• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעות אימפקט (SRI / ESG) בתיק פאסיבי

• פותח הנושא OJD
  • פורסם בתאריך

OJD

משתמש רגיל
דירוג
129
שלום לכולם,

אני מאוד שמח שמצאתי את הבלוג והפורום. מודה לדורין ולכולם על השיתוף בידע הכל כך משמעותי.

בשנים האחרונות ישנה מגמה מסויימת של משקיעים לרצות שבנוסף לתשואה כלכלית על השקעתם, לדאוג לכך שהשקעותיהם ישיאו גם תשואה חברתית וסביבתית או לכל הפחות לא יתרמו לנזק (חברות טבק? נשק? נפט?).

אני מודע לכך שדורין כתבה לפני כמה שנים כנגד הרעיון.
אני לא מסכים עם הרבה מהמסקנות שלה בפוסט, בקצרה, אחריות חברתית היא אמנם סובייקטיבית אבל רובנו נסכים על כללי בסיס מסויימים, גם משקיעים קטנים יוצרים שינוי ותורמים למגמה, אני מוכן לשלם מחיר כלכלי מסויים (על אף שרוב המחקרים מראים שזה לא המקרה), דפוסי הצריכה של אנשים משפיעים יותר אבל אין להתעלם כליל מדפוסי השקעה. וכדאי לקרוא את הפוסט הזה והזה.

לי זה חשוב ואני מעוניין ליישם במידת מה את הרעיונות בתיק פאסיבי מחקה מדדים וזול. אני עכשיו מסתכל לעומק על הנושא ורציתי לשאול אם יש כאן אחרים שמנסים לשלב עקרונות אלה (SRI - Socially responsible investing, ESG - Environmental, social and governance) בתיק שלהם ומה המחשבות שלכם על העניין.

ממה שאני מוצא עד עכשיו, ישנם ETFים רלוונטים, עם סטייה מאוד קטנה מתוצאות המדדים השלמים ועם דמי ניהול נמוכים אם כי לא אפסיים כמו בקרנות הזרות המחקות הקלאסיות.

תודה,

OJD

נערך לאחרונה ב:
ברוך הבא לפורום @OJD !

אני שמח שהעלית את הנושא ומעניין לראות מה אנשים יגיבו - הן מבחינה פרקטית והן מבחינה אידאולוגית.
בדיוק עלה באופן עקיף בשרור הזה.

• אהבתי
Reactions: OJD
העניין הוא שבמדדים רחבים תמיד יהיו חברות ש"עושות רע" או שקשורות לחברות כאלה.
מכאן שהשקעה קטנה בנוסף בחברות עם אחריות חברתית היא לדעתי לא יותר מניגוב קטן על המצפון, אלא אם כן אתה מתכוון לבנות תיק שכולן בנוי מחברות כאלה(מה שככל הנראה לא תעשה, ולא אף אחד מחברי הפורום כאן ).
אם הנושא חשוב לך ככ, יש עוד דרכים שאפשר לקדם את הרעיונות האלו, ולא רק ע"י סיבוך תיק ההשקעות וחיפוש אחר דמי ניהול, איזונים וכ'ו .
אני לפחות מסתכל על זה ככה.

השאלה אם יש מדדים מקבילים למדדים הגדולים, רק שהוציאו משם חברות מסוימות על פי קריטריונים מאוד מוגדרים. נניח מדד SP500 רק בלי חברות טבק ונשק

• אהבתי
השאלה אם יש מדדים מקבילים למדדים הגדולים, רק שהוציאו משם חברות מסוימות על פי קריטריונים מאוד מוגדרים. נניח מדד SP500 רק בלי חברות טבק ונשק
קרא בלינק הראשון מהשניים בהודעה הפותחת

ברוך הבא לפורום @OJD !

אני שמח שהעלית את הנושא ומעניין לראות מה אנשים יגיבו - הן מבחינה פרקטית והן מבחינה אידאולוגית.
בדיוק עלה באופן עקיף בשרור הזה.

