תלונה על רואה חשבון שלא התנהל בצורה תקינה

• פותח הנושא ilyaf
  • פורסם בתאריך

ilyaf

משתמש ותיק
דירוג
65
היי,

קרובת משפחה שלי התחילה לעבוד כעוסקת עצמאית בשותפות עם מישהו, ופנתה לפני שבועיים למשרד רואי חשבון שהמליצו לה כדי לפתוח תיק שותפות.
לצערי הרו"ח התנהל בצורה לא מקצועית בעליל (בקצרה וסתם להמחשה, אמר לה לא לשלם מקדמות ביטוח לאומי עד שיהיו הכנסות והתוצאה היא שהחשבון שלה עוקל, שלח אותה למשרדי מע"מ בלי לטרוח להגיד לה שקודם צריך לעדכן כתובת במשרד הפנים כך שתהיה תואמת לכתובת המגורים לכתובת משרד המע"מ כך שהיא חזרה כלעומת שבאה, ולאחר שהפקידה במע"מ תהתה למה מגיעים פיזית במקום לפתוח פניה במפ"ל התברר שרואה החשבון בכלל לא יודע מה זה מפ"ל (!) וגם אחרי שהוסבר לו לא חשב שיש מקום לטפל בנושא מעבר לצינתוק כשהיא הייתה עסוקה).בקיצור, המון נורות אדומןת שהיו גורמות לי לחתוך הרבה קודם,אבל לצערי אותה קרובת משפחה לא מבינה מספיק ולא התייעצה איתי בפרק הזמן הקצר הזה, והתוצאה היא שעד עכשיו התיק לא נפתח למרות שהיא צריכה כבר להוציא קבלות,וזאת לאחר שהיא כבר שילמה לרואה החשבון כמה אלפי שקלים,על שנה קדימה.
שורה תחתונה, היא מעוניינת לעבור לטיפולו של רו"ח אחר שהפעם היא בדקה שהוא אמין.האם יש לה עילה לדרוש החזר חלקי לפחות מהרו"ח הקיים? והאם יש גוף מפקח שאפשר להתלונן על התנהלות כזו ולקבל טיפול סביר,או שזה רק לתבוע?

תודה.

ilyaf

משתמש ותיק
דירוג
65
אולי כאן:

אגב, אם אפשר לפתוח תיק מע"מ אונליין, נראה לי שזה חידוש מהשנה האחרונה.
תודה.כן,יש מצב שזה באמת לא משהו שהרו"ח היה אמור להכיר,אבל נראה שמדובר בהרבה בעיות שהיו שם חוץ מזה לצערי.
אגב קראתי עכשיו את הטופס המצורף בקישור,נראה שזה רק להגיש בקשה לבירור משמעתי נגד הרו"ח וכתוב בצורה די מפורשת שהם לא יטפלו בבקשות לשחרור תיק שמעוכב אצלו או בהחזרת כספים :/ אז אןלי השאלה היותר חשובה כאן היא - מה חשוב לעשות עכשיו כדי למנוע מהרו"ח הבעייתי לעשות עוד נזק מעבר למה שהוא כבר עשה? מותר לו לסרב להעביר את התיק לרואה חשבון אחר? (רואה שלפני כמה שנים היה בגצ על איזו הזיה שאומרת שרו"ח קיים צריך להסכים להעביר את התיק,לא ממש הבנתי אם זה עדיין קיים)

נערך לאחרונה ב:

paskar

משתמש בכיר
דירוג
733
אם לקוח אומר שהוא עוזב רו"ח, אני בספק שהרו"ח יעשה פעולות בכוח.

אם בכל זאת רוצים לנתק אותו מייצוג רשמי, נראה לי שאפשר למחוק מייצגים באזור האישי באתר רשות המיסים:
https://secapp.taxes.gov.il/logon/LogonPoint/tmindex.html

יש מצב שזה באמת לא משהו שהרו"ח היה אמור להכיר
כן היה אמור להכיר, אבל לא מפתיע שיש בעלי מקצוע שלא עוקבים אחרי כל החידושים. אם העניין כאן היה פתיחת תיק מע"מ בלי ביקור פיזי, זה כנראה פחות מעניין רו"חים (לא מוצלחים) כי להם כבר היתה אפשרות אונליין בעבר דרך המערכת שלהם (שע"ם).

