• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

״מחקי מדד״ אלטרנטיביים

TWOSIXNINE

משתמש בכיר
דירוג
798
יצא לי להתקל לאחרונה ברעיון של להתייחס ל-BRKB כאל מיני-מחקה מדד.

חייב להודות שמצאתי כמה נקודות זכות לרעיון:
יכול להתאים לצעירים שהסיבולת הסיכון שלהם גבוהה + מסוגלים להחזיק בנכס בעל סיכון גבוה.
מחפשים ״לגוון״ את תיק ההשקעות שלהם.
מבוסס על השקעות ערך.
ניהול אקטיבי.
מנסה להכות את השוק.

מצאתי גם כמה חסרונות:
מיסוי לא הכי יעיל למשקיע הישראלי.
לא נסחרת בת״א.
מנסה להכות את השוק.
ניהול אקטיבי.

יכולים לחשוף אותי לנכסים דומים נוספים? מחקי מדד אלטרנטיביים דומים?
(ממניעים של סקרנות ולימוד עצמי - להכיר חברות חדשות שלא שמעתי עליהם, להחשף לתעשיות אחרות, קצת לקרוא על החברה וכו׳)

ובכלל אם אנחנו כבר כאן, אולי תוכלו לעזור לי להבין מה הקטע של החברת אחזקות הזו? באפט כבר לא ילד, אם אתם מבינים למה אני מתכוון, איך חברה כזאת ממשיכה את דרכו? מי צפוי לנהל אותה ועל פי איזה חזון?
זה מפעל חייו (וגם של שותפו לדרך) איך חברה כזו ממשיכה לשמור על ציוויון מסוים גם אחרי לכתו? היא מעוניינת בזה בכלל?

מתקשה למצוא מידע לשאלות הללו וחשבתי להיוועץ כאן אם אנשים שיש להם הכרות עם הנ״ל..
מצרף קישור שמספק סקירה כללית נחמדה

נערך לאחרונה ב:
יצא לי להתקל לאחרונה ברעיון של להתייחס ל-BRKB כאל מיני-מחקה מדד
היא לא מחקה מדד מהסיבה הפשוטה שאין שום מדד שהיא מחקה. היא מנסה להביא תשואה מקסימלית בלי קשר לשום מדד.

יכול להתאים לצעירים שהסיבולת הסיכון שלהם גבוהה + מסוגלים להחזיק בנכס בעל סיכון גבוה.
מבוסס על השקעות ערך.
ניהול אקטיבי.
מנסה להכות את השוק
נכון.
יכולת להוסיף שהסיכון, יחסית לבערך כל מניה בודדת, נמוך יחסית. בדומה לקרן מחקה יש כאן פיזור.

קרנות ARK למשל.
יש הרבה קרנות שמנסות להכות את המדדים ונותנות מידה של פיזור פנימי.
למיטב ידיעתי לאף אחת אין ותק דומה לברקשייר.

באפט כבר לא ילד, אם אתם מבינים למה אני מתכוון, איך חברה כזאת ממשיכה את דרכו? מי צפוי לנהל אותה ועל פי איזה חזון?
החברה מעסיקה הרבה מומחי השקעות פרט לבאפט ומאנגר. לחלקם ותק של עשרות שנים בחברה.
אני מניח שהם ימשיכו לפי חזונו של באפט כפי שהם מבינים אותו.
הם יצליחו? לא יודע. יש שיגידו שכבר שנים שבאפט עצמו לא ממש מצליח.

גם אני שיחקתי עם הרעיון הזה בזמן שחשבתי להחזיק ניירות ערך בברוקר זר ולהימנע מדיווח לרשות המסים. חיפשתי חברות אחזקות עם הכנסות במגוון תחומים. יש את GE ו-Honeywell.

