• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דרכים לגידור נגד נפילת מחיר נדל"ן בישראל

ג'וני

משתמש רגיל
דירוג
209
שלום לכולם,
אני נמנה עם האנשים הסבורים שמחירי הנדל"ן בישראל הולכים לקראת תיקון. אני לא רוצה לפתוח פה דיון נוסף על הנושא, אלא דווקא לדון באופן תיאורטי על איך תיקון כזה ישפיע על אנשים במצבי ואילו מהלכים יכול משקיע לעשות כדי להתכונן ליום הזה במידה ויבוא. זה לא יעוץ השקעות אלא דיון תיאורטי בכלכלה.

יש בבעלותנו (אני נשוי) דירה שמושכרת ב4,200 ש"ח בחודש. אני עצמי גר בשכירות בעיר אחרת (במחיר דומה) ואין לי הלוואות על הנכס בבעלותי. בנוסף יש הון נזיל של 450 אלף ש"ח המושקע בתיק מניות/אג"ח. אם נבצע הערכה גסה של 1.5 מליון ש"ח על שוי הנכס, יוצא שכשלושה רבעים מההון העצמי שלי נמצא היום בנדל"ן ישראלי. אני מרגיש שהחלוקה הזאת מותירה אותי פגיע.

עד לפני שנה עוד שקלתי למנף את הדירה הקיימת לצורך רכישת דירה נוספת, אבל מאז למדתי המון על עקרונות השקעה ואני לא מתכוון לחשוף עוד שקל שלי לנדל"ן בארץ בשלב זה בגלל החשיפה הגבוהה שלי אליו AS IS, ובגלל שאני לא מאמין שנראה עליה ריאלית במחירי הנדל"ן בשנים הקרובות - כמו שאמרתי ההימור שלי הוא לתיקון מסוים למטה.

האופציה של מכירת הדירה היא קודם כל אתגר לוגיסטי אבל גם תיצור אתגרים אחרים. מכיוון שאי אפשר למכור דירה בהדרגה, מה אפשר לעשות עם 1.5 מליון ש"ח באקלים הנוכחי? גם אם ארצה להשקיע את הכספים, אני לא מתכוון לרבע את תיק ההשקעות שלי באופן מיידי, במיוחד כשהשווקים לא זולים, לכן אצטרך לפזר את ההשקעה לאורך זמן, ובינתיים לאבד את התשואה של 3% שהדירה בכל זאת נותנת, או לפחות את רובה. אני לא צריך את הכסף משכר הדירה לצריכה מכיוון ששיעור החיסכון שלנו גבוה מ4200 ש"ח בחודש.

האלטרנטיבה שאני חושב עליה כרגע היא להגדיל בכמה שאפשר את שיעור החיסכון החודשי (מעין "תקופת חירום" אם תרצו) ולזרוק כל שקל פנוי להשקעה שלא חשופה בכלל לשוק הנדל"ן הישראלי, ואולי אפילו השקעה עם קורלציה הפוכה מסוימת.

אשמח לכל מחשבה שלכם על הנושא.

שאלה, לאן נצבר החיסכון היום? ומה גודלו?

החיסכון נצבר לתיק מניות ואג"ח. כולל קרנות השלמות (שהן נזילות ומחקות S&P500 חשופות לדולר), אנחנו חוסכים כ9000 בחודש.

אני חושב שאתה כבר במצב טוב - אין לך חובות (תקן אותי אם אני טועה).. אז יש מצב שמחיר הנכס יירד, אבל כל המחירים יירדו בהתאם, אז הנכס שלך יהיה שווה פחות כסף אבל הכח הקנייה שלך המונחים של נדל"ן יישאר אותו דבר. כלומר אני מסתכל בזה מזוית של להיות ANTIFRAGILE [ספר מעולה ע"י נאסים טאלב, תחפש באמזון] ופחות מהזוית של ירידת ערך הפורטפוליו לתקופה.

עכשיו, אם אתה רוצה לממש, זאת שאלה אחרת - מה יכסה את השכ"ד שאתה משלם? ואם הבועה יתפוצצץ רק בעוד עשור - תוכל לחיות עם זה? (זאת הבעיה עם בועות - התזמון). לדעתי אתה עושה הרבה גידור כבר עכשיו - חוסך סכום נאה כל חודש, משקיע בS&P500 (אני אישית הייתי מעדיף משהו בסגנון VTI אבל זה כבר שרשור אחר).

