• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק סולידי ראשון - התייעצות

s0lid

משתמש סולידי
דירוג
67
הי סולידים!
עברתי בשבועיים האחרונים על הבלוג והפורומים וגם קראתי קצת גם בבוגלהדס,
כל הכבוד לכולם ובמיוחד לסולידית על העבודה מדהימה בהנגשת הידע לציבור.

אשמח לחוות דעת על התיק הראשון שהרכבתי:

רקע:
בן 30, עובד בהייטק, רווק, אין מטרות ברורות להשקעה - בחרתי במטרה כללית לפי חוק 300\400.
תקופת השקעה 15+ שנים.

מנייתי (70%)
  • ארה"ב 60%
    • iShares Core S&P 500 UCITS ETF
    • שם נייר: SPX 500 אשס.חוץ
    • מס' נייר: 1159250
    • דמי ניהול: 0.07
  • אירופה 25%
    • iShares Core MSCI Europe UCITS ETF EUR
    • שם נייר:MSCIEURO אשס.חוץ
    • מס' נייר:1159094
    • דמי ניהול: 0.12
  • שווקים מתעוררים 15%
    • iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF
    • שם נייר: MSCI EM אשס.חוץ
    • מס' נייר: 1159169
    • דמי ניהול: 0.18
סולידי (30%)
  • אג"ח ריבית קבועה 50%
    • MTF מחקה שקליות ריבית קבועה ממשלתיות 2-5 שנים (מנורה-מבטחים)
    • שם נייר: MTF מח שחר 2-5
    • מס' נייר: 5122973
    • דמי ניהול: 0
  • אג"ח צמוד מדד 50%
    • PTF צמודות מדד ממשלתיות 2-5 שנים (פסגות)
    • שם נייר: PTF גליל 2-5
    • מס' נייר: 5111240
    • דמי ניהול: 0
התלבטויות:
  1. האם ארה"ב + אירופה + שווקים מתעוררים היא בחירה נכונה? קראתי את הפוסט על הקרנות האיריות והבנתי שכרגע עם הדמי ניהול המוצעים לנו בקרנות שיבאו לארץ זה הכי טוב שניתן להשיג (מבלי לפתוח חשבון בברוקר חו"ל ולהוסיף מורכבות לתיק). שווה להוסיף קרן מחקה ישראלית עבור יפן לדוגמה?

2. בנוגע לקרנות אג"ח. קראתי את הבלוג פוסט קרנות מחקות: המדריך השלם (חלק א) וזה נראה שכל הקרנות אג"ח בעלי הריבית קבועה וצמודי מדד ל2-5 שנים העלו את דמי הניהול שלהם מ0% ל0.15% מלבד ה-2 שבחרתי (מנורה ופסגות). אני מניח שהצפי שגם הם יעלו את דמי הניהול שלהם בעתיד. האם הבחירה כאן בקרנות משנה? יש פרמטרים אחרים חוץ מפיזור ששווה לשקול חוץ מהדמי ניהול?

3. יש לי גם פנסיה, קרן השתלמות וקופת גמל להשקעה שצברו סכומים לא קטנים עד כה, אני מבין שצריך להתייחס לכל הכספים המושקעים כתיק אחד גדול, אבל אני מעדיף להתחיל בצעדים קטנים בשביל הפשטות וחשבתי להתעלם מהם ולהשאיר אותם על המסלולים המנייתים\כלליים שבהם הם נמצאים כרגע. האם זאת טעות?

4. הבנתי שהבחירה של התמהיל (במקרה שלי 70-30) היא אחת ההחלטות החשובות שאנו עושים בתור משקיעים סולידים. אני חושב שהסיבולת השקעה שלי די גבוהה אבל בגלל שלא באמת חוותי אף משבר על בשרי אני אעדיף לעשות הערכת-פחת לסיבולת שלי. אני חושב שבעתיד הקרוב רוב האיזונים שאעשה בתיק יהיו על ידי הזרמת כסף חדש שכן היכולת חיסכון שלי כרגע גבוהה ואני לא צופה שינוי בכך. בהינתן זה האם יש הגיון לשנות את התמהיל ל80-20 או משהו אחר יותר מוטה מנייתי?
תודה!

יש לי גם פנסיה, קרן השתלמות וקופת גמל להשקעה שצברו סכומים לא קטנים עד כה, אני מבין שצריך להתייחס לכל הכספים המושקעים כתיק אחד גדול, אבל אני מעדיף להתחיל בצעדים קטנים בשביל הפשטות וחשבתי להתעלם מהם ולהשאיר אותם על המסלולים המנייתים\כלליים שבהם הם נמצאים כרגע. האם זאת טעות?

עדיף להתחיל ולשפר מאשר לעשות אופטימיזציה אין סופית ולא להתחיל בכלל.

