• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק ההשקעות / יומן של yanosh34

yanosh34

משתמש בכיר
דירוג
1,580
עידכון 2023 - אני מנהל מעקב עם גרפים באתר אישי: https://sites.google.com/view/im1mhdfjuog2

משתף את תיק ההשקעות שלי בהתבוננות הוליסטית הכוללת את כל הנכסים והחשבונות כולל את הפנסיוניים.
מטרה: להגיע לעצמאות כלכלית. אני יודע שיותר נכון לחשוב על עצמאות כלכלית כעל אמצעי מאשר כעל מטרה אבל קשה לי להגדיר כרגע מטרה אחרת.
אני דיי בטוח שהדברים שבנקודת הזמן הנוכחית נראים לי כמו הדברים או השינויים שארצה לעשות ביום שאגיע לעצמאות כלכלית, יהיו שונים ממה שבאמת ארצה, ולכן אני מוצא לנכון להסתפק בהגדרת העצמאות עצמה כמטרה.
שיעור החיסכון הוא באיזור ה50%.

חלוקת נכסים:
  • מזומן: 4.51%. מתוכו 2.13% נזיל. חלקו נושא ריבית 3% (בנק אגוד).
  • פקדונות בנקאיים: 0.52%.
  • אג"ח מיועדות: 5.49%
  • אג"ח ממשלתי: 1.25%
  • אג"ח קונצרני: 2.30%
  • נדל"ן: 49.40% (דירה אחת להשקעה בארץ)
  • מניות: 35.37%
  • אחר: 1.51%

• חשיפה למט"ח: 26.19%
  • דמי ניהול משוקללים על חשבונות וETF's בחשבונות הפיננסיים (מסחר עצמאי, קה"ש ופנסיונים): 0.16%
  • D/E - יחס חוב להון עצמי: 41.29%. החוב הוא בעיקר המשכנתא על הדירה.
  • עלות משוקללת של החוב: 1.95%

שואף להמשיך את החלוקה העיקרית של: אג"ח מיועדות לפי כמה שהמדינה מוכנה לתת לי + מניות ונדל"ן כנכסים העיקריים. אשקול הגדלת האג"ח הממשליות בהמשך בהתאם להתקרבות לפרישה ואו שינויים בתשואות האג"ח.
לא מאמין בקרן חירום. מטרתו של פלח המזומן מבחינתי הוא לאפשר לעבור גם חודש-חודשיים עם אקסטרא הוצאות בלי צורך להיכנס להתחשבנויות, אבל לא יותר מזה.

חלוקת הרכיב המנייתי:
  • VTI: 12.5%
  • S&P 500: 19.61%
  • VXUS: 14.84%
  • מניות ממעסיק: 5.72%
  • סתם 2 מניות: 9.46%
  • תיק הרובוט במימוש על שוק ההון בארץ: 14.70%
  • מנוהל: 23.45%

בהמשך אגדיל את VXUS משום שהוא לא בפרופורציה הנכונה ביחס לVTI+S&P500. שואף לשמור על יחסו בשוק העולמי.

את מכירת המניות מהמעסיק אני דוחה משיקולי מס.

סתם 2 מניות זה משהו שאין לי כל כך דרך להצדיק. תקוע איתן בינתיים.

תיק הרובוט ממומש על גבי קה"ש ועל השוק הישראלי בין היתר משיקולי מס - פטור ממס דיבידנדים ודחיית מס רווחי הון (על מה שהופקד מעל התקרה) שהיא חשובה בגלל turnover גבוה. הרציונל? ניסיון לסחוט אקסטרא תשואה בעזרת פקטור הערך.
יש לי גם תקווה ששיטות אוטומטיות להשקעות ערך שהוכיחו את עצמן בעבר אולי מיצו את עצמן יותר בשווקים שבהן הן נחקרו ופחות בשווקים איזוטריים כמו זה שבארץ.

החלק המנוהל הוא החלק שבקרנות הפנסיה. לא מצאתי באף אחת מקרנות הפנסיה מסלול פאסיבי שהשביע את רצוני. קישור להסבר.

נערך לאחרונה ב:
מעדכן אחרי כמעט שנתיים.
שיעור החיסכון נשאר דומה: 50% (או 40% בהתעלמות מהפקדות פנסיוניות, כל אחד ואיך שהוא מעדיף להסתכל).

