• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיאום מס ומיסוי פנסיה

• פותח הנושא efrat
  • פורסם בתאריך

efrat

משתמש רגיל
דירוג
1,207
היי שאלה.
אני עובדת ב-2 עבודות, וצריכה לעשות תיאום מס. הייתי במס הכנסה והבאתי איתי 3 תלושי משכורת אחרונים ממקום העבודה העיקרי והערכה של צפי לרווח ממקום העבודה השני (מקום העבודה השני בין 2000 למקסימום 5000 שקל בחודש) .
למרות שהבאתי 3 תלושים אחרונים הפקיד התעלם מהם לקח את התלוש האחרון ביותר ממקום העבודה הראשי וכך קבע לי את המס לעבודה השניה.
בעיה התלוש האחרון היה גבוה בכמה אלפי שקלים מהממוצא (ככה זה שעובדים 4 שבתות בחודש אחד) ולכן נקבע לי מס הכנסה לעבודה השניה של 29% ! זה ממש ממש הרבה. שנה שעברה עבדתי גם באותן 2 עבודות ושיעור המס היה 21%.
איך אפשר לשנות את רוע הגזירה ? זה לא הגיוני שאני אשלם על 3000 שקל בחודש 29% מס מהברוטו ! אחרי הפקדות ושאר ירקות לא נשאר לי כמעט כלום.
שאלה שניה , הבחורה ממשאבי אנוש העירה לי שאין לי בתיאום מס סעיף שמתחייס להפקדות לפנסיה.
גם שנה שעברה לא היה לי סעיף כזה . מה זה אומר ? האם הסעיף צריך להופיע בכל תיאומי המס ?
עזרה תתקבל בברכה
תודה

לא מבין יותר מדי בתיאום מס, אבל בכל מקרה אם שילמת יותר מדי מס במהלך השנה (בגלל שזה מבוסס על הערכה, או שהשכר/עבודות השתנו במהלך השנה) - בסוף השנה אפשר להגיש בקשה להחזר מס על אותה שנה, ולקבל את הכספים בחזרה (אגב בהצמדה למדד+4% ריבית, כך שזה אפילו השקעה לא רעה בימינו...).

אני במקומך הייתי מחכה לסוף שנה, שומר את כל התלושים והאישורים על הפקדות ועושה תיאום מס מסודר עם בעל מקצוע.

לא צריך בעל מקצוע כדי להגיש החזר מס במקרה פשוט כמו זה.

אני לא מבין בתחום ולכן מבחינה תיאורטית בלבד אעיר שנכון שתוכלי לקבל החזר מס, אבל לא רק שזה דורש עוד בירוקרטיה והתעסקות, זו גם הלוואה חינם ממך למדינה. כך שאם את יודעת שהתאום שגוי מנקודת מבט שנתית (הרי יש לך ניסיון משנה שעברה, או שתצברי אותו עד סוף שנה זו) הייתי ניגש לעשות תיאום מס חדש. שוב, אינני מכיר את ההליך עצמו, אבל זה לא נראה מספק.

תודה על התגובות. זו לא פעם ראשונה ואני יודעת איך עושים תיאום מס בסוף השנה אבל השנה רק התחילה לא בא לי לחכות שנה שלמה (טפסי 106 לתיאום מס מחולקים בסביבות אפריל של השנה הבאה) בשביל כמה מאות שקלים שאני אמורה לקבל כל חודש.
השאלה אם אפשר לעשות תיאום מס מחדש על בסיס ממוצע תלושים (ואולי פקיד השומה שלי היה חדש / רדום באותו יום)
ומה זה תיאום מס להפקדות פנסיה.
וכמה שנים אחורה אפשר לעשות את זה כי יש לי 2 עבודות כבר שנתיים וזהו השנה השלישית.

