1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

whole life insurance

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י אורי, ‏19/3/15.

1. אורי

אורי משתמש בכיר

אני לא בטוח שזו הפינה המתאימה ביותר, אבל שיהיה. במקום אחר התבקשתי להרחיב של שימוש בפוליסות ביטוח חיים מסוג whole life insurance אמריקאיות כבסיס לאסטרטגיית ניהול מזומנים, חיסכון, והשקעה. הנושא סבוך ולא אינטואיטיבי, והאמת שגם לא רלוונטי למרבית הישראלים. בכל זאת אני פותח אותו כאן עבור אלו שזה כן רלוונטי עבורם או מתעניינים.

בקצרה, הרעיון מורכב משני חלקים: הראשון הוא קיומה של פוליסת ביטוח חיים בעלת מאפיינים מסויימים, הן מבחינת סוג הפוליסה והן מבחינת תכנונה (התמהיל שלה); השני הוא שיטה להשתמש בפוליסה עוד במהלך החיים, ולא רק כתגמול למוטבים לאחר המוות, באופן שיכול להשלים הכנסה, להחליף פנסיה, ולשמש כבנק פרטי למימון רכישות שונות במהלך החיים. התוצאה של שילוב שני אלו הוא מרכיב יציב, אמין, וצפוי באסטרטגיית ההשקעה וניהול הכסף האישי והמשפחתי והקטנת התלות במוסדות מימון חיצוניים, קרי בנקים.

לפני שאני מתחיל להסביר אמליץ לכל המתעניינים לקרוא את ספרו המכונן של נלסון נאש "Becoming Your Own Banker", שהוא התנ"ך של השיטה הזו. שנית, הנה קישור לאתר של סוכן ביטוח המציע קורס מקוון חינמי הזמין לאחר הרשמה פשוטה. אני מציע לכם לעבור עליו כדי להבין על מה מדובר, למה זה טוב, ואיך משתמשים בזה. (http://paradigmlife.net/infinite-101/)

הרעיון:
    הרעיון הוא שאנחנו מממנים כל דבר. בין אם אנחנו לוקחים הלוואה מהבנק, מסוכנות הרכב, מחברת האשראי. גם אם אנחנו חוסכים וקונים במזומן, קיימת העלות של הפסד ההשקעה שלא עשינו בזמן שחסכנו. הרעיון בשיטה הוא כיצד להימנע מעלות זו על ידי צבירת הון בתוך פוליסת ביטוח מסויימת בה ההון גדל בוודאות (בתחייבות חוזית), ובו בזמן הוא זמין לנו בצורה של הלוואה מחברת הביטוח כאשר מתעורר צורך לעשות בו שימוש, הן מסיבות צרכניות (מימון רכב, הון עצמי לדירה, חופשה) או למקרה חירום (עלות רפואית לא צפויה, חתונה של ילד) ולמעשה - לכל דבר.

הפוליסה:
    מי שעושים שימוש ברעיון זה משתמשים בפוליסות שנקראות בארה"ב whole life insurance. אלו פוליסות שתקפות משך כל ימי חיי המבוטח (למעשה לעתים רק עד גיל 95 או 99, אבל גם אז לעתים ניתנות להארכה) בפרימיום קבוע. כלומר ברגע שהתחלת את הפוליסה נקבע לך הפרימיום ומאותו רגע הוא איננו משתנה. כמובן שככל שמתחילים בגיל צעיר יותר הפרימיום נמוך יותר לכל החיים.

