• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

Covered Call ETF

נכון שלא נבחנו, אבל זה די ברור ששוק יורד אמור להכניס להם הרבה כסף מדמי הפרמיות שמתקבלים על כתיבת האופציות. כמובן, שבמצב כזה גם נכסי הבסיס שלהם מאבדים משווים, אבל כאמור זה קיים גם בתיק מניות רגיל, רק שכאן התזרים אמור להימשך כרגיל, ואף לגדול בשוק יורד.
תראה את זה גם אמרו על המנייה של coin, "הכל מושלם! אין דאגות! בעלייה, היא תעלה, בירידה המונים ימכרו ויהיו לה המון רווחים!"
כבר אז היה נשמע פישי, וזה באמת לא ממש קרה.
אני כמובן לא משווה, תעשיית האופציות ושות' היא גדולה וענפה, אבל קח בחשבון ש-
א. זה לא נכון לשוק דובי, כשהמרג'ינים נמוכים
ב. אני גם לא חושב שהשיטה תקרוס, אבל לחשוב שהכל יהיה מצויין והרווח יגדל, אני סקפטי. במצב אידיאלי הקרן תשקף פחות או יותר את נכס הבסיס, ובמקסימום הדיבידנדים ירדו. אנחנו לא רוצים לראות מצב שהקרן לא יכולה לכסות דיבידנדים גבוהים, ואז נופלת עוד יותר, וזה יכול לקרות בניהול טיפש.
נדרש ניהול חכם, הרבה דברים יכולים להשתבש -
את הנקודה הזאת אני מנסה להבין, הרי הדברים לכאורה מאוד ברורים, נכסים מפוזרים וכתיבת אופציות כנגדם, איזה דברים יכולים להשתבש שם מעבר לשיבוש שיכול להיגרם בכל תיק מנייתי מפוזר?
מנגנון אופציות שכושל, פחות מדי אופציות, נקודת היחוס שלי לנכס שקשה להשתבש בו היא עוקב מדד - כאן יש הרבה יותר מעקיבה טיפשה.

אני כמובן לא משווה
אתה לא משווה, ובצדק. הירידות שם נבעו מסיבות אחרות, ומראש נדמה לי שהשווי היה מנופח וכו'.
זה לא נכון לשוק דובי, כשהמרג'ינים נמוכים
אשמח אם תוכל להסביר את דבריך? לא כ"כ מובן לי.

אנחנו לא רוצים לראות מצב שהקרן לא יכולה לכסות דיבידנדים גבוהים
מה זאת אומרת, הדיבידנדים מחולקים מדמי הפרמיה שהים מקלת עבור כתיבת האופציות. במידה ולא נכנס כסף מהפרמיות, היא פשוט לא תחלק דיבידנד. כלומר, היא מחלקת רק מרווחים. היא צריכה "לכסות" דיבידנדים. כמובן שאם אני טועה אשמח לתיקון.
מנגנון אופציות שכושל
שוב, מה זה כושל? שהמניות יעלו בחדות ויהיה מימוש?
פחות מדי אופציות
פחות אופציות=פחות פרמיה
פחות פרמיה=פחות דיבידנד.

זה לא נעים, אבל לא הייתי מגדיר את זה "סיכון".

אשמח אם תוכל להסביר את דבריך? לא כ"כ מובן לי.
הטענה שיש פחות כסף בסוגי האופציות הנ"ל כשהשוק מאוד דובי ולא תנודתי.

מה זאת אומרת, הדיבידנדים מחולקים מדמי הפרמיה שהים מקלת עבור כתיבת האופציות. במידה ולא נכנס כסף מהפרמיות, היא פשוט לא תחלק דיבידנד. כלומר, היא מחלקת רק מרווחים. היא צריכה "לכסות" דיבידנדים. כמובן שאם אני טועה אשמח לתיקון.
תיאורטית כן. טוב שזה ככה. מעשית, לא יודע אם יעדיפו לשמור על רמת חלוקה גבוהה יחסית, כזאת שאינה בריאה תקציבית. יש פה עניין של תדמית ומטרת הקרן.

מעבר לזה - ככל שיש יותר דברים שיכולים להשתבש, יש יותר. כאן לדוגמא - האלגו' שקובע מתי להיכנס למגננה, הוא בפירוש לא יעבוד "טוב" (למשקיע) בזמן ירידה מתמשכת.