חלוקת נכסים:
  • מזומן: 2.61%
  • פקדונות בנקאיים: 0.45%
  • אג"ח מיועדות: 4.35%
  • אג"ח: 1.09%
  • נדל"ן: 40.97% (דירה אחת להשקעה בארץ)
  • מניות: 50.11%
  • אחר: 0.42%

• חשיפה למט"ח: 45.87%
  • דמי ניהול משוקללים על חשבונות וETF's בחשבונות הפיננסיים (מסחר עצמאי, קה"ש ופנסיונים): 0.16%
  • D/E - יחס חוב להון עצמי: 31.36%. החוב הוא בעיקר המשכנתא על הדירה.
  • עלות משוקללת של החוב: 1.88%

שואף להמשיך את החלוקה העיקרית של: אג"ח מיועדות לפי כמה שהמדינה מוכנה לתת לי + מניות ונדל"ן כנכסים העיקריים.
שואף כבר זמן מה להיפטר מהדירה להשקעה, ולעולם יותר לא להשקיע בנדל"ן.

חלוקת הרכיב המנייתי:
  • VTI: 11.99% (מסחר עצמאי)
  • S&P 500: 33.25% (השתלמות, גמל)
  • VXUS: 28.77% (מסחר עצמאי)
  • מניות ממעסיק: 7.20%
  • מנוהל: 18.78% (קרנות פנסיה)

בהמשך אגדיל את VXUS משום שהוא לא בפרופורציה הנכונה ביחס לVTI+S&P500. שואף לשמור על יחסו בשוק העולמי.
בוצע.

את מכירת המניות מהמעסיק אני דוחה משיקולי מס.
הם גדלו ל7.20% מהרכיב המנייתי, שזה 3.61% מכלל התיק. במידה ויגיעו ל10% מכלל התיק אשקול מכירה.
בגדול השאיפה היא לקחת שנת חל"ת (אפילו לפני פרישה מוקדמת) ולעשות טיול משפחתי ארוך על חשבונם.

סתם 2 מניות זה משהו שאין לי כל כך דרך להצדיק. תקוע איתן בינתיים.
נפטרתי מהן.

תיק הרובוט ממומש על גבי קה"ש ועל השוק הישראלי...
לא קיים יותר, הוחלף לפני כחודש בCSPX.
בגדול הוא היה מוצלח, עשה בערך 10% שנתי במהלך הכמעט 3 שנים שהוא היה קיים.
אבל מבחינתי הנושא מיצה את עצמו ולמעט יוצאי דופן משיקולי מס, אין לי כוונה להחזיק שום דבר שהוא לא מדד מניות עולמי (ואג"ח בהמשך בהתקרבות לפרישה).

ואם כבר זה השרשור שלי אז אני אשתף גם את המעקב אחרי המרחק מעצמאות כלכלית.
כרגע רק כתמונה אבל אם מישהו יתעניין באופן החישוב אני אפרט.

Capture.jpg

מה שרואים פה קודם כל זה ש2030 היא שנת היעד. החישוב נעשה תחת ההנחות הכי מחמירות שיש לגבי שיעור משיכה בטוח.
  • שיעור המשיכה הבטוח גדל משנה לשנה משום שהחישוב לוקח בחשבון את קצבאות הפנסיה שיכנסו לפעולה בעתיד, וכל שנה שעוברת הן גם גדלות (עקב הפקדות נוספות) וגם מתקרבות.
  • צריכה חודשית היא בדיוק מה שזה נשמע, הצריכה החודשית הממוצעת באותה שנה. עבור שנים עתידיות אני פשוט לוקח את הצריכה האחרונה וממשיך איתה הלאה.
  • סכום משיכה בטוח זה הכפלה של שיעור המשיכה הבטוח בשווי הנקי. לגבי שנים עתידיות, הערכת השווי הנקי היא המשך חיסכון כמו בשנה האחרונה הידועה, והנחת תשואה 4% ריאלית.
  • מרחק% זהו סכום המשיכה הבטוח חלקי הצריכה החודשית.

