1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

ETF אמריקאי בקרן השתלמות IRA

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י hej, ‏11/8/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. hej

hej משתמש סולידי

הי, קראתי את הפוסט כאן (הדוד סאם התקשר – והוא רוצה את המיסים שלו!).
    יש שם חישוב לגבי העלות הכוללת של VT כאשר מוסיפים את מיסוי הדיבידנדים.

יש לי שאלה לגבי רכישת ETF אמריקאי במסגרת קרן השתלמות IRA.

בהנחה שאני רוצה לקנות רק קרנות אמריקאיות*.
    לצורך הדוגמא, לקנות רק VT.
    על הדיבידנד מנוכה מס במקור של 25%.
    לפי החישוב שלי:

IRA דמי ניהול = 0.25%
    VT דמי ניהול = 0.08%
    תשואת דיבידנד (ממוצע 4 שנים, מצאתי כאן) = 2.31%
    מס דיבידנד = 25%
    עלות מס דיבידנד לצבירה = 0.58%
    עלות כוללת = 0.91%

אז השאלה היא האם זאת לא עלות גבוהה מאוד?
    גם צריך להוסיף עמלת ק/מ, המרה לדולר וכל שאר ההתעסקות, הפסד הריבית דריבית על הדיבידנד, וכו׳.

האם במקרה הזה עדיף להישאר בקרן מנוהל עוקב מדד פסיבי?
    ראיתי שעלויות של קרנות כאלה נעים בין 0.3-0.5%.

האם אני מפספס משהו?

תודה לעונים.

* אזרח ארה״ב ולא רוצה להתעסק עם PFIC, כך שקרנות איריות או ישראליות פחות רלוונטיות לשאלה.

2. zohare

zohare משתמש ותיק

למה אתה חושב שבקרן מנוהלת אין מס על הדיבידנד?
    מבחינת מיסוי בIRA בהנחה שהכספים בקרן שלך פטורים, הכי משתלם לקנות קרנות איריות בהן המיסוי הוא 15% בלבד על הדיבידנדים.

solidix2 ו-roneng אוהבים את זה.
  3. roneng

roneng משתמש בכיר

א. אני לא בטוח אם PFIC תופס בתוך IRA, כי לא אתה זה שקונה אותם אלא קרן ההשתלמות. מאותה סיבה מס ירושה אמריקאי לא תופס על קה"ש IRA.
    ב. הבנתי שחלק מהברוקרים בIRA מבקשים ממך למלא W9 ואז הדוד סם לא גובה 25% מס דיבידנד אלא הרבה פחות (לפי החוק הרגיל לאמריקאים), ואתה לא צריך להשלים ל25% בארץ כי קה"ש פטור ממס.
    וכן, אני יודע שיש סתירה מסויימת בין א' לב'.

אולי ל @FIYaacov יש עוד כמה פתרונות לאזרחים אמריקאים עם IRA ישראלי.

4. אחד_שיודע

אחד_שיודע משתמש ותיק

ממממ לא כל כך הבנתי איזה אופציות נשארו מלבד ETF.
    כמו כן, אם אינך רוצה להתעסק עם קרנות ישראליות, אז למה שתרצה שתהיה לך קרן ישראלית מנוהלת?

5. hej

hej משתמש סולידי

1. אני לא יודע שאין מס בקרן מנוהלת, אבל לפי הבנתי בגלל שקרן המנוהלת ישראלית לא רוכשת את ה-ETF, אלא עוקבת בדרכים סינטטיות, אז ארה״ב לא תיקח במצב זה מס על הדיבידנד. האם זה לא נכון?
    2. אני יודע שהכי משתלם לרכוש קרן צבורת ב-IRA, אבל כמו שציינתי אני לא מעוניין להתעסק עם PFIC, ולכן ״מוגבל״ לקרנות אמריקאיות.

אני גם לא בטוח ולאחר בדיקה/קריאה, לא נראה לי שאף אחד בטוח כי זה לא חד וחלק.
    כרגע אני מעדיף לא לקחת את הסיכון של ה-PFIC.