מרבית הכסף שמשולם לחברה נצבר לזכות המבוטח. זהו ה-cash value של הפוליסה, ומשמעותו היא שאם תבוטל הפוליסה, יוכל המבוטח לקבל את ה-cash value שלו בחזרה (בניכוי חובות לחברה, ועל כך בהמשך). החברה משקיעה, כמובן, את הכסף שהפקדנו, וה-cash value של המבוטח גדל כל הזמן. הגדילה היא קבועה, ידועה מראש, והיא חלק מהחוזה שלנו עם החברה. ברוב החברות היא עומדת על כ-2 עד 4.5 אחוזים בשנה. חשוב לומר שזו גדילה של ריבית דריבית ושהיא פטורה ממס (נושא בפני עצמו ולא ארחיב עליו כאן), כך כשמשווים אותה לגדילה של אמצעים אחרים ולוקחים בחשבון מיסוי, דמי ניהול ועמלות, זה יוצא די הרבה ולא צנוע בכלל, בעיקר בהינתן שזו גדילה מובטחת חוזית. באופן חשבוני, החברה, שביטחה אותנו לכל החיים, יודעת בוודאות שהיא תצטרך לשלם לשארים את דמי הביטוח, ולכן למעשה גדילת ה-cash value היא כזו שביום תפוגת הפנסיה בגיל 95, ה-cash value ישתווה לסכום הביטוח במקרה של מוות (שעד לרגע זה הוא תמיד גבוה יותר מהסכום אותו הפקדנו במהלך השנים)

בנוסף, זו רק הגדילה המינימלית שמבטיחה החברה, אולם בפועל מדובר על גדילה משמעותית יותר בכמה אחוזים כל שנה הודות לתשלומי הדיווידנדים. מי שעושים פוליסה שכזו במטרה ליישם את העקרונות עליהם אנחנו מדברים כאן, עושים זאת אך ורק עם חברות שאינן מונפקות בבורסה, שאין להן מניות, ושהן mutual companies בהן בעלי הפוליסות הם למעשה בעלי המניות של החברה (בדומה לבנק קהילתי). כך, האינטרסים של המבוטח זהים לאינטרסים של חברת הביטוח. כל שנה, החברה מחשבת את הרווח שלה, ומחלקת את הרווחים לבעלי הפוליסות בצורה של דיווידינד, שבאופן היסטורי תמיד חולק, כך שתמיד הגדילה של הפוליסה מהירה יותר מזו המובטחת בחוזה, וזו גם הסיבה מדוע החברות הללו חשות בנוח להבטיח גדילה חוזית זו. זאת ועוד, מבחינה חוקית סכום שנתי זה איננו נחשב "דיווידנד" אלא "החזר של פרמיום" ולכן הוא פטור ממס, מה שמאיץ את הליך הריבית דריבית הפטור ממס.

לגבי תמהיל הפוליסה, ברור שבשנים הראשונות מרבית הפרמיום הולך לחברה ורק חלק קטן ממנו נשמר כ-cash value, ובהתאם הצמיחה איטית יותר, אולם בחלוף השנים, ה-cash value גדל ומאיץ עד שלבסוף הואט משתווה, כאמור, עם סכום ביטוח החיים לעת מוות. כדי להאיץ את התהליך ולהפוך אותו ליעיל יותר, בעת תכנון תמהיל הפוליסה עושים שימוש במרכיבים שונים (riders) שהשנים העיקריים בהם הם קניית ביטוח משלים לזמן קצוב והיכולת להפקיד סכומים נוספים ישירות ל-cash vlaue. נסביר: מבחינה חוקית ישנה נוסחה שקובעת את היחס בין סכום הביטוח לבכום ה-cash value. הרי בסופו של יום זו פוליסת ביטוח ולא תכנית חיסכון. אי לכך, ישנן מגבלות מסויימות על כמה אפשר להפקיד בפוליסת ביטוח בגובה מסויים. לשמשל, אינך יכול להפקיד 1,000,000 דולר בשנה לפוליסה שמכסה אותך רק ב-1,000,000 למקרה מוות. אם מפקידים יותר מהמותר הפוליסה מאבדת את הטבות המס שלה וסוכן הביטוח וחברת הביטוח אמורים למנוע ממך לעשות זאת בטעות. כדי להתמודד עם מגבלות אלו, ניתן לרכוש term life insurance שמטבעו הוא הרבה הרבה יותר זול. זה הביטוח שאנחנו בדרך כלל חושבים עליו כשאנחנו עושים ביטוח חיים (Risk). עכשיו אותו בעל פוליסה משלם את הפרמיום המתאים לתגמול של 1,000,000 דולר במקרה של מוות (נניח 15,000 בשנה), ולקנות ביטוח ריסק על עוד 10,000,000 בעלות של נגיד עוד 5,000 בשנה, וזה מאפשר לו להכניס את יתרת ה-80,000 לתוך הפוליסה, כי כעת היחס בין הפרימיום, ה-cash value וסכום הביטוח עומדים בהגבלות. את ה-80,000 הנוספים הוא איננו מכניס, כמו בפרמיום, על מנת לרכוש ביטוח, אלא ישירות לתוך ה-cash value. באופן עקרוני, אנו שואפים ליצור תמהיל בו מרבית הסכום שאנו מפקידים בחברה הולך ישירות ל-cash value, ורק חלק קטן ממנו (חצי, שליש, ולעתים אפילו רבע) משלמים את הפרמיום על הביטוח עצמו וגם חלק מזה הולך ל-cash value. מספרים אלו הם אילוסטרציה בלבד, והם יעבדו גם עם פוליסות גדולות פי 10 או קטנות פי 10, למשל.

