• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תגמול הולם מכלכלה?

ג'רל

משתמש רשום
דירוג
3
היי, אשמח להתייעצות עם בעלי הניסיון כאן בפורום בשביל בת הזוג שלי שכרגע לא כל כך סגורה אם מה שמתכננת ללמוד יתגמל אותה.

כרגע לומדת לפסיכומטרי ומתכננת להתחיל באוטוקבר (21 או 22) מסלול מצטיינים "מזורז" באוניברסיטת תל אביב שכולל תואר ראשון ושני (מחקרי) בכלכלה, אורך התכנית 4 שנים.
התכנית כוללת כל מיני התניות, חוץ מתנאי הקבלה הנוקשים, כמו למשל שמירה על ממוצע 85 ומעלה לאורך כל התואר הראשון. כל זה לא מטריד אותה במיוחד שזה מבחינתה התואר שהיא מצאה שהיא הכי מתעניינת בו.
מצד שני, מקנן בה הפחד שהתואר נחשב סתמי בחוץ, לא ממוקד ושלא יאפשר גם לטווח הארוך ולא רק בתפקידים ההתחלתיים (באופן ישיר כמו מקצועות אחרים לפחות) הגעה למשכורות גבוהות כמו 15,16k נטו מבחינתה.

אם תגיע למסקנה כזו שבאמת יש איזושהי תקרה בתחום גם לטווח הארוך, אומרת שאין לה בעיה לחפש תחום אחר שהיא תמצא בו עניין, אמנם פחות עניין אבל עם שכר מתגמל יותר בעתיד שגם יתרום לה להרגשת המיצוי העצמי.

אני אישית המלצתי לה להישאר עם התכנית הזו נטו כי זה מה שמעניין אותה, אבל מרגיש קצת חסר אחריות לייעץ כאשר אני בעצמי רק מתחיל ללמוד השנה ואין לי באמת מושג או ניסיון אישי בעניין.

לדעתכם יש אמת בדבריה? מה הייתם מייעצים לה?
תודה רבה מראש בשמה

היי, אשמח להתייעצות עם בעלי הניסיון כאן בפורום בשביל בת הזוג שלי שכרגע לא כל כך סגורה אם מה שמתכננת ללמוד יתגמל אותה.

כרגע לומדת לפסיכומטרי ומתכננת להתחיל באוטוקבר (21 או 22) מסלול מצטיינים "מזורז" באוניברסיטת תל אביב שכולל תואר ראשון ושני (מחקרי) בכלכלה, אורך התכנית 4 שנים.
התכנית כוללת כל מיני התניות, חוץ מתנאי הקבלה הנוקשים, כמו למשל שמירה על ממוצע 85 ומעלה לאורך כל התואר הראשון. כל זה לא מטריד אותה במיוחד שזה מבחינתה התואר שהיא מצאה שהיא הכי מתעניינת בו.
מצד שני, מקנן בה הפחד שהתואר נחשב סתמי בחוץ, לא ממוקד ושלא יאפשר גם לטווח הארוך ולא רק בתפקידים ההתחלתיים (באופן ישיר כמו מקצועות אחרים לפחות) הגעה למשכורות גבוהות כמו 15,16k נטו מבחינתה.

אם תגיע למסקנה כזו שבאמת יש איזושהי תקרה בתחום גם לטווח הארוך, אומרת שאין לה בעיה לחפש תחום אחר שהיא תמצא בו עניין, אמנם פחות עניין אבל עם שכר מתגמל יותר בעתיד שגם יתרום לה להרגשת המיצוי העצמי.

אני אישית המלצתי לה להישאר עם התכנית הזו נטו כי זה מה שמעניין אותה, אבל מרגיש קצת חסר אחריות לייעץ כאשר אני בעצמי רק מתחיל ללמוד השנה ואין לי באמת מושג או ניסיון אישי בעניין.