נערך לאחרונה ב:
צריכה חודשית היא בדיוק מה שזה נשמע, הצריכה החודשית הממוצעת באותה שנה. עבור שנים עתידיות אני פשוט לוקח את הצריכה האחרונה וממשיך איתה הלאה.
תודה על השיתוף. נראה שהצריכה החודשית שלך(ם) עלתה בצורה משמעותית לאורך העשור האחרון. אני לא בטוח מדוע אתה מניח שהצריכה האחרונה תשאר קבועה.

תודה על השיתוף. נראה שהצריכה החודשית שלך(ם) עלתה בצורה משמעותית לאורך העשור האחרון. אני לא בטוח מדוע אתה מניח שהצריכה האחרונה תשאר קבועה.

היא אכן עלתה בצורה משמעותית בין 2013 ל2017 משום שבאותן 4 שנים גדלנו מ0 צאצאים ל3 צאצאים עם כל ההשלכות של זה: בית יותר גדול, רכב נוסף, מסגרות פרטיות וכו'.
על פי התוכניות זה אמור לעצור כאן. ;)

עם זאת, אני לא מניח שהצריכה תשאר קבועה. זה פשוט הקירוב הכי מוצלח שאני מעלה על הדעת. בהחלט יתכן שהיא תעלה בהמשך ממיליון סיבות אפשרויות ואם זה יקרה שנת היעד תתעדכן בהתאם.

שיעור המשיכה הבטוח גדל משנה לשנה משום שהחישוב לוקח בחשבון את קצבאות הפנסיה שיכנסו לפעולה בעתיד, וכל שנה שעוברת הן גם גדלות (עקב הפקדות נוספות) וגם מתקרבות.
לא ברור

במצב פשוט שיש רק תיק השקעות ואין מוצרים פנסיוניים, אחוז המשיכה הבטוח נקבע באופן סטטי ואחיד עבור כולם - 3%, 4%, או כל דבר אחר בטווח בהתאם לאופן החישוב.
אבל איך נכון להתייחס לצבירה בפנסיה? בהנחה שעושים את המעשה הסטנדרטי ומייעדים אותה לקצבה, יהיה לא נכון להתייחס לצבירה שלה באותו אופן שמתייחסים לשאר הנכסים.

שיעור המשיכה הבטוח שמופיע בטבלה זה תוצאה של איזשהוא חישוב שלוקח בחשבון את הכניסה של הקצבאות הפנסיוניות בהמשך באמצע הפרישה.
למשל פרישה בגיל 50 מייצרת 10 שנים שבהם יש צורך לבצע משיכה מלאה מהתיק (הלא פנסיוני) ואז מגיל 60 יש לבצע משיכה קטנה יותר - אותה משיכה כמו קודם פחות החלק שמצטרף מהקצבה הפנסיונית.
משום ששיעור המשיכה הבטוח הוא אחוז שמתייחס לתיק הלא פנסיוני, החישוב הזה משפיע עליו, והופך אותו מסטטי לכזה שמושפע מהנתונים באופן שתיארתי.
ככל שהקצבה הפנסיונית יותר גדולה או ככל שהיא יותר קרובה, כך ההשפעה שלה על שיעור המשיכה הבטוח היא יותר חיובית.

כחלק מקרן הפנסיה?
כמובן.

עם זאת, אני לא מניח שהצריכה תשאר קבועה. זה פשוט הקירוב הכי מוצלח שאני מעלה על הדעת. בהחלט יתכן שהיא תעלה בהמשך ממיליון סיבות אפשרויות ואם זה יקרה שנת היעד תתעדכן בהתאם.
אכן אין אפשרות לדעת מה תהיה הצריכה בעוד 15 שנה, אבל תמיד טוב שתהיה מטרה. לדעתי אפילו בעוד 5 שנים תגלה שהקירוב של "צריכה שווה" לא מספיק טוב כשיש ילדים בבית.

אכן אין אפשרות לדעת מה תהיה הצריכה בעוד 15 שנה, אבל תמיד טוב שתהיה מטרה. לדעתי אפילו בעוד 5 שנים תגלה שהקירוב של "צריכה שווה" לא מספיק טוב כשיש ילדים בבית.

אני חושב שעברתי את השלב שהם עולים הכי הרבה כי החל מהשנה כולם כבר במסגרות עירוניות.
ולכן אני מעריך שבמידה והצריכה החודשית אכן תעלה בעתיד, זה יקרה דוקא בגלל דברים והחלטות אחרות ולא דוקא בגלל הילדים.

