• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הרהורי כפירה

עוץ-לי

משתמש רגיל
דירוג
100
התחיל שבוע חדש, ובגדול הכל טוב.
חוץ משני הרהורי כפירה:
1. לא יתכן שלאורך זמן השקעה פאסיבית טובה יותר מהשקעה אקטיבית
2. רמת סיכון היא רמת סיכון, קורלציה היא קורלציה

נתחיל בהרהור הנפיץ יותר:
נניח שהשקעה פאסיבית היא אכן השקעה מוצלחת יותר. יש על זה מחקרים.
ונניח שיותר ויותר כסף הולך לכיוון של השקעה פאסיבית. יש על זה נתונים.
ונניח שבאחד הימים נגיע למצב שבו רוב גדול של הכסף מושקע במדדים.
מה יקרה כאשר חברה תיכנס למשבר (תביעה משפטית / מעילה / מוצר או טכנולוגיה תחליפיים נולדים וכו')? משקיעים אקטיביים ימכרו את מניות החברה, ולצורך העניין גם ימשיכו וימכרו בחסר - ימכרו למשקיעים הפאסיביים במחיר גבוה מהשווי האמיתי.
בעולם שבו רוב גדול של ההשקעות הן פאסיביות - למשקיע האקטיבי יהיו הזדמנויות רבות לנצל את חוסר השיוויון באינפורציה בינו לבין הקרנות הפאסיביות. תחשבו למשל על מה שקורה כאשר מתקרבים לתאריך שבו מתעדכן מדד הבסיס.
ואם לא תקנו את הדוגמא הזו, בואו נלך מכיוון אחר: יעילות השוק. אחד מעיקרי האמונה אומר שהשוק הוא יעיל לאורך זמן. זה אומר שיש שתי אפשרויות בלבד:
1. השקעה פאסיבית היא בהגדרה טובה יותר מהשקעה אקטיבית - ואז אנחנו ניפרד לשלום מהקונספט של השקעה אקטיבית בכלל, ונגיע לעולם של כשלי שוק מטורפים.
2. השקעה פאסיבית והשקעה אקטיבית ימצאו איזון שבו התועלת של שתיהן שווה. תועלת, לאו דווקא תשואה. יכול להיות שאחת מהן תהיה מסוכנת יותר ותספק תשואה עודפת. אולי אחת תדרוש יותר מאמץ ותספק תשואה עודפת. אולי אחת תדרוש התחייבות גדולה יותר ותספק תשואה עודפת. אבל איזון כלשהו יימצא.

נשימה עמוקה. מחשבות על פכפוך של גלים. חיוך של תינוק. מסכים ירוקים. עוד נשימה.
יופי, בואו נמשיך.

כאשר מגיע אדם לפירקו ופותח חשבון במיטב (גילוי נאות - אין לי חשבון במיטב), אנחנו מלמדים אותו שהוא צריך להחליט על רמת הסיכון שהוא מוכן לקחת. קצת דימיון מודרך, קצת סיפורי קרבות של שועלים ותיקים - והוא מחליט ש-75% זה מספר הקסם שלו. אפשר להגיד שני דברים טובים על התהליך הזה:
1. אני לא מכיר תהליך טוב יותר, למעט אולי טבילת אצבעות עד למשבר הראשון
2. יש כאן לקיחת אחריות אישית
עכשיו כשיש לעולל שלנו את המספר, הוא משתמש בו כדי להחליט איך לחלק את הונו בין מניות לבין אג"חים (הוא בדרך כלל לא מאמין במזומן והוא בטוח שזהב זה לנקבות, וסליחתי שלוחה אל הנקבות שביננו). כך הוא משיג שתי ציפורים במכה אחת - הוא גם קובע את הסיכון שהוא רוצה לקחת על עצמו והוא גם קובע את רמת הקורלציה.
רמת סיכון - מתי אדם צופה שהוא יישבר תחת הלחץ וימכור בהפסד.
רמת קורלציה - מהו טווח ההשקעה של האדם וכמה הוא חסין לגלים שאורכים שנים.
ואז מגיעים טיפוסים מוזרים לפורום.
אחד אומר שהוא לא רוצה סיכון גבוה, אבל הוא משקיע לשלושים שנה. וחברי הפורום מסבירים לו שהוא טועה...
אחד אומר שהוא דווקא בעד סיכון, אבל צריך את הכסף בעוד חמש שנים. וחברי הפורום מסבירים לו שהוא טועה...