זה לא שאני טוען, אני סה"כ מציג את הדברים. אני אשמח להבין היכן הטעות שלי? האם יש כאן סיכונים שלא גלויים לעין? אדרבא, אם אתה רואה כאן סיכון בוא תציג אותו ונדבר עליו.
הסיכונים העיקריים של הקרן הם עליות גדולות מהצפוי או ירידות גדולות מהצפוי, ולמעשה המקרה המסוכן יותר הוא העליות.
בהקשר של אופציות, תנועה גדולה מהצפוי היא עליה או ירידה במחיר של נכס הבסיס ביותר מהפרמיה שקיבלת על האופציה בפקיעה.

במקרה של ירידה נכסי הקרן יורדים מה שגורם לפגיעה בפרמיה (כי הפרמיה מתמחרת כאחוז כלשהו מהמחיר של נכס הבסיס), אבל מצד שני בדרך כלל כשיש ירידות התמחור של האופציות משקף את הסיכון המוגבר והפרמיה עולה, שתי האפקטים האלה מקזזים אחד את השני ולכן למראית עין התזרים לא נפגע ונשאר יציב.

במקרה של עליות זה יותר גרוע, נכס הבסיס עולה אבל נכסי הקרן לא זזים, אז כשהאופציה פוקעת הקרן צריכה למכור מניות כדי לשלם את עליית הערך של האופציות, וכשהיא תכתוב את האופציות החדשות לעוד חודש היא תקבל פחות כסף כי יש לה פחות מניות מהחודש הקודם, ואם זה לא מספיק אז בדרך כלל כשיש עליות התנודתיות בשווקים יורדת ואיתה גם הפרמייה של האופציות, אז יש פה פגיעה כפולה בתזרים.

בדרך כלל אופציות מתומחרת די טוב (לפחות הנזילות ביניהן), וכשיש שינוי בתנאיי השוק הדרך כלל התמחור מתוקן בזריזות כדי לשקף את התנועה הצפוייה, אז ברוב המקרים הקרן תתן תשואה מאוד קרובה לשל נכס הבסיס ובדרך כלל עם תנודתיות יותר נמוכה.

במקרה של עליות זה יותר גרוע, נכס הבסיס עולה אבל נכסי הקרן לא זזים, אז כשהאופציה פוקעת הקרן צריכה למכור מניות כדי לשלם את עליית הערך של האופציות, וכשהיא תכתוב את האופציות החדשות לעוד חודש היא תקבל פחות כסף כי יש לה פחות מניות מהחודש הקודם, ואם זה לא מספיק אז בדרך כלל כשיש עליות התנודתיות בשווקים יורדת ואיתה גם הפרמייה של האופציות, אז יש פה פגיעה כפולה בתזרים.
את הנקודה הזאת אני באמת מנסה להבין, נניח לדוגמא כתבו אופציה על מניות אפל למימוש במחיר 160$ והפרמיה היא 5$.

במקרה של עליות חזקות בשוק, אם אפל תגיע נניח ל170$, מה הקרן תעשה במצב כזה?

האם היא פשוט תמסור את מניות אפל שברשותה למחזיקי האופציות? ובעצם בכך הם "הפסידו" את העליה של המניה. (בפועל מדובר במניעת רווח, לא בהפסד אמיתי)

כלומר, בתסריט הזה, אין הפסד נכסים לחברה. אלא הרווח על הנכס (אפל בדוגמא לעיל) יהיה פחות ממה שהשוק הרוויח עליו, בעקבות מימוש האופציה.

אז נכון, שעכשיו בכסף שהיא קיבלה היא תוכל לקנות כמות קטנה יותר של מניות אפל וממילא לכתוב פחות אופציות ממה שכתבה קודם, אבל צריך לזכור שזה קורה רק בשוק

עם תנועה חדה כלפי מעלה, מה שלא קורה תמיד ולכן ההנחה אומרת שהיציבות תחזור.

או שיש תסריט אחר במצב של עליות? וזה אולי התכוונת במה שכתבת:
הקרן צריכה למכור מניות כדי לשלם את עליית הערך של האופציות
אשמח להסבר על המשפט הנ"ל.

בכל מקרה כתבת סקירה יפה!

את הנקודה הזאת אני באמת מנסה להבין, נניח לדוגמא כתבו אופציה על מניות אפל למימוש במחיר 160$ והפרמיה היא 5$.

במקרה של עליות חזקות בשוק, אם אפל תגיע נניח ל170$, מה הקרן תעשה במצב כזה?