תודה!
אני לא אופטימי שהנושא יתקבל באהבה :) משתמש חדש + יוצא נגד פוסט של הסולידית + לאנשים קשה מאוד לשנות הרגלים.
יחד עם זאת אני באמת חושב ששווה לקיים עליו דיון.

העניין הוא שבמדדים רחבים תמיד יהיו חברות ש"עושות רע" או שקשורות לחברות כאלה.
מכאן שהשקעה קטנה בנוסף בחברות עם אחריות חברתית היא לדעתי לא יותר מניגוב קטן על המצפון, אלא אם כן אתה מתכוון לבנות תיק שכולן בנוי מחברות כאלה(מה שככל הנראה לא תעשה, ולא אף אחד מחברי הפורום כאן ).
אם הנושא חשוב לך ככ, יש עוד דרכים שאפשר לקדם את הרעיונות האלו, ולא רק ע"י סיבוך תיק ההשקעות וחיפוש אחר דמי ניהול, איזונים וכ'ו .
אני לפחות מסתכל על זה ככה.

אי אפשר להיות מושלם. לא בצריכה, לא בהשקעה, לא בהתנהלות הבינאישית ולא בדברים אחרים. האם זה אומר שצריכים לוותר לחלוטין על כל ניסיון להתקרב לאידיאל? לדעתי לא.
אני לא מדבר על השקעה אקטיבית בחברות עם אחריות חברתית,. יש היום מדדים שמנסים לנפות חלק מהחברות שעושות רע. המדדים האלה משיגים תשואה דומה למדדים המוחלטים ומחקרים מסויימים אפילו מראים שהם מכים אותם.
הנושא אכן חשוב לי ואני פועל לקדמו גם בדרכים אחרות (תרומות, התנדבות, צריכה). בינתיים לא נראה לי שמסובך לקיים תיק השקעות כזה, רק קצת יותר יקר.
התחום דיי רותח ובחודשים האחרונים דמי הניהול יורדים ויוצאות קרנות חדשות. אני צופה שהן עוד יוזלו בקרוב.
כרגע אני מכוון לשני אלה:
Xtrackers MSCI U.S.A. ESG Leaders Equity ETF (USSG) %0.1
Vanguard ESG International Stock ETF (VSGX) %0.15

נראה כמו שאלה מוזמנת :) מה שיוס כתב, וגם כאן There’s a new S&P 500 index without all the bad stuff.

כפי שעלה בדיון על השקעות בחברות פלסטיניות, אני לא חושב שצריך לקשור בין הדברים.
השקעה בחברה היא לא תרומה לבעלים שלה או למטרות שלה.

גם אם נקבל את הטיעון שכן, זה רלוונטי רק לחברות זעירות ונישתיות. בחברות גדולות שנזכרות במדדים האלה אי אפשר להפריד בין מוסר למוסר.
לדוגמה, משקיע שמודאג משינוי האקלים רוכש מניות חברה שמצמת פליטת פחמן, תוך כדי שהיא פוגעת בפרטיות של לקוחותיה, תוך כדי שהיא תורמת לקמפיין פוליטי שמנוגד לדעות שלו, תוך כדי שהיא מעסיקה ילדים בתנאי עבדות וכו' וכו'.
כמובן שמוסר זה אובייקטיבי. קרן שמחזיקה חברות שתומכות בערכים נוצריים מול קרן שמחזיקה חברות שתומכות בזכויות להט"ב (יש כאלה)

חוץ מזה שקל לנו לשבת בכיף בחיים הנוחים שלנו ולטעון כנגד חברות לא מוסריות כשאנחנו שוכחים לגמרי ש
בלי חברות הנשק, "הטובים" לא היו מנצחים במלחמות.
בלי חברות הכימיקלים, לא היתה המהפכה הירוקה.
בלי חברות התעשייה המזהמות, לא היתה המהפכה התעשייתית.
והפלסטיק והנפט ותעשיות הבשר וכן הלאה