בבניין תיק השקעות סולידי ננוחם.

בעולם שבו רוב גדול של ההשקעות הן פאסיביות - למשקיע האקטיבי יהיו הזדמנויות רבות לנצל את חוסר השיוויון באינפורציה בינו לבין הקרנות הפאסיביות. תחשבו למשל על מה שקורה כאשר מתקרבים לתאריך שבו מתעדכן מדד הבסיס.
ואם לא תקנו את הדוגמא הזו, בואו נלך מכיוון אחר: יעילות השוק. אחד מעיקרי האמונה אומר שהשוק הוא יעיל לאורך זמן. זה אומר שיש שתי אפשרויות בלבד:
1. השקעה פאסיבית היא בהגדרה טובה יותר מהשקעה אקטיבית - ואז אנחנו ניפרד לשלום מהקונספט של השקעה אקטיבית בכלל, ונגיע לעולם של כשלי שוק מטורפים.
2. השקעה פאסיבית והשקעה אקטיבית ימצאו איזון שבו התועלת של שתיהן שווה. תועלת, לאו דווקא תשואה. יכול להיות שאחת מהן תהיה מסוכנת יותר ותספק תשואה עודפת. אולי אחת תדרוש יותר מאמץ ותספק תשואה עודפת. אולי אחת תדרוש התחייבות גדולה יותר ותספק תשואה עודפת. אבל איזון כלשהו יימצא.

נשימה עמוקה. מחשבות על פכפוך של גלים. חיוך של תינוק. מסכים ירוקים. עוד נשימה.
יופי, בואו נמשיך.

בבניין תיק השקעות סולידי ננוחם.

http://www.hasolidit.com/מה-יקרה-אם-כולם-ישקיעו-במדדים

תואוות בצע תמיד תהיה וסוחרים אקטיביים תמיד יהיו.
כל הבסיס לזה שהשקעה פסיבית נותנת תשואה עודפת על *רוב* (לא כולם) הסוחרים האקטיביים לאורך זמן (לא תמיד) הוא שאתה כסוחר אקטיבי ממוצע בן אנוש אמוציונאלי לא תצליח לשמור על תשואה עודפת לאורך זמן, ולא תדע לבחור מראש באופן עקבי את הקרן האקטיבית שתתן תשואה עודפת לאורך זמן.
אני חושב שנק׳ נוספת היא שאפילו אם השקעה אקטיבית כן נותנת תשואה עודפת כלשהי בממוצע, רובנו לא מסוגלים להתעסק עם השקעה אקטיבית ביום יום ואילו נשלם למישהו אחר שיעשה זאת בשבילנו העמלה שוחקת את התשואה העודפת.

אני חושב שנק׳ נוספת היא שאפילו אם השקעה אקטיבית כן נותנת תשואה עודפת כלשהי בממוצע
קצת קשה לדבר על ממוצע כשהמונחים לא מוגדרים היטב.
אם ניקח מודל בו יש רק שני סוגי השקעות: פסיבית ואקטיבית, ואם נניח שהשקעה פסיבית נותנת בדיוק את תשואת השוק, אז בהגדרה השקעה אקטיבית לא יכולה להיות טובה יותר מהשקעה פסיבית, ואם מניחים שלהשקעה אקטיבית יש עלויות גבוהות מאשר להשקעה פסיבית, אז בהגדרה תוחלת התשואה של השקעה פסיבית גבוהה מתוחלת התשואה של השקעה אקטיבית.