גילוי נאות: לא מחזיק בנדל"ן כי אני חושב שזה יקר בטירוף (השכ"ד מגלם סה"כ מקסימום 3% תשואה לפני מיסים ושיפוצים), אבל בדיעבד היינו צריכים לקנות.
hindsight is 20/20-

אני חושב שאתה כבר במצב טוב - אין לך חובות (תקן אותי אם אני טועה).. אז יש מצב שמחיר הנכס יירד, אבל כל המחירים יירדו בהתאם, אז הנכס שלך יהיה שווה פחות כסף אבל הכח הקנייה שלך המונחים של נדל"ן יישאר אותו דבר. כלומר אני מסתכל בזה מזוית של להיות ANTIFRAGILE [ספר מעולה ע"י נאסים טאלב, תחפש באמזון] ופחות מהזוית של ירידת ערך הפורטפוליו לתקופה.

עכשיו, אם אתה רוצה לממש, זאת שאלה אחרת - מה יכסה את השכ"ד שאתה משלם? ואם הבועה יתפוצצץ רק בעוד עשור - תוכל לחיות עם זה? (זאת הבעיה עם בועות - התזמון). לדעתי אתה עושה הרבה גידור כבר עכשיו - חוסך סכום נאה כל חודש, משקיע בS&P500 (אני אישית הייתי מעדיף משהו בסגנון VTI אבל זה כבר שרשור אחר).

גילוי נאות: לא מחזיק בנדל"ן כי אני חושב שזה יקר בטירוף (השכ"ד מגלם סה"כ מקסימום 3% תשואה לפני מיסים ושיפוצים), אבל בדיעבד היינו צריכים לקנות.
hindsight is 20/20-

קראתי את Fooled By Randomness ואני מכיר את התזה של ANTIFRAGILE, הוא בהחלט בShortlist של ספרים שאקרא בקרוב, אולי אחרי שאסיים את המשקיע הנבון של גרהאם. לגבי החובות - אתה צודק, אני היום ללא חובות/הלוואות/מימון רכב וכדומה. מה שאתה בעצם אומר זה שאם הדירה בבעלותי מחר תושכר ב3000 בגלל ירידת נדלן, כנראה שהדירה בה אני גר תרד ביחס דומה, ולכן שיעור החיסכון שלי לא יפגע, אלא רק "השווי הנקי" שלי לאחר התיקון.

. מה שאתה בעצם אומר זה שאם הדירה בבעלותי מחר תושכר ב3000 בגלל ירידת נדלן, כנראה שהדירה בה אני גר תרד ביחס דומה, ולכן שיעור החיסכון שלי לא יפגע, אלא רק "השווי הנקי" שלי לאחר התיקון.
זה התזה שלי, כן. אבל אני תמיד אומר מה שאני חושב אמור לקרות ומה שהשוק מחליט הם שני דברים שונים לגמרי

זה התזה שלי, כן. אבל אני תמיד אומר מה שאני חושב אמור לקרות ומה שהשוק מחליט הם שני דברים שונים לגמרי

ברור, הדיון הוא תיאורטי בלבד.

אולי חשוב לציין שתיק האג"ח/מניות הוא כולו בחשיפה גלובלית. לא מחזיק מניות ישראליות (שוב משיקולי פיזור).

שאלה לדיון - במקרה של העלאת ריבית בישראל, תיאורטית, האם תהיה לכך השפעה על הדולר, ואם כן איזו? איזה תרחישים אתם רואים במקרה הזה?

האם ניהול של תיק השקעות דולרי - תיאורטית - מגדר טוב יותר נגד משבר בישראל מאשר תיק השקעות מגודר מט"ח?

זה:
האלטרנטיבה שאני חושב עליה כרגע היא להגדיל בכמה שאפשר את שיעור החיסכון החודשי (מעין "תקופת חירום" אם תרצו) ולזרוק כל שקל פנוי להשקעה שלא חשופה בכלל לשוק הנדל"ן הישראלי, ואולי אפילו השקעה עם קורלציה הפוכה מסוימת.

שאלה לדיון - במקרה של העלאת ריבית בישראל, תיאורטית, האם תהיה לכך השפעה על הדולר, ואם כן איזו? איזה תרחישים אתם רואים במקרה הזה?
זה לא רק עלית הריבית בארץ, זה גם תלוי בריבית הדולרית, בעיקרון ככל שהפער ביניהם גדול יותר (לטובת הדולר) אז הדולר אמור להתחזק.
האם ניהול של תיק השקעות דולרי - תיאורטית - מגדר טוב יותר נגד משבר בישראל מאשר תיק השקעות מגודר מט"ח?
כן.

