• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תמהיל קרנות מחקות אג"ח

• פותח הנושא AF1k
  • פורסם בתאריך

AF1k

משתמש רגיל
דירוג
555
שלום.
אני כרגע מתלבט באיזו קרן לבחור לחלק האג"חי של התיק שלי. האג"ח הוא אג"ח מדינה, והקרן מחקה בדמי ניהול נמוכים אם לא אפסיים.
עקב הריבית הנמוכה החלטתי להיחשף לאג"ח לטווח קצר-בינוני, ואני כרגע בודק את האפשרויות העומדות לרשותי

יש שני אפשרויות שניתן לבחור:
1. קרן אג"ח מדינה כללי- הכוללת את רוב האג"חים, בחלוקה של בערך 50-50 בין צמוד ללא צמוד. באפשרות הזו נתקלתי ב-2 קרנות עיקריות שרלוונטיות:
  • KTF קסם ממשלתי כללי ללא מניות (5113428) דמי ניהול 0.03%, מח"מ 5.73
  • תכלית TTF אג"ח ממשלתי (5118393) דמי ניהול 0.03% מח"מ 5.73
2. חלוקה ל-2 קרנות- אחת של אג"ח צמוד, ואחת של אג"ח לא צמוד. כאן בחרתי בקרנות של 2-5. בפלח הצמוד יש הרבה מאוד קרנות וקשה לי מאוד להחליט על אחת מהם, בפלח הלא צמוד בחרתי בקרן הזולה ביותר. באפשרות הזו מצאתי את הקרנות הבאות:
  • KTF קסם ממשלתי צמוד 2-5 שנים (5113386) דמי ניהול 0.03% מח"מ 3.04
  • הראל מחקה ממשלתי מח"מ סינתטי 2-5 שנים (5121819) דמי ניהול 0.03% מח"מ 4.31

אשמח לדעת מה היתרונות והחסרונות של כל אפשרות, מלבד העלויות של קניית שתי קרנות במקום אחת.
באפשרות הראשונה המח"מ הוא גבוה יותר, אבל לוקחים בקרן אחת את "כל השוק" כך שהתשואה המתקבלת משקפת גם את הפלח הצמוד וגם את הפלח הלא צמוד. באפשרות השניה המח"מ הוא נמוך יותר, ובכך ניתן לאזן בין הפלחים.

תודה מראש לעונים.

איזה מח"מ אתה רוצה להחזיק?
שאלה זו חשובה יותר מאשר הנייר הספציפי או היכולת/צורך לאזן.

כיוון שהריבית כרגע בשפל, ולמעט ירידה קטנה נוספת בטווח הארוך היא אמורה לעלות, אני מעדיף מח"מ קצר-בינוני על מנת לצמצם את ההפסדים במידה והריבית תעלה. דבר זה כמובן מוציא מן הפרק אג"ח ארוך טווח שכרגע הוא בריביות נמוכות, ובטווח הארוך אף יסב הפסדים לתיק. אני לא יודע בדיוק מהו המח"מ העונה להגדרה הזאת, לפי מה שאני מבין עד 5 שנים נחשב טווח קצר-בינוני.

עם זאת היתרון שאני רואה באחזקה של קרן אחת כללית, היא אחזקה של כלל האג"ח הממשלתי, מה שמעניק פיזור על פני כל האפיקים (ארוך-קצר, צמוד-לא צמוד).

לדעתי הבנה זו הינה איכותית מדי. אם לא קראת את ההסבר של התמונה הגדולה, אני ממליץ עליו.
הבחירה באג"ח צריכה להיות בהתאם ליעוד: מיתון תנודתיות או כרית בטחון.
אם אתה מחליט שהתיק יכיל אג"ח ארוך בעתיד, כדאי שתחליט מהו תנאי הכניסה.

ההסבר של התמונה הגדולה אפשר קישו
לדעתי הבנה זו הינה איכותית מדי. אם לא קראת את ההסבר של התמונה הגדולה, אני ממליץ עליו.
הבחירה באג"ח צריכה להיות בהתאם ליעוד: מיתון תנודתיות או כרית בטחון.
אם אתה מחליט שהתיק יכיל אג"ח ארוך בעתיד, כדאי שתחליט מהו תנאי הכניסה.
מה ההבדל בין שני היעודים?
אני משלב את האג"ח בתיק ההשקעות שלי על מנת למתן תנודתיות, כלומר אם המניות יורדות אז שהאג"ח יעלה במעט ולהיפך. בנוסף זה גם חלק מהפן הסולידי של התיק, שהוא דל סיכון יותר לעומת הפלח המנייתי.

מה ההבדל בין שני היעודים?
דוגמא:
נניח שהמתאם בין אג"ח ממשלתי למניות הוא שלילי מאד.
אג"ח קצר יהווה כר ביטחון שמן, ואילו אג"ח ארוך (תנודתי יותר) ימתן תנודיות של תיק שמורכב בעיקר ממניות, באופן טוב יותר.
כך, ככל שהתנודתיות של הנכס המשני, נְמוך הקרולציה גבוה יותר, המיתון חזק יותר.
הדגמה מהעבר
שים לב שבתיק הראשון, התשואה גבוה יותר, והתנודתיות נמוכה יותר, מאשר בתיק השני, בזכות התנודתיות של האג"ח הארוך.

