wanna be

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י סנופי, ‏1/6/19.

1. סנופי

סנופי משתמש ותיק

wanna be

מכיוון שנכסי המגורים במדינת ישראל משקפים כיום תשואה ממוצעת של 2%, לכן בבואם של רוכשי הדירות לרכוש דירה למגורים- ההוצאה מספר אחת של משק הבית הישראלי, לא רק שהם מבצעים עסקה גרועה,(שניתן היה להמירה באותה עלות, בנכסים מניבים מתחום: הנדל"ן, שוק ההון, אינטרנט וכו'... ולחזק את התזרים החודשי), הם למעשה רוכשים מוצר צריכה ענקי- כמו שמלת ערב מעוצבת ב 10,000 ₪, למבורגיני או מטבח של הביטאט, שגוזר לרוב, התחייבות כבדת משקל ושבירות כלכלית, שתנגוס בתזרים החודשי של המשפחות הללו, 20-30 שנה קדימה.

עידן הצרכנות הנוכחי יצר תמונה מעוותת החורגת לצערי בהרבה מבעיית הנדל"ן של משקיי הבית, היא בכל תחומי המחיה. כמו בסרטי הקיטש האמריקאים המבוססים על פנטזיה רומנטית מתקתקה בה הגבר האריסטוקרט האדיש והבלתי מושג מוצא עצמו בזרועותיה של סינדרלה מקומית, כך משפחות ישראליות בונות את הפנטזיה הכלכלית, כשבחלום הם חיים כעשירי סביון, 2 מכוניות יוקרה חונות באלגנטיות בנון שלאנט בחניון של וילה יוקרתית, חמישה פומרניאנים מסורקים לצד, מונחים בכניסה ליד 2 נערות שחורדיניות אוחזות בתיקי לואי ויטון.

לפנטזיה הזו אני קוראת – wanna be מושג שהשאלתי מביתי בת ה 18, פעם היו קוראים לזה נובו-רישים.

יש להם תמונה מפורטת בראש של איך החיים שלהם היו צריכים להיות אילו היו להם עוד כמה אפסים בבנק ואליה הם חותרים במציאות, דרך המינוס. העניין הוא, שהוא עובד מדינה והיא מורה, בועת הנדל"ן היא אצלם בסלון. השיקוף היחיד, של הקטסטרופה עליה הם יושבים, הוא האובדראפט הטופח, ההלוואות הנערמות והחובות הבלתי מוסדרים. בחוץ בועת הסבון היפיפיה ממשיכה להתנפח. איש לא יודע.

אם נזכר בדפני ליף וחבריה מובילי המחאה החברתית שהניפו את דגל יוקר המחייה ביולי 2011, אלו לא היו מחוסריי דיור אמיתיים מסכנים וחסריי כל, אלו היו בני טובים בניי המעמד הגבוה מבחינת ה"סוציו", ומבחינה "האקונומית" מפאת גילם בני המעמד הבינוני, שביקרו את אי יכולתם לשכור דירה באיזוריה הטובים של תל אביב. עצם התביעה לגור באיזורים הנחשקים של תל אביב היקרים במדינה בגילם הצעיר, היא בעייני סוג של שיא, במסגרת הפנטזיה של wanna be. הקורבניות החברתית המתלווה לחוסר המימוש האישי של הפנטזיה, פנטזיה שכזכור הצליחה לגרור אחריה מדינה שלמה, גרמה לי להבין שאוכלוסיית wanna be היא בכל מקום, היא שקופה, היא המטריקס.

נערך לאחרונה ב: ‏1/6/19
  2. adamshalev

adamshalev מודרטור

ברוכה השבה

סנופי ו-בת העמק אוהבים את זה.
  3. סנופי

סנופי משתמש ותיק

תודה:) כייף לחזור...כמו שכתבתי אצלי בסיפור מסע של *הנועזת*(כבר שכחתי איך עושים קישור:>), הכניסה לארגון פעמונים...גרמה לי לפרספקטיבה רחבה יותר...

שלי אוהב/ת את זה.
  4. רוני

רוני משתמש בכיר

היי
    פוסט מדויק ונוקב,
    אני רוצה להוסיף, שהציבור הרחב מתקשה להפנים שהתנהלות פיננסית שהייתה נכונה או לפחות עבדה עבור הרוב בעבר,
    כיום אינה רלוונטית יותר.

שלי, בורג ו-סנופי אוהבים את זה.
  5. סנופי

סנופי משתמש ותיק

תודה רוני, אתה צודק ימי התשואות הגבוהות ניבטים אלינו דרך בעלי הדירות שנכסיהם עלו ב 40-70% ולא נמכרו. כשדירות אלו תמכרנה, תג המחיר יהיה שונה ועימה כמובן התשואה.

רוני אוהב/ת את זה.
  6. c881

c881 משתמש בכיר

ברוכה הבאה.
    מניח שאת באחד מהצוותים בתל אביב?