נערך לאחרונה ב:

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
11,700
דף הפייסבוק של לשכת רואי החשבון בישראל. אתה יכול לשלוח שם הודעה במסנג'ר ולשאול את השאלות האלו.

paskar

משתמש בכיר
דירוג
733
מהאתר שלהם עושה רושם שהם פחות מוכוונים ללקוחות קצה?
וחברות בלשכת רואי החשבון היא גם לא חובה.

ilyaf

משתמש ותיק
דירוג
65
למה? משלמים ריטיינר כל חודש, לא מראש.
יכול להיות שהוא אפילו לא רו"ח?
ובכן,מסתבר שהוא אכן לא רו"ח אלא יועץ מס...
זה משנה משהו לטובה או לרעה,אם הם בכל מקרה רוצים לעבור לרו"ח אמין? (הבנתי שלרואה חשבון יש אפשרות לעכב העברת תיק ב"נימוק סביר",זה משהו שגם יועץ מס יכול לעשות?)
על פניו אני רואה שיועץ מס רק לא יכןל לייצג מול ביטוח לאןמי,אבל נראה שבמקרה המדובר יש לו את ההכשרה הרלןונטית כי הוא נרשם אצל ביטוח לאומי כמייצג.

ilyaf

משתמש ותיק
דירוג
65
ובכן,מסתבר שהוא אכן לא רו"ח אלא יועץ מס...
זה משנה משהו לטובה או לרעה,אם הם בכל מקרה רוצים לעבור לרו"ח אמין? (הבנתי שלרואה חשבון יש אפשרות לעכב העברת תיק ב"נימוק סביר",זה משהו שגם יועץ מס יכול לעשות?)
על פניו אני רואה שיועץ מס רק לא יכןל לייצג מול ביטוח לאןמי,אבל נראה שבמקרה המדובר יש לו את ההכשרה הרלןונטית כי הוא נרשם אצל ביטוח לאומי כמייצג.
טעןת שלי, מסתבר שיש לו גם רואה חשבון במשרד.מקומבנים היטב.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,445
זה משנה משהו לטובה או לרעה,אם הם בכל מקרה רוצים לעבור לרו"ח אמין?
גם רו"ח וגם יועץ מס יכולים להיות מייצג, ומס הכנסה לא נותן עדיפות.

מבחינה מקצועית, הרבה פעמים יועצי מס עשויים להיות יותר טובים פשוט כי זה תחום ההתמחות (היחיד) שלהם, ודווקא זה שמישהו רואה חשבון לא אומר שהוא מבין במסים אלא אם התמחה בזה.

אבל כמו כל מקצוע, פה לאוזן.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
11,700
מבחינה מקצועית, הרבה פעמים יועצי מס עשויים להיות יותר טובים פשוט כי זה תחום ההתמחות (היחיד) שלהם, ודווקא זה שמישהו רואה חשבון לא אומר שהוא מבין במסים אלא אם התמחה בזה.
מדויק, וזה מאד חשוב לקבל החלטה מתוך הבנה על מה אתה רוצה שיהיה דגש.
אם מה שחשוב זה יעוץ מס, אפשר להסתפק בכזה. לדעתי, עצם זה שהיא בשותפות דווקא כדאי לה הנה"ח מאד מסודרת אצל מי שמבין בזה.
לפני הרבה שנים ניהלנו את הנהלת החשבונות דרך יועץ מס. היתרון שהיה לו - הוא עבד קודם במס הכנסה (האזורי). את המאזן השנתי הכין רו"ח שהיה קשור אליו.
ועדיין לא ברורה לי ההתנהלות שדורשים אלפי ש"ח מראש, הוא אמור להוציא חשבונית ריטיינר קבועה כל חודש. את זה הייתי מבררת מול לשכת רו"ח בישראל, כי אם אסור לו לגבות מראש - יתכן והלשכה בעצמה תדרוש ממנו להחזיר. השאלה היא מי הגילדה של יועצי המס, אין לי מושג.
אגב, מה הסכום החודשי שהוא מבקש ממנה?

amit

משתמש בכיר
דירוג
2,469
בגצ על איזו הזיה שאומרת שרו"ח קיים צריך להסכים להעביר את התיק,לא ממש הבנתי אם זה עדיין קיים)
זה בא למנוע מצב שבו לקוח מבקש מרו"ח דברים לא חוקיים או לא משלם ומאיים במעבר לרו"ח אחר.
לרו"ח החדש אסור לקחת לקוח כזה.
אפשר להתלונן במועצת רואי חשבון , אבל אישית הייתי רואה בזה שכר לימוד וממשיך הלאה, הזול עולה ביוקר וחשוב לעבוד עם ספקים טובים.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,445
זה בא למנוע מצב שבו לקוח מבקש מרו"ח דברים לא חוקיים או לא משלם ומאיים במעבר לרו"ח אחר.
לרו"ח החדש אסור לקחת לקוח כזה.
אפשר להתלונן במועצת רואי חשבון , אבל אישית הייתי רואה בזה שכר לימוד וממשיך הלאה, הזול עולה ביוקר וחשוב לעבוד עם ספקים טובים.
מה ההבדל בין אם הרו"ח יעביר את התיק לרו"ח החדש, או שאני פשוט אכתוב למס הכנסה שינתקו אותו מלהיות המייצג שלי ואז אתקשר מול החדש?

