• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תהיה לגביי פיזור מטבע

1337justme

משתמש בכיר
דירוג
979
חלקכם אולי זוכרים שלפני כחצי שנה התייעצתי מה לעשות עם סכום של כ300K דולר שיושבים בעו"ש מט"ח אצל זוג פנסיונרים.
בגלל הקורונה, לא התעסקנו בזה מסיבות אישיות. עכשיו התפננו לזה שוב.

בהנתן המצב שיש כבר דולרים ביד, האם זה נכון לשמור חלק מהם (במזומן) בשביל 'פיזור מטבע' והגנה מאינפלציה שקלית? (יש להם גם פקמ"ים צמודי מדד בשקלים, חשבתי שזו אולי דרך שונה ונוספת, כי גם ככה המדד לא באמת מייצג את האינפלציה האמיתית).
אם אכן כדאי, כמה כדאי להקצות לדולר מסה"כ המזומן בתיק? .

לאף אחד אין ידע בנושא? לדעתי זו גישה נכונה, אך היה מעניין לשמוע דעות והערות\הארות של אחרים כאן שיש להם יותר ניסיון ו\או ידע בנושא.

אתה שואל על "כדאי". חשוב לי להדגיש שאני לא עונה על זה כי אני לא מייעץ ושבאופן כללי זה חורג מתקנון הפורום.
אם אתה חושש מהחלשות השקל ביחס לדולר ואם אתה רוצה להחזיק מזומן, אז לשמור דולרים במקום שקלים יגדיל את ערך התיק שלך אם החששות שלך נכונות.
מעניין אותי לדעת למה אתה מעריך שהשקל ירד ביחס לדולר ( תבחין בין אינפלקציה שיקלית ליחס של השקל מול הדולר).
וגם מעניין אותי לדעת למה להקצות מזומן מהתיק שלך. מה המטרה של המזומן?

מעניין אותי לדעת למה אתה מעריך שהשקל ירד ביחס לדולר ( תבחין בין אינפלקציה שיקלית ליחס של השקל מול הדולר).
אנ לא מנסה להמר על כלום, להפך, אני שואל אם כדאי להשאיר חלק מהדולרים כדי שיהיה פיזור (את השאר נמיר לשקלים), כלומר כדי להיות 'מוגן' חלקית ממקרה שהדולר יתחזק לעומת השקל (באינפלציה שקלית זה מה שיקרה לא?). מהי ההבחנה שאתה מתכוון אליה?.

וגם מעניין אותי לדעת למה להקצות מזומן מהתיק שלך. מה המטרה של המזומן?
זה לא התיק שלי, זה תיק של קרובים בפנסיה שאני עוזר להם, הם כרגע לא רוצים להחשף יותר מדיי למניות, אז החלק של המזומן הוא כדי להיות בטוח וסולידי. בשקלים, רובו נמצא בפק"מ צמוד מדד. חשבתי שאולי הדולרים יכולים להוות מעין הגנה נוספת מאינפלציה, כפי שכתבתי קודם.

בפק"מ צמוד מדד
בהנתן שהם חיים בארץ ולא מעוניינים לסכן את הכסף זה נשמע לי אופטימלי.
ספקולציות על הדולר לא נשמעות לי מתאימות במקרה הזה.

ספקולציות על הדולר לא נשמעות לי מתאימות במקרה הזה.
בהנתן שמדד המחירים לצרכן באמת משקף את האינפלציה בארץ הייתי מסכים איתך ב100% וסוגר את הסיפור. אבל דובר כאן רבות על כך שהמדד לא באמת משקף את האינפלציה, ובנוסף, בתרחישים כמו למשל חלילה מלחמה רצינית, השקל יחלש מאוד, כך שהצמדה למדד לא תעזור. בגלל זה אני תוהה לגביי השארה של חלק מסויים מהפלח המזומן בתיק בדולר

דובר כאן רבות על כך שהמדד לא באמת משקף את האינפלציה
אני חולק על הדוברים :)
כלומר אני מסכים עם חלק מהטענות שלהם אבל לדעתי זה מדד סביר.
אם כבר להשקיע בדולרים אז באג"ח דולרי צמוד (שחולק את אותן הביקורות וכו' אבל זה סוג של פיזור להצמדה אחרת)
השקל יחלש מאוד, כך שהצמדה למדד לא תעזור
לא הבנתי את המשפט הזה.

