• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

S&P500 - תשואות גמל השתלמות מחקה מדד אל מול בלקרוק

seddied

משתמש סולידי
דירוג
6
היי כולם,
לקראת השחרור מהצבא אני עושה סדר בכל התיקים השונים שלי ובהתאם לכך בוחן מספר כיווני השקעה.
נתקלתי בחוסר תאימות מאוד מוזר בין נתוני הS&P500 של המסלולים המנוהלים המחקים בישראל (קרנות השתלמות, גמל וכו') לבין הנתונים של Blackrock.

ע"פ הקרן של Blackrock, המדד עשה מעל 10% בממוצע על 1,3,5 שנים - https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/253743/ishares-sp-500-b-ucits-etf-acc-fund

ע"פ הנתונים של הגמל המחקה של הלמן אלדובי - https://supermarker.themarker.com/Gemel/KupatGemel.aspx?ID=2256, או ע"פ מור - https://supermarker.themarker.com/Gemel/KupatGemel.aspx?ID=9451 , המסלולים שלהם עשו הרבה פחות.

יש לי הרגשה שאני מפספס פה משהו מאוד בייסיק (הנתונים מתייחסים לתקופות זמן שונות לדוגמא), ואשמח אם מישהו יוכל להעיר את עיני.

התחלתי לבחון את זה היות ואחת הנקודות שעליהן אני מתלבט היא אם למשוך את כל הקופת גמל להשקעה שיש לי באלטשולר שחם (דמי ניהול של 0.39 דרך חבר אבל במסלול המנייתי היא מושקעת בהגזמה פראית בישראל), לספוג את המס (שבלשב הזה לא אמור להיות גדול מדיי עדיין) ולהעביר את הכסף לתיק השקעות פאסיבי בניהול אישי, אל מול לנייד את הגמל להשקעה לגוף עם מסלול S&P500 ובתיק השקעות להחזיק רק אירופה ושווקים מתפתחים בפרופורציה מתאימה.

תודה :)

roneng

משתמש בכיר
דירוג
11,465
יש לי הרגשה שאני מפספס פה משהו מאוד בייסיק (הנתונים מתייחסים לתקופות זמן שונות לדוגמא), ואשמח אם מישהו יוכל להעיר את עיני.
אחד מודד תשואה יחסית לשקל והשני מודד תשואה יחסית לדולר

seddied

משתמש סולידי
דירוג
6
אחד מודד תשואה יחסית לשקל והשני מודד תשואה יחסית לדולר
כלומר בגלל שהשקל התחזק ב5 שנים האלו והמדד הוא בדולרים התשואה חלק מהתשואה "נאבד" (ובאותה מידה זה יכל לקרות הפוך), לכן דה פקטו היה לי בקירוב אותו סכום כסף בשקלים בתיק היום? זה בעצם + כלשהו לכן להשקיע בשוק הישראלי?

roneng

משתמש בכיר
דירוג
11,465
כלומר בגלל שהשקל התחזק ב5 שנים האלו והמדד הוא בדולרים התשואה חלק מהתשואה "נאבד" (ובאותה מידה זה יכל לקרות הפוך),
לא. המדד הוא לא בדולר והתשואה לא נאבדת.
בגלל שהשקל זז יחסית לדולר אז מדידה של תשואה יחסית לדולר תיתן תוצאה שונה מאשר מדידה יחסית לשקל.
תחשוב שאתה נוסע באוטו ומודד את המהירות שלך יחסית ל2 רכבים אחרים שזזים בקצב אחר, ברור לך שהמהירות שלך יחסית לכל אחד מהרכבים ההם תיהיה שונה, נכון?

לכן דה פקטו היה לי בקירוב אותו סכום כסף בשקלים בתיק היום?
נכון.
גם בדולרים היה לך אותו סכום וגם באירו או בכל מטבע אחר (או סחורה אחרת) שהיית מודד בו.
זה בעצם + כלשהו לכן להשקיע בשוק הישראלי?
לא.