7. yossik

yossik מודרטור

סנופי אוהב/ת את זה.
  8. c881

c881 משתמש בכיר

לארגון פעמונים...
    (;

סנופי, Yoss ו-yossik אוהבים את זה.
  9. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

ראשית, ברוכה השבה ! איפה הלכת ? :)
    בגלל היותי כבש מההפגנות של המחאה החברתית,
    לדעתי כמה נק' שנשארו בצד:
    לבד מעידן הצרכנות, בישראל יש תופעה ייחודית, הן בגלל עם לבדד ישכון/בגלל השואה/יהודי נרדף וכו' והן בגלל העיוות שיש במס לטובת משקיעי הנדל"ן [5K ללא מס]
    ה-4 קירות מבטאים יעד חשוב יותר מהשכלה/זוגיות/שאיפה כזאת או אחרת לעתיד, זה מגיע בעיקר מההורים שלנו ... או שלי ושל חבריי לפחות.
    אפשר להתווכח אם זה נכון או לא, לדעתי יש הרבה שיווקי משקל להורים שמוכנים לתת 100-200K שהילד ישתתף בתכנית ה"מדהימה" של כחלון.
    היא הנותנת, הדור המתמשכן לנצח חושב שזו גזירת גורל ואף על פי שזה לא משתלם, ממשיך בטרפת שגעת.
    מתוך שלא לשמה, בא לשמה
    שאתחיל למנות את כל מניעי המחאות שיכלו לערסל בחיבוק ידיים וליהנות ממעמדם ?
    הרעיון היה יפה והוא הוציא מהבית X אנשים שהרגישו שמפלגות ישראל הגיעו להם עד כאן.
    לצערי מה שנשאר זה העלאת מס רווח הון שהעצים את הבעיה עוד יותר
    מסכים לגמרי.
    לדעתי תוצאה ישירה של הרשתות החברתיות שגורמות לאזרח הקטן לחשוב שיש בחוץ מישהו שעושה משהו טוב יותר,נכון יותר,משתלם יותר.
    FOMO שכזה.
    אפרופו,
    חוגגים השנה 20 שנה ליציאת הסרט.
    ושום דבר עוד לא השתנה ....

נערך לאחרונה ב: ‏2/6/19
    סנופי אוהב/ת את זה.
  10. האחד

האחד משתמש ותיק

אני חולק עליך. קודם כל קניית דירה לא בהכרח הולכת יד ביד עם בזבוז מטורף ונהייה אחרי מותגים. מגורים בשכירות לא מתאימים לכולם, יש בהם מין הארעיות, ואין תחושה של בית אמיתי, ובמיוחד כשיש ילדים.
    אז נכון שכשלוקחים משכנתא הבית לא שלך אלא של הבנק, אבל הוא כן שלך במובן שאפשר לצבוע אותו איך שרוצים, ולשבור קירות איך שרוצים, ולהחליף את הקרמיקה איך שרוצים, ולשים מזגן ולדפוק מסמרים בקירות, ובכלל להשקיע כסף ולעשות דברים מבלי לחשוב על בעל הבית, שלא לדבר על הצורך לעבור כל כמה שנים או להיות תלוי בגחמות של בעל הבית. הבנק הוא בעל בית נוח, כל עוד אתה משלם בזמן לא מעניין אותו מה עושים בנכס.
    מה שאני כן מסכים הוא לגבי תחושת המגיע לי של הרבה מאד אנשים, שחושבים שאותם חיים מהאגדות מגיעים לכולם, ושזאת מעין זכות בסיסית של כל אדם להיות בעלים של דירה, או לנסוע לחול לפחות פעם בשנה.
    אגב, למרות שתמיד אוהבים להגיד, הישראלים אוהבים לבזבז, הישראלים אוהבים מותגים, הישראלים לא חוסכים... המצב כאן בקנדה לא יותר טוב, אם לא גרוע יותר. יש כאן הרבה יותר דרכים לבזבז ולהיכנס לחוב שאי אפשר לצאת ממנו. אני מסתכל על העובדים שלנו (בעיקר עובדות) שמרוויחות מינימום או באיזור, הולכות עם מעילי קנדה גוס או מוס קנקלס של 2000שקל, תיקים של מייקל קורס או לואי ויטון, ובקיצור שורפות חלק ניכר מהמשכורת על שטויות

11. סנופי

סנופי משתמש ותיק

תודה:>....פ"ת

12. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

מאד מתחבר לדבריך,
    מעניין אותי לדעת מה קרה בשנים שאחרי 2000 / 2008 , האם אנשים נכנסו למשטר חסכני לאחר המשבר ...

אני נוטה להאמין שאנשים חושבים שעידן ה"צמיחה" [פיקטיבית או לאו] יימשך לעד.
    ניכר שנורמת הריבית האפסית גרמה לכולם לחשוב שהמצב "סבבה" ובנורמלי משק בית יכול להיות במינוס תמידי,
    בד בבד, מעניין אם זו נבואה שתגשים את עצמה או שכל שנה יהיו כתבות מחדש שככה אי אפשר להמשיך וכולם ממושכנים והלוואות ומתישהו זה יתפוצץ.