נערך לאחרונה ב:
איך נכנסת לפה ההשפעה של הריבית?
כלומר לפי מה שהבנתי במידה ורוב הפלח שלי בתיק הוא מנייתי, כאשר המניות יורדות האג"ח עולה, ולהיפך, ובכך התנודתיות קטנה יותר, ועדיין מדובר בשני נכסים עם תוחלת תשואה חיובית. אבל באג"ח ארוך למשל עליית ריבית תגרום להפסדים, בנוסף לכך שהמניות אמורות לרדת.

כדאי לשים לב לשתי הנקודות הבאות:
1) דמי הניהול בקרנות המחקות יעלו. למשל קרן האג"ח הממשלתי של מגדל העלתה דמי ניהול ל-0.15. כך שסביר שבתוך שנה שאר הקרנות גם יעלו דמי ניהול.
2) יש עלויות נסתרות בחלק מהקרנות. שים לב שהקרן קסם אג"ח ממשלתי מחזיקה אחוז מסויים בתעודת סל של עצמה (אפשר לראות את זה באתר funder) שיש לה דמי הניהול שהם לא אפסיים.

מנסיון, רק מגדל ואי בי אי לא עושים את הטריק הזה של החזקת תעודות סל של עצמם בקרנות שלהם.

כדאי לשים לב לשתי הנקודות הבאות:
1) דמי הניהול בקרנות המחקות יעלו. למשל קרן האג"ח הממשלתי של מגדל העלתה דמי ניהול ל-0.15. כך שסביר שבתוך שנה שאר הקרנות גם יעלו דמי ניהול.
2) יש עלויות נסתרות בחלק מהקרנות. שים לב שהקרן קסם אג"ח ממשלתי מחזיקה אחוז מסויים בתעודת סל של עצמה (אפשר לראות את זה באתר funder) שיש לה דמי הניהול שהם לא אפסיים.

מנסיון, רק מגדל ואי בי אי לא עושים את הטריק הזה של החזקת תעודות סל של עצמם בקרנות שלהם.
לדעתי זהו הרע במיעוטו. אני חושש מלהחזיק את כל רוב תיק ההשקעות שלי במטבע דולרי (גם הפלח המנייתי וגם הפלח האג"חי).

איך נכנסת לפה ההשפעה של הריבית?
לא נכנסת. הבאתי דוגמה לתקופה בה הקורלציה בין אג"ח למניות היתה נמוכה, כפי שהיה במהלך רוב ההיסטוריה של השוק וכן בזמן האחרון. אם אתה חושב שבקרוב צפויה עליית ריבית משמעותית, תצטרך לשאול את עצמך עד כמה יכולת הנבואה שלך מדוייקת, ועד כמה היא תמשיך להיות.
אבל באג"ח ארוך למשל עליית ריבית תגרום להפסדים
גם באג"ח בינוני וקצר, אבל במידה פחותה.

הבהרה:
אני לא ממליץ או מנסה לשכנע.

כאשר המניות יורדות האג"ח עולה, ולהיפך, ובכך התנודתיות קטנה
ממש לא בהכרח. אמנם אין קורלטיביות חזקה בין אג"חים למניות, אבל בטח שאין קורלציה שלילית מובהקת.

הראל מחקה ממשלתי מח"מ סינתטי 2-5 שנים (5121819) דמי ניהול 0.03%
הראל יעלו באוקטובר את דמי הניהול בקרנות המחקות שלהם ל0.15%. יחד עם דמי נאמנות זה 0.17%
מקור: http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=1017343

הנה אלטרנטיבה:
5108857 תכלית TTFי (00) ממשלתי שקלי ריבית קבועה 2-5 שנים, מח"מ ממוצע 3.03, דמי ניהול 0.03% (בגלל נאמנות)

נערך לאחרונה ב:
KTF קסם ממשלתי צמוד 2-5 שנים (5113386) דמי ניהול 0.03% מח"מ 3.04
איפה אתה רואה שמח"מ 3.04 ?
אני רואה בfunder שהמח"מ ממוצע הוא 8.05

אגב, זו קרן של אקסלנס, ו- 8.71% מהקרן מושקעת בתעודת סל של אקסלנס עצמה שלה יש 0.15% דמי ניהול. אז אני מניח שזה טריק כדי לגבות בפועל דמי ניהול דרך האחוזים האלו. זה יוצא בסך הכל 0.014% מהקרן.. זה כלום אבל עדיין אם כבר לדייק אז זה בסוף 0.045% ולא 0.03%. אני גם לא יודע אם הם לא יכולים בהמשך פתאום להגדיל את החשיפה לתעודת סל הזו או אחרת ולקחת ככה עוד דמי ניהול בעקיפין

אם אתה מחפש אלטרנטיבה יותר דומה, אז יש לך בדמי ניהול של 0.025% את 5111240 - PTF מדדיות 2-5 שנים ממשלתיות
מח”מ ממוצע 2.94

נערך לאחרונה ב:
@liranviper
הוא בטח התבלבל במספר סימול,
KTF קסם ממשלתי צמוד 2-5 שנים קרן הנאמנות - 5113329 - מח"מ 3.04.

