• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תשקיף אגח והשוואה בין תשואות

loanshark

משתמש רשום
דירוג
0
שלום רב,

אני מעוניין להשיקע באג"ח בכדי לאזן התנודתיות בתיק שלי.
קראתי את המדריך המדריך של הבלוג בנושא ועדיין יש לי כמה שאלות.

1. היכן אני יכול למצוא את התשקיף של כל אגח ממשלתי (לדוגמא ממשל שקלית 0347)? כלומר היכן כתוב מה הערך הנקוב של כל יחידת אג"ח (להבנתי זה 100 אגורות ברירת מחדל אך יכול להשתנות) והיכן כתוב מה המס? אני מניח שישנם עוד פרטים חשובים בתשקיף אבל לא הצלחתי לךמצוא אותם באתר הבורסה.

2. אני רוצה להשוות בין שתי אג"ח שונות. לצורך הדוגמא:
שם​
שער נעילה (באגורות)​
ערך מתואם​
ריבית​
שנים עד פדיון​
מועד פדיון​
תשואה לפידיון ברוטו​
תשואה לפידיון נטו​
ממשל שקלית 0347​
125.96​
100.48​
3.75​
25.00​
31/03/2047​
2.41​
1.92​
ממשל שקלית 0142​
157.79​
101.6​
5.5​
20.00​
31/01/2042​
2.12​
1.49​

2.1 אני לא מבין איך יש פער בנטו בין שתי האג"חים. האם זה תלוי בשנים עד פדיון?
2.2 אני מנסה גם "לתרץ" לעצמי את שער הנעילה.. אני מבין שיש המון גורמים שמשפיעים עליו, אבל האם התשואה לפדיון משקפת אותו באיזושהי צורה? כלומר, ניקח את ממשל שקלית 0347. אם נניח ערך נקוב של 100 אגורות, ושקניתי אותה בשער הנעילה האחרון, במהלך התקופה הקופון יהיה 3.75 אגורות בשנה * 25 שנים - כלומר 93.75 אגורות. היות ואקבל 100 אגורות בתום 25 השנים, סה"כ יהיו לי ביד 193.75 אגורות עבור אג"ח שקניתי ב125.96 אגורות. איך "הרווח" של ~70 אגורות משתקף בתשואה?
2.3 האם זה כלל אצבע סביר לומר שככל שהתשואה לפדיון נטו גבוהה יותר משתלם לקנות את האג"ח (על פני אג"ח אחר בתנאים דומים) גם אם השער שלו גבוה יותר?

תודה רבה

2.1 אני לא מבין איך יש פער בנטו בין שתי האג"חים. האם זה תלוי בשנים עד פדיון?
כן.
מי שקונה אג"ח ארוך מסתכן באיבוד תשואה אלטרנטיבית - אם תעלה הריבית הוא לא יוכל לקנות אג"ח חדש בריבית גבוהה וימשיך לקבל ריבית נמוכה. הוא יוכל למכור את האג"ח אבל בעד סכום נמוך (כי עליית הריבית תוריד את שווי האג"ח).
אבל יש פיצוי על הסיכון - מי שמוכן להסתכן ולקנות אג"ח ארוך יקבל תשואה גבוהה יותר.
האם זה כלל אצבע סביר לומר שככל שהתשואה לפדיון נטו גבוהה יותר משתלם לקנות את האג"ח (על פני אג"ח אחר בתנאים דומים) גם אם השער שלו גבוה יותר?
כן, אבל השוק מתמחר את זה ואין מציאות.
בניגוד למניות ששם יש הרבה נעלמים ואפשר להתווכח אם השוק משוכלל, באג"ח ממשלתי הכל ידוע והכל מתומחר בשער האג"ח.
לא תמצא שני אג"ח ממשלתי בתנאים שווים אבל עם תשואה לפדיון שונה.

היות ואקבל 100 אגורות בתום 25 השנים, סה"כ יהיו לי ביד 193.75 אגורות עבור אג"ח שקניתי ב125.96 אגורות. איך "הרווח" של ~70 אגורות משתקף בתשואה?
רווח של 56% ב-25 שנים מבטא תשואה של 1.7%. אבל מכיוון שחלק מהכסף מתקבל במהלך השנים ולא בסוף אז התשואה גבוהה יותר. חישוב מדויק דורש אקסל, אבל 2.41% שמופיע בטבלה נשמע הגיוני.
אם השער היה גבוה יותר אז הרווח היה נמוך יותר וכך גם התשואה.
יש השפעה הדדית בין תשואה לשער - תשואה גבוהה (יחסית לחלופות) יוצרת ביקוש. ביקוש מביא לעליית השער, וזה מביא לירידת התשואה ולהפחתת הביקוש.