לדעתכם יש אמת בדבריה? מה הייתם מייעצים לה?
תודה רבה מראש בשמה
מאד קשה לענות על שאלות כאלו.
יש כלכלנים שמרוויחים מצויין. האחוז שלהם מכלל הכלכלנים נמוך מאשר אצל רופאים או מהנדסי אלקטרוניקה וגבוה מאשר אצל עובדים סוציאליים, למשל.
מה הסיכוי של חברה שלך להיות ביניהם? לא יודע וספק אם היא יכולה לדעת לפני שהתחילה ללמוד, אבל בהחלט סביר שלבוגרי מסלול מצטיינים של אונ' מובילה יש סיכוי טוב יותר להשתלב בתפקידים בכירים מאשר לאחרים..
מאפיין מעניין שאני לא יודע מה מקורו, הוא שבשירות המדינה כלכלנים מגיעים לעמדות מאד בכירות בגיל מאד צעיר לעומת משפטנים או רופאים, למשל. ופוטנציאל השכר בהתאם.
יש כלכלנים בפורום שיתנו לך מידע ממוקד יותר, אני מקווה.

מאד קשה לענות על שאלות כאלו.
יש כלכלנים שמרוויחים מצויין. האחוז שלהם מכלל הכלכלנים נמוך מאשר אצל רופאים או מהנדסי אלקטרוניקה וגבוה מאשר אצל עובדים סוציאליים, למשל.
מה הסיכוי של חברה שלך להיות ביניהם? לא יודע וספק אם היא יכולה לדעת לפני שהתחילה ללמוד, אבל בהחלט סביר שלבוגרי מסלול מצטיינים של אונ' מובילה יש סיכוי טוב יותר להשתלב בתפקידים בכירים מאשר לאחרים..
מאפיין מעניין שאני לא יודע מה מקורו, הוא שבשירות המדינה כלכלנים מגיעים לעמדות מאד בכירות בגיל מאד צעיר לעומת משפטנים או רופאים, למשל. ופוטנציאל השכר בהתאם.
יש כלכלנים בפורום שיתנו לך מידע ממוקד יותר, אני מקווה.

השאלה עד כמה האחוז הזה נמוך וכמה המזל משחק פה תפקיד יותר מהיכולת האישית
הכוונה שלי היא שבוגר מדמח או רפואה לדוגמא יילך במסלול קבוע שבסופו הרוב המוחלט ייהנה משכר מצויין.
הפחד שהוא שבכלכלה, המסלול של בוגר לכל אורכו וגם בשלבים מתקדמים לא מגיע לרמות שכר כאלה, והשאלה היא עד כמה ריאלי באמת לשאוף לאותן רמות שכר עם התואר הזה (בהנחה שמדובר בעובדת איכותית ביותר שכנראה במקצוע אחר כמו שציינתי למעלה הייתה מרוויחה הרבה יותר) או שזה יותר תלוי במזל והאחוז הזה שכן הצליח, היה לו גם המון מזל מלבד היכולת האישית שלו וזה לא משקף את השוק/אין לבנות על זה.

העניין פה הוא לא אם תואר בכלכלה נחשב או לא. ייתכן שבוגרי מכללות בכלכלה ישתכרו בשכר התחלתי נמוך ובוגרי אוניברסיטאות בשכר סביר, אבל בוודאי שלמצטיינים שלמדו בעברית או בת"א יש אפשרויות תעסוקה רבות וגם פוטנציאל למשכורות טובות.

העניין הוא יותר מהותי פה הוא המסלול הנוקשה - מעבר לממוצע הגבוה שהיא צריכה הקורסים (כולל התזה) מתפרשים עבורה על זמן קצר ואינטנסיבי וההמלצה הכי טובה שאני יכול לתת זה לחשוב האם יש לה צורך בתואר שני מחקרי?

תואר שני מחקרי בכלכלה הוא אולי סיגנל מסוים שמבדיל את בוגרי התואר הראשון, והוא פותח דלתות למקומות מסוימים מאוד (מחקר אקדמי, מכוני מחקר, משרד אוצר\ב"י\רשות תחרות וכו' ואולי גופים תפקידים בכירים יותר בחברות ייעוץ, אבל בסופו של דבר אלו תפקידים מצומצמים).
עיסוק במחקר כלכלי עשויה להיות עבודה מרתקת(וסזיפית) עבור אלו שאוהבים את התחום אבל אך לי אישית (בתור מי שבמהלך התואר הראשון שלו בכלכלה עבד כעוזר מחקר) לא ברור כיצד ניתן להגיע למסקנה כזו על עצמך מבלי להתחיל את התואר עצמו ולהבין כיצד תואר בכלכלה, מחקרים כלכליים ועיסוק באקונומטריקה ניראה.

