1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תיק אמריקאי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י TunaGolem, ‏1/10/15.

1. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

שלום לכולם,

אני במהלך בניית תיק ואשמח לשמוע את דעותיכם.

50% צמיחה:
    20% VTSAX (קרן נאמנות שקולה ל-VTI)
    20% VTIAX (קרן נאמנות שקולה ל-VXUS)
    5% VSIAX (קרן נאמנות שקולה ל-VBR)
    5% דיבידנדים בפינצטה

40% תשואה נמוכה עם מתאם נמוך למניות:
    10% VBTLX (קרן נאמנות שקולה ל-BND)
    10% GLD
    10% הלוואות P2P
    10% קרן מחכה אג"ח ממשלת ישראל

10% יציב:
    פקדון לכ8 שנים עם כ3% ריבית.

כל הניירות האמריקאים ינוהלו בוונגארד ע"ש אישתי עם מדיניות של השקעת חוזרת של דיבידנדים. אישתי היא אזרחית אמריקאית וההכנסות שלה (כרגע) נמוכות מספיק כדי שלא לשלם מיסים על דיבידנדים בארה"ב. עדיין צריך לבדוק את הנושא של המיסוי בארץ.

איזון פעם בחצי שנה.
    עלויות ההמרה וההעברה לחו"ל צפויות להיות הדומיננטיות.

עדכון:
    קישור להגרסה העדכנית

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏21/2/16
    יונתן אופק ו-קפבלנקה אוהבים את זה.
  2. adamshalev

adamshalev מודרטור

הוספתי לפוסט המקורי שלך הערות בסוגריים עם שמות ה-ETF-ים המקבילים של וואנגארד, שכן הרוב פה לא מכירים את שמות הקרנות נאמנות אלא רק את ה-ETF-ים.

מה מטרת ההשקעה? לאיזה טווח זמן?
    אתה מתכנן לאזן בין התיק בארץ לחו"ל? לאן הולכות הפקדות חדשות?

ה-40% תשואה נמוכה מסתכם ל-20%, התכוונת שכל פלח הוא 10% ?
    הקרן מחקה אג"ח ממשלתי הכוונה לממשלת ישראל?

מעניין אותי - מאיפה אתה מקבל פקדון ל-6 שנים עם 3% ריבית?

הלוואות ה-P2P, דרך איזה חברה זה ?

liranviper ו-daat99 אוהבים את זה.
  3. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

ערכתי את האחוזים, את האג"ח ואת הפקדון.

טווח השקעה: רבע מהתיק לחמש שנים; רבע לעשר שנים; וחצי לעשרים+.

כרגע ה5% של VSIAX קטן מדי בשביל האדמירלים, כך שבהתחלה הסכום הזה יהיה בפקדון קצר בבנק עד שהשקעות נוספות יעבירו אותו את הסף.
    לאחר מכן השקעות חדשות יאזנו את התיק. המשמעות היא לחכות כשנה וחצי לפני שאתחיל לאזן.

הפקדון הוא "קוקוס" של מזרחי טפחות: 25% לשמונה שנים.

daat99 אוהב/ת את זה.
  4. adamshalev

adamshalev מודרטור

אם אשתך אזרחית אמריקאית, אז למה לא שירות ברמה עולמית כמו Lending Club או Prosper?
    האם קראת את השרשור הארוך בפורום על שירותי ה-P2P בארץ? החשש העיקרי (שלי) מהם הוא כשל מערכתי של שירות ההלוואות עצמו.

הם דחפו לי את זה אתמול באתר. עד כמה הפקדון הזה נזיל (מה נק' היציאה שלך?).

אז למה שלא תשקיע בנתיים דרך ה-ETF? זה אותה חברה, אותם דמי ניהול ואותה מדיניות השקעה.

איך זה עובד בדיוק? איזה חלקים מהתיק אתה מתכוון לממש אחרי 5, 10, 20 שנים?
    לטווחי זמן כה שונים בד"כ מגבשים אסטרטגיות השקעה שונות.

תל אביבי, AlexNOSAM ו-daat99 אוהבים את זה.
  5. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

תודה על התגובה.

כן. זה היה הדבר הראשון שקראתי באתר.
    המטרה היא למצוא אפיק עם תשואה סבירה (גם במחיר של סיכון) ללא קורלציה עם השוק. אני מנחש שהקורלציה של הלוואות P2P בארץ עם מניות בחו"ל היא נמוכה, אבל אין נתונים. (זו אחת הסיבות שהסולידית סולדת מהם)
    אני עוד לא סגור על הפלטפורמה. תודה על האלטרנטיבה.