בכל אופן, קראתי ל2030 שנת היעד אבל אולי המילה יעד פחות מתאימה לאופן שבו אני תופס את הטבלה הזאת.
אנחנו מודעים טוב טוב לאן הולך כל שקל בהוצאות, אבל חיים ללא תקציב או יעד תחום בזמן.
כך שיותר ממטרה או יעד, אני מרגיש פשוט כמו צופה שנהנה לייצר ולצפות בהערכות ונתונים הכי מדויקים שאפשר, ובעתיד פשוט לגלות מה תהיה שנת ההגעה ליעד העצמאות הכלכלית.

נערך לאחרונה ב:
שואף כבר זמן מה להיפטר מהדירה להשקעה, ולעולם יותר לא להשקיע בנדל"ן.

אשמח אם תרצה לפרט מה קרה בשנתיים האחרונות שגרם לך לא לרצות להשקיע בנדל"ן לעולם.

כל שנה סכום המשיכה הבטוח שלך גדל באיזה 10% לוקח בחשבון הכנסה שהיא כמה מהסכום ותשואה של כמה?

אני חושב שעברתי את השלב שהם עולים הכי הרבה כי החל מהשנה כולם כבר במסגרות עירוניות.
ולכן אני מעריך שבמידה והצריכה החודשית אכן תעלה בעתיד, זה יקרה דוקא בגלל דברים והחלטות אחרות ולא דוקא בגלל הילדים.

בכל אופן, קראתי ל2030 שנת היעד אבל אולי המילה יעד פחות מתאימה לאופן שבו אני תופס את הטבלה הזאת.
אנחנו מודעים טוב טוב לאן הולך כל שקל בהוצאות, אבל חיים ללא תקציב או יעד תחום בזמן.
כך שיותר ממטרה או יעד, אני מרגיש פשוט כמו צופה שנהנה לייצר ולצפות בהערכות ונתונים הכי מדויקים שאפשר, ובעתיד פשוט לגלות מה תהיה שנת ההגעה ליעד העצמאות הכלכלית.
היו על זה כבר דיונים בפורום. נראה לי שבדרך כלל הורים לילדים בגן מעריכים בחסר את ההוצאות על ילדים גדולים יותר, אם כי סביר שהן אכן קטנות יותר ומדובר ביותר חופש בחירה להורה מאשר בגיל גן.

אשמח אם תרצה לפרט מה קרה בשנתיים האחרונות שגרם לך לא לרצות להשקיע בנדל"ן לעולם.

את הדירה אני מחזיק כבר 5 שנים.
בשנים הראשונות לא היו בעיות מיוחדות אבל קשה להגיד שנהנתי מההשקעה.
לראות את הטלפון מצלצל עם המספר של השוכרים על הקו (בלי לדעת אפילו מה הם רוצים) היה גורם לי ליותר סטרס מאשר אפילו לראות את התיק יורד ב20% בסוף 2018.
לפני שנה וחצי החלטתי שאני רוצה למכור את הדירה משום שהגיע הזמן להעביר את החיים שלנו משכירויות לדירה בבעלותנו.
מאז אני עדיין מנסה למכור אותה וזאת סיבה מספר 1+2:
1. חוסר הנזילות של השקעה בנדל"ן.
2. יותר מדי ערבוב בין החיים הפרטיים להשקעה. בגלל שהחלטתי להשקיע בנדל"ן פתאום קורה שדירה למגורים תעלה לי עוד 8% ברכישה, ואני מוגבל ל50% משכנתא, ואני צריך לשלם מס שבח וכו'. זה גורם לכך שמשהו שאני רוצה לעשות בחיים הפרטיים תקוע בגלל ההשקעה. בשוק ההון התלות הזאת הרבה פחות קיימת ובשלב הצבירה אין שום סיבה שבחירת ההשקעות תשפיע על החיים שלי בצורה כזאת.

