• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

היפוך עקומת התשואות - סימן מבשר רעות

DavidA

משתמש בכיר
דירוג
1,515
היום לראשונה מאז 2007 התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לאורך של 3 שנים נסחר בתשואה גבוהה מאג"ח ממשלתי לפדיון בעוד 5 שנים. באופן קבוע, כמעט תמיד זה היה אחד הסימנים המוקדמים שהשוק מתחיל לתמחר מיתון. בדרך כלל במיתונים הקודמים בארה"ב המיתון כבר היה ברור ברגע שאג"חים קצרים עקפו את תשואת אג"ח ל10 שנים ( שהיא האג"ח הנזילה ביותר בעולם).

משום מה באתרים הישראלים זה כותרת משנה קטנה למרות שזה האירוע הכי רציני שמתחיל לסמן שינוי מגמה, לא שאני אומר שמשקיע פסיבי צריך לעשות משהו, רק כדאי להיות מודעים לזה.

. בדרך כלל במיתונים הקודמים בארה"ב המיתון כבר היה ברור ברגע שאג"חים קצרים עקפו את תשואת אג"ח ל10 שנים ( שהיא האג"ח הנזילה ביותר בעולם).
אג"ח 5 זה לא ממש קצר, גם בפעמים הקודמות זה בא לידי ביטוי בצמד 5/10?
מה לגבי ה30?

אג"ח 5 זה לא ממש קצר, גם בפעמים הקודמות זה בא לידי ביטוי בצמד 5/10?
מה לגבי ה30?
כן זה נכון ש3 שנים לא נחשב קצר באמת, הנקודה היא המרווחים, התהליך של היפוך העקומה תמיד קרה קודם באמצע שלה ואז התפשט לקצוות ( 30 שנה ו1 שנה).

איך אתה יודע להגדיר את זה כ"מיתון" ולא פשוט לשים את האצבע על העלאת הריבית הנוכחית והעתידית? יכול להיות גם שאין שום קשר למיתון.

בבלוג של ERN הוא מזכיר הרבה את היפוך התשואות כסימן שהוא עוקב אחריו. בפוסטים האחרונים הוא ציין שהעקום מתקרב להתהפכות אבל אינדיקטורים אחרים הם דווקא חזקים (תעסוקה, צמיחה וכו') כך שהוא לא צופה קריסה (בינתיים). אם אתה מחובבי האינדיקטורים לקריסה, כדאי לקרוא.

בדרך כלל במיתונים הקודמים בארה"ב
האם בכולם היה היפוך תשואות? לחלופין, האם בכל היפוך תשואה היה מיתון שהגיע בשנה שאחריו?
בדרך כלל במיתונים הקודמים בארה"ב המיתון כבר היה ברור ברגע שאג"חים קצרים עקפו את תשואת אג"ח ל10 שנים ( שהיא האג"ח הנזילה ביותר בעולם).
האם יש סממנים ברורים כיום שאנחנו בדרך למיתון?

אגב, לא תמיד יש קשר בין מיתון לביצועי שוק ההון.

האם בכולם היה היפוך תשואות? לחלופין, האם בכל היפוך תשואה היה מיתון שהגיע בשנה שאחריו?

האם יש סממנים ברורים כיום שאנחנו בדרך למיתון?

אגב, לא תמיד יש קשר בין מיתון לביצועי שוק ההון.
ב50 השנים האחרונות 100% מהיפוכי התשואה קרו בטווח של עד שנתיים לפני מיתון.

בבלוג של ERN הוא מזכיר הרבה את היפוך התשואות כסימן שהוא עוקב אחריו. בפוסטים האחרונים הוא ציין שהעקום מתקרב להתהפכות אבל אינדיקטורים אחרים הם דווקא חזקים (תעסוקה, צמיחה וכו') כך שהוא לא צופה קריסה (בינתיים). אם אתה מחובבי האינדיקטורים לקריסה, כדאי לקרוא.
ה PMI ונתוני האבטלה הם שני האינדיקטורים האחרים שהוא מתמקד בהם והם אכן עדיין במצב מצוין.
הוא מסתכל על העקום בין שנתיים לעשר והוא טרם התהפך.
מצטרף להמלצה של רן.

• אהבתי
Reactions: Ran
ה PMI ונתוני האבטלה הם שני האינדיקטורים האחרים שהוא מתמקד בהם והם אכן עדיין במצב מצוין.
הוא מסתכל על העקום בין שנתיים לעשר והוא טרם התהפך.
מצטרף להמלצה של רן.
הנקודה היא שיש הרבה טענות ( מבוססות לטעמי) שנתוני התעסוקה, על אף שנמוכים לא משקפים את החוסן הכלכלי האמיתי בארה"ב וששיטת המדידה של אבטלה היא מטעה.

הנקודה היא שיש הרבה טענות ( מבוססות לטעמי) שנתוני התעסוקה, על אף שנמוכים לא משקפים את החוסן הכלכלי האמיתי בארה"ב וששיטת המדידה של אבטלה היא מטעה.
נשמע מעט קונספירטיבי אם כי לא ממש מבין בזה כדי לחוות דיעה מלומדה.
אתמול היה היפוך בין 2-5 שלפי ג'ים קריימר גרם לאלגוריתמים להוריד את המדדים בלמעלה משלושה אחוז.
זמנים מענינים ללא ספק.

