• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים

Yair5541

משתמש רשום
דירוג
0
אהלן, קראתי הרבה פוסטים בפורום בנושא ויצאתי יותר מבולבל ממה שהייתי בהתחלה - הרבה דעות סותרות וכו׳.
אני משקיע לטווח ארוך ומאמין גדול בדולר (או יותר נכון לא מאמין גדול בשקל), וכנגזרת מכך כמובן רוצה שלתיק שלי יהיה חשיפה מקסימלית לדולר.
עכשיו השאלה שלי היא האם אני צריך לקנות קרנות שנסחרות בדולרים כדי לקבל את החשיפה הרצויה? או שגם בקרנות שקליות החשיפה למטח מגולמת בגרף ואז זה לא באמת משנה.

ובקיצור - אדם שהשקיע אותו סכום בקרן דולרית ובקרן שקלית, התשואה שלו תהיה זהה? או שלצורך העניין אם השקל התחלש ביחס לדולר אז הקרן הדולרית תעשה תשואה גבוהה יותר?
תודה לעוזרים!

(חפירה גדולה בנסיון להעביר את ההבנה שמאחורי הדברים. בסוף גם אמירה על מה "נכון" עבורך לעשות. לא המלצה לא ייעוץ)

סיפור:

נניח שאתה קונה שק תפוחי אדמה ב5 שקלים.
יש לך עכשיו שק תפוחי אדמה.
לאחר כחודש, אתה רוצה למכור את שק תפוחי האדמה. אתה מסתכל ורואה שבשוק שק תפוחי אדמה נמכר עכשיו ב6 שקלים.
האם תנודות הדולר-שקל במהלך החודש הזה משנות משהו? לא. שק תפוחי אדמה שווה עכשיו יותר (שקלים במקרה שלנו), מאלף ואחת סיבות. זה לא משנה אם שער
הדולר שקל עלה או ירד בזמן הזה.

סיפור דומה:
עכשיו נניח שדולר שווה 5 שקלים ואתה רוצה לקנות שק תפוחי אדמה. שק תפוחי האדמה נמכר ב5 שקלים. במקרה אחד המוכרים בשוק טס בשבוע הבא לחו"ל וזורם לו שתשלם בדולר, אם בא לך. אתה, שיש לך דולר בכיס, משלם לו בשמחה דולר אחד עבור שק תפוחי האדמה.
כעבור חודש, אתה רוצה למכור את שק תפוחי האדמה. אתה מסתכל ורואה שבשוק שק תפוחי אדמה נמכר עכשיו ב6 שקלים.
האם תנודות הדולר-שקל במהלך החודש הזה משנות משהו? לא. שק תפוחי אדמה שווה עכשיו יותר (שקלים במקרה שלנו), מאלף ואחת סיבות. זה לא משנה אם שער
הדולר שקל עלה או ירד בזמן הזה.

בסופו של דבר בשני הסיפורים אתה משקיע בשק תפוחי אדמה. אתה מאמין שבעוד חודש הוא יהיה שווה יותר. השאלה האם בזמן הקניה השתמשת בדולרים או בשקלים היא מגוחכת כמו האם השתמשת בכרטיס אשראי, מזומן או צ'ק. זה לא משנה*.

אם אתה מסכים עם הלוגיקה שלי עד כאן ושאין הבדל בין שני הסיפורים ובשניהם תנודו תהשער דולר-שקל לא משנות, אני מקווה שתסכים אית ישזה נכון גם אם תשקיע בחבית נפט, או קילו זהב, ולא רק בשק תפוחי אדמה.
אני מקווה שתסכים שזה נכון גם אם תשקיע בדירה מסוימת בתל אביב, בין אם תשלם עליה בשקלים או בדולרים.
וגם דירה באתונה, או ניו יורק.
וגם אם תשקיע בחתיכה מחברת "מייקרוסופט" או "בנק אוף אמריקה"
וגם אם תשקיע באוסף חתיכות משלל חברות שנקרא "מדד"