למיטב ידיעתי תמיד אפשר לצאת מפקדונות בנקאיים בתשלום קנס גבוה מספיק. הקנס הזה עדיין זניח ביחס לסיכונים בכל אחד מהכלים האחרים.

בוגל לא אוהב ETFים. אני לא מבין אותם עד הסוף. אני יודע שאפשר להמיר את הקרנות לETFים אבל לא להפך.
    בכל מקרה אני כנראה לא אקנה את הכל בבת אחת מכיוון שאני לא מכיר את הסיבולת שלי.

בעוד חמש שנים אוכל למשוך כרבע מהתיק כפי שהוא, והתמונה בגדול לא תשתנה.
    בעוד עשר שנים אוכל להעריך מחדש את האופק של היתרה ולמשוך בהתאם.
    מכיוון שאין לי תאריך ספציפי לאף אחד מהחלקים, אני לא יכול לפצל את התיק. מבחינתי החל מעוד חמש שנים אדע ש"מותר" לי למשוך לכל היותר 25% מהסכום שיהיה בתיק, והרבע השני על צבירותיו יהיה זמין רק בעוד עשור.

6. daat99

daat99 משתמש בכיר

מס הכנסה הישראלי רוצה את ה-25% שלו גם אם האמריקאים פטרו אותה מכך.

אורי ג. ו-AlexNOSAM אוהבים את זה.
  7. adamshalev

adamshalev מודרטור

בהשקעות אסור לך לנחש. תבדוק. הפערים בין האלטרנטיבות (P2P בארץ לעומת חו"ל) הם לטעמי אסטרונומיים מבחינת הסיכון שאתה לוקח על עצמך.

שוב, תבדוק. הקנס לבדוק יכול למחוק לך את התשואה ואף מעבר במידה ותגלה שאתה צריך את הכסף לפני מועד הפדיון.

מדובר על המייסד של וואנגארד, אחת החברות המובילות בעולם ב-ETFs כן?
    אתה יודע בכלל למה הוא מתנגד ל-ETF-ים? אני כן, אבל אם אתה לא יודע תקרא. כנ"ל לגבי:

לגבי המשיכה מהתיק, עדיין לא הבנתי.
    מה המטרה של למשוך רבע בעוד 5 שנים?
    וכנ"ל, מה המטרה של למשוך עוד רבע בעוד 10 שנים?

daat99 אוהב/ת את זה.
  8. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

אני עוד לא בטוח שזה נכון במקרה שהקרן צוברת בארצות הברית. (יש לוונגארד אופציה כזו)
    בכל מקרה, מס ההכנסה ישראלי ומס ההכנסה האמריקאי צריכים להגיע לאיזון בסכום הסופי, כך שאם נצטרך לשלם מס בארצות הברית על קרנות נאמנות ישראליות הסכום יספר רק בצד אחד.

daat99 אוהב/ת את זה.
  9. daat99

daat99 משתמש בכיר

אמנת המס בין ישראל לארצות הברית אומרת שאתה לא תשלם מס פעמיים אבל לא מוותרת לך על פער המס ואתה תמיד תצטרך לשלם את המס הגבוהה מבין שתי המדינות.

אם ישראל דורשת 25% מס וארצות הברית נותנת לך פטור אז אתה עדיין צריך לשלם 25% מס (ולהיפך).

10. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

~5 שנים - דירה (בתלות במקום בו נגור ובמחירים באיזור).
    ~10 שנים - מספר אירועים.
    ~20 שנים - חתונה של ילדים / לימודים גבוהים של ילדים / פרישה.

קפבלנקה אוהב/ת את זה.
  11. adamshalev

adamshalev מודרטור

@TunaGolem
    ומה יקרה אם התיק שלך יהיה שווה חצי ממה שהוא שווה היום כשתרצו לקנות דירה?
    או שלא תוכל, או שתקטין את התיק שלך בהרבה יותר מרבע ותהיה חייב למכור המון נכסים בהפסד, מה שיקשה על התיק להתאושש מהירידה.
    5 שנים זה טווח זמן מאד קצר.

daat99 אוהב/ת את זה.
  12. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

בהחלט.
    אני מתכוון לבדוק אצל רו"ח בארץ (לפני הביצוע של הרכישה) אם הצבירה של הדיבידנד בארה"ב היא מאורע מס בישראל. כך שלא מדובר בפטור אלא בדחייה.
    אני יודע שהדיבידנד הוא מאורע מס בארה"ב, ולכן השאלה לא רלוונטית לרוב המשקיעים מהפורום.

