• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות לטווח של 20-30 שנה

עידן 77

משתמש רשום
דירוג
2
היי,
אני בן 22.
יש לי כ50K אותם אני רוצה להשקיע בתיק מנייתי לטווח של כ20-30 שנה כשהמטרה העיקרית שלי היא
עצמאות כלכלית בסביבות גיל 50 ולהגדיל את התיק כל רבעון ב1000-3000 ש"ח נוספים.

בגלל שאופק ההשקעה שלי רחב אני מעוניין להתחיל עם תיק 100% מנייתי ולהשאיר כמה עשרות אלפים בעו"ש להוצאות בלתי צפויות, מחייה וטיולים והוספת כספים במקרה של נפילת השוק וקנייה נוספת במחירים מוזלים.

לאחר קריאה מרובה החלטתי להרכיב תיק כזה:
100% מניות:
----------------------------------
65% S&P 500 -- מגודרת מט"ח
20% Stoxx Europe 600 – מגודרת מט"ח
10% MSCI שווקים מתעוררים
5% NIKKEI 225 מגודרת מט"ח

יש משהו נוסף שכדאי לשקול להוסיף לתיק או לשנות?
איך אוכל לדעת איפה הקרנות המחקות הכי זולות? (הדף באתר פה להבנתי כבר לא מעודכן).

אין לך מניות קטנות.
The STOXX Europe 600 Index is derived from the STOXX Europe Total Market Index (TMI) and is a subset of the STOXX Global 1800 Index. With a fixed number of 600 components, the STOXX Europe 600 Index represents large, mid and small capitalization companies across 17
countries of the European region: (...)
אבל למה לדעתך זה חשוב?

למה דווקא אירופה ויפן ובלי שאר המפותחות?

אבל למה לדעתך זה חשוב?
האמת שלא ידעתי שזה מכיל גם מניות קטנות...
זה חשוב כי מניות קטנות נותנות תשואה גבוהה יותר וחבל לדעתי להיות בחשיפה נמוכה יותר אליהן מאשר השוק.

היי,
אני בן 22.
יש לי כ50K אותם אני רוצה להשקיע בתיק מנייתי לטווח של כ20-30 שנה כשהמטרה העיקרית שלי היא
עצמאות כלכלית בסביבות גיל 50 ולהגדיל את התיק כל רבעון ב1000-3000 ש"ח נוספים.

בגלל שאופק ההשקעה שלי רחב אני מעוניין להתחיל עם תיק 100% מנייתי ולהשאיר כמה עשרות אלפים בעו"ש להוצאות בלתי צפויות, מחייה וטיולים והוספת כספים במקרה של נפילת השוק וקנייה נוספת במחירים מוזלים.

לאחר קריאה מרובה החלטתי להרכיב תיק כזה:
100% מניות:
----------------------------------
65% S&P 500 -- מגודרת מט"ח
20% Stoxx Europe 600 – מגודרת מט"ח
10% MSCI שווקים מתעוררים
5% NIKKEI 225 מגודרת מט"ח

אני לא מתייחס לאחוז המניות (100٪) או לקיום העדר רשת בטחון אלו נושאים חשובים שצריכים לקבל התייחסות אבל לא תלויים בתיק עצמו

התיק כתיק מנייתי סביר חוץ מנושא הגידור
מי שמשקיע ל 20-30 שנה ומתכנן הפקדה רבעונית של כ 1-3 אש"ח לא צריך לגדר מטבע לדעתי.

האפשרויות המנייתיות המובחרות מופיעות במאמרה של הסולידית, שוקולד מריר ב-7 טעמים (הייתי מתעלם מהישראליות).

הרכב התיק סביר בעיני אם היה לך תיק הגדול לפחות פי 10 ממה שיש לך.
הבעייה בתיק כזה קטן היא שהעמלות שלך נקבעות על פי עמלת המינימום שהשגת בבית ההשקעות (3-5 ש"ח).
נניח לשם הפשטות שעמלת המינימום שלך היא 4ש"ח, ברבעון הבא כל האפיקים עלו/ירדו באותה מידה וברשותך 2000 ש"ח חדשים להכניס לשוק.
תאורטית תצטרך לקנות ב-100 ש"ח יחידות של ניקיי (5% של 2000 ש"ח) ותשלם עמלת מינימום של 4 ש"ח בערך כלומר 4% עמלה!!!
לכן בתיקים כאלה קטנים הייתי משאיר רק 2 אפיקי השקעה 50-50 או 40-60 ולא יורד לאחוזים קטנים מזה.
בשלב האיזון הייתי סוטה מאיזונים אופטימליים ומזרים בכל פעם לאפיק שהכי לא מאוזן כדי לצמצם את העמלות.

מבחינת פיזור וחשיפה התיק טוב לדעתי.
הנושא הרגיש יותר הוא המכשירים. אני לא בטוח שקרנות ישראליות, ומגודרות בפרט, הן המוצר הפאסיבי האידיאלי לטווח הארוך.

*מיומנו של משקיע שקנה בעבר רק קרנות ישראליות והיום מבין איזו טעות גדולה זו היתה.

מה הבעיה בקרנות ישראליות? האם אתה אומר שעדיף להשקיע דרך ברוקר זר? מדוע?

בתור מתחיל נוסף, למה זה כה רע לבחור בקרנות פסיביות מגודרות? ומה האלטרנטיבות?
אני רואה שמציינים פה הרבה VTI ו-ishares וכדומה, אבל לא הבנתי את הסיבוכים עם מס ירושה בארהב וכדומה

בתור מתחיל נוסף, למה זה כה רע לבחור בקרנות פסיביות מגודרות?

גידור זה בעצם הימור שהשקל יתחזק בטווח הארוך יותר מהמטבע האחר (ובמקרה של פותח השרשור, יותר מאשר שלושה מטבעות מובילים בעולם).

מילא שזו הנחה די מפוקפקת, הגידור עצמו עולה בערך 0.4% לשנה שזה המון (בד"כ יותר ממכפיל את דמי הניהול).

מה הבעיה בקרנות ישראליות? האם אתה אומר שעדיף להשקיע דרך ברוקר זר? מדוע?
לא חובה להשקיע דרך ברוקר זר, אפשר גם להשקיע בקרנות זרות באמצעות ברוקר מקומי (למרות שבמונחי עלויות כנראה ברוקר זר יהיה זול יותר).
הבעיה המרכזית לדעתי בקרנות ישראליות היא הנטיה להעלות דרמטית את דמי הניהול לאורך זמן. בנוסף, קרנות על מדדי חו"ל לא מחזיקות בפועל את נכסי הבסיס ומתכסות באמצעות חוזים עתידיים, הן מחוייבות לעשות את ה - best effort ע"מ לעקוב, אבל בפועל טעות העקיבה היא לרוב לרעת המשקיע (השערה אישית - אין לי תימוכין). בנוסף, המבחר דל יותר - (בהצלחה עם למצוא קרן ישראלית חשופה על small cup value ex us, או סתם אפילו s&p EW).
בתעודות סל הסיפור נהיה אפילו גרוע יותר - אמנם המנפיק מתחייב לתשואת המדד, אבל הוא גם עושה שוק ומספק לך ציטוטים מהם הוא גוזר מרווח במעמד הקניה והמכירה, בנוסף, קיים סיכון מנפיק.
בהקשר של ניטרול מטבע (בקרנות או בתעודות סל) - לטווח הארוך מדובר ברוצח שקט. הרבה כסף נגרע מהשווי הנקי של הנייר מבלי שאתה מודע לזה בכלל. (כיום בסביבות 0.75% לשנה עלות גידור).

@עידן 77 ,
כל הכבוד על היוזמה לחסוך ולהשקיע.
שווה לך לחשוב קצת על המספרים כי ממש אי אפשר לפרוש אחרי 30 שנים אם חוסכים 1000 שח ברבעון, גם לא 2000 וגם לא 3000 שח.
תיקח דוגמא מתיק שוקולד מריר של הסולידית : היא משקיעה 10,000 שח בכל רבעון.
הבעיה בהשקעה של סכומים קטנים היא העלות של ההשקעה ששותה לך חלק נכבד מהרווח. זה נכון גם בהשקעה דרך בנק וגם דרך ברוקר ישראלי וגם דרך ברוקר זר. זה נכון בלי קשר לקרן שתבחר לקנות, ישראלית או זרה.
שווה לך לקרא בבלוג של הסולידית על קופת הגמל להשקעה. זו כנראה הדרך הזולה ביותר להשקיע סכומים קטנים של כסף לטווח ארוך.