סחטיין על המחשבה ומחזק את ההחלטה.
ישנם מחקרים לכאן ולכאן, אבל בסופו של דבר אם תשווה בין גרף סנופי לגרף סנופי sri תדע את התשובה.
בתור אחד שחקר את העניין לעומק בזמנו, ראיתי שיש לזה מחיר כלכלי בדמי הניהול, בסחירות ובתשואה. ובנוסף, גם במדדי sri יהיו חברות כמו מקדונלדס (שבעיניי נוראית, מזהמת והורסת את הסביבה יותר מכל חברת נשק), קוקה קולה ומונסנטו.
ישנם etfים איזוטריים שמשקיעים לפי ערכים נוצרים, מורמונים וכו שאולי יכולים מהבחינה הזו להיות יותר טובים, אפשר להסתכל בתשקיף וברשימת החברות כדי לראות אם מתאים לך. אך הסחירות שלהם נמוכה בד"כ ודמי הניהול לא זולים בכלל.
המסקנה שלי היא שאין דרך אמיתית (בלי לבחור את המניות ולאזן בעצמך) להשקיע בצורה פסיבית עוקבת אחרי חברות שמממשות בצורה מושלמת את האידאולוגיה שלי. לכן החלטתי לקבל את העניין הזה ולהשקיע את האנרגיה בחיים האישיים שלי.
זה כמובן לא המלצה עבורך מה לעשות, ואכן יש גישה שמעדיפה לצמצם את הנזק מאשר לא לעשות כלום וגם זו גישה חיובית.

בהצלחה!

יש קרנות (גם בארץ אגב) שמחקות מדדים ירוקים או "השקעות אחראיות". חלקן מכות את המדד בשנים האחרונות באחוזים יפים.
אבל תבדוק טוב מה הקריטריונים למדדים האלה ואיזה חברות נכנסות לתוכו, אתה כנראה תתאכזב

• אהבתי
סחטיין על המחשבה ומחזק את ההחלטה.
ישנם מחקרים לכאן ולכאן, אבל בסופו של דבר אם תשווה בין גרף סנופי לגרף סנופי sri תדע את התשובה.
בתור אחד שחקר את העניין לעומק בזמנו, ראיתי שיש לזה מחיר כלכלי בדמי הניהול, בסחירות ובתשואה.
..
זה כמובן לא המלצה עבורך מה לעשות, ואכן יש גישה שמעדיפה לצמצם את הנזק מאשר לא לעשות כלום וגם זו גישה חיובית.

בהצלחה!

תודה רבה!
להבנתי המצב השתנה בשנים האחרונות. יש הרבה יותר קרנות, עם סחירות גבוהה ודמי ניהול נמוכים.
אני מסכים שכמעט בלתי אפשרי (בטח באופן פאסיבי) ליצור התאמה מושלמת בין האדיאולוגיה לפורטפוליו, אבל מה אם זה היום פשוט ליצור התאמה חלקית שכזו (ועוד בהשקעה פאסיבית)? מהבדיקות שלי עולה שמדובר בעלות מזערית של עוד %0.05-%0.09 דמי ניהול (וגם כאן יש מגמת ירידה חד משמעית) ובסטייה קטנה מהמדד עצמו.

יש קרנות (גם בארץ אגב) שמחקות מדדים ירוקים או "השקעות אחראיות". חלקן מכות את המדד בשנים האחרונות באחוזים יפים.
אבל תבדוק טוב מה הקריטריונים למדדים האלה ואיזה חברות נכנסות לתוכו, אתה כנראה תתאכזב

תודה.
אני לא מחפש להכות מדדים, אני מחפש להשיג תשואה קרובה מאוד למדד ובאופן שמצמצם במשהו את ההשקעה שלי בחברות בעייתיות מבחינתי.
לא בדקתי אילו חברות נכנסות למדדים שהזכרת, אבל אני חושב שלא הייתי מתאכזב. אם נקודת המוצא שלנו היא השקעה שלא מתחשבת בכלל בגורמים האלה, כל קרן או מדד שמתחשבת אפילו במשהו ירוק/חברתי/אחראי זה בונוס מבחינתי.