גם אני שיחקתי עם הרעיון הזה בזמן שחשבתי להחזיק ניירות ערך בברוקר זר ולהימנע מדיווח לרשות המסים. חיפשתי חברות אחזקות עם הכנסות במגוון תחומים. יש את GE ו-Honeywell.
שהם מחלקות דיבידנד אז יש חובת דיווח, במקרה של BRK אין דיבידנד (אז גם יעיל יותר).

למה אתה מתלהב מהמילה "אלטרנטיבי"? מה רע במוצר המקורי שנגיש וזמין לך?
גישה שגויה והפוכה להגיון ולעדויות ההיסטוריות הברורות. דווקא צעיר שיחזיק במחקה מדד רחב וזול יזכה לתשואה הגבוהה ביותר כשיגיע לגיל מתקדם יותר.
מה מגוון יותר מנייר ערך שמחקה את כלל השוק?
מבוסס על השקעות ערך.
אז...?
ניהול אקטיבי.
זה חסרון, במיוחד לטווח הארוך. אפילו כתבת את זה בעצמך בהמשך.
מנסה להכות את השוק.
ואם לא יצליח? מתי תחליט שהיה עדיף לחקות את השוק? בעוד 20 שנה?
לא נסחרת בת״א.
למה זה חסרון?
מחקי מדד אלטרנטיביים דומים?
כי זה נשמע מגניב לספר לחברים שיש לך משהו "אלטרנטיבי"? כי זה פחות נשמע טוב ולא יסתכלו עליך בהערצה אם תספר לחברים שאתה משקיע במשהו "משעמם"?

מבוסס על השקעות ערך.
ניהול אקטיבי.
מנסה להכות את השוק.

מצאתי גם כמה חסרונות:
מיסוי לא הכי יעיל למשקיע הישראלי.
לא נסחרת בת״א.
מנסה להכות את השוק.
ניהול אקטיבי.

(ממניעים של סקרנות ולימוד עצמי - להכיר חברות חדשות שלא שמעתי עליהם, להחשף לתעשיות אחרות, קצת לקרוא על החברה וכו׳)

ובכלל אם אנחנו כבר כאן, אולי תוכלו לעזור לי להבין מה הקטע של החברת אחזקות הזו? באפט כבר לא ילד, אם אתם מבינים למה אני מתכוון, איך חברה כזאת ממשיכה את דרכו? מי צפוי לנהל אותה ועל פי איזה חזון?
זה מפעל חייו (וגם של שותפו לדרך) איך חברה כזו ממשיכה לשמור על ציוויון מסוים גם אחרי לכתו? היא מעוניינת בזה בכלל?

מתקשה למצוא מידע לשאלות הללו וחשבתי להיוועץ כאן אם אנשים שיש להם הכרות עם הנ״ל..
מצרף קישור שמספק סקירה כללית נחמדה
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/ברקשייר-התווי-כתעודת-סל.24146/post-532661

1. לא יודע כמה זה גיוון...זו עוד חברה אמריקאית שמאד תלויה בעיקר בכלכלה האמריקאית...
2. כן משקיע ערך, עם אפילו כמה סגנים שיש להם היסטוריה מאד טובה בתשואות עוקפות שוק...אבל כשאתה מגיע לגודל של ברקשיר...זה כבר הופך להיות קשה יותר...כמות המטרות שמזיזות את המחוג היא קטנה יותר.

אם אתה רוצה באמת להבין את החברה, אתה יכול להתחיל מכאן:

אמל"ק...אלא אם כן יש לך הבנה מיוחדת בברקשיר...הייתי נשאר עם אחזקת מדד.

למה אתה מתלהב מהמילה "אלטרנטיבי"? מה רע במוצר המקורי שנגיש וזמין לך?
לא מתלהב. רק מסתקרן. וזה סתם מינוח שלי.
לא רע בכלל.
גישה שגויה והפוכה להגיון ולעדויות ההיסטוריות הברורות. דווקא צעיר שיחזיק במחקה מדד רחב וזול יזכה לתשואה הגבוהה ביותר כשיגיע לגיל מתקדם יותר.
אני מסכים אתך, אני מודע לעובדות האלו.
ה חסרון, במיוחד לטווח הארוך. אפילו כתבת את זה בעצמך בהמשך.
מסכים אבל לטווח קצר זה יכולה להיות אפשרות טובה.
ם לא יצליח? מתי תחליט שהיה עדיף לחקות את השוק? בעוד 20 שנה?
התיק שלי והאסטרטגיה שלי היא לחקות את השוק וכך אני עושה. זה לא סותר את העובדה שמשקיע גם יכול לחשוף את עצמו לנכסים שמחפשים להכות את השוק.
למה זה חסרון?
לא הייתי מדויק. צריך להמיר לדולרים.
כי זה נשמע מגניב לספר לחברים שיש לך משהו "אלטרנטיבי"? כי זה פחות נשמע טוב ולא יסתכלו עליך בהערצה אם תספר לחברים שאתה משקיע במשהו "משעמם"?
ואין לי שום בעיה עם משעמם.
למה אתה חושב שאני רוצה להיות מגניב?

נכון, עוד סיבה למה זנחתי את הרעיון.
כנ״ל. אבל עדיין מעניין להכיר וללמוד על החברות שמרכיבות אותה.
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/ברקשייר-התווי-כתעודת-סל.24146/post-532661

1. לא יודע כמה זה גיוון...זו עוד חברה אמריקאית שמאד תלויה בעיקר בכלכלה האמריקאית...
2. כן משקיע ערך, עם אפילו כמה סגנים שיש להם היסטוריה מאד טובה בתשואות עוקפות שוק...אבל כשאתה מגיע לגודל של ברקשיר...זה כבר הופך להיות קשה יותר...כמות המטרות שמזיזות את המחוג היא קטנה יותר.

אם אתה רוצה באמת להבין את החברה, אתה יכול להתחיל מכאן:

אמל"ק...אלא אם כן יש לך הבנה מיוחדת בברקשיר...הייתי נשאר עם אחזקת מדד.
נכנסתי לקרוא ואחד המגיבים טען שהם משקיעים את הדיבידנד אוטומטית חזרה, אין חובה לאמריקאיות לחלק את הדיבידנד?

כנ״ל. אבל עדיין מעניין להכיר וללמוד על החברות שמרכיבות אותה.

נכנסתי לקרוא ואחד המגיבים טען שהם משקיעים את הדיבידנד אוטומטית חזרה, אין חובה לאמריקאיות לחלק את הדיבידנד?
ברקשיר היא חברת אחזקות.
החברה מחזיקה עסקים שונים בתחומים רבים, כמו ביטוח, אנרגיה, רכבות, Retail ועוד...חוץ מזה היא מחזיקה תיק השקעות עם שווי שוק של מעל 350B שמכיל אחזקות בחברות כמו אפל, Bank of america, אמריקן אקספרס וכו...(פלוס מעל 100B במזומן, כמעט טריליון בנכסים וכו).

בנוגע לרווחים...לחברות יש מספר דרכים לחלק רווחים למשקיעים:

1. חלוקת דיבדנדים - ברוב המקרים , למשקיע ארוך טווח שאינו זקוק להכנסה השוטפת, זוהי הצורה הכי פחות טובה משום שהחלוקה מכריחה אירוע מס.
נגיד ואתה מחזיק מניה בשווי של 100$, חולק דיבידנד של 1$, המניה יורדת בדולר ועכשיו שווה רק 99$ … אתה כבעל המניות מקבל 1$ פחות מס(במקרה של ישראל-ארהב נגיד מקבל 0.75$) ובסוף נשאר עם פחות ״שווי״.
הצורה הזו כן מגינה מפני הנהלה שמתנהלת בצורה לא טובה עם הרווחים , משקיעה לא טוב את הרווחים וכו … אבל אם אתה נמצא בחברה שזה מה שאתה מזהה אתה כנראה לא צריך להיות מושקע שם בכל מקרה.

2. Buyback - שיטה שבה ההנהלה מחליטה לקנות חזרה בשוק חלק ממניות החברה. זוהי שיטה שבתאוריה היא משמעותית יותר טובה עבור בעלי המניות משום שהיא מתייחסת שונה לבעלי מניות אשר מעוניינים לצאת ולאלו שמעוניינים להשאר .
אתה רוצה לצאת? אין בעיה החברה קונה את המניה ממך ומאפשרת לך לקבל תמורה … ומצד שני החברה לא מכריחה אירוע מס לבעלי מניות שרוצים להשאר ורק מגדילה את חלקם בעסק.
הבעיה העיקרית בשיטה הזו היא שלא מעט מנכלים אינם בעלי הכשרה פיננסית ואינם מעריכים טוב או מעריכים ביתר את השווי של החברה שלהם … ואז משלמים יותר מידי על המניות שהם קונים ובכך מפסידים כסף לבעלי המניות הקיימים …
בנוסף זוהי שיטה שמעלה את מחיר המניה וזה טוב להנהלה …ונוצר ניגוד אינטרסים בין בעלי המניות להנהלה.
בשורה התחתונה זוהי צורה עדיפה במידה וההנהלה אמינה ומוכשרת וקונה לא בכל מחיר אלא רק במידה והמחיר שבו אפשר לקנות את המניה נמוך משמעותית מהשווי האמיתי של החברה .
3. פשוט להשקיע את הרווחים חזרה בחברה… כאן לוקחים את הכסף לפני מס(המדינה משתפת בהשקעה…) ומשקיעים שוב בחברה בהצמחת החברה וחיזוקה . כאן בסופו של דבר השאלה שלך כמשקיע האם ההנהלה לוקחת כל דולר שהיא שומרת ולא משחררת ומייצרת יותר מדולר בשווי לחברה.

במקרה של ברקשיר...מה שקורה זה שממאות העסקים שהם מחזיקים, העסקים השונים או משתמשים בהם לצורך פיתוח עצמי או שבמידה ולא יכולים...משחררים את הכסף למפקדה של ברקשיר... ובאפט ושות...משקיעים לפי ראות עיניהם.(דבר שאם אתה מאמין ביכולת שלהם לזהות הזדמנויות הוא יתרון...לקחת כסף מעסקים שאינם יכולים להשקיע...ומשקיעים בכאלו שכן).

ברקשיר לא מחלקת דיבידנד, אלא רק מבצעת השקעות בעצמה ועושה buybackים בלבד.

אני אישית, חושב שברקשיר(במחירים מסויימים) היא אחלה השקעה והיא אחת מההשקעות הארוכות יותר שלי...ואני אישית חושב שהסיכוי להפסד הון תמידי עם החברה הזו לאורך זמן הוא יחסית קטן...מהמון סיבות.

אבל אני חושב שאלא אם כן יש לך הבנה מיוחדת או קשר מיוחד לחברה...לא הייתי מתקרב בלי לעשות יותר מחקר..אם מה שאתה מחפש זה יעילות גדולה יותר במיסוי דיבידנד, דבר שהוא חשיבה נכונה בעיני, יש בארץ אפשרות לקנות את הקרן סנופי של Invesco, אין בה חלוקת דיבידנד כפויה או אובדן מס בדרך....פתרון פשוט לסוגיה של דיבידנד ללא צורך ללכת להשקעה בחברות פרטניות...גם אם הם מבוזרות כמו ברקשיר.

אבל אני חושב שאלא אם כן יש לך הבנה מיוחדת או קשר מיוחד לחברה...לא הייתי מתקרב בלי לעשות יותר מחקר
אין לי שום הבנה מיוחדת גם במאות החברות שאני מחזיק במסגרת הקרן מחקה מדד עולמי, אז מה ההבדל בעצם ולמה אתה חושב ככה?