הבנתי שהבחירה של התמהיל (במקרה שלי 70-30) היא אחת ההחלטות החשובות שאנו עושים בתור משקיעים סולידים. אני חושב שהסיבולת השקעה שלי די גבוהה אבל בגלל שלא באמת חוותי אף משבר על בשרי אני אעדיף לעשות הערכת-פחת לסיבולת שלי. אני חושב שבעתיד הקרוב רוב האיזונים שאעשה בתיק יהיו על ידי הזרמת כסף חדש שכן היכולת חיסכון שלי כרגע גבוהה ואני לא צופה שינוי בכך. בהינתן זה האם יש הגיון לשנות את התמהיל ל80-20 או משהו אחר יותר מוטה מנייתי?

כפי שרשמת עדיף להניח שסיבולת הסיכון שלך נמוכה ממה שהיא ולשנות אחרי שחווית נפילות בשוק.

אני התחלתי עם 80/20 ועברתי ל100% מניות אחרי שראיתי נפילות בשוק.

חשוב לציין שהעובדה שיש לך כסף בעוד מקומות תגרום לכך שמבנה התיק יהיה שונה ממה שאתה חושב.

אני מהמר שאתה מחזיק הרבה אג"ח בקרנות פנסיה, השתלמות וכו' ולכן מבנה התיק כנראה יהיה מוטה לכיוון ה60/40 ואפילו יותר הגנתי.

בהצלחה!

האם ארה"ב + אירופה + שווקים מתעוררים היא בחירה נכונה? קראתי את הפוסט על הקרנות האיריות והבנתי שכרגע עם הדמי ניהול המוצעים לנו בקרנות שיבאו לארץ זה הכי טוב שניתן להשיג (מבלי לפתוח חשבון בברוקר חו"ל ולהוסיף מורכבות לתיק). שווה להוסיף קרן מחקה ישראלית עבור יפן לדוגמה?
קשה לומר אם שווה להשקיע ביפן או לא (לך תדע מה יקרה שם)
אישית, אם זה מגדיל את הפיזור ואם הדמי ניהול של קרן כזו הם סבירים אז הייתי הולך על זה.

מה שכן, שים לב שיש קצת הבדל בין להשקיע בארה"ב לבין להשקיע ב s&p500. שכן סנופי מורכב רק מ500 החברות הגדולות ביותר בארה"ב.
ייתכן שתרצה להשקיע גם בחברות קטנות (שהן מסוכנות יותר אבל נותנות יותר תשואה מהגדולות).
זה נכון גם לגבי אירופה, למרות שהמשקל שלה בתיק שלך נמוך יותר אז זה פחות קריטי.

יש לי גם פנסיה, קרן השתלמות וקופת גמל להשקעה שצברו סכומים לא קטנים עד כה, אני מבין שצריך להתייחס לכל הכספים המושקעים כתיק אחד גדול, אבל אני מעדיף להתחיל בצעדים קטנים בשביל הפשטות וחשבתי להתעלם מהם ולהשאיר אותם על המסלולים המנייתים\כלליים שבהם הם נמצאים כרגע. האם זאת טעות?
לא לגעת != להתעלם. אל תשכח שהם שם...
בכל מקרה, תעשה כל מה שיאפשר לך לישון בשקט בלילה גם אם זה אומר לתת לאחרים לנהל עבורך את הכסף בתחילת הדרך, ותתכנן כבר עכשיו את תוכניותיך לקרן פנסיה ולקופ"ג לעתיד.

אשמח לחוות דעת על התיק הראשון שהרכבתי:
מעולה לדעתי בהתחשב בכלל הנסיבות.
הערה: שים לב ש"מושלם" הוא האויב הגדול ביותר של "מוצלח/מעולה/טוב-מאד" והנסיון להגיע אליו לרוב מקלקל ופוגע. הבנת מצויין את האידאולוגיה ואת האסטרטגיה ומימשת אותם בצורה נבונה ויעילה (שלא כמו פוסטים של אחרים כאן שמרגישים "חוסר ריגוש" ו"חייבים" להחזיק מניות בודדות). אני חושב שיהיה לך מועיל להמשיך עכשיו לפי התכנית לתקופה ממושכת ולראות כיצד אתה מתמודד עם זה. ישנם אנשים שהתחילו בגיל 10 שנים מבוגר יותר, ועדיין הם במצב טוב. התמקדות והתקדמות בקריירה ישיאו לך את ההישגים החשובים בחיים.
בנוגע לקרנות אג"ח. קראתי את הבלוג פוסט קרנות מחקות: המדריך השלם (חלק א) וזה נראה שכל הקרנות אג"ח בעלי הריבית קבועה וצמודי מדד ל2-5 שנים העלו את דמי הניהול שלהם מ0% ל0.15% מלבד ה-2 שבחרתי (מנורה ופסגות). אני מניח שהצפי שגם הם יעלו את דמי הניהול שלהם בעתיד.
הם לאו דווקא יעלו עוד. בכל מקרה זה זניח מספרית, וזניח מבחינת ההתנהלות הכללית.
ישנם מסלולים עוקבי S&P500. באופן אישי זה מה שבחרתי ואני באופן אישי מחשיב זאת כחלק מההתפלגות העולמית. לא ממליץ, כל אחד והנסיבות שלו.
בהינתן זה האם יש הגיון לשנות את התמהיל ל80-20 או משהו אחר יותר מוטה מנייתי?
כפי שכתבתי בהתחלה אפשר לטעון שיש הגיון כזה או אחר, אבל יש לך המון זמן ומה שחשוב זה שתתחיל. עם הזמן וההפקדות תוכל לאט ובאופן טבעי לבצע שינויים כאלו.