התוצאה של כל זה היא שלאחר מספר שנים, צברנו הון בתוך הפוליסה שגדל בממוצע של 5-7 אחוזים לשנה ברבית דריבית פטורה ממס.

ביטחון
    לפני שנדבר על הנזילות של הכסף אני רוצה להוסיף מילה על ביטחון. אחרי הכל השיטה הזו מסתכלת על פוליסת הביטוח כמו בנק, ומבקשת מאיתנו לשים סכומים גבוהים מאוד בחברת ביטוח פרטית. מי ערב לנו שהיא לא תפשוט את הרגל מחר והכל ירד לטמיון? ובכן, יש כלים שונים לבחור חברה מתאימה: ישנן כעשר-עשרים חברות שקיימות כבר למעלה ממאה, ואפילו מאה חמישים שנה. הן מנפיקות את הפוליסות הללו לפני ובמהלך השפל הכלכלי הגדול, לפני שאפילו היה מס הכנסה בארה"ב, מבהלך מספר רב של קריסות ומפולות בשוק, סביבות ריבית שונות, ועוד. יש להן רקוקד של הדיווידנדים שהן חילקו משך עשרות ומאות שנים. דבר שני, תעשיית הביטוח איננה מורשה לעשות ספקולציות עם הכסף כמו שמורשים בנקים, ויש רגולציה קפדנית שמחייבת אותן להשקיע בצורה שמרנית. שלישית גם אם יקרה וחברת ביטוח תקרוס, חברות אחרות יקנו את נכסיה ויכבדו את הפוליסות הקיימות. לבסוף, גם כאן ניתן לפזר סיכונים על ידי קניית מספר פוליסות קטנות יותר במספר חברות שונות. לא אכנס לזה לעומק, אבל רק אם ניקח את הדוגמה שלנו לעיל, במקום פוליסה אחת המבטחת את המבוטח ב-1,000,000 דולר, הוא יכול היה לעשות ארבע פוליסות שונות בחברות שונות על 250,000 כל אחת.

(המשך למטה..)

נערך לאחרונה ב: ‏19/3/15
  2. אורי

אורי משתמש בכיר

(המשך)

