• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

250k לטווח קצר (אני אצטרך את הכסף)

Ofirrr

משתמש רשום
דירוג
9
היי!
יש לי כרגע 250 אלף ש"ח בעוש, כש-200 מהם הגיעו ממש עכשיו.
למשך השנה-שנתיים הקרובות אני עובד על הפרוייקט הבא שלי ולא צפויות להיות לי הכנסות בכלל, ככה שאצטרך לחיות מהכסף הזה.

חשבתי להשקיע את הכסף באפיקים סטנדרטיים יחסית כמו קרנות צמודות snp500 או מדדים דומים (אין לי ניסיון בניהול תיקי השקעות, אני אצטרך משהו פשוט). אבל במחשבה שניה תיקים כאלה הם הדבר הסטנדרטי כי הם נכונים לצרכים סטנדרטיים, שזה בדרך כלל להשקיע לטווח ארוך תוך הפקדות חודשיות קבועות, בעוד שהמצב שלי הפוך ואני ארצה למשוך סכום מסויים כל מספר חודשים.

מה הייתם עושים במקומי? נשארים עם האופציות הרגילות או שיש רעיונות מתאימים יותר?

אי אפשר לשים במניות סכום שאתה צריך למחיה בשנים הקרובות.

חשב כמה תצטרך לשנתיים הקרובות (הוצאה חודשית כפול מספר חודשים + 10% טווח ביטחון) ושמור את הסכום הזה בעובר ושב.

אפשר אולי לשים חצי בפיקדון לשנה אבל ברוב המקומות הריבית אפסית ודורשים טווחי זמן ארוכים יותר.

אם נשאר לך כסף מעבר לזה אפשר לדבר על השקעות ארוכות טווח.

אפשר להגן על חלק מהסכום מאינפלציה דוהרת בפיקדון צמוד עם נקודת יציאה אחרי שנה.
עם כמות ההון סיכון שמוזרם לארץ בתקופה האחרונה אולי באמת צריך להיזהר מאינפלציה.
מצד שני, בפקדון צמוד הכוונה למק"מ? אם כן יש כאן שרשור על מק"מ מ-2016 עם מספרים די מדכאים (לא יכול לצרף לינקים בלי אישור מנהל אבל דובר על רווחים אחרי מיסים ודמי ניהול של עשיריות האחוז לשנה), השרשור הזה עדיין רלוונטי? אם אלה המספרים התשואה לא שווה אפילו את הזמן של החיפושים בגוגל :(
למה לא לקנות snp ולמכור אחרי שנה-שנתיים? התוחלת היא 7 אחוז בשנה, לא נורא אם יצא שאפסיד כמה אלפים, זה עדיין הימור נכון בהנחה שאני לא מפספס פה משהו.

למה לא לקנות snp ולמכור אחרי שנה-שנתיים?
כי כתבת בכותרת שאתה צריך אותו למחיה בזמן הקרוב. אם אתה צריך רק חצי מהסכום ואת השאר לטווח ארוך, אכן רעיון טוב להכנס לשוק המניות (בדיסקליימר הרגיל של סיבולת סיכון ואנו לא מייעץ כי אין לי את הידע וההסמכה לכך).

נערך לאחרונה ב:
כשמדברים על סיבולת סיכון, מתייחסים למצב בו שוק המניות עשוי לרדת ב 50% בין שתי נקודות זמן קרובות יחסית (בפועל זה עלול גם לרדת יותר, אבל הנחה של 50% היא סבירה ככלל אצבע).
כמה מתוך הסכום שציינת היית יכול להרשות לעצמך לאבד? אם למשל אתה יכול להרשות לעצמך לאבד 50 אלף, אז יתכן שתוכל להרשות לעצמך להשקיע 100 אלף ש"ח, שכאמור ירידה של 50% תגרור הפסד שאתה יכול לספוג, ומנגד תוכל ליהנות מהמשך העליות אם יהיו.
זאת כמובן בתנאי שהפסד כזה לא מונע ממך לישון טוב בלילה. אם הוא כן מונע, השאר את הכסף נזיל.