Mr. pink

משתמש ותיק
דירוג
215
אם היה לי שקל על כל פעם ש @roneng מסביר מסביר על זה שהשקעה בבלאקרוק זה לא השקעה בדולר/יורו...
אולי תכתוב איזה פוסט קבוע ותשלח אליו כל פעם?אני דואג שתתעייף ותפסיק לכתוב דברים חשובים באמת

seddied

משתמש סולידי
דירוג
6
לא. המדד הוא לא בדולר והתשואה לא נאבדת.
בגלל שהשקל זז יחסית לדולר אז מדידה של תשואה יחסית לדולר תיתן תוצאה שונה מאשר מדידה יחסית לשקל.
תחשוב שאתה נוסע באוטו ומודד את המהירות שלך יחסית ל2 רכבים אחרים שזזים בקצב אחר, ברור לך שהמהירות שלך יחסית לכל אחד מהרכבים ההם תיהיה שונה, נכון?

נכון.
גם בדולרים היה לך אותו סכום וגם באירו או בכל מטבע אחר (או סחורה אחרת) שהיית מודד בו.

לא.
התשואה האבסולוטית אולי לא נאבדת (אני מצטער אם אני לא משתמש במונחים "מקצועיים"), אבל גם מההסבר שלך אני מבין שכל עוד כח הקניה של כל שקל בישראל נשאר זהה, הרווחתי פחות כוח קניה בשקלים?

וכדי לחדד עוד יותר - אחוז התשואה האמיתי שהמדד עשה הוא זה שמופיע בבבלקרוק היות והוא ע"פ המטבע של המדד והאחוזים שמציגה הקרן בישראל כוללים את התחזקות השקל (כי המדד באמת עלה במעל 10%)?

אני חייב גם להגיד שההפרשים באחוזים עדיין נראים לי מאוד גדולים, הדולר בסוף נע בין 3.4-3.9 בכל הזמן הזה, איך נוצר כזה פער?

תודה רבה על העזרה!

נערך לאחרונה ב:

Almoni

משתמש ותיק
דירוג
85
התשואה האבסולוטית אולי לא נאבדת (אני מצטער אם אני לא משתמש במונחים "מקצועיים"), אבל גם מההסבר שלך אני מבין שכל עוד כח הקניה של כל שקל בישראל נשאר זהה, הרווחתי פחות כוח קניה בשקלים?

וכדי לחדד עוד יותר - אחוז התשואה האמיתי שהמדד עשה הוא זה שמופיע בבבלקרוק היות והוא ע"פ המטבע של המדד והאחוזים שמציגה הקרן בישראל כוללים את התחזקות השקל (כי המדד באמת עלה במעל 10%)?

אין כזה דבר תשואה אבסולוטית/אמיתית. תשואה נמדדת ביחס למשהו (מטבע/מדד).
נניח יש לך שעון. כשקנית אותו המחיר היה 100 ש"ח = 25 דולר, ועכשיו כשאתה בא למכור המחיר הוא 90 ש"ח = 30 דולר. האם הייתה תשואה חיובית או שלילית?
אם אתה רוצה לדבר על כוח קנייה בארץ אז הגיוני למדוד תשואה ביחס למדד (המחירים לצרכן בישראל).

seddied

משתמש סולידי
דירוג
6
סבבה, ברור. למה ההפרשים בתשואה כ"כ גדולים אז אם השינויים בדולר מול השקל היו הרבה יותר קטנים?

Almoni

משתמש ותיק
דירוג
85
סבבה, ברור. למה ההפרשים בתשואה כ"כ גדולים אז אם השינויים בדולר מול השקל היו הרבה יותר קטנים?
ננסה לעבוד עם נתונים (עם סבירות גבוהה לטעות).
בהלמן אלדובי אני רואה תשואה מצטברת של 48.73% על פני 5 שנים. בבלק רוק אני רואה 69.17%.
שער הדולר היה אז 3.8 בערך וכיום 3.4.
מתקיים 169*3.4/3.8=151.
51 זה לא רחוק מ-49 ויכול לנבוע מהרבה דברים כולל שער מדוייק, היום המדוייק שבו מודדים, עמלות, מיסוי, טעויות עקיבה...

nicepo1

משתמש בכיר
דירוג
3,517
לספוג את המס (שבלשב הזה לא אמור להיות גדול מדיי עדיין) ולהעביר את הכסף לתיק השקעות פאסיבי בניהול אישי, אל מול לנייד את הגמל להשקעה לגוף עם מסלול S&P500 ובתיק השקעות להחזיק רק אירופה ושווקים מתפתחים בפרופורציה מתאימה.