@אוגורן תודה על התשובה המפורטת.

לגבי השאלה הראשונה שלי - איפה אפשר לראות את התשקיפים של כל אג״ח?

לגבי התשובה שלך

כן.
מי שקונה אג"ח ארוך מסתכן באיבוד תשואה אלטרנטיבית - אם תעלה הריבית הוא לא יוכל לקנות אג"ח חדש בריבית גבוהה וימשיך לקבל ריבית נמוכה. הוא יוכל למכור את האג"ח אבל בעד סכום נמוך (כי עליית הריבית תוריד את שווי האג"ח).
אבל יש פיצוי על הסיכון - מי שמוכן להסתכן ולקנות אג"ח ארוך יקבל תשואה גבוהה יותר.
לא בטוח שהבנתי.. אני מבין למה לכל אג״ח תהיה תשואה לפדיון משלו, אבל הפער בין הברוטו לנטו אמור לשקף מס ולא תשואה אלטרנטיבית. אם שתי האג,ח ממוסות באותה רמה (15%) מדוע בממשל שקלית 0347 הפער הוא 0.49 ובממשל שקלית 0142 הוא 0.63?

לא בטוח שהבנתי.. אני מבין למה לכל אג״ח תהיה תשואה לפדיון משלו, אבל הפער בין הברוטו לנטו אמור לשקף מס ולא תשואה אלטרנטיבית. אם שתי האג,ח ממוסות באותה רמה (15%) מדוע בממשל שקלית 0347 הפער הוא 0.49 ובממשל שקלית 0142 הוא 0.63?
לא מבין את ההבדל בין הברוטו לנטו.
ב-0347 הוא 30% וב-0142 הוא 20% (שניהם מספרים עגולים). הייתי מצפה ל-15% בשניהם.
לא יודע מאיפה המספרים. כאן יש מספרים שונים.

הנטו לעתים קרובות מחושב לא נכון. כבר ראיתי מקרים שהברוטו חיובי והנטו שלילי, מה שכמובן לא אפשרי.

הסבר אפשרי הוא שאם קנית את האג"ח במחיר גבוה מ- 100 ובסוף אתה מקבל 100 בפדיון, יש לך מגן מס. לעתים שוכחים להכניס אותו לחישובים.

ב-0347 הוא 30% וב-0142 הוא 20% (שניהם מספרים עגולים). הייתי מצפה ל-15% בשניהם.
לא יודע מאיפה המספרים. כאן יש מספרים שונים.
אני גם לא מבין... המספרים שאני שמתי היו נכונים ליום של ההודעה שלי.. מאז זה השתנה אבל באמת מוזר שההפרשים בין הברוטו לנטו לא זהים בשניהם (כמו שכתבת).

הנטו לעתים קרובות מחושב לא נכון
קשה לי להאמין.. לקחתי את המספרים שלי מגלובס באותו יום. אני מניח שאפשר לסמוך עליהם לא?

בכל מקרה, תודה לשניכם. אני לוקח מהדיון שצריך להסתכל על התשואה לפדיון ברוטו ועל המח״מ (לכוון לתשואה גבוהה ומח״מ נמוך).

בכל מקרה, תודה לשניכם. אני לוקח מהדיון שצריך להסתכל על התשואה לפדיון ברוטו ועל המח״מ (לכוון לתשואה גבוהה ומח״מ נמוך).
אלה אכן שני הפרמטרים החשובים, אבל את השילוב הזה לא תמצא. תשואה גבוהה באה עם מח"מ גבוה.

באמת מוזר שההפרשים בין הברוטו לנטו לא זהים בשניהם (כמו שכתבת).
צריך לזכור שני דברים:
1. את התשואה לפדיון מחשבים ע"י לקיחת שורש (מספר השנים) מהרווח הכולל. זה לא סתם לינארי שאז מס 15% היה נראה אותו דבר.
2. בחישובים האלה מביאים בחשבון השקעה חוזרת של הקופונים באותו אג"ח.

בקיצור, אג"ח זה מסובך...

לכוון לתשואה גבוהה ומח״מ נמוך
בגדול כן, רק שלא תמיד השוק מציע לך את זה...

2. בחישובים האלה מביאים בחשבון השקעה חוזרת של הקופונים באותו אג"ח.
לא מבין איך מחשבים את זה, בלי לדעת מה יהיה מחיר האג"ח כשישולם הקופון. אם הריבית תעלה הקופונים יקנו יותר יחידות שיניבו יותר קופונים, והרווח הכולל יגדל. אולי פשוט מחשבים לפי הנחה שהריבית לא תשתנה?