נזילות
    אחרי ששמנו כל כך הרבה כסף בפוליסה (הפרמיום הוא משמעותית כבוה יותר משל פוליסת ריסק, כמובן, שהרי יש ודאות של 100% שנמות במהלך תקופת הכיסוי והחברה איננה מסתמכת על חישובים אקטוארים במקווה שלא יקרה לנו כלום, אלא מתכוננת לוודאות של תשלום סכום הביטוח), איך הופכים אותו לנגיש? באמצעות הלוואות מחברת הביטוח. חברת הביטוח מחוייבת לתת לנו הלוואה בכל עת ולכל מטרה (ולמעשה, בלי לשאול כלל מה המטרה ומבלי להעריך את החוזק הפיננסי שלי כלווה) עד לגובה של 100% מה-cash value שצברנו (בד"כ להוציא את השנתיים הראשונות). תנאי ההלוואה קבועים מראש בחוזה הפוליסה ומשתנים מחברה לחברה, חלק בריבית קבועה, חלק בריבית משתנה, או צמודה - תלוי בחברה (עוד סיבה למספר פוליסטת קטנות במקום אחת גדולה, שהרי זו השקעה לעשרות שנים וסביבות ריבית משתנות). הריבית על ההלוואת תמיד גבוהה בכאחוז או שניים המדיווידינד אותו מקבלים, אבל זו ריבית פשוטה, וכל מה שחייבים לשלם כל שנה הוא את הריבית, ולא את הקרן. הלוואה כזו יכולה לעמוד כל החיים, והזמן המוות קודם כל תשולם הקרן, ואחר כך השארית תעבור לידי המוטבים. כלומר, אם יש לי cash value של 1,000,000 דולר שצברתי כל החיים, כעת בגיל הפנסיה אני יכול, למשל, לחשב ולמשוך כל שנה, נגיד, 50,000 דולר כבלוואה שעבורי אלו דמי מחייה לשנות הפנסיה. נניח שאני משלם 8% לשנה רבית, כל שנה אשלם חזרה לחברת הביטוח 4,000 (ועוד 4,000 על כל הלוואה נוספת כל שנה), אבל בנתיים ה-cash value שלי הרוויח "רק" 6% על כל הסכום, כלומר 60,000 השנה הראשונה, ובשנה הבאה 63,600 בגלל ברבית דריבית בתוך הפוליסה וכן הלאה. יש דרך לחשב כמה בדיוק ניתן למשוך בלי לעבור את הגבול. והנה דרך להשתמש בפוליסה כפנסיה.

דרך אחרת היא לא לחכות לתום הפוליסה אלא להחזיר את הסכום כולו. נניח שאחרי עשרים שנות חיסכון אני רוצה לממן חתונה לילד. למרות שחברת הביטוח לא קוצבת את משך ההךוואה ורק קובעת 8%, אני אחליט, למשל, שאני אחזיר אותה תוך עשר שנים. מחשבים לבד את סכום ההחזר, שכולל הן את הרבית והן את הקרן, ומחזירים. נכון שלו היינו לוקחים הלוואה מהבנק במקום אולי היינו משלמים 6% ולא שמונה, אבל יכול להיות שזה נכון להיום, ועוד חמש שנים הבנק ירצה 11% ולא שמונה. יכול להיות שהבנק גם לא יסכים לתת את ההלוואה. וגם אם כן, כמה מיידי ואיזה בלבול מוח קשורים בתהליך? זאת ועוד, המקום שהבנק ירוויח מהריבית שאנחנו משמים, חברת הביטוח מרוויחה, אולם בעלי הפוליסות הם בעלי המניות של חברת הביטוח, והרווח השה של חברת הביטוח יחולק בין העלי הפוליסות כדיווידינד, והנה כך תרמנו לעצמנו. בנוסף, אנחנו יכולים לעשות גם משהו אחר. אנחנו יכולים להחליט שלא רק שנחזיר את ההלוואה תוך עשר שנים, אלא גם נחזיר אותה ב-10%. מה שקורה בפועל הוא שאנחנו מאיצים את התשלום והוא ישולם במלואו, נניח, אחרי תשע שנים בלבד, אבל אנחנו נמשיך ונשלם את השנה העשירית. מכיוון שהחוב כבר סולק, כל היתר נכנס ל-cash value שלנו. כלומר אכפנו על עצמנו מנגנון הפקדה כפוי שאנו המרוויחים ממנו.

הלוואות שכאלו יכולות להיות גם לצרכי השקעה (ואז הרבית גם מוכרת לעסק לניכוי) וכך אותם 100 דולר ששמתי בפוליסה "עובדים" בשבילי בפוליסה, וכנגדם אני לווה מחברת הביטוח כדי להשקיע, ואם ההשקעה מניבה יותר מהריבית, הנה רווח כפול.

כמובן שהכל מורכב יותר ויש עוד מה לומר, אבל זה העיקר. הסיכום הוא ששימוש נבון בפוליסת ביטוח שכזו שבנויה נכון ועם החברה הנכונה, יכול לשמש כמרכיב משמעותי (לא יחיד) באסטרטגיית החיסכון של כל משפחה תוך מתן יציבות של גדילה מובטחת, נזילות מירבית, גמישות בהתאם למצבים בחיים וכלי להעברת עושר בין דורי (בארה"ב יש גם נושא של מס עיזבון, שביטוח חיים פטור ממנו). פוליסות כאלו הן נכס, ניתן למכור אותן (כמו משכנתא הפוכה) ובנקים יכולים לתת הלוואות כנגדן (בערך). זהו כלי מעניין שעשוי להיות רווחי מאוד. הספר והקורס המקוון יסבירו עוד ויתנו דוגמאות מפורטות ומספריות מדוייקות.

