תביעות קטנות

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י hommie, ‏22/8/19.

1. hommie

hommie משתמש ותיק

ערב טוב,

האם בתביעה קטנה, כשיש לי הקלטות, האם צריך לתמלל אותן או שאני יכול להגיע עם ההקלטה למשפט?

אני התובע.

תודה

2. adamshalev

adamshalev מודרטור

אין לי מושג (ניחוש שלי שלא?), אבל כן תוודא שההקלטה חוקית.

3. Lian

Lian משתמש ותיק

הזוי, קראתי לי את המחשבות.
    לפני שבוע אני וחברה:

תגידי, בתביעות קטנות
    אין מצב שמסכימים לך לתמלל את השיחה - נכון?
    הרי את יכולה לכתוב מה שבא לך. מה, אם לשופט אין סבלנות להקשיב להקלטה, יש לו סבלנות לבדוק את אמיתות הדברים?

לא יותר פשוט להפעיל הקלטה מאשר לסמוך על אחד הצדדים שתימלל נכון? אחרי הכל, במדינת ישראל אנחנו - אוי, התפלק לי. אוי, סליחה.

ואז כמובן כמו תמיד הנחיתה עלי:

מה נראה לך, בית המשפט שולח אותך למתמלל שעובד איתם. כמו רופא מומחה מטעם בית המשפט. נראה לך שיתנו לך לתמלל לבד/ללכת לכל חברת תמלול שבא לך?
    ואולי את מכירה את הבעלים במקרה? מדינה קטנה.

אז מצטרפת לשאלה שלך!

hommie אוהב/ת את זה.
  4. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

5. hommie

hommie משתמש ותיק

ההקלטה חוקית כי אני חלק בשיחה

adamshalev אוהב/ת את זה.
  6. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

ערב מבורך.
    מנסיוני בלבד.
    אין צורך לתמלל, לא מדובר בתביעה פלילית א-לה אולמרט לכן ברור לבית משפט כי אתה האזרח הקטן ו"לא מתמצא" במקצועיות המיטבית וכו' וכו'.

כשאני הייתי צריך להשמיע הקלטה [תבעתי את אורנג'/חברת תעופה/חברת הביטוח שלי תבעה נהג מסכן] פשוט השמעתי דרך האייפון או משהו בסגנון.

בלי שום קשר,
    בית משפט לתביעות קטנות הוא סוג של "שכונה" , ברור לשופט ששני הצדדים לא בקיאים בהליך ולשני הצדדים אסור להשתמש בעו"ד [חוץ מהחברות הגדולות ששולחים מתמחים לכל היותר], מה שכן:
    א. תדפיס ב-3 העתקים. הכל. שוב, הכ-ל. כל החומר תסרוק הכל כמו שצריך שיהיה לך גיבוי. כשאתה מגיש את החומר יבקשו ממך 3 העתקים מלאים של הכל [כולל הטופס תביעה]
    ב. תשתמש כמו שצריך בטפסים של בית המשפט, עדיף לכתוב על הקבצים דיגיטלית ולא בכתב יד, זה יוצא יותר מקצועי, שופטים מעריכים את זה.
    ג. באחריותך לזמן את העדים אם יהיו.
    ד. הכי חשוב תוודא כתובת מדויקת של הנתבע אחרת תצטרך לחזור, לקחת את התיק ולשלוח דרך חברת שליחות מיוחדת את התיק, אחרת לא יהיה תביעה.
    ה. למקרה שזה לא ברור :) שופט הוא בן אדם. יש לו דקה לפני לקרוא את התיק ברפרוף ויש המון "אינטואיציה" והשלמות שלו, לפיכך, אם תבוא מסודר, לא מגומגם, בעל דעה מוצקת והחלטיות זה לעתים מטה את הכף.

עוד שאלות. אשמח לעזור.
    תצליח

נערך לאחרונה ב: ‏22/8/19
    OnTheVerge, Roi, adamshalev ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  7. paskar

paskar משתמש ותיק

לדעתי עדיף לתמלל, כי הטקסט יהיה עיקר חומר התביעה. כל עוד הצד השני לא יטען שהתמלול לא נכון אף אחד לא יבדוק את זה.
    מספיק תמלול שתכין בעצמך, ורק את הנקודות הספציפיות שרלוונטיות. אולי עם קצת הקשר מסביב כדי שלא יהיו חתוך מדי.

