• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

VNQ+VNQI

@אורי, לדעתי אתה מתבלבל בין פיזור ובין שיקולים אחרים שהם לא פיזור, כמו למשל ייצוג יחסי של הרווחים במשק (או הנכסים או השווי הבורסאי). אין ספק שייצוג יחסי נאמן נותן פיזור מסויים, אבל כפי שעולה מדבריך, המשק מתאפיין במידה רבה של ריכוזיות, ולכן ייצוג יחסי נאמן מוביל למידה רבה של ריכוזיות.

כדי לחדד את ההבדל בין ייצוג יחסי נאמן ובין פיזור, בוא נקצין ונניח שחברת קוקה קולה מהווה 90% מהמשק. תחת הנחה זו, להשקיע 90% מהתיק בקוקה קולה ייתן אומנם ייצוג יחסי נאמן של המשק, אבל לא פיזור סביר. חברת הענק מייצגת אולי 90% מהנכסים או הרווחים, אבל גורלם אחד. פיזור דורש שגורל התיק יושפע מגורלות רבים.
אם מה שאתה מנסה לעשות במדד הזה הוא לעקוב אחרי הכלכלה האמריקאית, הרי שהמדד הדיפרנציאלי עושה זאת בצורה נאמנה יותר.
הנה, אתה רואה? הנושא הוא פיזור, ואתה שינית את הנושא ל-"עקיבה בצורה נאמנה", כלומר מה שאני מכנה ייצוג יחסי, שזה נושא אחר. אגב, אם המטרה היא לייצג את הכלכלה, אז הייצוג היחסי צריך להיות לפי הפעילות הכלכלית (מכירות, רווחים, תזרים מזומנים וכו'), ולא לפי השווי הבורסאי, שמייצג את הספקולציות והציפיות ולא את הפעילות הכלכלית בפועל.

נערך לאחרונה ב:
בוא נקצין ונניח שחברת קוקה קולה מהווה 90% מהמשק. תחת הנחה זו, להשקיע 90% מהתיק בקוקה קולה ייתן אומנם ייצוג יחסי נאמן של המשק, אבל לא פיזור סביר. חברת הענק מייצגת אולי 90% מהנכסים, אבל גורלם אחד. פיזור דורש שגורל התיק יושפע מגורלות רבים.
אוקיי, ובוא נקצין רגע אחרת:
נניח שבמשק יש 1000 חברות.
100 מהן מחזיקות ע"פ שווי שוק 99.99 מהכסף
900 האחרות מחזיקות כל אחת 0.00011
האם הגיוני להקצות לכל ה - 1000 משקל זהה בתיק?

נערך לאחרונה ב:
אין מספיק מידע כדי לדעת אם זה הגיוני, יש מספיק מידע כדי לדעת שזה מפוזר יותר מבחינת הנהלות ומעילות, וסביר להניח שזה גם מפוזר יותר מבחינת מוצרים ומודלים עסקיים. (כתבתי "סביר להניח"; ייתכנו מקרים שזה לא מתקיים).

נערך לאחרונה ב:
אבל זה מה שאתה מנסה לעשות כשאתה רוצה להגדיל את נתח הריטים.
תזכור בבקשה ש-90% ומעלה מנכסי הנדל"ן בעולם לא מנוהלים ע"י ריטים!
אם לחברת אינטל יש בניין משלה (לא שכור מריט) ולחברת קוקה קולה יש מפעלים משלה (לא שכורים מריט) אז למה אתה מייחס את עלות הבניין של אינטל והמפעל של קוקה קולה לקרנות ריט?
כמו כן אף קרן ריט לא מחזיקה בדירה שלי, למה אתה מייחס את הדירה שלי לקרנות ריט?

השוק מתמחר את הריטים בהתאם לכמות הנכסים שלהם ולראיה תסכום את שווי השוק של כל חברות הריט ביחד ואתה לא תגיע אפילו ל-10% משווי הנדל"ן בארצות הברית בלבד...