ישראלים
    אסטרטגיה זו לא פתוחה בפני כולם. זה מוצר אמריקאי שזמין לאמריקאים. יש חברות שיסכימו לבטח רק אזרחים ואחרות יסכימו לבטח גם תושבים שאינם אזרחים. אחרות יסכימו לבטח כל אחד, אם כי בדרך כלל יש להיות פיסית בארה"ב לשלב החתימה. זה כבר עניין פרטני של כל אחד ואחת.

סוכן
    חייבים סוכן ביטוח שיודע מה הוא עושה. לא כל סוכן ביטוח שמציע whole life insurance מכיר את השיטה ויודע לבנות פוליסות נכונות, כמו שלא כל "יועץ פיננסי" בבנק ראוי לאמונכם כדי שיבנה עבורכם את תיק ההשקעות שלכם. אותו נלסון נאש שהזכרתי לעיל מסמיך סוכני ביטוח והרשימה הזמינה באתרו היא נקודת התחלה טובה למצוא אחד כזה.

שאלות?

נערך לאחרונה ב: ‏19/3/15
  3. yossik

yossik מודרטור

@אורי , אתה ממש משקיען, כול הכבוד על ההסבר המפורט.

4. אורי

אורי משתמש בכיר

תודה! האמת היא שכתבתי זאת לחבר שהתעניין לפני כמה חודשים... עכשיו רק ערכתי קלות...

yossik אוהב/ת את זה.
  5. Bebonitus

Bebonitus משתמש ותיק

@אורי, תודה רבה על הפירוט וההפניות. נשמע מעניין.
    בהחלט עשוי להיות רלוונטי (זוגתי בעלת אזרחות אמריקאית). אעבור על הקורס והספר ואחזור אליך אם יישארו שאלות כי כרגע יש הרבה...

אורי אוהב/ת את זה.
  6. אורי

אורי משתמש בכיר

טוב, הכותב ממש לא רציני. דבר ראשון הוא שם בכפיפה אחת whole life insurance ו-universal insurance ואלו שני מוצרים שונים. שנית נראה שהוא לא מבין את המכניקה של הפוליסות. כתבתי מראש שזה לא אינטואיטיבי והרוב לא מבינים את המוצר ואיך הוא עובד. יש גן רבין שמתנגדים לו: חלקם כי הם לא מבינים אותו. חלקם כי יש להם אינטרסים (דייב ראמזי המפורסם מתנגד ומציע לקנות ביטוח ריסק ולהשקיע את השאר ב-mutual funds, רק שהוא עצמו קשור לקרנות שכאלו וממומן על ידי התעשייה הזו, למשל) ולבסוף יש מעטים שמבינים על מה מדובר ומתנגדים כי המוצר לא משתלב היטב באסטרטגיה שלהם (לגיטימי ביותר). לא קשה למצוא גם ביקורות משמעותיות יותר ומאתגרות יותר וזה בסדר.

רוב משתתפי הפורום משקיעים בבורסה הישראלית, ואני חושב שזה טירוף. אני משקיע הנדל״ן בחו״ל ולרוב משתתפי הפורום זה לא מתאים. אחד משקיע בנגזרים ואחר לא. אחד מרוצה מהלוואות עמית לעמית ושני לא נוגע בזה עם מקל. אין מוצר שכולם מסכימים עליו כי אין מוצר פיננסי מושלם. לכולם יש תכונות שונות והשאלה היא (1) אם אתה מבין אותן ו-(2) אין היתרונות והחסרונות עובדים עם התכנית שלך. גם הביטוח האמור הוא לא לכל אחד.

