1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תיק השקעות חדש

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י yoraplife, ‏18/10/15.

1. yoraplife

yoraplife משתמש סולידי

היי,
    אני חדש יחסית בתחום ההשקעות וכל הניסיון שלי עד היום הוא שנתיים של לימודים בתיקים וירטואלים והפקדת מזומנים בקרנות כספיות.
    היום אני מרגיש יחסית מוכן להתחיל ב"השקעות אמיתיות".
    בניתי תיק השקעות שאני מתכוון להתחיל איתו, אשמח לשמוע את דעתכם לגביו.

בעיקרון אני צעיר יחסית עם טווח השקעה משוער של 11 שנה.
    נכון להיום, תוחלת הסיכון שלי לא ידועה לי לעומק מעבר להשערות, אז בינתיים בחרתי בצורת השקעה סולידית וקלאסית יחסית לטווח - 50% מניות 50% אג"ח.

ולהלן הפירוט:

מניות (50%):
    19.5% S&P 500
    13% Stoxx600
    7.5% שווקים מתעוררים
    3.5% ניקיי 225
    3.45% ראסל 2000
    1.9% ת"א 100
    1.15% ת"א יתר 50
    אג"ח (50%):
    כל פלח האג"ח מושקע בקרן מחקה אג"ח ממשלתי.
    את אג"ח אני מתכוון לקנות בכמה ניירות ערך כדי לייצר מעין גידור נגד עליית עלויות של נייר ערך ספציפי.

מה דעתכם?

לא מייעץ ולא ממליץ.

2. עפר

עפר משתמש ותיק

אני לגמרי לא בטוח ש 50% במניות נחשב כסולידי ובמיוחד כשאינך יודע מה היא "הסיבולת" שלך לירידות.
    למה שלא תנסה לדמיין איך תרגיש כשהחלק המנייתי שלך ירד תוך שבוע ב 10% (ואני עדין...).
    שלוש הערות על התיק:
    1. "חסר" לי משהו בנסדק.
    2. אם בשווקים מתעוררים כלולות גם רוסיה וברזיל הייתי שוקל שוב ...
    3. מניות ישראל רק 3% אבל אגח ישראל 50% ?? גם כאן הייתי חושב שוב.

3. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

ניתן לייצר חשיפה לכל מניות העולם ע״י רכישת קרן אחת או שתיים בלבד - מה שיפשט מאוד את איזון התיק ויקטין את עמלות המסחר, לעומת רכישה ואיזון של מספר רב של קרנות.

AlexNOSAM, Sinister, doc29 ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  4. daat99

daat99 משתמש בכיר

+1

גם אני חושב שהפרדת את התיק ליותר מידיי קרנות קטנות.
    הפרדה שכזו תעלה לך בהרבה כאבי ראש ועלויות איזון כאשר התועלת שבה מוטלת בספק.

AlexNOSAM אוהב/ת את זה.
  5. adamshalev

adamshalev מודרטור

אני נוטה להרכיב תיקים מורכבים אבל כזה עוד לא ראיתי :)
    איך הגעת למספרים הללו? 1.9%, 1.15% אתה מדבר על דיוק של שתי ספרות אחרי הנק'
    רוב האנשים מחלקים את הפלחים שלהם עם אפס בספרות האחדות.

אתה יכול ממש לפשט את התיק.
    למשל 1.15% תא יתר - מה המטרה של הפלח הזה כשהוא כל כך קטן? זה 0.575% מהתיק. אם הפלח הזה יעלה ב-10% זה יוסיף לך 0.0575% תשואה לתיק. זה פחות מדמי הניהול של קרן ממוצעת, זניח לחלוטין, ואם זאת מוסיף לך עוד כאב ראש של התעסקות ומעקב ואיזון ועמלות מסחר.

בתיק פסיבי, פשוט יותר == טוב יותר.

Sinister ו-daat99 אוהבים את זה.
  6. yoraplife

yoraplife משתמש סולידי

תודה על התשובות המהירות :)

לגבי אג"ח לא הייתי רוצה כל כך להתעסק עם אג"ח זר.

יש קרן כזאת בישראל עם פיזור הגיוני ודמי ניהול סבירים יחסית?