אז למה אוכלים את הראש על חשיפה לדולר/שקל? כי אנשים מוזרים :$

*עד כדי עמלות המרה וכו' נו זו לא הנקודה

לגבי תכלס מה לעשות:
כמו שכתבו לך פה תתרחק מכל דבר שיש לו "מגודר" או "מנוטרל מטח" בשם; זו עמדה כללית שאני מחזיק בה אבל במקרה שלך זה חזק במיוחד כי למעשה אלו קרנות שבנוסף ללהחזיק מניות מהמרות על השקל כנגד הדולר.
במקרה שלך, היות שנשמע שאתה מאמין שהדולר יתחזק אל מול השקל, אתה מוזמן להשקיע בזה בעצמך. זה לא קשור לשום תעודת סל מחקת מדד שתחזיק. זו השקעה נפרדת. זה לגמרי הגיוני וסביר לשים כסף where your mouth is, ולהרוויח מהאמונות והמחשבות שלך. רק שים לב שרוב האנשים (כולל אני!) רואים בתפיסת פויזיצה כזו על שער מט"ח כהימור ותו לא; אני לא מאמין שתחושות הבטן שלך חכמות יותר מהתמחור הנוכחי שהשוק נותן. רק חשוב לי להדגיש בפניך שאם אתה באמת מאמין שהדולר יתחזק כנגד השקל, יש לך מה לעשות כדי להרוויח מזה כסף...

ומאמין גדול בדולר
אז תרכוש ותחזיק הרבה דולרים.
אבל אני חושב שאתה מתכוון לכך שאתה מאמין בכלכלה האמריקאית ובעתידה, ומשכך נראה שיש לך בלבול במושגים בין נכסים לבין כסף (currency).
כדאי שקודם כל תבהיר לעצמך את המושגים ואת ההבדל ביניהם.
קראתי הרבה פוסטים בפורום
האם קראת קודם כל את הפוסטים בבלוג?

נערך לאחרונה ב:
ובקיצור - אדם שהשקיע אותו סכום בקרן דולרית ובקרן שקלית, התשואה שלו תהיה זהה?
חשוב מאוד שתגדיר מה זה "התשואה שלו" כי התשואה של הקרן בשקלים שונה מהתשואה של המדד בדולרים.

אז תרכוש ותחזיק הרבה דולרים.
אבל אני חושב שאתה מתכוון לכך שאתה מאמין בכלכלה באמריקאית ובעתידה, ומשכך נראה שיש לך בלבול במושגים בין נכסים לבין כסף (currency).
כדאי שקודם כל תבהיר לעצמך את המושגים ואת ההבדל ביניהם.

האם קראת קודם כל את הפוסטים בבלוג?
לא התבלבלתי, דיברתי על מט״ח ושאני לא סומך על השקל מספיק בטווח הרחוק.
קראתי כל מה שמצאתי

התכוונתי לרווח שנעשה בשקלים. בסופו של דבר כמה שקלים ירוויח מכל קרן.
מצויין, כל עוד אתה מודד באותו מטבע אז התשואה תהיה זהה.

ובלבד שלא קנית קרן מגודרת/מנוטרלת.

אז למה אוכלים את הראש על חשיפה לדולר/שקל? כי אנשים מוזרים :$
אז קבל את הסיפור בוריאציה טיפה שונה.
ניח שדולר שווה 5 שקלים ואתה רוצה לקנות שק תפוחי אדמה. שק תפוחי האדמה נמכר ב5 שקלים. במקרה אחד המוכרים בשוק טס בשבוע הבא לחו"ל ודורש שתשלם בדולר. הוא גם מבטיח לך כשיחזור יקנה ממך את השק בחזרה אם לא תעשה בו שימוש. אתה ממיר 5 שקלים לדולר וקונה את השק.
חודש אחר כך האיש חוזר מחול ואתה, שלא השתמשת בשק מוכר לו אותו בחזרה תמורת אותו דולר. שמח וטוב לב אתה הולך לבנק להמיר את הדולר חזרה לשקלים ולתדהמתך נשארו לך רק 3 שקלים.

האם תנודות הדולר שקל משנות או לא?

ניח שדולר שווה 5 שקלים ואתה רוצה לקנות שק תפוחי אדמה. שק תפוחי האדמה נמכר ב5 שקלים. במקרה אחד המוכרים בשוק טס בשבוע הבא לחו"ל ודורש שתשלם בדולר. הוא גם מבטיח לך כשיחזור יקנה ממך את השק בחזרה אם לא תעשה בו שימוש. אתה ממיר 5 שקלים לדולר וקונה את השק.
חודש אחר כך האיש חוזר מחול ואתה, שלא השתמשת בשק מוכר לו אותו בחזרה תמורת אותו דולר. שמח וטוב לב אתה הולך לבנק להמיר את הדולר חזרה לשקלים ולתדהמתך נשארו לך רק 3 שקלים.

סיפור נחמד אבל לא קשור. אני רוצה להשקיע בשק תפוחי אדמה, למה לעזאזל שאני אתחייב למכור לו אותו בחזרה תמורת דולר בעוד חודש? נשמע שאין בכלל קשר לתפוחי אדמה; באותה מידה יכולתי לתת לו דולר היום ושהוא יתחייב לתת לי דולר בעוד חודש. לא צריך את תפוחי האדמה.
בעולם שבו אני משקיע בשק תפוחי אדמה, אני מוכר אותם אחרי חודש *במחיר שוק*. אם מי שמכר לי חוזר מחו"ל ומוכן לתת לי דולר, ודולר שווה 3 שקלים, ושק תפוחי אדמה נמכר ב6 שקלים, אני לא אמכור לו...