..
השקעה בחברה היא לא תרומה לבעלים שלה או למטרות שלה.
גם אם נקבל את הטיעון שכן, זה רלוונטי רק לחברות זעירות ונישתיות. בחברות גדולות שנזכרות במדדים האלה אי אפשר להפריד בין מוסר למוסר.
..
לדוגמה, משקיע שמודאג משינוי האקלים רוכש מניות חברה שמצמת פליטת פחמן, תוך כדי שהיא פוגעת בפרטיות של לקוחותיה, תוך כדי שהיא תורמת לקמפיין פוליטי שמנוגד לדעות שלו, תוך כדי שהיא מעסיקה ילדים בתנאי עבדות וכו' וכו'.
..
חוץ מזה שקל לנו לשבת בכיף בחיים הנוחים שלנו ולטעון כנגד חברות לא מוסריות כשאנחנו שוכחים לגמרי ש
בלי חברות הנשק, "הטובים" לא היו מנצחים במלחמות.
..

אני לא חושב שיש ספק שיש ביקוש למניות של חברה זה רק עושה לה טוב (אפשר לנהל דיון על כמה זה משמעותי).

אם תוכל לבחור בין חברה A שמצמצמת את פליטת הפחמן שלה והיא אולי מעסיקה פוגענית לבין חברה B שלא מצמצמת והיא גם אולי מעסיקה פוגענית, במי תבחר?
הגדרות ה-ESG רחוקות מלהיות מושלמות או מוחלטות, זו עבודה בתהליך, יש גופים מאוד רציניים שעומלים על זה והקריטריונים הולכים ומתחדדים ותהליך הניפוי והדירוג הולך ומתמקצע. האם בגלל שהוא רחוק מלהיות מושלם נתעלם ממנו לגמרי?

נכון שיש קרנות שמכוונות לנושאים מאוד ספיציפיים, אני לא מדבר עליהן, אני מדבר על קרנות שדומות לקרנות המחקות הרגילות, עם כמה שיפצורים שרוב רובנו נוכל לחתום עליהם. חברות טבק, חברות מאוד מזהמות יחסית לחברות אחרות באותה קטגוריה, חברות שקשורות לסקנדלים נרחבים של שחיתות או התעמרות בעובדים/לקוחות, חברות שמוכרות נשק לדיקטטורות ועוד.

אני חושב שבעיקר קל לנו לשבת בכיף בחיים הנוחים שלנו ולא לחשוב על כך שחלק ממה שאנחנו עושים גורם בעקיפין לחיים הרבה הרבה פחות נוחים לאנשים רבים.

אני חושב שבעיקר קל לנו לשבת בכיף בחיים הנוחים שלנו ולא לחשוב על כך שחלק ממה שאנחנו עושים גורם בעקיפין לחיים הרבה הרבה פחות נוחים לאנשים רבים.
הוא לא. כמו שאמרו לך השקעה בחברה לא תומכת באותה בחברה כלכלית בשום אופן.

זה נטו הרגשה אישית שלך, "אני מחזיק בחברה שלא עולה בקנה אחד עם האידאלים שלי".

• אהבתי
הוא לא. כמו שאמרו לך השקעה בחברה לא תומכת באותה בחברה כלכלית בשום אופן.

זה נטו הרגשה אישית שלך, "אני מחזיק בחברה שלא עולה בקנה אחד עם האידאלים שלי".
+1
זה שאתה קונה מנייה של חברה בשוק המשני, זה לא באמת השקעה בחברה עצמה. זה לא שההשפעה שלך זניחה, היא לא קיימת בתור סוחר.
לעומת זאת בתור צרכן היא כן קיימת. זה ממש העברת כסף לחברה עצמה.

אני טירון אבל דיי משוכנע שיש משמעות למחיר מניה (שאותו אתה מעלה אם אתה קונה) ויותר מכך לשווי שוק של חברה. כמה דברים שעולים לי זה זה שמחיר גבוה יותר מקל על גיוס (הן חוב והן עובדים באמצעות אופציות ומניות), קניית חברות אחרות (בעסקת מניות), והעשרת בעלי המניות המרכזיים שבהם לרוב יהיו המייסדים והמשקיעים האסטרטגיים. שווה גם להציץ כאן: https://www.investopedia.com/investing/why-do-companies-care-about-their-stock-prices/

• אהבתי
Reactions: ogi
מה אם אפשר להרוויח בצורה אופטימלית או קרובה לכך תוך שמירה מסויימת על אדיאולוגיה?