הרבה בהצלחה וכיף לראות פוסטים כאלו.

תודה!
קשה לומר אם שווה להשקיע ביפן או לא (לך תדע מה יקרה שם)
אישית, אם זה מגדיל את הפיזור ואם הדמי ניהול של קרן כזו הם סבירים אז הייתי הולך על זה.
אני חושב שאוותר לפחות בשביל ההתחלה כי זה טיפה מסבך את האיזונים והמעקב מבחינתי
מה שכן, שים לב שיש קצת הבדל בין להשקיע בארה"ב לבין להשקיע ב s&p500.
יש לי גם אפשרות של העברת מט"ח דרך הברוקר הישראלי (מיטב דש טרייד) וקניה מדדים עולמיים שיבטיחו פיזור גדול יותר (כמו VT+VXUS למשל), החסרון אבל הוא העמלות המרה, העובדה שהדיבדנדים לא נצברים והחשיפה למס ירושה. את האמת שאני פחות מודאג ממס ירושה כרגע, מתלבט באמת אם היותר פיזור שווה את זה.
לא לגעת != להתעלם. אל תשכח שהם שם...
בכל מקרה, תעשה כל מה שיאפשר לך לישון בשקט בלילה גם אם זה אומר לתת לאחרים לנהל עבורך את הכסף בתחילת הדרך, ותתכנן כבר עכשיו את תוכניותיך לקרן פנסיה ולקופ"ג לעתיד.
תודה!
הם לאו דווקא יעלו עוד. בכל מקרה זה זניח מספרית, וזניח מבחינת ההתנהלות הכללית.
יש איזשהי העדפה לבחירה בין המנפיקים השונים? (קסם, מנורה מבטחים, הראל, מגדל, תכלית וכו') לא הצלחתי למצוא יותר מידי מידע על דירוגים שלהם. אפשר להניח שלכולן אותו סכנת מנפיק והעליות אם יהיו בדמי ניהול ישארו זהות?
כפי שכתבתי בהתחלה אפשר לטעון שיש הגיון כזה או אחר, אבל יש לך המון זמן ומה שחשוב זה שתתחיל. עם הזמן וההפקדות תוכל לאט ובאופן טבעי לבצע שינויים כאלו.
תודה זה מה שאעשה
הרבה בהצלחה וכיף לראות פוסטים כאלו.
תודה!

יש איזשהי העדפה לבחירה בין המנפיקים השונים? (קסם, מנורה מבטחים, הראל, מגדל, תכלית וכו') לא הצלחתי למצוא יותר מידי מידע על דירוגים שלהם. אפשר להניח שלכולן אותו סכנת מנפיק והעליות אם יהיו בדמי ניהול ישארו זהות?

זו הנחת העבודה שלי. כשהתיק יהיה גדול אפשר יהיה לשקול פיזור ביניהן.

גם אני מחבב את התיק, חוץ מאת האג"ח בריבית קבועה שזה כמו להחזיק מזומן.

יש לי גם אפשרות של העברת מט"ח דרך הברוקר הישראלי (מיטב דש טרייד) וקניה מדדים עולמיים שיבטיחו פיזור גדול יותר (כמו VT+VXUS למשל), החסרון אבל הוא העמלות המרה, העובדה שהדיבדנדים לא נצברים והחשיפה למס ירושה. את האמת שאני פחות מודאג ממס ירושה כרגע, מתלבט באמת אם היותר פיזור שווה את זה.
להבנתי אם התיק שלך נמצא בבית השקעות בישראל אז להשקיע בבורסה האמריקאית זה רעיון גרוע מאוד (אתה תשלם המון מיסים סתם)

בכל מקרה, הלכת רחוק מידי :) אפשר פשוט לקנות קרן ישראלית שמחקה מדד מתאים.
הסולידית כתבה באחד הפוסטים על מדד russell 2000 (אם כי אני לא בטוח אם זה המדד המוצלח ביותר, שווה בירור)