חחח באמת? אני עוד הייתי בטוח שלא חילקתי מספיק :)

והאמת שהרגשתי צורך להשקיע במניות ישראל , גם כי זה לא יכול להזיק (לא בסכומים האלו לפחות) וגם הכלכלה של ישראל מתפקדת לא רע. ואם כבר חשבתי להקיף את כל מניות ישראל(תא 100+תא יתר)
    לגבי המספרים המדויקים, בניתי טבלה שמחלקת לי את הסכום בדיוק כמו שאני רוצה, כמובן שההשקעה לא בהכרח תתבצע על עשיריות האחוז.

עכשיו בנושא הזה יש לי שאלה טכנית לחלוטין,
    אם למשל דמי ניהול על קרן מחקה מסוימת (נניח תא יתר) היא 0.04%, ה0.04% מקוזזים באופן יחסי מהסכום שמושקע בקרן הספציפית הזאת לא? ככה שאם תא יתר תגיע לתשואה של 10% אז היא בעצם מכסה את העלות שלה ויוצרת רווח מסוים.
    פספסתי משהו כאן?

7. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

באופן כללי, אין לטעמי הרבה ערך בהקפדה של עשיריות האחוז (וגם לא של אחוזים בודד) בפיזור שמדייק בדיוק לפי משקל המדינות בעולם - מה שחשוב פה הוא העקרון, כמה אחוזים לפה ולשם לא משנים כהוא זה כי ההשפעה שלהם על ביצועי התיק זניחה. לכן - השיקולים שתופסים חשיבות זה סוגיות אחרות כמו פשטות ניהול וצמצום עמלות מסחר ואיזון.

למה דווקא קרן בישראל? יש מוצרים טובים בהרבה שנסחרים בחו״ל. הכי פשוט זה קרן הסל VT, כדי לחסוך טיפה בדמי ניהול אפשר לעבור לשילוב 50/50 של VTI/VXUS, ויש אופציות קצת יותר מורכבות שיכולות להתאים לנסיבות מסוימות אבל דורשות יותר לימוד והעמקה.

האפשרות הכי פשוטה והגיונית שאני מכיר כיום בישראל זו הקרן תכלית TTF סל מניות חו"ל (5121322) שעוקבת אחרי שילוב של מדדי ארה״ב, אירופה ושווקים מתעוררים ונדונה גם כאן בפורום (תחפש). אינה מכסה את כל בעולם, אבל לדעתי עושה את עיקר העבודה בהכי מעט מאמץ, מבין המוצרים שזמינים בארץ.

daat99 ו-yoraplife אוהבים את זה.
  8. yoraplife

yoraplife משתמש סולידי

את האמת שמבחינת פשטות לדעתי דווקא קרן ישראלית פשוטה יותר להשקעה למשקיע הישראלי ולכן אני מעוניין כרגע ללכת דווקא על קרן ישראלית.
    מבחינת כמות ניירות הערך - התוכנית שלי היא התעסקות בהשקעות אחת לרבעון. מהנסיון שלי עם תיקים וירטואליים (בניתי סביב 6 תיקים בסוגי השקעה שונים) מעט מסורבל באמת להשקיע בהרבה ניירות ערך, אבל בגלל שהדבר קורה אחת לרבעון זה לא נורא.

בכ"מ השקעה בנייר ערך אחד שמכיל הכל באמת יכול להיראות כאופציה עדיפה (כמו שבמקום לקנות את 100 המניות שמרכיבות את תא 100 קונים נ"ע אחד שמחקה אותן).

שאלה נוספת - ריבוי ניירות ערך באמת גורם להגדלת עלויות? כי אחרי הכל גם עלויות קניה ומכירה הולכות באחוזים ככה שאם מסתכלים על הסכום הסופי זה יוצא אותו דבר לדעתי.

9. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

לק/מ של ניירות ערך יש גם עמלת מינימום, ולא רק עלות באחוזים - אז ריבוי ניירות הוא לא רק מסורבל יותר למעקב ואיזון, אלא גם יקר יותר.

