• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק לפנסיונר

לעניות דעתי

משתמש רגיל
דירוג
453
ראשית, ישנם שני שרשורים (שאני ראיתי) שעוסקים בשאלה הנ"ל:
הראשון מהעבר הרחוק של הפורום: תיק השקעות לפנסיונרים
והשני ממש לאחרונה: תיק פרישה- איך הייתם בונים אותו?

כיון שיש כמה הבדלים שאולי מבדילים בין המקרים, ראיתי לנכון לשאול, והעדפתי לפתוח חדש במקום להקפיץ או לנצל"ש.

בתמצית:
פנסיונרית בעלת הכנסות בעיקר מנדל"ן, כמו כן פנסיה, פנסיה של בן הזוג שנפטר ועוד כל מיני קופות וקצבאות.
תיק ההשקעות=~ 3מיליון, דרך הבנק.
נוהל בעבר ע"י הבעל, שנפטר. כעת יועץ ההשקעות של הבנק.
אלוקציה נוכחית: 60 / 40 - אג"ח / מניות (בהתאמה)
בכל חודש נוסף לתיק 15אלף ש"ח (כסף עודף מההוצאות)
ייעוד התיק: ליורשים.
פרק הזמן: אמורים להימשך מהתיק בשנים הקרובות (1-5) חלקים ניכרים עבור סיוע ברכישת דירות של היורשים, יתכן אף שכמעט כל התיק.

בהינתן כל הנ"ל, מה לדעתכם הכי נכון לעשות עם ההפקדה החודשית?
השאלה בעצם היא כפולה: אלוקציה ומכשירים (בהינתן שהברוקר הוא בנק בישראל)

אם גודל התיק מאפשר משיכה שנתית של עד 3% אז התיק הקלאסי לפורשים לפי הבוגלהדס הוא 60/40 ( אגח/מניות).
מי שהתיק שלו גדול יותר באופן שמאפשר לו משיכה של עד 2% יכול להחזיק תיק מניות 100%. הוא יחיה רק מהדיווידנד בלי לגעת בקרן.
מי שהתיק שלו מאפשר משיכה של 1% יכול להחזיק תיק אגח מדינה צמוד ארוך. הוא יחיה רק מהקופון.
ומה לגבי מי שמושך 0% מהתיק?
והאם אג"ח מדינה צמוד ארוך- מדובר בממשלתי ישראל? ובאחזקה ישירה או דרך קרן?

קשה להגיד שהתיק שאת\ה מחפש זה תיק לפנסיונר, לפי מה שהבנתי, הכוונה היא לממש (כמעט) את כל התיק בחמש שנים הקרובות, שזה לא מצביע שיש צורך בתיק לפנסיונר שכן כשאומרים פנסיונר הכוונה היא למישהו שהולך לבצע משיכות מהתיק לאורך תקופה של 10-20 שנה ויותר- זה לא המצב כאן. לכן אני באופן אישי הייתי הולך על פיקדון רגיל בבנק ל5 שנים על כל הסכום, אפשר לקבל על הסכום הזה בערך 1-2% בלי סיכון ובלי כאבי ראש אם יהיו ירידות. וככה לא יהיו הפתעות כשתגיעו לרגע שאתם רוצים להוציא את הכסף ולקנו את הדירות.

אתה, כלומר אני (זכר) :lol:
לכן אני באופן אישי הייתי הולך על פיקדון רגיל בבנק ל5 שנים על כל הסכום
התיק כבר קיים, אתה מתכוון שהיית מנזיל את כולו?!

נראה לי שלא הסברתי מדויק, עיקר השאלה היא לא מה לעשות עם התיק, אלא בעיקר לגבי ההפקדות השוטפות לתוכו, (שבערך תוך חמש שנים נצברות למליון ש"ח..)

אתה, כלומר אני (זכר) :lol:

התיק כבר קיים, אתה מתכוון שהיית מנזיל את כולו?!

נראה לי שלא הסברתי מדויק, עיקר השאלה היא לא מה לעשות עם התיק, אלא בעיקר לגבי ההפקדות השוטפות לתוכו, (שבערך תוך חמש שנים נצברות למליון ש"ח..)
אני בכל מצב שבו הכסף שלי אמור להיות מונזל בטווח של 5 שנים הייתי שם את הכסף באפיק עם סיכון אפסי, וכן גם את ההפקדות הנוספות. אבל זה אני, אם אתה מרגיש בנוח עם פרופיל הסיכון של התיק הנוכחי, אני לא רואה סיבה להימנע מלהפקיד את הכסף הנוסף לתוכו גם כן.

לא יעוץ אבל זה מה שאני הייתי עושה:
קונה ת"ס ישראלית על אג"ח חברות דירוג גבוה מח"מ בינוני אמריקאי.