לשכירים בתרחיש פשוט יחסית - אפשר להגיש עצמאית ולא חובה להיוועץ באיש מקצוע. אני אגב משתמש בפתרון ביניים - אתר שעוזר לי למלא את הדוח ומדפיס אותו מוכן בתשלום סביר מאוד לדעתי (השירות נקרא supertax, די מרוצה ממנו בכמה שנים שאני משתמש בו).
אגב, @אורי, זו הלוואה למדינה באמת, אבל בתנאים מדהימים - מחזירים לך צמוד מדד +4% ריבית ואפשר לדרוש את זה עד שש שנים אחורה. האגח הכי משתלם שיש בשוק, ועוד פטור ממס...

אגב, @אורי, זו הלוואה למדינה באמת, אבל בתנאים מדהימים - מחזירים לך צמוד מדד +4% ריבית ואפשר לדרוש את זה עד שש שנים אחורה. האגח הכי משתלם שיש בשוק, ועוד פטור ממס...

זה נכון החל מסוף השנה - עבור מה שקורה בתוך אותה השנה זו הלוואה ללא הצמדה וריבית, וכנראה זה מה שמדאיג את אפרת כרגע.

@תל אביבי אתה צודק. במהלך השנה מיסוי עודף כמובן פוגע בהכנסה השוטפת, וזה גם הלוואה ״מבוזבזת״ למדינה.
פה זה כבר תלוי במצב האישי - אם זה הכנסה שלא קריטית ליומיום אלא הייתה מיועדת לחיסכון בכל מקרה, מבחינתי אני מתכנן ״למשוך״ את החזרי המס כמה שאפשר (בשנים שבהם הגשת הדוח היא וולנטרית ולא חובה) כדי להרוויח מההצמדה הזאת. גם בשוק ההון אגב אפשר לתכנן קיזוז רווחים והפסדים הפוך מההמלצה הרגילה - לממש בסוף השנה הפסד אחרי הרווח (כלומר לא יתקזז אוטומטית) ולבקש החזר מאוחר (הרבה) יותר.

תודה יבגני, למדתי טריק חדש!

@Yevgeny שיחקתי קצת עם האתר שהמלצת עליו . היות ועשיתי החזר מס שנה שעברה יש לי למה להשוות.
שנה שעברה עשיתי החזר מס בעצמי (ניגשתי למס הכנסה הגשתי את טפסי ה106 יחד עם אישור תושב חוזר ) ומילאתי את הפרטים שהפקידה סימנה לי למלא (שם תז כתובות וכו שום דבר שממש קשור להחזר מס)
עכשיו בדקתי באתר והסכום שקיבלתי חזרה זהה כמעט לחלוטין לסכום שהאתר היה "מסדר לי" (בכל זאת עברה שנה הריביות השתנו ) משמע אפשר להסתדר לבד.
אני מניחה שהחזר המס כלל בתוכו את ההפקדות לפנסיה כי ההחזר הרבה יותר גבוה ממה שחשבתי שמגיע לי (מוזר)

העניין היותר חשוב כרגע עבורי הוא לא ההחזר מס על שנת 2014 אלא התיאום מס שבו לוקחים לי מיסים של 29% בגלל שהפקיד החליט שהחישוב הוא משכורת אחרונה וזהו. זה עושה את העבודה השניה שלי לא משתלמת בעליל והכמה מאות שקלים האלה מאוד משנים את ההרגשה ואת הכדאיות שבעוד עבודה (במקרה לי זה די הכרחי וגם לא היו משלמים לי כלום בעבודה השניה עדין הייתי עושה אותה) אבל ההרגשה וגם ההגיון אני לא מרוויחה 30k בחודש או אפילו קרוב לזה ואין סיבה לשלם מיסים כל כך גבוהים.

לשכירים בתרחיש פשוט יחסית - אפשר להגיש עצמאית ולא חובה להיוועץ באיש מקצוע. אני אגב משתמש בפתרון ביניים - אתר שעוזר לי למלא את הדוח ומדפיס אותו מוכן בתשלום סביר מאוד לדעתי (השירות נקרא supertax, די מרוצה ממנו בכמה שנים שאני משתמש בו).

