• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אג"ח למתחיל

המשקיען

משתמש רשום
דירוג
12
אחרי קריאה רבה בבלוג ובפורום, הצלחתי להבין את העקרונות הבסיסיים של ההשקעה הפסיבית ואת הצורך לקבל כיסוי עולמי ברכיב המנייתי של התיק. הבעיה שלי היא בחלק האג"ח. מרוב אופציות אני מתקשה לבחור חלוקה ולא בטוח שאני מבין מה ההשלכות של כל אופציה.

על מנת לעזור לי (ואולי לאחרים) בהבנה של אופציות ההשקעה באג"ח יצרתי קובץ אקסל שמכיל שלושה חלקים:
1. חומר קריאה - הפניה לפוסטים רלוונטיים מהבלוג
2. תיקי חברי הפורום - מיפוי של רוב התיקים בגלריה על פי ההשקעה שלהם במוצרי אג"ח שונים. לא כל התיקים נכנסו לרשימה (לדוגמא תיקים מנייתים בלבד או מסובכים מידי הושמטו). המטרה כאן היא לקבל תמונה כללית כיצד חברי הפורום משקיעים. זה אמנם עלול להטעות כי מטרות התיקים עללות להיות שונות, אך אני עדיין חושב שזה יכול לעזור. בנוסף זה מאפשר למצוא תיקים לפי השקעה במוצר מסוים (אם לדוגמא רוצים לראות מי משקיע בזהב).
3. תיקים לדוגמא - כאן ניסיתי ליצר 8 תיקים (עם התייחסות לרכיב האג"ח בלבד של התיק) עבור המשקיע הפסיבי המתחיל. הפוקוס שלי הוא על משקיע ישראלי שצריך להתמקד בהשקעה בשקלים ואין לו את הידע והיכולת להתעסק עם נכסים מורכבים. אני מניח שחברי הפורום ימצאו הרבה אופציות חסרות, אך צריך לזכור שהמטרה שלי פה היתה לפשט (עבורי) את כמות האפשרויות על מנת לקבל החלטה.

אני אשמח מאוד אם תוכלו לחוות דעה על התיקים השונים. מה הייתם מורידים/מוסיפים? האם הייתם משנים את אחוזי האלוקציה? אלו יתרונות/חסרונות משמעותיים נוספים יש לתיקים?

הנה הקישור לקובץ:

https://docs.google.com//spreadshee...hecU2UJO2NcwY4z79JurSaUK8MyhmCyLcbnLH/pubhtml

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
היי, כל הכבוד על ההשקעה וברוך הבא לפורום!
יש אפשרות שתפתח את הקובץ שלך לצפייה לכולם? כרגע הוא דורש הרשאה וזה לא ככ נוח.

תודה @tdc - אכן יש בעיה עם הלינק, אך מכוון שאני משתמש חדש המערכת לא מאפשרת לי לכתוב הודעות עם לינקים או לעדכן אותם עד ש @הסולידית לא מאשרת. בתקוה שנצליח לעקוף את הבעיה בעזרתו האדיבה של @adamshalev

נערך לאחרונה ב:
נראה מסמך מועיל! מוסיף שלי יש התלבטות שלא באה לידי ביטוי והיא מכשיר ההשקעה באג"ח וההשלכות בין לבחור קרן מחקה לבין קניה בשיטה אחרת. יכול להיות ששווה להוסיף למסמך (לי יש עוד הרבה למידה לעשות)

נראה מסמך מוצלח.
שים לב שבכל מקרה, אם החשש הוא מעליית ריבית, נראה לי שאג"ח ממשלתי בריבית משתנה יהיה יעיל יותר ממק"מ.

בנוסף, נראה לי שאפשר להוסיף את הקישורים הבאים (ואולי עוד אחרים מהפורום):
זה, זה, זה, זה, זה, זה וזה.
(בטח יש עוד, ואולי גם יותר יעילים, זה מה שמצאתי כרגע).

אחרי קריאה רבה בבלוג ובפורום, הצלחתי להבין את העקרונות הבסיסיים של ההשקעה הפסיבית ואת הצורך לקבל כיסוי עולמי ברכיב המנייתי של התיק. הבעיה שלי היא בחלק האג"ח. מרוב אופציות אני מתקשה לבחור חלוקה ולא בטוח שאני מבין מה ההשלכות של כל אופציה.

על מנת לעזור לי (ואולי לאחרים) בהבנה של אופציות ההשקעה באג"ח יצרתי קובץ אקסל שמכיל שלושה חלקים:
1. חומר קריאה - הפניה לפוסטים רלוונטיים מהבלוג
2. תיקי חברי הפורום - מיפוי של רוב התיקים בגלריה על פי ההשקעה שלהם במוצרי אג"ח שונים. לא כל התיקים נכנסו לרשימה (לדוגמא תיקים מנייתים בלבד או מסובכים מידי הושמטו). המטרה כאן היא לקבל תמונה כללית כיצד חברי הפורום משקיעים. זה אמנם עלול להטעות כי מטרות התיקים עללות להיות שונות, אך אני עדיין חושב שזה יכול לעזור. בנוסף זה מאפשר למצוא תיקים לפי השקעה במוצר מסוים (אם לדוגמא רוצים לראות מי משקיע בזהב).
3. תיקים לדוגמא - כאן ניסיתי ליצר 8 תיקים (עם התייחסות לרכיב האג"ח בלבד של התיק) עבור המשקיע הפסיבי המתחיל. הפוקוס שלי הוא על משקיע ישראלי שצריך להתמקד בהשקעה בשקלים ואין לו את הידע והיכולת להתעסק עם נכסים מורכבים. אני מניח שחברי הפורום ימצאו הרבה אופציות חסרות, אך צריך לזכור שהמטרה שלי פה היתה לפשט (עבורי) את כמות האפשרויות על מנת לקבל החלטה.

