״כשיהיו לך ילדים, כל ה׳עקרונות׳ שלך ילכו לפח״

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י whybe, ‏27/5/15.

1. whybe

whybe משתמש ותיק

משפט שנאמר לי בעבודה. בנוגע לאוטו, סלולרי (וסלולרי לילדים), כבלים, וכו וכו וכל מה שמתלווה אליהם - כל מיני ״נוחיות״ (כלומר, השתעבדות מרצון). ג.נ אין לי ילדים עדיין, מתכנן את זה.
    האם נידונו לכשלון בשם ה״השתלבות החברתית״ של ילדנו העתידי(ים)? האם ההורות מעוורת עד כדי כך שהרצון למנוע בזבוז ולחסוך ירד לטמיון?

אם לשפוט מנסיון חיי בלבד, אני לא באמת צריך את סוג החברים שגדלתי איתם או שפגשתי במהלך הלימודים, הצבא והעבודה. יש לי מעט מאוד אנשים שאפנה אליהם בשעת צורך או צרה אמיתיים. אין לי (ולתחושתי אין לי גם צורך ב)חברים להשוות אליהם את צבע הדשא שלי. דעתו של מאן דהוא על חיי לא חשובה לי כהוא זה. יוצאי הדופן היחידים הם אחיי ואישתי.
    מאוד אשמח אם צאצאים שלי יחשבו באותו אופן על החברה בה הם יגדלו ויעדיפו להעשיר את עולמם הפנימי במקום להתעסק בחיצוניות. השאלה איך מנחילים את זה מול השטף הצרכני שם בחוץ. אחיינית שלי (בת שנתיים!) כבר אמרה באוזניי את המשפט ״אני רוצה לקנות משהו״...
    ולפני שאני קופץ קדימה יותר מדי, שמישהו יעצור אותי...

nimrodko ו-daat99 אוהבים את זה.
  2. c881

c881 משתמש בכיר

יש פה כמה הורים לילדים.
    יש מי שחייב שלילדים שלו יהיה (בדיוק כמו לו) הכי גדול, יפה, חדש.
    יש מי שלא מוכן להגביל את הילדים שלו ולילדים שלו לא יהיה חסר דבר.
    פגשתי פעם מישהו ש"תחזק" -40,000 שח בחשבון הבנק בזמן שלילדים היו 20,000 שח בחסכון. הוא לא היה מוכן לשמוע על "לקחת את הכסף של הילדים", בזמן שהבנק לוקח את הכסף שלו.

הכל אפשרי.
    יכול להיות שתהיה עייף ורק תרצה להשתיק את הילדים, אז תשלם למישהו.
    יכול להיות שתרצה להיות גורם מחנך, מציב גבולות, שנמצא כל הזמן עם הילדים ותצליח לחנך אותם ברוחך.

שמעתי פעם שיחה בין כמה מכרים, אחד תאר איך כשהיה ילד הלך מעיר לעיר ברגל ואף אחד לא חיפש/דאג, אז שאלו אותו ומה יקרה כשהבת שלך בגיל 9 תעשה את אותו דבר?
    ב"ילד בן זמננו" דיברו על כך שילדים בשנות ה-60 יכלו לצאת מפתח הבית למרחק ברדיוס של 1.6 קמ ואף אחד לא דאג.
    בשנות ה-80, זה הצטמצם ל-800 מטר.
    בשנות ה-2000, אם הילד יצא מהדלת בלי מכשיר איכון (סלולרי) צמוד ביד, מקפיצים משטרה.
    בעתיד אני מניח שזה כבר יהיה שתל תת עורי.

בכל מקרה, טלויזיה - YOUTUBE/ עידן/ KODY. סלולרי - הם משחקים עם NOKIA ישנים שזרוקים בתיבת הצעצועים.
    רכב - תבדוק בדיוק למה צריך.
    להוציא את הילד מבית החולים, לא הסכימו על האופנוע. דרשו שאבוא עם רכב/מונית.
    אז בשביל יום~שניים בחודש... אולי עדיף לשכור רכב? להזמין מונית? להתאמץ קצת עם הרגליים ולקחת עגלה?
    אני מסתדר עם 2 ילדים על הכתפיים, עגלה או שאומר להם שהגיע הזמן שישתמשו ברגליים, כמו אבא.