להבנתי אם התיק שלך נמצא בבית השקעות בישראל אז להשקיע בבורסה האמריקאית זה רעיון גרוע מאוד (אתה תשלם המון מיסים סתם)
היי, מה הם המיסים הנוספים שנגררים בעקבות רכישת אמריקאיות דרך בית השקעות ישראלי? כמובן למעט מס ירושה (למי שזה מדאיג אותו) ועלויות המרת מטח. לפי מה שהבנתי דווקא ב-20 שנה הראשונות התשואה מקרנות אמריקאיות עדיפה, ורק לאחר מכן מתהפכת לטובת הקרנות האיריות בשל צבירת הדיבידנדים.

היי, מה הם המיסים הנוספים שנגררים בעקבות רכישת אמריקאיות דרך בית השקעות ישראלי? כמובן למעט מס ירושה (למי שזה מדאיג אותו) ועלויות המרת מטח. לפי מה שהבנתי דווקא ב-20 שנה הראשונות התשואה מקרנות אמריקאיות עדיפה, ורק לאחר מכן מתהפכת לטובת הקרנות האיריות בשל צבירת הדיבידנדים.

לדעתי החישובים האלה לא 100% מדויקים כי הם צריכים לקחת בחשבון את עמלות הקניה שהן שונות עבור כל אחד, בתלות כמובן גם בכמה קונים בכל פעם, ואת הזמן שהכסף נח בצד ולא מושקע. בכל מקרה ההבדלים יוצאים די זניחים, לצורך הפשטות הייתי מעדיף קרן צוברת

עדכון לתיק:
החלטתי להמיר את החלק המנייתי לפשוט 70% VT דרך הברוקר הישראלי (מיטב דש טרייד - מערכת וולסטריט).
הסיבות העיקריות הן:
  • פשטות - קרן אחת
  • יש לי כספי ESPP שאני מעביר ישירות בדולרים למיטב דש טרייד (אז זה נוגס טיפה בעמלות המרות מט"ח)
  • מרגיש יותר בנוח עם הפיזור העולמי של VT
  • חוסר צורך לאזן בעצמי, ואחרי שעשיתי פיילוט לקניה במערכת הישראלית לא הרגיש לי הכי נוח במיוחד לאור העובדות ש:
    • עבור סכום חודשי של 10,000 אי אפשר לבצע את החלוקה בצורה נוחה (כי יש מחירי קנית מינימום שלא מאפשרים זאת) מה שמצריך פיזור השקעה בצורה שונה שהופך את התהליך לפחות אינטואטיבי
    • צריך לשים לב לשעות שבהן קונים ולspread
    • מוסיף "ספק עצמי" של "האם האיזון שאני עושה הוא טוב ומה עם השווקים שאני מפספס" - עלול להשפיע על התנהגותי בעיתות שינויים בשוק ההון
  • הגעתי למסקנה שלא מפריע לי החשיפה למס עיזבון אמריקאי
  • חשש שהקרנות הישראליות של בלאקרוק יסגרו ואז זה יצריך עוד תעסוקה מצידי, ושיהיו הפתעות אחרות בקשר לתפקידה של אלטשולר
אם באשר בעתיד יכנסו עוד קרנות חו"ל לארץ (ואנגרד?) אשקול לעשות שינוי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Homer תיק סולידי חו"ל - אשמח להערות והארות שוק ההון 3
N תיק השקעות סולידי ועליית הריבית שוק ההון 8
L תיק סולידי 40-60 שוק ההון 16
J תיק השקעות סולידי בניהול עצמי שוק ההון 27
bobby בניית תיק סולידי 30-70 או 40-60 עם גידור מט"ח שוק ההון 6
OrZ יצרתי כלי למעקב ואיזון תיק השקעות סולידי בordernet שוק ההון 141
cypriano de rore תיק השקעות סולידי - טבלת אפשרויות שוק ההון 41
F תיק מיד-סולידי שוק ההון 8
ח איך אתם מאזנים? בהנחה שיש לכם תיק סולידי עוקב מדדים. שוק ההון 41
T ירושה של תיק לא סולידי שוק ההון 18
ס רופא שיניים ומזכירה, חסכו עם תיק סולידי 400 מיליון דולר אוף טופיק 4
B ניהול תיק השקעות סולידי בשוק דובי שוק ההון 9
G תיק השקעות סולידי. שוק ההון 17
D מבקשת עצה - תיק השקעות סולידי שוק ההון 19
M תיק סולידי שוק ההון 46
O תיק סולידי של הארי בראון שוק ההון 132
adamshalev סימולציית מונטה-קרלו (ולמה תיק סולידי מדי עלול להיות מסוכן) שוק ההון 100
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה