• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תרחישים לעליה חדה (14%) במחירי הדיור, ולאינפלציה מתפרצת

גונן1900

משתמש רגיל
דירוג
216
ערב טוב,
מטרת הדיון שלי היא לבחון תרחיש קיצון לסיכון לעלייה חדה במחירי הדיור בשנתיים הקרובות, עבור מי שיושב על הגדר ואינו מחזיק דירה בבעלותו.
אני מערב כאן שני נושאים,
- נושא אחד האם ישנו תרחיש לעליית מחירים חדה במחירי הדיור בשנה שנתיים הקרובות,
- נושא שני הוא האם תיתכן התפרצות פתאומית של אינפלציה,
ראו למשל המאמר הזה:
https://www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/775126
אבל אני לא מדבר על התרחיש (הלא ריאלי כל כך)שלו.

אני מניח, שכפי שהכלכלנים לא הבינו בדיוק למה האינפלציה כל כך נמוכה בשנים האחרונות, באותה הצורה האינפלציה יכולה להתפרץ פתאום, דווקא בסביבת הריבית הנמוכה הנוכחית, ושפיכת הכסף לשוק על ידי הפד.

מאידך, אני מניח כי מחירי הדיור באופן רגיל אין להם יכולת לעלות בחדות בשנתיים הקרובות (מעל 7 אחוז לצורך העניין) גם מצד מספר המשכורות הגבוה הנדרש לדירה, בין מצד היכולת לקחת משכנתא בהתאם לשכר הממוצע במשק, ובין מצד המחירים הגבוהים באופן אובייקטיבי.

מצד שני, במקרה של התפרצות אינפלציונית פתאומית, לא גבוהה בסדר גודל היסטורי, אבל גבוהה מאוד ביחס לשנים האחרונות, משהו כמו 4% לשנה, בתרחיש כזה ייתכן שמחירי הדיור יזנקו במקביל שיעור של 4% לשנה ויותר עקב הישחקות ערך הכסף, פלוס 6% שהם יכולים לעלות בין כך באותם שנתיים, והנה הגענו לעליית מחירים של 14% בתוך שנתיים.

האם המבנה של התרחיש נכון?
כמה הוא לא סביר?
תודה

תרחיש שבו מחירי הדירות יעלו ב14% בשנתיים הקרובות הוא תרחיש סביר עם ובלי קשר לכל ההנחות שציינת.

ב2009-2010 הם עלו 33% בשנתיים אז 33% זה כבר איזשהוא חסם תחתום על הגדרה של תרחיש סביר במצב כללי.
אז יש 33% סיכוי שהשוק יעלה 14% בשנתיים הקרובות?

חייבת להיות קורלציה בין השכר הממוצע במשק ושער הריבית (שני משתנים מסבירים) לבין מחירי הדיור , בהנחה ששאר המשתנים קבועים

כרגע, השכר הממוצע לא עלה ב 14% , ושער הריבית לא ירד בחדות, כך שאני לא רואה סיבה לעליה של 14% במחירי הדירות,

בנוסף, השקל במגמת התחזקות וגורם להתייקרות הדירות לעולים

ב2009-2010 הם עלו 33% בשנתיים אז 33% זה כבר איזשהוא חסם תחתום על הגדרה של תרחיש סביר במצב כללי.

צריך לזכור שהקפיצה הזו באה אחרי ירידה במחירי הדירות משנת 1999 עד 2008 , ואחרי הורדת ריבית מסיבית ב 2008 - תשווה למצב היום :)

ריבית ושכר ממוצע הם פרמטרים משמעותיים אבל לא היחידים שמשפיעים.
היה ניתן גם ב2013-2016 לטעון דברים דומים לגבי הריבית והשכר הממוצע, ועם זאת מחירי הדירות באותן שנים כן עלו סביב ה14% כל שנתיים.

השאלה המקורית היתה האם עליה של 14% היא תרחיש סביר. בהתחשב בכך שרק בעשור האחרון התרחיש הזה התממש 5 פעמים, ובכך שמחירי הדירות היום כמעט זהים למחיריהם לפני שנתיים, התרחיש הוא סביר (סביר = הסתברות של בין 5% ל100%).

דרך אגב שכר ממוצע עלה בשנתיים האחרונות 6.4% בעוד מחירי הדירות עלו בקושי 1%.

נערך לאחרונה ב:
השאלה המקורית היתה האם עליה של 14% היא תרחיש סביר. בהתחשב בכך שרק בעשור האחרון התרחיש הזה התממש 5 פעמים, ובכך שמחירי הדירות היום כמעט זהים למחיריהם לפני שנתיים, התרחיש הוא סביר (סביר = הסתברות של בין 5% ל100%).
אף אחד לא יכול לענות לך על זה .
אני חושב שירידה או עליה של 15% היא סבירה .
תיכנס לכתבות על מחירי הדירות מהשנים האחרונות ותעבור על הטוקבקים-כולם מפספסים שם.

שורה תחתונה , לא תצליח לתזמן את שוק הנדלן.

Back
למעלה