• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הצמדה לנדלן דרך שוק ההון

guerillasko

משתמש רשום
דירוג
1
הי,
אחד מהיתרונות הבולטים של נדלן הוא המינוף, שבמקס' יכול להגיע למצב של 1:3 (על כל שקל שלי, הבנק ישים שלושה).
וכמובן שעם הריביות עכשיו האטרקטיביות קצת ירדה.

השאלה שלי היא אחרת -
במידה ואני קונה קרן ממונפת פי 3 של נדל"ן בארץ, האם זה בעצם אמור לחשוף אותי פחות או יותר לתשואה שהייתי עושה מנדל"ן(רק עליית ערך, בלי שכירות) במידה והייתי לוקח משכתא 75% עם 25% הון עצמי?

תודה רבה מראש למי שמוכן להסביר ל את הנקודה הזו.

במידה ואני קונה קרן ממונפת פי 3 של נדל"ן בארץ, האם זה בעצם אמור לחשוף אותי פחות או יותר לתשואה שהייתי עושה מנדל"ן(רק עליית ערך, בלי שכירות) במידה והייתי לוקח משכתא 75% עם 25% הון עצמי?
לאא
אתה תהיה חשוף למדד הנדלן3X שזה בפני עצמו מסוכן מאוד ועשוי למחוק אותך בשלב מסויים (חשיפה כזו אם בכלל מתאימה ל"סיבובים" בלבד ורק אם אתה צופה עליה משמעותית במדד הנדלן בטווח הקצר)
מדד הנדלן מורכב מחברות שממונפות בעצמם, החברות מתמקדות בתחומים שונים בתוך עולם הנדל"ן, משרדים מסחר תעשייה ייזמות ביצוע ועוד
אין קשר למחירי הדירות

נערך לאחרונה ב:
לאא
אתה תהיה חשוף למדד הנדלן3X שזה בפני עצמו מסוכן מאוד ועשוי למחוק אותך בשלב מסויים (חשיפה כזו אם בכלל מתאימה ל"סיבובים" בלבד ורק אם אתה צופה עליה משמעותית במדד הנדלן בטווח הקצר)
מדד הנדלן מורכב מחברות שממונפות בעצמם, החברות מתמקדות בתחומים שונים בתוך עולם הנדל"ן, משרדים מסחר תעשייה ייזמות ביצוע ועוד
אין קשר למחירי הדירות
קודם כל אני מודה לך על המענה וההסבר.
אבל במידה ואני אכן רוצה להשקיע ל 10 שנים נגיד, ואני מאמין ששוק הנדלן יעלה, האם במקרה אתה כן מכיר אפיק השקעה דומה שכן יאפשר לי בעצם להגיע לתוצאה הרצויה?

אבל במידה ואני אכן רוצה להשקיע ל 10 שנים נגיד, ואני מאמין ששוק הנדלן יעלה, האם במקרה אתה כן מכיר אפיק השקעה דומה שכן יאפשר לי בעצם להגיע לתוצאה הרצויה?
אקדים ואומר שכיום אין אפיק מושלם כזה,

מה שכן, אתה יכול לקבל קורלציה מסויימת דרך מניות של חברות יזמות נדלן למגורים (אאורה, דמרי, פרשקובסקי ועוד). החברות הנ"ל מושפעות בין השאר ממחירי הדירות אבל לא רק.