נערך לאחרונה ב: ‏27/5/15
    Raven, whybe, Tal ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  3. זאב

זאב משתמש ותיק

תשמע לי אין ילדים אז אני לא יכול לומר לך מהניסיון שלי, אבל אני כן יכול להגיד לך מה אני מתכנן לעתיד (האם זה ייצא לפועל אני עדיין לא יודע).
    אני אשתדל לחנך את הילדים באותה צורת מוסר ותרבות שחינכו אותי, אני מקווה שמשהו מזה יידבק בהם.
    למזלי בת זוגתי מחזיקה באותו ראש כמוני של לחיות מתחת ליכולת שלנו (למרות שהדעות שלנו לגבי השקעות מאוד שונות, אבל היי אני לא מתערב בפורטפוליו ההשקעות שלה והיא לא מתערבת בשלי), אז אולי היא תעזור לי בחינוך שלהם.
    לגבי תרבות "אבא\אמא תקנו שלי" כל מה שהיה לי בתור ילד מתבגר אני שילמתי בכספי שלי מכיוון שאבי ז"ל לא היה מוכן לתת לי שקל ואמר לי ללכת להרוויח את הכסף שלי, בדיעבד זה היה אחד השיעורים הכי טובים שקיבלתי. אני מקווה שאני אוכל להעביר זאת לילדי.

משה, איש(3718) ו-daat99 אוהבים את זה.
  4. amit

amit משתמש בכיר

ממה שאני רואה אצל חברים עם תינוקות , יש הרבה תחומים בהם אין אפשרות לצמצם.
    גן עולה 2000-3000 לחודש , לא מצאתי דרך להימנע מזה.
    הביגוד הבסיסי מאוד יקר - גם בהזמנה מחו"ל ולא לכולם יש מאיפה לקחת.
    מי שלא מניקה - המזון יקר מאוד , גם בסופרים זולים..

5. c881

c881 משתמש בכיר

@amit , גן עולה סכום שכזה... אבל אפשר לנסות מול הסבא/סבתא לבייביסיטר. אפשר לקבוע עם כמה שכנות למשפחתון בבית (וכן, פגשתי כמה שהפכו את זה למקצוע).
    הביגוד הבסיסי הוא ממש לא יקר, אבל אנשים לא מוכנים ללכת ולקנות בגדים במשקל (כמו שקנו לי בשוק). הילד בדרך כלל לא יודע שהבגדים שלו הם לא האופנה האחרונה, חנויות יד שניה/ אתר אגורה... ועוד.
    לגבי מזון יקר מאוד... יש מטרנה רגיל ויש אקסטרא קר... מי שמוצא הבדלים ברכיבים, מוזמן להסביר לי למה תזוזה של 1.2gr ב-100gr שווה את ה-15 שח בין 2 קופסאות.
    משום מה ולמה, הכשר בדץ זול יותר מהרגיל.
    טיטולים - פעם גמלו אותנו לפני גיל שנה כי נמאס לכבס חיתולי בד, היום מושכים גם 3 שנים, שיגמל לבד. עדיף גם לא בחורף, כי יש הרבה שכבות בגדים ואם יברח זה כביסה...
    (אני יודע, את הגדול שלי לא נתנו לי לגמול לפני 2 ו-3 חודשים, ואז כי זה נפל על פסח, הקטנה גמלה את עצמה ב-2.5 באמצע החורף כי רצתה להיות כמו החברות בגן).

בקיצור, אפשר להסתכל על אחרים, להגיד אני במצב טוב יותר, להגיד אני כמו כולם, או כל דבר אחר למעשה.

החברות של בת זוגתי תמיד פותחות עליה עיניים, כשהיא מספרת שאני קם בלילה /מלביש /מקלח /לוקח מהגן...
    אם הן עושות עם זה משהו מול בן זוגן, אני כבר לא יודע.

בקיצור, אפשר לעבוד כדי לעמוד על העקרונות שלך ואפשר להעיף אותם לכל הרוחות.
    זו בחירה שלך.
    ואתה צריך לעשות אותה... כל יום.

whybe, Yakir, Bebonitus ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  6. AlexNOSAM

AlexNOSAM משתמש ותיק

אתה מדבר רק על דברים שאין הרבה מה לעשות לגביהם. יש הרבה דברים שילדים לא צריכים כמו לדוגמה פלאפונים יקרים.

7. amit

amit משתמש בכיר

כן אלה הנקודות שלא מצאתי להן פתרון...

8. breezblock

breezblock משתמש בכיר

משפט נכון יותר הוא "כשיהיו לך ילדים - חלק מהעקרונות שלך ילכו לפח".
    עם ילדים גמישות הוא שם המשחק.. גם מולם, וגם מול שאר השותפים לגידולם כמו ההורה השני, המשפחה המורחבת והסביבה החברתית.

על הנקודה הזאת אני חייב להרחיב. עושים קצת חגיגה ממחירי המטרנה.
    נכון.. זה לא זיל הזול, אבל זו לא איזו הוצאה בלתי נתפסת כמו שמנסים להציג..
    קונים סטוקים במבצע, וגם ככה בגיל חצי שנה הם כבר מתחילים לאכול אוכל אמיתי.
    נדמה לי שאנחנו הוצאנו בזמנו על הבכור שלא ינק פחות מ-300 ש"ח בחודש על חיתולים ותמ"ל.
    תאמין לי שבגיל ההתבגרות, הם הופכים לגורסי אשפה אנושיים, והם אוכלים בארוחה אחת יותר ממה שתינוק אוכל בחודש. -זה- יקר!

מבחינת שאר ההוצאות.. אנחנו עד היום הוצאנו פחות מ-5000 ש"ח על כל הציוד, המיטות, הלולים, כסאות האוכל, הביגוד, הבקבוקים כיסאות הבטיחות לרכב לשני בנים, ובכוונתי למכור את הציוד שנשאר תקין בסוף השימוש.
    יד 2, אגורה, קבוצות החלפה - לא חסרות אלטרנטיבות לשילב בחברת השפע מוכת הילודה שלנו.

AlexNOSAM אוהב/ת את זה.
  9. c881

c881 משתמש בכיר

@AlexNOSAM אני דווקא טוען שיש מה לעשות לגבי הנקודות הללו.
    אנשים שוכחים שילדים גדלים די מהר וכל עונה צריך להחליף בגדים. אם תקנה בגדים קצת גדולים, ייתכן ובשנה הבאה הם יהיו צמודים וייתכן שקטנים.
    שמלות בינוניות יכולות שנה אחרי להיות חולצות.
    ביחוד, אם בגיל שנה הילד עם חיתול ושנה אחרי זה בלי ופתאום "אין טוסיק".
    אבל נחזור לעובדה שכל עונה צריך להחליף בגדים... אז למה לעזאזל כל חולצה שלא תשמש יותר מחצי שנה (קיץ), אנשים מוציאים עליו יותר ממה שהם מוציאים על חולצה לעצמם?

10. דרורה

דרורה משתמש ותיק

אני מקבלת בגדים עבור הילדים מחברות ומעבירה הלאה
    לגבי מזון מומלץ להניק אם מסתדר
    גן - אפשר להוזיל ע"י מקום מגורים בו הגנים/מטפלות זולים יותר, אפשר גם להוריד במשרה ולהיזדקק פחות למטפלות.

- דוגמא אישית
    - בחירת מקום מגורים בו אין לחץ חברתי למותגים וכו' - מקל

כמו שילדים דתיים לא יבכו כי הם לא יכולים להדליק אור/לנסוע בשבת וחברים שלהם יכולים, כשהחינוך מדוייק ומגיע ממקום פנימי אצל ההורים הילדים קולטים את זה יפה מאד.

11. ליברל

ליברל משתמש ותיק

העקרונות האמיתיים שלנו מתגלים כשקשה לעמוד בהם, לא כשקל. אפשר לגדל ילדים בצורה סולידית, אבל זה יותר קשה מבצורה ״נורמלית״.

• אפשר לגדל תינוקות בלי חיתולים / חיתולים רב פעמיים. אפשר גם לגמול בגיל צעיר.
    • מתנות - מבקשים מראש את מה שצריך, לא מחכים לקבל דברים שלא צריך.
    • בגדים מעברים בין חברים / משפחה / קבוצות פייסבוק. כמעט ולא קנינו מעולם בגדים בכסף.
    • צעצועים מעברים בין חברים / משפחה / קבוצות פייסבוק. מדי פעם יש גם נפלאות באגורה.
    • אוכלים בבית אוכל שמבשלים לבד ולא קנוי. גם הילדים אוכלים, ואם לא, אז אין עוד אוכל עד הבוקר. זה לא יקרה יותר מפעם פעמיים, ולא יקרה להם כלום.
    • ביום קיץ חם, אוכלים ארטיק קר. שמכינים לבד בבית.
    • כשאצל חברים, זה בסדר אם אוכלים את השטויות שיש להם.
    • אם בוחרים את מקום המגורים, יש גני עירייה נפלאים.
    • בגיל שהילדים יותר עומדים על שלהם ומתעקשים על בגדים כאלה וכאלה, זה בערך הגיל שבו אפשר להתחיל לדבר על כסף, חיסכון, וכד׳. שתי ציפורים במכה אחת.