אני בכל מצב שבו הכסף שלי אמור להיות מונזל בטווח של 5 שנים הייתי שם את הכסף באפיק עם סיכון אפסי
קונה ת"ס ישראלית על אג"ח חברות דירוג גבוה מח"מ בינוני אמריקאי
הבעיה שכעת הכסף כבר מושקע. כלומר, הנזלה מלאה ומעבר לתיק המוצע, תגרור חבות מס שאפשר להימנע מחלקה בתמורה לסיכון עודף.

אני הייתי:
1. את ההפקדות השוטפות לאיזשהו קרן אגח קצר טווח.
2. מנזיל יותר לאט את החלק המנייתי של התיק הנוכחי למשך 5 השנים.
האמת של 5 שנים זה לא אלוקציה רעה, הייתי יורד מ40% מניות ל-10% כך שכל שנה מוריד 6% מהמניות ומעביר לאגח.

הבעיה שכעת הכסף כבר מושקע. כלומר, הנזלה מלאה ומעבר לתיק המוצע, תגרור חבות מס שאפשר להימנע מחלקה בתמורה לסיכון עודף.
צודק, אבל אפשר בטוח לעשות התאמות גם בהתחשב בשיקולי מס, אולי אפשר לקזז הפסדים מול רווחים וכו'
בנוסף דובר על הפקדות נוספות + דיבידנדים וריביות אני מניח.

קונה ת"ס ישראלית על אג"ח חברות דירוג גבוה מח"מ בינוני אמריקאי.
ישנה כזו?
אני משער שזה לא משלם קופון אלא רק משיא תשואה סולידית (שאין לי מושג אם ואיך מחושבים התשלומים). זו המטרה בשימוש במכשיר כזה?

2. מנזיל יותר לאט את החלק המנייתי של התיק הנוכחי למשך 5 השנים.
האמת של 5 שנים זה לא אלוקציה רעה, הייתי יורד מ40% מניות ל-10% כך שכל שנה מוריד 6% מהמניות ומעביר לאגח.
לא הבנתי למה?
למה להפחית את החלק המנייתי? אני אחדד- אין וודאות שתתרחש הנזלה, וגם אם כן אין וודאות לגבי ההיקף שלה. וכמובן שאלת המתי, אלא שחלון הצרכים הוא בחמש שנים הקרובות. לאחר מכן, מה שיישאר ומה שיצטבר חוזר למטרה המקורית- צבירה להורשה.

לא הבנתי למה
אלא שחלון הצרכים הוא בחמש שנים הקרובות
אם אין וודאות להנזלה, אני חושב שהייתי נשאר ב40, גם במקרה קטסטרופלי של 50% ירידה בשוק ההון, ישאר לה 2.4 מיליון שתוכל לעזור איתם, מצד שני יש גם סיכוי לאפסייד.
תלוי בסיבולת הסיכון שלה, אולי היא תרצה להוריד ל20 או 30 בתקופת הזמן, ואם תראה שלא הנזילה את הכל, תחזיר בסוף לאיזה אלוקציה שתרצה.

ישנה כזו?
אני משער שזה לא משלם קופון אלא רק משיא תשואה סולידית (שאין לי מושג אם ואיך מחושבים התשלומים). זו המטרה בשימוש במכשיר כזה?
יש כמה, נכון והמטרה היא השגת תשואה סולידית יחסית.

@לעניות דעתי
אם מטרת התיק/רובו לסייע ליורשים לרכוש דירה, היתי מתכנן את האלוקציה לאור יעד זה.
ראשית, מייעד את החסכונות העודפים למינוף/משכנתא, ולכן חשוב לדעת כמה יורשים יש ומה הם רוצים לרכוש.
את הכסף היחסי האחר היתי מדרג, כמה נדרש ליורשים לדיור וכמה לא,ולאיזה טווחי זמן.
בהתאם, מנזיל או לא, והופך סולידי יותר או לא, את שאר התיק.
תחושתי היא שניתן לייעד את ה 15k ורכיב האגח לדיור היורשים ואת שאר הכסף לייעד לצמיחה ארוכת טווח ליורשים בצורה אפילו יותר אגרסיבית.
בהצלחה ואשריכם.

נערך לאחרונה ב:
פרק הזמן: אמורים להימשך מהתיק בשנים הקרובות (1-5) חלקים ניכרים עבור סיוע ברכישת דירות של היורשים, יתכן אף שכמעט כל התיק.
אני אחדד- אין וודאות שתתרחש הנזלה, וגם אם כן אין וודאות לגבי ההיקף שלה. וכמובן שאלת המתי, אלא שחלון הצרכים הוא בחמש שנים הקרובות. לאחר מכן, מה שיישאר ומה שיצטבר חוזר למטרה המקורית- צבירה להורשה.
איך אתה רוצה לבנות אסטרטגיה\לקבל דעות כשאתה בעצם אומר שלא ידוע טווח ההשקעה.
אני אישית כדי להימנע ממפח נפש הייתי מוציא את רוב ההון מהשוק לטווח הקצר של 1-5 שנים.
אחרי שכולם הסתדרו על דירות בהתאם לרצונה של בעלת הנכסים אפשר לחזור לשוק עם אחוז גבוה במניות.
כרגע הייתי מתחיל בבדיקת התיק ובדיקה לגבי מעבר לניהול עצמי\ או לפחות מנוהל ע"י גוף אחר שיש לו מדניות של קנה והחזק.
כהמשך למה שכתבתי קודם כול תבדקו במה מדובר,אני מניח שלחברים שקוראים יש בראש תיק מפוזר של מניות ואג"ח ממשלתי.
מנסיון המצב שם(בתיק שמנוהל ע"י הבנק) יכול להיות שונה מאוד, למשל:
ריכוז של מניות בודדות ישראליות ואג"ח קונצרני בסיכונים שונים(עלול להיות יותר מסוכן ממניות)

לא ממליץ\מיעץ

רק להסב את תשומת לב המשתתפים, שלמרות הדיסקליימרים של "לא יעוץ/לא ממליץ", השרשור הזה הוא ממש יעוץ פרטני מותאים אישית, על מקרה מאוד מוגדר וספציפי...

רק להסב את תשומת לב המשתתפים, שלמרות הדיסקליימרים של "לא יעוץ/לא ממליץ", השרשור הזה הוא ממש יעוץ פרטני מותאים אישית, על מקרה מאוד מוגדר וספציפי...
אויש.. זה ממש לא מה שהתכוונתי, ואם חרגתי אזי נא לנעול/למחוק/לגרוס/למחות מעל פני האדמה.
כוונתי הראשית הייתה לייצר סיעור מוחין סביב סיטואציה, לקרוא כיוונים ודעות שונות על סטטוס מסוים. כמו גם ניסיון להכיר מכשירים שונים במסגרת נתונה (שהברוקר הוא בנק בישראל).

אנסה לנסח את התרחיש בצורה אחרת, נקיה מספציפיות היא:
כיצד לדעתכם להקצות תיק לפנסיונר, שאין לו צורך במשיכה ממנו בכלל. (אפשר ואולי גם רצוי להתעלם לגמרי מהתיק הקיים. מתחילים מ-0)
טווח ארוך, עד כמה שהחיים ממשיכים.
יעד- ירושה.
סיכונים לשינוי ייעוד וקיצור טווח: אם חס וחלילה תווצר הצטרכות מיידית בגלל צורך רפואי (שהסיכון שלו גובר עם הגיל)
כמו כן העובדה שלא ממש ניתן לחזור לשוק העבודה, אך אפשר בביטחון לומר שזה מגודר ע"י נדל"ן מניב, כך שהוצאות שוטפות מכוסות, ועיקר הבלת"מ הוא מקרה אסון כזה או אחר, שיזקיק סכום כסף גדול בזמינות גבוהה.
מגבלות: הברוקר הוא בנק בישראל, והמטרה היא כמה שפחות לסבך.

תתעלמו מכל דבר אחר אישי או ספציפי שכתבתי.
האם זה תקין מבחינת כללי הפורום?
האם אפשר לומר שזה מקרה היפותטי שלא נידון עדיין ברחבי הפורום המחכים והרחב הזה?

אסור להגיד מה הייתי עושה במצב כזה או אחר?

אסור להגיד מה הייתי עושה במצב כזה או אחר?
חוקית? אין לי מושג. אני מניח שבכל מקרה הדיסקליימר מכסה אותך.
האם זה תואם למטרות/רוח הפורום? פה אני "מניף דגל". אפשר לשאול את @הסולידית

כוונתי הראשית הייתה לייצר סיעור מוחין סביב סיטואציה, לקרוא כיוונים ודעות שונות על סטטוס מסוים.
וזה מה שעשית,אני לא רואה פה בעיה הוא הבדל מאלף שרשורים דומים שנפתחו ונדנו בעבר.
ממש לא מבין את הטרחנות והתגובה בקשר ליעוץ פרטני
אולי אפשר לשנות את הניסוח טיפה לצורך החוק נגיד:
ניקח מקרה תאורטי של פנסיונרית בעלת הכנסות בעיקר מנדל"ן, כמו כן פנסיה,

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד תיק השקעות לפנסיונר שוק ההון 6
Lio תיק 50-50 של הארי מרקוביץ' לפנסיונר שוק ההון 8
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
G איך להתחיל לנהל תיק שאחר בנה? שוק ההון 17
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
N דמי ניהול תיק ממוסה לעומת IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10

נושאים דומים

Back
למעלה