אם יהיו להם טענות במקום, אפשרי שהשופט יגיד משהו כמו: "צאו החוצה ותחזרו אחרי שיש לכם הסכמה בנוגע להקלטה". ואז צא, תשמיע לצד השני, וסביר שלא יהיה להם מה להגיד. אם כן, תחזרו פנימה ותשמיע לשופט.

8. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

אתה לא צריך לתמלל משום שאתה יכול כבר בשליחת התיק להעלות את החומר ליוטיוב [קישור פרטי, לא מפורסם] ולציין בהוכחות שהוספת את זה.
    ככה השופט ישמע לבד לפני התיק.
    בד בבד, אם מדובר בשיחה קצרה, מאמין שהוא יבקש לשמוע היילייטס תוך כדי המשפט.

9. paskar

paskar משתמש ותיק

לא נראה לי ששופט יטרח לשמוע הקלטות מראש בשביל תביעה קטנה.

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  10. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

מודה, חשבתי כמוך.
    מסתבר שכן. הם עוברים כמעט על הכל בד בבד העוזרים שלהם גם מכסים כמה פינות.
    שוב, בהנחה שאתה מציין בדף הוכחות את הכל.
    [ברור שאם מדובר ב 25 שע' הקלטה אז כנראה שלא... אבל אם מדובר ב"The Best Of" למה לא ?]

11. paskar

paskar משתמש ותיק

בתביעה קטנה שהייתי לא נראה שאפילו הלכו לקישורים לראות משהו שלוקח פחות מדקה. אולי תלוי בשופט?

בכל מקרה תמלול נראה לי דבר טוב. זה הדבר שהכי סביר שיסתכלו עליו. וטקסט קל לסקירה מהירה, אם צריך לחזור לזה או להתייחס לזה.

12. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

יש לך בדף השני של התביעה, רשימה מספרית של כל ההוכחות שאתה מציג.
    אם אתה מוסיף שמה קישור/מסמך/לינק וכו' השופט חייב לקבל את זה כהוכחה במשפט.
    בוודאי שאם אפשר לתמלל זה בטוח רק יעזור אבל לא צריך "מקצועי" כזה שעולה כסף, אפשר לעשות לבד ואם השופט ירצה הוא יקשיב לזה במהלך המשפט.
    אני לא יודע ספציפית על מה הפות"ש התכוון אך משיחות שלי עם עוזר שופט הוא טען בפניי שהם אכן קוראים ומתייחסים לכל מה שהוגש,
    והם לא באים להערים קשיים [כמו לשלם כסף לגופים חיצוניים, תמלול וכו'] על התובע,נתבע כי ברור להם שהם לא בקיאים יתר על המידה ברזי הפרקטיקה.

13. Captain Sparo

Captain Sparo משתמש ותיק

מניסיון שלי, אם אין סיבה מיוחדת לתמלל אז לא צריך.
    אם כן יש סיבה, אז אתה יכול לתמלל בעצמך. זה לא חייב להיות מקצועי.
    לי אישית יצא לתמלל ולכתוב תרגום עבור תביעה שהגשתי.
    במהלך המשפט השופטת קראה את התרגום והקשיבה להקלטה בשפה המקורית.

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  14. Myrath

Myrath משתמש ותיק

בתי המשפט לתביעות קטנות אינם כפופים לחלוטין לדיני הראיות ולסדרי הדין הקבועים בתקנות, ובד"כ הדבר מסור לשיקולו של השופט השומע את התיק.
    כשהתובע ("האזרח הקטן") הוא זה שמגיש את ההקלטות, ובהנחה שגם מדובר בהקלטות קצרות הכוללות שני דוברים ולא מצריכות קונטקסט מיוחד - הנחתי היא כי תמלול שנערך ע"י התובע יספיק.
    כפי שכבר הבנת מהאמור לעיל, בתי המשפט בתביעות קטנות אינם מחויבים לסדרי הדין ודיני הראיות ומכאן שהשופט יוכל להסתפק גם בהקלטה בלבד, אך הדבר אינו וודאי כלל, ונתקלתי במקרים בהם שופטים השומעים ת"ק ביקשו להיצמד לכללים הדיונים הפורמאליים.
    המלצתי (שאינה מהווה ייעוץ משפטי) היא כי תתמלל את ההקלטות בעצמך ותצרף אותן לכתב התביעה או לכל הפחות, תעלה אותן במסגרת דין ההוכחות שיתקיים בתיק.
    אתה יכול להשתמש בתוכנה החינמית Ditto לזירוז של תהליך התמלול.

אם טרם הגשת את התביעה, דע כי ביכולתך להגיש אותה באופן מקוון באמצעות מערכת נט-המשפט. במקרה כזה, מערכת בתי המשפט גם שולחת את מסמכי התיק (ובראש ובראשונה - כתב התביעה שלך) לצדדים - אך אל תטעה לחשוב כי יש בכך כדי להסיר במידה כלשהי את אחריותך לוודא כי כתב התביעה הומצא לנתבע (וכן כל החלטה אחרת המורה לך להמציא אותה/כתב טענות מסוים לנתבע).

בהצלחה!

גילוי נאות: כותב ההודעה הינו עו"ד.

נערך לאחרונה ב: ‏23/8/19
  15. Myrath

Myrath משתמש ותיק

לא מעטים הם השופטים שלא רק שיהיו מוכנים להאזין להקלטה, אלא יידרשו להאזין לה.
    לצערי, חלק מהשופטים (והדבר נכון לא רק לתביעות קטנות) משחירים את שמם של שופטים רבים אחרים שמתאפיינים בהגינות ונכונות להגיע לחקר האמת.

16. Myrath

Myrath משתמש ותיק

הדבר נכון לגבי מרבית ההליכים המשפטיים, אך כאמור לעיל, בית משפט לתביעות קטנות רשאי (ובתי המשפט הגבוהים אף נותנים רוח גבית לגישה זו) לסטות מסדרי דין אלו - בראש ובראשונה כאשר מדובר בנטל כבד על אזרח המבקש להגיש תביעה.
    קבלת תמלול מקצועי (שאגב, אינו תמיד "מקצועי" באמת) וצירוף חו"ד ותצהיר כדין כרוכה בעלות גבוהה שבמרבית המקרים אינה פרופורציונאלית כלל לסכומים בהן מתאפיינות תביעות קטנות בד"כ.

אורי ג. אוהב/ת את זה.
  17. Lian

Lian משתמש ותיק

היי, איך התוכנה יכולה לעזור בתמלול?

Myrath אוהב/ת את זה.
  18. Myrath

Myrath משתמש ותיק

התוכנה שומרת כל נתון שהעתקת ומאפשרת לקבוע קיצור דרך להפעלתה. אתה מקיש את קיצור הדרך ונפתחת לך רשימת ה"העתק-הדבק" שלך.
    כעת תוכל לשבץ את שמות הדוברים בקלות - לחיצה על ctrl וחץ למטה על מנת לעבור ל"דובר" הבא (בהנחה שהשתמשת בבולטים כדי להפריד בין הדוברים) ואז הקשה על קיצור הדרך שמפעיל את התוכנה ואז שיבוץ של השם בקלות.

19. Lian

Lian משתמש ותיק

יפה.
    אתה - את. אבל סולחת לך, לימדת אותי משהו חדש :)

Myrath אוהב/ת את זה.
  20. Myrath

Myrath משתמש ותיק

בשמחה, אפשר גם להשתמש בVLC כדי להאט את מהירות ההקלטה ולעצור אותה בעזרת לחצני המקלדת בצורה נוחה יותר.
    ואני בטוח שיש עוד המון אמצעים, פשוט פחות מתעסק בזה.

חשבתי שליאן זה שם של בן פשוט ואין כאן הגדרה (גם קוראים לכולם "משתמש ותיק")

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.