אני לא רוצה לקנות קרן ישראלית ב-IRA בגלל שאני אזרח ארה״ב.
    אם לא הייתי אזרח ארה״ב ההחלטה הייתה קלה בשבילי - לקנות קרן צוברת (כנראה iShares שקלי) ב-IRA.
    בגלל האזרחות, אז ב-IRA אני ״מוגבל״ ל-ETF אמריקאי. אם אני לא ב-IRA, אלא מנוהל, עניין ה-PFIC די לא רלוונטי.

השאלה היא - האם העלות של ETF כמו VT ב-IRA גבוהה יותר מקרן מנוהלת עוקבת מדד בגלל מיסוי הדיבידנד?
    ואם כן, האם יש סיבות בכל זאת להעדיף אותה?

אחד_שיודע אוהב/ת את זה.
  6. roneng

roneng משתמש בכיר

זה נכון שטכנית ארה"ב לא תקבל את המס. אבל בפועל התשואה שהקרנות הישראליות נותנות יוצאת מאוד קרובה ל NTR (כלומר דיבידנד בניכוי 30% מס).
    למה?
    מה זה משנה אם איציק שמנהל את הקה"ש המנוהלת מחליט לקנות ק"ס ישראלית או שHEJ שמנהל את הקה"ש מחליט לקנות אותה?
    בסופו של דבר IRA בסה"כ אומר שלך יש יפוי כוח לקנות ולמכור ניירות בשם הקה"ש. זה די דומה ל"כוח" שיש למנהלי הקרנות האחרים, רק שאתה עושה את זה רק עבור הכסף שלך והם עבור הכסף של כולם.
    לא.
    במיוחד לא כשאתה אמריקאי ולא מנכים לך 25% במקור לדוד סם.
    כן:
    יכולת שליטה בפיזור וכו'
    מחיר יותר זול.

7. hej

hej משתמש סולידי

תודה! עזרת לי מאוד.

אתה צודק כי אתה חושב בצורה הגיונית.
    העניין הוא שההגיון של ה-IRS עלול להיות אחר במקרה של ביקורת.
    ובגלל המיסוי הנוראי של ה-PFIC, אני לא בטוח שזה סיכון ששווה לקחת.
    אגב, זה גם התשובה של @FIYaacov כאן.

8. SirL

SirL משתמש ותיק

אתחיל בזה שאומר שאני רחוק מלהיות מומחה בתחום חשבונות פטורים ממס ישראלים. לעומת זאת, אני מתמצא די טוב בחוקי המס האמריקאים.

מבחינת ה IRS אין בארץ חשבונות פטורים ממס (לא קרן פנסיה, לא קרן השתלמות ולא קופת גמל). למה? כי בפקודת המס האמריקאית יש הגדרות מאד ספציפיות לגבי סוגי החשבון שיהנו מפטור ממס. החשבונות בארץ (ובמרבית המדינות בעולם) אינם עומדים בתנאים אלה. לכן, האמריקאים יראו חשבון זה כחשבון השקעות רגיל לכל דבר ועניין. כלומר, הפקדות לקופה שיקנו לך ניכוי מס בארץ לא יקנו לך את אותו הניכוי בארה״ב ויש לדווח עליהן כהכנסות. כמו כן, רווחי הון פטורים ממס בארץ יהיו חייבים במס בארה״ב. משיכות פטורות בארץ לא יהיו חייבות במס בארה״ב כי כבר בעצם שילמת מס הכנסה על ההכנסה הפטורה בישראל ושילמת מס רווח הון.

לאור האמור לעיל, כל עוד החשבון על שמך (ואני מניח שהוא כן), אני מאמין שאתה עלול להיות חשוף ל PFIC.

אציין שוב שאני לא מומחה בתחום.

9. Body Solid

Body Solid משתמש בכיר

הקרן הסינטטית עוקבת אחרי המדד NTR, כאילו נוכו המיסים.

solidix2 אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מס על ריבית של אג"ח אמריקאי בקרן אירית פינת המשקיעים ‏28/5/20
אפליקציות להשקעה בשוק האמריקאי פינת המשקיעים ‏15/9/20
השקעה סולידית לאזרח אמריקאי פינת המשקיעים ‏9/9/20
השקעה במדדי מניות של הבורסה האמריקאית שלא דרך כל גוף ישראלי פינת המשקיעים ‏29/8/20
ניכוי מס במקור של ETF אג"ח אמריקאי פינת המשקיעים ‏20/8/20
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.