מה שקרה בחודשים האחרונים טרף לגמרי את הקלפים.
נכנסו שוכרים חדשים, שבלי לפרט יותר מדי, עושים את המוות.
תוך חודשיים מהרגע שהם נכנסו זה התדרדר לכדי כך שהתקשורת נעשית כרגע רק דרך עורכי דין, ואני מרגיש יותר בתהליך של איסוף ראיות לפני משפט מאשר כבעל דירה שמשכיר אותה.
מיותר לציין שהמצב הזה מפריע מאוד להגיע למטרה הראשית שהיא למכור את הדירה.
וזאת סיבה מספר 3:
3. לא אוהב ולא רוצה להתעסק עם שוכרים.
כשאני הלקוח אני יודע לעמוד על שלי, לקבל את המגיע לי, ואני אפילו נהנה במידה מסוימת מהתהליך. אבל מתברר שכשתקוע לך שוכר עוין בתוך הבית שלך זה סיפור אחר לגמרי, סיפור שבאמת מפריע לישון טוב בלילה במשמעות המילולית של המילה.

בקיצור למדתי שהשקעה פאסיבית בשוק ההון הרבה יותר מתאימה לאופי שלי מאשר השקעה אקטיבית בנדל"ן.

כל שנה סכום המשיכה הבטוח שלך גדל באיזה 10% לוקח בחשבון הכנסה שהיא כמה מהסכום ותשואה של כמה?

לא לגמרי בטוח שהבנתי את השאלה. אתה צודק, סכום המשיכה הבטוח גדל בבערך 10% כל שנה.
3 דברים תורמים לעליה הזאת:
1. הפקדות לפנסיה והתקרבות הפנסיה --> מגדיל את שיעור המשיכה הבטוח בכ2%-4% כל שנה --> מגדיל את סכום המשיכה הבטוח בכ2%-4% כל שנה.
2. תשואה על ההון: בין 2013 ל2019 היא היתה כ6% ריאלית שנתית, לגבי העתיד ההנחה היא 4% ריאלית.
3. המשך חיסכון בעתיד לפי אותו סכום שנחסך ב2019, זה מה שתורם את ההשלמה לכ10%.

למשל פרישה בגיל 50 מייצרת 10 שנים שבהם יש צורך לבצע משיכה מלאה מהתיק (הלא פנסיוני) ואז מגיל 60 יש לבצע משיכה קטנה יותר - אותה משיכה כמו קודם פחות החלק שמצטרף מהקצבה הפנסיונית.
מה ההנחה של המודל לגבי התשואה/המסלול של כספי הפנסיה בשנים שלפני המשיכה ואחרי תחילת המשיכה?
מה השיקול להתחיל למשוך מהפנסיה בגיל 60 ולא גיל הפרישה שבו יש פטור מקצבה מזכה?
יש טענות שעדיף מבחינה מיסויית לפני משיכת פנסיה למשוך מ:
- קרן השתלמות פטורה ממס.
- כספי החשבון הממוסה כי על הקרן אינך משלם מס רווח הון ועל הרווח מס רווח הון תלוי מדרגת מס.
תוכל לשתף את הגיליון?

מה ההנחה של המודל לגבי התשואה/המסלול של כספי הפנסיה בשנים שלפני המשיכה ואחרי תחילת המשיכה?
4% ריאלי בתקופת שעד תחילת קבלת הקצבה מהפנסיה (זהה להנחה של קרנות הפנסיה עצמן) ו0% ריאלי בתקופת הפרישה - כלומר הקצבה ההתחלתית מוצמדת למדד.

מה השיקול להתחיל למשוך מהפנסיה בגיל 60 ולא גיל הפרישה שבו יש פטור מקצבה מזכה?
זה דיי שרירותי כרגע. צריך להחליט על משהו לצורך החישובים. כשאני אתקרב לגיל 60 יהיו לי נתונים הרבה יותר רלוונטיים ורק אז אוכל לקבל את ההחלטה.

תוכל לשתף את הגיליון?
שיתוף של הגיליון סתם ככה יהיה קצת overwhelming.
הבסיס הוא החישוב של שיעור המשיכה הבטוח, תוך לקיחת הפנסיה העתידית בחשבון, שזה מה שאתה מתעניין בו אם הבנתי נכון.
ברגע שיש אותו, שאר החישובים הם דיי ישירים.
את החישוב של שיעור המשיכה אני עושה באמצעות הכלי של ERN שפתחתי שרשור שלם עליו בעבר. הוא עידכן את הכלי מאז אבל אני חושב שרוב מה שכתבתי בפוסט נשאר רלוונטי, ומי שרוצה להתעמק יכול כמובן לקרוא ישירות בבלוג שלו.
קישור לפוסט שלי: https://www.hasolidit.com/kehila/threads/הכלי-של-ern-לחישוב-שיעור-משיכה-בטוח-ומרחק-מפרישה.7544/

בשעה טובה מכרתי את הדירה להשקעה ובקרוב אפגש עם הכסף.
לאחר שזה יקרה אתחיל לחפש דירה למגורים. כל שארית ההון (החלק אשר לא מיועד לדירה) אמורה להיות 100% מנייתית.

החל מעכשיו ועד מציאת ורכישת הדירה (שיכולה גם להתרחש רק בעוד שנה-שנתיים) עלי לשנות את הקצאת הנכסים.
יש לי רעיון כללי כיצד לשנות את ההקצאה וכיצד לנהל את נושא ההון העצמי והמשכנתא ואשמח לשמוע דעות לגבי זה.

הרעיון הוא בתקופה זו לשמור בקרן שקלית את ההון העצמי המינימלי הדרוש למשכנתא - 25%, זהו סכום שלא ניתן לסכן כלל.
ואת שארית ההון להשאיר בהקצאה מנייתית מלאה.

ברגע לקיחת המשכנתא, ההחלטה לגבי גובה המשכנתא תהיה גמישה בהתאם למצב השוק באותו רגע:

- אם השוק בשיא או בסביבה שקרובה לשיא, אמכור מהתיק, ואקטין את אחוז המשכנתא ללכל היותר 50%. ככה גם ארוויח עלות מימון יותר נמוכה, ובאופן כללי אקטין את המינוף ואת ההקצאה המנייתית בדיוק בתקופת שיא.
- אם השוק חטף בדיוק לפני רכישת הדירה, אלך על המשכנתא המקסימלית - 75%. ככה לא אאלץ למכור אחרי ירידות, ואפילו אגדיל מינוף בדיוק אחרי ירידות.

ההסבר מאחורי הרעיון הוא שמצד אחד אני לא רוצה להחזיק עכשיו בקרן שקלית סכום גדול מדי לפרק זמן לא יודע, מדובר על איבוד תשואה אלטרנטיבית לא קטנה. מצד שני אני לא מעוניין להתחייב כבר עכשיו למימון מקסימלי של 75% משום שהדבר יגרור עלייה בריבית המשכנתא אשר הופכת לאפילו פחות אטרקטיבית (מבחינת מינוף) אם בדיוק באותו רגע השוק נמצא בשיא.

נערך לאחרונה ב:
ברגע לקיחת המשכנתא, ההחלטה לגבי גובה המשכנתא תהיה גמישה בהתאם למצב השוק באותו רגע:
אם השוק בשיא או בסביבה שקרובה לשיא, אמכור מהתיק, ואקטין את אחוז המשכנתא ללכל היותר 50%.
אם השוק חטף בדיוק לפני רכישת הדירה, אלך על המשכנתא המקסימלית - 75%.

בשעה טובה נקנתה הדירה למגורים ולקחתי משכנתא. השוק בהחלט בשיא ולכן לקחתי משכנתא של 50% אך באופן הבא:
75% מימון עם שני שליש פריים וקל"צ. שליש אחד עם ריבית טובה, P-0.8, והשליש השני כפיתוי שבו אמרתי לבנק שהוא יכול להתפרע עם הריבית.
הקל"צ גם כן בריבית טובה של 1.7%. סה"כ נשאר עם עלות מימון ממוצעת של 1.25%.

אנשים שאני מכיר ריחמו עלי שאני צריך להתעסק עם לקיחת משכנתא. להסביר להם שאני קונה בית (בין היתר) כדי לקחת משכנתא ולקבל מימון זול עבור שאר ההשקעות, זה קצת פחות מובן, אבל זה מה שזה.

מעדכן בקצת נתונים פיננסיים שאני מנהל מעקב אחריהם.
תודה ל @הסולידית שבעיקר בזכותה, משנת 2015 אני מתנהל ברוח הבלוג מבחינת השקעות, מה שמקדם אותי לעבר עצמאות כלכלית בעוד כמה שנים.