אני אשמח מאוד אם תוכלו לחוות דעה על התיקים השונים. מה הייתם מורידים/מוסיפים? האם הייתם משנים את אחוזי האלוקציה? אלו יתרונות/חסרונות משמעותיים נוספים יש לתיקים?

הנה הקישור לקובץ:

https://docs.google.com//spreadshee...hecU2UJO2NcwY4z79JurSaUK8MyhmCyLcbnLH/pubhtml
אני עדיין תקוע בבחירת החלק האג"חי של התיק ונתקלתי בפוסט שלך בדיוק בזמן - סיכום נהדר. תודה על ההשקה!

דרך אגב, שמתי לב שבארה"ב, בפורומים המקבילים של FI, קיימת נטיה באג"ח ל-BND שבנוי מ70% ממשלתי לכל הטווחים (קצר,בינוני, ארוך) ו30% מקונצרני, שכאן נוטים להתרחק מהן כמו מאש. את החלק הקונצרני הם מצדיקים כמו שמצדיקים אינדקס מנייתי - כיסוי מקיף, יהיו חברות שיפשטו רגל ולא יחזירו חובות אבל במקומן יכנסו חברות חדשות.
מעניין ממה נובע השוני בגישות.

דרך אגב, שמתי לב שבארה"ב, בפורומים המקבילים של FI, קיימת נטיה באג"ח ל-BND שבנוי מ70% ממשלתי לכל הטווחים (קצר,בינוני, ארוך) ו30% מקונצרני, שכאן נוטים להתרחק מהן כמו מאש. את החלק הקונצרני הם מצדיקים כמו שמצדיקים אינדקס מנייתי - כיסוי מקיף, יהיו חברות שיפשטו רגל ולא יחזירו חובות אבל במקומן יכנסו חברות חדשות.
מעניין ממה נובע השוני בגישות.
אתה משווה בין אגח קונצרני של כל החברות בארה״ב לאגח קונצרני של בושת תל אביב?
ג.נ. מחזיק שלל אגחים בכל הצורות וכל הצבעים.

האם התשואה נמוכה יותר? האם הסיכון גבוה יותר?
נניח בהסתכלות ל- 10 שנים.
10 שנים.
מדדי אגח שונים של תל אביב (שים לב שאלו מדדים, ולא קרנות) נקובים בשקל.
קרנות סל ונאמנות של ארה״ב נקובים בדולר - עם השקעה מחדש של הריבית ללא מס (TR).
אני משווה נקוב במטבע המקורי ללא המרה, כדי להתעלם משינויי מטח.
לא לוקח בחשבון אינפלציה, ולא לוקח בחשבון ריבית חסרת סיכון לאורך התקופה. שני אלו פרמטרים חשובים גם כן.
המדד לסיכון הוא ulcer.
את המיפוי מהממדים של תל אביב לשם בעברית אפשר למצוא כאן.
תוצאה (עדיף לפתוח את הקישור):
6JymX4z.png

תודה על הבדיקה.

לא לוקח בחשבון אינפלציה, ולא לוקח בחשבון ריבית חסרת סיכון לאורך התקופה. שני אלו פרמטרים חשובים גם כן.

נראה לי שיחד עם אינפלציה, כל הנקודות נמצאות על אותו ישר של סיכון/תשואה, לא?

תודה על הבדיקה.

נראה לי שיחד עם אינפלציה, כל הנקודות נמצאות על אותו ישר של סיכון/תשואה, לא?
בתיאוריה, בערך, אבל לא במציאות כי התשואה שקיבלת ב-10 שנים הללו תלויה בשינויים בריבית חסרת סיכון, בשינויים האינפלציה, בצפי של שניהם לעתיד, בשינויים בתפיסה של הסיכון (תחשוב הורדת הדירוג של ארהב ב-2011) ואולי עוד דברים.

נערך לאחרונה ב:
אתה משווה בין אגח קונצרני של כל החברות בארה״ב לאגח קונצרני של בושת תל אביב?
ג.נ. מחזיק שלל אגחים בכל הצורות וכל הצבעים.
זו נק' מעניינת. הרי אג"ח ממשלתי ישראלי וארה"ב (יחסית) שקולים זה לזה מבחינת סיכון ותפקידם בתיק פסיבי קלאסי (70% אינדקס מניות עולם לצמחיה/30% אג"ח יציב לריסון התנודות). אז למה ישראלי שמחזיק VT במנייתי (כמוני) שלא יחזיק BND בחלק האג"חי במקום אג"ח כללי ישראלי?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M אג"ח ג, ד, ה? שוק ההון 9
נ אג״ח לשלוש שנים כהשקעה? שוק ההון 12
ד אג"ח ממשלת ישראל דולרית ב5.6%- איך קונים שוק ההון 1
S אג"ח קונצרני שוק ההון 1
S קניית אג"ח ממשלתי אמריקאי שוק ההון 2
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12
A אג"ח לרגע שוק ההון 12
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5