לא אם האינפלציה בדולר גדולה מהאינפלציה בשקל
נכון שזה הימור, אבל אם היית צריך לומר איזה מטבע בטוח יותר, היית נוטה לשקל לעומת הדולר? (כי במצב שתארת, הסיכוי גדל אם השקל נחשב כבטוח יותר, תקן אותי אם אני טועה)

לא הבנתי את המשפט הזה.
לא כתבתי את זה נכון. התכוונתי שכנראה שיהיה עדיף להחזיק דולר במקרה כזה לעומת מכשיר צמוד מדד (בגלל העניין שהאינפלציה האמיתית תהיה גבוהה יותר במקרים קיצוניים). אבל, קטונתי, בגלל זה אני מתייעץ עמכם :)

נכון שזה הימור, אבל אם היית צריך לומר איזה מטבע בטוח יותר, היית נוטה לשקל לעומת הדולר? (כי במצב שתארת, הסיכוי גדל אם השקל נחשב כבטוח יותר, תקן אותי אם אני טועה)
לא יודע.
עובדתית בשנים האחרונות השקל במגמת עליה מול הדולר. בשביל לדעת אם המגמה תמשיך או תתהפך אתה צריך כדור בדולח.
אפשר לפתח תאוריות לכאן ולכאן. הכל תלוי מה אתה רוצה שהתחזית שלך תיהיה :)

@1337justme
עשיתי עכשיו חישוב זריז:
אינפלציה רשמית בדולר מ-1990: 99% כלומר דולר צמוד מ-1990 שווה 1.99 דולר היום
אינפלציה רשמית בש"ח מ-1990: 264% כלומר ש"ח צמוד מ-1990 שווה 3.64 ש"ח היום

שער הדולר בש"ח ב-1990 1.94
שער הדולר בש"ח כיום 3.35

אם מישהו היה לוקח 1 ש"ח ב1990, ממיר לדולר מצמיד לאג"ח דולרי צמוד (ללא ריבית לצורך הדיון) וממיר היום חזרה לשקל היה מקבל 3.43 ש"ח. אם היה ממיר לדולר ולא מצמיד היה נשאר עם 1.72 ש"ח בלבד.
אם היה מצמיד בארץ היה מקבל 3.64 ש"ח (גם ללא ריבית).

תשואות העבר אינן מעידות על העתיד וגם מדידת האינפלציה עלולה להיות פגומה אבל זה המכשיר הכי מתאים לדעתי עד שאשנה אותה.

אם מישהו היה לוקח 1 ש"ח ב1990, ממיר לדולר מצמיד לאג"ח דולרי צמוד (ללא ריבית לצורך הדיון) וממיר היום חזרה לשקל היה מקבל 3.43 ש"ח. אם היה ממיר לדולר ולא מצמיד היה נשאר עם 1.72 ש"ח בלבד.
אם היה מצמיד בארץ היה מקבל 3.64 ש"ח (גם ללא ריבית).
נותן פרספקטיבה טובה, תודה!

אני רק תוהה מה קורה במצב של היפר אינפלציה כמו בשנות ה80 נניח, האם פק"מ צמוד יעלה בערכו במאות אחוזים בהתאמה לאינפלציה?.
שער הדולר בטוח יעלה בהתאם לעומת זאת.

תשואות העבר אינן מעידות על העתיד וגם מדידת האינפלציה עלולה להיות פגומה אבל זה המכשיר הכי מתאים לדעתי עד שאשנה אותה.
השוואה חביבה אבל חסרת משמעות אא"כ פלוני מספיק מטומטם להחזיק כסף פיאט או צמוד מדד ללא ריבית כלשהי, הדרך ה"אמיתית" להשוות היא בעזרת נכס נותן תשואה כלשהי, כמו פק"מ, אג"ח, נדל"ן או מניות.

@אורי ג.
השוותי בין "המסלולים" שהציע פות"ש ולא טענתי אחרת :)
אבל גם עניין אותי לדעת עד כמה האינפלציה קונסיסטנטית לאורך השנים בין שתי מדינות שונות.
אני די בטוח שלאורך השנים הריבית על אג"ח/פק"מ צמודות בארץ הייתה גבוהה מארה"ב לכל תקופת זמן. מה שכמובן עושה שכל אם היית שואל משקיע איזו מדינה יותר מסוכנת מבחינה פיננסית.