מעבר לזה, החשיבות של פשטות התיק היא גם פסיכולוגית - המרכיב הכי המשמעותי בהשקעות שלך זה בכלל לא כמה אחוזים של הקצאה לפה או לשם בתיק שתכננת, אלא היכולת שלך להתמיד בתוכנית הזאת לאורך שנים ועשורים. ככל שהתיק מסורבל יותר - עולה הסיכוי שתתחיל לשחק איתו בכל מיני דרכים, ולא תוכל להתמיד בתוכנית ההשקעה בתקופות קשות (של נפילות בבורסות מסוימות למשל).

yoraplife ו-daat99 אוהבים את זה.
  10. אנא-אל

אנא-אל משתמש בכיר

פחות צורך לאזן שווה פחות ק/מ

ogi, הדס, yossik ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  11. yoraplife

yoraplife משתמש סולידי

צודקים.
    האמת שלא לקחתי בחשבון לעומק את העניין של פשטות התיק.
    הבעיות שלי עם הקרן של תכלית הן שהיא לא מגודרת מט"ח + שיש בה אופציה לקפיצה לעלויות לא משתלמות, מה שהופך אותה לדעתי ללא אטרקטיבית כ"כ.

לדעתי אקצץ מכאן את מניות ת"א, ככה שההשקעה שלי תיראה בערך ככה (יהיו עוד ליטושים סופיים):

מניות (50%):
    20% S&P 500
    14% Stoxx600
    8% שווקים מתעוררים
    4% ניקיי 225 *
    4% ראסל 2000 *

אג"ח (50%):
    50% מדד אג"ח ממשלתי

* לגבי ניקיי וראסל, אני מעט מטיל בהם ספק - שוקל אולי להוריד אותם ולבצע הפקדה ישירה לSP500, Stoxx600 ושווקים מתעוררים וככה ליצור השקעה כמו של הקרן של תכלית, רק בטוחה יותר גם מבחינת עליית עלויות, גם מבחינת מט"ח וגם מבחינת חלוקת בתי השקעות.
    כל זה כמובן במחיר של מעט יותר פעולות ק/מ בחשבון וסרבול באופן יחסי לקרן אחת בודדה.

12. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

לא הבנתי, איך תשקיע במדדים הזרים שציינת? אם על ידי קרנות ישראליות, למה אתה חושש פחות מעליית העלויות בהן מאשר מעליית העלויות בקרן של תכלית?

daat99 אוהב/ת את זה.
  13. Sinister

Sinister משתמש בכיר

יש לך עמלת מינימום?

14. yoraplife

yoraplife משתמש סולידי

מהסיבה שהעלויות של הקרן של תכלית נמוכות בצורה מחשידה (0.03%) ביחס לקרנות הותיקות יותר ששם העלויות ראיליות יותר.
    תקנו אותי אם אני טועה, או מפספס משהו.

כן

מרק עוגיות אוהב/ת את זה.
  15. עפר

עפר משתמש ותיק

ל yoraplife -
    1. אני עדיין לא מבין למה במניות אתה הולך אך ורק ל"שדות זרים" ואילו באגח אתה "פטריוט" עד הסוף ?
    הרי יש קרנות ותעודות דרכן ניתן להשקיע באגח חו"ל.
    2. היו כאלה שהציעו לך לפשט את התיק אבל אני די בטוח שהתיקים שלהם מורכבים הרבה יותר מהתיק שאתה מציג כאן
    אז הייתי לוקח את העצה שלהם עם מעט ספקנות...
    3. החלוקה שהצעת (למדדי חו"ל) היא סבירה בעיני אבל כפי שכבר כתבתי, הייתי מוסיף חשיפה למדד הנסדק (כמו התעודה QQQ).
    4. מה שנשאר זה באמת להחליט באיזה כלים תשתמש - אם תלך על קניית תעודת סל (ETF)
    הנסחרות בניו יורק, בדוק היטב את העמלות שתידרש לשלם.
    הבהרה: כמעט כל החשיפה שלי למניות חו"ל היא דרך ETF's (בניו יורק). החשיפה לאירופה (ובריטניה) היא באמצעות תעודות וקרן מקומיות.