סליחה על הבאמפ, אבל רציתי לשאול:
1) נניח סיטואציה שעובד לא עבד בתחילת שנה מסוימת, האם לגיטימי מצידו פשוט "לשכוח" לציין את זה בטופס 101 בתחילת העבודה, ואז באמת לגרור את הסיפור הזה 6 שנים בשביל הריבית הזו? כשב-"לגיטימי" הכוונה היא ל"חוקי"?
2) אם לא איכפת לך שאני שואל, באיזה סיטואציה אתה משתמש בעניין הזה? לצורך העניין אם אתה שכיר סטנדרטי ולא מחליף עבודה יותר מדי אז לרוב קשה יותר להגיע למצב של חוסרים/עודפים במס, אלא אם כן אני מפספס משהו

@Cfy
קודם כל - אתה לא הולך להתעשר מריבית והצמדה על דחיית החזרי מס. התשואה על החזר המס היא טובה יותר ממה שמציע השוק לאפיקים חסרי סיכון אך לא מדהימה אבסולוטית - זה רק אג״ח מדינה משודרג קצת. ככה שזה רק עוד שיקול, קטן יחסית, בתכנון הפעולות הפיננסי שלך.

1. ברמה המשפטית - אין לי מושג, אני לא הבן אדם לשאול. אני לא יודע אם תמיד ידעתי לציין את כל הנסיבות הרלוונטיות בטפסי ה-101, אבל בכל מקרה לא היה תכנון מכוון מאחורי זה. חוץ מזה - תראה את תגובתי כאן.
2. בגדול - כל מה שזה אומר זה שאם מגיע לך החזר מס, והגשת הדוחות עבורך היא רשות ולא חובה (תלוי בנסיבות) - משתלם לדחות את הגשת הדוחות ולהינות מריבית והצמדה פטורים ממס.
למה מגיעים החזרי מס, והצורך להגשת דוחות מס? במקרה שלי למשל, בשש שנים האחרונות, היה מדובר בשלושה מקומות עבודה שונים, טיול ארוך שהתבטא באי-עבודה בסוף שנת מס אחת ובתחילת שנת מס שאחריה, נקודות זיכוי על סיום תואר אקדמי, זכאות להחזר מס על תרומות למלכ״רים, גרירת הפסדי הון לשנים הבאות (והכרה בו לקיזוז מס בשנה הבאה), עבודה עם יותר מבית השקעות אחד בשנה (מעבר ביניהם למשל) מה שאומר שלא היה ניצול מלא של מגני מס, ועוד ועוד.
3. כאן ציינתי תרחיש שבו יש לך יכולת (מוגבלת) לייצר גביית יתר וזכאות להחזר מס, שאם תדחה את הניצול שלה עד שש שנים - תיהנה מהריבית + הצמדה (פטורים ממס) על הזמן הזה. אבל יש הרבה סיבות שבפועל מגבילות את הסכומים שעליהם זה בכלל אפשרי להינות מהדחייה למספר שנים (כמו זה. ואם אתה לא פטור מחובת הגשת דוח מס לאותה שנה - התועלת מכל הדבר הזה זניחה למדי. כלומר אתה לא יכול סתם לייצר גביית מס עודף וזכאות להחזר מס גבוהה כרצונך - ולהינות מהדחייה).

מניח שכבר סיימת עם הכל.
אם לא עשית שום דבר בנידון, את יכולה לגשת שוב למס הכנסה עם תלוש נמוך (אם אכן יצא לך תלוש אחרון נמוך) ולהגיש בקשה מחודשת.

אתה יכול באתר רשות המיסים להכניס את כל הפרטים, לקבל הערכה של כמה כסף תקבל ולהדפיס את הדוח.
זה לא מוגש אוטומטית, אתה צריך לגשת ולהגיש את הדוח המודפס.

כן, בחינם.

• אהבתי
Reactions: d4c
@pyrocks כן, נראה שבחינם. מצד אחד נחמד, מצד שני אכן מעלה תהיות של מה המודל העיסקי החלופי שלהם.