הייתי משאיר בעוש כסף שאני צריך לעוד שנתיים או פחות

כשמדברים על סיבולת סיכון, מתייחסים למצב בו שוק המניות עשוי לרדת ב 50% בין שתי נקודות זמן קרובות יחסית (בפועל זה עלול גם לרדת יותר, אבל הנחה של 50% היא סבירה ככלל אצבע).
כמה מתוך הסכום שציינת היית יכול להרשות לעצמך לאבד? אם למשל אתה יכול להרשות לעצמך לאבד 50 אלף, אז יתכן שתוכל להרשות לעצמך להשקיע 100 אלף ש"ח, שכאמור ירידה של 50% תגרור הפסד שאתה יכול לספוג, ומנגד תוכל ליהנות מהמשך העליות אם יהיו.
זאת כמובן בתנאי שהפסד כזה לא מונע ממך לישון טוב בלילה. אם הוא כן מונע, השאר את הכסף נזיל.
טוב 50% זה חדש לי. בדקתי עכשיו את הסאב פריים והדוט קום, וואלה הנפילה שם הייתה גבוהה מ-50%.
אם יכול לעמוד בזה? כן. אשן טוב בלילה? בטח. התוכניות שלי ישארו זהות אם תהיה קטסטרופה עולמית? לא סביר. מצד שני, אולי באמת לא מומלץ להתגרות במזל.
להיכנס עם 100 נשמעת אופציה מתונה, כנראה אלך על זה.

אם אין סיטואציה בה תצטרך את כל הכסף בפתאומיות, אולי כדאי לך להשאיר בעו"ש סכום שיספיק לשנה הקרובה, ואת מה שתצטרך לשנה שאחרי בפקדון צמוד מדד (למשל תות בבנק מזרחי)\קרן מחקה אג"ח ממשלתיות צמודות מדד קצרות מועד, ואת היתרה להשקיע.

קצת סותר את "אני אצטרך את הכסף!".
1. אני אצטרך לחיות מהכסף הזה, זה לא אומר שאני אצטרך את כולו
2. יש לי מספיק רשתות ביטחון כדי לישון טוב בלילה גם אם תיקח לי עכשיו את כל העו"ש (וגם את הפנסיה וההשתלמות והפיצויים ואת הריהוט והרכוש, רק תשאיר לי כמה בגדים וטלפון)

התוחלת היא 7 אחוז בשנה
ומהי סטיית התקן?
התוחלת מעניינת עבור השקעה לטווח ארוך של עשרות שנים, מעצם הגדרת המילה תוחלת.
הסיטואציה בה אתה נמצא והצרכים שלך כפי שהגדרת אותם בעצמך הופכים את הנתון הזה שציינת ללא רלוונטי.

ומהי סטיית התקן?
התוחלת מעניינת עבור השקעה לטווח ארוך של עשרות שנים, מעצם הגדרת המילה תוחלת.
הסיטואציה בה אתה נמצא והצרכים שלך כפי שהגדרת אותם בעצמך הופכים את הנתון הזה שציינת ללא רלוונטי.
אם היו מציעים לך לקנות ב-1000 שקל כרטיס להגרלה שתוכל לזכות בה בסכום שנע בין 500-1500 והתוחלת היא רווח של 7 אחוז, לא היית קונה?

טוב 50% זה חדש לי. בדקתי עכשיו את הסאב פריים והדוט קום, וואלה הנפילה שם הייתה גבוהה מ-50%.
אם יכול לעמוד בזה? כן. אשן טוב בלילה? בטח. התוכניות שלי ישארו זהות אם תהיה קטסטרופה עולמית? לא סביר. מצד שני, אולי באמת לא מומלץ להתגרות במזל.
להיכנס עם 100 נשמעת אופציה מתונה, כנראה אלך על זה.