מעקב שווי נקי מ2010. הקורונה נראית פתאום כמו פיפס קטן נכון? באותו רגע זה עדיין היה 500 אלף מהשווי הנקי שהתפוגגו ומי ידע איפה זה יעצר.
הייתי צריך להסביר להורים ולסביבה שאם אני יוצא משוק ההון כפי שהם ממליצים, זאת תהיה הקטסטרופה האמיתית.
chart (4).png

מספר חודשים שלקח להגיע לכל מיליון:
חודשים להגיע.png

הכנסות נטו (כולל הפקדות לפנסיה, לא כולל השקעות), צריכה, ושיעור החיסכון כפונקציה של היחס ביניהם. הקורונה עשתה טוב לגרף הזה.
chart (5).png

ביצועים משוקללים של כל החשבונות מאז 2013:
Capture.PNG

וקצת נתונים בנוגע למרחק מעצמאות כלכלית:

סכום משיכה בטוח היסטורי, נוכחי, ומשוער בעתיד.
הסיבה שהוא ירד קצת (וירד עוד כשאסיים עם כל התשלומים) השנה היא רכישת דירה למגורים. היא לא נכללת בנכסים שמאפשרים עצמאות כלכלית אבל היא כן מפחיתה את הצריכה החודשית כגובה השכירות שנחסכת.
סכום משיכה בטוח.png

מרחק מעצמאות כלכלית כיחס בין הצריכה לבין סכום המשיכה הבטוח:
מרחק.png

סיכוי לכישלון לפי שנת פרישה:
סיכוי לכישלון.png

מעדכן בקצת נתונים פיננסיים שאני מנהל מעקב אחריהם
שמע, רמת הפירוט, הסדר והדבקות במטרה שלך מרשימים! אתה ממש יודע מה כל שקל שלך עושה בכל זמן נתון וזה מרשים.
אשמח לשמוע קצת איך אתה עוקב אחרי כל הנכסים שלך ואיך מייצרים גרפים כאלה יפים :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
B תיק ההשקעות שלי, או: איפה טעיתי שוק ההון 7
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
ס תיק ההשקעות של סרגיי הלוי שוק ההון 8
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
י תושב חוץ - חייב לסגור את תיק ההשקעות בפועלים - ניוד לברוקר שוק ההון 21
R ייעול תיק ההשקעות שוק ההון 7
Z האם נישום יכול לבחור שנה אחת לדרוש הוצאות על תיק ההשקעות ואז לשלם 30% מס על רווח הון ושנה הבאה לא לדרוש מיסים 0
י תיק ההשקעות שלי שוק ההון 18
Michel קופת גמל ישנה + תיק השקעות לאדם מבוגר. איך לנהל את ההשקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
A במה להשקיע את החלק הסולידי של תיק ההשקעות? שוק ההון 10
I תיק ההשקעות המורכב שלי שוק ההון 7
בייניש עברה שנה מאז פתיחת תיק ההשקעות שלי, איפה והאם אני יכול לייעל? שוק ההון 5
ס רכישת דירה למגורים ומכירת תיק ההשקעות נדל"ן 10
B שאלות על גיוון תיק ההשקעות שוק ההון 0
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
T דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
G חוות דעת תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 2
T האם תיק ההשקעות (+רווחים,ריבית דריבית) צמוד למדד המחירים לצרכן? שוק ההון 2
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 32
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6
ח שאלה בסיסית על תיק ההשקעות פוסטים מאיכות נמוכה 4
Y תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 10
RICOnERT מה עושים עם תיק ההשקעות הסולידי אחרי המוות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O ויזואליזציה של תיק ההשקעות שוק ההון 1
E תיק ההשקעות שלי(העתידי) שוק ההון 5
O תיק ההשקעות גדל ואיתו מחשבה על שינוי שוק ההון 11
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
M תיק ההשקעות שלי שוק ההון 3
מרק סרפדים ריוויזיה על תיק ההשקעות שוק ההון 0
Y תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא! שוק ההון 12
ס יתרונות חסרונות בלקיחת משכנתא אם תיק ההשקעות שלי לא 100% מניות נדל"ן 6
D ניהול כלל תיק ההשקעות בקרן השתלמות שוק ההון 1
D מבקש לקבל חו"ד בבניית תיק ההשקעות והפנסיה שלי (מעט מורכב) שוק ההון 10
ג דעתכם על תיק ההשקעות שוק ההון 2
S פיזור סיכונים - האם יש טעם לפזר את תיק ההשקעות בבתי השקעות שונים? שוק ההון 4