יש בבורסה גם 2 ריטים למגורים: "מגוריט" ו"ריט אזורים (ליווינג)", שתיהן מוגבלות בחוק הריטים להיקף יזמות קטן ו-90% מהיקף הנכסים שלהם אלו דירות להשקעה או דירות בשלבי בנייה. שתיהן ממונפות (שזה סבבה).
הבעיה מתחילה כשתשואת השכירות לא מכסה את תשלום החובות (אג"ח/משכנתא/מימון אחר.. היינו הך)?
מה עושה אדם פרטי במצב כזה? מקטין הוצאות, מגדיל הכנסות, מתמנף עד מעל הראש, העיקר שיוכל לעמוד בתשלום השוטף של המשכנתא, אחרת הבנק יעקל לו את הבית. במקרה הכי גרוע מוכר את הבית סוגר את ההלוואה ומחשב מסלול מחדש.
מה עושות חברות ריט במצב כזה? להגדיל הכנסות הן לא יכולות, להקטין משכורות.. נראה לך? גיוס הלוואות נוספות לא מתאפשר בגלל % מינוף גבוה. אז מה עושים?
בעולם תקין היית מצפה שימכרו חלק מהנכסים במחיר שוק, ככה גם יוכלו לעמוד בהחזרי הריבית, וגם יצמצמו מינוף מה שייתן אורך נשימה.
אממה.. העולם לא תקין והחברות מעדיפות לדלל את בעלי המניות הקיימים במחיר נמוך ובעצם לקבע הפסד לבעלי המניות. שווה ערך לאדם פרטי שימכור דירה ב-60% הנחה בגלל בעיות תזרים (אפילו הוצאה לפועל זה 20/30% גג).
אזורים ליוינג דיללה משקיעים בנזיד עדשים רק לפני חודש וחצי.
הבעיה האינהרנטית היא שהאינטרס של בעלי המניות וההנהלה לא תמיד עולים בקנה אחד, תוכל לעשות גוגל: "מגוריט דמי ניהול" ולקרוא קצת על ההתנגשויות בין הנהלת החברה לבעלי המניות המוסדיים לגבי גובה דמי הניהול.
מאידך, בגלל שזה המצב וכולם יודעים שאי אפשר לסמוך על שיקול דעתם של מקבלי ההחלטות בהנהלת החברות הנ"ל, מניות החברות נסחרות כעת בדיסקאונט של 50% ויותר, כך שאפשר לדון אם במחיר הזה המניות אטרקטיביות או לא. מה שכן, אי אפשר לדמות את זה ל"מעקב אחרי מחיר הדירות", למרות שבתרחיש של זינוק במחירי הדירות מניות החברות הנ"ל כנראה ייסקו לשחקים.

משהו שאף פעם לא הבנתי זה אם החברות נדל"ן בעצמן ממונפות:
אדם פרטי שקונה דירה ב 75% מימון (שם שליש כהון ראשוני ומקבל את שני השליש האחרים מהבנק כמשכנתא) יכול להגיע ל 15% תשואה שנתי עקב המינוף הזה.
למה קרנות ריט לא מגיעות לתשואה של 15% בשנה הם הן ממונפות באותה מידה?

משהו שאף פעם לא הבנתי זה אם החברות נדל"ן בעצמן ממונפות:
אדם פרטי שקונה דירה ב 75% מימון (שם שליש כהון ראשוני ומקבל את שני השליש האחרים מהבנק כמשכנתא) יכול להגיע ל 15% תשואה שנתי עקב המינוף הזה.
למה קרנות ריט לא מגיעות לתשואה של 15% בשנה הם הן ממונפות באותה מידה?
לא מכיר את הנתון של 15% שנתי.
לעצם הענין, על הנייר קרנות ריט אמורות להשיא תשואה דומה (בניכוי דמי ניהול). העסק מתחיל להסתבך כשתשואת השכירות לא מכסה את תשלום החוב, ואז:
במקום לממש נכסים, החברות מעדיפות לדלל את בעלי המניות הקיימים במחיר נמוך ובעצם לקבע הפסד לבעלי המניות. שווה ערך לאדם פרטי שימכור דירה ב-60% הנחה בגלל בעיות תזרים (אפילו הוצאה לפועל זה 20/30% גג). אזורים ליוינג דיללה משקיעים בנזיד עדשים רק לפני חודש וחצי.
הבעיה האינהרנטית היא שהאינטרס של בעלי המניות וההנהלה לא תמיד עולים בקנה אחד, תוכל לעשות גוגל: "מגוריט דמי ניהול" ולקרוא קצת על ההתנגשויות בין הנהלת החברה לבעלי המניות המוסדיים לגבי גובה דמי הניהול.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א הצמדה נומינלית ודולרית שוק ההון 2
א הצמדה נומינלית ודולרית שוק ההון 0
ד החזר מס שכיר - הצמדה וריבית - תאריך ערך מיסים 25
R מס נוסף שהופיע בחשבון כתוצאה מהפרשי הצמדה משנה קודמת שוק ההון 6
I רווח הון/הפסד הון - ישנה הצמדה ? שוק ההון 1
א הצמדה למדד תשומות הבניה לאחר קבלת הדירה נדל"ן 4
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
O הצמדה למחירי הנדלן למגורים שוק ההון 3
אגוז_קוקוס "סך הצמדה" בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N הצמדה לדולר של קרנות כמו 1159235 שוק ההון 9
D פיקדון או אג"ח - הצמדה למדד המחירים לצרכן שוק ההון 2
ש הצמדה סולידית ליורו שוק ההון 18
L מה מקובל היום בשוק בחוזי שכירות מבחינת הצמדה למדד המחירים לצרכן? נדל"ן 36
דו דו הצמדה למדד ביום פרסום המדד שוק ההון 5
M חישוב שער הצמדה למט"ח מיסים 2
ס הצמדה למדד בנייה 350k נדל"ן 24
Waler הצמדה של ההוצאות בפרישה לצמיחה הכלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
S דרכי הצמדה לשער הדולר שוק ההון 6
P הצמדה/ריבית על חוב שתשלומו נדחה בגלל המקבל צרכנות פיננסית 8
א החזר מביטוח לאומי - הצמדה? צרכנות פיננסית 4
Fitch הלוואה של 30,000 ש"ח ללא ריבית וללא הצמדה - היכן? צרכנות פיננסית 19
Dim הצמדה למדד/דולר שוק ההון 13
Y חישוב הצמדה בפיקדון שוק ההון 10
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
Y איך נכון לחשב אחוז חשיפה לנדלן כשיש דירה עם משכנתא? שוק ההון 1
אני חדש סליחה אם זה שייך לנדלן, רק רוצה להבין. כשאני שוכר דירה, חובה לשלם ארנונה ודמי וועד? אוף טופיק 1
מומו הברווז "יש לך תיק אחד" - איך הייתם מתייחסים לנדלן? שוק ההון 17
A 2/3 פריים, האם זה הופך את ההשקעה לנדלן עם 8% תשואה עדיפה על שוק ההון? נדל"ן 34
מ מעבר לנדלן מהשקעה פסיבית נדל"ן 21
breezblock התמסרות לנדלן מתוך שיקוליים רגשיים.. נדל"ן 7
stass הקצאת נתח מתיק ההשקעות לנדלן (לדוג VNQ) שוק ההון 30
breezblock אקסל לנדלן שוק ההון 5
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
Z CSPX מחזיק את המניות ישירות ולא דרך החוזים. שוק ההון 5
A שיפור השפה האנגלית דרך שיעורי 1*1 בצורה מקצועית וזולה? התפתחות אישית 9
C שאלת תם בקשר לעמלות מסחר עצמאי דרך ההנחה באתר אוף טופיק 1
ד האם יש דרך לנטרל השפעת הדולר במסלולים כמו עוקב SP500 בפנסיה וקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
בובין חוט-השני איך מבטיחים שכר קבוע בעסק? (ספוילר: לא דרך שותפות) יזמות והגדלת הכנסות 6
S השקעות דרך חברה בע"מ יזמות והגדלת הכנסות 13
B לירות שטרלינג (GBP) המרה לשקלים דרך BI שוק ההון 2
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
פ האם יש סיבה להשקיע דרך קרן גמל בS&P500? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
N משיכת כסף מ-IB שלא דרך IBAN - אפשרי? שוק ההון 6
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10
א האם יש דרך/אפליקציה למשוך נתוני בנק לגוגלשיטס? פוסטים מאיכות נמוכה 1
E העברת ניירות ערך דרך הבנק לIB שוק ההון 4
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
L קניית קרן בלאקרוק ביורו בבורסה באירופה דרך IB שוק ההון 0

נושאים דומים