אלון, דרורה ו-daat99 אוהבים את זה.
  12. dror

dror משתמש ותיק

נקודה מאוד חשובה אצל ילדים היא עקביות,
    חשוב לקבוע ( ביחד עם בת הזוג ) כללים לגבי התנהלות,
    כמו קניית צעצועים לילדים/ממתקים או כל דבר אחר.

זה לא דבר שאתה יכול להחליט עכשיו אבל ברגע שתתחילו "לזוז" תוכלו לקבוע לכם כללים להתנהלות הכספית.
    ברגע שהילד יודע שאם עוברים ליד חנות צעצועים/ממתקים וכו' והוא מבקש לקנות, אחרי פעמיים שתעמדו בדרישה הוא כבר לא יבקש.
    עריכה:
    אוסיף ואומר, כשהילדים קטנים ( פחות מ-7-8 ) אין להם ממש ערך לכסף
    יש להם ערך לתשומת לב

Ofec_Bar ו-אלון אוהבים את זה.
  13. קרן

קרן משתמש ותיק

ה"ויתור" על עקרונות בשביל או בגלל הילדים הוא בעצם לא ויתור, אלא העדפת עקרון או ערך אחר על פני עקרון האנטי צרכנות / סולידיות וכו'. אם קנית לילד שלך פלאפון או מותג כלשהו עשית את זה כנראה בגלל שאתה מאמין שכך תתרום לביטחון שלו ו/או להשתלבות החברתית שלו. אז נכון שבמקרה ספציפי זה ויתרת כביכול על עקרון האנטי צרכנות אבל לא כויתור, אלא בגלל תעדוף של ערך אחר בקדמת הבמה בעניין מסוים או סיטואציה ספציפית. אפשר לשמור על העקרונות ועדיין בכל סיטואציה ישנם ערכים אחרים שנמצא שהם חשובים לנו יותר. זה בסדר גמור ולא מהווה ויתור על עקרונות בעיני, אלא גמישות. בכל החלטה חינוכית אנחנו צריכים להחליט איזה ערך גובר, הרבה פעמים ישנן התנגשויות, לכן גם אבא ואמא ששניהם רוצים בטובת הילד לעיתים לא מסכימים... כל אחד מתעדף ערך אחר בפתרון אותה בעיה.

Ofec_Bar ו-Lali אוהבים את זה.
  14. Lali

Lali משתמש ותיק

ואני חושבת, מתוך נסיון החיים שלי, שאי אפשר (לעולם!) להעמיד עצמך בנעלי מישהו אחר. אנשים צעירים מאד נוהגים להיות מאד נוקשים בעקרונות שלהם, ועם הזמן מגלים שהחיים הם מרובי פנים ויש נקודות מבט שונות לכל דבר. עם הזמן, ולא רק בעניין ילדים, לומדים שלא להגיד את המשפט "אני אף פעם לא..." כי אחרי עשר שנים, עשרים שנה, לפעמים רואים את הדברים אחרת ומחייכים לשמוע איך היינו באותה נקודת זמן. (יודעים שסרבו להרשות לביטלס להופיע בארץ בזמנו כי חשבו שהם משחיתים את הנוער? איפה זה ואיפה ערוץ הילדים היום).
    ספציפית לגבי ילדים, הסיטואציה יותר מורכבת. כל אחד משקיע במקום שחשוב לו, שמדבר אליו, שמגיע מהמקום שבו הוא מרגיש חסר או רוצה לשתף את ילדיו בסיטואציה שחשובה לו. כמה דוגמאות: לי חשוב לטייל עם הילדים. גם בארץ, במסלולים רגליים בטבע, במוזיאונים. גם בחו"ל. אני משקיעה בזה הרבה כסף ומאמץ. אולי בעיני אחרים זו נהנתנות, בעיני זה חינוך טוב - גיאולוגיה, גיאוגרפיה, היסטוריה, ביולוגיה, זאולוגיה.
    מה שאני לקחתי מהפורום הזה הוא את החשיבות של התיעדוף האישי. דורין רוצה להפסיק לעבוד ולפרוש. אני רוצה להבטיח את עתידי ולהבטיח את חוויותי עם ילדי בשנים הקרובות. כל אחת מאתנו עושה את השיקול שלה על מה היא רוצה לוותר, וזה בסדר. אני חושבת שבעניין של "כשיהיו לך ילדים ילכו לך העקרונות", יכול להיות שתיעדוף הדברים ישתנה עם לידת הילדים, וזה גם בסדר.
    דבר אחרון, הילדים, כשגדלים, מפתחים אופי משל עצמם. אני למשל שונאת פסטיגלים, אבל לאחת מילדי זה בהחלט היה עניין די גדול. קנינו כרטיסים בהנחה גדולה, אחרי מאמצים רבים, והלכנו שנתיים או שלוש רצוף. אחר כך היא אמרה לי בעצמה, אמא, זה לא שווה את זה. בדרך דיברנו על איזה דברים אחרים ויתרנו, מה כדאי לנו, למה המאמץ למצוא כרטיסים בהנחה השתלם (כי יכולנו גם ללכת לסרט בחופש ההוא), ומבחינתי זה היה הרבה יותר חשוב משעתיים טיפשיות שהמיסו לנו את המוח. אם הייתי מתעקשת על העקרון, הייתי מנצחת בקרב ומפסידה במלחמה.

