציבה יותר) - מדוע שלא ארכוש פשוט אג"ח ממשלתי אמריקאי במקום ישראלי? אמנם יש בזה חשיפה למט"ח - אבל אפשר "לגדר" גם אותה, לא?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל התייעצות לפני השקעה (גידור, מטח, מינוף וכו) שוק ההון 40
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
hommie התייעצות לגבי שמאות לפני תביעת יזם נדל"ן 2
פ התייעצות לפני בחירת דירה במחיר למשתכן נדל"ן 22
פ התייעצות לפני בחירת דירה במחיר למשתכן נדל"ן 1
O התייעצות עם אנשי מקצוע לפני קבלת החלטות פיננסיות משמעותיות? שוק ההון 11
ס התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה ב700-800אלף והשקעה משפחתית נדל"ן 39
S התייעצות בנושא מימון שדרוג נכס (הלוואת בלון ועוד) נדל"ן 1
M התייעצות על ויתור על אזרחות אמריקאית מיסים 1
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
י שידרוג דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 5
Dany74q התייעצות - מזעור עמלות מט"ח בהעברה דולרית מנאמן (IBI) צרכנות פיננסית 4
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
ח תעריפי מסחר בבנק שלי אחרי מיקוח - התייעצות שוק ההון 13
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
ס התייעצות לאחר פגישה עם סוכן מטעם העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T התייעצות - סגירת הלוואה או המשך חיסכון צרכנות פיננסית 4
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ז אבטחת מידע - התייעצות התפתחות אישית 8
S התייעצות - מעבר ל-IRA (קרן השתלמות + קופת גמל) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
G התייעצות על אסטרטגיית השקעות נזילה שוק ההון 1
R התייעצות שוק ההון 0
O התייעצות לחיסכון פנסיוני לבני 60+ שוק ההון 4
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
C התייעצות בנושא מיחזור משכנתא קיימת (צמודה להחריד) נדל"ן 27
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
D התייעצות על דמי ניהול בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
F התייעצות מחיר למשתכן כפר קאסם נדל"ן 12
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
K התייעצות , חושב לעבור למקום אחר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39
וינסנט התייעצות לגבי 2 קרנות נאמנות אג"חיות שוק ההון 9
ס תמ"א 38 חיזוק מבנים - תחילת פרוייקט התייעצות נדל"ן 14

נושאים דומים

Back
למעלה