יעילות במיסוי דיבידנד זה אחלה אבל אני יותר מכוון לתשואה עודפת (לנסות כמובן).

קרנות ARK למשל.
היה לי פומו בזמנו כשארק היו בשיא אבל לשמחתי אני אדם מאופק ולא הרשתי לעצמי להשקיע בה בלי להכיר ולחקור, הזמן חלף והחלמתי מהפומו ;)
אני גם מתקשה למצוא מכנה משותף בין האחזקות של Brk לבין ark - לא מבחינת החברות ששייכות לשתי הקרנות אלא מבחינת האופי של הקרן.. מרגיש שהן שונות מאד במהותן

אין לי שום הבנה מיוחדת גם במאות החברות שאני מחזיק במסגרת הקרן מחקה מדד עולמי, אז מה ההבדל בעצם ולמה אתה חושב ככה?

יעילות במיסוי דיבידנד זה אחלה אבל אני יותר מכוון לתשואה עודפת (לנסות כמובן).
לסנופי יש הרבה מאד יתרונות שאני מניח שאתה מכיר...אחד מהמשמעותיים בהם הוא העובדה שיש מספיק חיזוקים פסיכולוגיים שיכולים לעזור לבן אדם "להחזיק" את ההשקעה בתקופות קשות...וזה הרבה יותר חשוב מעוד כמה אחוזים ברוב המקרים.
אני מחזיק את ברקשיר שנים, קראתי את כל הדוחות של באפט, הקשבתי לכל הפגישות השנתיות, אני יודע מה אני מחזיק....ומרגיש בנוח עם זה.
במידה ורק תקנה את החברה, מה תעשה בפעם הראשונה שיקרה משהו שיגרום לירידה מהותית? נגיד, באפט נפטר?(גם הוא וגם צארלי בני יותר מ90...)

זה למה אני אומר, אתה רוצה להשקיע בברקשיר? אין בעיה...אבל קודם כל תשקיע את הזמן...תלמד על החברה, תקשיב לבאפט ותראה אם ההשקעה מתאימה לך...
הלינק ששמתי שמפנה להרצאות שלו...שלפי דעתי הם שמיעה חובה לכל מי שמתעניין בעסקים , לאו דווקא רק בהשקעות.

היה לי פומו בזמנו כשארק היו בשיא אבל לשמחתי אני אדם מאופק ולא הרשתי לעצמי להשקיע בה בלי להכיר ולחקור, הזמן חלף והחלמתי מהפומו ;)
אני גם מתקשה למצוא מכנה משותף בין האחזקות של Brk לבין ark - לא מבחינת החברות ששייכות לשתי הקרנות אלא מבחינת האופי של הקרן.. מרגיש שהן שונות מאד במהותן
אין שום קשר בין ARK לבין ברקשיר..

1. ARK היא חברת שיווק שמוכרת מוצר של חלומות על ידי משקיעה עם היסטוריה קצרה מאד של ביצועים בשוק בועתי. אתה לא משקיע בARK , אתה יכול להשקיע בקרן שלהם ולשלם להם דמי ניהול....ARK היא חברה מאד רווחית...אתה לא יכול להשקיע בה.
לברקשיר ולוורן ספציפית יש עשורים של היסטוריה והוכחת ביצועים...ואתה משקיע בחברה עצמה.
2. קהל היעד של ARK הוא "כסף טיפש"/אנשים עם FOMO/מכירת חלומות/אנשים ללא הבנה בהשקעות ועסקים שניתן למכור להם שטויות ולקחת מהם כסף.
3. באפט מחזיק את רוב הונו בברקשיר ותלוי לחלוטין בהמשך ביצועיה הטובים.
קתי ווד ממש לא...
4. באפט מושך שנים כבר משכורת של 100K בשנה...קטי ווד העבירה מאות מיליוני דולרים בשנה מהכיס של "הכסף הטיפש" אליה.
5. ברקשיר מחזיקה עסקים אמיתיים בקשת רחבה של תחומים...קרנות ARK השקיעו בהמון חברות חסרות היסטוריה אמיתית אבל שאפשר להזיז בהן את המחיר אם מוכרים סיפור "לכסף טיפש".