תזכור בבקשה ש-90% ומעלה מנכסי הנדל"ן בעולם לא מנוהלים ע"י ריטים!
מובן, אבל גם מעל ל - 90% מהחברות בעולם לא נסחרות בבורסה. אני יכול לקנות בבורסה את מה שמיוצג ולא את מה שאינו מיוצג.
הנק' היא אחרת: נניח שכל הכסף בעולם הוא בחברות ובנדל"ן (עזוב רגע את כל השאר) אם נדל"ן מהווה 25% מסך העושר אבל מיוצג בבורסה רק ב - 5%, מדוע לא לתקן את העיוות לכדי יצוג הולם יותר בהנחה שאני בלונג על כל הכלכלה, מאמין בצמיחה הן של החברות והן של יכולת המשכירים והיזמים הנדלניים להניב תשואות מעסקיהם?

@אורי, לדעתי אתה מתבלבל בין פיזור ובין שיקולים אחרים שהם לא פיזור, כמו למשל ייצוג יחסי של הרווחים במשק (או הנכסים או השווי הבורסאי). אין ספק שייצוג יחסי נאמן נותן פיזור מסויים, אבל כפי שעולה מדבריך, המשק מתאפיין במידה רבה של ריכוזיות, ולכן ייצוג יחסי נאמן מוביל למידה רבה של ריכוזיות.

כדי לחדד את ההבדל בין ייצוג יחסי נאמן ובין פיזור, בוא נקצין ונניח שחברת קוקה קולה מהווה 90% מהמשק. תחת הנחה זו, להשקיע 90% מהתיק בקוקה קולה ייתן אומנם ייצוג יחסי נאמן של המשק, אבל לא פיזור סביר. חברת הענק מייצגת אולי 90% מהנכסים או הרווחים, אבל גורלם אחד. פיזור דורש שגורל התיק יושפע מגורלות רבים.

הנה, אתה רואה? הנושא הוא פיזור, ואתה שינית את הנושא ל-"עקיבה בצורה נאמנה", כלומר מה שאני מכנה ייצוג יחסי, שזה נושא אחר. אגב, אם המטרה היא לייצג את הכלכלה, אז הייצוג היחסי צריך להיות לפי הפעילות הכלכלית (מכירות, רווחים, תזרים מזומנים וכו'), ולא לפי השווי הבורסאי, שמייצג את הספקולציות והציפיות ולא את הפעילות הכלכלית בפועל.
בוודאי שאני מתייחס לייצוג, שהרי זו מטרת המדד. מדד, כל מדד, איננו אגרגציה אקראית של מניות (מה שיכול היה לשרת מטרת על של פיזור) אלא צירוף מסויים של מניות: לפי כלכלה, לפי תעשיה, לפי גודל ועוד. מדד, מעצם הגדרתו, עוקב אחרי משהו. אם המטרה היחידה שלך היא פיזור אז לך ותקנה מניה אחת מכל חברה וזהו. או לפחות אל תקנה את הסנופי, אלא מדדים רחבים יותר עם יותר מניות.

נניח שכל הכסף בעולם הוא בחברות ובנדל"ן (עזוב רגע את כל השאר) אם נדל"ן מהווה 25% מסך העושר אבל מיוצג בבורסה רק ב - 5%, מדוע לא לתקן את העיוות לכדי יצוג הולם יותר בהנחה שאני בלונג על כל הכלכלה, מאמין בצמיחה הן של החברות והן של יכולת המשכירים והיזמים הנדלניים להניב תשואות מעסקיהם?
אני מסכים עם הטיעון שלך. אני רוצה רק לתאר בעיה מערכתית שעלולה להתעורר אם רבים ינהגו כפי שתיארת. אם זה יקרה, מחירי מניות הנדל"ן בבורסה יתנפחו ושווי השוק שלהן ינוע בכיוון של 25%, אפילו שמבחינה כלכלית הן שוות פחות, וזה יביא לתשואת חסר עבור הנוהגים כך.
בעיה דומה קיימת גם במדדים שנותנים משקל שווה לכל המניות.
פתרון אפשרי לבעיה הוא מדדים שקובעים את משקלי המניות לפי פרמטר כלכלי שאינו שווי שוק. למשל, רווח ממוצע ב-X שנים אחרונות, או לפי היחס בין פרמטר ממין זה ובין מחיר המניה (מחיר גבוה מפחית משקל!). -- החיסרון: דמי ניהול גבוהים יחסית. אולי זה ישתפר בעתיד.