@c881 ההבדל מבחינתי הוא שמילוי הנתונים וקבלת הערכה החזר מס (ועכשיו גם הפקת הטפסים עצמם היא בחינם) הרבה יותר פשוטה דרך השירות הזה, והוא מכסה את רוב התרחישים הרלוונטיים לשכירים.

כל הקומבינות כאן וכאן נכונות רק שבשנה הראשונה אתם מלווים למדינה בחינם, ריבית מקבלים החל מתום שנת המס.
את ההצעה להלן הייתי משפץ ומבצע את הפעולה בסוף שנת המס...
אין צורך לדחות שש שנים.
אפשר בתחילת כל שנה לבצע צמד פעולות משלימות (כמו שורט וקול) בחשבונות נפרדים. בסוף כל שנה מבצעים תיאום מס. מקבלים ריבית+הצמדה וחוזר חלילה בשנה הבאה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A תיאום מס ובלאגן אחד שלם מיסים 22
R הקטנת מס לאחר תיאום מס משתי משרות מיסים 1
יבגני_ל התייחסות בטופס תיאום מס להפרשות מעסיק לאכ"א מיסים 6
T עזרה בנושא תיאום מס מיסים 2
J תיאום מס הכנסה עם IB או ברוקר זר מיסים 3
S עבודה צדדית מידי פעם - מס/תיאום מס/ אישור מעסיק ? מיסים 1
O למה צריך להגיש תיאום מס? מיסים 7
P תיאום מס במהלך השנה - מעסיק חדש + שינוי באחוז משרה קיימת מיסים 1
I תיאום מס לשכיר - זיכוי עבור תשלום לריסק פרטי ומטריה ביטוחית צרכנות פיננסית 7
ס תיאום מס סולידי (עם מומחי מס וללא תשלום) מיסים 14
amoramio תיאום מס - שכירים מיסים 3
M תיאום מס, מה הדרך הקלה ביותר? צרכנות פיננסית 3
E תיאום מס רטרואקטיבית צרכנות פיננסית 27
M תיאום מס לצורך מכירת rsu בשנה ללא הכנסה שוק ההון 31
ח תיאום מס נפרד על רכיבים שונים מיסים 0
Z תיאום מס לעבודה ראשונה מיסים 10
B תיאום מס במעבר בין עבודות צרכנות פיננסית 3
unrealx תיאום מס - שאלות אוף טופיק 1
unrealx האם חייב לעשות תיאום מס במידה ואני בתכנית ESPP ולא עשיתי auto sell? שוק ההון 17
K תיאום מס באמצע השנה או החזר מס רטרואקטיבי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
Y תיאום מס צרכנות פיננסית 8
I תיאום (תשלום \ קיזוז) מס מתיק השקעות שוק ההון 2
K סוכן ישיר מול סוכנות הסדר - תיאום דמי ניהול? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
י תיאום לאינפלציה של רווח הון במכירה בחסר (שורט) - הוראות החוק והתקנות מיסים 6
ל תיאום דמי בריאות צרכנות פיננסית 2
deussex התמודדות עם אי תיאום ציפיות בעבודה ויציבות נפשית התפתחות אישית 17
ח תיאום דמי ביטוח לאומי צרכנות פיננסית 1
Kipodi מקדם תיאום שוק ההון 9
מ מס ירושה מיסים 3
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
פ עוד על זיכוי מס ששולם בחו"ל מיסים 5
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
M מינוס ביתרות מזומן, מס לשלם, מס ששולם ומס עתידי שוק ההון 5
M מס ירושה על נכסים ישראלים לאזרח אמריקאי מיסים 13
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
M החזר מס והפסדים ברי קיזוז ב 867 מיסים 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
R מס דירה שניה פוסטים מאיכות נמוכה 2
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
A ניכוי מס במקור לתושב חוץ לרכישת אדמה? מיסים 5
מ מס בגין השכרת דירה-בקשה לטופס מיסים 3
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 14
A טופס 867 - מס שנוכה במקור (סעיף 40) לעומת מס ששולם בחול מיסים 6

נושאים דומים

Back
למעלה