1. זה שמחירי הדיור ירדו לא מחייב שמחירי השכירות יירדו.
2.יש הגנת מס על כסף משכירות עד סכום מסויים ולכן החזקה של נכס כזה כחלק מהנכסים שברשותך בשביל הכנסה קבועה טוב.
3.אגח נותן היום תשואות נמוכות(אפילו יותר מנדלן במרכז תא)יכול להיות שאתה יכול להסתכל על הנכס כחלק מהאגח בתיק שכן הוא מספק לך הכנסה שוטפת.
4.מכיוון שאתה סבור ששני השווקים בשיא הוצאת הכסף ומיצוע על פני זמן נשמע כמו אלטרנטיבה מצויינת אומנם קיים סיכוי שאתה טועה ותפסיד כסף פוטנציאלי אבל ככה זה שמתזמנים את השוק.

אני נמנה עם האנשים הסבורים שמחירי הנדל"ן בישראל הולכים לקראת תיקון. אני לא רוצה לפתוח פה דיון נוסף על הנושא, אלא דווקא לדון באופן תיאורטי על איך תיקון כזה ישפיע על אנשים במצבי ואילו מהלכים יכול משקיע לעשות כדי להתכונן ליום הזה במידה ויבוא. זה לא יעוץ השקעות אלא דיון תיאורטי בכלכלה.
אתה צריך לשאול את עצמך באיזה תרחיש ירדו המחירים ולאיזה מהתרחישים אתה הולך להתכונן.
תרחישים שעולים לי כרגע:
1.משבר כלכלי במשק הישראלי ,פיטורים המוניים וירידה חדה בביקוש לדירות.
2.עליית ריבית שתייתר את ההשקעה בנדלן לעומת פקדונות רגילים.
3.ואולי בכלל אנחנו בונים יותר מידי ונגלה בעוד כמה שנים ששכונות רפאים זה לא רעיון כזה טוב?

דרך בלתי חוקית:
ניתן לעקוב אחרי מדד אור – למכור דירה לשני קונים. סוג של שורט.

דרך חוקית:
שורט על מגוריט.

שלום לכולם,

יש בבעלותנו (אני נשוי) דירה שמושכרת ב4,200 ש"ח בחודש. אני עצמי גר בשכירות בעיר אחרת (במחיר דומה) ואין לי הלוואות על הנכס בבעלותי. בנוסף יש הון נזיל של 450 אלף ש"ח המושקע בתיק מניות/אג"ח. אם נבצע הערכה גסה של 1.5 מליון ש"ח על שוי הנכס, יוצא שכשלושה רבעים מההון העצמי שלי נמצא היום בנדל"ן ישראלי. אני מרגיש שהחלוקה הזאת מותירה אותי פגיע.

עד לפני שנה עוד שקלתי למנף את הדירה הקיימת לצורך רכישת דירה נוספת, אבל מאז למדתי המון על עקרונות השקעה ואני לא מתכוון לחשוף עוד שקל שלי לנדל"ן בארץ בשלב זה בגלל החשיפה הגבוהה שלי אליו AS IS, ובגלל שאני לא מאמין שנראה עליה ריאלית במחירי הנדל"ן בשנים הקרובות - כמו שאמרתי ההימור שלי הוא לתיקון מסוים למטה.

האופציה של מכירת הדירה היא קודם כל אתגר לוגיסטי אבל גם תיצור אתגרים אחרים. מכיוון שאי אפשר למכור דירה בהדרגה, מה אפשר לעשות עם 1.5 מליון ש"ח באקלים הנוכחי? גם אם ארצה להשקיע את הכספים, אני לא מתכוון לרבע את תיק ההשקעות שלי באופן מיידי, במיוחד כשהשווקים לא זולים, לכן אצטרך לפזר את ההשקעה לאורך זמן, ובינתיים לאבד את התשואה של 3% שהדירה בכל זאת נותנת, או לפחות את רובה. אני לא צריך את הכסף משכר הדירה לצריכה מכיוון ששיעור החיסכון שלנו גבוה מ4200 ש"ח בחודש.