סיפור נחמד אבל לא קשור. אני רוצה להשקיע בשק תפוחי אדמה, למה לעזאזל שאני אתחייב למכור לו אותו בחזרה תמורת דולר בעוד חודש? נשמע שאין בכלל קשר לתפוחי אדמה; באותה מידה יכולתי לתת לו דולר היום ושהוא יתחייב לתת לי דולר בעוד חודש. לא צריך את תפוחי האדמה.
בעולם שבו אני משקיע בשק תפוחי אדמה, אני מוכר אותם אחרי חודש *במחיר שוק*. אם מי שמכר לי חוזר מחו"ל ומוכן לתת לי דולר, ודולר שווה 3 שקלים, ושק תפוחי אדמה נמכר ב6 שקלים, אני לא אמכור לו...
אם קנית מניה בדולר כשדולר היה שווה חמישה שקלים. בעוד שנה מכרת את המניה בשני דולר כי ערך המניה עלה אבל בגלל שער שקל דולר היום דולר אחד שווה שני שקלים ולכן יש לך ארבעה שקלים ביד. האם מצב כזה הוא לא הגיוני ואם ערכה בדולרים עולה גם ערכה בשקלים חייב לעלות ולכן תמכור את המנייה בתרחיש הזה ביותר משני דולר?

מה שאני כותב עכשיו זו שאלה לא טענה . אם קנית מניה בדולר כשדולר היה שווה חמישה שקלים. בעוד שנה מכרת את המניה בשני דולר כי ערך המניה עלה אבל בגלל שער שקל דולר היום דולר אחד שווה שני שקלים ולכן יש לך ארבעה שקלים ביד.
תחליף "מנייה" ב"מטיל זהב" ואז יהיה לך יותר קל לחשוב על העניין.

אם ערכה בדולרים עולה גם ערכה בשקלים חייב לעלות
לא!
יכול להיות למשל שהפד הדפיס טריליארד דולר והדולר נחלש. אז בדולרים המנייה עלתה, בשקלים היא יכולה לרדת במקביל.

אבל בסיפור שלי שק תפוחי האדמה באמת שווה דולר אחרי חודש. חשבתי שזה ברור. זה תפוחי אדמה אמריקאים ששומרים על יציבות במחיר לאורך זמן. לא מעניין את מגדלי התפוחי אדמה שם שהשקל התחזק.

החזקת דולר במשך חודש ובתקופה הזו השקל התחזק לעומת הדולר. בסוף התקופה המרת את הדולרים לשקלים.
במקביל, חבר שלך נסע לחו"ל והשאיר את תפוחי האדמה שלו בפנסיון שלך כדי שלא יהיו לבד.
האם הפסדת בשקלים לעומת יקום בו המרת את הדולרים בתקופה התקופה? כן.
האם זה קשור לתפוחי האדמה? לא.

האם זה קשור לתפוחי האדמה? לא
אולי לא קשור לתפוחי האדמה. אתה צודק. אבל אני במקרה הזה צריך להמיר שקלים לדולר כדי לקנות את הסחורה. אם היו לי מראש דולרים אז זה באמת לא היה משנה כלום.

אולי לא קשור לתפוחי האדמה. אתה צודק. אבל אני במקרה הזה צריך להמיר שקלים לדולר כדי לקנות את הסחורה. אם היו לי מראש דולרים אז זה באמת לא היה משנה כלום.
(לא התכוונתי ללעוג לסיפור. שעשע אותי עניין תפוחי האדמה שמגיעים אליך וחוזרים לאותו מקום)
ברגע שקנית דולר והחזקת בו, ולעניין הזה החזקה או קניה כשמובטחת לך מכירה באותו מחיר דולרי, הם זהים, אז אתה חשוף לשינויים בשער החליפין שלו מול השקל, בהנחה שבסיפור שמה שמעניין אותך זה הרווח / הפסד השקלי.