לא רואה איך הדבר הזה מונע בכלל משהו.

amit

משתמש בכיר
דירוג
2,469
מה ההבדל בין אם הרו"ח יעביר את התיק לרו"ח החדש, או שאני פשוט אכתוב למס הכנסה שינתקו אותו מלהיות המייצג שלי ואז אתקשר מול החדש?

לא רואה איך הדבר הזה מונע בכלל משהו.
חובה על החדש ליצור קשר עם הישן ולהבין מה היה שם.

ilyaf

משתמש ותיק
דירוג
65
מדויק, וזה מאד חשוב לקבל החלטה מתוך הבנה על מה אתה רוצה שיהיה דגש.
אם מה שחשוב זה יעוץ מס, אפשר להסתפק בכזה. לדעתי, עצם זה שהיא בשותפות דווקא כדאי לה הנה"ח מאד מסודרת אצל מי שמבין בזה.
לפני הרבה שנים ניהלנו את הנהלת החשבונות דרך יועץ מס. היתרון שהיה לו - הוא עבד קודם במס הכנסה (האזורי). את המאזן השנתי הכין רו"ח שהיה קשור אליו.
ועדיין לא ברורה לי ההתנהלות שדורשים אלפי ש"ח מראש, הוא אמור להוציא חשבונית ריטיינר קבועה כל חודש. את זה הייתי מבררת מול לשכת רו"ח בישראל, כי אם אסור לו לגבות מראש - יתכן והלשכה בעצמה תדרוש ממנו להחזיר. השאלה היא מי הגילדה של יועצי המס, אין לי מושג.
אגב, מה הסכום החודשי שהוא מבקש ממנה?
תודה.ביקש כ3000 שח שנתי להבנתי.נראה מה יקרה כשיפנו לרו"ח החדש והוא יבקש את התיק.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
11,700
תודה.ביקש כ3000 שח שנתי להבנתי.נראה מה יקרה כשיפנו לרו"ח החדש והוא יבקש את התיק.
זה זול מאד, 250 לחודש. יכול להיות שצריך לשלם על המאזן השנתי לחוד.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,445
חובה על החדש ליצור קשר עם הישן ולהבין מה היה שם.
נשמע כמו פגיעה חריפה בלקוחות בשביל הסיכוי הקטן לתפוס ככה מישהו, ויותר סיכוי שרו"ח שהלכה לו פרנסה ירצה להתקטנן ולעכב דברים.

amit

משתמש בכיר
דירוג
2,469
נשמע כמו פגיעה חריפה בלקוחות בשביל הסיכוי הקטן לתפוס ככה מישהו, ויותר סיכוי שרו"ח שהלכה לו פרנסה ירצה להתקטנן ולעכב דברים.
תפקיד רואה החשבון הוא לתת ביקורת מקצועית ובלתי תלויה.
ברגע שאתה מתחיל לשחק לו עם השכר ולהתנות אותו בכל מיני דברים , אתה מקבל מעילות ורמאויות.
אתה חייב להבין שהוא לוקח אחריות אישית על הדוחות האלה ,ואם יש בעיה הוא חשוף לתביעה.

כשאתה משקיע בחברה בבורסה ומסתמך על הדוחות שלה , הדבר האחרון שאתה רוצה הוא שאותו רואה חשבון שחתם על הדוחות יושפע משיקולים זרים.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,445
ברגע שאתה מתחיל לשחק לו עם השכר ולהתנות אותו בכל מיני דברים , אתה מקבל מעילות ורמאויות.
לעבור לרואה חשבון אחר זה לא "לשחק לו עם השכר".