לא נשמע לי שאתה כה חשוף לנדל"ן. סה"כ יש לך דירת מגורים שאתה גר בה (לגור בדירה ללא משכנתא זה שווה ערך מבחינתי למצב בו שוכרים ומשכירים במקביל). תכלס, אתה עדיין אפילו לא "משקיע" בנדל"ן.
נשמע, מבלי לייעץ, שהכיוון של להגדיל את שיעור החסכון הוא כיוון טוב.

שלום לכולם,

לדעתי אין צורך למכור כעת את הדירה בישראל, ניתן להתיחס אליהה כאל גידור עלויות דיור למשך השנים, אך בהחלט ניתן למנף את הדירה לצורך השקעה במיקום אחר.
השוק בצפון אנגליה כיום הוא בעל קורלציה הפוכה לשוק הנדל"ן בישראל, כמו כן שוק הנדל"ן בברצלונה או מדריד גם הוא מעניין (עדיף במבנה של חברה משיקולי מס ועלויות רכישה), שוק הנדל"ן בארה"ב גם הוא אטרקטיבי, ניתן לרכוש נכסים כיום עם מינוף של 50% עד 60% ולסלק את החוב תוך 6 עד 7 שנים מה שיאפשר לך להיות מוכן להשקעות בארץ במחזור עליית המחירים הבא !

נערך לאחרונה ב:
קשה לדעת במדויק שנים מראש מתי השוק יעלה שוב, אך לא ניתן להתעלם מהמחזוריות בשוק הנדל"ן, בממוצע כל 7 עד 10 שנים מגמה של שוק עולה או שוק יורד ומדשדש.
השאלה אם ניתן לבנות על מחזוריות זו בשביל לתזמן את השוק?
האם אין כאן סיכון שהכסף שלנו ישב בחוסר מעש יותר מדי זמן?

אני מהמאמינים שיש בישראל בועת נדלן ושהמחירים צפויים לצנוח 30-50 אחוז ולא לתקן (ובאמת אין טעם להתווכח על דעה זו. הכל ספקולציות), ויחד עם זאת לו הייתי במקומך לא הייתי משנה את הפוזיציה.
בסך הכל יש לך דירה אחת. חוץ מזה מצבך טפו טפו טפו נהדר, בלי חובות, עם הון וחיסכון. ירידה שיספוג שוק הדיור תלווה גם במצב קטסטרופלי בארץ וכולם כולל כולם יספגו הפסדים כך שקשה לי לחשוב על אפיקים שיעלו למעט מט"ח (ואתה כבר די חשוף אליו ממילא).
כמו כן, כמו זה שציין מעלי, לא בטוח שהשכירות שמשולמת לך תרד בהרבה, שכן היא ממש לא עלתה כמו עלות רכישת נדלן (אין אפשרות למינוף). העליה בשכירות היתה יחסית מינורית, בטח ביחס לעליית מחירי הדירות ולמעשה התשואה שתשולם לך על הדירה תגדל.
אלה שני הסנט שלי, מניח שלא קידמו אותך במיוחד...

אני חושב שהדרך היחידה לצפות האם מחירי הנדל"ן צפויים לרדת היא:
כמות הדירות הנצרכות בשנה-
גידול טבעי פלוס עליה מחו"ל. מינוס כמות הדירות המתוכננות לשנים הקרובות.
לפי חישוב זה עדיין איננו נמצאים לפני ירידה גדולה אך אנו נמצאים בהאטה משמעותית.
היסטורית לא בדקתי כי אינני יודע איך משיגים נתונים היסטוריים על צפי עתידי של קצב העליה והגידול וכו'
[אינני מחפש נתוני אמת היסטוריים אלא על נתוני צפי. כדי לבדוק האם אכן החישוב נכון!!]

השאלה אם ניתן לבנות על מחזוריות זו בשביל לתזמן את השוק?
האם אין כאן סיכון שהכסף שלנו ישב בחוסר מעש יותר מדי זמן?