אני אישית הייתי מעדיף לנהל הכול בתיק השקעות,לא רואה היתרון כמעט בגמל להשקעה למי שכבר יש תיק השקעות(הגיוני למתחיל שלא רוצה\יכול להחזיק תיק השקעות).

יש היתרון שניתן להעביר מסלולים בלי מס שחשוב למשקיעים אקטיביים.
חוץ מזה הייתי מתייחס לגובה המס שצריך לשלם כשיקול מרכזי.

לא ממליץ\מייעץ

seddied

משתמש סולידי
דירוג
6
אני אישית הייתי מעדיף לנהל הכול בתיק השקעות,לא רואה היתרון כמעט בגמל להשקעה למי שכבר יש תיק השקעות(הגיוני למתחיל שלא רוצה\יכול להחזיק תיק השקעות).

יש היתרון שניתן להעביר מסלולים בלי מס שחשוב למשקיעים אקטיביים.
חוץ מזה הייתי מתייחס לגובה המס שצריך לשלם כשיקול מרכזי.

לא ממליץ\מייעץ
מסכים, פשוט לא מאוד בא לי לשלם את המס עכשיו ולהפסיד את התשואה העתידית שלו.

אגב (כמובן לא שאלה לייעוץ) - לדעתכם במידה והדמי ניהול הם נמוכים (כמו של תיק פאסיבי) יש באמת הבדל משמעותי לרעה בתיק מנייתי מנוהל באחד הגופים המוסדיים ע"פ השקאה פאסיבית במדדים ? אם זה נכון למה אלטשולר פשוט לא מציעים תיק פאסיבי מבוסס על בלקרוק וחוסכים לעצמם מלא כסף על אנלטיסיטים?
הדמי ניהול של 0.39 הם בסוף לא דרמטית שונים משל תיק פאסיבי.