בכל אופן, אם מדובר על אפשרויות תעסוקה של בוגרי כלכלה באופן כללי - יש היצע גדול של עבודות שקשורות לפיננסים אך המשכורות נמוכות, היצע מעט יותר מצומצם במשכורות עדיפות ורבים מהבוגרים (שיש להם את היכולת) מנסים את מזלם בתפקידי אנליזה בהייטק - אך הם מתחרים עם בוגרי עם תארים נוספים רבים.

שילוב עם סטטיסטיקה עשוי להיות מומלץ אם יש לה יכולות מתמטיות טובות.

העניין פה הוא לא אם תואר בכלכלה נחשב או לא. ייתכן שבוגרי מכללות בכלכלה ישתכרו בשכר התחלתי נמוך ובוגרי אוניברסיטאות בשכר סביר, אבל בוודאי שלמצטיינים שלמדו בעברית או בת"א יש אפשרויות תעסוקה רבות וגם פוטנציאל למשכורות טובות.

העניין הוא יותר מהותי פה הוא המסלול הנוקשה - מעבר לממוצע הגבוה שהיא צריכה הקורסים (כולל התזה) מתפרשים עבורה על זמן קצר ואינטנסיבי וההמלצה הכי טובה שאני יכול לתת זה לחשוב האם יש לה צורך בתואר שני מחקרי?

תואר שני מחקרי בכלכלה הוא אולי סיגנל מסוים שמבדיל את בוגרי התואר הראשון, והוא פותח דלתות למקומות מסוימים מאוד (מחקר אקדמי, מכוני מחקר, משרד אוצר\ב"י\רשות תחרות וכו' ואולי גופים תפקידים בכירים יותר בחברות ייעוץ, אבל בסופו של דבר אלו תפקידים מצומצמים).
עיסוק במחקר כלכלי עשויה להיות עבודה מרתקת(וסזיפית) עבור אלו שאוהבים את התחום אבל אך לי אישית (בתור מי שבמהלך התואר הראשון שלו בכלכלה עבד כעוזר מחקר) לא ברור כיצד ניתן להגיע למסקנה כזו על עצמך מבלי להתחיל את התואר עצמו ולהבין כיצד תואר בכלכלה, מחקרים כלכליים ועיסוק באקונומטריקה ניראה.

בכל אופן, אם מדובר על אפשרויות תעסוקה של בוגרי כלכלה באופן כללי - יש היצע גדול של עבודות שקשורות לפיננסים אך המשכורות נמוכות, היצע מעט יותר מצומצם במשכורות עדיפות ורבים מהבוגרים (שיש להם את היכולת) מנסים את מזלם בתפקידי אנליזה בהייטק - אך הם מתחרים עם בוגרי עם תארים נוספים רבים.

שילוב עם סטטיסטיקה עשוי להיות מומלץ אם יש לה יכולות מתמטיות טובות.

המסלול המחקרי זה חלק מהתכנית מצטיינים שאם הייתה יכולה הייתה מוותרת עליו, והבחירה בתכנית הייתה דווקא בגלל שרוצה יתרון על שאר המועמדים בתפקידים הרווחיים יותר.
מחשבה שגויה?

נערך לאחרונה ב:
היא יכולה להצטיין גם בתואר ראשון רגיל ולשלב את זה עם חוג נוסף שיתן לה אספקטים בנוסף, ובנוסף גם לעבוד ולצבור ניסיון תוך כדי התואר.

זה לא בהכרח מחשבה שגויה כי אין תשובה נכונה מוחלטת, אבל אם לנסות לסכם את זה לשורה תחתונה, בוגרי תואר שני בכלכלה כנראה ירוויחו יותר מבוגרים של תואר ראשון או בעלי MBA, אך לא באופן מהותי שבהכרח שווה את המאמץ וההשקעה הנוספים, אך מובן שיש גם מקרי קצה.

אני לא נגד תואר שני מחקרי, אבל זה תלוי בכך שהשיקול המרכזי הוא התשוקה והעניין בתחום.

כך או כך, אני מאמין שיש בפורום גם בוגרי תואר שני ואולי מחקרי שידעו לתת לך הכוונה מדויקת יותר.

איזה מקצועות יש לה בתחום?
מה ההנאה שהיא תפיק מהן?
מה התגמול בשכר?
מה התגמול בתנאים?
מה סיכויי הקבלה שלה להן?