15. c881

c881 משתמש בכיר

@Lali על התאור של הפסטיגלים, ניתן לומר את המשפט הבא -
    לגבי "אני לעולם לא..." זה אני כל הזמן שומע בקיץ "אני לעולם לא אבין איך שוכחים ילד באוטו..."
    ושוכחים שגם האנשים ההם, כנראה אמרו את אותו דבר לפני חודש/ קיץ שעבר...

ונסיים במשפט פולני/סיני עתיק -
    האדם מתכנן את החיים ואז אלוהים מתערב.

Ayelet582, אורי ו-Lali אוהבים את זה.
  16. גיא ל

גיא ל משתמש ותיק

זה הולך משהו כזה :
    א מענטש טראכט אונד א גוד לאכט
    האדם מתכנן והאלוהים צוחק (ביידיש , כמו ביידיש זה יכול ללכת לשני הכיוונים)

אורי אוהב/ת את זה.
  17. גיא ל

גיא ל משתמש ותיק

@whybe , האמת שלא קראתי את השירשור
    רק מה שכתבת למעלה הזכיר לי השיר הזה:

On Children
    Kahlil Gibran

Your children are not your children.
    They are the sons and daughters of Life's longing for itself.
    They come through you but not from you,
    And though they are with you yet they belong not to you.

You may give them your love but not your thoughts,
    For they have their own thoughts.
    You may house their bodies but not their souls,
    For their souls dwell in the house of tomorrow,
    which you cannot visit, not even in your dreams.
    You may strive to be like them,
    but seek not to make them like you.
    For life goes not backward nor tarries with yesterday.

You are the bows from which your children
    as living arrows are sent forth.
    The archer sees the mark upon the path of the infinite,
    and He bends you with His might
    that His arrows may go swift and far.
    Let your bending in the archer's hand be for gladness;
    For even as He loves the arrow that flies,
    so He loves also the bow that is stable.

ido, Ayelet582, whybe ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  18. דגגגג

דגגגג משתמש ותיק

@Lali גם ההורים שלי חשבו כמוך. האמת אני לא זוכר כלום מהטיולים ואני בספק אם למדתי משהו מזה למרות שביקרתי במקומות כמו הלובר, סמית'סוניאן, וכו אין לי שום זיכרון מהם חוץ מחלקיקים קטנים וכשהגעתי לגיל העשרה (13+) כמובן שהעדפתי שהם ייסעו וישאירו אותי בבית.

מה שכן בתור ילד הייתי שמח אם ההורים שלי היו יותר בבית כי אני כן זוכר שכל יום חיכיתי שהם יגיעו והייתי שואל את סבתא שלי מתי אמא כבר תבוא ואחרי זה את אמא שלי מתי אבא יבוא.
    https://www.youtube.com/watch?v=EQ3ePGr8Q7k

נערך לאחרונה ב: ‏28/5/15
    אלון, daat99 ו-דרורה אוהבים את זה.
  19. דרורה

דרורה משתמש ותיק

@דגגגג לא כל הורה שרוצה להעשיר ילדו בחוויות וטיולים גם לא נמצא בבית שעות ארוכות..

breezblock אוהב/ת את זה.
  20. דרורה

דרורה משתמש ותיק

@דגגגג לא כל הורה שרוצה להעשיר ילדו בחוויות וטיולים גם לא נמצא בבית שעות ארוכות..

Lali אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
האם קיים יחס הפוך בין העשירון בו אתה נמצא לאחוז החיסכון שלך ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏7/2/18
בעניין הפוסט "המקפצה שלך לאזרחות 0.2" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏27/1/15
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.