@גרהם זה מה שרוב המחקרים מראים.
אני חושב ש @עוץ-לי לי מניח שהמשקיעים האקטיבים הטובים יודעים להיות בצד החיובי של הממוצע, והמשקיעים האקטיביים הלא טובים נשארים בצד השלילי של הממוצע. וזה לא סותר את מה שאמרת.

הנושא הראשון הזכיר לי את זה:
https://www.youtube.com/watch?v=mUxt--mMjwA

ההבדל העיקרי מהמערכת היעילה הזו (וגם זו שביטאת) זה שהשחקנים הם לא ראציונאליים, ולא באמת מחפשים את הפתרון המחושב ביותר. רוב השחקנים עדיין מאמינים שהם יכולים לנצח את השאר. גם אם בעתיד מפלס הפאסיביות בקרב המשקיעים יעלה בגלל הצלחותיהם, האקטיביים ימצאו הסברים חדשים למה הם יכולים לנצח את כל השאר (ואולי אפילו זה יהיה יותר אפשרי בסיטואציה כזאת).
גם היום בסופו של דבר יש אקטיבים שמנצחים את כולם. השאלה שכדאי לשאול את עצמך זה האם הסיכוי למקסם תשואה עולה על הסיכוי שלך להיכשל בכך.
לגבי הסטיות שוק - גם היום ואפילו יותר בעתיד יהיו אמצעים כאלו ואחרים שנועדו לנצל את סטיות השוק יותר מהר ויותר טוב מכל אדם בשר ודם, כל מיני רובוטים כאלו ואחרים. אז אני מאמין שזאת לא תהיה בעיה חמורה.

אתם מסבכים דברים שלא לצורך...
ברור שאקטיבי עדיף, אם יש לך ידע שלאף אחד אין אותו. האם יש שימוש בידע כזה בשוק ההון? ברור. יש חברות שזה מה שהן עושות. והן מרוויחות מכך. זה מה שנקרא "אקטיביזים חיובי".
להבדיל, מי שקורא דוחות של חברות או עיתון כלכלי של אתמול, זה לא נקרא ידע עודף.
לסיכום: אם אתה מאמין שלך יש ידע שלאף אחד בעולם אין אותו: תהיה אקטיבי. לרוב חברי הפורום הנכבד, כולל אני, אין את הידע הזה.

השקעה פאסיבית והשקעה אקטיבית ימצאו איזון שבו התועלת של שתיהן שווה. תועלת, לאו דווקא תשואה. יכול להיות שאחת מהן תהיה מסוכנת יותר ותספק תשואה עודפת. אולי אחת תדרוש יותר מאמץ ותספק תשואה עודפת. אולי אחת תדרוש התחייבות גדולה יותר ותספק תשואה עודפת. אבל איזון כלשהו יימצא.
מסכים. רק שהן לא ימצאו נקודת איזון סטאטית אלא ימשיכו להתנודד.

אם נניח שהשקעה פסיבית נותנת בדיוק את תשואת השוק
הנחה לא מציאותית. כדי שהיא תהיה נכונה, צריך:
1. שהמשקיעים הפסיביים יחזיקו את כל המניות וישתתפו בכל ההנפקות (ראשוניות ומשניות).
2. שאם חברה בורסאית רוכשת מניות (של עצמה או של חברה בורסאית אחרת) מידי משקיעים אקטיביים, אז היא תרכוש מייד את אותן מניות גם מידי המשקיעים הפסיביים, בכמות שתשמר את המשקל היחסי של משקיעים אקטיביים ופסיביים בבעלות.
3. אותו דבר כמו הסעיף הקודם, אבל בכיוון ההפוך, במקרה של מכירת המניות שנרכשו.
4. חוסר התאמות נוספות

נערך לאחרונה ב:
Back
למעלה