האם היא פשוט תמסור את מניות אפל שברשותה למחזיקי האופציות? ובעצם בכך הם "הפסידו" את העליה של המניה. (בפועל מדובר במניעת רווח, לא בהפסד אמיתי)
יש הבדל קטן בין אופציות על מניית לאופציות על אינדקסים.
אופציה על מניה סחירה כמו אפל או קרן כמו qqq נותנת לך את הזכות לקנות/למכור 100 מניות במחיר קבוע מראש (סטרייק).
אופציות על מדדים הן cash settled, בגלל שאתה לא יכול לתת למישהו 100 יחידות של מדד, מתחשבנים על ההפרש נקודות בין הסטרייק לערך של המדד בפקיעה.
למשל אופציות על SPX או NDX עובדות ככה (זה נקרא אופציות אירופאיות European style options).

במקרה של אפל, אם יש לך 100 מניות ובפקיעה האופציית קול שלך בכסף, אז פשוט יקחו לך את המניות ויתנו לך כסף לפי הסטרייק של האופציה.

במקרה של אינדקס כמו NDX, שאם הבנתי נכון את האסטרטגיה של הקרן זה האינדקס שהיא כותבת עליו אופציות, בפקיעה אם הערך של האינדקס יהיה גדול מהסטרייק הקרן תצטרך לשלם את ההפרש בכסף.
אלא אם הקרן אם מחזיקה מזומנים בצד, היא תצטרך למכור את מניות כדי לממן את התשלום על האופציה.

כלומר, בתסריט הזה, אין הפסד נכסים לחברה. אלא הרווח על הנכס (אפל בדוגמא לעיל) יהיה פחות ממה שהשוק הרוויח עליו, בעקבות מימוש האופציה
נכון. אין הפסד כספי, אבל מספר המניות קטן.
אם היו לך 1000 מניית בשווי 100 דולר והמחיר קפץ ל200 דולר, אז עכשיו יש לך רק 500 מניות.
אם אחר כך המחיר יורד ל150 דולר אז עכשיו יש לך 500 מניות בשווי 150 דולר, אז אתה פה בהפסד של 25% מההשקעה למרות שנכס הבסיס אף פעם לא היה בהפסד.

לא דייקתי כל כך במה שכתבתי בתגובה הראשונה, הבעיה עם העליות היא לא העלייה עצמה, אלא הדרך שבה מניות כל הזמן עולות ויורדות וכל מחזור כזה של עלייה-ירידה שוחק את הקרן לאט לאט.
אם האופציות מתומחרות כמו שצריך הרווח מהפרמיות אמור להיות יותר גבוה מהשחיקה הזו, אבל אם הקרן כל הזמן מחלקת את הפרמיות כדיבידנד אז זה בלתי נמנע שהנכסים שלה יישחקו ככל שהזמן עובר.

יש הבדל קטן בין אופציות על מניית לאופציות על אינדקסים.
אופציה על מניה סחירה כמו אפל או קרן כמו qqq נותנת לך את הזכות לקנות/למכור 100 מניות במחיר קבוע מראש (סטרייק).
אופציות על מדדים הן cash settled, בגלל שאתה לא יכול לתת למישהו 100 יחידות של מדד, מתחשבנים על ההפרש נקודות בין הסטרייק לערך של המדד בפקיעה.
למשל אופציות על SPX או NDX עובדות ככה (זה נקרא אופציות אירופאיות European style options).

במקרה של אפל, אם יש לך 100 מניות ובפקיעה האופציית קול שלך בכסף, אז פשוט יקחו לך את המניות ויתנו לך כסף לפי הסטרייק של האופציה.

במקרה של אינדקס כמו NDX, שאם הבנתי נכון את האסטרטגיה של הקרן זה האינדקס שהיא כותבת עליו אופציות, בפקיעה אם הערך של האינדקס יהיה גדול מהסטרייק הקרן תצטרך לשלם את ההפרש בכסף.
לפי מה שבדקתי בזמנו, בעבר זאת אכן הייתה האסטרטגיה של הקרן, לכתוב אופציות על מדד הנאסדק, עם הזמן האסטרטגיה שונתה, והם התחילו לכתוב אופציות על מניות מתוך מדד הנאסד"ק, נדמה לי אולי אפילו על כל המניות. ולכן, במקרה הזה כנראה שייאלצו למסור את המניות בעליה חדה.
לא דייקתי כל כך במה שכתבתי בתגובה הראשונה, הבעיה עם העליות היא לא העלייה עצמה, אלא הדרך שבה מניות כל הזמן עולות ויורדות וכל מחזור כזה של עלייה-ירידה שוחק את הקרן לאט לאט.
אם האופציות מתומחרות כמו שצריך הרווח מהפרמיות אמור להיות יותר גבוה מהשחיקה הזו, אבל אם הקרן כל הזמן מחלקת את הפרמיות כדיבידנד אז זה בלתי נמנע שהנכסים שלה יישחקו ככל שהזמן עובר.
כנראה שבניהול לא חכם ייתכן שייעשו טעויות שיגרמו לשחיקה, אבל מה שכן, זה לא יגרום לנפילה במכה אלא לשחיקה איטית שתסמן שמשהו לא טוב מתרחש, ואז אפשר להסיק מסקנות.