אבל בכל אופן זה משפיע על המיסוי, כי ההשקעה מחדש היא של הסכום אחרי מס, כך שהמס הכולל עולה מעל 15%.

לא מבין איך מחשבים את זה, בלי לדעת מה יהיה מחיר האג"ח כשישולם הקופון. אם הריבית תעלה הקופונים יקנו יותר יחידות שיניבו יותר קופונים, והרווח הכולל יגדל. אולי פשוט מחשבים לפי הנחה שהריבית לא תשתנה?

אבל בכל אופן זה משפיע על המיסוי, כי ההשקעה מחדש היא של הסכום אחרי מס, כך שהמס הכולל עולה מעל 15%.
מתוך ויקיפדיה, תשואה לפדיון:

השימוש במושגים של תשואה לפדיון ושיעור תשואה פנימי מתעלם מהקשר בין גובה הריבית למועד התשלום, ומניח ששיעור התשואה השנתית אחיד לכל התקופה עד הפרעון הסופי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס תשקיף קרן נאמנות שוק ההון 0
L איפה ניתן לראות תשקיף או דבר דומה, לקרן אמריקאית? שוק ההון 1
A קריאת תשקיף - כיצד לקרוא תשואה של קרן מחקה דולרית ? שוק ההון 1
A בלאקרוק נכנסת לישראל, תשקיף ראשון לקרן נאמנות שוק ההון 9
Benjamin W מימון המונים לחברות פרטיות ללא תשקיף שוק ההון 0
G קריאת תשקיף של קרן נאמנות שוק ההון 4
ל הבנת תשקיף קרן אג"ח - מה קורה עם הקופונים שוק ההון 7
י תשקיף של קרן מחקה - מספר דברים מוזרים... שוק ההון 5
adamshalev עזרה בקריאת תשקיף שוק ההון 8
מ קיזוז הפסד הון ממניות בחול כנגד אגח ממשלתי מיסים 5
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
M קניית אגח ממשלתי - שאלות שוק ההון 8
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
2 אגח ממשלתי 1152 שוק ההון 39
א XS2338530467 - אגח היברידי שוק ההון 1
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
א בניית סולם אגח עם invesco BulletShares שוק ההון 1
amit מסלול משכנתא משתנה כל 5 עוגן אגח לא צמוד נדל"ן 2
Ido42 קרנות אגח שוק ההון 11
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
מ מחקר טריניטי - אגח מול אופציות שוק ההון 2
א אגח מדינה ריבית משתנה - ביטוח נגד תסריט ההפיכה? שוק ההון 3
G איך לבחור אגח ממשלתי לטווח ארוך? שוק ההון 3
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
Y קרנות להשקעה באגח מדינות מפותחות וסל אגח ישראלי שוק ההון 0
עצמאית שאלה לגבי החלק הסולידי בתיק קרן כספית או אגח ממשלתי כללי? שוק ההון 10
A רכישת אגח'ים שוק ההון 0
N אגח או פקדון שוק ההון 15
O אגח צמוד מדד שוק ההון 4
ש קרן אגח ממשלתי גרמני/אירופי צמוד קצר פוסטים מאיכות נמוכה 3
Y מה דעתכם-אגח חברות ממשלתיות/בנקים-אטרקטיבי? שוק ההון 18
O אגח קונצרני ארהב שוק ההון 4
ה אגח"ים ממשלתיים עולמיים קצרי מועד צמודי מדד שוק ההון 8
Homer אגח דולרי של ממשלת ישראל עם תשואה נטו 50%? שוק ההון 4
השועל חישוב תשואת אגח שקלי קונצרני שוק ההון 1
R קניית אגח ישראל בIB שוק ההון 1
R אגח שוק ההון 2
G מה אני מפספס בשוהם אגח ד' ללימוד בלבד שוק ההון 6
D מה זה אגח ד או אגח ח שוק ההון 7
N אגח או קרן מחקה אגח שוק ההון 3
ה קרן אגח ארהב מחמ קצר מנוטרלת דולר שוק ההון 10
C איך לקנות אגח בצורה נכונה עכשיו? שוק ההון 13
G איפה ואיך קונים אגח ארהב לשנתיים ? שוק ההון 1
יוזר האם אזרח ישראלי יכול לקנות אגח אמריקאי? שוק ההון 12
B שאלה על אגח עם ריבית משתנה שוק ההון 1
B אגח כלל שוק ההון 3
א קרן מחקה אגח מדינה מדורג שוק ההון 3
M האם יש הבדל בסיכון מנפיק בין אגח בנקים לבין פקדונות בבנקים (או קרן כספית שמחזיקה פקדונות ג'מבו בבנקים)? שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה