1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תיק ההשקעות שלי - טיוטה לתגובות

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י OOmer, ‏24/3/17.

1. OOmer

OOmer משתמש ותיק

אהלן,
    ראשית, רוצה להודות להרבה מהאנשים בפורום שתורמים מזמנם החופשי ומסייעים פה למשקיעים מתחילים. העזרה הזאת מאפשרת לאנשים ללא ידע ראשוני, לצבור את הידע הזה ולאסוף בטחון לעשות איתו משהו.
    אשתי ואני חסכנו סכום משמעותי (יחסית ;)), אשר עד לא מזמן חשבנו שנתמש בו לרכישת דירה. קצת מספרים הביאו אותנו להבין שלא בטוח שזאת הדרך הנכונה. אחרי מספר חודשים של לימוד ועבודה התוצאה לפניכם:
    https://docs.google.com/document/d/1my_ji-EhvmgQT7Kv0yl7LL42CfXNbIxDxhi6t6rmZhM/edit?usp=sharing

אם התבנית נראית לכם מוכרת זה בגלל שגנבתי אותה מ- @liranviper , תודה גם לך.
    אשמח מאוד מאוד להערות, תיקונים וכו'.

שוב תודה לכולם,
    שבת שלום

Gentlemen, shaisha, Roi ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. liranviper

liranviper משתמש בכיר

נראה אחלה לדעתי.

זה טוב שאתם גמישים במועד לקניית דירה מבחינה מנטלית כדי שלא תאלצו למכור בעיתוי רע. מדוע אבל רק חמש עד עשר שנים ולא יותר לתיק עצמו? בגלל הדירה?

לגבי האפיק אג"ח למה להחזיק גם קרן כללית וגם עוד 2 של צמודות/לא צמודות? בגלל המחמ? נשמע לי קצת מסבך יתר על המידה

ורק דבר אחרון, במידה ובחרת בקרן ריט של שוואב בגללי, אז שתדע שאישית החלטתי לעבור לקרן המקבילה של ואנארד בעיקר כי זה ואנארד ואני פשוט אוהב את המבנה שלהם וזהות האינטרסים, זה שהם בסוף מחזירים למשקיעים את העודפים, וכו'.. אבל זה באמת לא קריטי וכאמור בחיים הקודמים של התיק שלי זה מה שבחרתי בזמנו

בכיף:)

נערך לאחרונה ב: ‏24/3/17
  3. doc29

doc29 משתמש בכיר

כל הכבוד על התכנית המסודרת.

הערות שקפצו לי מקריאה זריזה:
    1. לגבי הפנסיה - האם שקלת את קרנות ברירת המחדל? אתה משלם יותר לדעתי.
    2. האם שקלת עניין מס ירושה.
    3. לדעתי הדרך שבה חישבת תשואה צפויה אינה נכונה ומומלץ שתתבסס על הערכות נוכחיות לתשואות עתידיות ולא על ביצועים היסטוריים. בהתאם לזה אני חושב שהערכה של 4 אחוז תשואה ריאלית לתיק עם 30 אחוז אגח כיום היא מופרזת.

בהצלחה.

4. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

יכול להיות שזה שולי אבל נראה לי שבמידה ומחזיקים מניות\ריט גם בחשבון ממוסה יש עדיפות למניות באפיק הפטור ממס מהסיבה שריטים נותנים דיבדנדים גבוהים יותר שממוסים במקור.

5. Osterreicher

Osterreicher משתמש ותיק

1.אני אישית הייתי מפריד בין מדינות מפותחות ומתפחות. תוכל לנצל את הקורלציה הלא מושלמת להפחתת הסיכון.

2.תוכל להסביר מה הרציונל מאוחרי שילוב של קרן אג"ח כללי עם עוד 2 קרנות אג"ח?

3.שים לב שלא שכללת את דמי המשמרת (יש לך?) הרבעוניים בבנק, אם מדובר בסכום גדול שיהיה משוקע באג"ח, הרי זה משהו עם השלכות.

4."בתקופה זאת בבחינת מחזורי השקעה של 5 שנים לאורך תקופה ההשקעה הושגה תשואה ממוצעת שנתית נומינלית של 7.3%. באף אחד מהמחזורים לא נרשם הפסד." - ובשנים בהם האינפלציה הייתה גדולה מ7.3%? אולי יש צורך להרחיב את הבדיקה שעשית לעשורים קודמים יותר.

עכשיו ברצינות, כל הכבוד! D: עשיתם עבודה מעולה וזה משמח אותי כזה רק מראה כמה הפורום והבלוג הזה מסייעים לאנשים בלהתחיל להשקיע ולתפוס אחריות על הפיננסים שלהם.

שזוהר ו-Jacob אוהבים את זה.
  6. OOmer

OOmer משתמש ותיק

כמו שכתבתי המטרה של התוכנית היא חד משמעית שהיא תהווה תוכנית השקעה לטווח ארוך יותר מ-5 או 10 שנים. מצד שני לקבוע מעכשיו תוכנית לטווח זמן כזה נראה לי קצת שאפתני.

בגלל הריבית הנמוכה היום לא רציתי שמחמ של האגח יהיה ארוך מדי. מצד שני, מכיוון שזאת תכנית שמיועדת לטווח ארוך, אני לא מפחד ממחמ של כ-5 וחושב שהסיכון שהוא מגלם תהיה שווה את תוספת התשואה. מסיבה זאת בחרתי באגח כללי, והשתמשתי ביותר קצרים (50-50 צמוד ושקלי) כדי לקצר מעט את המחמ. אם אתם חושבים על דרך טובה יותר לבצע את זה, אשמח מאוד לשמוע.

אני גם אוהב מאוד את כל הרעיון שעומד מאחורי ואנגרד. הסיבה היחידה שבחרתי פה בשוואב הוא הגיוון - כל שאר הקרנות שלי הם של ואנגרד. מה היו הסיבות שבגללן החלטת בסוף לא לבחור בשוואב?

7. OOmer

OOmer משתמש ותיק

כן שקלתי. דבר ראשון, מכיוון שהצבירה שלי לא גדולה כ"כ, ולעומת זאת ההפקדות שלי הולכות וגדלות בגלל גידול משמעותי בשכר, העובדה שהדמי ניהול שלהם מההפקדות גדולה כמעט פי שניים משלי, הופכת את ההבדל ללא משמעותי בינתיים. חוץ מזה, מקצת היכרות עם המנהלים כי אני עוסק בתחום חופף, אני סומך קצת יותר על המנהלים של הראל. בהחלט אשקול זאת שוב שנה הבאה.

קשה שלא לשקול, עם מספר האיזכורים שיש לנושא פה בפורום D:. אולי זה פחות מטריד כי זה נראה לי היום קצת רחוק, אבל השיקול העיקרי שמנחה אותי היום היא שהסיכוי שאחזיק בניירות האלו 50 שנה הוא די נמוך גם ככה. אם אצליח להחזיק בהם 50 שנה אני חושב שהתשואה תהיה שווה את המס ירושה, גם אם לא אחשוב על דרך אחרת לשלם פחות עד אז...

אני אגיד את האמת אני לא מאמין גדול בהערכות לתשואות עתידיות. לא שאני חושב שהסתכלות אחורה מעידה משהו משמעותי מדי על העתיד, אבל אם המטרה היא לקבל איזשהי מסגרת אני חושב שזה הבסיס הכי טוב שיש. במידה והריבית תעלה ותתייצב אני מתכוון להאריך את המחמ של האגח מה שאמור לספק תוספת תשואה. אני מבין שההערכה למניות קצת אופטימית לדעת רבים, אבל אני די מאמין שבניגוד להערכות של רבים, אפיק המניות הגלובאלי ימשיך לספק תשואה גבוהה כבעבר.

נערך לאחרונה ב: ‏25/3/17
  8. Osterreicher

Osterreicher משתמש ותיק

כן, במקום לחפש תשואה באג"ח, תגדיל את אחוז המניות בתיק. עדיף לשמור על מח"מ נמוך אלא כן אתה בונה על הקורלציה השלילית. בכל מקרה, אג"ח ארוך לא יספק לך את תשואה מוגברת.

מה עם הדמי משמרת בבנק?

9. שודד הפינג פונג

שודד הפינג פונג משתמש ותיק

לדעתי האישית יש.
    תוכניות חסכון בנקאיות.
    יתרונות: תשואה גבוהה יותר, אין ק/מ, ד"נ, תנודתיות.
    חסרונות: אין קורלציה שלילית עם אפיק מנייתי (שגם ככה מוטל בספק רב בעידן ריבית 0 ולא ממש רלוונטי למח"מ קצר). רמת סיכון טיפל'ה גבוהה יותר, אבל אני אישית לא חושש שבנק הפועלים/לאומי לא ישלמו. נראה לי בעיקר פראנויה.
    אפשר לקחת הון לחלק נניח ל - 5, לסגור לשלוש שנים, 4,5,6,7, וכל תוכנית שנפתחת להכניס שוב במח"מ רצוי.

בעידן של תשואה ריאלית נטו שלילית עד איזה מח"מ 8, עם פוטנציאל גדול להפסדי הון, וסיכוי עלוב לרווחי הון, זה נראה (לי) פתרון יותר טוב מממשלתיות.
    ואם כבר ממשלתי, מעדיף סולם אחזקה ישירה לפדיון במקום מח"מ סינטטי.

אנטארטיקה ו-nicepo1 אוהבים את זה.
  10. OOmer

OOmer משתמש ותיק

אני משלב בין מדינות מפותחות ומתפתחות (VXUS). תקנו אותי אם אני טועה, אבל אני לא חושב שלהפריד את זה לשתי קרנות יפחית את הסיכון.

קיבלתי הצעה בבנק (אעלק) VIP, שלא כוללת דמי משמורת. גם ה-0.01% שהם הציעו לי זה הרבה, אבל בגלל שאין דמי ניהול, לשם הפשטות ולאור העובדה שאי אפשר לקנות את הקרנות הישראליות ב-IB (אולי טוב שכך מכריח אותי קצת לפזר) אני אשקיע את החלק הישראלי (אג"ח + קרן עוקבת 125) בינתיים דרך הבנק.

א. בכלי בו השתמשתי זה הטווח זמן המקסימלי לתיק שדומה לזה שאני הרכבתי (גם ככה הייתי צריך לוותר בתיק סימולציה על הריט, שם יש מידע היסטורי רק ל-20 שנה). ב. מנסה להבין מה אתה מנסה להגיד ומהי מטרת הבדיקה? נניח שהיתה שנה שבה האינפלציה גבוהה מהתשואה הנומינאלית. אתה מכוון לזה שאני צריך לשקול להוסיף מכשירים צמודי מדד?

בגלל שאני משקיע מתחיל ואני מבין שקל לכתוב הכל, אבל לבצע זה קצת יותר קשה, אני מעדיף לטעות ברמת הסיכון שאני בוחר ללמטה ולא ללמעלה. אם אחרי כמה שנים אצבור ניסיון ואראה שאני יכול לסבול יותר סיכון, בהחלט אעשה זאת בעתיד. כמו שכתבתי מבדיקה שעשיתי, התיק שלי כבר ספג בעבר מכה של 40% ב-2008. זאת מכה רצינית שקשה לי להעריך איך אני אעמוד בה. כאמור מעדיף לקחת טווח ביטחון גם אם זה יהיה על חשבון תשואה בינתיים.

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  11. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

לא מבין את ההגיון בזה
    לעומת זה
    הבנק נותן לך ריבית על חסכונות כי הוא יכול להלוות את הכסף, בעיקר לחברות, בריבית גבוהה יותר. החברות יכולות לקחת הלוואה בריבית גבוהה יותר, כי התשואה שלהן על ההון עוד יותר גבוהה. אז איך יכול להיות יותר משתלם לקבל את הריבית מהבנק, עם פעמיים פער תיווך (של הבנק ושל רווחיות החברה), במקום להשקיע את ההון בחברות ישירות?

Benjamin Willard ו-OOmer אוהבים את זה.
  12. OOmer

OOmer משתמש ותיק

האמת, בכלל לא בחנתי את זה בגלל ההיכרות הכללית עם ריביות תוכניות חסכון בתקופה הזאת של הריבית הנמוכה. אולי פספסתי משהו. לאיזה ריבית לדעתך אני יכול להגיע בתכניות עליהם אתה מדבר? אודה לך אם תוכל לככון אותי לדוגמאות לתכניות ספציפיות שאתה מכיר.

13. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

אם ביחס לסיכון אז כן, אם ביחס לתשואה לא
    יש את בנק ירושלים, מזיכרוני היו לו הצעות (די) אטרקטיביות, לא ממליץ
    תראה כאן

14. שודד הפינג פונג

כתבתי על חסכונות בנקאיים כאלטרנטיבה לאג"ח ממשלתיות, מתאים לפלח הסולידי של התיק.
    לא על חסכונות בנקאיים כאלטרנטיבה למניות.

מה שמוטל בספק הוא לא האפיק המנייתי אלא המתאם השלילי בין האפיק המנייתי לבין הממשלתיות בעידן ריבית 0. (כלומר - ריבית עולה הגיוני שתגרום להפסדי הון גם בממשלתיות וגם במניות).

15. שודד הפינג פונג

ריביות תוכניות חסכון בנקאיות גבוהות (די משמעותית) מהתשואות על אג"ח ממשלתיות באותו טווח פדיון.
    לגבי השאר, אם מעניין אותך תבדוק מה אתה יכול ואיפה אתה יכול.

16. OOmer

OOmer משתמש ותיק

זה לא שולי בכלל, זה משמעותי מאוד, פשוט אף אחד מהחשבונות הפטורים שלי הוא לא IRA ולכן אני לא יכול באמת לקנות שם ריט, אם זאת היתה כוונתך. מסכים לחלוטין - אם אהפוך יום אחד את הפנסיה לקופת גמל בניהול אישי, ברור שהאפיק ריט יהיה שם בפנים לפני המניות.

17. OOmer

OOmer משתמש ותיק

הסתכלתי לדוגמא בבנק ירושלים. מציעים 1.35% שקלי ריבית קבועה ל-3 שנים בלי תחנות יציאה, או 1.7% שקלי ריבית קבועה ל-5 שנים. אכן גבוה משמעותית מאג"ח ממשלתי למח"מ דומה. אבל מספר חסרונות לדעתי:
    1. הכסף שלך סגור ל-5 שנים עכשיו בלי תחנות יציאה. חוסר גמישות מוחלט בכדי לקבל תשואה שאולי עכשיו נראית לנו סבירה אבל בראייה היסטורית היא מצחיקה לכל הדיעות.
    2. בהמשך לזה, אתה איפשהו חותם ומקבע תשואה ריאלית 0 / שלילית בתקופת הפקדון
    3. אם הריבית תעלה, ואני מניח שיש אפשרות גבוהה שמתישהו ב-5 השנים הקרובות תהיה איזשהי תנועה מעלה בריבית, הקרנות סל אג"ח הקצרות שלי יתחילו לגלגל את המח"מים הקצרים לסדרות חדשות עם תשואה גבוהה יותר, מה שלא יקרה בחסכון הסגור שלי. אשמח אם יש לי תתקנו אותי אם יש לי טעות בקו מחשבה.

ברור שאין פה נכון ולא נכון ורק עוד 5 שנים נדע מה היתה הבחירה הנכונה, אבל אני חושב שהחסרונות עולים פה על היתרונות.

18. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

אתה יכול לעשות השקעה מדורגת, בין 2-5 שנים כך שלאחר 2-3 שנים כל שנה תיפתח לך קופה ותוכל להחליט מה לעשות איתה - להמשיך או לשנות כוון
    גם הריבית של פיקדון תעלה, לא?

19. doc29

doc29 משתמש בכיר

למיטב ידיעתי הערכת תשואה לטווח הרחוק היא יחסית מדויקת, וזה מה שמשתמשים בו רוב האנשי שעוסקים בתחום, אבל בסדר, חשוב פשוט שתהיה לך הערכה נכונה למה לצפות מהתיק.

20. שודד הפינג פונג

לא כתבתי לקחת הכל ולנעול לאותו טווח פדיון, הצעתי לחלק. כל תוכנית שנפדית אתה יכול להכניס בריבית החדשה.
    במח"מ סינטטי אם הריבית תעלה מעבר לצפי, הגיוני שתפסיד ושיקח לך שנים לחזור לקרן. אם אתה מחזיק מח"מ סינטטי 5 ובעוד 5 שנים ריבית בנק ישראל תהיה נניח 2.5%, יש סיכוי לא רע שיצא לך מההשקעה בערך 0% תשואה נומינלית, לפני ק/מ, ד"נ.
    תחנות יציאה? (א) נכון - אבל אמרת שאתה משקיע ל - 15 אז לא בטוח שאתה צריך. (ב) סביר שתוכל לפדות את התוכנית ולהשאר עם הקרן.
    אתה לא חותם על תשואה ריאלית שלילית, אתה יכול לקבל הצמדה + משהו (נמוך יחסית) - בחלק המדדי.
    ומה באג"ח אתה מקבל?
    1. יותר עלויות.
    2. פוטנציאל גבוה להפסדי הון + תנודתיות.
    3. תשואה פנימית עלובה. עד מח"מ סביב 8 - שלילית במונחים ריאלים, ובערך 1% נומינלי ל - 5 שנים.

Fitch, אורי ג. ו-קפה שחור אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מספר שאלות לגביי בניית תיק ההשקעות פינת המשקיעים ‏ביום חמישי ב- 02:26
תיק ההשקעות שלי פינת המשקיעים ‏10/5/19
תיק ההשקעות שלי - תיק עצלנית פינת המשקיעים ‏23/4/19
תיק ההשקעות שלי הגיע ליעד פינת המשקיעים ‏11/4/19
עדכון אוטומטי של תיק ההשקעות פינת המשקיעים ‏6/4/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.