יונתן אופק ו-daat99 אוהבים את זה.
  13. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

במצב זה לא נקנה דירה.
    מסימולציות אני חושב שאני יכול להעריך את הסיכון.

adamshalev אוהב/ת את זה.
  14. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

נקודה לטובת הישראליות (שעשויה להשפיע על חלק מחברי הפורום שומרי המצוות) היא "היתר עיסקא".

15. AlexNOSAM

AlexNOSAM משתמש ותיק

אני לא יודע מה להגיד על התיק הזה. נראה כמו מיש מאש של הכל מהכל. רק אג"ח קונצרני שכחת להכניס ואז אתה מסודר.
    סתם, ברצינות עכשיו זה לא אומר שהתיק גרוע.
    אבל כמו שאמרו פה לפני, מהם היעדים שלך? מה האסטרטגיה שעומדת מאחורי התיק? למה דווקא התיק הזה ולא משהו מוכר?
    גם על זה דובר בשרשור של ההלוואות האלה, אני העלתי את הנקודה.
    הבעיה - שאמורה להטריד רק שומרי מסורת כעקרון - היא שההיתרים הללו בעייתיים. הם לא מקובלים לפי כל הדעות ואם תקרא אותם (אני קראתי) אתה תראה שהם מנוסחים בלשון בעייתית. לא כולם יסכימו שזה פוטר אותך מהעניין של איסור הלוואה בריבית.
    אלה לא ההיתרים שיש לבנקים למשל.

דרך אגב, לחברות מחו"ל יש יתרון בסוגיה אם למישהו יש אזרחות אמריקאית או בריטית. שמה אתה בסבירות של כמעט 100% מלווה לגויים וזה מותר. והרבה מוסדות רציניים בחו"ל כן מחזיקים היתר עיסקא.

daat99 אוהב/ת את זה.
  16. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

קראתי את השרשור לפני שהנושא הועלה.
    שאלתי רב על הנושא, והוא אמר ששניהם בעייתיים. אפרט בשרשור המקורי כשאסיים ללמוד את הנושא.

17. AlexNOSAM

AlexNOSAM משתמש ותיק

ההלכה היתה מוכנה לסבול את היתר עיסקא בשביל הבנקים בגלל שלהגיד עכשיו לכל היהודים "אל תשתמשו בבנקים" זה לא היה ריאלי. אפילו לאנשים דתיים זה היה בלתי אפשרי.
    זה הרעיון מאחורי הרבה נושאים אפורים בהלכה. אז כשיש סוגיה שנויה במחלוקת הרבה פעמים העדיפו לאשרר את העניין גם בדרך קצת עקומה כדי לפחות איכשהו להכשיר את השרץ הזה.

מאז הבנקים הראשונים באיטליה, כל הקטע של הלוואות יצא לגמרי מהארון. עד אז זה היה משהו רק שמלווים בריבית עשו ועם הבנקים הראשונים פתאום כולם נהפכו למלווים בריבית גם אם לא הבינו זאת בכלל. ומכאן היה הצורך להמציא את ההיתר.
    יש שיגידו שהוא בסדר גמור ב-100% (אני נוטה להסכים עם הדעה הזו מסיבות שלא אפרט כאן). אבל יש גם הרבה כאלו שיסברו שרק עבור שירות חיוני בימינו כמו הבנקים זה תופס, והלוואות p2p לאו דווקא.

18. Sinister

Sinister משתמש בכיר

due tell...

19. adamshalev

adamshalev מודרטור

"Unlike traditional index funds, ETFs trade on an exchange and can be bought and sold at any time. That creates a temptation to trade, incurring costs for investors, said Mr Bogle"
    http://www.ft.com/cms/s/0/f7634ce0-c8b4-11e4-b43b-00144feab7de.html#axzz3nRn8JOFy
    אמירה קצרת רואי לטעמי, אין הבדל ארוך טווח בין המכשירים, ול-ETF יש המון יש המון יתרונות, בייחוד שעבורנו אזרחי מדינות נחותות שאין להם אפשרות להשקיע בקרנות נאמנות בארה"ב, ETF הוא יסולא מפז.
    מכאן ועד להמנע מלהשקיע כי בוגל לא אוהב ETF, זה כבר עניין אחר ..