עומר, Bebonitus ו-yossik אוהבים את זה.
  7. אורי

אורי משתמש בכיר

בשמחה. המוצר הזה מיועד לבעלי אמצעים בעיקר. עושים בו שימוש משפחות מבוססות, עשירים, ואגב, גם חברות שמבטחות את עובדיהם. קראתי פעם שוואלמארט הוציאה פוליסות שכאלו על כל העובדים שלהם כדרך לנהל הון (זו איננה הטבה לעובדים, אלא שימוש בעובדים בידי החברה...) זה בהחלט לא כלי למי שלא מצליח לחסוך לפנסיה בדרכים מקובלות. בדיוק ליהפך. זה כלי לאלו שרוצים את השלב הבא, שרוצים להבטיח מעבר הון בין דורי ועוד.

לגבי הבטחת התשואה שמסקרנת אותך: מה השאלה בדיוק? אני יכול להגיד לך שבחוזה עם החברה יש התחייבות חוזית לגדילת ה-cash value בשיעור שנתי מינימלי. בו בזמן, זה שיעור מינימלי והיסטורית החברות חילקו דיוויד דפים גבוהים יותר כל שנה ושנה. לכן, אם הן מחלקות בממוצע 6-9% (תלוי מתי) אין להן בעיה להתחייב על לפחות 4%. זכור שן כאן בעלי מניות. בעלי הפוליסות הם הנהנים מהשקעות החברה. אין ניגוד אינטרסים בין המשקיע/מבוטח לחברה/בעלי המניות. זה חלק מהרעיון.

לגבי הבורסה הישראלית, כתבתי שנראה שמרבית פקודי הפורום משקיעים בבורסה הישראלית, לא כתבתי שהם משקיעים רק בה. לגבי משקפיים ישירים הנדל״ן בחו״ל, לא נכנסתי, כמובן, לכיס של אף אחד שכותב כאן, אבל אם לשפוט מהדיונים, יש פה פחות מחמישה שדיברו על כך. בכל מקרה זה בכלל לא העניין אלא בסך הכל הדגמה לכך שאין מוצר פיננסי או אפיק השקעה מושלם ואנשים שונים בוחרים אפיקים שונים.

לבסוף, השקפתי על סיכון היא שונה, אבל זה כבר דיון אחר לגמרי.

8. אורי

אורי משתמש בכיר

כן. בעלי הפוליסות הם בעלי המניות. פעם בשנה יש אסיפה. פעם בשנה בוחרים את ההנהלה. לכל חברה מדיניות השקעה שונה והיא מפוזרת על פני הבורסה, נדל״ן, הלוואות לבעלי פוליסות, יתרת מזומן ועוד, כמו כל יישות פיננסית גדולה אחרת. פעם בשנה מקבלים דו״ח על מצב הנכסים והשינוי משנה שעברה (מעין תשקיף כללי).

יש כמה חברות קטנות עם דירוג נמוך (יש דירוג ספציפי לחברות הללו) שאני לא יודע מה קורה איתן ספציפית, אבל החברות הגדולות והמובילות קיימות כבר למעלה ממאה ואפילו מאה חמישים שנה ואף פעם לא פיספסו דיווידנד. אני יכול לדמיין משבר כלכלי חמור בעקבותיו אסיפת בעלי המניות מאשרת לשנות את הדיווידינד או להשהות אותו. אני יכול לדמיין מימוש נכסים כדי לשלם אותו. אני יכול לדמיין שזו עילה לביטול החוזה מצד המבוטח. אבל אני לא יכול להגיד לך בוודאות מה יקרה כי זה מעולם לא קרה, והאמת היא שלחברה עם נכסים של טריליוני דולרים גם אין סיבה שזה יקרה.

לבסוף, החברה מחזיקה חלק מהשקעותיה במזומן כדי שהיא תוכל לעמוד בהתחייבות החוזית שלך לתת לך הלוואה כנגד ה-cash value שלך בכל רגע נתון. למעשה היא מחזיקה עתודות גבוהות יותר כי היא ערוכה לשלם את מלוא סכום הביטוח לפוליסות שהנפשות בעקבות מות המבוטחים. כאמור, חברות אלו נמצאו. תחת פיקוח ורגולציה קפדנית שמחייבת אותם להחזיר רזרווה שכאלו ושלא מאפשרת להם לקחת יותר מדי סיכונים ומינוף כמו בנקים. הבטוחה היא חלקך היחסי בנכסי החברה.