הרכב התיק סביר בעיני אם היה לך תיק הגדול לפחות פי 10 ממה שיש לך.
הבעייה בתיק כזה קטן היא שהעמלות שלך נקבעות על פי עמלת המינימום שהשגת בבית ההשקעות (3-5 ש"ח).
נניח לשם הפשטות שעמלת המינימום שלך היא 4ש"ח, ברבעון הבא כל האפיקים עלו/ירדו באותה מידה וברשותך 2000 ש"ח חדשים להכניס לשוק.
תאורטית תצטרך לקנות ב-100 ש"ח יחידות של ניקיי (5% של 2000 ש"ח) ותשלם עמלת מינימום של 4 ש"ח בערך כלומר 4% עמלה!!!
לכן בתיקים כאלה קטנים הייתי משאיר רק 2 אפיקי השקעה 50-50 או 40-60 ולא יורד לאחוזים קטנים מזה.
בשלב האיזון הייתי סוטה מאיזונים אופטימליים ומזרים בכל פעם לאפיק שהכי לא מאוזן כדי לצמצם את העמלות.

אפשר גם לשמור על ארבעה אפיקים, ופשוט בכל פעם להפקיד לאחד או לשניים שהכי נמוכים יחסית ליעד שלהם. האיזון הקדוש טיפה יופר זמנית, אבל לא נורא :)

מילא שזו הנחה די מפוקפקת, הגידור עצמו עולה בערך 0.4% לשנה שזה המון (בד"כ יותר ממכפיל את דמי הניהול).
בהקשר של ניטרול מטבע (בקרנות או בתעודות סל) - לטווח הארוך מדובר ברוצח שקט. הרבה כסף נגרע מהשווי הנקי של הנייר מבלי שאתה מודע לזה בכלל. (כיום בסביבות 0.75% לשנה עלות גידור).
הפסקתי לגדר, אבל בכל זאת אשמח לדעת מאיפה אתם מביאים את המספרים האלה לעלות הגידור? אני הנחתי שעלות הגידור באה לידי ביטוי בדמי הניהול של הקרן, שיהיו גבוהים יותר לקרן מגודרת מאשר לא-מגודרת (אגב, לא במספרים שאתם נוקבים בהם). האם אני טועה ועלות הגידור אינה מגולמת בדמי הניהול?

עכשיו לילה... בדיקה זריזה על הקרן הזו למשל מראה שאתה טועה או לפחות מגזים באופן משמעותי בעלות הגידור מעבר לדמי הניהול
עכשו ערב, אם לדייק.
ואתה מוזמן לבדוק בנוסחאות השווי ההוגן של תעודת הסל מהי עלות הגידור. (לא הבנתי איזה ערך מוסף הבאת בלינק לקרן, עלות הגידור נגרעת משווי הקרן והיא לא קשורה בכלל לדמי הניהול).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
R תיק השקעות עצמאי לטווח ארוך - מחקות מדד שוק ההון 3
E בניית תיק השקעות לטווח של 10-15 שנים שוק ההון 5
U תיק השקעות משעמם לטווח ארוך שוק ההון 5
A תיק השקעות לטווח ארוך שוק ההון 7
A עזרה בפתיחת תיק השקעות 100K לטווח ארוך לא פעיל שוק ההון 6
R הכוונה בבניית תיק השקעות קטן למתחיל - לטווח בינוני שוק ההון 26
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 11
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
G תיק השקעות לפנסיונרים (67+) שוק ההון 17
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
ס מכירת תיק השקעות בשביל החזר מס מיסים 9
י תיק השקעות לאזרח אמריקאי אוף טופיק 12
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
E העברת תיק השקעות לחול שוק ההון 23
S החל מאיזה גודל תיק השקעות בנק הפועלים נותן תנאים דומים לבתי השקעות ? צרכנות פיננסית 36
D העברת תיק השקעות לInteractive Brokers דרך הבנק שוק ההון 7
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
A פתיחת תיק השקעות גדול בבנק שוק ההון 4
ptom נזילות תיק השקעות בבנק לעומת בית השקעות צרכנות פיננסית 8
R העברת תיק השקעות מפידליטי לבנק בארץ שוק ההון 2
N סיוע בבניית תיק השקעות מאפס למטרת generational wealth שוק ההון 36
T ניוד תיק השקעות ל-IB ומעבר לקרנות איריות שוק ההון 1
י תיק השקעות וזכאות לקצבת נכות כללית אוף טופיק 1
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
N תיק השקעות מגוון שוק ההון 5

נושאים דומים

Back