נשמע מעט קונספירטיבי אם כי לא ממש מבין בזה כדי לחוות דיעה מלומדה.
אתמול היה היפוך בין 2-5 שלפי ג'ים קריימר גרם לאלגוריתמים להוריד את המדדים בלמעלה משלושה אחוז.
זמנים מענינים ללא ספק.

זה לא קונספירטיבי כלל, המרצה שלי לכלכלה בזמנו ציין את זה בהרצאה באוניברסיטה. מובטל הוא כל מי שאין לו עבודה ומחפש כזו. אם אתה לא מופיע בלשכה לחפש עבודה אתה לא נספר כמובטל. אם מצאת עבודה של 25% משרה- אתה לא נספר כמובטל.אם התייאשת לחפש, אתה לא נספר.

זה באמת לא כל כך קונספירטיבי כשחושבים על זה.

ג׳ים קריימר , זה ההוא שב2008 אמר לכולם לא לצאת מ bear sterns שקרס ל0... הייתי מעדיף להקשיב לגורביץ׳ מביזפורטל חחחח

זה לא קונספירטיבי כלל, המרצה שלי לכלכלה בזמנו ציין את זה בהרצאה באוניברסיטה. מובטל הוא כל מי שאין לו עבודה ומחפש כזו. אם אתה לא מופיע בלשכה לחפש עבודה אתה לא נספר כמובטל. אם מצאת עבודה של 25% משרה- אתה לא נספר כמובטל.אם התייאשת לחפש, אתה לא נספר.

לי זה עדיין נשמע מעט קונספירטיבי - נצטרך לא להסכים על זה מן הסתם.
בכל אופן גם אם המדד הזה לא לגמרי מדויק או נמדד כפי שהיו רוצים בודאי יש לו קורלציה מסוימת למדד האלטרנטיבי שהיית רוצה למדוד או לחוזק הכלכלה.
אני לא אומר שלא יבוא מיתון בטווח הקרוב. אני לא אומר שלא יבוא. אין לי מושג.
אני רק אומר שהיפוך התשואות 2-10 הוא עדיין אינדיקטור אחד ואפילו הוא טרם קרה באופן רשמי.

הטענות האלה קופצות בכל פעם שמדברים על נתוני אבטלה נמוכה. יש הרבה שיטות למדוד אבטלה והן מאוד קורלטיביות ביניהן, כך שזה לא כל כך משנה. אם היית בונה מדד אבטלה מדויק ומושלם לטעמך, כנראה שגם הוא היה היום בשפל היסטורי.

מישהו יכול להסביר להידיוטה מה זה היפוך אגחים?

מישהו יכול להסביר להידיוטה מה זה היפוך אגחים?
היפוך עקום, לא היפוך אג"חים.
זה כשאג"חים קצרים יותר נותנים תשואה גבוהה יותר מארוכים מהם במקום מצב נורמלי של ההפך.

למרות כושר הניבוי ההיסטורי, אני לא חושב שמדובר בנתון כ"כ משמעותי לניבוי מיתון. רק בארה"ב העקום נראה ככה. בשאר העולם אין שום היפוך. אז מה, יהיה מיתון רק בארה"ב ובשאר העולם לא? ברור שלא. מה אם בארצות הברית היו משאירים את הריבית על אפס? אז העקום היה רחוק מהיפוך עכשיו. האם זה אומר שתחזית תשואת המניות הייתה טובה יותר? לדעתי להיפך, אז היינו מגיעים למצב מסוכן עוד יותר. אני צופה תשואה שלילית למניות בשנה הקרובה, אבל מסיבות שלא קשורות להיפוך עקום התשואה. למעשה אני די מופתע מירידת תשואות ארוכות הטווח ואני כלל לא בטוח שזה ימשך. למה זה קורה בכלל? בריחה ממניות לאפיק בטוח יותר?

למרות כושר הניבוי ההיסטורי, אני לא חושב שמדובר בנתון כ"כ משמעותי לניבוי מיתון. רק בארה"ב העקום נראה ככה. בשאר העולם אין שום היפוך. אז מה, יהיה מיתון רק בארה"ב ובשאר העולם לא? ברור שלא. מה אם בארצות הברית היו משאירים את הריבית על אפס? אז העקום היה רחוק מהיפוך עכשיו. האם זה אומר שתחזית תשואת המניות הייתה טובה יותר? לדעתי להיפך, אז היינו מגיעים למצב מסוכן עוד יותר. אני צופה תשואה שלילית למניות בשנה הקרובה, אבל מסיבות שלא קשורות להיפוך עקום התשואה. למעשה אני די מופתע מירידת תשואות ארוכות הטווח ואני כלל לא בטוח שזה ימשך. למה זה קורה בכלל? בריחה ממניות לאפיק בטוח יותר?
היפוך לא יכול לקרות כאשר הריבית אפסית, היפוך יכול לקרות כשבנק מרכזי מרים את הריביות הקצרות, אבל הארוכות שעליו יש לו פחות שליטה, לא עולות בהתאמה( כי השוק מתמחר עדיין סיכון נמוך יותר בעתיד הרחוק יותר מאשר בטווח הקצר יותר). בעולם כבר מזמן מדברים על אפשרות שהמיתון כבר כאן, באיטליה ובגרמניה נספרה צמיחה שלילית ברבעון האחרון, בכלכלות מתפתחות זה גם לא נראה טוב כל כך- במיוחד בסין ששם אף אחד לא יודע מה הולך, אבל נראה שזה לא חיובי במיוחד עקב ביצועי המדדים שם.

נושאים דומים

Back
למעלה