i3arnon, AlexNOSAM ו-daat99 אוהבים את זה.
  20. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

למדתי קצת ואני בונה את התיק מחדש:

צמיחה (רוב התיק):
    • 45% השוק האמריקאי הצף -- VTSAX (קרן נאמנות שקולה ל-VTI) + סנופי בקרן השתלמות ופנסיה
    • 45% יתר השוק הצף -- VTIAX (קרן נאמנות שקולה ל-VXUS) + ת"א 25 ואירופה בפנסיה
    • 10% מניות ערך אמריקאיות קטנות -- VSIAX (קרן נאמנות שקולה ל-VBR)

תשואה נמוכה עם מתאם נמוך למניות (מיעוט התיק):
    • 25% אג"ח אמריקאי -- VBTLX (קרן נאמנות שקולה ל-BND)
    • 25% יתר האג"ח -- VTABX (קרן נאמנות שקולה ל-BNDX) + אג"ח מיועדות
    • 25% זהב -- IAU + נשרים
    • 25% קרן אג"ח ממשלת ישראל

יציב (70% מהקרן הנדרשת לעוד 5 שנים):
    • פקדון ל5 שנים עם כ2.8% ריבית. (דיסקונט מפרסם 1.45% שנתי + 7.5% מענק, ואני עדיין במיקוח ובירור על קנסות איתם ועם בנקים אחרים; פקדון מספר 278)

לימוד (10%):
    • דיבידנדים בפינצטה (בקרן נאמנות שעוקבת אחרי מדד דיבידעת על ידי לימוד התחום והשקעה לפי עקרונות השיטה)
    • השקעות ערך (עתידי)
    • אופציות (עתידי; עד 1% כולל בטחונות)

כללי:
    • החלק שמיועד לטווח קצר יהיה בנוי מחלק יציב וחלק מהשאר. החלק שמיועד לטווח הארוך יהיה בעיקר מנייתי.
    • הפרשה מקסימלית לRoth IRA.
    • איזון חצי שנתי עם כסף חדש ומכירה. האיזון יהיה רק בין המניות לבין האג"ח ולבין הזהב אבל לא בתוך כל אחד מהם (אם השוק האמריקאי יגדל לעומת השאר, אמשיך לשמור על אותו היחס). איזון עם הפקדון יהיה רק בפקיעה ולפי הצורך העתידי. לא יהיה איזון עם תיק
    • מכיוון שאין עמלות ק/מ, האיזון בחינם.
    • אני מוכן לאבד 15% מהקרן הנדרשת לעוד חמש שנים, ולכן אשקיע 30% בתערובת מניות-אג"ח-זהב.

לאחר בירור עם רו"ח, מסתבר שהשקעת דיבידנדים מחדש על ידי קרן אמריקאית צוברת מהווה מאורע מס בארץ, גם אם הIRS פוטר ממס, וגם אם הדיבידנדים מעולם לא נראו על ידי המשקיע, מכיוון שהם מופיעים בטופסת שהקרן מוציאה (בניגוד לקרנות צוברות ישראליות). בנוסף, לVanguard יש הסתייגות מצבירת דיבידנדים עבור אזרחים כפולים.

למרות שאני עדיין סולד מהכלי מכיוון שבמהלך היום הוא מתנודד עם ספרד מסביב לNAV שלו, כנראה שבכל זאת אתחיל מETFים מתוך תקווה לעבור לקרנות הרגילות כאשר יהיה מספיק בשביל האדמירלים.

האמת היא שיש בפנים אג"ח קונצרני לפי החלוקה של המדד אחריו Vanguard עוקבים. הרכיב היותר פופולרי שלא הגברתי הוא נדל"ן.
    האמת היא שאני חושב שהוא לא כל כך שונה מהטעמים השונים של שוקולד מריר.
    ההבדלים:
    1. אני מגביר מניות ערך קטנות בידיעה שהם מגדילים את תנודות התיק, מתוך צפייה להגדלת התשואה. מכיוון שהמתאם עם המניות הגדולות לא מושלם, יתקבל ריכוך של התנודתיות הנוספת.
    2. האג"ח מפוזר כדי להפחית את הנזק של עליה מהירה בריבית במדינה אחת.
    3. הזהב נמצא בין שוקולד מריר לבין הארי בראון.

Sinister ו-adamshalev אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.