אני רק תוהה מה קורה במצב של היפר אינפלציה כמו בשנות ה80 נניח, האם פק"מ צמוד יעלה בערכו במאות אחוזים בהתאמה לאינפלציה?.
בעיקרון כן ומעשית לא בהכרח. המדינה תמיד יכולה לעשות תספורת מסוגים שונים אבל אז היא תפגע באמינות שלה בפעמים הבאות שתרצה לגייס חוב ולכן זה נגד האינטרס שלה בטווח הארוך. מצד שני המדינה מנוהלת ע"י פוליטיקאים/פקידים/שופטים (תלוי את מי אתה שואל) שלא תמיד דואגים לאינטרס ארוך הטווח או מונעים מאידואולוגיה וחוסר הבנה כלכלית ולכן עלולה לעשות פעולות בניגוד למה שהבטיחה.

צמוד מדד ללא ריבית כלשהי
איפה ראית מכשיר צמוד מדד שקלי עם ריבית בסיכון מינמאלי?.
כרגע בבנק יש פק"מ צמוד ונזיל שנותן מדד או ריבית שנתית של 1%~ ל3 שנים, הגבוהה מביניהם. אפשר כל יום למשוך את הכסף, אבל תקבל רק מדד. יש לך משהו יותר טוב באותה רמת סיכון?.

שלא תמיד דואגים לאינטרס ארוך הטווח או מונעים מאידואולוגיה וחוסר הבנה כלכלית ולכן עלולה לעשות פעולות בניגוד למה שהבטיחה.
ובמצב כזה, שהמדד לא יעלה כנדרש, אני מניח ששער הדולר-שקל כן יעלה לפי האינפלציה האמיתית?

ובמצב כזה, שהמדד לא יעלה כנדרש, אני מניח ששער הדולר-שקל כן יעלה לפי האינפלציה האמיתית?
רק אם לא תהיה אינפלציה בדולר.
אין לי תשובה טובה בשבילך אני לא יודע אם יש מכשיר יחיד או אפילו תיק שיכול לשמור עליך מכל סכנה פיננסית. אפשר למזער ולעשות אופטימיזציות אבל גם לזה יש גבול. בסופו של דבר ברגע שאתה מנהל כספים של אחרים אתה נתקל במגבלות ההבנה והפסיכולוגיה שלהם ולכן אמרתי שבהנתן ההבנה שלי והסיטואציה שתיארת אני לא רואה אפשרות עדיפה על פק"מ צמוד.

דולר הוא תנודתי ועשוי לחוות אינפלציה. אם כבר חשיפה לדולר אז במכשיר צמוד אינפלציה.
אני מרגיש שאני חד-משמעי פה אז אדגיש שוב שזו ההבנה שלי של הסיטואציה ויכולות להיות כמובן חוות-דעת אחרות. ואדגיש גם את החתימה שלי - זו אינה המלצה.

דרך אגב אני כרגע בפוזיציה שאומר שלא תהיה אינפלציה משמעותית בשנים הקרובות (אני לא משוכנע ב-100% שזה אופטימלי אבל זה סיפור אחר)
שליש מהתיק שלי אג"ח לא צמודות שקליות ארוכות טווח.

איפה ראית מכשיר צמוד מדד שקלי עם ריבית בסיכון מינמאלי?.
אג"ח ממשלתי צמוד, פק"מ צמוד בכל בנק אני מניח, אג"חים קונצרנים מסויימים. בחלק מהמכשירים יתכנו ריביות שליליות.

אי אפשר לדעת מה יהיה, היו הרבה אנשים בזמן שהדולר היה שווה מעל 4 שחשבו שהוא יעלה ל5 והוא התרסק.
בכל מקרה אני חושב שכדי לחשוב מה המטבע העיקרי שלכם למחייה וכו.
בנוסף כמה כסף בשקלים יש לכם לעומת דולרים, כי נניח ויש לכם 100 אש"ח ו300 א.דולר המצב שונה מאשר שיש לכם 4 מליון ש"ח ו300 א.דולר

מה ש @אורי ג. רשם נכון וחשוב שלא כדאי לשמור חלקים גדולים מהסכום כפיאט (מזומן בחשבון לא משנה אם זה שקל או דולר)

אג"ח ממשלתי צמוד, פק"מ צמוד בכל בנק אני מניח, אג"חים קונצרנים מסויימים. בחלק מהמכשירים יתכנו ריביות שליליות.
אג"ח ממשלתי צמוד יכול לרדת באחוזים לא מעטים, אני לא סומך על זה בתור משהו סולידי כשיש פק"מ שלא יכול לרדת ריאלית.
אג"ח קונצרני..בכלל לא אותה רמת סיכון, אלא אם יש לך הארה בנושא.
פק"מ צמוד + ריבית, יש כל מיני, אבל לא נזיל, לרוב זה תחנות יציאה אחרי שנתיים וכו'.