אם אתה חושב שתישן טוב בלילה הייתי מציע לך לחשוב פעמיים.
זה מאוד קל לומר לעצמך שתוכל לעמוד בנפילה של 50%, אבל זה אחרת לגמרי בהרגשה ובחוויה כשזה קורה, בייחוד שכל העולם אומר שהפעם זה אחרת וחזונות אפוקליפטיים כאלו ואחרים נראים קרובים מתמיד.

אם לא חווית אי פעם נפילה כשרוב הכסף שלך מושקע במניות אתה לא יכול לדעת איך תתנהג בזמן הנפילה, אני מכיר אנשים חזקים מאוד שמכרו בהפסד בקורונה.

מה שיגרום לך לא למכור ברגעים כאלה, זו הידיעה שאתה לא צריך את הכסף בזמן הקרוב, ושיש לך סבלנות לראות אותו מתקן כלפי מעלה, גם אם זה ייקח 5 שנים

אם היו מציעים לך לקנות ב-1000 שקל כרטיס להגרלה שתוכל לזכות בה בסכום שנע בין 500-1500 והתוחלת היא רווח של 7 אחוז, לא היית קונה?
כן, וגם בסכום גדול פי 10, אבל לא בסכום גדול פי 1000.
ולכן חשובה מאד העובדה שכתבת, שבעצם אתה לא תלוי בכסף הזה למחיה ויש לך רשת בטחון למקרה הצורך.

איך השאלה הזאת קשורה למציאות ולמצב שהצגת?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ כמה הייתם משלמים היום במזומן על 250K צבירה בפנסיה ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
Liron2035 מה עשיתם/מתכננים לעשות כששווי חשבון IB מגיע ל-250K$? שוק ההון 5
Liron2035 כבר התחלתי לכתוב ת'רד על תקרת ביטוח 250K ב-IB שוק ההון 4
A השקעה של 250K שמיועדים לפנסיה צרכנות פיננסית 2
ס 250K להשקעה מה עושים מכאן ? מה אתם הייתם עושים ? שוק ההון 9
ב חוזה שכירות לטווח ארוך נדל"ן 72
צ פתיחת חשבון ב IB, תעודת סל לטווח ארוך ב IB ועוד. שוק ההון 34
S עודפי עו"ש לטווח קצר - הכדאי ביותר הנוכחי? One Zero/קרן כספית ואיזה? שוק ההון 6
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
Y חיסכון מקסימלי- משקיע לטווח ארוך שוק ההון 4
S השקעות לטווח קצר ובינוני שוק ההון 21
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
S חיסכון לטווח לא ידוע שוק ההון 5
א מה לעשות עם קופת גמל הונית נזילה המיועדת לטווח בינוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
ש הגעתי למסקנה לחסוך לטווח ארוך בקרן סל S&P500 שוק ההון 37
ז שער הדולר לטווח ארוך שוק ההון 1
א השקעה ב S&P ממונף - לטווח הארוך - מבוסס מחקרים שוק ההון 22
F להשקיע גם ב סנופי וגם בנאסדק בו זמנית לטווח הארוך שוק ההון 37
י חסכון לטווח ארוך לנכדים שוק ההון 9
B השקעה של סכום מזומן לטווח קצר (1-3 חודשים) ב- US Treasury bills שוק ההון 5
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
N מכירת דירה להשכרה עבור השקעה לטווח קצר שוק ההון 10
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
S השקעה אופטימילית לטווח קצר בקרנות סל אג"חיות שוק ההון 7
H השקעה לטווח רחוק עבור הילדים שוק ההון 4
S עזרה בהשקעה לטווח ארוך? שוק ההון 4
R השקעה לטווח קצר בIB שוק ההון 0
G איך לבחור אגח ממשלתי לטווח ארוך? שוק ההון 3
R השקעה לטווח ארוך שוק ההון 9
M השקעה בS&P 500 לטווח ארוך עם ניטרול מט"ח שוק ההון 3
R תיק השקעות עצמאי לטווח ארוך - מחקות מדד שוק ההון 3
ס חישוב תקבולים עתידיים - דיבידנדים לטווח ארוך שוק ההון 17
J חיסכון לטווח הארוך ופטור מס שוק ההון 8