או שאני באמת לא מבין את מהות החוק, הרואה חשבון החדש בסך הכל צריך לדבר עם הישן?
יש תקרה לכמה זמן עובר ולא מצליחים לתפוס אותו, הוא לא מוכן לדבר, לא מוכן להעביר חומרים?
למה שלקוח יפגע פעמיים מאיש מקצוע שגם לא טוב, ואז גם מתמרמר ומכתת רגליים בהעברת החומר?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T האם כאזרח אני זכאי לסיוע של רואה חשבון ממשלתי בענייני מס? מיסים 6
א מחפש יועץ מס/רואה חשבון מיסים 0
Mose רואה חשבון או הגשת דוח שנתי עצמאית מיסים 5
F מחפש יועץ מס \ רואה חשבון שמתמחה בהכנסה פאסיבית משכירות בחו"ל צרכנות פיננסית 1
S כשאתה רואה כותרת : "ירידות חדות בנעילה בבורסת ת"א: מדד הבנקים צנח ב-7.2%" אוף טופיק 1
ע עלויות רואה חשבון, עוסק פטור מיסים 14
1337justme אחריות של רואה חשבון בהגשת בקשה להחזר מס צרכנות פיננסית 6
C רואה חשבון מומלץ? צרכנות פיננסית 3
O המלצה ליועץ מס / רואה חשבון נדל"ן 0
מ החזר מס על רואה חשבון למס לארה"ב צרכנות פיננסית 3
פ פתיחת חשבון ב-IB והתייעצות עם רואה חשבון שוק ההון 25
Q מילוי דוח שנתי אישי עי רואה חשבון - דיבידנדים שוק ההון 2
L מחפש רואה חשבון\יועץ מס טוב עם ניסיון עבודה משמעותי עם Interactive Brokers מיסים 199
ERE בלי ה E המלצה על רואה חשבון בעל רישיון בארה"ב (CPA) צרכנות פיננסית 1
B עזרה טכנית ל-NOOB: מה אני רואה? שוק ההון 2
CarpeDiem רואה חשבון מומלץ לעוסק מורשה? צרכנות פיננסית 3
ברק א. שכר יעוץ והגשת דוח שנתי אצל רואה חשבון או יועץ מס צרכנות פיננסית 9
daat99 יועץ מס/רואה חשבון צרכנות פיננסית 25
G סיוע בפתיחת חשבון ב interactive brokers, אזרח אמריקאי ברוקרים ופלטפורמות מסחר 9
S חשבון מט"ח דולרי על שמי בארץ: דיווח, עמלות, ומה הלאה? צרכנות פיננסית 15
שם משתמש בעייתי לפני פתיחת חשבון מסחר: איזה בית השקעות בוחרים ולמה? ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
H חשבון בנק ללא עמלות בישראל צרכנות פיננסית 3
I אחרי פתיחת חשבון בצ'ייס - האם לבקש סקיורד של BOFA ? צרכנות פיננסית 6
adamshalev חשבון עסקי ב Interactive Brokers שוק ההון 7
Y האם שווה להחזיק חשבון בחו"ל ואם כן כיצד? מה היתרונות והחיסרונות? פוסטים מאיכות נמוכה 9
epk האם יש טעם/תועלת בשמירה על חשבון בנק בחו"ל (אירופה)? צרכנות פיננסית 21
T פתיחת חשבון בנק אמריקאי ע״י קרוב משפחה צרכנות פיננסית 7
E פתיחת חשבון בנק ב-"הבינלאומי" לחברי הייטקזון צרכנות פיננסית 5
XpH פתיחת חשבון מט''ח דולרי צרכנות פיננסית 2
Y הפיכת חשבון ל Margin ואפשרות לסחור באופציות ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
T האם ניתן להסתדר בלי חשבון בנק? פוסטים מאיכות נמוכה 12
N המלצות לבנק בחו"ל עבור חשבון קריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
מ דיווח מס על חשבון משותף לידועים בציבור מיסים 12
I חשבון הבנק החדש של IB ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
א חשבון wise צרכנות פיננסית 7
R הלוואת גישור על חשבון קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Y חשבון ברורקאז לילדים? שוק ההון 5
ע מיסים בריטיים על חשבון בנק בבריטניה ללא תושבי בריטניה מיסים 9
A חשבון קיזוז ריבית (משכנתא) - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 2
K קופת גמל IRA או חשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב פתיחת חשבון בנק אירופאי מישראל שוק ההון 38
S פתיחת חשבון מסחר ראשון דרך הבנק- עמלות. ברוקרים ופלטפורמות מסחר 7
ע פתיחת חשבון בבנק ברקליס ללא אזרחות בריטניה מרחוק + פתיחת חשבון בבנק אירופאי כלשהו צרכנות פיננסית 7
K חשבון מטח 170 אלף יורו שוק ההון 8
M התייעצות לגבי חשבון בנק, מינוף וחשבון השקעות צרכנות פיננסית 5
לאץ' פתיחת חשבון במיטב דש טרייד ברוקרים ופלטפורמות מסחר 16
R עובדי אינטל שסוחרים בקרנות אמריקאיות (או כל אחד אחר שיש לו חשבון RSU/ESPP ב-ETRADE וסוחר בדולרים) ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
O מספר חשבון בנק במס הכנסה להחזר מס מיסים 0
oren-roach פתיחת חשבון מסחר עצמאי - מסחרי או פרטי שוק ההון 2
R חשבון ב-ETRADE לצורך מסחר במניות ESPP/RSU שהצטברו שם (על מנת לייצר פיזור) שוק ההון 110

נושאים דומים

למעלה