נערך לאחרונה ב:
אם קנית מניה בדולר כשדולר היה שווה חמישה שקלים. בעוד שנה מכרת את המניה בשני דולר כי ערך המניה עלה אבל בגלל שער שקל דולר היום דולר אחד שווה שני שקלים ולכן יש לך ארבעה שקלים ביד. האם מצב כזה הוא לא הגיוני ואם ערכה בדולרים עולה גם ערכה בשקלים חייב לעלות ולכן תמכור את המנייה בתרחיש הזה ביותר משני דולר?
@חתול לילה כבר הגיב לך, אבל כן, אם מה שמעניין אותך זה שקלים אז תמדוד בשקלים. ואם כשקנית את המניה היא היתה שווה חמישה שקלים, ואחרי שנה מכרת אותה בארבעה שקלים, אז זה אומר שהמניה ירדה (*בשקלים*). זה בסדר. העובדה שבדרך המרת לדולר פשוט לא מעניינת ולא רלוונטית, באותה מידה אתה יכול להמיר את השקל לאירו, ואת האירו לין יפני, ואת הין היפני לדולר, ורק אז לקנות מניה. אז אתה חשוף גם לאירו ולין???

כל הקונספט של להמיר ל/מ דולרים הוא פשוט אמצעי תשלום (עם עמלות). אם הבנק במקום להגיד לך "היי, לקחתי לך 500 שקל ונתתי לך 100 דולר. אה, ואז לקחתי לך את ה100 דולר ונתתי לך מניית מייקרוסופט", היה עושה את זה שקוף עבורך ואומר "לקחתי לך 500 שקל וקניתי איתן מניית מייקרוסופט" (כשברקע הוא ממיר לדולר אבל זה כבר עניין שלו ולא שלך), אז פתאום לא היית חשוף לדולר?!
ראה פסקה אחרונה שלי. העובדה שאתה ממיר שקלים לדולרים היא טכנית.
אם אתה רוצה לקנות מניית טבע בישראל, ומחיר השוק שלה הוא 100 שקל. ואני אומר לך שאני לא מוכן למכור לך ככה סתם את מניית טבע ב100 שקל, אני רוצה קודם למכור לך מניית שטראוס ב100 שקל, ואז אני מוכן לתת לך מניית טבע תמורת אותה מניית שטראוס, כך שבסוף אתה נשאר עם 100 שקל פחות ועם מניית טבע אחת יותר. אז העובדה שאני דחפתי לעסקה הזו את המניית שטראוס באמצע אומרת שאתה עכשיו חשוף למניית שטראוס? ברור שלא.

נערך לאחרונה ב:
לא התבלבלתי, דיברתי על מט״ח ושאני לא סומך על השקל מספיק בטווח הרחוק.
כמובן רוצה שלתיק שלי יהיה חשיפה מקסימלית לדולר.
אז תחזיק המון דולרים. על מה הדיון?
עכשיו השאלה שלי היא האם אני צריך לקנות קרנות שנסחרות בדולרים כדי לקבל את החשיפה הרצויה?
התשובה היא "לא", מפני שאין קשר למטבע שבו נסחרת הקרן. ראה את שאר הדיון בשרשור.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
א השפעת מט"ח על נייר 1159235 שוק ההון 2
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
ד האם יש דרך לנטרל השפעת הדולר במסלולים כמו עוקב SP500 בפנסיה וקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
ב השפעת המלחמה על הריבית של פיקדונות דולריים בבנקים צרכנות פיננסית 5
א השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 499
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
I השפעת קריסת SVB על הכלכלה הישראלית שוק ההון 19
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
C ״השפעת המיסוי הריאלי אל מול הנומינלי חזקה יותר בטווח הקצר״ שוק ההון 3
ב השפעת הלוואה קודמת על פרופיל לווה למשכנתא נדל"ן 6
S השפעת האינפלציה והעלאת הריבית על מגזר ההייטק פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
A השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן נדל"ן 109
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
D מניות דואליות - השפעת מחיר המניה והבדלים בימי מסחר שוק ההון 1
K השפעת מלחמת רוסיה-אוקראינה על הכלכלה העולמית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 2411
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
ס השפעת עלייה קלה בריבית הפריים נדל"ן 33
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
ר ילדים במהלך התואר - השפעת הורות על התפתחות אישית התפתחות אישית 14
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
E השפעת ג'ו ביידן על המדדים שוק ההון 3
M השפעת קבלת מענקי CARES act על דילול בעלי המניות? שוק ההון 1
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29
ה השפעת הקורונה על נדלן - דיון תיאורטי נדל"ן 363
ר השפעת דמי ניהול על מחיר קרן סל שוק ההון 14
O השפעת מכירת בית השקעות על תנאים קיימים שוק ההון 2
P השפעת "הכנסות פטורות" על חישוב סך ה"הכנסה" צרכנות פיננסית 20
A השפעת קרבה לבית ספר על איכות חיים ושווי הנכס נדל"ן 9
מוריארטי השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר מיסים 14
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8