1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

All Tech ETF – יש דבר כזה?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י גל נחום, ‏17/10/20 ב- 10:45.

data-full-width-responsive="true">
  1. גל נחום

גל נחום משתמש רשום

אני מאמין במגזר הטכנולוגיה לטווח הארוך ומחפש דרך להשקיע במגזר הזה בפיזור רחב, בפשטות ובעלות סבירה. כלומר מעין VT מצומצם לענף הטכנולוגיה בלבד ובשאיפה בקרן צוברת (עד היום השקעתי רק בקרנות צוברות משיקולי פשטות).

בעבר חשבתי שהנאסד"ק 100 הוא קירוב סביר ל- All Tech שאני מחפש. אמנם יש בו לא מעט מניות שאינן טכנולוגיות וכן יש לא מעט מניות טכנולוגיות שאינן נמצאות בו אבל הקורלציה בין הנאסד"ק 100 לבין ETFים כדוגמת IXN, VGT ו- XLK הייתה גבוהה ושיקול הפשטות הכריע.

מה ששינה את דעתי בזמן האחרון זה השוק הסיני ובפרט ענקיות הטכנולוגיה שבו וחזרתי לחפש מכשיר יותר רחב.

ה- ETFים שלכאורה מכסים את מגזר הטכנולוגיה הגלובלי נראים כולם בעלי פיזור נמוך יחסית וכיסוי חסר (או לא קיים) של השוק הסיני. דוגמאות:
    • IXN – אין חשיפה ישירה לסין בכלל, חברות גדולות בלבד, פיזור מצומצם (121 חברות בלבד).
    • VGT – אין חשיפה ישירה לסין בכלל, חברות גדולות בלבד, פיזור סביר (425 חברות)
    • XLK - אין חשיפה ישירה לסין בכלל, חברות גדולות בלבד, פיזור מצומצם (73 חברות)
    • RYT – אין חשיפה ישירה לסין בכלל, גדולות וקטנות, פיזור נמוך-בינוני (טכנולוגיה מתוך ה- S&P500)
    * כשאני כותב חשיפה ישירה אני מתכוון להשקעה בחברות שלא נסחרות במערב.
    מעבר יותר מסודר על ה- Technology Equities ETFs ב- ETFdb.com לא העלה מועמדים משמעותית יותר טובים.

מצד שני, יש לא מעט ETFים שמתמקדים בטכנולוגיה בשוק הסיני אבל נראה שרובם מציעים כיסוי חלקי. דוגמאות:
    • CQQQ עוקבת אחרי AlphaShares China Technology Index שכולל China H ו- China N אבל לא China A
    • CHIK עוקבת אחרי MSCI China Information Technology 10/50 Index שכולל אמנם גם China A אבל לא כולל חברות קטנות ומכסה Information Technology בלבד
    • KWEB עוקבת אחרי CSI China Overseas Internet Index שלא כולל China A ומכסה חברות אינטרנט בלבד
    • ובארץ יש גם את מגדל MTF‏ מחקה BCHNQNTR שגם היא לא כוללת China A ומתמקדת בחברות אינטרנט (ונסחרת בדמי ניהול מרתיעים של 0.8%)
    אז השאלה מה התמהיל של ETFים שנותן לי את הקירוב הטוב ביותר אל ה- All Tech שלא קיים?

ותהיה נוספת, קצת יותר כללית, היא איך מבוצעים הסיווגים הנ"ל והאם הם אכן משקפים את העומק הטכנולוגי של החברות. לצורך הדוגמא עפ"י ה- GICS (הסיווג של MSCI למגזרים) אמזון מסווגת בקטגוריה של Consumer Discretionary וטסלה נמצאת בסיווג של Automobiles & Components. בתיאור המתודולוגיה MSCI קוראים לשיטת הסיווג הזו Demand Orientation ומציינים שיש שיטות אחרות. הייתי מעדיף שיטת סיווג שבה שתי הדוגמאות הנ"ל היו מסווגות גם (לא בהכרח במקום) כחברות טכנולוגיה.

והערה אחרונה במאמר מוסגר, משהו לא מסתדר לי גם לגבי VT. עפ"י הנתונים של ואנגרד ה- market allocation של VT לשוק הסיני הוא רק 4.9%. נשמע לי נמוך עבור הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

2. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

VT מכילה מניות של חברות שאפשר לקנות בבורסה כלשהי
    זאת אומרת שאילו החברות הסיניות שניתן להשקיע בהן
    ברוב הכלכלה הסינית האזרחים מושקעים (ביודעין או לא :))

3. האזרח_הקטן

האזרח_הקטן משתמש ותיק

4. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

הסינים לא מאפשרים לאזרחים זרים לסחור במניות של חברות סיניות (פרט לקבוצה קטנה של חברות).

5. גל נחום

גל נחום משתמש רשום

מאד דומה ל- ETFים שהזכרתי למעלה וסובל מאותן מגבלות.
    קרי, רק חברות גדולות, רק ארה"ב ומבוסס על הסיווג הבעייתי (מבחינתי) של ה- GICS.

6. האזרח_הקטן

האזרח_הקטן משתמש ותיק

You're welcome.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.