seddied

משתמש סולידי
דירוג
6
ננסה לעבוד עם נתונים (עם סבירות גבוהה לטעות).
בהלמן אלדובי אני רואה תשואה מצטברת של 48.73% על פני 5 שנים. בבלק רוק אני רואה 69.17%.
שער הדולר היה אז 3.8 בערך וכיום 3.4.
מתקיים 169*3.4/3.8=151.
51 זה לא רחוק מ-49 ויכול לנבוע מהרבה דברים כולל שער מדוייק, היום המדוייק שבו מודדים, עמלות, מיסוי, טעויות עקיבה...
אההה עכשיו הבנתי לדעתי :) בעצם גם ה100% הקיים בתיק של Blackrock "יורד" בערך השקלי שלו כשהשקל מתחזק נכון? תודה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R סלייס - תשואות מוצרים עוקבי S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 30
ת הבדלים בין מור S&P500 למיטב דש S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
שם משתמש בעייתי האם זה שהשקל עולה ביחס לדולר יכול להשפיע על כדאיות של מדד s&p500? שוק ההון 2
O לא מבין למה אתם אומרים ש- S&P500 עדיף על השקעה אקטיבית שוק ההון 28
G תעודת סל S&P500 שוק ההון 12
לא חשוב שמות הדילמות העיקריות לגבי מסלולי S&P500 בקרנות הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 32
B עזרה לגביי הבנה של קרן סל בלאקרוק s&p500 שוק ההון 11
S צבירה לא מעודכנת בפנסיה מקיפה S&P500 מיטב דש (לשעבר הלמן אלדובי) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
R העברת קרן השתלמות לs&p500 בהראל או המתנה לניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ב הוראת קבע לקניית s&p500, מה הכי יעיל ומשתלם ? פוסטים מאיכות נמוכה 11
deussex הצעה לניהול כספי פיצויים ב S&P500 גם כן פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
R מה הדרך הזולה ביותר להשקיע במדד S&P500, סכום חד פעמי 30,000 ש"ח ל-7 שנים. שוק ההון 5
N מגדל תשיק מסלול עוקב S&P500 החל מ3.5.21 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
deussex קרנות פנסיה עוקבות S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
אדון ארון מסלול מחקה s&p500 בהראל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 40
F הראל - מעבר מסלול לעוקב S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S בעד ונגד משיכת כספי פיצויים פטורים מקרן פנסיה מחקה S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
פ קופת גמל להשקעה-מסלול עוקב מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ה להמשיך לרכוש S&P500 בדולרים? שוק ההון 1
R איך אני יודע אם עוקבת S&P500 צוברת דיבידנדים? שוק ההון 7
B האם יש קבוצות רכישה פתוחות ל-IRA/קופות גמל עוקבות S&P500? צרכנות פיננסית 2
G יש קבוצות רכישה פתוחות כרגע לפנסיה מחקה מדד S&P500? פוסטים מאיכות נמוכה 1
P פנסיה - מתלבט האם לעבור ממסלול מחקה מדד מניות פאסיבי למסלול מחקה - S&P500. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R פוליסת חיסכון של הפניקס מחקה מדד S&P500 שוק ההון 8
maverick פנסיה - האם זה לא מסוכן מדי להשקיע במסלול מחקה מדד s&p500? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 79
O הבדלי תשואה S&P500 - מדד, קרן ישראלית, קרן אירית שוק ההון 2
A אלטרנטיבה לקרן מחקה s&p500 שוק ההון 12
D פנסיה מקיפה מיטב דש מסלול s&p500 - חשיפה למדד עודכנה ל 100% [והופחתה שוב ביולי 2021] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 281
David בלאקרוק vs קסם S&P500 שוק ההון 5
ס דיבדנדים בIShares S&P500 Core שוק ההון 14
N קרן השתלמות מחקה S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 47
H קרן פנסיה הפניקס מסלול מחקה מדד s&p500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 162
Henchman34 האם יש קרן השתלמות מציע קרן מחקה מדד רחב מ-s&p500? שוק ההון 8
Wonko איזון תיק עם פנסית S&P500 שוק ההון 2
G לאן הולך הדיבידנד בקרן מחקה s&p500 שוק ההון 11
H קרן פנסיה פניקס מסלול מחקה מדדי חול או הלמון אלדובי מסלול s&p500 צרכנות פיננסית 109
E פערים בין קרנות מחקות של s&p500 שוק ההון 3
Summers חשיפה גדולה מדי של S&p500 לחברות הגדולות שוק ההון 13
A S&P500 - מה ההבדל בין ה4? שוק ההון 4
Snoopy לאור קרן פנסיה S&P500, השקעה במדדים עכשיו- טרפת? צרכנות פיננסית 39
D עוד מסלול מחקה S&P500 בהשתלמות וגמל צרכנות פיננסית 12
מ קרן פנסיה מקיפה מחקה מדד Sַ&P500 - בשורה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 673
י תשואה עודפת לניירות ישראלים עוקבי S&P500 מול בלקרוק? שוק ההון 27
G שאלה בנוגע לקרן S&P500 לא זזה מיום 4/6/20 שוק ההון 3
H מעבר מקרן סל תכלית s&p500 1144385 לקרן שקלית של בלקרוק שוק ההון 10
A עוקב S&P500 שוק ההון 46
ImCarryGG קנייה ומכירה של מניות על ידי סנטורים לצד גרף הs&p500 שוק ההון 52
R השקעה פסיבית קרן מחקה Sַ&P500 מול קופת גמל להשקעה מחקה Sַ&P500 שוק ההון 36