נערך לאחרונה ב:
דרג לי בבקשה את שלושת התיקים הבאים ע"פ מידת הגיוון/פיזור שלהם (שים לב שאני לא שואל לא על סיכון ולא על תשואה), הון קיים 20X, ואין שום שקל נוסף:

1) 14X VTI
6X קרן אג"ח ממשלתי

2) 10X VTI
2X VNQ
2X VNQI
6X קרן אג"ח ממשלתי

3) 10X VTI
6X קרן אג"ח ממשלתי
4X דירת שני חדרים סטנדרטית וממוצעת בעפולה.

כולם גרועים אין בהם vxus.
מספר 3 הכי גרוע 20% מההשקעה בדירה אחת. נשאר 1 ו2.
2, vti מכיל reit אז פחות מפוזר מ1.
1 מנצח.
מה אומר, צודק\לא צודק.

אני מעוניין בקבלת הכנסה פסיבית מהשקעה ב-REIT במקומות שונים בעולם.
אני רואה שקיימות ETF עם עמלות ניוהל שונות שמחקים את המדדים המתאימים. מצד שני אני חושב שעדיף "לבחור" את המניות REIT ספציפיות שאני מעוניין (לפי גובה דיבידנד, יציבות שלו, הגדלה לאורך הזמן). הבעיה היא שבבחירה ידנית הרבה יותר קשה ליהחשף למניות REIT במדינות רבות (לא כולל ארה''ב, אנגליה).
מה דעתכם?

בנוסף האם יש ETF REIT שמחלק דיבידנדים הולכים וגדלים בזמן ?

תודה

מצד שני אני חושב שעדיף "לבחור" את המניות REIT ספציפיות שאני מעוניין
אתה סבור שכך תשיג תשואה גבוהה יותר? אתה סבור שכך תקבל דיבידנדים גדלים ויציבים? אם כן אני הייתי מתרחק מריט (לא המלצה לא ייעוץ רק מתאר מה אני הייתי עושה אם הייתה לי מטרה מסוימת) כי הם מחויבים לחלק לפחות 90% מהרווח כדיבידנדים ולכן לדעתי הם לא יציבים.
אני חושב לבהשקעה בריט עדיף להשקיע במדד כמו בכל השקעה כי הסיכוי שתשיג תשואה מעל המדד הוא נמוך מאוד בשוק כמעט משוכלל.

אתה סבור שכך תשיג תשואה גבוהה יותר? אתה סבור שכך תקבל דיבידנדים גדלים ויציבים? אם כן אני הייתי מתרחק מריט (לא המלצה לא ייעוץ רק מתאר מה אני הייתי עושה אם הייתה לי מטרה מסוימת) כי הם מחויבים לחלק לפחות 90% מהרווח כדיבידנדים ולכן לדעתי הם לא יציבים.
אני חושב לבהשקעה בריט עדיף להשקיע במדד כמו בכל השקעה כי הסיכוי שתשיג תשואה מעל המדד הוא נמוך מאוד בשוק כמעט משוכלל.
אני לא מחפש תשואה גבוה יותר בהכרח. אני שוקל האם לבחור מניות REIT לפי פרמטרים שלי ... אני חושב שכך יש סיכוי גבוה לקבל הכנסה פסיבית הולכת וגדלה עם הזמן (גם אם יש קצת תנודות לפעמים).

אני לא מחפש תשואה גבוה יותר בהכרח. אני שוקל האם לבחור מניות REIT לפי פרמטרים שלי ... אני חושב שכך יש סיכוי גבוה לקבל הכנסה פסיבית הולכת וגדלה עם הזמן (גם אם יש קצת תנודות לפעמים).

אתייחס לבחירת מניות באופן כללי, לאו דווקא לריטים.
לדעתי, בחירה ידנית לפי פרמטרים פשוטים (נגיד הסטוריה של הדיבידנדים) היא לא הגיונית. אתה בוחר בסופו של דבר מספר קטן של מניות, ולחלקן אולי יש נסיבות מיוחדות שלא משתקפות בפרמטר שבחרת, כך שאתה מגדיל את הסיכון לנפילות.
אני רואה שתי דרכים: או להשקיע במדדים, או לערוך מחקר טיפה יותר מעמיק - לקרוא על החברה, השוק שלה, המאזנים, ההנהלה וכו׳ לפני שמחליטים.

לדעתי, בחירה ידנית לפי פרמטרים פשוטים (נגיד הסטוריה של הדיבידנדים) היא לא הגיונית. אתה בוחר בסופו של דבר מספר קטן של מניות, ולחלקן אולי יש נסיבות מיוחדות שלא משתקפות בפרמטר שבחרת, כך שאתה מגדיל את הסיכון לנפילות.
אני רואה שתי דרכים: או להשקיע במדדים, או לערוך מחקר טיפה יותר מעמיק - לקרוא על החברה, השוק שלה, המאזנים, ההנהלה וכו׳ לפני שמחליטים.

[מיותר, נערך]

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
כמובן אני קורא ובודק הרבה את החברות לפני....

קרוב - זה מוצר מסוכן שהייתי בדק עם חליפת אב"ך לפני שהייתי משקיע בו.

ג.נ.
רכשתי מניות של חברת ריט אמריקאית בעבר כך שאני כן מוכן להשקיע בהן בנסיבות מסויימות!

לדעתי מניות ריט הרבה יותר מסוכנות מכל שאר המניות (למעט שותפויות אבל זו צרה בפני עצמה).
אם אני רוכש מניה של ריט אז אני רוצה לדעת שיש סיכוי מאוד גבוה שאני אקבל את הכסף בחזרה לפני שהיא תפשוט רגל.

באופן כללי אני חושב שחברה שלא שומרת לעצמה מספיק מזומנים בשביל לתפקרד היא מסוכנת וחברות הריט נוטות לחלק לפחות 90% מהרווחים כדיבידנדים בגלל שאז הן מקבלות הטבת מס.
עם כל הכבוד להטבת מס, אם לחברה לא נשארים מספיק מזומנים בשביל לשרוד העלאת ריבית אז אני מעדיף לשלם יותר מיסים...
בעזרת איזה פרמטר בודקים את כמות המזומנים של REIT ?
האם מספיק להסתכל על EQUITY ? זה כולל מזומנים בקופה וגם את הנכסים ?

מאד לא מומלץ אם אין לך הבנה חשבונאית וקצת בנדל"ן.
בנוסף האם יש ETF REIT שמחלק דיבידנדים הולכים וגדלים בזמן ?
כן, כולם.
בעזרת איזה פרמטר בודקים את כמות המזומנים של REIT ?
מזומנים ושווי מזומנים.
האם מספיק להסתכל על EQUITY
לא. EQUITY זה הון עצמי שזה נכסים מינוס התחייבויות.

אני חושב ש vnq זה אחלה דרך לקבל תזרים דיבידנדים קבוע. אתה יכול להסתכל ולראות שגם ב2008 שערך המנייה ירד הדיבידנדים זרמו כרגיל.

Back
למעלה