כאשר המשקיע פועל בשוק אחד בלבד זה בעייתי, מה גם שיש לקחת בחשבון סטיית תקן של מספר שנים.
במידה והמשקיע פועל במספר שווקים, כמעט בכל רגע נתון הוא יכול להשקיע בשוק אטרקטיבי עם פוטנציאל לעליית ערך, ובינתיים עד שהעלייה תתממש, הוא יכול להינות מתשואה נאה משכירות.
חשוב לזכור שמשקיעי נדל"ן פועלים עם מימון לטווח הבינוני ארוך, אך למרות זאת כבר בשלב העיתוי ומיקום הרכישה הם יקבעו את הצלחת ההשקעה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א דרכים להרוויח יותר כסף מעבודה כשכיר יזמות והגדלת הכנסות 11
ה צומת דרכים התפתחות אישית 5
A תביעה לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף בתאונת דרכים, השלכות? צרכנות פיננסית 0
B תאונת דרכים ועבודה - את מי לתבוע קודם אוף טופיק 0
ה דרכים לשיפור ריבית משכנתא נדל"ן 10
N דרכים אופטימליות להשקעה של 100,000 ש"ח (הלוואה / מכירת מניות / חיסכון) שוק ההון 6
grimble grumble הדרך של גרימבל - גמד בצומת דרכים יומני מסע אישיים 22
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
O צומת דרכים חייל משוחרר,כן ללמוד לא ללמוד ? התפתחות אישית 25
L דרכים לפתיחת חשבון בנק אוניליין בחול לתושב ישאלי עם אזרחות כפולה צרכנות פיננסית 14
F דרכים למנף מגן מס מיסים 7
S סדר פעולות מומלץ אחרי תאונת דרכים אוף טופיק 12
Emilia שוב צומת דרכים, האם ללכת לפתוחה או לא? יומני מסע אישיים 3
G צומת דרכים- מהלכה למעשה. נדל"ן 13
סנופקין זוג הייטקיסטים אל הוריים בצומת דרכים יומני מסע אישיים 18
F בן 23 צומת דרכים התפתחות אישית 9
H צומת דרכים - נדל"ן או תיק השקעות? שוק ההון 10
Emilia צומת דרכים - בודקת תוכנה עם ניסיון יומני מסע אישיים 69
י שלום אנשים. לימודים. קריירה. צומת דרכים. הייטק. לאן? התפתחות אישית 18
Tsachi01 אלו דרכים הכי בטוחות למניעת עקיצה בהעברה בנקאית? פוסטים מאיכות נמוכה 20
T 3 דרכים להקצאת הון עצמי לדירה להשקעה - מה עדיף? נדל"ן 24
פ 50 דרכים כשרות לשלם פחות מיסים דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 57
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
T יש דרכים למנף קרן השתלמות כשכיר? פוסטים מאיכות נמוכה 6
T דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
ס צומת דרכים לקראת משבר גיל 30 יומני מסע אישיים 2
E להמשיך בלימודים? צומת דרכים - תכנות התפתחות אישית 13
R צומת דרכים טכני או ניהולי התפתחות אישית 6
N צומת דרכים - המשך שכירות אל מול רכישת דירה למגורים ללא משכנתא יומני מסע אישיים 8
ה צומת דרכים בהיי טק התפתחות אישית 4
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
F צומת דרכים בגיל 34 -שאלות אחרי עשיית שיעורי בית התפתחות אישית 4
F צומת דרכים בגיל 34 התפתחות אישית 23
MichaelScott על פרשת דרכים פיננסית יומני מסע אישיים 123
האופטימי בן 24 - בצומת דרכים יומני מסע אישיים 7
W בצומת דרכים התפתחות אישית 7
סול פרשת דרכים - לאן להמשיך מכאן? שוק ההון 9
ת למשכירי הדירות – מקרים בעייתיים עם שוכרים, איך התמודדתם? באילו דרכים? נדל"ן 44
ע דרכים להשוות בין מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 8
A בן 30 בצומת דרכים - שוקל הסבה התפתחות אישית 20
K קריירה בהייטק - צומת דרכים התפתחות אישית 17
F ביטוח חיים, בריאות וסיעודי דרכים להוזלת עלויות צרכנות פיננסית 1
N בפרשת דרכים קצת אבוד אשמח להכוונה התפתחות אישית 4
T איזה דרכים חוקיות ושפויות קיימות לקבלת הטבות מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
O בן 28 , צומת דרכים בחיי(מקצוע לחיים) התפתחות אישית 7
the_newbie דרכים לעשות כסף "קל" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 101
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
SpidiMan בצומת דרכים, איפה להשקיע? שוק ההון 12
S תאונת דרכים - כיסוי ביטוחי א.כ.ע צרכנות פיננסית 24
ז צומת דרכים, ללמוד או לא.? התפתחות אישית 31

נושאים דומים

Back
למעלה