16. yoraplife

yoraplife משתמש סולידי

1. אג"ח באופן כללי הוא מוצר פחות מסוכן ממניות ככה שפיזור בו לא מוסיף כ"כ ערך מוסף כמו פיזור מנייתי.
    2. הטענות לגבי הפלחים הקטנים שהקצבתי (כמו 1% תא יתר), נכונות במובן שהדבר דורש ממני יותר התעסקות עם התיק ולא בהכרח בצדק בגלל ההקצבה הנמוכה.
    3. הרבה מהמניות הגדולות ביותר של נסדק כבר נכללות בS&P 500, ככה שאני בו טעם.
    4. לגבי הצורה הספציפית - העדיפות הראשונה שלי היא קרנות נאמנות ישראליות. ETF כנראה אנסה בהמשך, בינתיים אני מרגיש יותר בנוח עם קרנות נאמנות.

daat99 אוהב/ת את זה.
  17. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

@עפר אישית אני לא מסכים עם חלק מההמלצות שלך - אבל דעתי פחות משנה, אלא המטרות של פותח השרשור, ולכן אני חושב שיחד עם ההמלצות שלך תציין את הסיבה להן (כי אולי זה לא מתאים לי אבל כן למישהו אחר).
    1. לגבי האג״ח - אחד הגישות אומרת שאגח אמור להיות החלק היציב ולא תנודתי בתיק - ולכן מצמצמים בו חשיפה למט״ח, וזה בניגוד למניות שזה אפיק תנודתי וארוך טווח ולכן אפשר לוותר על הגידור (והעלויות שכרוכות בו).
    2. לגבי פשטות התיק - את התיק שלי אתה יכול לראות בשרשור גלריית התיקים שלנו.

@yoraplife אם אופק ההשקעה שלך הוא אכן 11 שנה, אני אישית לא חושב שזה כדאי להשקיע במדדי מניות מגודרי מטח - היות זה כרוך בעלויות לאורך זמן, ובהשקעה לטווח ארוך זה פחות רלוונטי. אם עוד לא נתקלת בקישור לשם כאן בפורום - מאוד ממליץ לקרוא פוסט בבלוג של אסף נתן על גידור, עם הסבר מעמיק מאוד על השיקולים לפה ולשם.

daat99 ו-yoraplife אוהבים את זה.
  18. daat99

daat99 משתמש בכיר

בעיני הרבה אנשים (ובעיני גם) זה דווקא יתרון גדול.

מרק עוגיות, yossik ו-Leo אוהבים את זה.
  19. AlexNOSAM

AlexNOSAM משתמש ותיק

אני חושב שעבור הטווח שלך 50% מניות זה פשוט לא טוב. זה טווח די בינוני, אני לא הייתי ממהר להרגיש בטוח לגביו. אם אתה מתעקש על הצמיחה אז אולי הייתי הולך גג על 20% מניות לטווח שלך מקסימום אם בכלל על מניות כלשהן, אבל זה רק אני.
    אם אתה נגיד חוסך כסף לדירה כמו שזה נראה לי מהשאלה שלך - אתה באמת מוכן לקחת את הסיכון לאיזה קריסה בשווקים בשנה-שנתיים האחרונות ליעד? זה לא יהיה הכי נעים להיות חשוף לכל כך הרבה מניות.

אני חושב שאם אתה בקטע של להגביר את הסיכון יותר כדאי לך לשקול אפשרויות אחרות במקום מניות. מעבר לזה יש לך חוב בסיכון גבוה שהוא פחות מסוכן ממניות אבל יותר מסוכן מאג"ח ממשלתי. כמו למשל אג"ח קונצרני שזה הכי קלסי אבל יש לך בז'אנר גם אג"ח זבל ובשנים האחרונות גם הלוואות P2P. תחליט.

daat99 אוהב/ת את זה.
  20. Sinister

Sinister משתמש בכיר

אז הסכום הסופי לא יוצא אותו דבר

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מספר שאלות לגביי בניית תיק ההשקעות פינת המשקיעים ‏ביום חמישי ב- 02:26
השקעות אימפקט (SRI / ESG) בתיק פאסיבי פינת המשקיעים ‏ביום רביעי ב- 14:47
שינוי אחוז ההפרשה לפנסיה למי שבונה תיק השקעות למטרות מחיה ממנו פינת המשקיעים ‏ביום שלישי ב- 17:31
אפיון תיק השקעות - חוות דעת פינת המשקיעים ‏ביום שני ב- 17:41
תיק ההשקעות שלי פינת המשקיעים ‏10/5/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.