בנוסף כמה כסף בשקלים יש לכם לעומת דולרים, כי נניח ויש לכם 100 אש"ח ו300 א.דולר המצב שונה מאשר שיש לכם 4 מליון ש"ח ו300 א.דולר
הדולר מהווה פחות משליש מההון (כולל מניות)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M מה תהיה ההשפעה על השקל והאינפלציה? שוק ההון 13
H תהיה הבנק של עצמך / Infinite banking צרכנות פיננסית 0
א וועדת הכספים: "הצעת החוק הראשונה תהיה: כשהריבית עולה, ריביות המשכנתאות לא יעלו" פוסטים מאיכות נמוכה 60
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
ת מבחינת אבטחת מידע עדיפה סיסמה או שלא תהיה סיסמה? אוף טופיק 4
adamshalev מה תהיה התשואה השנתית היחסית של ARKK מול SPY חמש שנים מהיום - סקר 3 שוק ההון 8
adamshalev מה תהיה התשואה השנתית היחסית של ARKK מול SPY חמש שנים מהיום - סקר 2 שוק ההון 21
A איפה לבדוק מתי תהיה חלוקת דיבידנדים SSAC שוק ההון 14
מומו הברווז כמה עליית אינפלציה ועליית ריבית תהיה קטלנית למחירים? נדל"ן 8
adamshalev מה תהיה התשואה של ARKK חמש שנים מהיום שוק ההון 137
סול איך לקנות מניות - תהיה בעקבות הפוסט דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
B תהיה בנוגע לחוקיות של קנית מניות שוק ההון 4
G מה עדיף - להאריך בשנה את מונה ההפסדים בשאיפה ש2021 תהיה ריווחית ואז הרווחים ב2021 יקזזו את ההפסדים שוק ההון 3
ו תהיה לגבי פיזור לפי משקלים שוק ההון 2
ש למה מתנגדים שIB תהיה חברה בבורסה הישראלית? צרכנות פיננסית 18
ב דיון תיאורטי: מה יקרה כשהבורסה לא תהיה רלוונטית יותר? שוק ההון 29
לא חשוב שמות תהיה בנוגע לעתידה של הפנסיה וכיצד לנהוג. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 35
M תהיה בנושא הקצאת עודפי החיסכון פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
B מדוע שחברה תהיה מושפעת/תתעניין בשווי המניות שלה? שוק ההון 4
עוקב וקורא מתי תהיה קופת גמל להשקעה? שוק ההון 40
א תהיה נוספת על בועת הנדלן שוק ההון 107
D תהיה בקשר לתשואה של קופת גמל מחקה שוק ההון 10
H תהיה לגבי המוצר המוזר פקדון מובנה צרכנות פיננסית 5
yossik ביטול הארנונה, במקומה תהיה תוספת מע''מ אוף טופיק 6
ש שאלה לגביי BTB ישראל צרכנות פיננסית 2
F שאלה לגביי impact של מיסוי ריאלי צמוד למדד המחירים לצרכן \ צמוד למטבע זר שוק ההון 8
M שאלה לגביי כרטיס אשראי בנקאי המקושר לחשבון מט"ח צרכנות פיננסית 2
B עזרה לגביי הבנה של קרן סל בלאקרוק s&p500 שוק ההון 11
S שאלה לגביי שדה 040 בטופס 135 מיסים 16
1337justme מס' שאלות לגביי טופס 867 עם דיבידנים בחו"ל ובארץ + משיכת כספים מקופ"ג מיסים 33
O שאלה לגביי מסחר ishares אלטשולר s&P שוק ההון 1
T שאלה לגביי קניית קרן בלאקרוק שוק ההון 9
1337justme פק"מ דולרי ותהיה לגביי קורלציה שלילית לשוק ההון שוק ההון 0
1337justme איזון תיק עם קרן השתלמות ופנסיה ושאלה לגביי אג"ח שוק ההון 7
1337justme הבהרות לגביי מספר נושאים לפני התחלת השקעה שוק ההון 13
1337justme מספר שאלות לגביי בניית תיק ההשקעות שוק ההון 19
1337justme שאלה לגביי עמלות שוק ההון 4
D בקשה לעזרה והכוונה לגביי השקעות שוק ההון 15
G ייעוץ לגביי מילואים אוף טופיק 15
דימה שאלה לגביי אחוז החשיפה למניות בקרנות מחקות שוק ההון 7
E פיזור השקעות - הצד הסולידי. אשמח לדעתכם שוק ההון 10
ס פיזור בקרנות כספיות שוק ההון 4