9. אורי

אורי משתמש בכיר

הנה קישור לטבלת אקסל שמסבירה כיצד משתמשים בפוליסה כפנסיה. שחקו רק עם התאים הצבועים בצהוב. הטבלה מניחה חיסכון חודשי קבוע לאורך תקופה מסויימת, ובסופה מתחילים כל שנה לקחת הלוואה קבועה (כברירת מחדל מכוונת ההלוואה לעלות המחייה שלכם, קרי אם אתם מרוויחים 4,000 דולר, חוסכים 50% וחיים עם $2,000, אז עלות המחייה השנתית שלכם היא 2,000 בחודש, קרי $24,000 בשנה. אפשר לשנות זאת). כל שנה הפוליסה משלמת דיווידנד שנכנס לקרן, וכל שנה יש לשלם ריבית על ההלוואות העומדות. הדיווידנד הוא ריבית דריבית. ההלוואה היא ריבית פשוטה. ההנחות לגבי שיעורי הצמיחה והחוב הם יותר מראליים, אבל שחקו איתם. בהנאה!

10. סנופי

סנופי משתמש ותיק

אכן..עושה רושם לא ממש רלוונטי במציאות הישראלית, אבל כרגיל מתרשמת מאוד מהידענות שלך.

shuli אוהב/ת את זה.
  11. tamif

tamif משתמש סולידי

אתה יכול להסביר למה בעצם ? למה זה לא יכול להחליף דרך מקובלת לחסוך לפנסיה ולמה עשירים?

והמון תודה על המידע !

12. אורי

אורי משתמש בכיר

תודה! אמנם אין מוצר כזה בישראל, אבל יכול להיות שהמוצר האמריקאי זמין לישראלים בקלות רבה יותר ממה שנדמה.

13. אורי

אורי משתמש בכיר

תודה. בהחלט ניתן לחסוך בתוך פוליסה שכזו במקום בתכניות פנסיה רגילות. ראי את טבלת האקסל שצרפתי למעלה שמראה בדיוק איך לעשות זאת. אבל במציאות רוב המועסקים זוכים להטבות לחיסכון שמרני דרך המעסיק. בנוסף, רוב האנשים לא מכירים את הכלי הזה. ביקורת כמו זו שהובאה לעיל, שאין לערבב חיסכון והשקעה, או אמירות נפוצות יותר שיותר טוב לקנות ביטוח ריסק ולהשקיע לבד את ההפרש נפוצות ביותר. מכיוון שהכלי איננו אינטואיטיבי ודורש השקעה, לימוד, והבנה, פחות אנשים בוחרים בכלי זה. שוב אני חוזר לאותו עניין, אגב, שיש כמה עשרות חברות שמתקיימות על פוליסות כאלו כבר למעלה ממאה שנה, כך שיש גם מספיק שעושים בו שימוש...

לגבי השאלה השנייה, סיבה אחת שעשירים או אנשי מעמד הביניים המבוססים נוטים לעשות שימוש רב יותר בכלי הזה הוא שהפרימיום אכן יקר יחסית לביטוח ריסק (כאמור, יש וודאות שהחברה תשלם את דמי הביטוח) והגדילה של הפוליסה היא איטית בשנים הראשונות ומאיצה לאחר מכן. לא לכולם יש אמצעים להשקיע בהתחלה או לתכנן לעשרים, שלושים או שישים שנה של חסכון (חשבי איך נראה חיסכון בפוליסה שאתה מתחיל לתינוק שנולד...כמה שנים יש לו לחסוך!).