הגיוני. נראה שהיא דיי שקולה לזו של מיטב ד"ש שמצאתי.. הבדלים שראיתי ביניהן:
1. גם בזאת 8.86% מושקע בתעודת סל 1108067 של אקסלנס עצמה (שוב- זה דיי זניח. שקול לתוספת של 0.015% לדמי ניהול)
2. הקרן התחייבה לא להעלות דמי ניהול עד סוף השנה - השאלה אם אפשר להסיק מזה דווקא שהם מתכוונים להעלות בסוף השנה בעקבות מגדל (בשנה שעברה הם גם הצהירו שהם לא יעלו עד סוף 2015)
מנהל הקרן - אקסלנס קרנות נאמנות בע"מ - מתחייב בזאת, כי לא יעלה את שיעור שכרו בקרנות הנאמנות שלעיל, לכל הפחות עד ליום 31/12/2016.

מישהו יודע אם יש סיבה להעדיף את אקסלנס על פני מיטב ד"ש?

נערך לאחרונה ב:
מיטב ד"ש גם התחייבו שלא להעלות דמי ניהול עד סוף השנה (זה נמצא שם במאיה) ואף התחייבו לנוהל שבו רק ב 1 בינואר הם יוכלו לקבוע שינוי בדמי ניהול (אין לי מושג אם זה אומר שהם הולכים או לא הולכים להעלות שנה הבאה).

ישנו גם עוד הבדל: הקרן של מיטב דש קטנה מאוד, רק מיליון שקל. זאת בעיה? אני גם באותה התלבטות

מיטב ד"ש גם התחייבו שלא להעלות דמי ניהול עד סוף השנה (זה נמצא שם במאיה)
תוכל להדריך איך למצוא את זה? לא ראיתי את זה ברשימת "דיווחים לקרן"

ישנו גם עוד הבדל: הקרן של מיטב דש קטנה מאוד, רק מיליון שקל. זאת בעיה?
למיטב הבנתי, דמי ניהול נמוכים יכולים לשמש כאסטרטגיה למשיכת משקיעים לקרן כשהיא קטנה. אחרי שכבר יש משקיעים בקרן, יש להם מלכודת מס והם אולי לא ירצו לצאת, או סתם לא ירצו להתעסק בזה. לכן דווקא זה שהיא קטנה יחסית לאחרות אומר שאולי שהם רק בתחילת הביצוע של האסטרטגיה, ורק כשהיא תגדל הם (אולי) ישנו אבל כל עוד הם קטנים זה ישאר כך - כמובן זה רק ניחוש

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ תמהיל קרנות איריות/אמריקאיות שוק ההון 18
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 24
מ דעה על תמהיל משכנתא נדל"ן 0
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
G תמהיל השקעה ישראל - חו"ל שוק ההון 3
ב חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 30
A תמהיל משכנתא מחודש מאי 2022, סילוקין ותוכנית המשך. דעות והמלצות? נדל"ן 7
ד תמהיל וריביות משכנתא נוכחית נדל"ן 37
E תמהיל השקעה לחוסך צעיר בן 30 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 7
A שאלה לגבי תמהיל משכנתא -- אוקטובר 2022 נדל"ן 11
י תמהיל משכנתא לדירת מגורים נדל"ן 7
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
S שינוי תמהיל עקב הבנת סיבולת סיכון שוק ההון 14
ש תמהיל והצעה מהבנק דעתכם נדל"ן 12
R לקיחת משכנתא -דירה מקבלן ללא ליווי בנקאי (שווה להיכנס גם מי שמעוניין לראות תמהיל לי זה עזר :) ) נדל"ן 9
T תמהיל משכנתא - אפריל 2022 נדל"ן 9
T תמהיל IRA - פיזור גלובלי רחב - איזו חלופה אירית עדיפה ? שוק ההון 27
B חוות דעת - תמהיל משכנתא נדל"ן 5
O תמהיל משכנתא - חוות דעת נדל"ן 1
השועל תמהיל משכנתא | דירה ראשונה להשקעה טווח רחוק נדל"ן 44
O בניית תמהיל משכנתא התחלתי נדל"ן 35
S תמהיל משכנתא לדירה ראשונה להשקעה לטווח ארוך נדל"ן 2
O תמהיל משכנתא המיועדת למחזור - דגשים נדל"ן 8
ה השקעת הנדל"ן הראשונה שלי והתלבטות לגבי תמהיל משכנתא נדל"ן 17
N חוות דעת על תמהיל לרכישה דירה ראשונה נדל"ן 23
N תמהיל תיק ל 15 שנה לפחות מחקות מדד שוק ההון 0
Harvey תמהיל משכנתא לבניה של כ1.5m נדל"ן 17