אלו השיקולים

בתור מי שלמד כלכלה תואר ראשון (בת"א) ומכיר די הרבה אנשים שהמשיכו לתואר שני הדעה שלי היא כזו : קודם כל ברור שהיא צריכה לדבר עם כמה שיותר בוגרי התוכנית הזו ועם אנשים שסיימו תואר שני בכלכלה בשביל להבין בדיוק לאן היא נכנסת. מבחינת קריירה - תואר שני מחקרי לא ייתן לה יתרון בקבלה בשוק הפרטי לתפקידים במחלקות כלכליות, אם זה הכיוון שלה אז לדעתי לא כדאי לה ללכת למסלול הזה. עדיף לעשות תואר ראשון ולמצוא עבודת סטודנט איכותית במחלקה כלכלית. יחד עם זאת, יכן יהיה לה יתרון בקבלה לתפקידים כמו business analyst, data analyst, data scientist לעומת בוגרי כלכלה וגם לעומת בוגרי תארים אחרים. אם אם היא חושבת על קריירה אקדמאית או מחקר כלכלי אז גם כדאי לה לעשות את המסלול הנ"ל, אם היא רוצה אבל לעבוד במשרד האוצר אז גם תואר ראשון (בהצטיינות) יכול להספיק.
לסיכום - אמנם קשה לנסות לצפות את העתיד אבל אם היא יכולה לנסות ולהבין איפה היא רואה את עצמה בעוד 5-6 שנים זה יהיה מצויין עבורה.

תודה רבה על התשובות והכיוון הכללי, אכן יש עוד הרבה על מה לחשוב לפני קבלת ההחלטה

מה עם שילוב עם סטטיסטיקה?
אני מתכנן ללמוד את השילוב הנל ומשיחות עם המון בוגרים - יש לו המון יתרונות

היי.
אני סיימתי לאחרונה תואר שני בכלכלה (במסלול אחר), ובשנתיים האחרונות עובד עם סטודנטים ובוגרים של המסלול המחקרי בתל אביב.
בגדול, הנה מה שאני יכול להגיד לך:
1. אם זה מה שמעניין אותה, אז שתלך על זה.
2. יש עבודות, יש אופק. כלכלה זו מילה רחבה, ויש בה אינסוף תחומים. היא יכולה למצוא את עצמה בהרבה מאוד מקומות.
3. זה מסלול קשה. לומדים קשה. עושים הרבה מתמטיקה, סטטיסטיקה (בשם מפונפן אחר) ובמוסמך גם כותבים לא מעט קוד - ובסוף מרוויחים חצי (או פחות) ממתכנת. יש לי ארבעה חברים שאחרי שסיימו תואר שני בכלכלה הלכו לעבוד עם דאטא ומרוויחים היום כdata scientist או data analyst קרוב לכפול ממה שאני מרוויח ככלכלן. זו דלת שהייתה פתוחה גם בפניי, והחלטתי שעניין מקצועי חשוב לי יותר, אבל כל אחד וסדרי העדיפויות שלו.
4. מעבר לסיגנל החיובי הגדול, התואר השני יפתח אצלה יכולות למידה. אם היא תרצה להמשיך בכלכלה, היא תוכל. אם היא תרצה לעשות הסבה לתחומים משיקים אחרים, היא גם תוכל, יחסית בקלות.

בסוף, האם שווה לעבוד קשה חמש שנים (או ארבע במסלול שתיארת) בשביל להרוויח מעט אבל בעבודה שמעניינת אותה? רק היא תוכל לדעת. אבל ההחלטה עכשיו הרבה פחות חשובה משנדמה לה, כי עם חודש למידה של SQL/R/פייתון מהבית היא יכולה למצוא את עצמה בעולם אחר.

היי.
אני סיימתי לאחרונה תואר שני בכלכלה (במסלול אחר), ובשנתיים האחרונות עובד עם סטודנטים ובוגרים של המסלול המחקרי בתל אביב.
בגדול, הנה מה שאני יכול להגיד לך:
1. אם זה מה שמעניין אותה, אז שתלך על זה.
2. יש עבודות, יש אופק. כלכלה זו מילה רחבה, ויש בה אינסוף תחומים. היא יכולה למצוא את עצמה בהרבה מאוד מקומות.
3. זה מסלול קשה. לומדים קשה. עושים הרבה מתמטיקה, סטטיסטיקה (בשם מפונפן אחר) ובמוסמך גם כותבים לא מעט קוד - ובסוף מרוויחים חצי (או פחות) ממתכנת. יש לי ארבעה חברים שאחרי שסיימו תואר שני בכלכלה הלכו לעבוד עם דאטא ומרוויחים היום כdata scientist או data analyst קרוב לכפול ממה שאני מרוויח ככלכלן. זו דלת שהייתה פתוחה גם בפניי, והחלטתי שעניין מקצועי חשוב לי יותר, אבל כל אחד וסדרי העדיפויות שלו.
4. מעבר לסיגנל החיובי הגדול, התואר השני יפתח אצלה יכולות למידה. אם היא תרצה להמשיך בכלכלה, היא תוכל. אם היא תרצה לעשות הסבה לתחומים משיקים אחרים, היא גם תוכל, יחסית בקלות.

בסוף, האם שווה לעבוד קשה חמש שנים (או ארבע במסלול שתיארת) בשביל להרוויח מעט אבל בעבודה שמעניינת אותה? רק היא תוכל לדעת. אבל ההחלטה עכשיו הרבה פחות חשובה משנדמה לה, כי עם חודש למידה של SQL/R/פייתון מהבית היא יכולה למצוא את עצמה בעולם אחר.
הכיוון הכללי המתגבש אצלי כרגע הוא אכן תואר ראשון באוניברסיטה טובה ופיתוח מקצועי בפייתון/SQL/R/Matlab תוך כדי השנה שלישית כדי להיכנס לתפקיד כדאטא אנליסט
השאלה שלי היא האם השילוב הזה מספיק טוב כדי להתקבל למקומות עבודה גדולים ומתקדמים עם שכר טוב או שהם יעדיפו בחור שלמד מדעי המחשב ברוב המקרים?
ברור לי שמלמידה עצמאית לא אגיע לרמה של בוגר בתואר מדעי המחשב כמובן,הכוונה היא כמה הידע שקיבלתי בתואר בכלכלה יתרום לי לעבודה.
אגב אשמח לעוד פרטים לגבי התואר השני שבחרת :)

לפות"ש: לדעתי האישית צריך קודם כל להבין שזאת תכנית אינטנסיבית מאוד בלי ידיעה ברורה מה מחכה בקצה המנהרה,לא כל אדם יאהב את המחקר עצמו ולכן קצת מיותר לנעול את עצמך מראש למסלול הזה.
עדיף להתחיל בתואר ראשון במסלול רגיל ורק לאחר מכן להתקדם בהמשך על פי ההרגשה
במקרה הכי גרוע היא תסיים תואר שני אחרי 5 שנות לימודים ובלי התווית של תכנית "מצויינות"

השאלה שלי היא האם השילוב הזה מספיק טוב כדי להתקבל למקומות עבודה גדולים ומתקדמים עם שכר טוב
כן.
ברור לי שמלמידה עצמאית לא אגיע לרמה של בוגר בתואר מדעי המחשב כמובן
מה שאתה צריך כדאטה אנליסט מגרד אולי 5% ממה שעושים בתואר במדעי המחשב. אני לא מדבר באוויר, יש לי חברים שלמדו פכ"מ ולימדו את עצמם SQL והיום עובדים במשרות דאטה בחברות הכי גדולות שיש.

אגב אשמח לעוד פרטים לגבי התואר השני שבחרת :)
כלכלה פיננסית. כיום עוסק במחקר בתחום, שוקל להתחיל דוקטורט.

לא כל אדם יאהב את המחקר עצמו ולכן קצת מיותר לנעול את עצמך מראש למסלול הזה.
אל תתבלבל מהשם. המצב רחוק מזה שכל בוגרי התכנית שאשכרה עוסקים במחקר. אם היא חושבת שזה הכיוון, אין רע בלהתקדם מהר לשם. תמיד אפשר לתקן בדרך ולשנות מסלולים

כן.

מה שאתה צריך כדאטה אנליסט מגרד אולי 5% ממה שעושים בתואר במדעי המחשב. אני לא מדבר באוויר, יש לי חברים שלמדו פכ"מ ולימדו את עצמם SQL והיום עובדים במשרות דאטה בחברות הכי גדולות שיש.
איזה כיף לשמוע,תודה רבה!

נושאים דומים

Back
למעלה