שורה תחתונה, אל תשקיע בשום דבר בלי להבין אותו באמת לעומק...אבל אם בסוף הסיפור, את "הצורך" שלך לנסות ולהביס את השוק, תפתור על ידי השקעה בברקשיר אצל אחד מהמנהלים הטובים וההוגנים שיש ועם הנכסים שיש בחברה...אני חושב שיש בחירות הרבה הרבה יותר גרועות.(אבל אל תצפה לניסים ונפלאות...גם אם יביסו אחרי זמן ארוך...זה לא יהיה בהרבה...הם חברה גדולה כבר.)

נערך לאחרונה ב:
"יצא לי להתקל לאחרונה ברעיון של להתייחס ל-BRKB כאל מיני-מחקה מדד".

מה זה BRKB?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל קניית מדדים או מחקי מדד בזירת מסחר ממונף שוק ההון 20
ז קרנות מחקי מדד מחלקות דיבידנד שוק ההון 5
C השוואת תנאים בפנסיה והשתלמות עבור מחקי מדד/IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A למה מוצרים מחקי מדד נקובים במטבע? שוק ההון 40
A דעות והערות למעבר למסלול מחקי מדד שוק ההון 19
2028_שנת_פרישה ניירות מחקי מדד (ETF) שווים שמניבים דיבידנדים משמעותיים נדל"ן 6
M נעשה פה ריכוז/השוואה של קרנות פנסיה עם מסלולים מחקי מדד ברוח הסולידית? צרכנות פיננסית 190
א דמי ניהול במסלולים מחקי מדד גבוהים יותר מIRA? (קה"ש) צרכנות פיננסית 59
נ לא הבנתי למה יש פער גדול בגרף בין מחקי SP500 שוק ההון 2
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
Z מדד הבנקים ומניות בנקים בישראל, לאן זה הולך ? שוק ההון 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A הפניקס השתלמות מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
Y מתלבט איזה מדד לבחור בין 3 מדדים ל-20-30 שנה הבאות שוק ההון 3
oferM מה דעתכם על קרן עוקבת מדד עם הגנה מעליות וירידות? שוק ההון 24
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
M מדד עולמי מול ACWI+שווקים מתפתחים בתיק חדש שוק ההון 14
G יש קופג להשקעה פאסיבי מחקה מדד עולמי ? שוק ההון 2
י מדד ניקיי שוק ההון 1
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
E פנסיה על מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 39
מ האם החזקת קרן סל ישראלית מחקה מדד חו"ל שווה להחזקת כספים בחו"ל שוק ההון 1
H מחקה מדד נאסד"ק שוק ההון 2
עידו ג מדד עולמי - ללא ארהב שוק ההון 7
ג קנית קרן מחקה מדד סנופי + בחירת פלטפורמה שוק ההון 0
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
א מחקה מדד שוק ההון 3
א קרן שקלית שמחקה מדד זר שוק ההון 6
D הוראת קבע לקניית מדד באינטראקטיב ישראל שוק ההון 3
N חיפוש מדד לפי מניות שוק ההון 6
M נקודת יציאה בפיקדון. 3% או מדד? צרכנות פיננסית 13
R הקרן השקלית על מדד S&P 500 של בלאקרוק שוק ההון 2
ח קרן ישראלית מחקה מדד לאזרח אמריקאי פוסטים מאיכות נמוכה 6
B פנסיה למסלול מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 50
I קרן השתלמות לעצמאים - מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N IRA סנופי לעומת מדד עולמי - שיקולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B איך בעצם קונים "מחקה מדד - מחקה msci" ועוד. שוק ההון 8