13. האחד

האחד משתמש ותיק

אחרי 2001 אנשים כן נכנסו לצמצום לכמה שנים ובמיוחד אלה שעבדו בהייטק לפני כן כי זה היה משבר שנמשך כמה שנים.
    2008 זה לא היה משבר, זה נמשך בסך הכל חודשים ספורים עד שהממשל האמריקאי הכריז על חגיגות ההרחבה הכמותית ואז הכל טס חזרה. היחידים שנפגעו אז היו אלה שעבדו בבתי השקעות וגם לתקופה קצרה.
    ברור שאנשים חושבים שזה ימשיך לנצח. גם ב2000 התמחורים ההזויים (לא הזויים יותר מהיום) נראו לאנשים מאד הגיוניים ומתאימים, והתחושה היתה שיש רק כיוון אחד, למעלה

DiverGirl ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  14. סנופי

סנופי משתמש ותיק

[
    ובכן הטיעון הזה שאתה מציג הוא רגשי ולא כלכלי, ואם רגש לא ניתן להתווכח.
    אבל צריך לזכור החיים אכזריים, במידה ותהיה עליית ריבית בבנקים, ותהיה בוודאות, את אף אחד שיקולי הרגש לא יעניינו, במידה ותשלומיי המשכנתה לא ישולמו הנכס ילך לעיקול. צריך לזכור שסעיף הדיור בממוצע הוא הגבוה ביותר, בתזרים המשפחתי. גם אם תהיה סופר חסכן אבל עם תשלום משכנתה מאמיר שאינך יכול לעמוד בו, תעודת היושר לא תעזור פה. אם תגלול למעלה כתבתי מאמר שלם בנושא.

OxoTnicK ו-שלי אוהבים את זה.
  15. סנופי

סנופי משתמש ותיק

כמה שנים אתה כבר בפעמונים? מסקרן אותי לשמוע איך החוויה שם השפיעה עליך על ציר הזמן?

16. unrealx

unrealx משתמש ותיק

חבל שבשביל להתנדב בפעמונים צריך להיות 30+ :(

17. c881

c881 משתמש בכיר

@סנופי
    אני בפעמונים מ - 03/2012. ראש צוות מ - 2013 בערך.
    היתה תקופה שהייתי גם בצוות קליטה
    אנחנו (אני והאשה) היינו ונשארנו באותו STATE OF MIND מבחינת הוצאות.
    אבל, בתור מלווה אתה פוגש 2 ~ 3 משפחות בשנה בערך, ייתכן ומתחיל עם משפחה אחת ובטוח שהם פשוט בבעיה לבד, אם הם מתנתקים באמצע או מתחמקים לפעמים, אתה מנסה להבין מה אני עושה לא בסדר...
    לוקח זמן להבין ש"הפרה מנסה להניק יותר ממה שהעגל רוצה לינוק" (אני בטוח ששמעת את הביטוי הזה כבר כמה פעמים בהכשרה).
    אולי במפגשי צוות שמעת עוד כמה סיפורים של מלווים אחרים ומתחילים להבין שזה לא רק המשפחה שאני מלווה...
    בתור ראש צוות יש לי "פריבילגיה" של לשמוע כ - 10 סיפורים בו זמנית, רובם באותה מחשבה.
    להבין שלא תמיד הפתרון הוא כלכלי/מספרי גרידא, לפעמים מדובר בעבודה פסיכולוגית.
    נגיד - אני לא יגיד לילדים שלי לא.
    אני לא מוכנה שהילדה תהיה בהקבצה ב' בחשבון ומורה פרטית זה ...
    ואז לנסות להבין מי רוצה את המורה הפרטית? אולי הילד/ה יסתדרו עם הקבצה ב'?
    אולי הילד מנסה למצוא גבולות ורק דורש עוד כי הוא רוצה מישהו שיעמוד ויגיד לו לא!

בתור צוות קליטה, הייתי נחשף ל - 40 ~ 60 סיפורים בחודש.
    ועם הזמן לומדים גם שלא כולם מצליחים, אבל חלק גדול לומדים את הכלים ולפעמים מצליחים אחרי שעוזבים את הליווי.

@unrealx
    לא זכור לי ההגדרה של "30+", אני יודע שיש צוותים של סטודנטים.
    מקסימום, פנה ל - @זאב , אולי צריכים מתנדבים ל - "מתייעלים".

Roi, סנופי, רוני ו-4 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  18. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

באיזה איזור ?

19. c881

c881 משתמש בכיר

נס ציונה-ראשל''צ-לוד-רמלה...

20. שלי

שלי משתמש ותיק

אנחנו התחלנו לצמצם הוצאות אחרי המשבר של 2008

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.