לפי מה שבדקתי בזמנו, בעבר זאת אכן הייתה האסטרטגיה של הקרן, לכתוב אופציות על מדד הנאסדק, עם הזמן האסטרטגיה שונתה, והם התחילו לכתוב אופציות על מניות מתוך מדד הנאסד"ק, נדמה לי אולי אפילו על כל המניות. ולכן, במקרה הזה כנראה שייאלצו למסור את המניות בעליה חדה.
מעשית זה לא באמת משנה אם הם נותנים מניות או כסף, זה שקול מבחינת השווי של הקרן.

כנראה שבניהול לא חכם ייתכן שייעשו טעויות שיגרמו לשחיקה, אבל מה שכן, זה לא יגרום לנפילה במכה אלא לשחיקה איטית שתסמן שמשהו לא טוב מתרחש, ואז אפשר להסיק מסקנות.
זה לא ממש קשור לניהול, זה איך שעובדת האופציה וזה קורה כל הזמן פשוט לא בעוצמה גדולה שמורגשת.

אם הנפילה במרץ שנה שעברה היתה יותר ארוכה ולא קריסה מהירה של כמה שבועות (משהו שיותר דומה ל2008) אז היינו רואים שחיקה ממש חזקה בקרן.

תרחיש יום הדין הוא נפילה גדולה שבסופה יש דישדוש עד שכל האופציות גולגלו לסטרייקים נמוכים ואז עלייה גדולה שנועלת הפסדים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ Global X S&P 500 Covered Call - XYLD ETF שוק ההון 11
N Covered call שוק ההון 7
א קרנות covered call פוסטים מאיכות נמוכה 1
N COVERED CALLS - שאלה טכנית שוק ההון 2
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
J אופציות put ו call כדי לגדר סיכון על מניה ספציפית שוק ההון 38
P הלוואות Margin ב IB - על מה להסתכל כדי להמנע מ margin call ? שוק ההון 5
adamshalev מיסוי אופציית call בעת מימוש (exercise) מיסים 6
ע שאלה לגבי מכירת אופציות PUT או CALL שוק ההון 5
stass ספרי CALL TO ACTION הכי אהובים עליכם? התפתחות אישית 4
ס אופציות על ETF ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 5
O לקנות ביטקוין שווה לקניית etf על ביטקוין? פוסטים מאיכות נמוכה 2
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
S Crypto ETF שוק ההון 2
F Bitcoin etf into pension funds השקעות אלטרנטיביות 99
G מעבר מ-VTI ל-1183441 INVESCO S&P 500 UCITS ETF שקלית שוק ההון 15
R Quantum Computing ETF פוסטים מאיכות נמוכה 5
א ביטקוין etf - יש סיבה שלא ימשיכו לעלות? השקעות אלטרנטיביות 133
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
M מס ירושה iShares $ CORE S&P 500 UCITS ETF-TA מיסים 4
S Dynamic Multifactor ETF שוק ההון 5
Henchman34 מתלבט בין אג"ח לאג"ח צמוד מדד כחלק מ-ETF קצר טווח שוק ההון 10
ttmoon קופת גמל IRA ביטקוין קנדי ETF פוסטים מאיכות נמוכה 2
א השקעה בs&p דרך etf או קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
לארוצה ETF עם טיקר שלא מופיע באתר Invesco שוק ההון 2
A S&p 500 etf דיבידנדים שוק ההון 1
B מיסוי דיבידנדים מ-ETF אג"ח (או: איזה באלגן) מיסים 9
O איך אני יודע כמה דיבידנד התגלגל בתעודה iShares Core S&P 500 UCITS ETF 1159250 שוק ההון 4
א איך נולד ETF ? שוק ההון 17
A SGOV ETF שוק ההון 22
E ETF אירלנדי שנסחר בגרמניה שוק ההון 6
Z ETF שמחזיק אגרות חוב עד לפקיעה ? שוק ההון 14
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6
A ETF של ishares במקרה של פשיטת רגל שוק ההון 3
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
the_newbie סכנת הנזלת ETF שוק ההון 17
א רמת נזילות ETF בלאקרוק שוק ההון 1
ל Russell 2000 etf שוק ההון 1
נ VGK מול iShares Core MSCI Europe UCITS ETF EUR (1159094) שוק ההון 2
C למה לא לקנות ETF? שוק ההון 0