אשמח מאוד אם אחד המודרטורים יוכל לאשר כמה הודעות שכתבתי כאן יותר מוקדם היום ועוד לא פורסמו. תודה!

אני טירון אבל דיי משוכנע שיש משמעות למחיר מניה (שאותו אתה מעלה אם אתה קונה) ויותר מכך לשווי שוק של חברה. כמה דברים שעולים לי זה זה שמחיר גבוה יותר מקל על גיוס (הן חוב והן עובדים באמצעות אופציות ומניות), קניית חברות אחרות (בעסקת מניות), והעשרת בעלי המניות המרכזיים שבהם לרוב יהיו המייסדים והמשקיעים האסטרטגיים. שווה גם להציץ כאן: https://www.investopedia.com/investing/why-do-companies-care-about-their-stock-prices/

אשמח לשמוע התייחסות מיעקב, קוף או אחרים..

אשמח לשמוע התייחסות מיעקב
בהנחה והתכוונת אליי, אני גם בעד השקעה אופטימלית, ולשמור את האידיאולוגיה לאיפה שזה באמת משפיע (תרומות, התנדבות וכו')

השקעה בחברה לא תומכת באותה בחברה כלכלית בשום אופן.
היא אכן כמעט לא משפיעה על נכסי החברה (למרות שנראה לי יכולה להיות השפעה על גיוסים וכדומה) אבל אני חושב שהיא כן משפיעה על בעלי המשרות (עד כדי חילופי מנכ"ל) ועל דפוסי פעילות, תחומי עיסוק ותכניות עסקיות. לדוגמה, אם המניה תרד בעקבות פעילות מזהמת, יש סיכוי לא מבוטל שהחברה תיטה לכיוון פחות מזהם.

• אהבתי
נשמע כמו פוטנציאל לחברות value

• אהבתי
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ג השקעות ערך - מחקר שוק התפתחות אישית 1
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
א החלק השקלי בתיק השקעות לאזרחית אמריקאית שוק ההון 1
F סיכון בקריסת בית השקעות ibi למשל פוסטים מאיכות נמוכה 14
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
K גורם מייצב לתיק השקעות שוק ההון 13
S השקעות דרך חברה בע"מ יזמות והגדלת הכנסות 13
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
א חסכון אפוטרופוס לילדים בבית השקעות ישראלי (בהמשך לפוסט האחרון) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 0
M איחוד תיקי השקעות צרכנות פיננסית 8
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
מ העברת מט"ח מחשבון ישראלי לחשבון השקעות ישראלי שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
מ איפה המקום הכי מומלץ ללמוד יעוץ השקעות התפתחות אישית 6
ה הקטנת חשיפה בתיק השקעות פרטי שוק ההון 5
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
T חוות דעת על ייעוץ שקיבלתי מיועץ השקעות בבנק שוק ההון 9
Y מעבר בין בתי השקעות וטופס 867 שוק ההון 5
K מסחר/השקעות אקטיביות שוק ההון 29
H ולמה זה רע? - דיון תאורטי על השקעות הדיוטות במדדים אוף טופיק 6
littleSeal QA לתיק השקעות ראשון שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
E פיזור השקעות - הצד הסולידי. אשמח לדעתכם שוק ההון 10
F האם ניתן לחזור מ-IRA לבית השקעות "רגיל"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I שאלות לגבי ניהול השקעות בקרנות למשקיעים עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 5
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
M דו"ח שנתי כאשר יש חשבון ב-IB וחשבון בבית השקעות ישראלי מיסים 6
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
S השקעות לטווח קצר ובינוני שוק ההון 21
D איזה בית השקעות נותן דו"חות מס צרכנות פיננסית 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
E פיזור בתיק השקעות של 100k. איך הוא לדעתכם? שוק ההון 13
M תהליך סגירת חשבון בIB ומעבר לבית השקעות ישראלי שוק ההון 2
C כסף נזיל בעו״ש בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
ס הוראת קבע לתיק השקעות שוק ההון 8