הסיבה השנייה היא שיש לפוליסות האלו יתרון עצום שמעניין בעיקר אנשים מבוססים. בארה״ב יש מס עיזבון על עיזבון מעבר לחמישה מליון דולר, אבל לפי החוק תגמולי ביטוח חיים אינם חלק מהעיזבון. אם יש לי עשרה מליון דולר, מחצית מהעיזבון שלי ימוסה בכחמישים אחוז (הפסד של 2.5 מליון דולר לשארים). אבל אם במקום זאת אבטח את עצמי בחמישה מליון דולר ואשלם במשך כל תקופת הביטוח אפילו חמישה מליון דולר (וזה לא יקרה, בגלל הגידול בתוך הפוליסה, זה יעלה הרבה פחות) אפילו אז העיזבון שלי יהיה רק חמישה מליון וחמישה מליון נוספים יקבלו שארי, בלי מס עיזבון. רווח של 2.5 מליון דולר. במילים אחרות, זה כלי נהדר להעברת עושר בין דורי, ולכך דואגים מי שיש להם נכסים של למעלה מחמישה מליון דולר יותר מאחרים.

תל אביבי ו-tamif אוהבים את זה.
  14. אורי

אורי משתמש בכיר

למי שרוצה לראות איך נראית פוליסה שכזו ומה הביצועים שלה קראו בעיון אתר זה. יש לציין שהפוליסה שבאתר איננה אופטימלית, אבל זו אחת המסקנות של המחבר.

15. סנופי

סנופי משתמש ותיק

שווה לשקול כעסק מסחרי, בארץ.

אורי אוהב/ת את זה.
  16. אורי

אורי משתמש בכיר

1. זו התחייבות חוזית. בפועל הביצועים גבוהים יותר. מאז ומעולם. זה לא אג״ח.
    2. נכון. אבל חברה שעומדת בהתחייבויותיה, ולמעלה מכך, משך מאה חמישים שנה זה משהו. עם מי היית מעדיפה להשקיע, קרן שיש לה ביצועים עקביים חמישים שנה או קרן שנוסדה אתמול? אני מניח שעם זו הראשונה, ובצדק. כי זה כן משנה.
    3. יש עלויות ניהול. בוודאי. יש מקבלי משכורות. כאמור, בניגוד לביטוח ריסק שסטטיסטית משלם רק 2% מהפוליסות, כאן כל פוליסה מתוכננת לשלם תגמולי מוות בוודאות (סטטיסטית משולמות כשישים אחוז, אם אני זוכר נכון). אבל מכיוון שכדי להשתמש נכון בשיטה יש לעשות פוליסה רק ב mutual company, בעל הפוליסה הוא גם בעל המניות והדיווידנד משקף את רווח החברה. האינטרסים של החברה ושל המבוטח זהים.
    4. אם יש לך נכסים בארה״ב מעל 60k אז זה כן נוגע אליך (יש על זה שרשור נפרד) ולגבי מס עיזבון, בנתיים אין. אבל אין בעבר מעיד על העתיד ומי יודע, אולי זה עוד יחזור. בכל מקרה, יתרונות המיסוי הם רק אחד ממאפייני הפוליסה. הם לא חייבים להיות סיבה בלעדית לרכישתה.

נערך לאחרונה ב: ‏23/3/15
  17. אורי

אורי משתמש בכיר

אולי. קשה לי לדמיין איך אפילו מתחילים. אבל כן חשבתי פעם שבתאוריה זב יכול להיות ביטוח לאומי. שקצבאות הילדים יופקדו בפוליסה שכזו, שהיא תהייה פתוחה למימון יתר נוסף, ושאחרי שישים שנה הפוליסה תשלם את הפנסיה. בקיצור, נניח שכל האזרחים יכולים להשתתף בפוליסה כזו בלי שכספי ביטוח לאומי יופנו לצרכים אחרים.

18. שמעון

שמעון משתמש רשום

האם אתה מתכוון לביטוחים מסוג זה? [נערך. ספאם. אזהרה אחרונה לפני חסימה לצמיתות. דורין]

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏11/8/15
  19. liranviper

liranviper משתמש בכיר

אורי ו-daat99 אוהבים את זה.
  20. אורי

אורי משתמש בכיר

תודה. מרפי הוא אחד מהתומכים הנלהבים של השיטה וכותב רבות על היבטים שונים שלה. מאמר מעניין שלא היכרתי.

daat99 אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
תיק השקעות נוסח ואנגרד LifeStrategy פינת המשקיעים ‏29/11/15
Vanguard® LifeStrategy® Balanced Fund פינת המשקיעים ‏6/7/15
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.